Buitenlandsch Overzicht. Schuttersraad te Gouda. iPOLXTIGE. IFOSTERJICriEIN". Ruim 700 kleinen trokken de» morgens in op tocht uit het dorp de Loolaan door, naar het lustilot. Vlaggen, bloemen, oranjelint en ajerp sierden deze blozende, spelende jeugd der streek. Het «as een prettig gezicht dezen kinderatoet te zien roorttrekken tot aan het bordes ran bet Paleis, «aar het Prin sesje op den arm der Koninklijke moeder haar eerste audiëntie gaf, kraaiende tan gezondheid en kin derlijke vreugd op het zien van al die beweging en kleurige vlaggetjes. Een 20tal meisjes, in het «it gekleed met Oranje-sjerpen, gekozen uit de wees jes, de leerlingen der armenschool en ook uit den eersten stand van Apeldoorn, gingen het Paleis in, begeleid door de Commissie voor de feestviering. Zij boden der kleine Prinses een ptachtigen zilveren drinkkroes met hssr naamcijfer, het koninklijke wapen en den datum van gisteren. Verder een heerlijke bouquet van blauwe bloemen, «sarin met «itte rozen een W. gekroond aangebracht was. Verder bood laatstgenoemde aan de Koningin eene eigenaardige nieuwigheid aan op het gebied van bloemsohikking, namelijk een «aaierbouquet, zijnde een ruiker in waaiervormde buitenkant van satijn en kant, de binnenzijde uit fijne bloemen bestaaude. Daarna had een optocht plaats van de kinderen, die in verschillende slingers langs het bordes togen, waar de Koning, de Koningin en de jarige stonden. En waarlijk, het prinsesje gaf kushandjes en groette het jonge volkje, nadat papa en mama het haar hadden voorgedaan. Een ontzettend groote menigte woonde de felicitatie by, voor het hek van het Paleis, terwjjl de kinderen met hunne begeleiders en enkele uitverkorenen zich op het voorplein bewogen. Den kleinen wordt door de Koningin heden een feest bereid. In het park van het Loo werd een voor een ieder toegankelijk concert gegeven van de grenadiers- kapel. Dit concert begon met een «Prinses-Wilhel- mina Marscha, gecomponeerd door Völlmar. Te Amsterdam bestaat het voornemen om, by ge noegzame deelneming, evenals in den Haag, een toe vluchtsoord voor dieren op te richten. Naar de „Lanib. - Ct. vernam, heeft de hr. dis trictsveearts J. Huffnagel een bezoek gehad van prof. Pntz, directeur vaa 's Ryks Veeartsenijschool te Hatle. Dr. Putz. had de opdracht een onderzoek in loco in te stellen naar den loop der longziekte gedurende de laatste jaren iu het spoelingdistrict en de resul taten der inenting. Nadat hy zich tot in de kleinste bijzonderheden op de hoogte had gesteld, prees hij zeer de alhier gevolgde gedragslijn en stood hy ver baasd over de, zooals hij ze noemde, schitterende re sultaten. Hy vond het zeer interessant, zooals hy zich uitdrukte, dat het kleine Holland de baanbreker moest zijn in dit voor den landbouw zoo hoogst gewichtige vraagstuk, niet alleen voor Europa, maar ook voor Amerika. Hij vertrok met het voornemen en gaf zijn ver zekering, er op aau te zullen dringen, zoo spoedig mogelijk den in Dnitsohland gevolgden weg (afmaken alleen van ziek vee), die tot geen resultaat leidde, te verlaten en het voetspoor van Nederland te volgen. Uit Goor wordt het volgende aan de Arnh. Ct." geschrevenDe militaire muziek uit Arnhem gaf Zaterdagavond hier een concert voor het logement 'den Engel'. Men was bezig „Le Rossignol' te geven, waarin een solo-party voor piocolo door den heer Morhée werd voorgedragenjuist toen de solo was begonnen, komen drie koeien opdagen, die in deze streek los door de stad naar huis worden gedreven, genoemden heer accompagneeren en blijken geven van haar tegenwoordigheid door het geheele muziekcorps al loeiende uit elkaar te jagen, met dit gevolg, dat eenige muzikanten een stoot in de ribben ontvingen van hun muzikale vriendinnen, de bierglazen kapot en de lessenaars omver geworpen werden. Stel u het daverend applaudissement voor, dat op dit tafereel volgde. Volgens berichten uit Konstantinopel heeft er te Chios opnieuw een aardbeving plaats gehad, die het nog in heftigheid van die op 3 April won. De schade is zeer aanzienlijkverschillende huizen syn ingestort en die nog staan, zyn ontruimd geworden, doordien men voor instorting bevreesd is. Het grootste gedeelte der bevolking vertoeft dan ook onder den blooten hemel en de ellende is niet gering, hoewel uit Turkije alle mogelijke hulp wordt verleend. De jaarlijksche algemeene vergadering van het anti- dienstvervangingsbond werd gisteren te'sHage gehouden onder voorzitterschap van den generaal-majoor M. D. graaf van Limburg Stirum. Even als vorige jaren leidde de president van het hoofdbestuur de werkzaamheden dezer zesde algemeene vergadering in met eene uit voerige rede, welke aanving met een hartelijk wel komstwoord 'tot de aanwezige afgevaardigden, leden en belangstellenden en met de mededeeling der af schaffing vau tien afdeelingen, die steun nooh kracht aan den bond geven. Hieraan verbond de president eenige besohouwingen omtrent de energie der besturen, die zioh vaak bemoeien met zaken van administratie in stede van mede te werken tot bereiking van het doel der vereenigingafschaffing van de plaatsver vanging. Ook werd bezwaar gemaakt tegen elk plan om een bondsorgaan of tijdschrift te stichten, op grond dat de vereenjging zich niet mag begeven op het hoogst gevaarlijk terrein der uitvoering, die haar als zoodanig volstrekt niet aangaat. Voorts trad de spre ker in eene breedvoerige nadere toelichting der voor gestelde wyziging der statuten. De president hield verder de vergadering bezig met beschouwingen over deu politieken toestand, met het doel om te doen uitkomen, dat door de verkiezingen van Juni jl. de toestand voor de zaak der afschaf fing weinig veranderde. Omtrent de gezindheid van de nieuwgekozen leden ten aanzien van de persoon lijke dienst, werd door den voorzitter gezegd, dat de heer Pompe van Meerdervoort te kennen had gegeven, dat algemeene oefenplioht hem meer toelaolite, dat de luitenant Fabius, tot wieu generaal van Stirum zich persooni^H wendde, een ontwijkend, schoon overigens niet onbevrdKgend antwoord gaf, daar hij, hoewel het anti-revolttt«vair programma met opzicht tot de af- sohaffing vrijliet, niet wilde vooruitloopen op de be- raadslagingsn. in de kamer, waar weldra van zyne denkwijze zou raceten blijken. Als bemoedigend begroette de president het ver- sohijnsel dat dt generaals van Swieten, van der Heijde en Verspeyok, drie sommiteiten van een leger, waarvan de rjjen door werving werden aangevuld, leden zyn geworden eener vereeniging, wier strek king het is voor onze krijgsmacht in Europa aan alle werving en aan alle vrijwilligers ten afkoop voor goed een einde te maken en bracht -hy hulde aan deze mannen die het werk der hervorming onzer militaire instellingen op den grondslag van onver- vreembaren dienstplicht voor allen met hun over wegend gezag zyn komen steunen. Wat den steun van de officieren der landmacht betreft deelde de resident mede, dat 18 Aug. jl. 600 officieren in wer- eljjke dienst als leden waren geboekt. Het verslag van het hoofdbestuur over het zesde jaar behelst een overzicht van de uitwendige geschie denis van den boud en van het beginsel der per soonlijke dienst; van de verrichtingen van het be stuur en de algemeene vergaderingden toestand der plaatselijke afdeelingen, wier aantal thans be draagt 56, alsmede een verslag omtrent den staat der financiën, waaruit blijkt dat het saldo over het zesde jaar bedraagt 317.40'/,. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de aftredende leden Merkes van Gendt, van der Hoe ven, van Limburg Stirum en N. Mae Leod, terwijl besloten werd voor de vacature Brunings, die zich niet verkiesbaar stelde, maar le secretaris blijft tot na de reorganisatie van het hoofdbestuur, geen keuze uit te brengen, zjjnde het hoofdbestuur gemachtigd om, onder nadere goedkeuring der vergadering, de noodige benoeming te doen. Te Roeca Spinaretti, een stad in de Napolitaansche provincie Chieti, zyn al de leden van den gemeenteraad met den Secretaris, voor het crimineele gerechtshof gedaagd, onder de beschuldiging van bedrog, ver duistering van gelden en oinkooping. Zy werden op twee na, schuldig verklaard en tot gevangenis straf met dwangarbeid veroordeeld. De edel-achtbare heer burgemeester kreeg een ander vonnis: tien jaren eenvoudige opsluiting. De Secretaris was de hoofddader, en met den bystand zijner medeplichtigen heeft hy door zyne handenliugen de stad zeer aanmerkelijk benadeeld. Montesquieu redetwistte over eene gebenrtenis met zekeren raadsheer, een man van veel inbeelding en van weinig kennis. Toen de raadsheer driftig werd en velerlei redeneeringen ten beste had gegeven, zeide hij ten slotte„Mijnheer, indien de zaak niet is zooals ik u die voorstel, geef ik u myn boofd." „Aangenomen", zei Montesquieu, kleine geschen ken onderhouden de vriendschap. De stad Brussel heeft het proees verloren, door den Staat tegen haar ingesteld. Onder het burge- meestersehap-Anspach, bad de stad zich verbonden tot bet bijdragen van een zesde gedeelte in de kosten van den bonw van het nieuwe paleis van justitie. Toen zy dit deed waren de kosten ge raamd op 12 millioen, maar nu beloopen die 46 millioen, en de stad meent met 2 millioen te kun nen volstaan. De Staat oordeelt er anders over en de rechtbank stelde hem in het gelijk, zoodat Brussel ongeveer 8 millioen moet bypassen. De provincie Brabant verleende wijselijk een bedrag van 2 millioen in eens. Waarschijnlijk komt Brussel van de uitspraak in hooger beroep. De bevolking der Kweekschool voor zeevaart te Leiden is in den laatsten tijd zoo sterk toegenomen,' dat er thans ongeveer 230 jongens aanwezig syn van welke over een 14-tal dagen een 160-tal od de Waaenaar en de Anna Poulaxna zullen worden overgeplaatst. Naar men verneemt, heeft Z. M. de Koning Dins- dag het landgoed Qrunefoort, onder Renkum gelecen aangekocht. Nu vijf jaren geleden vertrok de heer H. J Maarschalk, te Zwolle bij het kadaster werkzaam naar Transvaal. Hij legde daar het vereischte examen af om als landmeter op te treden en vestigde zioh als zoodanig. Hy heeft de annexatie door Engeland medegemaakt en tijdens den oorlog aan de zjjde der Boeren gestreden. De Zvolecke Ct. ontvangt nu van hem het onderstaand schrijven „Hollandsche jongelieden, die voornemens zyn nur de Transvaal te verhuizen en eenige maanden als schoolmeester by de Boeren wenschen dienst te doen, kunnen zich bij my aanmelden om als zoodanig bij goedgeatelde Boeren in de districten Wakkerstroom, Utrecht en Standerton geplaatst te wot den, mits zij in staat zijn onderwys te geven in 't schrijven, lezen, rekenen, geschiedenis en aardrijkskunde en aan mij getuigschriften kunuen geven van goed gedrag. De Engelsche taal is niet bepaald een ver eischte, maar op een beetje kennis van den bijbel en het zingen van gezangen en psalmen zijn sommige Boeren byzonder gesteld. „Zy kunnen minstens 5 a 6 pond in de maand verdienen en alles vrjj, behalve kleeding. Hollanders, die iu de Transvaal aankomen moeten eerst zouten. Daarvoor is eenige tjjd dienst als schoolmeester bij een boer een nitstekend iets. Men kan dan met de gebruiken van het land bekend worden en op zyn gemak uitzien naar iets waarmee men zjjn for tuin hoopt te maken. Ik ken verscheiden welge stelde menschen, die als schoolmeester begonnen. „Verscheiden Boeren hebben my gezegd, dat zy een schoolmeester noodig hebben en mij verzocht eenige moeite voor heu te doen. „Ik meen zulke jongelieden bij hun aankomst alhier met goeden raad by te kunnen staan, aan gezien ik zeker 8 van de 12 maanden onder de Boereu doorbreng." 13 Juli 1881. H. J. Maarschalk, Gouv.-Landmeter, Wakkerstroom, De Brabantsehe jagers zjjn woedend, niet omdst er geen wild is want, naar zy zeggen, is hel overvloedig doch tegen den generaal der gendar merie, die het ongelukkig denkbeeld gehad heeft, de algemeene revue der compaguie van Brabsnd te honden acht dagen vóór de opening de jacht. De brigades gendarmen zijn allen naar Brussel moeten komen, en de wildstroopers hebben van hun af wezigheid gebrnik gemaakt om overal groots ver woestingen onder het wild aan te richten. Maandagavond te 8 ure hebben voorbijgangers op het politiebureau van Longchamps een kind van acht jaren binnengebracht dat zij op het plein dee Etoiles weenende en snikkende gevonden hadden. Door den heer Lambin, commissaris van politie, ondervraagd, beeft dit kind, na lang aarzelen ver klaard, Emile Oayet te heeten en bij zyn moeder te Courhevoie te wonen. Het voegde er bij, dat het niet naar buis durfde keeren, omdat een man, die bij zijn moeder inwoonde, hem eiken dag uit zond om te bedelen, en het niet mocht terugkomen dan na dertig sous ingezameld te hebben. Als het ongelukkig kind deze som niet had, brandde bet monster met een gloeiend jjser den knaap over alle lichaamsdeelen. Het kind draagt werkelijk hiervan de sporen aan den linkerarm, op den rechterbil en op den rog. De commissaris van politie heeft den armen kleine ouder zyn bewaring genomen, om de zaak te onderzoekeu. Uit een overzicht van het vervoer op de tramwegen in Nederland over het jaar 1880 blijkt, dat ons land op 31 Dec. 11. bedekt was met een tramwegnet, be staaude uit 134,316 Meter lijnen, waaronder Rot terdam met 11,445, 's-Hage met 17,850 en Am sterdam met 13,701M Meter. In 't geheel waren er 308 wagens in gebruik, waaronder 24 goederenwagens. Rotterdam bezat 63, 's-Hage 52 en Amsterdam 74 wagens. Hel aantal vervoerde personen bedroeg 18,473,951, waaronder Rotterdam met 2,478,047, Amsterdam met 6,804,442 en 's-Hage met 1,855,000. De gezamenlyke opbrengst aan goederen- en personen vervoer over het geheele land bedroeg 1,302,298,94', waaronder Rotterdam met 262,838,77' en Am sterdam met 714,421, terwijl 's-Hage geen opgaaf zond zoodat de opbrengst dier maatsohappy ook niet onder het totaal begrepen is. In den geest van het Wapenboek van den Neder- landtchen Adel zal bij den heer J. B. Wolters ver schijnen een stam- en wapenboek van aanzienlijke Nederlandsche familiën. Het plan is de geslachtre gisters te behandelen en de vermaagsobapping aan te toonen van meer of minder algemeen bekende aan zienlijke familiën, op de wijze zooals die in genoemd Wapenboek voorkomenvele wetenswaardige histori sche bijzonderheden zullen met vermelding der bron nen in deze uitgaaf opgenomen en daardoor aan de vergetelheid onttrokken en meer algemeen bekend ge maakt worden. Aan den heer Vorsterman van Oyen is de samen stelling van dat werk opgedragen en zeker kon de uitgever geen beter keuze gedaan hebben dan in dezen bekenden en bekwamen heraldicus. Het werk moet een prachtuitgaaf worden, die voor velen een waar deerbare herinnering, een kostbaar familiestuk, voor anderen een vraagstuk wezen zal. Zola heeft van zyn Attommoir nooit iet» gezegd alle critieken liet hij onbeantwoord, wie hem naar de strekking van zyn boek vroeg, antwoordde hy lees en herlees! Thans schryft hyHet was een nauwgezet verhaal van de verwoestingen die de dron kenschap te Parijs aauriobt in de arbeidende klassen. Het boek was doortrokken van medelijden eu mede- doogeuhet riep om genade voor de vrouw, genade voor het kindhet toonde den arbeid verdrongen door luiheid en alcoholhet vroeg om licht en on derwys voor die ellendigen, minder politieke over spanning, meer sociaal welzyn. Nu melden ook de meeste Amerikaansche bladen, dat bet bericht van Tanners dood op een misver stand berustte. De vaster bevindt zich in de vol maaktste gezondheid in Illinois en er is niets van te bemerken dat hy zijn schedel in Holland zou heb ben verbrijzeldhy drinkt geen water meer, maar enkel bier en bereidt zich door een byzonder voedsel voor op een nieuwe hongerkuur, die ditmaal tachtig dagen zal dureo. De correspondent der N. R. Ct. te Uniondale schreef o. s. het volgende: „Ik ben u ook nog verslag schuldig hoe het met de lotgevallen der Hollandsche taal gegeven ia in ons Parlement. De heer de Villier», predikant by de Hollaudsohe Gereformeerde Kerk en lid van ons Lagerhuis, bracht eene motie uit, om voor het Hollandsch gelijke reohten te verkrijgen in 's lands vergaderzaal met Het Engelsch. Eeu storm vaa ver ontwaardiging verhief zich van de zijde der Britten. „Dat leidt tot een Hollandsche republiekriepen zij, „Trek uwe motie in„Dat is rebellie enz. Doch de meeste, en dit wel de invloedrijkste Afrikaausche ledon stonden pal. De vertegenwoor diger van myn district verbeeldde zich niet genoeg ingeliobt te zyn nopens de gevoelens zijner consti tuenten op dit stnk. Op dit aanbeeld klopten ook anderen, die daarom verdaging verlaagden tot aan staande jaar. En dezen kregen hun sin. Want terwyl men over dit belangrijk onderwerp van ge dachten wisselde, werd bet Parlement door den gou verneur verdaagd." In eene zeer belangrijke schets van de Parijsche volksklassen, opgenomen ,in de beide laatste nom- mers van de Neuvelle Revue, staat Louis Pauliat stil by de vrouw, de levensgezellin vau den Pa- ryschen werkman. Wy geven van zyne opvatting dier type te liever een overzicht, wyl hy het wan begrip bestrydt dat hier en daar zeer diep is ingeworteld, dat er in den arbeidenden eland van het moderne Babyion groote zedeloosheid heerscht. Wij moeten hierbij doen opmerken dat Pauliat onder. Parijzenaars niet verstaat die menigte Limou sins, Auvergnats en Savoyards, die op jeugdigen leeftijd te Parys komen om er een stuivertje over te leggen en wier groote illusie het is hnn ouden dag rustig in het land hunner geboorte te slijten. Onder Paryzenaa» verstaat hy de kinderen van Parysohe ouders, voor wier familie Parys de vader stad is, waar zij van geslacht tot geslacht blijft wonen. Het aantal mannen in deze categorie wordt op S0Q.U00 a 400.000 geschat. Iu de laatste veertig jaren is iu de Parysohe arbeidersgezinnen eene groote verandering gekomen. Terwyl vóór de invoering der groote industrie de Parysohe arbeid geregeld leverde wat hem gevraagd werd én de arbeider dus geregeld werk vond, is met de groote fabrieken een tijdperk van speculatie, van afwisseling tusscheu overproductie eu stilstand van den arbeid aangebroken. De hooger loonen welke betaald worden, schynen zeer goed in de behoeften van den arbeider te moeten voorzien, maar het stilstaan van den arbeid ontneemt er het voor deel aan en ten slotte ontvangt hy in een jaar niet zoo heel veel meer dan vóór de heerschappij der groote industrie. Er is dus eene gaping in zyn budget gekomen, want de pryzen der levensmidde len zijn voortdurend verhoogd. Het is de vrouw van den arbeider, vroeger enkel huismoeder, die door haren handenarbeid deze gaping aanvult. En dan ziet men soms, als de man geen werk heeft, hem zorgen voor de kinderen en het huishouden be stieren, terwijl zy met bloemenmaken, naaien, mode artikelen en passement-maken of met «asschen den kost voor het gezin verdient. Ziet zij er kans op, dan houdt zij er nog een klein winkeltje by of slaat by ieder feest een kraampje op, aldus, terwyl anderen feestvieren, onvermoeid pogende een frank of wat in het huishonden te brengen. Van nature is de vrouw geneigd de heerschappij te voeren in haar huis, en waar bij een leven vol stryd om het brood, weinig gelegenheid bestaat om dit te bereiken door bekoorlijkheid en takt, arbeidt zij mede, brengt ruim haar penning by tot de gemeenschappelijke uitgaven en verschaft zich aldus eene positie in het echtelijk huis. De taaie kracht en volharding door de vrouw in den levensstrijd betoond, als de man soms wanhopig wordt door gedurig gebrek aan werk, boezemt hem een grooten eerbied in voor zyne wederhelft. Zy is voor hem een kameraad, eeu geljjke. Zij gaat mede naar alle openbare bijeenkomsten, naar de vergadering zyner vakvereeniginghij spreekt met haar over de politiek en hecht gewicht aan haren raad. Dit heeft de vrouw met haren arbeid gewonnen want veertig jaren geleden, toen niet meer dan huiselijke zorgen van haar werden geëiacht, be kleedde zy eene daarmede overeenstemmende onder geschikte plaats. De man dacht misschien wel niet, als Hesiodus, dat men evengoed aan dieven als aan eene vrouw zijn vertrouwen kan schenken, maar hij zou het toch als eene inbreuk op zijn waar digheid hebben beschouwd om de vrouw zelfs maar Cene adviseerende stem in zjjue besluiten te geven. Dat alles is veranderd de vrouw is feitelijk de gelijke van den man geworden en dikwijls veel beter dan hy. Zy oefent ook eeu aanmerkelyken invloed op de politieke keuze van haren echtgenoot uit eu waarschijnlijk is het aan haar te danken, dat in Parys zoo weiuig stemmen zyn nitgebracht op de socialistische arbeiders die caudidaat voor de kamer waren. Zy voert in den regel een hard- nekkigen strijd tegen de schrijvers of redenaars, waarmee haar man is ingenomeo, eu betoogt door dik en dun dat dit menschen zyn, die maar zoo praten of zoo doen drukken om zelf op het kas sen te komen. Eu dit wordt den man met zulk eene vasthoudendheid en zulk een geduld aan het verstand gebracht, dat hy wel moet eindigen met het te gelooven en er naar te handelen. Ieder po litiek man die de Parysohe bevolkiug noodig heeft, zorgt dan ook wel degelyk dat hy nu en dan de Paryscbe vrouw een vleiend woord toevoegt. De Parysohe werkmansvrouw boezemt in haren stryd voor het bestaan eerbied in door haar nrac- tisob verstand en haar onvermoeide arbeidzaamheid. Iu andere landen is de arbeidende vrouw dikwerf slorsig iu hare kleeding, zedeljjk en verstandelijk gedrukt, soms losbandig en aau den drank over gegeven. Dooh bij de Parysohe ouvrüre spreekt alles van verstand en van levensmoed. Haar kleeren zyn netjes en goed onderhouden en geven bij allen een goeden smaak. Zy is onder alle omstandig heden matig. De liefde die zij aan een man schenkt, is ernstig en duurzaam, en wordt zy bedrogen, dan gevoelt zij zich zoo volkomen ongelukkig, dat het denkbeeld van zelfmoord spoedig by haar opkomt en dikwerf wordt ten uitroer gelegd. „De Parijsche vrouw is over het algemeen ge- nomeu, los van zeden," luidt eene uitspraak «elke de een den ander nabazelt, zonder te begrijpen dat hyeene zeer achtenswaardige klasse belastert. Het is officieel gebleken dat van de zoogenaamde slechte vrouwen te Parys, slechts anderhalf percent, uit Parys zelf afkomstig zijn. Het is ermede evenals met luierende werklieden, de verdierlijkte dronkaards, die alle gevoel van eigenwaarde hebben verloren en waarvan de heer Zola aan zijn zonderling ta lent heeft veroorloofd vuile karikaturen te teekenen. Zeker worden ze gevonden, maar ze komen nage noeg allen van buiten om de een of andere reden een schuilhoek zoeken in de groote stad. En het zou hoogst onbillijk zyn om uit dien ongewensohten maar niet te vermijden invoer slotsommen te trekken aangaande de type vaD den Parjjachen werkman, zyne vrouw en zyne dochter. Volgens te Marseille ontvangen raededeelingen is de toestand aan de Marokkaansoke grens niet beter dan in het regentschap Tunis e* bestaat er zelfs reden om te vermoeden dat de sultan van Marokko, hoewel schijnbaar den Frauschen gunstig gezind, in het geheim de Muzelmansohe beweging aanmoe digt. In een brief uit Figing wordt gemeld, dat de vredelievende verzekeringen van den sultan geen geloof verdienen. Hij heeft verscheidene personen, vijanden van Frankrijk en bondgenooten van Boe- Amema, tot Oalds der Djejobaas benoemd. Dit is nog niet alles. Onlangs werd verhaald dat de Har* rars de zijde van Boe-Amema hadden verlaten, maar dit is slechts met enkelen het geval en voor dezen deserteurs vindt de opgestane Cheik ruimschoots ver goeding in andere stammen, die zich bij hem aanslui ten. Onder deze omstandigheden kan het geen ver wondering wekken, dat meer troepen vereischt worden, en opnieuw hebben dau ook drie bataljons bevel ont vangen. van Toulon naar Afrika te vertrekken. De Impartial bevat een opstel, waarin de terng- roeping wordt verlangd van den Spaanschen gezant te Parijs, voor het geval dat de heer Barthélemy Saint Helaire, de Fransche minister van buitenland- sche zaken, mocht volharden fry zijne weigering, om de Spaansche kolonisten te Saïda schadeloos te stellen voor de verliezen, hun door Boe-Amema toegebracht, zoolang de Spaansche regeeriug van hare zijde geene vergoeding toekent aan de Fran sche onderdanen, die in den burgeroorlog van Spanje en Cuba schade hebben geleden. Sedert eenige dagen waren geruchten in omloop over eene ongunstige wendiug is den gezondheids toestand van keizer Wilhelm. Het blijkt echter dat ze ongegrond waren. Volgens de K. Z. bevindt de Keizer zich volkomen wel en is hij van Babelsberg naar Berlijn vertrokken, om aldaar eene revue over de troepen der lyfwacht te houden. De Keizerin heeft een brief openbaar gemaakt, waarin zy haren dank betuigt voor de algemeene bewijzen van belangstelling, bij hare lange en smar telijke ziekte ondervonden. In dit schrijven geeft de Keizerin te kennen, dat zij thans aan de betere hand is. In Bulgarije schijnt opnieuw eene beweging tegen vorst Alexander in aantocht te zijn. Zooveel althans is zeker, dat de proefneming van den Vorst met de schorsing der grondwet nog niet als gelakt is te be schouwen onder de bevolking heerscht ontevredenheid en de stemming in de landsvergadering kan niet als de uitdrukking van het gevoelen van de meerderheid der bevolking beschouwd worden. Daarbij komt dut ook de toestand in Oost-Rumelie te wenschen overlaat. Uit een en ander ontstaat bij velen de vrees, dat Ëuropa zich ten slotte toch met de regeling dezer netelige qnaestie sal moeten inlaten. In berichten uit Rome van 27 Aug. wordt ver zekerd, dat bij gelegenheid van de groote vergadering welke aldaar eerstdaags voor de heiligspreking zal gehouden worden en waaraan de bisschoppen van alle landen tullen deelnemen, laatstgenoemden op verzoek van het Vatikaan eene gemeenschappelijke verklaring zullen gereedmaken over de stelling, WW** de Paus zich tegenwoordig bevindt. De afwezigen zouden uitgenoodigd worden mede toe te treden tot deze verklaring, welke, met eene nota van den H. Stoel, aan alle regeeringen zou gezonden worden. Voorts is bet gerucht in omloop, dat sedert den terugkeer van den Russischen gezant de onderhande lingen tusscgen Rusland en het Vatikaan geschorst, zoo niet volkomen afgebroken zqn. Als reden wordt opgegeven dat Rusland het gebruik der volkstaal in de Poolscbe kerken niet wil toelaten. De Deensohe Tweede Kamer besloot met 71 tegen 21 stemmen de door de Eerste Kamer herstelde be grotingsposten opnieuw te veiwerpeu. De Kamera zyn daarop Dinsdag gesloten. GEVONDEN en aan bet Bureau ran politie ge deponeerd Een ZAKJE met geld en een wit KIN DERSCHORTJE, en een lap blauwe roering. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbe kenden, gedurende de 2e helft der maand Juli 1881 nit Gouda rersonden, en door tnssehenkomst ran het Postkantoor aldaar terug te bekomen: Wed. F. Glabbals "Mnlbman, Amsterdam; P. Boerst, BoakoopJ. Brreuds, Ommerschans; ran der Maas, A. Stokhof, Utrecbtj-mej. J. Dekker, Uit MOORDRECHT. P. Kruik, Lageweg. Gouda, 31 Augustus 1881. De Directeur ran bet Postkantoor te Gouda SIMONS. By ronnissen ran 30 Augustus jl. syn reroor- deeld H. S. en A. C. J. r. d. P. in eene boete ran drie gulden ieder, wegens plichtrersuira ;af- wesigheid bij de exeroitie) en in de kosten. MARKTBERICHTEN Gouda, 1 September 1881. Op den geagiteerden toestand ran de graan markt en de bovenmatige opdrijving der graan- prijsén, volgde dese week eene reactie, welke ook

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 2