ER. ■Tv ?u iers Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1 BUITENLAND. Np 2625. BINNENLAND. Woensdag 22 Joni. HOCHI1I tiende I ROCHE nth. U leut. I »verdrijvend,|| - en/1.90te I Apot, verder I ide depots. II eekemn^ I I» vooreen- Az.. imuB Bultenlaiidsch Overzicht. OUDA. EN. en MEU- Met 1 Juli be- »'int een nieuw Kwartaal van de GOUDSCHE COURANT, zij die zich abonneeren, ontvangen de verschijnende Nommers tot dien datum GRATIS. ntie. jhjs IER 'jj w m V Luijten, Kranenburg •s 4. GOUDSCHE COURANT fcCo., Leiden, euwkoop, ■venhuizen. is «elke Het ache Cour- en door den s Gouda. r is een van reld, hetzelve kunnen ver- iderdotn) of n aan: ding, hitzig- i, welke des drukkende spannen zien □gepieren of anen, vooral j eene sterke kunnen zien; eken worden waarborgt de en en houdt □ogen ouder- )ent per Fla- In Frankrijk ia alles tot de gewone kalmte te ruggekeerd en wordt meer en meer de zucht merk baar, om bjj de ontwikkeling der openbare aangele genheden niet af ie wijken van den weg der bezadigdheid, welke tot dusver gevolgd is. Wat de aanstaande algemeens verkiezingen betreft, niemand denkt er meer aan ze te vervroegen, eu een der miuistrieële bladen beweert, dat de Regeering het voorloopig erna geworden over de vaststelling van den dag, in geen geval vóór 25 September zou zjjn. relt overigens niet te ontkennen, dat het gezag van president Grévy krachtig uit den parlementairen strijd te roorschyn is getredenhij heeft zoowel uit «Ie jura, zijn geboortegrond, als uit verscheidene steden (Blois, Orleans, Chambéry enz.) adressen van toe- sadiag ontvangen, door vele kiezers geteekend. 4oe spoedig tijden en omstandigheden kunnen veranderen, béwyst de komst van Muslapha pacha ben Ismsël in Frankrijk. Wie sou vóór twee maan- du gedacht hebben dat deze eerste minister van den bey van Tunis, van wien destijds de vjjandigale cir culaires tegen Frankrijk uitgingen, in dat land met eerbetuigingen zou ontvangen worden? En toch is dit het geval. Hij is naar Frankrijk overgebracht met een Fransoh oorlogschip, waar men het herh zoo aangenaam mogelijk trachtte te maken. Met gnchutsalvo’s werd de boot begroet, welke hem te La Gelette aan boord van de Jeanne d’Arc over bracht, en bjj de aankomst te Toulon salueerde het Fransche admiraalschip. Toen Mustaphs, na bezich- tiging van de ter reede liggende pantserschepen, te Toulon aankwam, «aren de troepen langs den weg geschaard, dien bjj aflegde. Naar men zegt, staat zjjne komst niet slechts met staatkundige, maar ook mat handels- en finatuneele aanlegenheden, in verband. Tan Parijs zal hij naar Londen vertrekken en na verloop van vier weken over Parijs en Madrid naar Tunis terugkeeren. Eindelijk zijn de Pruisische ministerbenoemingen verschenen, waarover reeds zooveel is geschrevenzij zijn geschied zooals laatst is gemeld Puttkdmer beeft Bionenlandsche Zaken en Gossler, president van den Rijksdag, Eeredienst. Verder heeft de Rijkskanselier verlof tot herstel van gezondheid en is de Staats minister Böttioher belast met de algemeene verte genwoordiging van den Rijkskanselier, voor zoorer uit niet dcor de chefs der departementen geschiedt. Aangaande de doorgraving der landengte van Ko- riuthe verneemt men, dat de ingenieur Bela Gerster tick thans aldaar bevindt om het plan te ontwerpen voor deze onderneming, waarmede in het aanstaande najaar een begin zal gemaakt worden. Het kanaal “1 44 tot 48 meter breed en i 6 meter diep zijn. Jaarlijks passeeren 1200 a 1300 pakketbooten, evenzoo ’«I handels- en particuliere stoombooten en onge veer 300 oorlogschepen kaap Matapan, waar de vaart fa winters bijzonder gevaarlijk is. Komt het nieuwe kanaal tot stand, dan zouden de stoomschepen die van de Adriatisohe Zee komen 24 uren, die uit Italië I 14 tot 18 uren, en die uit Gibraltar 8 uren tijd I winnen. Het Engelsohe Parlement heeft nu hot adres ont vangen van de zoogenaamde loyale Transvalere. Men weet, dat in dit stuk vernietiging van de over- 1 eenkomst met de Boeren wordt gevraagd en in elk geval waarborgen van de Boerenregeering De »loy- t kil zou^en er bij hebben kunnen voegen: Wij I hebban de annexatie van Transvaal in de-hand ge- waarna de heer Hoogendijk door den kantonrechter veroordeeld is. Nu nog een Commissie te benoemen tot onderzoek is volgens B. en W. geheel onnoodig. Over deze zaak werd een vrij uitvoerige discussie gevoerd, waarbij de heeren Ondijk en Kranenburg er op wezen, dat het een zeer klein stukje grond gold, dat men den heer Hoogendyk, een zeer verdienstelijk industrieel, die zelf indertijd aan de stad grond had ten geschenke gegeven, wel kon afslaan, terwijl de heeren Straver, v. Straaten en Mul ler zich ten gunste van het voorstel van B. en W. verklaarden. Het voorstel van B. en W. werd ten laatste <aw- genomen met 13 tegen 3 stemmen (die der braven Luijten, Kranenburg en Oudijk) terwijl de heer Samsom builen itemming bleef. De Raad besloot ten slotte den heer F. C. Bik een stukje grond af te staan ran de straat achter de kerk, ten einde hem gelegenheid te geven sjjn huis, dat thans aan de zijde van de St. Janskerk onaierlyze boeken heeft, na afbraak in regelmatige rooilijnen weder te .doen ophouwen. Onder de ingekomen stukken verdient vermelding een adres vau den heer A. Kaptijn te Woerden, waarbjj hy verzoekt de concessie voor een stoom tramweg tusschen Gouda en Schoonhoven. Ter eere die, zooals vau Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, ons vorig nr. reeds meldde, onze stad bezoekt, zijn vele huizen dezer gemeente met vlaggen versierd. De collide roor bet Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst heeft in deze gemeente opgebracht eene som van ƒ142.25. Zondag vergaderde het Groot Oosten der Neder landen iu s>j“ lokaal op den Fluweelen Bnrgwhl te ‘s Hage. Z. K. H. prins Frederik woonde die vergadering bij en deelde mede, dat hij hoopte spoe dig een voorstel te kunnen doen ter benoeming van zijn opvolger als Grootmeester Nationaal, daar zijn hooge jaren niet meer toelaten zich met alle zaken te bemoeien, doch, dat hij het Beschermheerschap zou blijven uitoefenen. Te? gedachtenis aan zyn 65-jarig Grootmeesterschap, werd den Prins door de vergadering aangeboden zijn zeer gelijkend por tret in wit marmer gehouwen, benevens een prach tig album, bevattende de namen der leden van bet Ned. Groot Oosten. De Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen Dinsdag 5 Juli a. s. hun zomervergadering aanvangen. In deze zitting zullen o. a. worden behandeld de rekening der provinciale inkomsten en uitgaven over 1879, sluitende met een voordeelig slot van 23,138.921',; een voorstel tot het doen van herstellingen aan het huis van den Commissaris des Konings; een voorstel tot verhooging der jaarwedden van den hoofd-opzichter en beide opzichters by den provincialen watersfaatsdienst, ieder net 300; de begroeting voor 1882, die voor zooveel het Rijksbestuur aangaat, bedraagt 78,420. De enkel provinciale begrooting bedraagt in ont vang en uitgaaf 342,745.88. Hierop komt o. a. roor een post van 21,500, zijnde de helft ran het meerdere bedrag dau 50 ct. per hectare, waar toe de provincie zich verbonden heeft tegemoet te komen voor de opdracht van bet beheer en onderhoud der Liugewerken aan de hoogheemraadschappen van de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe en de Vyf Heerenlanden. Voorts een post van f 50,000 voor buitengewone aflossing van de geldleening van 12/14 Juli 1870. De subsidien voor ondervjjs voorgestëld zijn de zelfde ten vorigen jare toegestaan. Tevens wordt voorgesteld ter bestrijding der uit gaven te heffen 9 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting en 5 opcenten op die der personeels belasting. Een verzoek om subsidie van de heeren Mablstede c. s., voor een voorgenomen droogmaking der veen piassen ouder de gemeenten Reeuwijk en Sluipwijk. 1 Ontwerpbesluiten tot wijziging van de waterschapé- i reglementen voor den Overwaard, den Hoogen Boe- werkt, omdat deze onze landspeculatiën moest be vorderen wanneer Engeland ons nu noch het een, noch bet ander wil toestaan, laat het ons dan geven het geld, dat wij net onze speculation zouden heb- lien verdiendeen handeldrijvende natie moet ons goed recht iu deze erkennen.' Te Petersburg is weer een nieuwe dynamiet-mijn gevonden onder dè Katbarina-brug. GOUDA, 21 Juni 1881. In de beden middag gebonden vergadering van den gemeenteraad was allereerst aan de orde het voorstel van Burg, en Weth. lot wyziging der ver ordening op de heffing van Whootgeld aan de open bare lagere scholen. Men weet, dat dit voorstel strekte om te voldoen aan den wensch van Gedeputërade Staten, dat hel onderwijs iu de beginselen vdn de Fransche, Hoog- duitsche ep Engelsohe talen, iu de alg. geschiedenis, de wiskunde, het handteekeneh en de fraaie hand werken voor meisjes op een of mrar openbare scholen voor onvermogende^ kosteloos en voor min vermogenden tegen gedeeltelijke betaling van het schoolgeld, toegankelijk zon zijn. In overeens'.emming met de Commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs stelden B. en W. voor, kinderen van min- en onvermogenden toe te laten op de vier burgerscholen, de eersten tegen een ver- laagd schoolgeld, de laatsten om niet, met dien verstande evenwel dat zy eerst het bewijs zonden leveren het zoogenaamd gewoon lager onderwijs met vrucht te hebben genoten. In verbaad met bovenstaand voorstel had de oom. missie van Toezicht over het Lager onderwijs tevens voorgesteld lo. voortaan onderwijs te doen geven ia de wiskunde op de beide Burgerscholen voor meisjes en de fraaie handwerken ook als leervak op te nemen op de Eerste Burgerschool voor meisjes. 2o. het schoolgeld op de tweede Burgerschool voor jongens gelijk te stellen met dat der tweede Burgerschool voor Meisjes. Burg, eu Weth. hadden zich met deze beide voor stellen niet kunnen vereeuigeu. Deze gebeele zaak werd echter niet behandeld, naar aauleiding vau een heden ingekomeu voorstel vau den beer J. M. Noothoven vau Goor, ondersteund door de bh. Mr. W. Hemsing en Dr. F. H. G. van lier- son, dat geheel van dezelfde strekking was als het eerste gedeelte van genoemd voorstel der Commissie. De zaak werd alzoo tot later aangehouden. In deze zitting werden door den Raad de plannen en teekeuingen voor den aanleg eener waterleiding goedgekeurd, terwijl besloten werd den concessionaris eenige opmerkingen mede te deelen van den gemeente- architect tot gedeeltelyke wyziging dier plannen, met vergunning die wyziging daarin te mogen aanbreu- gen, en voorts bet Raadsbesluit, waarbij aan den heer A. Kaptyn Ie Woerden concessie is verleend voor oen etoomiramweg tusschen Gouda en Bode graven in zooverre gewyzigd, dat genoemde heer gemachtigd is die concessie over te dragen aan de hh. De Beneditty en Beer te Amsterdam. Nog werd behandeld een verzoek van den heer W. Hoogendijk Wan., dat de Raad een onderzoek zou doen instellen, hetzij door B. en W., hetzij door eene Commissie uit zyu midden, naar de vraag of hij verplicht was rasterwerk weg te ruimen van grond, die volgens hem eyn eigendom, volgens B. en W. eigendom der gemeente is. Burg, en Weth. adviseerden den Raad, bet verzoek van den heer Hoogendyk niet in te willigen, daar het volstrekt de vraag niet is, wie eigenaar is vau den grond. B. en W. deelen in hun rapport mede dat de heer Hoogendyk wederrechtelijk rasterwerk heeft geplaatst op den publieken weg en dat zij daarom, ingevolge art. 10 der politie-verordeniog in verband met art. 180 der gemeentewet, aan stonds bevoegheid hadden gehad dat te doen weg- nemen, doch dat zij eerst na verscheidene aanma- ningen - nog proces-verbaal hebben doen opmaken

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1