DA. UR I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. H Nq 2645. 1881. R, I JI H BINNENLAND. if Zondag 7 Augustos. IJAJfll s r >k alhier. im. r zal het ch, daar, dags vaö •ff en te. door het sterdam, >n. Doratelling, goederen. In één EMA, Proc. A 4 GOUDSCHE COURANT. sringen, Mei- l kan worden, skweekt wor- i het plokken Is waren die >tend koopen et volgende: ;ear resteert! laden ont- lente Regtbank ishettnaschen n CORNELIS mende te Rot- jrd Ontbonden a Heer in het (Mel lijn er rai de groote betreken it beuk, de beteekenia ook leriunering. De mannen Gfstereu tiju door de politic alhier g< 2 jaggeligden, die geld nit de winkilli recensie: euw gevonden ti niet minder rid om ook in ijs en Duitach- a oneen Stad- 3 Cologne ent. de toekenning Het is echt sekte bloemen, itütacheidbaar '■*■7 er de Zalm ir: ’SEN: le Rang 30 ets,, Ofschoon vele zeeofficijnreu toen voor het eerst een zeegevecht bijwoonden en vele manschappen zelfs voor het eerst een zeereis maakten, hielden zij allen met mannenmond pal. De vijand gaf na een hevigen strijd van uren den moed op en deinsde af. Bij den terugtocht naar het vaderland werd de „Holland" een prooi der zee. Een Zweedsch vaartnig vischte de vlag van de „Holland" op en bracht die naar Engeland. Die vlag werd daar als op de beteekenia van dat ling, maar het bewijs dat --Zi mdedeloos- het vertrouwen in het vaderland woord alles werd verwoest, wat maar onder hun bereik kwam. De bewoonsters ontvluchtten inmiddels het buis en bereikten met een rijtuig het politiebureau, waar zij hulp inriepen en zich ouder bescherming stelden. Een tiental agenten, die daarna naar de plaats.vau wanorde oprukten', vermochten, ofschoon niet uitge trokken sabel er op inhouwende, niets tegen de bonen woeste opgewonden soldaten, die met getrokken sabgjs en bajonetten tegen de politiemacht inliepen. Toen er hulp aan de hoofdwacht gevraagd werd, kon die niet verkregen worden, omdat de wachtheb- benden beschonken waren, zoodat de wacht dan ook afgelost is moeten Worden De hoofdwacht bestaat nota bene voor een garnizoen als Nijmegen uit 4 man en een sergeaut. Zoowel de politie als de militaire autoriteit stellen een streng onderzoek in. Men schrijft uit Atjeh aau iet Padefland het volgende „De aanval op Penajoeng, dien wij, hier bijua allen ah een buitengewoon iets beschouwd hebben (ik schreef n reeds vroeger, dat de kogels tot in den kraton en in de toko van de heereu De Lang Co. vlogen), is door het bestuur van Atjeh als echteer gewoon verschijnsel opgevat. Hij is slechts op het 14-daagsch rapport ’gebracht. Welliclit wilde het besttinr niet bij afzonderlek telegram de zaak vermelden, om de kalmte, die men zoo goed bezig is zichzelf aan te praten, niet tè storen. De'orders om het patrouillêeren te doen ophouden volgen elkaar op. Heeds drie circulaires zijn met dat doel uitgevaardigd. De laatste gold Biloel, alwaar de controleur, naar het heette, zoo bekend is met zijn afdeeliug, dat in geen geval een utilitair meer noodig zou zijn. Twee dagen later brachten de Atjehnezeu hun antwoord op dit vredelievend schrijven, be staande in een aanval op de Chineezeu, waarbij ver- icbeidenen werden verwond. Het geweervuur der „maraudeurs”, „movers” eus. werd zelfs te Lam- baroe gehoord. De controleur reed terstond per dos-A-dos naar den kraton om orders; de ont vangst door majoor Prager daar was niet heel vriendelijk, daar de majoor meende, dat de con troleur beter had gedaan rechtstreeks te hulp te snellen dan naar den kraton te komen om orders te vrageu. De kolonel zond den anderen ochtend vroeg een patrouille nit, die den vijand uog ont moette en de gestolen sappies terughaalde. Een bewijs dat de ryand, zich vry veilig wanende, zeer zorgeloos is. Maar ook een bewijs, dunkt mij, dat de order lot intrekking van bet patrouijieeren wat ontijdig kwam. „Een fraaie illustratie van de rustige fust, waarin de vjjand, nu wy hem de zegeningen van een zuiver civiel gouvernement verschaft hebben, ver keert, is de beschieting van Anak Galoeng. Vooraf was het bericht uitgestrooid van een aanval op Pakau Badak. De militaire bezetting liet zich verschalken; de wachten weiden geretireerd en de ryand kreeg gelegenheid om den Cbineesohen pas ser te verbranden. Men telde hoor ik 25 doodga en gewonden en een waarde van 200(10 werd meegevoerd, waarvan uog niets is teruggevoudep, ofschoon de vyand ditmaal zouder een controleur werd uageset. Een paar andere staaltjes van de veiligheid onder de naar pplitie-agenteu snakkende bevolking. Kam pong Riki, een ons bevriende kampong, werd verbrand; hetzelfde lot deelde de banting Djerars. Even boven Penajoeng werd te 10 uren ’s ochtends op de Atjeh-ririer een rjjstprauw van Chineezeu geplunderd en de opvarenden vermoord. Ook hadden wy nog eenige aanvallen boven en bij, het nieuwe hospitaal te verduren, waarbij zelfs de kogels tot 1 hospitaal terecht kwamen. ihoon enkele bezettingen zjjn ingetrokken, andere nieuwe bijgekomèh' of versterkt. Te Penajoeng werden eerst 12 man, nu 40 gelegerd. Een bezetting vau 12 man werd noodiggeoordeeld voor de koeliekampong boven het uienare hbspitaal. 50 man moesten tijdelijk naar Biloel. De angst onder de Chineezen groot.' Ver- zegeteeken getoond. Spreker wees voorts feit. Niet een overwim onze marine te midden der algemeeye heid en zwakte 1. T1 niet verloren had en nog met den ouden heldhafti- gen geest was bezield. Was t’ vau den slag bij Dogge van deze feestviering en van Doggenbank waren de eenigen na 1674, die niet door een Engelsche vloot geslagen waren. En dat feit, te midden vandie omstandigheden, gaf nog een waardige herinnering aan de laatste dagen der eertijds zoo roemrijke Republiek. Spr. eindigde met een toespraak tot de marine, die ateeds eeuwenlang het'Vaderland en het Vorsten huis heeft verdedigd en daarmede de beginselen, waarvoor het Vaderland Jen het Huis van Oranje steeds gestreden hebben. Zilvervloten zyu niet meer te veroveren, zeide «pr., die varen niet mrer, maar voor veel grootere en blijvender schatten kan zij nu haar krachten inspannen, haar stieVen, haar krachtsinspanning doen winnen in plichtbesef, kalm vertrouwen, opofferende liefde voor Vaderland en Vont. Spr. eindigde met een: Leve de Marine! .Het publiek juichte deze rede én vooral het slot luide toe. De muziek liet bet „Wien Neerlandsch- bloed* hooren, terwijl prof. Jorissen algemeen met zijn rede werd geluk gewenscht. Het centraal bestuur van ’t „Groene Kruis" de beeren H. H. G. vau Everdingen te Zoelmond, H. D. S Hasselman te Zoeten en P. G. Schalij te Leerdam wil aan het Transvaalsche volk een bewijs van hulde brengen. Het heeft daarvoor een adres ontworpen aan het Transvaalsche volk en daarbij een plan gevoegd, welke tot opschrift heeft: „Hulde vau het Nederlandsche volk aan de stam- genooten in de Transvaal." In het midden slaat de Nederlandsche Maagd, de Transvaalsche Maagd op het zeestrand bekronend met eeu lauwerkrans. Boven deze symbolische voorstelling zijn de por tretten van S. J. P. Krüger, M. W. Pretorius en P. Joubert, onder haar de portretten van professor Harting, G. J. Th. Beelaerts van Blokland en F. Icon Cachet aangebracht. Aan weerszijden worden op banderollen de namen vermeld van de plaatsen waar de Transvalere gestreden hebben, het adres aan Engelands Koningin, Nederlands „Roode Kruis", het comité te Formerend en 't algemeen Transraal- oomité. Ouder&an, tusschen twee voorstellingen van den landbouw in Zuid-Afrika staat bet zegel van „’t Groene Kruis." -De portretten zyn goed, en de plaat doet den teekenajr, den heer Kühn, en diens lithografische drukkerij ’^e eer aan- Het centraal bestuur noodigt alle Nederlanders hun handteekeningeu te plaatsen onder dit adres. Al deze bandteekeningen zullen met een prachtbe- werkiug van de plaat eu 't adres worden ingebonden om, in de archieven van de Transvaalsche Repu bliek bewaard, te strekken tot een blijvend aan denken van de sympathie van *t Nederlandsche volk voor zyu etaidverwanten in de Transvaal. Bovenvermeld adres zpl ook bij onzen uitgever ter tdekening liggen. Men schrijft uit Njjmegen van 4 Augustus Gisteren nacht ontstond er tusschen een korporaal eu een burger in een befaamd huis alhier twist, waar uit al spoedig een algemeens aanval van de zijde der aanwezige militairen voortvloeidehun aantal groeide weldra tot ongeveer 200 man aan, die al het meubilair, beslaande in kostbare spiegels, schil derijen, stoelen, buffetten, glazen, karaffen enz. stuk sloegen. De ^aat werd door hen opgebroken, en met de keien Jwerden alle ramen en luiken verbryseld. GOUDA, 6 Augustus 1881. Bij Kou. besluit is bepaald dat de rijks hoogere bur gerschool mei driejarigen cursus te Gouda met ingaug van 1 Sept. 1881 tot eeue met vijfjurigeu cursus zal worden uilgebreid, eu zijn met ingang van dien datum tot leeraar aau die school benoemddr. J. 8..G. Glenns, te GoesL. H. Hissink Jr., te Doetin- chem, en A, F. Cremer, te Voorschoten. De heer G. W. Brons Middel te Rotterdam is benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Mappel. Gisteren zijn door de politic j. J=- -IJ J vreemden. De heer van de Garde heeft zich tot bet Ge meentebestuur le Moutfoort gewend, met het ver zoek te willen medewerken tot bet aanleggen van een stoomtramweg van Rotterdam langs de meeste stations van het Rijnspoor, via Mootfoor; naar Utrecht. In ons -vorig nommer meldden wy, dat het wegens de kermiadtukie moeielyk ua te gaan was, welke zaken afgedaan werden. Thaus bericht men oua uit Zevenhuizen, dat wy het bij het rechte eind hebben, als wij schrijven, dat de haver uog al gepild scheen. Daar de hooioogst op vele plaatsen is tegengevallen moet dit 'veevoeder wel gezocht zyu. Dit bleek dan ook uit de party te veld staande haver, die verleden week alhier, ver kocht werd (zie ons nommer vau Zaterdag 1.1.) De aanroer vau nieuw koolzaad kon nog niet groot zyu, daar men thans uog druk bezig is met het dorachen vsn dit product. Bij ons wordt het -verhandeld van f 12 tot 12.25 per H. L. De pryzen blij ven stijgende. Het dorscheu van karweizaad is afgeloopeu. In dit product wordt iu de laatste jaren niet zoo reel gehandeld als een jaar vier of vijf geleden. De marktprijs «noteert gedurig ook lager. Kreeg men vroeger/ 25 tot 27, thans wordt het kar weizaad tot f 14 ii 50 Kg. afgezet. Gisteren middag heeft te Amsterdam het 15e fees! vau den Ned. Nat. Zatigersboud eeu aauvang genomen. Gisterenmiddag vereenigde zich een groote schare op de marinewerf te Amsterdam ter herdenking van de lauweren, door onze zeevloot bij Doggersbauk be haald. Op de tribune, die onder de groote kap was opgeslagen, zag men behalve de feestcommissie ook den Minister van Marine en tal van zeeoffi cieren en andere belangstellenden. Ook de dames waren in aauzienlijken getale aanwezig. De plechtigheid begon met den herdoop vau het le kl. schroefstoomscbip „Kortenaar" in „Doggers- bank." Op het oogeublik dat de uaam door de vice-admiraals Fabius en De Vries aan de kiel werd vastgeheoht/ werd boven den naam de vlag gehe- sohen vau de «Riet Hein", eeu der schepen, die den slag bij Doggersbauk meemaakten. De vlag, die voor dit doel werd afgestaan, ie in hei bezit van de familie Van Braam. Ouderlusschen wer- <ftn ook ,van andere schepen de vlaggen geheschen en werden saluutschoten gelost. In een welsprekende rede wees nu prof. Jorissen op de beteekenis van den herdoop van Kortenaar iu Doggersbauk. Die naam Doggersbank zoo ongeveer sprak hy herinnert ons aan ^noed, plichtsbetrachting en vertrouwen iu het vaderland te midden der tweedracht! en moedeloosheid in de laatste dagen onzer Republiek. Willem V kon met recht schrijven: „Ik vertrouw nog op de heldhaftig heid Van mijn landgenoolen en dat als de vyand ons met egale of niet te superieure macht aanvalt, wij hem zullen weerstaan." Dat geloofde zoo vervolgde de redenaar ook Zoutman,dat ge loofden zijn onderbevelhebber, en zijn manschappen, n toeu zy dén vyand ontmoetten, toonden zy, dat ee oude heldhaftigheid nog in hen roortleefde. d

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1