rr* Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. NG w. at, 2. EN, BINNENLAND. m. mi» «n-2» >ing 1881 1 Wttllslltg AWtiis. OM r i. ïren, JNvan rasohen, invrage EN by iDg. I I. leden er hei ree in ren, rkoop te gemak- iN verach GOUDSCHE COURANT. ersburger s en ge- s Vuren renen P«- Riga,Mc- iscne J8 1881, eerstal te irwaarder 'Uien en enz. oh Wel le Eliea- Merdam, middags aan den rwaarder wien op i, N8, MA- EN, enz. rden alle erachillig kien zgn lid ran den Baad. De heer r.G., die bij de her stemming 104 stemmen bekwam tegen 106 die op den heer K. waren uitgebracht, beweert, als oudste In jaxen, de gekozene te zijn aangezien op twee stembiljetten onder den naam ran den heer N. Kooiman, ook den naam San een Inwoner dezer gemeente (die echter geen kiezer ia)’geachreren was. Den heer W, C. G. H. Broekman, notaris te Vianen neming mag worden. Vel neming tegenwoordig. By de wedrennen te Bnssum is by de 4e afd. HMrddravery ran inlandaabe paarden, geboren in ongelukte 1876 of tater, onder den mnh Wmd-MM meter— 1,4,0 1, de prijs ran f 300 behaald door het paard Hanye ran I. G. Matse te Boskoop. De premie 100 werd behaald door de Kampioen ran A. C. ran den Akker te Hazen woude. rakelen. Anderdeels omdat ongereer alle boren 7 0 jaar zyn, te ond dos om nog uitbundig feest te rieren. Er zal daarom b. r. geen optocht tün. Er bestaan nog ongereer dertig vereenigingen. Van haar deelneming wordt nog offioieele opgare eer wacht. De bijeenkomst zal worden gebonden op 12 September in het Park. Alle deelnemen worden daar door het Hoofdbestuur ontvangen, met bet koninklijk raandel, begeleid door een eerewacht en een muziek korps, verder feestrede, concert, maaltijd en tooncel- voontelliug in den schouwburg-Van Lier, door Het Nederltmdtch Tooneel, ran een roor de gelegenheid vervaardigd tooneelstuk door Justus ran Maurik. Pen 13den September bezoek aan Artis. Tocht op Bet U. Diner in Artis. Concert in het Paleis roor Volksvlijt. Vuurwerk ranwege de gemeente. In de Woensdag gehouden rereenigde vergadering reu het dykcollegie de Krimpenerwaard met hoofd ingelanden, ia de rekening ran het hoogheemraad schap, dienstjaar 1880/31, goedgekeurd en rastgesteld op 87,2(6.40 in ontrangst en f 78,881.86*/, in uitgaaf; batig slot alzoo 8418.63*/,. Uit den Krimpenerwaard sohryft men De hooioogst >pen, en oreral ie er te weinig hooi ge- De weilanden, geplaagd door de muizen, en de afgemaaide hooilanden zyn door den regen te drassig om GOUDA, 23 Augustus 1881. De oudste wethouder dezer gemeente, de heer J. A. Bemy, heeft, zooals uit achterstaand Raadsver- slag blykt, thans officieel mededeeling gedaan ran zjjn aanstaand rertrek uit deze gemeente. Ons rroe- VB11 uce[ u, get 'naricht is dus bevestigd. Bij hetgeen wij reeds j, jn Zwirserland een treurig ongeluk oretkomen. rroeger zeiden om ons leedwezen orer dat rertrek v oit te drukken, zullen wy uu alleen dit roegen, a dat het oudste raadslid, de heer Fortuijn Droogleerer, cehtgenoote ran den heer Sti bij de woorden, dte hy den heer Remy toesprak, --* zeker do tolk was rah de gansche Goudsche burgerij. Gisterenavond heeft op bet schietterrein aan den Rotterdamsohen dijk acne proefneming plaats gehad met den extincteur, onder leiding ran den kapitein jbr ran Franokenberg en Proschlitz. Reeds de eerste maal, dat de mam bont en teertonnen, overgoten met petroleum, aangestoken waren, werd de brand spoedig gebluscht en dat niettegenstaande de slang ran den extincteur defect was. De twee laatste proef nemingen, nadat er terstond een andere extincteur gehaald was, slaagde vooral goed. De laatste maal toen de rlamj ciroa een hoogte bad ran 4 mater, werd deze binnen de mjnuut geblnscht. De proef- 3 dus als gelukkig geslaagd beschouwd ele belangstellenden waren bij de proef- Een officier, die een ruim reeriigjarigen dienst achter den rug heeft, sohryft orer het dragen ran wapenen door mindéte militairen aan het Fad., dat hy zich nooit heeft kunnen rereenigen met de door sommigen aangeroerde redenen, die dit moeten motireeren. De schoonklinkende woorden „een soldaat moet er een eer in stellen de wapenen te mogen dragen," enz. zyn groote woorden. Zat er werkelyk een waarachtige beteekenis in, dan zouden zij toeh wel roor alle garnizoenen zonde? Hat overbrengen ran typhus door water werd door dr. Fosbroke, te Alcester, in Engeland, on langs waargenomen. In een groep ran 8 woningen kwamen in 3 maanden 14 geralleo ran onderbuiks- typhns roor. In den aanrang kon men geen rer- klaring vinden ran de wijze van verbreiding. Bij on demo ek bleek, dat alleen het water ran de ééne gemeenschappelijke pomp in den tuin de ziekte verbreidde. Het water werd zeer onrein berondeo, en hoe de organische stoffen daarin kwamen, kwam bij bet onderzoek door den geneesheer dnide- uit, toen nl. een kind uit een van de woningen, met een poije excreta kwam aandragen en dat ledigde ia da nabijheid van de pomp. Toen bleek nader, dat reeds met de excreta van den eersten patient zoo was gehandeld. Het volgende adres is rereoaden aan den Min. van Waterstaat De „Vereeniging ran Margarineboter-fabriekanten in Nederland", die zich voor eenige dagen consti tueerde, heeft aan de ondergeteekenden opgedragen, uit naam van rale Margarineboter-fabrikanten, bij U eerbiedig aan te dringen op het nemen der noo- dige maatregelen, ten einde den uitroer van boter met name Margariueboter naar Frankrijk te bevorderen door het verkrijgen van een lager tarief dan dat, wat door het TariJ de» Droit» ran den 8en Mei jl. is vastgesteld, en wat daardoor den 8en November e. k. ook voor Nederland geldig zal wofden. Door een groot aantal der in Nederland zijn in de rijkspostspaarbank b^k““d' M"pn»e-febiftanten, die een voornamen. uitroer niet belemmerd worde, zooals met de thans vastgestelde verhoogde rechten ran 13 fr. per 100 kilo roor ongezouten boter onvermijdelijk het geval zal ryn. De Vereeniging hoopt, dat u het hooge gewicht van dezen tak van bedrijf niet wil voorbijzien en heeft ook de aandacht ran uwen ambtgenoot voor Bnitenl. zaken op deze zaak gevestigd. Niet tegenstaande door goede Margariueboter een scherpe concurrentie aan mindere soorten van natuurboter wordt aangedaan, is de uitroer van dit artikel tooh ook voor de veeteelt van Nederland van groot gewicht, zooals vooral* blykt uit de zeer groote hoe veelheden natuurboter en melk die voor de vervaar diging van dit fabriekaat noodig zijn, en wiardoor de pryzen van natuurboter, in weerwil van, ja zelfs juist door de concurrentie der Margarineboter, op voor de zuirelmakende streken zeer voordeelige hoogte gehouden worden. Het is op deze gronden dat de ondergeteekenden vryheid vinden, het belang dezer industrie als een Ned. belang aan de aandacht Van UEd. aan te bevelen. Volgens bericht uit Vianen is bet rjjtnig, waarin de heer B. zich met zyne echtgenoote en zijne zuster tgenoote van den heer Stuxrt, bevond, op de Tdte-Noire-pas in een afgrond gtetort. Volgens het Journal Omen dan 11. Zaterdag was de heer B., vergezeld ran de twee dames, des morgens nit Cbamounix naar Martigny gereden. Tuescheo de brag van Valloscihe eg het Barberine- hdtel gekomen, zagen zij dat tengevolge van den zwaren regen des vorigen daags, een gedeelte Van den weg was weggeslagen, en men er derhalve ónmo gelijk kort paaseeren. Ér bleef dus niet anders over dan terug te rijden. Maar ad*welyks waa het rytnig gekeerd, of er volgde eeue nieuwe instorting waardoor het rijtuig werd nederguslingerd in den bergstroom van het Zwarte Water, hetwelk in de Trient valt. De koetsier had slechts den tijd om aan don anderen kanter af te springen. Er bestond j,j,t geen mogelijkheid om de drie andere personen te lijk u hulp te komen, daar zy onder eea toevloed van aardkluiten en eteeuen door den stroom weiden weg- gesleept. Uit Vianen wordt gemeld dat de lijken der ver ongelukte gevonden zyn. De heer au mevr. B. laten it' mevrouw B. kttt&eu na. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontstoud te Rotterdam ten 8 ure brand in een huis aan de Boompjes, bewoond door een bakker. In de bakkery beneden begonnen, nam de brand snel toe, zoodat de bewoner en twee zijner kinderen, een meisje van 18 en een jongen vaa 16 jaar zich niet konden redden. AUe drie kwamen om, hunne verkoolde lijken zyn gevonden. Het huis is geheel uitgebrand dank zy der windstilte heeft de brand geen groo- teren omvang bekomen. De brandweer was, zooals in den Zaterdag kermisnacht te begrijpen is, eerst laat en zeer onvoltallig ter plaatse. Gedurende Juli 1881 1 ingébracht 141,958.69; 20,722.91 gehaald. De som der inlagen, ran Juni f 306,029.89*/, bedroeg, was einde Jult tot 427,266.68’/, gestegen. De alg. synode der Ned. herv. kerk heeft in be ginsel besloten, aan minderheden de gelegenheid te openen om zich binnen de grenzen der kerk zelfstandig te organiieeren door wijzigingen in be handeling te nemen op het reglement op de erken ning van nieuwe gemeenten en In het bijzonder het eerste artikel vau dat reglement aldus te doen lui den 1 Nieuwe gemeeuten worden opgerichtA. a. door stichting enz.b, e, i, e (gelyk het oude artikel.) B. door toekenning van een zelfstandig be staan aau een genoegzaam aantal leden der gemeente, die verklaren dit voor de bevrediging van hunne Christelijk godsdienstige behoeften noodig te hebban -- De aangekondigde komeet wordt thans ook hier te lande waargenomen den 26ea zal sy het dichtst by de aarde komen. By het Hoofdbestuur der Vereeniging Bet Metalen Krui» bestaat het voornemen om in September te herdenken het besluit van Ironing Willem I tot instelling van hot onderaobeidingsteeken het Me talen Krais. Z. M. onze Koning heeft zyn volle instemming met het voornemen betuigd en het Hoofd bestuur de vrijheid gelaten naar goedvinden te han delen. Dientengevolge is besloten het 60-jarig jubilé van de dagen van 18301831 huishoudelijk te herdenken. Eensdeels om na 60 jaar geen stoornis in de goede verstandhouding met België te brengen en geen aanleiding te geven om oude voeten op te is afgelooi wonnen. 1 geven schraal gras, overal is er te weinig hooi ge daagd door de muizen, te jagen. Ook de eerste pluk van den hennep is geëindigd, da opbrengst is bevredigend. Do aard appelen geveu hier een ruim beschot, en zijn van goede qualiteit. Van de boomvruchten geren alleen de appelboomen een redelijken oogst. De vrucht is kleiu, en ze worden aan de boomen tegen 4. en f 6.de HL. verpacht. Een tragisoh-komisohe scène had Zondagavond te Krimpen a/d. IJsel plaats bij de aankomst vau den Goudeohen stoomboot, die bij gelegenheid van de kermis van Rotterdam terugkeerde. Als naar gewoonte had de boot de passagiers ontscheept, en vulden dese mot vele nieuwsgierigen (’t waa Zondag!) hot hoofd, waaraan de stoomlmot aanlag. Plotseling bleek de vracht te zwaar en stortte het hoofd ineen. Een vijftigtal mensohen en kinderen buitelden onder en door elkander in den IJsel. De verwarring waa een ooganblik groot. Ge lukkig liep alles goed af; ’t eenig letsel, dat nieuws gierigen en kermiegangers ontvingen, was: een nat pak. De Collecte voor de Unie «Een school met den Bybel» heeft te Krimpen a/d. IJsel -opgebraobt de som van 122.36. Uit Schoonhoven sohryft men De heer N. J. H. van Gelderen heeft zijn ontslag genomen als lid eo voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur. Torens komt de heer van .Gelderen zelf (zoo by den Raad als by Ged. Staten enz.) in verzet tegen do benoeming van den heer N. Kooiman tot

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1