Buiteiilaiidscti Overzicht. Laatste Berichten. KENNISGEVING. Vergadering van den Gemeenteraad. POLITIE. Wat de middelen betreft tot dekking ran deze uitgave, 'verklaarde de Min. r. Fin. ad interim dat het orer 1880 geraamde te kort van 6 railloen thans reeds is veranderd in een overschot vnn ƒ2,700,000, Eoodat er hoegenaamd geen bezwaar bestaat. Het wetsowtwerp werd aangenomen met 30 tegen 8 stemmen. Daarna is de beraadslaging aangevangen over het wetsontwerp betrekkelijk het kanaal van Amsterdam naar de Merwede. De heer Borsins achtte uitgaven als deze in de bestaande finantieelen omstandigheden niet gewettigd, tenzij de beoogde werken zijn van dringende nood zakelijkheid en van algemeen nut. De noodzake lijkheid zou betwist zijnna den aanleg van het Noordzeekanaal ia die behoefte zoo groot niet voor Amsterdam maar in elk geval wanneer Amsterdam zelf zegt, dat het geprojecteerd kanaal niet voldoet aan rijn verlangen, dan moet Amsterdam worden geloofd. Spr. wee9 hierbij °P de beweging die zich in Amsterdam te dezer zake heeft geopenbaard. De heer den Tex betwistte volstrekt niet de wen- schelijkheid en het aanbevelenswaardige van de ver betering van de Keulsche Vaart, maar de groote vraag is of zij voor Amsterdam voldoende i9 en dat ia niet het geval. Om dit te betoogen bracht 9pr. de verschillende redenen bijeen die in de stukken ten nadeelc van de Keulsche Vaart zijn bijeengebracht en de gronden van verdediging van, de Oostelijke verbinding. De heereu Viruly, Blijdenstein, Insinger en de Sitter bestreden ook het ontwerp, omdat de handels belangen van Amsterdam, waarmede de groothandel van Oost en West zamenhangt, niet gebaat wordt door dit ontwerp, dit dus geen doel kan treffen en het nog veel duurder is dau geraamd is. De heer van Naaraeu verdedigde het ontwerp j wanneer het algemeen belang hier werkelijk, zooals Amsterdam beweert, op den voorgrond moet staan dan behoort ook dit rijkswerk aan het belang van het algemeen te beantwoorden eu niet enkel aan het Amsterdamsch belang. In de zitting van gisteren zijn de discussiën over het kanaal AmsterdamMerwede voortgezet. Tegen waren de hh. van Akerlaken, Oarsten, van Tienhoven, Pieck, van Swiudereuen Creuiers. Voor motiveerden hunne stem de hh. Frausen van de Putte, Storck, Huydekooper en Merkës. De heer van Stirum wachtte inlichtingen af. Heden was de Minister aan het woord. De Algemeeue Synode der Nederl, Herv. kerk heeft in hare zittiug van Dinsdag aan Z. M. den Koning een telegram gezonden van den volgenden inhoud *De Algemeeue Synode van de Nederlandsche Her vormde kerk, thans te 's-Gravenhage vergaderd, wenscht hulde te brengen ann de nagedachtenis van Uwer Majesteit» grooten voorzaat, die»Dinsdag voor 300 jaren met onze kloeke vaderen de heiligste rech te^ de9 volks heeft gered. De Synode verblijdt zich, dat zij dit doen mag te zamen met Uwe Majes teit, in wier handen die rechten veilig zijn, en wier roem het is, dat zij den baud tusschen Oranje en Nederland onverbrekelijk wil handhaven. God zegene Nederland ook in Ur. Ms. Huis Op dit telegram ontving de Synode een telegram van den dienstdoendeu adjudant des Konings, waarin aan de Synode namens Z. M. dank werd betuigd. In de Dinsdag gehouden zitting van den gemeen teraad te 's-Gravenhage werd medegedeeld, dat ge durende de speelseizoenen van 18821885 de be speling van den Hollandschen schouwburg weder is opgedragen aan de vereeuiging „Het Nederlandsch Tooneel In de Dinsdag gebonden oorr. zitting van het Hof te Leeuwarden is het arrest uitgesproken in de zaak van R. Agema, voorheen koetsier, wonende te Oranjewoud. Het Hof achtte na het hernieuwd onderzoek de schold van bekl aan het hem bij dagvaarding ten laste gelegde, .zoo al wettig, echter niet volkomen overtuigend bewezen, vernietigde mits dien het vonnis der rechtbank te Leeuwarden en sprak Agema vrij. Dezer dagen wer4 te Amsterdam een loodgieters knecht vermist; men zocht hem overal vruchteloos, sooilat de patroon eiudeljjk begon te gelooven dat by aan de zwier was. De vrouw van den man bleef echter hare nasporingen voortzetten, bezocht verschillende plaatsen, waar haar echtgenoot op kar- rewei was gfegaan, en ontdekte eindelyk gisteren ochtend zijn lyk in de snijding tusschen twee huizen aan de Lindegracht by de Lynbaansgrocht. De ongelukkige was daar vermoedelijk drie dagen ge- le'den tusschen gevallen. {Tijd.) Te Amsterdam syn /,mpnschenredders van beroep". Men verhaalt althans weder een geval daarvan. Op een der grachten spoorde een mau een knaapje aan, een hoepel uit het water te halen. Het ventje bé- proefde het, maar viel naast den hoepel. Terstond werd hij er met veel ijver uitgehaald door den mau van den hoepel, en die redder liet niet na zich voor de premie aan te bevelen. Men zegt dat deze redder hetzelfde heeft beproefd met een vierjarig meisje 1 - (Hbl.) De cursus voor het onderwijs in haitdenarbeid, in gericht door het hoofdbestuur der Mij lot. Nut van t Alp., is Maandag te Amsterdam, onder leiding van den heer Stom, hoofdonderwijzer in 't burgerweeshuis aldaar, geopend. Van de 60 onderwijzers die zich tot deelneming hebbéu aangemeld, waren 36 aanwe zig, waaronder twee dames. De heer H. Bouraan ont ving hen met eene toespraak, waarin by hen her innerde dat bij dezen cursus in korten tyd veel ge leerd moet worden. Veel en grondige oefening is in vier weken niet op te doenmaar wat te ver werven is, dat is inzicht in de beUekenis van het onderwijs tot oefening van de hand, die toch geene opleiding tot het handwerk mag zijn; erkenning en waardeering van het opvoedend beginsel, dat in het aanleeren en uitoefenen van nuttige handwerken, ook in den huiselijken kring is gelegen, dat is keuuis vooral van eene doelmatige méthodeteneinde dat on derwijs aan kinderen te kunnen geven, lot ontwik keling ook van hunne lichamelijke kracht. Aan vankelijk moet het onderwys in handwerkeu nog staan buiten de school; langzamerhand, nis het deugdelijk wordt bevonden, zal 't zich nauwer bij het lager onderwys aansluiten eindelyk waarschijnlijk eene vaste plaats in de school verwerven. Dien tyd voor te bereiden is de taak van hen, die thans aan dezen cursus deelnemen. Al werkende zal men leeren, dat en hoe het werken kan zijn eens kracht voor de gezonde ontwikkeling van lichaam en geest. De deelnemers werden door den heer Stom verdeeld in verschillende groepen,* telkens onder de leiding van een hunuer als voorganger. Maandag ochtend te 8 uren zal men met de werk zaamheden beginnen. Naar wij vernemen, zal op 26 en 27 Augustus a. s., ter gelegenheid van den internationalen cric ket-wedstrijd tusschen Engeland en Holland in den Haag, bij voldoende deelneming ook een veiocipèdc- wedstrijd gehouden worden, onder leiding voor En geland van den heer Hetherington te Londen, en voor ons land van den heer Jacfc Koopman te Rotterdam, Uit Weststellingwerf meldt menDe land bouwer Kuipers te Steggerda heeft het plan om on der medewerking van verscheidene Frieschc boeren en anderen, in den Staat Jowa (Vereenigde Staten) een kolonie te vormen van Nederlandsche emigranten. Met dat doel zijn door zijn zoon H. Kuipers, die zich thans in Jowa bevindt, 25,190 akkers land voorloopig besproken zoodat de eigenaren die niet aan anderen kunnen verkoopen. Bedoelde akkers be- hooren aan de heeren Hoopers eu Richardson eu liggen in de onmiddelijjce nabijheid vau het stadje Doon, aan het spoor en aan eene rivier, de Roch Rivier, een zijtak van de Missisippi. De grondsoor ten bevinden zich reeds in Amsterdam en zullen ter onderzoek naar de landbouwschool te Wagenin- gen worden gezonden. De prijs is nog geen 8 dol lar (20 gld.) per akker. Dinsdag kwam in de Fransche Kamer het hoofd der GarabeUische radicalen, Clèmenoeau, op tegen de verkiezingen op 21 Augustus eu sprak van kies- manoeuvres de Begeering vroeg de eenvoudige orde van den dag, die aangenomen werd, met eene meerderheid echter van slechts 15 stemmen. De 21 Augustus werd door de Kegeering gesteld onder voorbehoud, dat de Kamers Zaterdag a. s. kunnen worden gesloten. Dat velen den verkiezingstermijn wat vroeg vinden, ook onder de niet radicalen, laat zich hooren. De Minster Ferry vondt niet noodig dat men zich lang beraadde; onder het Keizerrijk was dat wat andersnu stond de voorbereiding voor de verkiezing altjjd open. Aan het plan om na de inneming van Sfax ook Gabes te bezetten en daardoor den tegenstand der Arabieren in dit deel van het regentschap Tunis te breken, is door de Fransche regeering gevolg gegeveD. Blijkens eene dépêche, kwam dj gepantserde Fransche vloot op 21 dezer des ochtends voor die plaats aan en werd onmiddellijk tot de landing der troepen overgegaan. De Arabieren schenen op die komst niet voorbereid te zijn j z(j trokken terng naar twee dor pen in de nabijheid en trachtten daar weerstand te bieden, maar vruchteloos.' Beide dorpen werden stor menderhand genomen en te Gabes werd eene sterke bezetting gelegd. Het verlies der Franaehen bepaalt zich tot zeven gekwetsten; dat der Arabieren wordt niet opgegeven. Volgens telegrammen uit Tunis heeft de generaal f 9 Logerot, de bevelhebber der Fransche troepen in het Regentschap, ernstige maatregelen moeten nemen tot beveiliging vau den spoorweg tegen de opstandelingen die in de nabijheid vau Kef, Ben-Beohir, Kairreai! en Medjez el-Bab zijn tyjeengesehoold. TeSfaxzjjn eenige gezinnen, die bij de nadering der Fmnsohe troepen die stad waren ontvlocht, aldaar teruggekeeerd en hebben verklaard zich aan het gezag der Fransehen te onderwerpen. Overigens is uit Algerië en Tunis heden niets belangrijks te melden, of het moest zijn dat de Tn- neeeohe opstandelingen een nieuwen strooptocht heb ben ondernomen, ditmaal op da goederen van dei eersten minister Mustapha-ben-Iemëil. .Het is altijd gevaarlijk', zegt Le Tempt, „en vooral in een Arabisch land, om te lang een staat van zaken te laten voortduren waarbq de strooptochten het lievelings-denkbeeld van een aanzienlijk deel der bevolking worden; die gewoonte, eenmaal aangenomen, kau sleobta met de grootste moeite weder worden uitgeroeid, en het is ongelukkig niet op de troepen ran den Bey dat men daarvoor moet rekenen. De desertie onder deze troe- en houdt aau en wjj gelooven dat de regeering ook ier niet bijtijds gehandeld heeft. Wonneer men dsn dag na de afkondiging van ons beschermheerschap eene schifting onder de soldaten had gemaaktwaa neer men de geestdrijvers, de ontevredenen en onbraik- baren huiswaarts gezonden en vnn de rest eene scort van gendarmerie gevormd bad, met bet soldij en het voedsel onzer Algerjjnsohe scherpsohutters, zonden deze wellicht thana onze beste hulptroepen vormen. Tot dusver schijnt onze regeering er bovenal op uit te zijn geweest, am zoowel aan de Tunesiêrs ais aan de geheele wereld te verkondigen, dat niets of zoo goed ais Diets in het Begcntsohnp zou veranderd worden, terwijl volgeus hen die het land goed kennen het eenige middel om ona beschermheerschap door de inboorlingen te doen aannemen, juist hierin beslaat om bij hen de overtuiging te veatigen dat de toekomit in geen enkel opzicht op het verledene tal gelijken. De laatste berichten omtrent President Garfield zijn weder minder gunstig. Het schijnt dat een nieuwe operatie noodzakelijk is. DINSDAG, 26 JULI 1881. Voorzitter: de heer van Bergen IJzendoorn. Tegenwoordig tjjn voort» de heeren Prince, Noot hoven van Goor, Oudijk, van Iterson, Muller, de Botte, Stravcr, Saaisom, Pott Drost, van Straateo, Fortujjn Droogleever en Bemy. Afwezig zijn «le heeren Kist, Lujjtea, Kronenberg en Hemsing. Na opening der vergadering deelt de Vooriittrr mede, dat de hh. Kist en Hemaing hebben keauis gegeven door ambtsbezigheden verhinderd te zijn deze vergadering bij te wonen, waarop de notnlea der vorige vergaderiog worden voorgelezen en goed gekeurd. Dnnrop deelt de Voorzitter mede de eer te hebben namens B. en W. de rekening dezer gemeente over het nfgeloopen jaar den Band ann te bieden. Deze rekening wordt gesteld in handen eener Commissie, waarin worden benoemd de heeren For- tuiju Droogleever vnn Straateu en Muller.' Ingekomen zjjn 1. Ken Rapport der Raads-Commissie, belast met het nazien der rekeningen van de gesubsidieerde in stellingen van weldadighoid. De Commissie stelt voor de rekeningen der ge subsidieerde instellingen van weldadigheid goed te keureu uitgezonderd die van het Israëlitisch Arm bestuur en het Bestelinghuis, omdat daarop niet alle ontvangsten en alle uitgaven voorkomen, welke re- keningen zij voorstellen terug te zenden met verzoek die te wijzigen. De Commissie merkt voorts in hasr rapport op, dut bij de meeste rekeningen (niet bjj die van het Gasthuis) quitantiën zijn overgelegd, die in strijd met de wet, op ongezegeld papier ejjn gesteld. Z(j stelt voor die opmerking aan de Be staren mede te deeien. Het rapport wordt ter visie gelegd en besloten de rekeningen aan het Israel. Armbestuur hn aan bb. Regenten van het Bestedelinghuis terug te zenden en de opmerking betr. de naleving der zegelwet aan de reep. besturen roede te deeien. 2. Ken voordracht van B. en W. ter benoeming van een hulponderwijzer aan de eerste burgerschool voor jongens alhier. Daarop komt voor de heer P. van Trotsenburg te Utrecht. Ter viaie eu benoeming in eene volgende vergadering. 3. Een voorstel van B. en W. tot verbetering van de schietbaan. B. en W. stellen voor ter gemoetkoming aan de klachten over de onveiligheid, zoowel op de wegen nahg het terrein als op den IJsel, de sohietbaan te verbeteren en wel: over te gaan tot wijziging der be dekkingen der traverzen en tot verhooging en ver lenging van den kogelvanger. De kosten voor ge noemde wijziging kunnen worden bestreden uit den post voor het onderhond der sohietbaan en die voor bedoelde verhooging en verlenging worden ge raamd op 2500, te verkrijgen door overschrijving van den post voor .onvoorziene uitgaven.» Ter visie. De Voorzitter deelt daarop mede, dat de geloofsbrie ven van de nieuw benoemde raadsleden zijn ingekomen, die hij voorstelt te stellen in handen eener Com missie, tot leden waarvan, uadat de vergaderiug zich met dat voorstel had vereenigd, worden benoemd de heeren Fortuijn Droogleever, Straver en Muller, De vergadering wordt daarop gedurende eenige oogenblikken geschorst. Na heropening brengt de Coramiesie by monde van den heer Fortuijn Droogleever rapport uit en deelt mede dat de stukken in orde waren bevonden, waarom zij tot toelating der nieuw benoemde raadsleden adviseert. Daarop wordt aobtereenvolgen» besloten tot toelating der heeren J. A. Bemy, J. M. Noot hoven van Goor, D. C. Sarasora, ror. P. P. P. Kist, rar. W. Hemsing en mr. A. A. ven Bergen IJzen- doorn, terwijl de vier aanwezige heeren, tijdens hunne geloofsbrieven in behandeling waren,.gedurende eenige oogenblikken de zaal verlieten. De Voorzitter deelt nog mede, dat den laateten Deoember de termijn expireert der ooneeesie der pacht op het Reeuwijksche Verlaat, waarna Spr. voor stelt Z. M. den Koning verlenging te vragen vau die concessie, roet welk voorstel de vergadering zich vereenigt. De Voorzitter herinnert voorts, dat de heer W. J. Mali, leeraar aan de Burgeravondschool slechts lijdelijk benoemd is, waarna hij voorstelt die tij delijke aanstelling te verlengen tot 1 September vsn het volgende jaar, met welk voorstel ila ver gadering zich vereenigt. Daarop wordt (ouder hoofdelijke stemming be sloten, overeenkomstig het voorstel van B. eu W. tot een gunstige beschikking op de adressen van: 1. H. Faay en J. Bonnen» betrekkelijk de uit gifte van gerioleerden grond. X. S. Lnfeber betr. den aankoop van bouwter rein aan de Crabethetraat. 3. J. de Vries Robbé betr. den aankoop van een slakje grond nan de Vest. Aan de orde woe daarop: Het adres van A. Kaptijn, betr. den aankoop van een stuk grond aan de Crabethstraat ten be hoeve van den stoomtramweg tusschen Gouda en Bodegraveu. B. en W. stellen voor, op dit adres eene gun stige besohikking te nemen onder voorwaarde, dat de teekeniugeu der op bedoelden grond te stellen gebouwen vooraf worden goedgekeurd door B. en W. De heer Oudijk zegt er niet tegen te zijn om het verzoek van den heer Kaptijn toe te staan, maar hij vraagt of het niet wensohelyk zou zijn te bepalen dat de noodige eoorzorgen moesten wor den genomen door adresiant, om te voorkomen dat de bestrating schade leed uoor locomotieven enz. Wnt de goedkeuring der teekeuingen door B. en W„ aangaat, apr. vindt dat vrjj onuoodig, daar die todb reedt ingevolge de Bonw-verordening door B. eu W. znlleu nwettn worden goedgekeurd. De Voorzitter beantwoordt deze opmerkingen eu zegt dat die bepaling lot onderhoud der bestrating nu niet behoeft gemaakt te worden, daar adressant later nog vergunning zal moeten vragen tot het leggen van rails in de Crabethstraat en dat dan de noodige voorzorgen kunnen worden genomen. Ook wat aangaat de opmerking beu. de Bouw-verordening deelt spr. niet het gevoelen van den heer Oudijk. Die verordening toch bepaalt niets omtrent de sierlijkheid rau de gevels der huizen eu het ie juist de bedoeling van het voorstel van B. en W., om te voorkomen, dat de gebouwen op den thans door den heer Kaptijn gevraBgden grond de Cra bethstraat zullen ontsieren. De heer Noothoveu van Goor drukt zijn spijt uit dat die remises voor den stoomtramweg zullen komen in de beboqwde kom der gemeeDte. Waarom die niet liever gebracht buiten die bebouwde kom, b. v. op den Bioemendaaleohen weg P Het zal toch wellicht voor de bewoners der huizen in de Cra bethstraat verre van aangenaam zijn die remises in hunne nabijheid te hebben en ofschoon de grond in de Crabethstraat tot nog toe voor eeu kleinen prijs werd afgestaan zon spï., als de Raad besloot dezen grond aan den beer Kaptijn voor remises af te slaan, er voor zijn een hoogeren prijs te vragen, dan die woWlt geboden. De Voorzitter merkt op, dat de ondervinding heeft geleerd, dat die grond niet erg in trek is en spr. zou het niet weoschelyk achten te waohten om te zien of men er ook woonhuizen wilde bonwen, daar dit wellieht zeer lang zon kunnen duren. Bovendien zon deze afstand van grond het bonwen van woonhuizen knnnen bevorderen, b. v. ten behoeve der beambten van den stoomtram. De heer Straver zegt eerst in de meening le hebben verkeerd, dat de grond bedoeld werd vlak achter Jonkheid, die spr. ook meer geschikt zou achten ten dienste van den stoomtram. De Voorzitter merkt op, dat de grond, door den heer Straver bedoeld, niet eau de gemeente behoort, doch aan de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij. De heer vau Straateu is bet eens met hetgeen de heer van Goor zeide. Hij acht pok die remises van den Stoomtram niet pleizierig voor de bewoners der Crabethstraat en brengt in herinnering het oude plan tot vervaardiging van een nienwe brug aldaar. Nadat nog eenige diaoossiën hierover waren ge voerd, wordt ten slotte met algemeeue stemmen aan genomen een voorstel van den heer Straver om in deze zaak thans geene beslissing te nemen, maar haar tot een latere vergaderiug aan te honden, terwijl B. en W. tevens werden uitgenoodigd bij den heer Kaptijn onderzoek te doen of hij bereid zou zijn een brug te doen maken van den Stationsweg naar den door hem verlangden grond in de Crabethstraat. Daarop was aan de orde het vroeger ingekomen voorstel van de Commissie van Toezicht op de Stadimuziekzchool tot wijziging van het piano-on derwijs op de school in verband met verhoogiug der jaarweddeu der onderwijzers. B en W'. stellen voor hierop afwijzend te be schikken, op grond dat de Muziekschool tooals zij thans is iugerioht, op voldoende wijze in de behoefte voorziet en beantwoordt ann hare bestemming om aan kindereu der ingezetenen voor matigen prijs eenige muziekale kennis te verschaffen eu voorts om dat de voorgestelde verhoogiug van bezoldiging voor de onderwijzers zou zijn ten nadeele der gemeentekas. B. en W, merken roorts nog op, dat de oprichting eener solo-klasse, als door de Commissie bedoeld wordt, ook voor de onderwijzers nadeelige gevolgen zou kunnen hebben, daar da privaat-lesten daardoor waarBohijolijk zouden verminderen. De vergadering vereenigt zich met algemeeue stem men met dit vooratel. Daarop was aan de orde het adres van den heer C. A. Schouten en andere kaashandelaars betr. de bepaling van een vast nor voor het begin der kaasmarkten. B. en W. stellen voor hierop atwijzend te be schikken, op grond dat bet hnn niet is gebleken, dat de weusch van adressanten door bij den kaashandel betrokken personen in het algemeen wordt gedeeld. B. en meenen voorts dat het tijdstip, waarop partijen haie transactiën willen alniten, geheel aan ben moet zijn overgelaten. De heer Straver regt niet voldoende te kannen beobrdeelen of de maatregel, die adressanten ver iaogen, aanbevelingswaardig ia, dooh kaashandelaren van elders hebben Spr. medegedeeld, dat zij hoopten, dat de zuak zou blijven zooals die nu was, daar by verandering in den geest van adressanten kaasy boeren van verre zouden kannen komen op xle Goudtcbe markt, wat niet in het voordeel der kaas- handelaars zou zijn. Spr. kan echter de zaak niet genoegzaam beoordeelen, dooh wil voorstellen om bjj wijze van proef voor een half of voor een ge heel jaar den verlaugden maatregel in te voeren. Sommige zjjn er vóór, zegt spr., antiereu er tegen, welnu laat ons de proef er van nemen in hoeverre de maatregel bevalt. De Voorzitter vraagt ot het vooratel van den heer Straver wordt ondMennd. Daar dit niet bet geval is, kan het niet W behandeling komen. De heer Muller bestrijdt het verzoek der kaas handelaren. Vrjjheid, zegt spr., was de lens onzer voorvaderen, vrjjheid in den handel kan nooit an ders dan nuttig zijn en zonden wjj dan nu den kaashandel aan banden leggen? Spreker is er vast van overtuigd, dat alle boeren tegen den voorge stelden maatregel zijn en ;pf. zou het teer betreuren ala op den dog van heden, waarop wij de herkrij ging onzer vrjjheid herdenken, de Raad een besluit nam, waarop de vrjjheid van handel beperkt werd. De heer van Slraaten is het volkomen eens met den heer Muller. Ook hij is er tegeu de boeren (n hnnne vrijheid te belemmeren en al de personen, met wie spr. er over gesproken heeft, waaronder b. v. kaaskoopers uit Oudewater, waren eveneens tegen de regeling, door den heer Schouten c. s. voorgrzteld. Het voorst; l van B. en W. om afmjzetid te be schikken op het verzoek der kaashandelaren wordt in stemming gebracht en aangenomen met 12 tegen 1 stem, die van den heer Straver. Daarop worden benoemd aan het Progymnasiuin tot: 1. Leeraar in de wiskunde de heer Dr. I. S. G. Gleuns, leeraar Ban de Rijks Hoogere Burg'erschool te Goes, met 13 stemmen. 2. Leeraar in de Nederlandsche taal en letter kunde de heer L A. Hissink, leeraar aan het Gym nasium le Doetinehem, met 13 stemmen. 8. Leeraar in de Aardrijkskunde de heer A. i F. Cremer te Voorschoten met 7 stemmen, terwjjl de heer C. C. Jager, te Hoorn, 6 stemmen op zich vereenigde. Aan de orde was de benoeming van een stads- vroedvrouw. Op vooratel van den heer de Rotte wordt echter niet overgegaan tot deze benoeming, daar Spr. het weusohelijk acht nog in de gelegenheid te worden gesteld nadere informatian te nemen aangaande de sollicitanten. De Voorzitter deelt daarop de vergadering mede, aan den Commissaris des Konings vergunning te hebben gevraagd de stad voor eenigen tijd te ver laten. Niets meer aan de orde zjjnde.i wordt daarop de vergadering door den Voorzitter gesloten. INGEZONDEN. Maandagavond tusschen 9 en 10 unr ging een meisje vau ongeveer 14 jaar uit de „Boelekade'naar den Fluwelen Singel om daar eenige boodschappen te doen. Ter hoogte van de woning van den Heer Emeijs werd zjj door eenige jongens van 14-18 jaar aangegrepen, die haar zou mishandelden, dat op haar hulpgeschrei eenige memeben kwamen toe- loopen, die haar nit de handen dier straatjongens redden. Zeer ontsteld werd hel meisje door hen in huis genomen en nu ontdekte men, dat haar japon erg gehavend was eu zij keuteekenen droeg van gruwelijke mishandeling. Jammer, dat zij door de duisternis niemand dier deugnieten kon herkennen, die zich dan ook in eeu oogwenk uit de voeten maakten. Dat dergelijke tooneelen door Gouda's ijverige po litie belet konden worden, is de weusch van den be langhebbende, P.3. GEVONDEN eu aan hel Bureau fan Politie ge deponeerd een glazen flacon met zilver en een Kin- dertaschje. Parijs, 27 Juli. De Senaat heeft heden de verdere begrooting vau uitgaven aangenomen en zal waarschijnlijk morgen de wet op de middelen goed keuren. Er zal alsdan niets in den weg zyn om Zaterdag de Kamers te slurteu en de verkiezingen op 21 Augustus te doen plaats hebben. INLICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- meeute Gouda Gelet op artt. 6 en 7 der wet van den 2n Juni 1875, {Staatsblad no. 95). Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie is gelegd le een verzoek met bijlagen van W. Hoogendyk Wz. om vergunning tot het oprichten eener Margarine- Boterfabriek in het perceel gelegen aan het Jaag pad kadaster sectie A. No. 2099. 2e een verzoek met bijlagen van C. Vis om ver gunning tot het oprichten eener broodbakkery in het perceel gelegen aan de Nieuwe Haven wijk N. No. 159 kadaster sectie B. No. 1474. Se een verzoek met bijlagen van F. Belonje om vergunning tot het oprichten eener smederij in tiet perceel gelegen aan de Spieringstaat wijk F.No. 50 kadaster seotie C. No. 1474. 4e een verzoek met bijlagen van 8. de Jong om vergunning tot het oprichten eener 9lachtery in het perceel gelegen iu deu Hozend aal wijk M. No. 11, kadaster sectie C. No. 2474. 5e een verzoek met bijlagen ran P. Rond Pz. om vergunning tot het bewaren van buskruid en vuur werk in het perceel gelegen aan de Zeugstraat wijk G. No. 91 kadaster sectie C. No. 1466. Dat op Woensdag den 10 Augustus 1881, des namiddags ten 1 ure op het Raadhuis, gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunningen in te brengen, rn dat gedurende drie rlAgeu vóór dien dag, op de Secretarie der Gemoeute, van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. GOUDA, den 27 Juli 1881, Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. MAR KT BE RICH T E N Gouda, 28 Juli 1881. Granen in kalme doch vaste stemming. Vooral puike tarwe kon goede pry zen opbrengen. Zeeuw-

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 2