Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ERS. 1881. ma, A. eei. NQ 2654. BINNENLAND, Zondag 28 Augustus. ----♦- nwater, het mensoh- ndbeid zeker if volkomen rljjkja. het ie teer pyn- ie niet alleen gevoeligste gewone We kken F Dade- mdook het or het bril- :h teer goed, it gebrekigs ogen kannen van awakke. Ibaar middel EN WATER SN. DEB Jg., len EENE prins waarvan in Nederland geene ond». )R, Voorz. itter B. aan i C0MPn velen wordt uwen sanbe- :nd gebruik roornamelyk Mar nel ge- bjj: o., Leiden, rkoop. nhuizen. GOUDSCHE COURANT cheCou- n door den Gouda. s. en gedrag, gen 5 pro- A&oaning >tter U. bjj W jr. tt ie met art. 21 der Gemeentewet, als sprekende alleen van de eersten en tweeden graad. Door Gedeputeerde Staten is het raadsbesluit vernietigd, waarbij de beer P. De Graaf als lid van den gemeenteraad te Leiderdorp, was toege- lalen, en waartegen door den burgemeester beswaren waren ingebracht, op grond van verboden zwager schap lunchen den benoemde en een der reeds zitting- bebbende raadsleden. De Vsreeniging voor handel en nijverheid te ’s-Gra- venhage heeft besloten aan de Regeering te veraoekeu, van de secretarissen der Nederlandsche gezantschap pen, alsmede de op verschillende plaatsen aaagestelde consuls, een rapport te vragen over de vraag welke industrieën in het buiteulaad bloeiend en in Neder land onbekend zynwelke artikelen in het buitenland vervaardigd worden, die in Nederland gevraagd wor den en noodig 'zyn en waarvan in Nederland geene fabricage geschiedt. Niet minder dan 36 personen zyn Vrydag uit het huis van arrest en justitie te Assen wegens bedelarij naar Veenhniten getransporteerd, meest uit de pro vincie Groningen afkomstig. Geregeld) bijna iedereu dag ziet men te Assen personen die bedelen, om, hetzij in de gevangenis, hetzij te Veenhuiten te worden opgenomen. Het Vaderland kan met zekerheid raededeelen, dat bij het begin van de zittingen der Tweede Kamer mr. D. Veegens zyn ontslag zal vragen als griffier der Tweede Kamer. GOUDA. 27 Augustus 1881. In de Donderdag te Botterdam gehouden raads- silting kwam o. a. in eene missive van Burgemeester en Wethouders ter begeleiding van hun advies op het in hunne banden gesWide verzoek van den heer A. K. van der Garden, te Gouda, om bem, voor soo veel Botterdam betreft, vergunning te verleu nen voor den aanleg on de exploitatie van een stoom tramweg van Gouda over Botterdam, naar of zoo veel doenlyk naby het station van den Hollandschen en Staatsspoorweg, of wel om te Kralingen aan te sluiten met de Rotterdarasebe Tramwegonderneming In overeenstemming met de Coram, voor de plaat selijke werken ent., stellen B. en W. voor om den adressant te ïannea te geren, dat hom eene conces sie voor den aanleg eener tramlijn tot aan het Cen- traal-station niet kan worden verleend, omdat die lyn zou moeten komen langs wegen waarover aan de Botterdamsohe Trarowegmaatsohappy eene uit buitende oonceoeie is gegeven, en dat tenzij het in de bedoeling mocht liggen om den oprel van den Hoogen Zeedijk naar de Hoflaan in don aanleg Ie begrijpen do eventneele aansluiting der geprojec teerde lyn aan het bestaande Ml zal moeten plaats hebben aaude Hoflaan, builende grens der gemeente en daartoe alzoo van den Gemeenteraad ven Botter- dom geene vergunning wordt gevorderd. Uit Zevenhuizen scbrjjft men ons: De veelvuldige regens, die in deze maand ge valle» sfrt, bobben de- landbouwers groots schade berokkend. Ia de tarwe ie bet schot gekomen, roodst de waarde vaa dit gewas tot op ongeveer gedaald. Rogge en erwten waren voor een groot gedeeltp vóór den regen binnen; de rest van de erwten zal al bisouder weinig oplevereu. Sommige boeren willen de moeite niet doen de nog te veld staande erwten te halen. De opbrengst van gerat en haver ie schraal. Alleen de weilanden en de bieten zijn door de groote vochtigheid gebaat. Door den gemeente-veldwaehter te Cupelle a/d. IJsel ie nabij den Aalsmeersohen weg te Haarlemmermeeer opgespoord en aangehouden de persoon van E. van M., in den Prins Alexanderpolder woonachtig, als verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan brandstichting te zijnen huize. Hy beeft de misdaad reeds bekend en is ter beschikking gesteld van de justitie te Rotterdam. Door bet college van Gedep. Staten werd Dinsdag in een openbare vergadering, die door tal van nieuws gierigen werd bygewoond, behandeld het bezwaar van den burgemeester der gemeente Leiderdorp tegen do toelating van den heer P. de Graaf als lid van den Gemeenteraad aldaar. Blijkens het in de zaak door don heer De la Bassecour Caan uitgebracht rapport had op 19 Juli te Leierdorp de verkiezing plaats van drie leden van den Gemeenteraad en vier leden tengevolge van de vermeerdering der bevolking. Voor een Ier laatst genoemde plaatsen werd gekozen de heer P. de Graaf, wiens geloofsbrieven in orde werden bevonden, soodat tot zyn toelating word besloten. Hoewel de toegelatene halve broeder ie van de eohtgenoote van het tegenwoordig Raadslid den heer Buis, meende de Baad echter, dat er geen verboden graad van zwagerschap tusschen beiden bestond. De burgemeester heeft tegen deze beslissing be zwaar, van oordeel dat er zwagerschap in den tweeden graad bestaat, verboden by art. 21 der Gemeentewet. De Raad daarentegen houdt vol, dat weigering tot toelating van den heer de Graaf een ongeoorloofde uitbreiding van het recht zou zjjn. Een 18—tal kiesgerechtigden voor den Gemeente raad van Leierdorp zyn van gevoelen, dat tusschen P. do Graaf en Buis Jr. bloedverwantschap in den vierden graad bestaat, maar meenen, dat dezen niet zoo nauw is om eerstgenoemde niet als raadslid toe te laten, en dat alzoo de toelating niet in stryd de aldus bejegende bij den kerkeraad zyn beklag zal indienen. (p. DJ De jongelieden die van Zwolle met een zeilboot den IJsel afgevaren waren en vermist werden, zyn tot onder Schokland gedreven, waar zij eeujuaeht hebben doorgebracht. Woendag ochtend vroeg zyn zij door een visscher naar Kraggenburg gebracht, van waar ry behouden te Zwolle gekom u zyn. De cricket-wedstryd tusschen Engelsche en Hol- landscbe spelers heeft gisteren op eene afgesloten ruimte van het Malieveld te ’s-Gravenhage een aan- ,an8 genomen. Het is de voor eenige jaren daar ter stede opgerichte Haagsche oricket-club, wier leden hunne krachten in deze lak van sport* met hunne Engelsche kameraden wenschen te meten. De wedstryd draagt geheel een vriendschappelijk karakter. Toen de Engelsche stryders iu hun bont kleurig costuum het terrein van den wedstryd bin nentreden, werden zij door de Hollandsche mede dingers met handdrukken ontvangen, terwijl de muziek der huzaren het „God save the queen* deed hoeren, gevolgd door het «Wilhelmus». De aange komen zoneu Albion's waren zichtbaar zeer verheugd over deze nationalen welkomstgroet. Voor den leek ia het volgen van de verschillende worpen met de ballen een vry eentonig vermaak. Desniettemin was bet aantal nieuwsgierigen tamelijk groot. De spelers zyn verdeeld iu twee partyeu. Het doel der eene party is om met een bal van drie paaltjes een dwarsliggertje af te werpen. De per soon hierover geplaatst weert met behulp van een «bat», veel gelykenis biedende met een roeispaan iu miniatuur, den bal af en doet dezen door een forsohen slag zoover wegvliegen, dat hij, voordat de bal door de omringenden terug is gegooid, één of meer loopen kan maken tusaclieu de paaltjes. De party, die de meeste loopen gemaakt heeft, is de winnende. Het spel vordert eene Igroote mate van oplet tendheid en vlugheid der mededingers. De Maatschappij tot opvoeding ran Weezen in het. Huisgezin hield gisteren te Amsterdam haar jaarvergadering. Blijkens het verslag bedraagt bet ledental thans 1445 personen, dat der comités dit jaar met Delft vermeerderd 12 en dat der aan de zorgen der Maatschappij toevertrouwde weezen 145, zynde 31 meer dan in 1880; voor 37 werd door het Ryk, voor 61 door voogdijen en voor 47 door voogden de hulp der Maatschappij iugeroepen. Watersnood en Transvaal vergden in het vorig jaar Veel vaagde liefdadigheid; de Maatschappij ondervond daarvan, in minder giften den terugslag. Maar de persoonlijke teleurstellingen waren daareu tegen uiterst gering over de weezee riel meerendeels slechts te roemen. Vele der weezen worden verpleegd te Dockum, Oosterbeek, Eerbeek, Nymegen, Neede en Amersfoort. Armvoogden van een groote ge meente vertrouwden 9 kinderen aan de instelling toe. Ten slotte verzoekt bet verslag dringend om rui meren steundeze is noodukelijk, zal de toestand der Maatschappij verzekerd zjjn. G. Jansen de beruchte inbreker uit Noord Brabant heeft zich iu de gevangenis te 's Bosch door op hanging van het leven beroofd. Dinsdag namiddag, omstreeks half vyf, terwyl de eigenaar eener boerdery bij den tol op den weg naar Oegstgeest, Nyssen genaamd, alleen l'huis was, kwamen zes militairen, vyf brigadiers der cavallerie en een infanterist, het erf oploopen en verzochten om een dronk water, welke huu door den boet, een welwillend man, niet geweigerd werd. De een voudige en gezonde drank scheen huu echter maar half aan te staan, want spoedig kwameu zij met de vraag om jenever voor den dag en sloegen, toen de boer hun daarin niet ter wille wilde zijn, zulk een dreigenden toon aan dat de man, die ge heel alléén tegenover ses fonohe kerels stcuid, eindelijk wel genoodzaakt was die te geven. Nauwelijks was echter de jeneverflesch et voor- Zondag namiddag bad in het dorpje V., provincie Utrecht, gedurende den namiddagdienst in de Herv. kerk een niet alledaagsch voorval plaats. Terwijl de predikant in het vuur zijner predi katie was, keek een zyuer toehoorders op zyn horloge. Nauwelijks wordt deze daad door den leeraar opgemerkt, of deze neemt insgelijks zyn horloge, ziet er op en roept dien toehoorder toe «dat het nog zoo laat niet is, doch wanneer by zich verveelt, hij dan maar moest heengaan.» De gemeenteuaren zyn, naar men wil, aan dergelyke terechtwijzingen van hunnen leeraar niet ongewoon, maar hy wlen deze woorden golden, was er blijk baar over ontstemd, nam terstond zyn jas over den arm, zette zyn hoed op en vertrok, waarna de predikant zyn rede vervolgde. Men verwacht dat Men schrijft uit Den Haag aan de MM. Cis Zelden, misschien nooit, is de verjaardag van den prins van Oranje op minder luisterrijke wijze in de residentie gevierd, dan Donderdag. Men kon de uitge stoken vlaggen gemakkelijk tellen en da parade, die anders nog wat levendigheid aan zulke dagen geeft, bleef achterwege. Zeker heeft bat ongunstige weder daarvan do schuld4e Maliebaan, die Vrij dag en Zaterdag als feestterrein voor den Cricket- wedstrijd dienst doet, wan Donderdag voor onze kloeke militairen te vochtigmaar ik geloof toch dat uit het volslagen gebrek aan deelneming by de ingezetenen op dezen dag iets meer dan luste loosheid wegens den aanhoudenden regen spreekt. De prins van Oranje wordt soo langzamerhand een onbekende, zelfs voorde bereiking zijner woonplaats men ziet hem niet meer, teen hoort niets moer van hem, dan alleen dat bfj nu m dan een prijsgeeft ia een loterij of een krans brengt naar den graf kelder te Delft. Deze toestead duurt nu reeds lang. De prins zondert zich vrijwillig van de wereld af. Men zegt zelfs dat hy, om bezoeken op zjjn ver jaardag te ontgaan van prins Erederik of audere van buiten Deu Haag te vertoeven. Infachen waa hy in zyn paleis; or liepea echter geey schild wachten voor, hetgeen bewijzen moest dat de prins er niet waa. Waartoe dit afzooderingsstelael dienen moet F Ik weet het niethet eenige rat ik weet is, dat de prins op deze wyse geheel van de natie vervreemdt. Hy zal zich nu weder spoedig naar het buitenland begeven en dus ook de opening der kamerzitting in September a. s. niet bjjwoneo.

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1