Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I0L BINNENLAND. age. 1881, vrm a» augustus. N<? 2653. Vrijdag 26 Augustus. ADVERTENTIÊN De inzending van advertentlta kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. BOND in# ERS van 1 worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommera VIJF CENTEN aandoénlijk bijeen- ÜST te worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS KF en nmaker- RJ’ en i Singel, GOUDA, 26 Augustas 1881. Ter sere vsm den verjaardag van Z. K. H. den orm. ten SIS» te nraissi», ON. De eisch wss 1000 boete af OKNOIMD, er. Secretarie. ie Cou- door den iu da. G0UDSCHE COURANT «bouwde NKJEX BOND n beide >6r aan 5d 815e, gunstig s Gouda op bet i dat op AG den i 7 uren, nsgracht, worden •avond en Leer- ie School n datum ICHÏEN t den 24 LOTEN, ügen hun n ZÜID- we "Leer- gge“- en voor eerlingen >n, On- olgeld. ;ehouden AG den ids te 7 op den De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.25 franco per post 1.50. Kruis* maatregelen beraamd, om ook daar voor ieder de gelegenheid gemakkelyk te maken, door hun handteekening sympathie te betuigen aan onze dappere stamverwanten in de Tranavaal. Behalve door ouderteekening van 't adres, heeft »’t Groene Kruis* nog op vele andere wijzen be tuigingen ran sympathie ontvangen. Zelfs zijn eenige verzen ingekomen, met het verzoek die aan 't adres toe te voegen. Ook is van zeer gewaardeerde zijde ’t aanbod ontvangen, het adres naar de Transvaal over Z. H. de Paus heeft den beer P. M. Snickers, bisschop van Haarlem, benoemd tot adsistent-bis- schop bij den pauselyken troon. Op Donderdag 8 September zal door het ge rechtshof te ’sGrsvenhage behandeld worden de zaak vap Gebr. 8., bekend ouder den naam van de Blauwe bende, die beschuldigd worden van dief stal, onder zeer verzwarende omstandigheden gepleegd. Dienselfden dag zal voor hei bof terechtstaan de persoon van B., uit Rotterdam, ten einde zich te willige brandstichting. Door Schipper P. Moe, ran Schereningen, voe rende de haringschuit Zonder vlijt geen regen, werd op zijne tehuis reis ontmoet, in de Noordzee zwalkende, eene schuit of praam waarin twee man nen lageu. Onmiddelijk hield hy zijn vaartuig by, en had bet geluk by de praam te komen en de twee mannen aan boord te nemen. Zij heeteu A. Schaap en L. Sohmeilze. Zy waren Vrydag voor rekening van den heer Nievelt te Rotterdam met nog een andere modderpraam vertrokken naar Huil, gesleept door de stoomboot Victoria. Tengevolge van hooggaande zee zijn de modderpramen lussohen Vrydag en Zaterdag losgeraakt en tegen elkaar en lek geslagen. Zy hadden geroepen aan de Victoria, doch deze zette hare reis voort, waarover zij zich beklagen. Zy vermoeden, dat de twee personen, die in de andere praam zaten, door een Engelschen visecher zyn gered. Voor de tiende maal kwamen dit jaar, op den gedenkdag van Leuven, te Leiden en te Utrecht de oud-studenten bijeen, die nu een halve eeuw ge leden de wapenen aangordden om voor de eer en de onschendbaarheid van den dierbaren geboortegrond te gaan stryden. 't Was een aandoénlijk bijeen zijn van de mannen, die vijftig jaar geleden met elkander in 't gelid stonden en nu als grijsaards nog weder broederlijk byeen waren aan den feest diseb ter vaderlandslievende herdenking van het roemryk wapenfeit. De ry'eu zyn sedert natuurlijk gedund. Toch hebben deze wakkere mannen geen reden van klagen. Hun krachtige constitutie be schaamt de leveusstatistiek. De jagers-compaguie te Utrecht bestond uit 253 studenten, terwyl nog een 20 tal bij andere corpsen waren iugedeeld. Van hen zyn thans nog 83 in leven, allen zeventigers of daarboven47 hunner waren ter reünie opge komen. Van de 250 te Leiden uitgetrokkenen leven er uog 70, ook allen boven de 70 jaarvan dezen hebben er 30 aan de feestelijke bijeenkomst deel genomen. De statistiek leert dat gemideld 20 pCt. van degenen die 60 jaar oud zyn geworden, den 70-iarigen leeftyd bereiken. Naar die verhouding hebban de oud-vrijwilligers van de studeerende jongelingschap van '30 zich in een groot voorrecht te verheugen. Mogen zy 't aan den avond huns levens nog zeer vele jaren blijven genieten, dit wordt hun zeker door het dankbare Vaderland van harte toegewenscht I Men schrijft uit Ter Heyde van 24 Augustus: Terwyl zich gisteren tegen den avond verscheidene jongens met het badeu in zee vermaakten, geraakte er een in het zoogenaamde „mui* en was al een eind ver, nu boren dan onder, weggedreven eer de anderen het merkten. Gelukkig was de heer Kila, hulponderwijzer alhier, juist op den kop van den dam, gereed ook om een bad te nemen. Op Uit vertrouwbare bron verneemt men dat het adres van hulde aan 't Transvaalsohe volk byna allerwege met ingenomenheid is begroet. Aangezien 't circuleeren der lysten in vele der grootere plaatsen aanvankelijk eenige moeilijkheden, ondervindt, worden door 't Bestuur van ,’t Groene niet verlangt weder voor Premier der Kamer in aan merking te komen, en dat de heer Veegens, bij den aanvang 'der zitting, zyn betrekking van Griffier zal nederleggen. Zyn vervanging door den Commiee- Griffier van der Linde ia zeker. Aanstaanden Zaterdag zal in de Kon. Zoölog. Bot. tuiu te 's-Gravenhage de tentoonstelling van pluim gedierte worden geopend, die drie dagen zal duren. Zy belooft zeer belangrijk te zullen zyn, ook door opmerkelijke inzendingen uit België en Frankrijk. Het getal nummers loopt bij de 700, zijnde 100 meer dan in het vorige jaar. Te Leiden heeft gisteren in een kroeg in de Galg- straat, een vrouwspersoon met een revolver haren beminde, eeu soldaat, in de heup geschoten en daarop zich zelve in de borst. De soldaat is licht, de vrouw ernstig gewond. Gisteren deed de srr.-rechtbank te Utrecht uit spraak in zake de huisvrouw van P. M. ie Zeist, beschuldigd van het oprichten van een bank van leening aldaar, zonder daarvoor vergunning bekomen te hebben. De rechtbank heeft haar veroordeeld tot 7 dagen cellulaire gevangenisstraf en 50 boete of 3 dagen cellulaire gevangenisstraf 45 dagen cellulaire gevangenisstraf en of 3 maanden subaidiaire gevangenisstraf. te brengen. Den 12 Sept. e. k. wordt .ter gelegenheid van den SOjarigen gedenkdag van ,’t Metalen kruis*, te Amsterdam, in den schouwburg van den heer van Lier een nieuw tooneelatuk opgevoerd, getiteld: Gewichtige dagen. Het stuk is geschreven door de beerea Justus van Manrik Jr. en 9. A. Buis en zal door de vereenigiug Het Nederlandech Tooneel worden gespeeld. De oud-stryders vau 183031 zullen de eerste voorstelling bijwonen. Betreffende de wedrennen te Bussum kan naar de H. C. meldt, als een staaltje van snelheid van enkele buitenlaudsche harddravers dienen, dat de prijswinnaar in wedstryd III, de hengst Gramotieg van Stechow te Berlijn, bij der. eersten rit, waarin hy medeliep, de baan van 1600 meter aflegde in 2 min. 40 sec. Prins sap Oranje wappert heden van de openbare gebouwen de vaderiandsche vlag. Onder de minste inochryvero Voor de aanbeste ding, op 22 Augustas gehouden door het departe ment van koloniën komen voor de heoren G. Prinoe en Zo. alhier «oor 0000 Kg. loodwit 2329 20, 10,000 Kg. id. 2598.—, 10,000 Kg. id. 2608.—, 10,000 Kg. id. ƒ2618.— en 10,000 Kg. id. ƒ2628.—. Verder voor 470 at. vouw- of kruisstoeltjes, J. Alphe user Wtm., Waddinxveen, 2256.eu voor divers touwwerk, A. as> J. Varbnqr. Jlooedreeht, AKw». 4-eevantwoorden.awr de hem MB laste gelegde moed- By de aanbesteding voor het aanleggen van riolen in de Lek- Usel- en Anutelatraten te 'a Gravenhage is het minst ingeschreven door den heer H. Jon- genburger te Waddinxveen voor 6400. De gemeenterekening over 1880 van Waddinxveen is door den Gemeenteraad voorloopig vastgeateld in ontvang op 33285.40, in uitgaaf op ƒ30280.271/! en het batig saldo bedraagt alzoo 3000.121/,. De kosten van het onderwijs hebben bedragen 7399.581/,. De afdeelütg Woerden en omstreken der Holl. Maatschappij van landbouw heeft besloten, op Woens dag den 7den September a. v. aldaar te houden des voormiddags een wedstryd ran het schoonst in hel tuig loopende paarden, prijs 50.premie 25.en des namiddags eene harddraverij voor paarden van zessen klaar, prijs 250.premie ƒ75 Het Binnenhof te 's-Hage krijgt langzamerhand den aanblik van het stadhouderlijk kwartier. De Stadhouderspoort is nagenoeg voltooid en wordt thans met ornament versierd. Boren het daarnevens aan gelegde poortje ia een steen aangebracht, in oud- Hollandacbe karakters vermeldende, dat in 1880 deze doorgang is gemaakt. Het gebouw van de Eerste Kamer der Staten- Generaal is van de loodsen bevryd, welke de boog vormige toegangen aan het oog onttrokken, terwijl het front ran de ridder- of loterijzaal ontdaan is ran het houten getimmerte, hetwelk het gezicht op dat monument ran geschiedenis en kunst aanmer kelijk verstoorde. Nu nog slechte het steenen gebouwtje en de schuttingen voor het archief en het nieuwe Wa- terstaats-departement rerwyderd, en het Binnenhof vertoont zich geheel in zyne oude-nieuwe gedaante. De commissie voor de Sarphati-lotery heeft alle loten geplaatst. Het kapitaal, benoodigd voor het Sarphati-monument, is nu byeen en de aanvang van het werk hangt slechts af van den park-aanleg te Amsterdam buiten de Utrechtachepoort door de gemeente. In .dit park toch zal het monument verrijzen. Men schrijft uit den Haag aan het Zeeuwech Dagblad-. Thans kan ik verzekeren, dat de heer Mirandolle

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1