Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N° 2613 BUITENLAND. 2(23. -Slï'X I BINNENLAND Woensdag 25 Mei. Vereld, eid, ah de neer dan 3 .11 tweehon- steigenden ANTOOR irluijn SCHOUW. Buitenlandse!) Overzicht. •9 Uit hoofde van den Hemelvaartsdag wordt de volgende Courant èén dag vroeger uitgegeven. 7»- 'V. •S O O TJ W. GOUDSCHE COURANT ui de voor- 0. en Ük benoodigde IBAKKEN, ais hebben Ia. J. FOR- te Gouda. O’s •l<l en lan- len arm de draagt en den Heer i.l ie. waarmede het Eugelsche lagerhui» tot de tweede lezing I 'TrT AT’AT-mtT-r a schitterende overwinning. Men had wel op eene Opmerking verdient dat er van de 103 lersche r Er waren a, o. a. 28 ‘aqiell rich voor de stemming mdtu er 20 Home Rulers dieven vóór de Bill. Van BURGEM EESTER en WETHO UDER8 vu Honda. Gelet op art. 1 der Verordening op het zuiver houden ran Wateringen, Slooten en andere Wateren, die aan bysonderc pmoasu twMMMUHfc- Brengen ter kennisvan de eigenaren der Slooten, gelegen lange de le, 2e, 3e en 4e Kade bij de Karuemelksloot, die lange en achter de Boelelcade en die tnsschen den Kattensingel en de Wetering, ran af de Spoorotraat tot aan de Crabethstraat, dat op Woensdag den In Juni aanstaande orer die wateren zal wordeu gedreven een Schouw, ten eiude te onderzoeken of te behoorlijk gezuiverd zyu ran dryvend ruil en andere stoffen, die de dooratroo- ming ran het water kunnen belemmeren of slaak of schadelijke nitdampingeu veroorzaken en welke tuirering door eu ten koste ran gezegde eigenaren behoort te geschieden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Van BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. GOUDA, 24 Mei 1881. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer is het wets-ontwerp tot beteugeling ran hel misbruik ran sterken drank aangenomen met 68 tegen 7 stemmen. - De Standaard zegt: „Men doet ous opmerken, dat er ,00r Gouda wel ter dege ie gezorgd, en dat met name Vrijheid en recht, een ran ouds als kloek bekende Kiesrereenigiug, de zaak reeds voor lang aaupakte. Dit wisten we. Maar mag men daarom in de hoofdplaats ran het district stilzitten; op gevaar af, dat Biebons zetel roor ons te loor ga?" Alzoo eene nieuwe opwekking aan de Goudsche anti-revolutionnaire kiezers om aan het werk te gaan. Hebben zij een dergelijke herhaalde aansporing noodig Wij gelooveu het niet, daar zij steeds bij vorige verkiezingen toonden bij lijds flink werkzaam le zijn in het belang der zaak, die zij voorslaan. Eu er is geen reden om thans het tegendeel te veronderstellen. De liberalen in ous district mogen althans wel op k- J en zich niet laten bewegen, door «stilzitten* der anti-revolutiou- eveneens slap te laten hangen. nen worden, om niet alleen den liberalen ean- maar hem een eervolle BURGEMEESTERen WETHOUDERS van Gouda. Gelet op art. 1 der Verordening op het zuiver houden van Wateringen, slooten eu andere Wateren, die aan bijzondere personen toebvhooren Brengen ter kennis van eigenaren der peroeelen gelegen aan de Slooten en II ateren langs dc Korte eu Lange Korte Akkers, de Heeren-Kade, de Jan Philipekade, de Solenskade en de Bleekerskade, dat op Dinsdag, deu 31 Mei aanstaande over die wa teren sal worden gedreven eene Schouw, ten einde te onderzoeken of ze behoorlijk gezuiverd zijn van dryvend vuil en andere stoffen, die de doorstroo- ming van het water kunnen belemmeren of stauk of schadelijke nitdampingeu veroorzaken eu welke zuivering door en ten koste van gezegde eigenaren behoort te geschieden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretarie, BROUWER. Wij deelden in om vorig nominer de voornaamste bepalingen van bet nieuwe kiesstelsel voor de Fransohe Kamer der Afgevaardigden mede. Tot aanvulling daarvan diene bet volgende: De juiste verdeeling geeft 568 setels. Daarbij komen, krachtens de laatste beschikking der Kamer, 13 afgevaardigden in elf departementen, waarvan het meest begunstigde dat der Benedau-Alpeu is met vijf afgevaardigden in plaats van 2. De toekomstige Kamer zal dus 581 leden tellen voor het Fransohe vasteland, en met Algerië en de koloniën waar alles bij het oude blijft, 590. Het departement der Seine zal 35, le Nord 22, de Seine-Inférieure en Pas-de-Calais 12, de Rhone en de Gironde 11, de Cötes-du-Nord en Fiiristerre 10 leden afvaardigen, enz. De Senaat verkoos Zaterdag Victor Lefranc en Henri Didier tot senatoren voor het leven, met 151 en 148 stemmen, tegen 99 op generaal Rivière en 86 op Cléry. Het verdrag met Tünis is natuurlek door de Ka mercommissie goedgekeurd. Van verschillende zyden wordt nog aangedrongen op het bezetten van de hoofdstad Tunisde Bey zou dit heel gaarne hebben, omdat hy zich niet veilig waant met rijn onderdanen. De overgroote meerderheid (352 tegen 178 stemmen) In den nacht van 21 op 22 dezer arriveerde alhier de Burgemeester van Overschie met twee gemeente veldwachters om een paardendief op te sporen, hetgeen met behulp van den Inspecteur van Politie H. Bouters spoedig gelukte en wel in het Logement van W. van Triet op de Peperstraat alhier. Daar deze paardenliefhebber niet hier te huis be hoorde en in gemeld logement onder een valschen naam logeerde, heeft deze aanhouding zeker meer betee- kenis dan die van den by zyn meester en de geheele Politie alhier als zeer oneerlyk bekenden bakkers knecht, (yiene diefstal wij vroeger vermeldden) die van zijn gestolen geld ten aanschouwe van de Politie eeu rijtoertje te paard maakte, en zeker al tydiger zou zyn gearresteerd als de diefstal by den Com missaris van Politie was aangegeven. bun hoede zyu dat zoogenaamde nairen de banden Zoo ooit, dan moeten than» alle krachten ingespau- r didaat te doeu verkiezen, meerderheid te bezorgen. Het Dagblad de Tyd ondersteunt de eandida- tuur van Mr. M. Bicbon van IJsselmonde voor oua district. Het zegt geeu enkele reden te hebben om het aftredend lid voor Gouda niet met warmte op nieuw aan te bevelen. Den heer A. van Dorst alhier, waa het gisteren gegeven den dag te berdenken, waarop hij vóór 25-jaar tot Regent van het Bestedelinghuis werd benoemd, welke betrekking hij onafgebroken met den meesten ijver eu nauwgezetheid verrolde. Geen wonder dus, dat die dag een 'dag van vreugde was voor genoemde inrichting. In de daartoe smaak vol versierde eetzaal werd de jubilaris verwelkomd door zyne mederegenten en de inwoners van het gesticht. Door deu heer J. Brake), als oudste regent, werdeu iu hartelijke bewoordingen de verdiensten vau den feestvierenden herdacht en bij de felicitatie de wensch geuit, dat de heer van Dorst nog vele jaren sijue krachten moge blijven wijden aan den bloei vau het Bestedelinghuis. De heer H. Jager, daartoe door de Proveniers uitgeuoodigd, was de tolk hunuer achting eu waardeering voor het vele goede door den jubilaris tot steud gebracht. Re genten boden den heer A. van Dorst een blyveud souvenir aan met toepasselijke inscriptie en ook de Proveniers verrasteu hunnen weldoener met eeu aandenken. Zichtbaar aangedaan dankte de heer vau Dorst de aanwezigen voor al die welgemeende blyken van achting en vriendschap en beloofde volgaarue met alle kracht te blyven medewerken tot den bloei van het Bestedelinghuis. Daarna vereeuigden zich de Proveniers aan een Feestmaal, dat hun door deu jubilaris werd aangeboden. meerderheid gerekend, maar niet op eene zóó machtige. O, 11 leden slechts 7 tegen do Bill stemden. er trouwens van die 103 vele afwezig. Home Ruien, die met Pi verwijderden. Toch sterni eu 18 lenehe conservaik de Engelsche conservatieven schonk er slechts één zijn stem aan het ontwerp. Waarschijnlijk zal de discussie in comité niet vóór aanstaanden Donderdag ecu aeuvang uemen, en of schoon buitengewone ochtendzittingen aan de behan deling zullen gewyd wordeu, mag meu nauwelijks verwachten dat de beraadslagingen afgeloopeu zullen zijn vóór de vacantie, welke naar aanleiding van het Pinksterfeest vau 4 lot 10 Juni duurt, Maar de aanueming van het ontwerp door het Lagerhuis is tans zeker en dit is bot voornaamste. De opwinding over Tunis schijnt in Engeland tot bedaren gekomen le zijn. De Spectator j bespreekt ia zyu laatste uummer de gqeolgen vau een mogelijken oorlog met Frankrijk «al veel geld sou koelen en L overal moeilijkheden Ierland, verwikkelingen rukkeu der Russen iu dsakelijkheid van nieuwe Tunis is dat niet betekent, dat die ontzaglijk i zou 8“ verwekken, als: onlusten iu Egypte, het voorwan: Midden-Azië; verder de vestingwerken in het Kanatfl, eu. waard, zegt bet Had. Iu een telegram uit Bckie wordt gemeld, dat het dan heer Salie niet geldt i» een kabinet le vor- ■su su Hj rijn luiwnlAlt MeB nedergtlegd. De heer Sella had getracht een kabinet tot stand te brengen dat aan de gematigde elementen der rechter en linker zijde kou voldoen, met uitsluiting van hen, wier doel stechts is om in troebel water te visschen. Hij schijnt echter op onoverkomelijke beswaren gestuit te zyu. De heer Depretis zou den Kouing aangereden hebben, om den heer Mancini met de vorming van een kabinet te belasten. De Russische ministers die hun ontslag hebben gevraagd, krijgen dit .wegens gezondheidsredenen.* Men beweert dat bet hof voor korter of langer tyd sich naar Moskou zal verplaatsen. Daar is het iu het hart der panslavistische beweging en der sympathie voor de onbeperkte alleenheerschappij vau den czaar. Reeds spoedig na den moord op deu czaar, riep de heer Katkoff in zyu courant den nieuwen czaar toe: .Kom tot on», hier zult gy veilig zijn I* Aangaande de Turksch-Grieksche conventie, welke volgens eeu dépêche uit Koustantinopel zou getee- kend worden, wordt aan Daily New» het volgende gemeldDe overeenkomst houdt o. a. in, dat de Muzelmannen, op hel aan Griekenland afgestaan grondgebied gevestigd, gedurende drie jaren van den dienst bij het Grieksebe leger zullen vryge- steld zyuna verloop van dat tijdvak zal het hun vrystaan om Tnrksche onderdanen te blyven of zich als Grieken te laten naturaliseeren De over dracht van het grondgebied aan Griekenland zal oumiddellyk na de bekrachtiging der conventie een aanvsug nemen en binnen zes maanden afgeloopeu moeten zijn. De conventie sal de bekrachtiging be hoeven van al de groote mogendhedendaarmede tal een drietal weken verloopen. De quaestie be treffende de Vakoef-goedereu eu die over bet deel der'Tnrksche schuld door Griekenland over te nemen, zullen door bijzondere cotnmissiëu geregeld wordeu. Na de regeling der Turksch-Grieksche quaestie denkt meu, volgens eene dépéche uit Koustantinopel tot eene regeling der Turksobe financiën over te gaanhetzij door eene rechtstreeksche schikking der regeering met hare schuldeiscbers, of door middel eener nieuwe leening onder verband der tabaksbe lasting. Over deze laatste zouden reeds onderhau- delingeu met de Ottomanisebe Bank gevoerd wordeu Of deze zoogenaamde «regeling der Turksohe finan ciën" meer kans heeft dun vroegere plannen van denselfden aard, staat te bezien.

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1