De Effectenbeurs. Buitenlandsch Overzicht. KEMMSGEMMG. Naar wij vernemen, bestaat bij de Regeering het voornemen, tot de afschaffing der /Kroten-diensten over te gaan, en sal daarvoor eene som van onge veer twee millioen gulden op de aanstaande Indische Begrooting uitgetrokken worden. (AT. R. Ct.) De generaal-mtyoor P. G. J. Tan der Schrieck, lid van de Tweede Kamer, is by gelegenheid van zyn 50-jarig jnbilé als officier, bevorderd tot luite nant-generaal. De heer J. Herman de Ridder te 's Hage heeft een brochure geschreven onder den titel: Moed, Re- leid en Trouw, waarin hij opnieuw opwekt tot strijd tegen den grooten vijand van ons volk: den sterken drank. Hy herinnert daarin o. a. dat lj! Sep tember 1882 de Nederlandecie Pereeniging lot af schaffing van eterken drank haar veertigsten verjaardag viert en segt dat die 12e September onder onze nationale gedenkdagen moest worden opgenomen en in onze dagwijzers en op onze scheurkalenders worden gedrukt. Deze broohure is te verkrijgen voor 3 cents, bij 25-tallen ter verspreiding voor 0.50, bij den beer H. W. Moojj, boekhandelaar te Amsterdam en verder alom. Voor het in werking brengen van de afdeeling van „Eigen Hulp" ten behoeve vau zee- en land macht zijn door het hoofdbestuur benoemd de hee- renKool, Elias en Van Rees, leden van dat be stuur, en werd vastgesteld, dat een uitooodiging zal worden gericht aan den kapt. ter zee Mac Leod en den kapt. van den gen. staf Snijders om zich bij die oommissie aan te sluiten. Ingevolge de opdracht in de vergadering van apothekers te 's-Hertogenbosch, op 24 Juli jl. ver leend, is een adres aan den Minister van binnenl. zaken verzonden, waarin, wegens de ongunstige ver houding van de uitoefening der pharmacie ten platten lande, wordt aangedrongen op een betere scheiding van de uitoefening der geneeskunst van die der art- senybereidkunst, dan tot beden bet geval is. Adres eanten meenen, dat het beginsel dezer scheiding wel onze geneeskundige wetten beheerscht, maar daarbij te veel gelegenheid gegeven wordt om van dit beginsel af te wijken eu aan de geneeskundigen ten platten lande de uitoefening der arlsenybereidknnst met die der geneeskunst toe te staan. Zij achten de uitoefening der artsenybereidkunst in haar vollen omvang door apothekers ook ten platten lande om meer dan één redeu in het algemeen belang, maar dat onder de tegenwoordige omstandigheden vesti ging van apothekers ten platten lande niet is te verwachten of aan te raden. Als maatregel om hierin verbetering te verkrygen zou naar hunne meening in de eerste plaats kunnen strekken, aan geneeskundigen toe te staan in drin gende gevallen enkele met name genoemde enkel voudige geneesmiddelen aan hunne zieken uit te reiken, maar te verbieden apotheek te houden op plaatsen, waar op een bepaalden afstand een apotheker geves tigd is. Niet minder dan dertig diefstallen, allen gepleegd te Rotterdam in de maand Augustus in woonhuizen, winkels, loodsen, vaartuigen enz., meerendeels des nachts, worden in de politiebladen vermeld, terwijl, de commissarissen van politie der verschillende af- deelingen opsporing, aanhouding en bericht verzoeken. Volgens Het Huiegezin is voor de nagelaten be trekkingen van den bij den laatsten watersnood zoo noodlottig omgekomen journalist, den heer J. A. Vesters, ƒ9724.78 bijeengebracht, waarvan 6107.88 bestemd waren voor de weduwe en baar kinderen en 3671.40 voor de opvoeding der kinderen af zonderlijk. Uit Utrecht meldt men: De commissionair in effecten H. Van den B., handelende onder de firma Van der Ton Co., heeft zijne betalingen gestaakt en is, naar men ver neemt, voortvluchtig. Velen zullen hierdoor meer of milkier lijden, aangezien de firma, die zich onder de vorige firmanten zoo flink in onderscheidene omstandigheden staande hield, by de burgery in groot vertrouwen stond. Omtrent de mishandeling, die vermoedelijk den dood tengevolge bad van den landbouwer de B.. schrijft de „ïf. Ct.„ dat deze moet hebben plaats gehad in een herberg gelegen in het „pratijske," een uithoek der gemeente Stoppedyk (Zeeland). De overledene moet een ruw man zyn geweest, die als twistsoeker bekend stond en een druk bezoeker der berbergen was. Terwyl de B. Zondagavond in eenigszins beschonken toestand was, moet by met andere herbergbezoekers woorden gekregen hebben, die spoedig tot een vechtparty leidden. Tydens het gevecht werd bet licht uitgeblazen en zijn de B. wouden aan het hoofd en schoppen tegen het onderlijf toegebracht. Toen het licht weder was ontstoken is de B., die erg bebloed was, door eenige bezoekers te huis gebracht en heeft hy zich te bed begeven, waar van hjj niet meer is opgestaan, Het lijk is op last van de justitie naar Hulst gevoerd en daar door de deskundigen, de beeren Martin en Callenfels, geschouwd. Naar aanleiding van de door verschillende getuigen afgelegde verklaringen is tegen een der verdaohteu, den 19-jarigen boerenknecht J. V., bevel tot voor- loopige aanhouding verleend. De B. is een niet onbemiddeld landbouwer, 57 jaren oud en laat vrouw en kinderen na. In het bestek voor de openbare aanbesteding van den bouw der cellulaire gevangenis by Groningen, welke dezer dagen te 's Hage zal plaats hebben, komt een bepaling voor, waarbij het gebruik van steenen van het formaat zooats het in Duitschland gefabriceerd wordt, maar in Nederland niet gebruikelijk is, wordt voorgeschreven. De vaderlandsche industrie wordt hierdoor van de mededinging uitgesloten. Hierdoor nebben eenige Nederlaudsche steenfabri kanten zich bezwaard gevoeld, en bij adres aan den Minister van Justitie hebben zy hun bezwaren ken baar gemaakt. Zij wijzen er op, dat in de laatste jaren eenige bouwmeesters pogingen in het werk heb ben gesteld om het buitenlandsch fabrikaat hier in te voeren. Ware dit gelukt, bet zou een harde slag voor de nijverheid en voor tal van andere daarmeé sa menhangende belangen zijn geweestmaar adressanten achten zich gelukkig te mogen constateeren, dat de poging is mislukt, zoodat particuliere personen zeker voor 95 pCt. de inlandsche steenen bljjven preferc- reen, eu bijna zonder uitzondering de Duitsohe steenen slechts gebezigd worden door personen, die alleen op een oogenblikkelyk schijnbaar voordeel letten en verder bij eenige Rijkswerken. Adressanten herinneren er voorts aan, dat onlangs door den Minister van Waterstaat enz. het gebruik van straatklinkers op Duitsche manier gebakken, is verboden en als nu die straatklinkers niet voldoende zijn gebleken, dan oonoludeeren zy daarnit, dat met- selsteenen, op dezelfde wijze gefabriceerd, aan gelijk euvel mank moeten gaan, al komen ook de gebreken van een bestrating veel spoediger aan het licht dan die van opgaande gebouwen en fundeeringen. Met een beroep op deze beslissing van den Mi nister van Waterstaat énz. verzoeken adressanten alzoo den Minister van Justitie, in bedoeld bestek alsnog het voorsehrift omtrent de afmetingen van den steen te doen vervallen en die te vervangen door de be paling, dat de steenen moeten zyn van voldoende qualiteit en van formaat als door de Nederlandsche fabrieken worden geproduceerd. Plotseling overleden „Neven in den Oost" wier vermogen dan door de weeskamers werd beheerd, of „Ooms in Amerika" hebben al eens meer hunne neefjes en nichtjes door een onrerwachtte erfenis verheugd. Als de nalatenschap bekend werd, zag men uit alle hoeken én gaten verre of minder verre bloedverwanten opduiken, die, voorzien van hunne bewyzen van erfreoht, een deel kwamen vragen en dan, eensklaps ryk geworden, vaak de dolste streken uilhaalden. Er is weer zoo'n opgaaf bekend gewordenwie neef jes in den Oost of Ooms in 'Amerika heeft van wie hij in lang niets hoorde, haaste zich de Staati-Cou rant op te slaan en er een bekenden naam in te zoeken. Er zijn „vermogens" in ontvangst te nemen en te verdeelen van 1.80 (zegge één gulden taohtig) en hooger. Als men niet gauw komt, loopt men gevaar, dat een ander er mee door gaat of dat de „kapitalen vervallen aan den Staat." (R. N.) Het derde nommer van Teeteleciade bevat, be halve het eerste deel vgn een lezenswaardig hoofd artikel over de Grondbeginselen der versieringskunst en Oruamentleer, het programma der Teekenschool voor Kunstnijverheid voor vrouwelijke leerlingen, uitgaande van de oommissie van het museum van Kunstnijverheid te Haarlem, en eene oproeping aan alle hoofd- en hulponderwyzeressen die wenscheu deel te nemen aam het examen in Nuttige Handwerken, om zioh voor 1 October aan te melden aan Joukvr. J. De Bosch Kemper te Amsterdam. Het aantal abonnés op dit blaadje breidt zich nog steeds uit. Door het bestuur der vereeniging margarine-bo- terfabrikanten is dezer dagen een adres gericht aan den .koning, om rechtspersoonlijkheid van de ver eeniging aan te vragen. De dag van oprichting der vereeniging is daarbjj aangegeven op 1 Juli II. Hoewel de katoenteelt in Amerika byna uitsluitend is 'overgelaten aan eene bevolking, die geene ver meerdering door landverhuizing ondergaat en waarbij arbeidsbesparing door werktuigen slechts in zeer ge ringe mate plaats vindt, heeft zy toch in de laatste jaren buitengewone vorderingen gemaakt. Dit oefende zeer guustigen invloed uit op de opbrengsten der zuidelyke spoorwegen. In 1876 bedroeg de beplante oppervlakte 11,641,000 en in 1881 16,861,000 acres, in net laatste jaar dus 45 pCt. meer. Van deze vermeerdering komen byna 3 millioen acres voor in de staten ten .oosten van den Missisippi en ongeveer 1,031,000 alleen in Texas. De bevolking kan. ook by buitengewone vruchtbaarheid, in deze stre ken in gemeld tijdvak niet wel met meer dan 15 pCt. zyn toegenomen. Daaruit volgt dus, dat sedert 1876 belangryk meer werkzaamheid is ontwikkeld, doordien de vrijgemaakte kleurlingen-bevolking de noodzakelijkheid van den arbeid beter erkend heeft. Daarby door aanwending van kunstmatige mest stof, grootere gemiddelde groeikracht verkregen, die op elke acre gronds meer werk vereisebt. Toch is de voor katoenbouw gebezigde opper vlakte nog altijd betrekkelijk gering. Zij beloopt dit jaar ongeveer 26,314 vierk. mijlen, dus nauwe lijks de helft der oppervlakte van den staat Georgia alleen. Deze ia nog altijd de Staat, waar de meeste katoen wordt verbouwd en heeft tooh in het loo- pende jaar sleohts 4662 van zyne 58,000 vierk, tnjjlen met katoen beplant. In het algemeen echter wordt iu alle Zuidelijke Staten sleohts het kleinste deel van den bodem werkelijk gebruikt. Daarentegen zijn in de 10 zoogenaamde katoen-staten (waarvan Tenessee, Arkansas, en Noord-Carolina, de noorde lijkste zyn) naar den census van 1879 met graan 17,494,000 en met katoen slechts 14,428,000 acres bebouwd, en slechts zeer weinige Staten hebben meer katoen dan graan. In de oude zuidelijke staten, waar de spoorweg aanleg onbeduidend is, vindt men in het algemeen grooter ontwikkeling van den katoen-bouw dan in de nieuwe staten, waar vele spoorwegen worden aangelegd en de arbeiders, omdat bij de spoorwegen meer te verdienen is, door deze van de katoenplan tages worden afgetrokken. In September 1880 werd op de algemeene ver gadering van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw een commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar hetgeen noodig is tot aanvulling van het landbouw-onderwijs in Nederland. Die commissie bestaat uit de heeren mr. D. Visser van Hazerswoude te Amsterdam, voorzittermr. J. F. Amersfoordt, te HaarlemmermeerJ. van der Breg- 1 gen Az., te Waddinxveen; Herman F. Bultman, te Haarlemmermeer; S. de Clercq Wz., te Leiden; mr. H. F. de Kanter, te Brielle; W. Sluis te Beeinster; Tb. J. Waller, te Anna-Paulowno, en P. F, L. Waldeck, te Loosduinen, secretaris, en bJËjFt thans een belangryk en zakelyk rapport daarover uitge bracht. Als conclusie van het rapport stelt de commissie voor: lo. dat de algemeene vergadering der Hollansche Maatschappij van Landbouw het hoofdbestuur machtige om met de Regeering, de provinciale en gemeentebesturen in onderhandeling te treden tot het opriohten van vakscholen voor den landbouw op de in het rapport uiteengezette grondslagen 2o. dat de algemeene vergadering een orediet toesta van 3000 gedurendq vjjf achter eenvolgende jaren, tot het verleenen van subsidie, indien die onderhandelingen tot een gewensohten uitslag mochten leiden, aan twee vakscholen voor de zuivelbereiding een in de provincie Noord-Hol land en een in de provincie Zuid-Holland, aan ieder voor de helft dezer som. Als toelichting hierbij kan dienen, zegt de com missie, dat het oprichten van vakscholen voor alle vakken vau den landbouw nuttig en noodig moet worden geoordeeld, maar dat het onvergeeflijk zou zijn die langer uit te stellen voor de zuivelbereiding, bij de krachtige pogingen, die altijd door in andere lauden wbrden aangewend om dergelijke scholen te verkrygen. Bij bovengenoemd rapport is het volgende als „bijlage" gevoegd Dc commissie acht het weusohelyk, dat de eischen voor de akte Landbouwkunde voor het lager onder wijs, bedoeld by letter C van het kon. besluit van 3 Aug. 1879 no. 20 (Stil. no. 148), worden ge wijzigd, en dat daarvoor twee akten in de plaats van één worden gesteld Een akte A, waarvoor de vercischten zouden zyn: Algemeene kennis van planten en dieren, bij den Nederlaudschen landbouw voorkomende. Bekendheid in hoofdzaken met de gesteldheid van den bodem in Nederland. Bekendheid met de hoofdzaken van den land- en tuinbouw en de voornaamste bijzonderheden van de teelt der gewassen; mat de meest algemeen voor komende onkruiden en schadelijke dierenmet de meest belangrijke werktuigen eu gereedschappen, by den land- en tuinbouw iu gebruik. Een akte B, waarvoor de vereischten zouden zijn; Behalve de vereischten, in akte A genoemdBe kendheid met de vorming van den bodem in Ne derland, met de meest belangrijke methoden van grondbewerking en grondverbetering, met de hoofd punten vau de veeteelt en de zuivelbereiding. Het 18. Nederlandsch taal en letterkundig con gres behoort weder tot de geschiedenis. De laatste zitting is Zaterdag gehouden. Veel besluiten werden in deze vergadering niet genomenmen vergenoegde zioh met veel tot voorbereiding en af doening aan de permanente comsaissie over te laten. Deze zal onder meer, te overwegen hebben het denkbeeld van dr. Jan ten Brink tot stichting van een Nederlandsche société des gens dflettres en van een kas tot ondersteuning van hulpbehoevende achry- vers eu dichters. Zy zal ook te zjjner tijd de plaats hebben aan te wjjzen, waar het volgende congres zal bijeen komen. De beurt is ditmaal aan Znid- Nederland. Reeds werd uit Hasselt een telegram ontvangen met uitnoodiging om daar te vergaderen. Zij zal mede by het feest, dat Conscience eerstdaagB viert, den gevierden sobryver de gelukwenscben van het oongres aanbieden. Voorts is haar opgedragen, toe te zien, dat de handelingen van het Brusselsche congres van 1876 eindelyk bet licht zien. Of hel volgende congres aan de traditie getrouw zal blijven en de splitsing der afdeelingen behouden zal, is almede aau de wijsheid der commissie over gelaten. Prof. Alberdingk Thjjm verzocht aantee- kening in de notulen, dat door bevoegde personen de wensch is uitgedrukt, dat die splitsing mocht worden opgeheven, en de voorzitter, prof. de Vries, die ook van die afdeelingen geen voorstander is, bleef niet in gebreke op te merken, dat feiteljjk op dit congres de samensmelting van de drie afdee lingen tot eéne vergadering reeds bad plaats gebad. Eene byeenkomst der 1 afdeeling ging nog aan de algemeene vergadering vooraf, waarin door den heer Pol de Mont, van Doornik, een belangwekkend debat over den Zuid-Nederlaudsohen/ roman werd uitgelokt. Tydens haar verblijf te Edinbarg gaf Koningin Victoria eene kleine receptie. Een der lampen van de zaal begon te stoomeude Koningin stond op en draaide de pit af. Algemeene verbazing. Een hofdame riep: „Hoe, Uwe Majesteit zelf verwaardigt zich „Och ja," zeide de Koningin. „Als Myne Mqj. had geroepen„de lamp stoomt", dan had een mjjner hofdames tot den kamerheer ge zegd: „Zie eens, mynheer, de lamp stoomt":,de kamer heer zou tot den eersten kamerdienaar hebben gezegd; „Sir, de lamp der Koniugin stoomt"; deze zou een bediende hebben geroepen en de lamp zou nog stoomen. Ik draaide maar liever zelf de pit naar beneden." Te New-Tork is een vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt de verbetering van het menschelyk ras; zij wil, dat een speciale commissie over alle huwelijken zal beslissen en dat alleen die zullen worden toegestaan, waarbjj de beide partijen uit een phyaiek en moreel oogpunt genoegzame waar borgen opleveren. De commissie zou bestaan uit leden van beider geslacht I De tabaksplanters te Rhenen zyn goed tevreden. Het gewas is in geen jaren daar zoo goed geweest. Met het inoogsten van bet beste goed heeft men reeds een begin gemaakt, het aardgoed is byna geheel gebc%en. Voor het zoogenaamde kleine zandgoed besteedde men van 15 tot 17,50 de 50 kg. De groene erwten gingen gisteren reeds voor de 18 per hectol. van de hand. Het laatste bedrijf der Fansohe verkiezingen is Zondag afgespeeld. De uitslag der herstemmingen ia als volgt. Gekozen werden 58 republikeinen, 3 royalisten, 6 Bonapartisten. De republikeinen winnen 10 en verliezen 2 zetels. Zij winnen 7 zetels op de Bonapartisten, 3 op de royalisten. De Kamer zal de koloniën niet mee gerekend 459 republikeinen, 47 Bbnapartisten en 41 royalisten tellen. Het linkermidden zal 39 de linkerzijde 168, de Union républicaine 206, de uierste linkerzijde 46 afgevaardigden tellen. By de onthulling van het standbeeld van Dupont de 1 Eure te Neubourg, hield Gambetta «en rede voering hy herinnerde aan den datum van 4 Sept. en zeide Indien Frankrijk viel, dan ia het omdat het aan burgerdeugd ontbrak. Om zyn roeping goed te kunnen vervullen moet Frankrijk die taak met meer opdragen aau eén enkel persoon, maar aan het volk en aan het algemeen stemrecht, Toen Spulier het woord nam, stortte de tribune in, Gambetta, de Min. Casot en Farre en al de genoodigden vielen op den grond; gelukkig werd niemand gewond. By het 's avonds gehouden feestmaal te Neubourg stelde Gambetta een toost ia. Hij geloofde dat de verkiezingen beteekenden dat de Republiek, het eerste deel van haar taak verricht hebbende door haar onbetwist gezag in het geheele land te vestigen, thans de hervormingen moest verwezenlijken, die de openbare meening verlangt. De Republiek moet hervormend, niet nirelleeread en utopistisch zijn. De quaestie der lijetstemming moet niet onmiddelyk weer ter sprake worden gebracht. „Het vaderlijk gezag waaronder wjj leven, zal zich schikken naar den Wil dien de Kamer zal uitdrukken. Ik hoop dat de dag van 4 September waarop wij de eer hadden ons op de post van gevaar te bevinden, het vieren van de vereeniging van alle Fransehen onder de zelfde vaan zal mogelijk maken". Zondag hadden ook de verkiezingen plaats voor den Spaanschen Senaat; zij vielen natuurlijk uit in het voordeel van het ministerie; men rekent op 200 ministeriéelen, 18 conservatieven en 15 democraten en onafhankelijken. De Kamers zullen 20 dezer door den Koning worden geopendals president van den Senaat wordt genoemd generaal Conoha, als president van de kamer Posada Herrera. Het vraagstuk van het handelsverdrag tusschen Engeland eu Frankrijk blijft de aandacht trekken, vooral in eerstgenoemd land, en het is opmerkelijk dat sommige dagbladen het zich tot taak schijnen te stellen om de gemoederen te verbitteren, door eene schikking als onmogelijk of althans hoogst moei lijk voor te stellen Zoo geeft de Timee te verstaan, dat de regeering de hoop heeft opgegeven om met Frankrijk in onderhandeling te treden op den grondslag van het verdrag van 1860 en zich waarschijnlijk zal moe ten tevreden stellen met een eenvoudig verdrag, waarbij de behandeling op den voet der meest;begunsligde natie wordt bepaald. Doch deze bewering is in strijd met de bekende geruststellenden verklaringen, in de troonrede der Koningin opgenomen. Bovendien heeft de president van den Board of tradede heer Cham berlain, dezer dagen aau den heer Hibbert, lid van bet lagerhuis, in een onderhoud verklaard, volstrekt niet aan de vernieuwing van het verdrag op be vredigende voorwaarden te wanhopen. L)e onderhan delingen met Portugal moesten niet als bewjjs van het tegendeel beschouwd worden. In eene dezer dagen gehouden vergadering heeft de heer Parnell den Ieren aangeraden om de beweging te staken en zonder verzet de proef te laten nemen met de onlangs door het Engelache Parlement aan genomen agrarisohe wet Mao mag van dezen raad, door het hoofd der Land league gegeven, een gun- stigen invloed op den toestand van letland ver wachten en de aanslagen op personen, waarvan nog nu en dan melding wordt gemaakt, zullen vermoe delijk de laatst» vonken zyn van een uitdoovend vuur. Dit besluit van den heer Parnell heeft eene scheu ring ten gevolge gehad, welke wel eens tot eene ontbinding der Iersche Land league zou kunneu leiden. De secretaris van het bond, de heer Dillon, heeft den heer Parnell niet willen volgen. Verle den Dinsdag kondigde hy op een te Dublin gehou den feestmaal aan, dat hy zioh dit het openbaar leven terugtrok,'omdat zyn ambtgenoot uiet zoover wilde gaan als hy. Uit New-York wordt gemeld dat de gezondheid der arbeiders aan het Panama-kanaal alles te wen scheu over laat. Zy sterven in menigte en het werk gaat byna niet vooruit. Men gelooft niet dat het ooit gereed zal komen. Maar men is te New-York dit op Amerikdanschen bodem door Europeeache kraohten ondernomeu reuzenwerk niet gunstig gezind. Het laatste bulletin omtrent den heer Garfield luidt aldus: De president had Zaterdag avond laat een aanval van braking, en nog een te 1 ure 's nachts. Hij sliep niettemin goed gedurende het grootste deel van den nacht. Zondagmorgen gebruikte hy voedsel langs natuurlijken weg, dat hy zonder zioh onpas selijk gevoelen kon inhouden. De pols is iets sneller. Het Engelsche geneeskundige blad The Lancet zegt, naar aanleiding van de berichten der jongste dagen „Dit ziekte-geval is een merkwaardig bewijs voor de kracht van een gezond gestel tegenover een ziekte, welke zeker voor iemand van minder weerstands vermogen noodlottig zou zyn geweest. Het is moei lijk dit vermogen nauwkeurig te bepalen of te be- oordeeleu, maar het is ontegenzeggelijk een faotor van het hoogste gewioht bij zware ziekten. De toestand van den president blijft gevaarlijkmocht de storing in zyne spijsvertering zioh weder voor doen, dan zou de balans iu eens naar den kwaden kant kunnen overslaan en hetzelfde sou het geval wezen Wanneer de verschijnselen vau bloedvergiftiging zioh nogmaals vertoonden. Deze gevaren kunnen bin nen weinige dagen,niet verwijderd worden, en wat wy reeds meer dan eens gezegd hebben moeten wjj nogmaals herhalen de heer Garfield zal niet buiten gevaar zyn, zoo lang zyne wond niet genezen is." Over de vraag, of de vioe-president niet tjjdeljjk den president kan vervangen wordt nog steeds druk beraadslaagd. Men gelooft, dat de president sneller vooruit zal gaan in beterschap, als alle staatszorg van zijn schouders wordt genomen. De pers beveelt over het algemeen een buitengewone bijeenroeping van het Congres aan, opdat dit beslisse wat in deze omstandigheden mOet worden gedaan. Het ka binet denkt er over, den vice-president uit te noo- digen voor een paar maanden het uitvoerend gezag op zich te nemen, wat het niet in strjjd met de wet acht. De ministers meenen, dat dit zou kunnen geschieden, betzij door een proclamatie van den president, zulk een opdracht bevattende, hetzij door een uitnoodiging van den president om onder stuk ken, uitgaande van het uitvoerend gezag, den naam Garfield te teekenen. Tot een beslissing kwam men intnsschen niet. LIL Amsterdam 5 September 1881. In 't begin der week scheen er eenige animo in den handel te komen, doch zij was van korten duur en in de laatste dagen was de stemming weêr flauwer en flauwer. De Engelsche bank heeft haar disconto nog niet verhoogd, gelijk verwacht werd, doch de geldmarkt blijft' nog steeds zorg geven. Binnïnlandsche waabden. Staatsfondsen. De 3pCt., die in den laatsten tijd nog al avanceerden, verloren 1'/^ 2'/,pCt. 4pCt. Premieleeningen. Paleisloten waren 3 pCt. hooger; overigens weinig verandering. Spoorwegleeningvn. De handel was in deze waarden al zeer onbeteekend. De aand. Hotl. Spw. verloreu 1 pCt. De Centraal-aand. gingen circa 1, de do. uitg. sch. circa l1/» vooruit, doch do. obl. verloren 1 pCt. Tramwayleeningen. Er schijnt in deze waarden bijna algemeen malaise te heerachen. De Arnh. verloor 8, de Rott. 3 pCt. De Gooische noteerde 1 pCt. beter. Induttrieele waarden. Ook in deze waarden was de handel gering eu werden de voornaamste soorten tot lagere prijzen (ongeveer 1 pCt.) verhandeld. Eueopeeschz waabdzn. Staalefondeen. Hongaar- sohe papierrente verloor l'/j. de goudl. nagenoeg onveranderd, leening '67 verloor circa 1 pCt. en 4pCt. '81 was iets hooger. Oostenrijkers circa '/i lager. Rassen over 't algemeen iets lager, vooral 5pCt. '64 en '67. De overige Europ. waarden ver keerden in tamelijk vaste stemming. Egypte verloor door aanbod */t. Premieleeningen. Russische loten '64 waren l'/i hooger. Hongaarsche en Oostenr. verloreu 1, Oostenr. '58 l'/jg Weenen l/t, Turken l/e- Spoorwegleeningen. Theiss.-aand., Fr. Oostenr. en Vict. Em. verloren 1, WarschauWeenen '/j- Rus sische Sp. mede iets lager. Amekikaansche waabden. Staatefondecn. In zeer lnstelooze stemming verkeerden deze waarden. Cert. Florida '/s> Mexioanen '51 >/s, do. '64 Va» Colum- bianen l/4, 6pCt. Peru l'/8, 5pCt. do. 1 pCt. lager. Venezuela's vast en Brazilianen '75 */s beter. Spoorteegleeningen. Deze waarden toonen weinig veranderiugde meeste soorten waren iets lager, Hooger sloten Pensvlv. sh. die 3, Cbesapeake-Ohio die 2 en enkele anderen die 1 pCt monteerden. Induttrieele waarden. Obl. Louisiana Cit. bk. stegen 2'/j; Maxwell's trokken zeer de aandacht, doch sloten nagenoeg onveranderd. Prolongatie-rente 4'/s pCt. T. P.S. Behalve voor Russen en Am.' Sporen, was ook heden de markt flauw, onze Staatsfondsen noteerden 67 8ïl/„ 102?/8. Centraal-aand. hooger (47'/s)- De meeste industrieele waarden lager; Afr. Hr. 215J/a, Rott. Cr. en Hv. 116, Handelmij.J (tijd) (144), Stoomv. Nederl. 110. Ind. Bk. 1 pCt. hooger (1161, kauaalmy '/s hooger (451/4). Europ. fondsen meerendeels lagerHong. goudl. l'/z (82l/j), Oostenr. Spanj. eu Turken Va h «/s- Russen Vs hooger, Sporen varieerden weinig. WarschauWeenen 79'/4. Mexicanen en Venezuela's*/8 a '/8 lager, Peruanen aangeboden ((18ls;lt, 15'/,6). f Central Pacific sh. 91, Canada South, 65'/8; de volgende sloten lager: Chic Grand Truuk. 2'/j (77), Chic Z. W. 2 (121), Nashv. sh. 3 (99). Maxwell's l1/» a ll/j beter (88'/s. *0l/a)- Louisiana Cit. bk. 1 pCt. lager (46). t Prolongatie: 4 pCt. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van Gouda brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de BE,

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 2