'HetKerkgebouw op de Oosthaven. POLITIE. thus de tijd niet is aangebroken, omdat moet afge wacht worden, wat er sal terecht komen ran de wel op de stichtingen waarop uitaioht is gegeven. Zjj heeft verder onderscheiden aanvragen om ver nietiging van nilapnken in honger beroep behandeld en afgewesenen verklaard, dat een class, bestuur syn bevoegdheid is te buiten gegaau met dispensatie te verleenen van art. 60 regl. op de vacaturen. Zag lij hg hare voordrachten om subsidie uit het fonds voor noodl. kerken eu personen zich smartelijk gebonden door de geriugheid der beschikbare midde len, tjj werd aangenaam verrast door de tnededeeliiig dat de heer G. C. (iics, onlangs te Amsterdaip over leden, zijne geheele Vermogen, na aftrek van eenige legaten, vermaakt heeft nau de ttlgemeene weduweu- benra, tengevolge waarvan de beurs met oiroa 86,000 verrykl wordt. Een groot gedeelte van haren tijd moest zij weer toewyden aau tie behandeling van gesohilleu en klach ten over de aanneming tot lidmaten. Door den Minister van Justitie is den 23 Mei 1881 aangesteld tot oubezoldigd Rijks-veldwachter J. P. Osterman Gemeente-veldwachter van Hoornaar. Een hevige brand woedde er gisteren in de Stormpolder onder de gemeente Krimpen a/d IJsel. De rielmntmakery vau P. Boers en twee belendende gebouwen werden geheel in de asch gelegd, terwijl een derde woning groote schade bekwam. De brand spuiten der gemeente, alsmede die vat. de heeren van Walsum en Lans (Capelle a/d IJsel) waren spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig. By de plnats gehntl hebbende verkieziug te S ieu- werkerk a/d. IJsel vau een lid van het bestuur vau den Kortlandschen Kleinpolder is met algetneene stemmen herkoten de heer L. Mijnlicff Az. Te Rotterdam syn door tie kiesvereeniging «Al gemeen belang' als oandidaten voor de verkiezing van twee leden der tweede kamer gekozen de bh. mr. J. vau Gennep, aldaar, en dr. E. P. van Dis sel, te Leiden. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittingen van 31 Mei en 1 Juni 1881. In de eerste plaats kwam iu de zitting van Dinsdag aan de orde het wetsontwerp tot aanvulling van art. 25 der Indische Comptabiliteitswet, Ier verzekering vnn de tijdige mededeeling (overeenkomstig den geest der wet) van bedenkingen bij de Algemeeiie Rekenkamer gerezen omtrent de haar ter verevening vourgedragen uitgaven. De Comm. vau Rapporteurs (woordvoerder de hj\ Blussé) heeft een amend, voorgesteld oin te dien aauzien nog wat meerdere faciliteit te geven aau tie Rekenkamer. Eeuigszius gewijzigd werd het wetsontwerp aldus aangeuometi met algemceue steimueu. Daarna kwam aan tie orde het wetsontwerp tot wysiging van de artt. 11 en. 12 tier wet op het hooger onderwijs (geeommiteerden bij de eindexamens vau de gymnasia). De heer Muokay aohtte versterking van den in vloed vau de Ryks-gecommiteerden bij de eind examens der gymnnsia niet nootlig, en in verband daarmede de toekeuning vau voorrang van het schrif telijk boven het mondeling examen, in strijd met de wet. Daarenboven is het tegen het beginsel der wet, dat men de jongelieden vau de openbare gymnasia tot eeu soort van appèl by een staatscommissie toelaat. Er is geen enkele reden waarom men nu zou afwykeii van het bestaande stelsel om de exlraner (dit zyn de leerlingen vaa bisoudere gymnasiën) de vyjjheid te laten, of het eind-examen aan de open bare gymnasiën te doeu afleggen of voor eeu staats commissie. Ook de heer Vermeulen bestreed de uitbreiding vau den invloed tau den Ryks-gecommitteerde en zal Azich ook verzetteu tegen de verkorting van dr rechten van txlraiter. De heer lleydenryek vraagt waaruit gebleken is dat er by het behoud van de tegeuwoordigc wette lijke bepalingen geen gecommitteerden zullen te vinden synwaarom de Regcering de gecommit teerden wel wil laten handelen by te groote toege vendheid van de leeraren hij kwam ook op tegen het nieuwe voorschrift, dat ineu om tot eeu eind examen te worden toegelaten de 2 laatste studie jaren moet hebben bijgewoond. Voorts vfoeg hy of de examen-programma's nog weder sullen uitgelaaid en de overlading van vakken dan nog zal toenemen. De heer Bichon protesteerde tegen de algemeene richting die aau bet Staatsonderwijs wordt gegeven door dezen Minister, die te veel de oógendiennaria vau de liberale party. De heer Lenting verklaarde zich ook tegen de uitbreiding van den invloed die aan de gecommit teerden zal worden toegekend, die uu reeds als thoarikyktrt worden aangemerkt, De heer v, i. Kaay, in dit bezwaar deelende, achtte het tevens onraadzaam nu reeds de hooger onderwijswet weder te wijzigen, voordat men de ondervinding zal hebben opgedaan vau de nerking der wet op (Ie hier behandelde pnnten. De Miu. v. Biniieul, Zaken verdedigde de nood zakelijkheid der voordracht, op grand vooral dat er ouder de beslaande bepalingen geen degelijke gecom mitteerden voor de eindexamens kannen worden ge vonden. Hun moot meerdere macht worden toegekend, eu iu Verband daarmedi» moet-de"wjjze toeticht nader worden geregeld. Dat de geoommilteerden uit deu uard der zaak boven de curatoren zullen staan, spreekt van self. Nu, volgens dat ou'.werp, de extransi niet meer eindexamen afleggen op de openbare gymnasia, un behoeft den gecommitteerde ook niet het richt vnn verzet te hebben by wel-toe- latiug, omdat doorgaans de leeruren voor hun eigen leerlingen niet ul te streng zyn. De beperking van de eihdexainiiia voor de extransi tot die voor Je Staats commissie zal in bun voordeel zyn, oiudat zjj nu ulleu versohjjueu voor hun bekende leeraren. Het vrije onderwjja zal hier dus niet, belemmerd worden. Het programma van de eindexamens zal gewijzigd worden iu verband met het nieuwe leerplan van 1878. Het ontwerp voor het nieuwe programma is gereed om uitgevaardigd Ie worden tegeljjk met de eventueels at koudiging v au deze wel. Nu de sluiting van tie algemeene beraadslaging werden de verschillende artikelen behandeld. O. a. was door den heer Vermeulen voorgesteld om voor leerlingen vau bizondere inrichtingen te behouden tie bevoegdheid om, niet alleen voor een Staatscommissie, maar ook aan een gymnasium te hunner keuze hel eindexamen af te leggen. Het nmendement-Vcrmeuleii werd zerwur eu met 41 tegen 25 stemmen, waarna bet geheele wetsont werp werd verworpen met 41 tegen 26 stemmen. By de beraadslaging over de Postpakketwet iverd deze op verschillende gronden bestreden door de hh. Bastert en van Baar. In de zitting van gisteren is, na uitvoerig alge meen debat, het ontwerp tot invoering eeuer post- pakketdienst aangenomen met 48 tegen 25 stemmen, ofschoon de minister 'J|gk zich verzette tegen eene uitkeering aan de spopihreg-innatschappijen, welke artikelen cohter met 4fl tegen 28 stemmen werden aangenomen. Eene wijziging slechts ia aangebracht, waardoor het ranximuin-gewielit van gewone brieven op 100 gram is bepaald. Het algemeen debat over liet ontwerp betreffende het auteursrecht is afgeloopeu. Heden voorizetting. De kamer beeft besloten op 20 Juui de voorstellen betreffeude de waterwegen van Amsterdam en Botterdam te be handelen. Tot lid van de Eerste kamer der Staten-Generaal, ter vervanging van den heer mr. H. J. Smit, is door de Prov. Staten vau Noord-Holland gekozen de heer M. H. Insiuger te Amsterdam, met 35 sjetnuien, tegen 29 op den heer Joh. C. Zimmerman. Te Amsterdam zyn aan boord van het stoomschip Cattor gisteren ingescheept ongeveer 700 Isndverliqizers, om hedan vroegtijdig de reis naar Amerika te aan vaarden. Als een staaltje hoe het Nederlaudselie vee in den vreemde gezocht blijkt te zyn, deelt men ons mede, dat morgeu een extra veetreiü zal loopen van Alk maar naar Parma. De uitvoer van vee schijnt ziob ook iu die richting zeer uit te breiden. N. o. d. D.) De staatscommissie belast met het afnemen van het examen voor het notaris-ambt zal hare zittingen honden in het Gebouw voor kunsten eu wetenschuppcn te 'a Hage, op 1 Juli aV s. eu volgende dngea, des voormiddug ten tien ure. Zij, die tot het examen weuschen te worden toegelaten, moeten zieli ten minste veertien dagen voor den aanvang daarvan schriftelijk aanmelden bij- den voorzitter der oom missie, den heer J. Kalft', met opgave of zij zich ami het geheele examen dan wel slechts aan een of meerdere gedeelten daarvan wenschen te onderwerpen. Te Haarlem is de jnarlyksche algemeene vergadering gehondeu der Alg. Ned. Vrouwen-Vereeniging «Arbeid adelt', onder bescherming vuil H. M. de Kouingiu. Git het Verslag bleek, dat de toestand der .ifdeelingen en van de vereeuiging Zier gunstig was. Het getal donateurs eu leden ia 1715aan 26 dames-werksters wenl voortdurend werk verschaftaan verkochte goederen en afgeleverde bestellingen werd besteed de som van 16,168.93. De minister van marine beeft aan de tweede kamer zyne inlichtingen ingezonden op de adressen vau dc werklieden-vereenigiugen omtrent het verzoek der klerken aan het marine-etablissement te Amsterdam, om verhoogiug van salaris en omtrent de hnn deswege opgelegde straf, Na eerst uiteengezet te hebben het onderzcheid tusschen klerken (ambtenaren)-en schrijvers (meerendeela uit de werklieden voortgekomen geëm ployeerden, van wie veel minder kundigheden wofden geëischt), en daarbij te hebben betoogd, dat deze schrijvers voor het tegenwoordige althana bekoorlijk overeenkomstig hun kennis en arbeid beloond worden, deeidt de minister mede, dat uit het ter zake inge diend rapport van den directeur en kommsudant der marine te Amsterdam blijkt, dat een tweetal der ouderteekenRars het ontwerp-adres hunnen onmidde- fijken ehef, den hoofdingenieur der marine, ter inzage hebben aangeboden, met de vraag, of het nu op zegel te zijn geschreven, kou worden ingediend. Naar de strekking van het adres gevraagd eu deze door hen uiteengezet zjjnde werd door den hoofdin genieur te kennen gegeven, dat bet verzoek niet kou worden ondersteund en de indiening er vau zelfs werd ontraden, maar dat zjj, niettemin znlkz verlangende, daartoe natuurlijk konden overgaan en bet alsdau, ingevolge de bepalingen, voorzien van besobouwingen eu advies, zou Worden doorgezonden. Bedoeld adres is daarop echter niet tot deu hoofdingenieur gekomen en ook, met voorbijgang van deu direeteur der marine, rechtstreeks aau liet depart.vau marine ingezonden. Verder blykt nog uit het rapport, dat twee der adressanten aanvankelijk de mede-ondertee- keuiug geweigerd hebben, omdat sjj zich met den inhoud vau het adres niet konden vereenigen, doch daartoe zou worden aanbevolen, terwijl vier andereu zich geheel outhoudeu hebben van aan liet adres deel te nemen. Daarop heeft de direeteur en kom- uiandaut der marine den minister voorgesteld de bedoelde schrijvers, naar aanleiding van art. 47 van het 11de deel der verordening voor's ryka werven, wegens overtreding vau art 42 van hetzelfde hoofd stuk, te atrafieu met vermiuderiug in loon voor drie maanden en die straf voor de beide sohrijvers die slechts sohoorvoelend tot de niede-ouderteekening zijn overgegaan, te bepalen op eene maand l'it het medegedeelde blykt derhalve, dat de vaak ge noemde schrijvers zich wel degelijk bewust warea dat zy zich met het adres in de eerste plaats tot hunnen ohef moesten wendeu, en dat zij, niette genstaande de hoofdingenieur hen aau de bepaling van art. 42 der verordening herinnerde, met opzet dat art, niet hebben uugeleefd, door het adres recht streeks aan het dop. van marine te randen, met voorbijgang van genoemden hoofdambtenaar en van den directeur eu kommaudant der marine, vermoe delijk omdat zy, na hun onderhond met eeratge- noemden, geene ondersteuning van hun adres konden verwachten. Verder verdedige de minister het meer genoemde belang eener richtige administratie en omdat het strekt een.baud te leggèa tuaaohien bet hougere eu lugere personeel aan 's ryks werven. Di^niiiiater constateert eindelijk, dat van bemoei lijking in de indiening of terughouding der adres sen nimmer sprake kan zyn geen ohef van dienst zal zich dit ooit veroorloven. Het jaar 1881 is een belangrijk herinneringsjaar voor de Protealantcu in Oostenrijk. Den 18 October 1881 herdenken zij het honderdjarig genot van godsdienstvrijheid, hun door het Tolernntie-patcnt van keizer Jozef II, den 18 October 1781 verleend. Uit den staat van verwoesting Waarin de Evan gelische kerk in Oostenrijk door Ie ooutrii-reformatie gebracht was, is zjj iu die honderd aren krachtig herrezen, zoodat ze tbanz 220 gemeenteu met 871,000 leden telt. Maar nog altijd heeft zy een zwarim «trjjd te doorstaaH en lijdt zjj aan geheel onvol doende hulpmiddelen voor het kerkelijk leveh en de school. Binds een vjjftal jaren heef( Je Nodérlatld- sche Gustaaf Adolf-Vereeniging gevolg gegeven auu een denkbeeld van wijlen deu prelaat dr. K'arl Zimmerman, om langzamerhand een som bijeen te brengen voor eeu pensioeufouds voor de Weduvreu eu weczen van Evangeliaohe predikanten eu ouder wijzers en die op den 18 October als een feestgave uit imam vau de Dnitsobe Broeders aan de Oos- teuryksohe protestanten aan te bieden. De Neder- landsche Gustaaf Adolf-Vereeuigiitg heeft zieli aan stonds bjj dat plan naugesloteu en sedert 1875 verzamelt zjj uok gelden voor dal doel. Nog on langs heeft zij een vliegend blad tot aanbeveling van deze zaak iu ruimer kring verbreid. Maar de uitkomst is zoowel hier als iu Duittchlnnd ver 'tie neden de verwaohting gebleven. Iu Duitsohlaud heeft men nog sleohts 22000 inurk bijeen en iu Ne derland ruim 1600. Nog maar weinig maanden- btijveu er over, om de feestgave te brengen op eeu hoogte, dieteeuigszins overeenstemt met den nood, die daar gafla wordt geleden en met hetgeeh men vofT zulk In zonk van liet protestantseb Nederland wachten Ijlt. Mocht iemand iets tol TerhoOging van die feestgave willen bijdragen, hg zende het aan het hoofdbestuur der Nederlandsohe Gustaaf Adolf Vereeniging te Leiden Bij Maastricht is de oudste zoon van den heer Eug. Regout, een geacht eji veelbelovend jongeling, William geheetrn, met rijtuig in bet kanaal te 8l. Pieter gestort en HMlooa opgehaald. Hel liik is naar de woning gebracht van den burgemeester Cenlen van St. Pieter, alwaar de doeters Scbols en Pouqnri «rgeefs alle mogelyke pogingen aanwend den o"> 'iem kven roepen. Een vriend, diemet hem in het rijtuig wis gezeten, de heer Jeiinger, wist zich te redden, en ook bjj zou welliebt «j, leren behouden hebbeu, indien hij geene pogin gen had aangewend om het paard te redden. Het jjiard is levend san de wal gebracht. De oorzaak ran het ongeluk was, dat het paard schrikte en dientengevolge met het lichte wagentje waarin de jongelui gezeten wareu. aehterujtliep. De Cour. ie la Meute klaagt ernstig over het ont breken van hulpmiddelen tot redding vau drenke lingen, niettegenstaande er nog ul dikwjjls menschen in' het water geraken. Iu de zalen der damesvereeniging voor deooratieve kunst te Nienw-York, is de aorige maand eene ten toonstelling gehouden, die zeer de aandacht heeft ge trokken. Zjj bestond uit eeu aantal landschappen in borduurwerk, door mevr. Oliver Wendell Holmes Jr. te Nieuw York uitgevoerd. Zeer werdeh hierin ge prezen too wel het gevoel voor kleuren, als de vin dingrijkheid in bnlpmiddelen en het in 't oog houdeft ran de grenzen vuu dezen tak vaD industrie, wat stof ta bewerking betreft. (Huizvr.) Dssr zoovele grootere en kleinere branden het ge- rolg zjjo van het onvoorzichtig omgaan inet petrole um, maken wjj melding van een middel, dat in vele gevallen zal kunnen toegepaut worden, en dat van «elf den brand in zijn begin zal blussohen. Dr. Sehlumberger beveelt daarvoor aan het plaatsen van een flesch met ammonia liquida op elk petroleumvat bjj kleinhandelaar», fabriekanten enz. Bjj de minste ontploffing of verhitting springt de flesch, en de vrijgekomen ammonia liquida ontwikkelt een groote ,boereelheid gas, waarin het voortbranden van petro leum niet mogelijk is. Ook by bewerking van andere lichtbrandbare stoffen en in kolenmyueu kan hetzelfde middel gebruikt worden. Het «preekt van zelf, dat dit middel niet bruikbaar is bjj hst gebruik vuu petroleum-kooktoestellen ent,, omdat daarbij bet geneesmiddel erger dun de kwaal zou knnneu zijn. Op de hierboven aangewezen wijze kan men echter wel daarvan gebruik maken. (N. v. i. D.\ De oudite krant van Fraukrjjk, de Gazelle ie Franóe, rierde Maandag bqar tweehonderdvyftigjarig bealaaa. Kqaro deelt verscheidene bijzonderheden mede betref fende den stichter der Gazelle, Théophraate Rensudot, die den titel voerde vftn medicus et hiitoriograpktu rtgint, en betreffende de inrichting Van het blad, dat in do eerste tydeu eeumaal 's weeks versaheen in klein quarto, in vier bladzijden gedurende het ratste jaar, en gedurende het tweede jaar in acht, stoms ook in twaalf bladzijden. Het eerste nummer gaf tijdingen uit Konstantinopel van 2 April, uit Rome van 26 April (onder deze rubriek vond men ook berichten uit Spanje en Portugal), uit Veuetie van 2, uil Weendn van, 8, aft Stettin en Lubeck vuil 4, uit Frankfort a/d. Oder, Praag, Hamburgen Leipzig van 5 Mei, uit Frankfort a/d. Main van 14, uit Amsterdam vau 17 eu eindelyk uit Antwerpeu van 24 Mei. De Gazette behelsde al dadeljjk adver tenties iu een zeer beknopten vorm ven vraag en aan bod, onder hel opschriftlet bureaux d'adrcuet. INGEZONDEN. De jrethoudejr ft. Prince heeft met loffelijke flink heid in de raiulsvergaderiug van 4 Januari jl. een wak besproken, die al sedert lang onder de Goud- 8che ingezetenen het onderwerp is van vele bespre- kiujfen, ul* die van het Kerkgebouw op de Oosthaven. Het i« hoogst weusobelylc, dat die zaak eindelyk iu het effen komt en het is wel te verwonderen dat er ua 4 Jauuuri niets meer daarvan gehoord is, op welken datum tdoh elf raadsleden, rl. de hh. Kist, Luijteft, Prince, Oud ijk, van Itersou, Muller, Hemsing, Stram, Samsorn, Post Drost en van Straatèn een verzoek van ondergeschikt belaug van het E. C. Kerkbestuur niet toestonden o. a. en voornamelijk om deze réden, dat het Kerkgebouw op de Ooathaveu' pog niet ter beschikking was gesteld van de gemeente, We het ontegenzeglijk toekomt. Om déze laatste woorden te bewijzen zij het ver oorlooft! het volgende aan te hafen uit de Geschie- - Kenia en Beschrijving van de stad vpn der ftoude vau de Lange van-Wijngaarden, bewerkt door I. >N. Sohel- tema, den vroegeren Goudsohen gemeente-archivaris «Wjj vjftden ,,in de zoogenaamde Gasthuiskerk (aldus is de naam van bedoeld kerkgebouw) eene Wivere stedelijke bezitting. (lelijk het St. Catharina-Gasthuis zelf van oudsher 'MKhtedelgke instelling was, door de liefdadigheid onzer voorvaderen in het leven geroepen en door het geld onzer burgerij onderhouden, zoo behoorde daarbij reeds in de dagen zijner stichting eene kapel, die eveuals de aangrenrende apotheek, om on raid- (lelijk de uoodige geneesmiddelen te leveTen, dienen moest om de krauken, zwakken en herstellenden, voor welken de St. Janskerk, hoe na by ook, zich nog op te groolen afstaud bevond, iu staat te stellen htonne godsdienstige behoeften te bevredigeu. Kapel en ook het altaar waren alleen voor de zieken en maakten geen afzonderlijke inrichting uit. Reeds in 1408 kon bet Gasthuis, wegens te groote kostbaarheid van die betrekking, er niet langer een bijzondere geestelijke op na houden, maar werd de kapel door de geestelijken der parochie-kerk be diend, dit hield geheel op, toen Gouda geus ge worden was ca die geestelijken bet hazenpad ge kozen hadden. Van het ;aur 1572 af schijnt zij eeuigen tijd ongebruikt te zyn gebleven, tenzij inis- schien regenten haar als een bergplaats of voorraad schuur gebezigd hebben. Het duuifae echter niet lang of het stadsbestuur beschikte weder over zijn wettig eigendom. Daarop vermeldt de scbryver dat gelijk hein ge bleken is nit de Stads-Kaner en Vroedschapsboeken, de gemeente de Kerk iu 1618 afstond tot ver gaderplaats aan de zich noemende doleereude Kercke van der Goude, d. i. aan een 70tal hervorming* gezindeu, daar de geheele Hervormde gemeente met hare 4 predikanten aan het hoofd, de gevoelens der Remonstranten was toegedaan. Later (in 1625) wees de gemeente het gebouw aau de Waalsche gemeente toe. En toen deze bijua 2 eeuwen later bij kon. besluit was opgeheven, wendde zich de Manighim der Ned. Israëlitische Synagoge met een request tot het gemeentebestuur om het gebouw voor hunne gemeente te mogen gebruiken Daar de opheffiug der Waalsche gemeente nog niet officieel ter kennis was gekomen van het Bestuur, werd dit versoek aangehouden. Zoo stonden de zaken, toen plotseling op 31 Octo ber 1817 eeue^missive inkwam bij Burgemeesteren vau den Gouverneur van Zuid-Holland, niets minder ju- houdende, dan het bericht met toezending vau af schrift van een kon. besluit genomen op 15 October, dat lo. de Kerk der gesupprimeerde Waalsche gemeente Ut Gouda werd toegewezen aau de Roomsch-Kalho- Heken aldaar, 2o. de meubelen, boeken enz. aan dezelve verbleven, voor lopverre des wegens tusschen de twee kerkge nootschappen niet in der minne mocht worden gecouvencieerd, en 3o. de Commissaris Generaal provisioneel belast met de zaken der Herv. Kerk en de Directeur Ge- ueraal voor de zaken vau de R. C. Eeredienat, gemeenschappelijk de noodige bepalingen zouden maken of aan Z. M. voorstellen ter geregelde uitvoering van het genomen besluit. Hierin zag men terecht aanranding van Gemeente eigendom, er werd een buitengewone vergadering der leden van deu raad bijeengeroepen en dtze nam met alg, steramen het besluit HAangezien er in Z. M. besluit uoch iu de by- „gaande missive van den Gouverneur, eenige bepa lingen of beschikkingen omtrent de wijze van „overgang en schadeloosstelling van stads-eigendom „gevonden werden, borgemeeateren te verzoeken om „alvorens tot penige verrichting deze zaak betreffende „over te gaan wel te willen onderzoeken hoedanig «en op welke wijze Voor het gemis der kerk deze „stad zal worden schadeloos gesteld en welke be schikkingen ten dezen aanzien gemaakt waren." Burgemeestereu kweten zioh vau die taak en vroegen aau de beide in die zaak betrokken Mi nisters of de betaling waar het een stedelijk eigendom goldten laste van den lande gebracht zou worden, dan wel of door de R. C. gemeente aan welke de Kerk door Z. M. is toegewezendaarin zou moeten roofden voorzien, De Commissaris voor de zaken der Kerlc streef, dat deze* zaak zyuen Katholieken Collega gold, doch dat er in Z. M. besluit van geen schadeloosstelling sprake was. De Directeur der zaken van Kath. Eeredienst liet echter op antwoord wachten, Hy liet weldra eerst door tussohenkorast van den Gouverneur van Zuid-Hollaud en later door den Pastoor van de R'. K. Kerk in de Keizerstraat uitvoering van het kou. besluit ei\chen en de stdd vermanen om belang hebbende 1 Deo. e. k. iu het bezit def Kerk te stel len. Burgemeesteren deden hierop antwoorden, dat zij eerst het antwoord van den Directeur zoudeu afwach ten. Dit kwam 10 December en wat behelsde het Een nieuwe vermaning om de katholieken onverwijld in het bezit der gasthuiskerk tev stellen met belofte van nader onderzoek betr. het eigendomsrecht der stad op het kerkgtbouw en casu quo mogelyke schadeloos stelling des nood8 langs gerechtelykeu weg door haar «te dischen. In overleg met den raad gaven Burgemeesteren hierop te kennen wel gehoudm) te zijn tot gehoor- 1 zaamheid aan 2. M. besluiteif maar niet mindér tot waakzaamheid van alle stedelijk bezit en na een gehouden conferenterie met de beide Ministers, kwam er 20 December weder eeu missive nit 's Hage, door beide ministers onderteekend, waarbij niet langer een eisch, móar thans een verzoek werd ge daan om aan de R. K. de sleutels der kerk in handen te «tellen en verder het bericht, dat onder- scheidtne omstandigheden werkelijk het eigendomsrecht der stad op het gebouw schenen aan te duidenwaarom de toezei.ding van legale bescheiden aan het Dep. van Kath. Eeredienst verlangd werd, inzonderheid ook betreffende het voortdurend onderhoud door de stad en de vernieuwing voor stadsrekening in 1768. Aan het laatste verlangen voldeed het stadsbestuur dadelijk, maar de inwilliging van het verzoek betr. de sleutels der kerk maakte men afhankelijk van eene aan de stad vooraf althans toegekende schadeloosstelling. Zoo stond de zaak, toen 22 Februari 1818 een kou. besluit verscheen, waarbij Burgemeesteren gelast wer den de sleutels der kerk onvetwyld aan de R. C. ter hand te stellen. Burgemeestereu vroegen daarop eeu audiëntie aan- by Z. M. werden echter niet toegelaten eu toeu» bleef hun niets anders over, dan zich bij adres tot deu Koning te wenden, waarin zij zich bereid verklaarden tot onderwerping aan het kon besluit, waarbij zij het volgende voegden1 „verzekerd, dat Z. M. geen afstand van het eigen dom kon goedkeuren, dari onder behoorlijke schade loosstelling en dat Z. M. dus de gemelde overgifte niet als een overgang des eigendoms zou beschou wen, maar de schade-vergoeding daarvoor komende nader regelen.» Op 10 MaArt werden de sleutels der kerk in hau- deu van de R. K. gesteld met een verklaring van ge- lijkeu inhoud als bovenstaande. De stedelyke regeering is later het kerkgebouw steeds als stads-eigendom blijven beschouwen' daar zij o. a. nooit gednld heeft, dat het stads-wajpeu, prijkende boven deu ingang, verwijderd werd.» Uit een en ander blykt duidelyk daar zooals - de heer Scheltema ook vermeldt, de koninkl. beslui ten volstrekt geen kracht van wet bezitten dat het kerkgebouw op de Oosthaven aan de gemeente toekomt. Het R. C. Kerkbestuur is waarsohynlijk eveneens van oordeel, dat het Kerkgebouw aan de stad be hoort immers het had anders niet stilzwijgend berust op de woorden van den hey Prince, in een openbare raadsvergadering gesproken, die niet ondui delijk, maar flink, op den man af waren. Ook het volgeude verdient herinnerd te worden. IU de raadsvergadering van 2 April 1978 vroeg de Kerkeraad der Chr. Ger. gemeente het gebruik vau het Kerkgebouw op de Oostbaven en nadat 21 Juni d. u. v. Burg. en Weth. daarop ongunstig hadden geadviseerd, daar zij het niet raadzaam achtten toen reeds te beslissen welke bestemming, na voltooiinlg van het nieuwe gebouw op den Kleiweg, aau het gebouw op de Oosthaven zou worden gegeven heeft de Raad 19 Juli d. a. v. het verzoek van den Kerkeraad ge wezen van de hand. Waar het eenmyds verwondering wekt. dat deze 'Kerkeraad, nu de R. C. gemeente het nieuwe ge bouw reeds lang in gebruik heeft genomen, zyn ver zoek niet herhaalt, is het aan den anderen kant ook vreemd, dat het gemeentebestuur niets doet om de rechten op het gebouw te handhaven. Nu de zaak maar voortdurend blijft rusten en er in onze gemeentelijke vertegenwoordiging geen woord over wordt gerept, is het tijd, dat de zaak eens openlijk besproken wordt en de wensch geuit, dat mannen, als bv. de heer Prince heeft getoond te zijn, opnieuw de flinkheid hebbeu er toe mede te werken haar op billijke cu rechtvaardige wijze te beëindigen. GEVONDEN eu aan het Burean 'vSn Politie ge deponeerd: Eeu lilver sterretje van eeu officiers jas, een witte rakdoelc. M A R K T B E R I C H T E N GOUda, 2 Juni 1881. By kalme stemming braoht heden de pnikste tarwe flinke prijzen op, zoodat tot zelfs f 11.werd be taald voor een uitgezocht partijtje. Goede Zeeuwsohe gold ƒ9.90 tot ƒ10.60 en witte Polderlarvfe ƒ9.50 tot 10.Roode Foldertarwe komt iu puik soort weinig voor. Rogge hield de volle prijs, staandè. Puike drooge van 9.10 tot 2.40. Mindere ƒ8.25 tot 8.75. "Gerst langzaam, winter 6.60 tot ƒ5.90, zomer ƒ5.10 tot ƒ6.85. Haver flauw, Erwten, Boonen en Hennepzaad niet noemenswaardv verhandeld- De veemarkt met weinig aanvoer, de handel in alles traag, varkens geschikt voor Londen van 24 a 26 ot. per half kilo, magere varkens en biggen tot Zeer hooge prijzen vlug verkocht, schapen en lamineren traag te verkoopen. Aangeroerd 142 partyen kaak, eerste kwaliteit van

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 2