BINNENLAND. De Effectenbeurs. Laatste Berichten. Stat en-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van 30 Mei 1881. Afloop van Openbare Verkoopingen van Onroerende Goederen. GOUDA. 31 Mei'1831. Door de B. K. kiesvereruigiug Rtckt voor Allen, alhter, h net 23 fan de 24 uitgebrachte stem men tot candidsat gekozen de heer Mr. M. Biohou raa IJsselmonde. Id het kiesdistrict Gouda heeft aich eene Centiale Antirefolutiouaire Kiesvereniging gevormd, onder den naam Nederland en Oranje, wier voortoopig bestuur beatatt uit de heeren H. Bollmau te Bode graven, President, H. W. Ollo te Gouda, Secre taris, A. W. van Kluijve te Gouda, Penningmeester, O. Bruut te Gouda, J. Hainerling te Woerden, C. ran Gelderen Pan. te Sohoouhoven, A. fair Wal- suin Kan. te Krimpen a/d. Usel. Voorts is door deae kiesvereenigiug met algemeene stemmen tot can- didaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer geproclameerd het aftredend lid Mr. M. Bickou van Uaaeimonde. In de gisterenavond gehouden Algemeene Verga dering van Leden der Sociëteit «Ons Genoegen" is de Bekening en Verantwoording over het jaar 1880/81 goedgekeurd. Uitgeloot werden 20 Aandeelen in iet Tooneel- iecoratiej nl. de nummers 3, 9, 89, 40, 51, 71, 75, 77, 83, 87, 101, 111, 120, 120, 127, 131, 138, 149, 103, 104. Verder werden nog uitgeloot 5 Aandeelen van '100 in de geldleening van 5000, nl. de num mers 5, 28, 29, 30, 47. De twee Commissarissen der Sociëteit, die aan de beurt van aftreden waren, de hh. A. van Veen en W. Begeer werden herkozen. Zaterdag den 28a dezer, rijn door de firma P. van der Want Gz, alhier ter griffie der Arrondisse- ments Rechtbank te Botterdam gedeponeerd de na volgende op aardeu tabakspijpen te plaatsen merken De gekroonde WS, de gekroonde W, de Speel man, de Lelie, de gekroonde L, de gekroonde 96, de gekroonde 54 enhet nommer 90. Door den heer P. J. van der Waut Az. zijn ge- 1 D deponeert] de merken: de letters y~> de gekroonde M en de gekroonde 30. Door den keer N. L. ran Blokland Nz. bet merk da gekroonde DK. De Gymnastiek-vereeniging Excelsior alhier gaf gisterenavond in het Gymiiastiek-lokaal aan de Spie ringstraat eene uitvoering, in tegenwoordigheid van verscheidene genoodigden. Het is zeker een gelukkig verschijnsel als er onder de jongelingschap liefhebberij bestaat voor de Gym nastiek en eene vereeniging als de genoemcfe verdient zeker waardeering en steun, vooral nu met genoegen mag worden geconstateerd, dat hare leden met succes werkzaam zijn» wat gisteren op duidelijke wijze bleek. Vlug en flink hadden de oefeningen plaats en het was een opwekkend gezicht de energieke bewe gingen der verschillende turners te volgen en hen aan ringen, rekstok enz. de verschillende toeren te zien verrichten, op eene wijze, die een goeden dunk geeft van hunne wekelijksche oefeningen. Wij wenschen de Vereeniging Excelsior, die nu zoo wij ons niet vergissen, een jaar bestaan heeft, toe dat zij moge toenemen in bloei en voortdurend het hare bijbrengen tot de lichamelijke ontwikkeling der Goudsche jongelingschap. Zondag avond had een meisje van 10 jaren te Nieuwerkerk a/d. ÏJsel het ongeluk bij het plukken van een mtitak in een diepe flopt te vallenhet mocht eehter W. Van Vliet uog in lijds gelukken haar te redden. Zaterdag had te Hoornaar de aanbesteding plaats van het verbeteren en vergrooten der onder wijzers wo ning, door toevoeging van een gedeelte der oude school, en het inrichten yen het andere gedeelte tot Gemeentehuis of Secretkrie. Het getal iuachrijving«|)iljetten bedroeg tien, voor beide pereeelen; en werd voor den som van 1419 ale minete inechryver, het werk gegund aan Arie van Karnen, timmerman te Hoornaar. Door de kieavereeniging „Algemeen belang" te Leiden ie, naar men verneemt, b< sloten bij de aan- •taande verkiezing .voor de Tweede Kamer der sta- tengeneraal zich van het stellen van een candidaat te onthouden, als protest tegen de tegenwoordige samenstelling vau het hoofd kiesdistrict te Leiden. De toeUtings-exameni, cursus 1881/82, voor de afdeeliag A. der rykslsndbonwschqpl te Wageningen zullen plaats hebben op. 14 en 14 Juli. Aangiften moeten voor of op 30 Juni gedaan worden bij den directeur, den heer C. J. M. Jongkindt Couinck. In deze zitting is, bij het voortgezet debat over het ontwerp tot wijziging der artikelen 264—^266 der gemeentewet, het araendement Lentiug, onbeperkte openbaarheid der kohieieu voor een ieder bepalende, aangenomen inet 52 tegen 11 stemmeu. Het ont werp zelf is auiigeuomeu met 35 tegen 20 stemmen. De heer vau Kerkwyk heeft het voorstel aangekondigd tot behandeling der.Amsterdarasche en Roiterdamsche waterwegen. Bg de kamer is o. a. ingekomen een wels-onl- werp tot bekrachtiging van deu onderhandschen ver koop en kosteloozen afstand vau duiugrond te Kat- wgk aan Zee aan de gemeente Katwijk. Sedert den aanleg van het PrinsHendiik-katinal te Katwijk aan Zee doei zich de behoefte gevoelen aan uitbreiding van het dorp naar de zijde van het kanaal. In de afdeelingen der Tweede Kamer werd bij het onderzoek van eene voordracht tot aanvulliug der artsen-wet van 1878 door velen de wensoh uitge sproken dat eeu koninklijk besluit, dat later zou kun nen worden ingetrokken, de vergunning var. alle officieren van gezondheid tot het uitoefenen der bur- gerpractyk zou verleenen. Het wetfl-ontwerp tot wijziging der wet houdende regelen der zaraenstelling cn bevoegbeid vau deu Baad van State, werd by het afdeeliugs-onderzeek in de Tweede Knuier met algemeene inateftiming ont vangen. Men erkende de grootc weuschelykheid om de bepaling betreffende de periodieke aftrediug der leden uit de wel te doen vervallen, omdat de ervaring heeft aangetoond, dat zy ongunstig werkt, terwijl ten gevolge der behandeling vau elke zaak in plenum voor dat staatslichaam een genoegzame waarborg te gen eenzydighcid bestaat. Men uitte den wensch dat deze voordracht nog koor het uiteeugaau der kamer kon wordeu behuudeld. Het Centraal-Bestuur van hot Algemeen Neder- landsch Werklieden-Verbond heeft bij de Tweede Kamer een adres ingezonden, ten verzoeke zoodanige wijziging te brengen in de regeliug van werkzaam heden der Kamer, dat de interpellatie van den heer Grateraa, betreffend* de zaak der schryvers aan 's Rijks Marinewerf te Amsterdam, nog vóór het Pinkster-reces aan de orde worde gesteld. Het Handelsblad bevat het volgende ingezonden stuk, geleekeud door den heer J. A. Staroke De Kamer is dun eindelijk met de Drankwet gereed gekomen eu heeft utt eeu interpellatie over het kiesrecht behandeld. Waar blijft intusschen de aangekondigde interpel latie omtrent het gebeurde met de schrijvers aan de Marinewerf Denkt de Minister, denken de heereri leden der Tweede Kamer, denkt de iuterpellant zelf er wel aan, dat öndertussehen reeds de straf (P) wordt toegepast, en dat dus menscben, die toch reeds een bijzonder schrale verdienste hadden-'(9 a 12 gulden per week) nu nog drie -maanden lang 3, zejfge drie gulden per weekworden gekort en dus feitelijk nan gebrek blootgesteld, omdat zij, zeer beleefd, vau een grondwettig recht gebruik gemaakt en gevraagd hebben om meerder loon Is er ,een onrechtvaardigheid gepleegd, doorwieu dan bok, moet dan niet zoo spoedig mogelijk het onrecht worden hersteld en de schromelijke gevolgen weggenomen P Waarop wacht men Wacht men temet totdat de boete geheel betaald is en de schade, in verschillende gezinnen aan leven en gezondheid toegebracht door gebrek, onherstelbaar is geworden P Öat men spreke en .*4. die miuchien misbruik »an gezag heeft gemaakt, dit erkeuneu, of zoo niet, gedwongen worde de etraj te doen ophouden. Of moeteit zy, die rijenden zijn ran willekeur en onrecht, maar raat de handen ineenalaan om hen, die van hun zuur verdiend loon voor een groot deel beroofd worden, door geldelijke ondersteuning in staat te stellen, de straf te doen dragen zonder nadeel voor hun gezin. Moet dun, voor het laatst, aan deze Tweede Kamer nog eens voor de voeten geworpen kunnen worden, dat zy geen twMs-vertegenwoordiging heeten mag en dat het volk, beter dan zjjne zoogenaamde ver tegenwoordigers, begrijpt wat reeht en wat onrecht is P Mochten deze vragen M. d. B., door uw geaohl blad komen onder de oogen van de leden der Tweede Kamer en in het bijzonder die van 'den iuterpellant, opdat zjj, die met my voornemens zijn, in deze handelend op te treden, eindelijk weten mogen waaraan ty zich te houden hebben. Of er is onrecht gepleegd en dan mag men niet langer wnohten met dit te herstellen, wantde moet van werkende menichen wacht niet. Of alles is iu wettige orde, maar dan woidt het de taak van hen, die met mij recht boven wet stellen, om de benadeelde te helpen. Iu naam van het volk, in naam van het recht, dring ik dus bij onze verlegeuWoordiging aan op onmiddellijke behandeling van bovengenoemde task en noodig ik tevens de pers uit, mij te steunen door overneming en bespreking van dit schryven. Vanwege de afdeeliug 'sGravunbage der Holl. Maatschappij van Landbouw werd gisteren op den Ryweg tussohen het Malieveld en het Boorhnis te 's-Hags, eene harddraverij gehouden met paard eu ohais. Niet minder dan twee en dertig flinke draven betwistten elkander de overwinning. Na eeu lang. durigen strijd werd de prjja, vijfhonderd gulden, behaald door de bruine merrie Sofkia van jhr. L. P. Quarles van Ufford te Loosduinen, gereden door L. G. Lampe; de eerste piemie, tweehonderd gulden, door de bruine merrie Cornelia van deu heer P. vau der Voort Jr., te Alkemade, gereden door 8. Hiel- kerna; eu de tweede premie, honderd gulden, door de bruine merrie Johanna van den heer J. Koopman, te Nieuwe Niedorp, gereden door J. Koster. Met eeu toepasselijk woord en onder dankbetuiging aan allen die lot het welslagen van dit feest hadden medegewerkt, werden de pryzeu door den heer dr. L. Mulder, waarnemend voorzitter der afdaling, san de overwinnaars uitgereikt. De muziek van het vijfde balaiJlou jagers luisterde de jiarddraverij op. Aan een brief van generaal Jouberf, uit Heidel. berg den Ssten April jl. gericht aan "den heer D. F. du Toit, redacteur van de Patriot, te Paarl, is het volgende ontleend «Wy zyn, waarde vrieud, nog niet vry vau be kommeringen. Het Engelsche gouvernement zal, volgens overeenkomst, binneu zes maanden ons iaad teruggeveu en ontruimen. Maar nu willen zij een deel of strook vau ons land afsnijden, zooals voor gewend wordt óm oub Vau de groote Kafferstammen af te scheiden. Maar neen wjj gclooveu er niets vu Het doel is: onze goudvelden en eeu apoorweg naar Delagoabaai; deze zyn de beide oorzaken, en niet da Kafferstammen. Maar de listige Brit weet altoos eeu stok te vinden, eis hij een hond wil slaan. 8 «Wordt de grond afgesneden tet zoo ver lord Kim- berley's telegram toelaat, dan is het totaal onbestaan baar, eu dan wordt juist het deel waar de patriotteu wonen onder Brilseh gezag geplaatst. Alle veld, wsar paarden en schapen kunnen geteeld worden; het laud waar de voornaamste en dichtste Boerenbevolking woont, waar al ons winterveld ligt, wordt dan van de Transvaal of van de Republiek afgescheidenen de Republiek zal alsdan, ongeveer de helft ven haar rond verloren hebbende, grootendeels bestaan uit e meest door Engelsche fortuiuaoekers bewoonde dor] euzoodat bet geheele politieke doel duiililjjk doorstraalt, eu elkeen zien kan wat eigenlyk het lis tige oogmerk is. «Reeds wordt ons, door macht in geweld, het, recht ontnomen om met buitenlandsohe mogendheden te onderhandelen, zoodat ons de weg tot beklag wordt afgesneden; onze mond in het buitenlandsch oor wor den door Engeland gestopt. Trdnsvaal wordt nu wel aan de Boeren teruggegeven, maar net als een dood bees|; waarvan de aasvogels eerst al hét vlessch van de beenen afgescheurd hebben. Zullen de eigenaren nu tevreden zijn met het ontvleeschde geraamte?" De studentenfeesten, inJuni te Utrecht te houden te rekenen naar de voorloopige maatregelen reeds thans genomen, zooals buurtversieringeiij verlichtingen enz. beloven ditmaal buitengewoon luisterrijk te zul len zyn. Bij den raaskeVndeoptocht znl niet alleen het costuum van Matthias van Oostenrijk, zyn in- tocht houdende iu Brussel, in pracht uitmunten, maar zijn geheele wapenrustiug zal van zilver zijn, zoodat men reeds nu de koBten daarvan op ruim f 8900 begroot. Ook de wapenrustingen van zyn stoet wor den van zilver vervaardigd in de Utrechtsche zilver- fabriek. Behalve de studeutenschietwedstryd zullen iu de maskeradeweek verschillende feesten van wege de -Utrechtsche studentengezelschappen plaats vinden, zooals conoerten, tooneelvooratellingen, roeiwedstrijd, sociëteitsfeesten bals eu vauxhals, enz. Om op een waardige wjjze hulde te brengen aan de kostbare bemoeiingen van het Utrechtsche studen- teokorps in het belang van Utrecht, is op nitnoodiging van professor Fruin reeds nn een commissie uit Utrechts burgery te zflnn: gekomen tot het voorbe reiden van een tegenpartij op groote sohaal, in de week na de maskarade het Utrechtseh studentenkorps aan 'te bieden. De vleeschhonwer Botters te Breda had "Woensdag op de Rotterdamsche reemarkt zes runderen gekocht. s Onmiddellijk seinde hij naar Breda, dat zijne knechts de beesten met den eerstvolgenden trein konden wach ten. Vóór de knechts evenwel aan den trein waren, bad een persoon (de knecht van een veehandelaar) die met de aankomst van de runderen bekend scheen te zyn, ,de beesten in ontvang genomen en was er mee vertrokken'naar den herbergier Goossens, op deu Teteringsohen dijk, wien hy verzocht de beesten voor een nacht in zijne weide te mogen laten gra zen, ten einde den volgenden dag en verder mee te kunnen reizen. DU verzoek werd toegeetaan, waar op de bewuste persoon zich naar de stad begaf. Dien selfden avond werd er by den heer O. op deu hoek van de Willemstraat, ingebroken, doch de indrin ger werd op heeterdaad betrapt, en nu bleek het later, dat hij dezelfde man .was, die de runderen van den heer Potters iu ontvangst had genomen. Voor eenige weken vond men bij deu landbouwer J. Xhonneuz te Eys (Wittera) eiken morgen boenders stuiptrekkend of dood liggen, zonder dat men de oor zaak kou verklaren. Alleen het veertienjarig kinder meisje wist te vertellen, dat zij uu en dan booze geesten op het erf zag, die zekerlijk zicb aan de hoenders hadden vergrepen. Men raadpleegde nn een geestelijke en deze beval als bezweringsmiddel man het houden van een bidweg naar Vaals. Dit scheen echter niet te baten, althaus de sterfte onder de kip pen (100 waren reeds dood) hield aao. Zoo stonden de zaken tot Zaterdag jl., toen eens klaps bij gemeiden landbouwer brand uitbrak. Alweder was 't het kindermeisje, dat den vermoedelijken dader had zien wegloopen. Ditmaal eehter had zy met een ongeloovigeo brigadier der maréchaussee te doen. Deze, die haar ondervroeg, had alras bemerkt dat hy de braudstichtster voor zich had. Hy drong op nadere verklaring by haar aan, en nu bekende zij èn het huis in brand gestoten èn de kippen verworgd te hebben. Wraakneming schijnt de drijfveer van hare misdadige handelingen te zyn geweest. Zjj is ter beschikking van den officier van justitie te Maastricht gesteld. Een aantal aanzienlijke Engelsehe dames hebben eene vereniging in het leven geroepen, Rational Dreet Society, die zich ten doel stelt de bleeding der vrouw zoodanig te hervormen, dat zij beantwoordt, niet aan de smakelooze, meestal Ongezonde, vaak dolzinnige en steeds op verkwisting aangelegde voorschrifleo van Parijsche knipsters en cocottei, doch aan de eitehen ven gezondheid, doelmatigheid eu reinen schoonheids zin. De vereeuiging stelt zich voor dit doel Ie be reiken door middel van byeeukomaten, geschriftjes, en vooral door het verspreiden van goede modellen. De jaarlyksohe bijdrage voor het lidmaatschap is slechts 1.50. Een bond aldus tegen de misaelykste aller tiranniën de mode Of deze poging beter slagen zal dan vroe gere van dien aard, staat te bezien. Het belooft iets goeds dat het streven ditmaal niet ven burger-vrouwen uitgaat, maar van groote dames, die eenvoud kunnen betrachten zonder haren «stand" in gevaar te bren gen. Toch zal het voor die enkele moedigen een berde dobber wezen, op te roeien tegen dien stroom van jjdele wezens, die nu en dun deu nwud vol heb ben van «rle emsnoipatie der vrouw", doch inmiddels vrijwillig de slaviuuen blijven vau hare hoedenmaak sters eu naaisters. De eerste koffiewageu van de Maatsohappy voor Volkskoffiehuizen te Amsterdam is gisteren in dienst gesteld. Hij ziet er keurig netjes uit, zindelyk en op de meest praotische wijze ingerichtalles is er te koop dat in het Volkskoffiehnis op Rapenburg wordt ge boden eu voor dezelfde geringe pryren. Spijzen en warme en koude dranken van de, beste hoedanigheid voor den minst mogelyken prijs. Deze eerste koffiewagen zal dan hier, dan daar stationneeren, vooral in de nabijheid vau fabrieken en werkplaatsen in de schafturen. Ook als, de wagen aan het ryden is, kan de dorstige of hougerige zich om consuinabel vervoegen. Één wenk, en z|jn koffiehuis, zijn schaftkelder, staat voor hem. Evenals b|j ons te lande de verjaardagen der leden van hgt vorstelijke huii steeds worden herdacht, zoo is ook iu Engeland en zjjne uitgestrekte bezittingen de geboortedag van koaiifgiu Victoria een nationale feestdag. Ook dit jaar werd de 24 Mei feestelijk gevierd de bewoners van Londen, yiet de groote wereldstad, maar de gelijknamige stad in Canada, provincie Ontario, zullen echter dien dag ditmaal in droevige herinnering hpnden. De feestvreugde is daar namelijk door eeu vreeselijk ongeluk verstoord. Dinsdag jl. waren de inwoners in grooten getale naar Springbank gegnan, een plaataje'aan de overzijde van de rivier gelegen, om daar ongestoord feest te vieren. Dee avonds ging men met drie passagiers- booten weder huiawaarts. Een van de booten, de Viotoria, verliet Springbank om 6 unr avonds met 400 passagiers, mannen, vrouwen en kinderen, aan boord, 't Was een oude bootdie dien dag weder voor 't eerst dienst deed, na een belangrijke reparatie te hebben ondergaan. Den dag te voren was een proeftocht gedaan, die bevredigend afliep. Op de aanlegplaatsen, die de boot verder nog aan deed, nam zij telkens nog meer passagiers op iu Woodland-park, de laatste aanlegplaats, nog ongeveer 200. Een muziekcorps wss aan boord, en boe prop vol het ook waa op het dek, er werd toch beproefd ruimte te maken om een dansje te kunnen doen. De vroolyke stemming sou echter niet lang meer duren. Iu de nabijheid van de Cove-apoorwegbrug helde het sehip, doordien te veel pasiagiers naar één zijde waren gedrongen, eeuigzins overom het verbroken evenwicht te herstellen, gingen allen naaa de andere zijde over, waarvan 't gevolg waa, dat het aohip aan die zijde te water ging. De verwarring werd vermeerderd, doordien bet bovendek van het schip onder den last van de groote mensehenmenigte die het had te dragen, besweek. Bij boopen storten de ongelnkkige passagiers in het water. Van den oever kwamen verschillende booten te hulp en ook de beide andere passagiers- booten waren spoedig op de plaata des onheils aan wezig. Maar voor velen kwam de redding te laat, te meer daar de stroomende rivier een aantal slacht offers meesleurde. Den geheelen nacht en den vol genden dag bracht men door met naar de vermisten te zoeken Woensdagavond om half elf waren 238 lijken opgehaald en waarsohyulyk zal het getal slacht offers nog belangrijk grooter zijn, althans velen worden nog vermist. Bijna alle omgekomenen bebooren in Londen thuis, waar groote verslagenheid wegens het gebeurde heerscht. Grapbiet. By Germansdorf in Beieren hebben de gebr. Bestel uit Dresden onlangs een graphietlaag gevonden en geopend, die 10 meter diep eu 40 meter lang moet zyn. Het opgedolven product moet na behoorlijke toebereiding, van zeer uitstekende koedanigheid zijn, eu wordt door geuoemde firma gebezigd tot het fabriceer» van grapbietkroezen. Snijden van glas, enz. 't Is tot nn eeu lydroovende arbeid om insnijdingen en gaten in glaa en porcetein te maken, die dan uog maar zelden de gewenschte zuiverheid bezitten. De firma Riehter Co. te Chemuits, fabriekanten van allerlei tnjjwerkluigen, hebben nu een methode uitgevonden om een dunne schijf van nieuw zilver, van 15', 20, 25 enz. milli meter middelljjp zoodanig metdiamnnt te doortrekken, dat zy een atuk glas of porselein, op een anel omwentelend stangetje bevestigd, in weinige seconden kan doorsnijden of vau de fjjnste en zuiverite in snijdingen kan voorzien. Cilinders, op dezelfde wyze toebereid, dienen om cirkelvormige stukken uit glas of porselein te injjden. Het sljjten dezer snijwerk- tuigen moet, zelfs by veelvuldig gebruik, nauwelijks merkbaar zyn. Ze zyn aan genoemde fabriek ver krijgbaar. VEILING 30 Mei. Winkelhuis, Kleiweg E. 43, 3550.kooper G. Toornvliet. 2 Huizen, Mailenpoort L. 169 en 160, 1395. k. G. A. J. Verkerk. Hui», Lazarusstceg O. 538, 290.k. N. L. van BUfklnnd N.Lz. en G. C. van Blokland. Peroeel Bouwgrond, Boomgaardstraat, 70.k. J. van Berkel. 2 dito aldaar, 145.— k. C. J. van de Paroordt. VEILING 31 Mei. Huis, Ooatbaven B. 76, 3750.— k. W. Hoo- gendyk Wa. XXXVIII. Amsterdam 30 Mei 1681. Een gunatige week was die, waarover dit over zicht loopt, gunstig voor binneul. waarden, vooral voor industrieele ondernemingen gunstig voor Eu- ropeesohe waarden,, ook voor Russengunstig ein delijk voor Amerikoansohe waarden, aoodat wederom voor vele soorten een avana zal te vermelden zyn. Binnenlandsciie waarden. Staatefondeen. De 2% en 8% sloten hooger, de 4°/, lager. De hoojge stand dezer fondsen deed menigeen tot ver koop besluiten, daar er in de andere fondsen geld te verdienen was. Vermoedelijk dat het aanbod die daling veroorzaakte. - Premieleeningen. Er valt slechts eon daling te vermelden voor Amsterd. loten en do. Gemeente- orediet van Spoorwegleeningen. De Ceotraalaoorten waren wéér zeer gezochttand. sloten 2% nilgeat. sch. 4, gestemp. Obl. 7 hooger. Aand. Ryutp. 4'/t, do. Holl. Sp. 31/,. do. Boxtel 1 hooger. De ge stemp. Obl. en 2e Hyp. der lauttte mij. verloren 1 i It'Ir Tramwayleeningen.. Deze nieuwe rubriek trekt meer en meer de aandacht, zoodat ik haar voort aan een plaataje moet inruimen. De meeat, trams zijn goede onderuemiógen, zoodat ty een veelbe lovende geldbelegging tonder veel riaieo aanbieden. De Gooisebe steeg 26, de Amst. 15, de Arnk. 10, de Nederl. 7%- Indtutrieele waarde». Aand. Afir. Hv. sijn 40 gestegen! Gelukkige eerste bezittereI Stoomv. «Ne derland» 7, do «Zeeland» 6, do. «Java" 5, Kon. Red. Stoomb.mjj. 2hooger. Zelfs aand. Bolt. Hv. sluiten l*/4 hooger. Aand. Handelmjj. (con tant) verloren weer doch dito (tijd) stegen >/•- Eueofeesche waarden. Staatefondeen. Hongaren deelden niet in de willige stemming. Behalve de 6 pCt. Goudrente sloten allen een fraetie lager. Oostenrijkers waren beter gestemd, evenals Russen de 4pCt. goudl. '80, de leening '67/*69 monteerden Va a '/u Ooaterleeningen ook hooger. De vraag naar 1 pCt. Buitenl. Spanje hield aan, tengevolge waarvan zij weder hooger sloten. 5pCt. Turken rezen 6pCt. 1'/, door Fnnaohe vraag. Premieleeningen. Ook hier waa oen gunstige stem ming voor de meeste voorma waar te nemen. Hon garen 8, Wteneu 7'/s> Theiss. 8'/„ Oostonr. 2 a 3 hooger. Turken met groote vraag */t beter. Rossen minder willig, '64 verfoor 1, '66 pCt. Madrid- lotea l'/t lager. Spoorwegleeningen. Er was in deze soorten weinig variatie. Russische iets beter. Auerixaansche waarden. Staatefondeen. Van de Vereen. Am. Staatsf. verbeterden de 2e en Se Serie ongeveer 1 pCt. Florida's '/s hooger. Naar Koxi- oaaen waa voor Eagelsohe rekeniug wéér groote rrug; de beide soorten stegen '/t- Louisiana's lsger. In Ecuador's ging ditmsal veel om; geruchten van conversie deden dese fondsen oen avans van S'/4 be halen. Peru nieuwe Venezuela's '/4 hooger. Spoorwegleeningen. In deae waarden ging het wéér zeer levendig toe. Van de aand. noteerden hooger Centr. Pac., Can. South., pref. Chio. N. W., Illinois, St. Louis 3. Franciaoo, Miob. Centr., St. Panl Minn, en Manitoba 3 4 4 pCt., de overige 14 1 beter. Obligatiën ook zeer willig en 1 4 9 pCt. hooger. Indnetrieele waarden. Colorado's geven zoowel voor; Cert. ala Öbl. een avana van Maxw. ah. vau*/4; do. Inc. Bndi. 1 pCt. lager. Prolongatie-rente. 3 4 S1/, pCt. T. 1 P.S. In Enrop. waarden, speciaal ttaatefondseu waa de handel weinig levendig. Binnenl. indnatrieele ondernemingen, evenals Am. sporen meer geanimeerd. Onze 3% '/4 lager (79). Ceutraalwaardeu flink Aand. 49'/t, gest. obl. 77'/^ uitgest. sob. 441/,. Boxtel-waarden dito, aand. 22, 2e Hyp. 23'/4. De trams, die genoteerd worden noleerden Amst. otnn. mij. 195, Arak. 112, Gooisehe 163, Ned. 107'/t> Bott. 94>/4. Bij de Industr. weerden is in de eerste plaats eeu daling ~Sj vermelden Voor aand. Afr. Hv. van 16% (211), voor «Jara» van 5 (55) en voor «Zeeland» van 1% (60). Nederl. Bk. 6% hooger (270), Rott. Hr. hooger (12'/i). Aand. Han- delmij. noteerden tyd 110%> contant 114. Ooztenr. 'U koo?er. P»pi« 65»/,zilver 66%, good 81%. Spanje noteerden l pCt. buitenl. 24'/,,, 2 pCt. dito 44%, 1 pCt. binnen 22% a 2 pCt. dito 40%. Russen a lagerde 4 pCt. gondl. 7 l"/i«. 'ê7/'69, 76'/,4, Oosterl. 551/,. 55%, 56'/'. Ruts. sp. flanw. Van Amerik. waarden bieren Mexicanen en Co- lumbianen ferm. Van de eersten noteerden oude 24%, nieuwe 15% de lsaisten 41. Ecuador 21. Peru lager: 6 pCt. 22%, 6 pCt. Nieuwe Venezuela's 88. De meeste Am. sp. hooger, varieerende lunchen ea 1% Oreg. Calif l'/s log*' (72%). Prolongatie-rente steeg weer tot 4 pCt. Parijs, 30 Mei. Bij het debat ia de Kamer van afgevaardigden over herziening der ^grondwet ia een voorstel van den .heer Barodet tot nitatel der discus- siën - met 273 tegen 205 stemmen verworpen. Parijs, 33 Mei. De afdeelingen van den Senaat hebben heden de Commissie voor hal wetsontwerp van den eerutin de liete gekozen. Vnn de negen leden der Commissie zijn er aoht tegen het ontwerp. Parijs,' 30 Juni. In den Senaat heeft de heer Lambert in eene interpellatie gekliagd over de vef-

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 2