PIJ Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 8 HING ras BINNENLAND. r. MA, vping. IEN. Alion lCT. '■Extract. VrijüaK 29 Juli. 1 B to, GOUDSCHE COURANT INDER J*., .id IO M IN te Ilaae- G den 18 en op DON. ITV8 1881 middag, ten an Utrscrt", IRVELD am verkoopt» IERG, 1UIN m extra beat and, Lren 64 Cen- i de nabyheid Ider Rijnntld de Gemeente Rijn, teren, terwijl zyn by den by genoem- Kantore van len Singel b/d Door den Raad der gemeente Moordrecht is op verzoek eervol ontslag verleend aan C. J. Cornells, als onderwater aan de openbare school. Bij de Dinsdag te Ouderkerk a/d. IJsel gehouden zoogenaamde najaars-grasrerpachting van de eigen* domuien van den polder Kromme,.Geer en Zijde, dache Cou~ den door den Gouda. tijde niet an te doen aan ar, hetwelk een uitmankt en gesteld wordt, ddel min, door en geschikter n, dan door een be middel bereid. ttraot vervaar- n van het haar grijsheid niet niet regt een iddel mag ge- verkrijbaar by &Co., Leiden, euwkoop. erenhuizen. Met de pleiziertreiuen werden gisteren van Am sterdam naar Arnhem 930 en vau den Haag en Rotterdam naar Amsterdam 1248 reizigers vervoerd. Naar men uit goede bron verneemt, zijn de heeren Kaptijn en Genlis er eindelijk in geslaagd het kapi taal te vinden voor de spoorweglijn Harlingen Salzbergen. Slechts eene zeer geringe medewerking van den Staat, de betrokken provinciën en gemeenten zal voldoende zijn om het tot stand komen dezer zoo hoogst belangrijke lijn te verzekeren. gebeuren. Dat is treurig en kan niemand meer verdrieten dan ons en zoovelen met ons, die gaarne zouden zien dat die werklieden een anderen bewandelden. Want behalve dat zy zichzelf en hun familie schande aandoen en hun huisgezin, alt zij dat hebben, tot nadeel strekken en verwaarloo- zen, ontsieren y.ij hun stand en benadeelen op niet geringe wijze hun mede-werklieden. Zij zijn een «teen des afcustoots, de parasieten der werklieden, waarop men van gene zijde zoo gaarne wyst en waarnaar men gewoon is ’t algemeen te beoordeelen. Tegen dergelijke beoordeeling moeten we echter waar schuwen, want op de massa zijn dezulken gelukkig nog uitzonderingenen ofschoon nu de vereenigin- gen er geen last van hebben dat zulke onverlaten zich aanmelden, raden wij hun toch aan te zorgen, dat ze niet hier of daar door de mazen sluipen, want zij bederven, evenals een stinkende vlieg een pot zalf, den goeden naam eener geheele omgeving, waarin ze verkeereu.* In de Dinsdag gehouden zitting der Algemeene Synode werd pet bijna eenparige stemmen de beer B. A. Overman, pred. te Htinkenszaud, benoemd tot vasten secretaris van de Algemeene Synode. Met hem stonden op het drietal de heeren dr. H. J. E. van Hoorn, te Hoorn en dr. J. K. Koch, te ’«-Her togen botch. Gedurende de maand Juni 1881 is in de post spaarbanken ingebracht 93019.33l/> terngbetaald 11,563.54. Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald ƒ81.455.791/!. Aan het einde van Mei was ten name der verschillende inleggers ingeschreven 224.574.10, zoodat de som der ingebrachte gelden tot einde Juni bedraagt ƒ306.029.891/!. Naar men aan de N. R. Cl. mededeelt, moeten bij de inspectie, die de generaal Queysen dezer dagen over het- 4e regement infanterie gehouden heeft niet minder dan vijf kapiteins verzocht hebben, voor een hoogeren rang niet iy aanmerking te komen. Het gerechtshof te 's-Hage heeft gisteren veroor deeld A. R. laatst ontvanger der registratie en bewaarder der hypotheken te Goes, wegens verduis tering van gelden en valscbheid, tot 5 jaren tucht huisstraf en 13 boeten; J. K. pakhuisknecht te Rotterdam, ter zake van moed willigen manslag, met aanneming van versachtende omstandigheden, tot 2 jaren celstraf. De Hoofdcommissaris van politie te 's Graven- hage waarschuwt het publiek op nieuw om op zijn hoede te zijn bij het aanknoopen van onder- handelingen over den verkoop van kleedingstukken, uniformen, oud porcelein enz. met en het verleenen van crediet aan Louis Grenade of Garnade, koop man, oud 29 jaren, wonende te Gravenhage, Ge dempte Gracht 201. Door dezen ambtenaar worden uit verschillende oorden des lands weder klachten ontvangen over door dezen man gepleegde feiten niet volkomen onder het bereik der strafwet vallende. Wy noodigen tevens, op ons gedaan verzoek, de bladen, in andere plaatsen verschijnende, in ’t publiek belang uit, deze waarschuwing in haar kolommen over te nemeu. (D«pW.) Dc Werkmanebode schrijft, naar aanleiding van de dronkemanstooneeleu der werklieden, waarvan Amster- daih op Zondag en Maandag getuige pleegt te zijn, het volgende »Wy, in stede die feiten te kunnen tegenspreken, moeten erkennen, dat zij waarlyk geen overdreven staaltjes zyn van hetgeen men des Maandags en Het schijnt, dat het water tegenwoordig een bij zondere aantrekkingskracht heeft voor de kinderen. Wederom viel een paar jongens in het water, een op de Gouwe en een in de Peperstraat. Beiden werden gered. In de Dinsdag gehouden vergadering van het Dep. Moordrecht en Gouderak der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd de rekening van de Spaar bank over 1880 goedgekeurd in ontvang op ƒ28695.81, in uitgaaf op 27260.27 batig saldo 1435.54. Uit de balans van 31 Deo. 1880 bleek dat aan 207 deelhebbers verschuldigd was 42084.73, terwyl de bezittingen der bank een waarde vertegenwoordi gen van 47142.91*, zoodat het reservefonds be draagt ƒ5058.18*. Tot leden van het bestuur van bet Departement werden benoemd bet aftredend lid G. B. Lalleman en ter vervanging van L. Exalte, die niet herkiesbaar was, J. A. F. van der Meer van Kuffeler. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden benoemd G. B. Lalleman en 1). Dirkzwager, tol hunne plaatsvervangers J. A. F. van der Meer van Kuffeler en A. Kluit. Staten-Generaal. Eekstk Kamer. Zittingen van 26 en 27 Juli. In de eerste plaats werd in de zitting van Dins dag opnieuw behandeld het wetsontwerp tot het verleenen van tnbndie au de polder» Hoophenuud en Open. De heer v. Limburg Stirum bleef, ondanks de door den Minister gegeven inlicUiingeu, verharden bij zyn vroegere bezwaren tegen deze subsidien, waarvan de aanneming in zich zou sluiten de erkenning dat de Drummelsche en Heerewaardensche overlaten slecht gewerkt hebben, en dat nu wilde spr. volstrekt niet toegeven. Werd om de door den Minister vermel de redenen subsidie gegeveu aan de poktevbestnrau, bet zou slechts leiden tot zorgeloosheid in het onder houd van de dyken. De doorbraak van het jaar 1880 is volstrekt niet aan de overlaten te wyteu. De voorname oorzaak der doorbraken m04 gezocht wor den in den slechten toestand der Maasdyken. Noordbrabant heeft geen last van de g /erlaten het tegendeel zou eerder kunnen volgehouden worden. Spr. had medelyden met de geteisterde streken, maar by hem gaat de wet boven al. De heer de Sitter sloot zich by die bezwaren aan. Indien de polders meenden niet verplicht te zijn geweest tot uitvoering van de hier bedoelde werken, dan hadden zij die kunnen nalaten op grond van de wet van 1855 en waren zij daartoe wel verplicht, dan hebben zij ook geen aanspraak op schadeloos stelling. Wanneer iemand in deze verplicht is tot vergoeding, dan is het de provincie Noordbrabant die last tot uitvoering van de werken heeft gegeven. De heer Borsius, die in December tegen deze aanvraag heeft gestemd, zal er nu zyne stem aan geven, niet omdat hy erkent dat er rechtsgrond voor subsidie bestaat, maar omdat hy de billykheid van de tegemoetkoming erkent. Een abstract be ginsel kan hier niet worden toegepast. Daarbij wil spr. niet langer weerstand bieden aan den herhaal den aandrang van de Tweede Kamer. Het belang dus van een goede buurschap met de overzyde brengt mede om niet al te sterk op zijn stuk te blijven staan, gelijk wy wederkeerig toegevendheid van de Tweede Kamer verwachtten in eenige punten van het Wetboek van Strafrecht. De heer v. Akerlaken, de zaak geheel op zicytelre beschouwende, betoogde dat er jpêataatop schadeloosstelling, en dat de polderbe^f^mvqT hebben aan een last, hun van wege’ opgedragen. En al ware hun die last hmr&mr dan hadden zij nog op grond dat zij in *t algemeen belang gehandeld hebben, schadevergoeding kunnen eischen. De heer Cremers vereeuigde zich geheel met dit betoog. De heer v. Naamen v. Eemnes bestreed het betoog van den heer v. Akerlaken, dat het algemeen be lang hier in die mate betrokken zou zijn, dat reeds daardoor de bijdrage ware gerechtvaardigd. De Min. van Waterstaat zette nu nog eene uit voerig de gronden van recht en billykheid uiteen, welke voor het toestaan van deze subsidie pleiten subsidien die niets praejudiceeren op de al- of niet veelal ook des Dinsdags in Amsterdam kan zien dichting der overlaten, De heeren A. J. F. Horman eu J. Paling Hzn., concessionarissen van de stoomtram van Woerden naar Utrecht, hebben de desbetreffende stukken aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nyver heid opgezonden en tevens concessie aangevraagd voor een stoomtram van Woerden naar Leiden. GOUDA, 28 Juli 1881. De Burgemeester deser gemeente, Mr. A. A van Bergen Ueendoorn, zal, blijkens mededeeling nan den gemeenteraad, gedurende eeuigeii tijd de gemeen te verliten. Zyne funotien sullen tijdens syne afkerigheid wor den waargenomen door den oudsten wethouder, den heer J. A. Remy. Het ontwerp betreffende het Ki»lat. van Am- stkbdam NA4U Dt MkiwXdi is heden door do Eerste Kamer der Staten-Generaal axiioinomkn met 21 tegen 17 stemmen. Op de kermis alhier tullen de volgende vevmake- lykheden voorkomen E. BasEi, Cagliostro-thriltre A. Mulleus, thefttreWery, honden- en apenthehtre Huiskens, Panorama Spriet, Mechaniek; Koppen, Beignetskraain O. Hart, Koorddansers; Daniël, Mu seum; Kooy, Drielingtusters; Consul, Museu n; Schat- ftlaer, Tramway en Louwen, Velooipède. In de Sociëteit «Ons Genoegen" tullen van Don derdag 4 tot en met Zondag 7 Augustus Matinée'i en Soirét't worden gegeven door het Rotterdamscbe Fewtgebouw-geselschap, ouder directie vau den heer Albert de Leur. Donderdag 11 Aug.: Kinderkennis. Als eeu staaltje van buitengewonen spoed iu het mededeelen van nieuwstijdingen door een courant, kan worden geweten op bet feit, dat het Dagblad «rw HaidbaUmd «t ’.-Orawwleye fn' tijn nr. Van he den, 28 Jhli, den uitslag bericht der verkieting voor den gemeenteraad te Gouda, op 19 Juli 11.1 De vergadering der vereeniging „Oraajt e» Neder land" op Dinsdag jl., Ier herdenking van het feit der aftuering van Philips II, werd door een groote schare belangstellenden bijgewoonó. De beer J. P. Schaberg hield eene rede, waarin dc toestand van ons land in de 16" eeuw werd geschetst, en de gronden, waarop de aftwering berustte, werden uiteengezet, waarna ten slotte de hoorders werden opgewekt tot erkentelykheiff en waardeering voor de voorrechten, die thans ons deel syn. De sohaakcorrespondentie met Alkmaar zal wegens afwezigheid der leiders van de party aldaar, mee- rendeels leeraren, welke vacantio hebben, eerst iu September worden voortgezet. rijn hooge prijzen bedongen. De verschillende per* oeelen brachten op /11S5, zijnde 93 aieer dan ten vorigen jare. Uit Oudewater schrijft men <ld. 27 Juli: In zijne hedenavond gehouden vergadering benoem de de Raad deser gemeente tot ledeu van het Plaatselyk Toezicht op het onderwijs alhier de heeren: P. A. Molenaar, G. J. W. de Jongh, C. A. van Blaricom, J. H. Putman en M. J. J. Nielzen.

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1