Buitenlandsch Overzicht. Schuttersraad te Gouda. ADVERTENTIÈN. KOLOÜTTE31T. Afloop van Openbare Verkoopingen van Onroerende Qoederen. barktbebiceteh Burgerlijke Stand. Het komt ons voor, dat deze beschouwing wel wat donker is gekleurd. De opbrengst van sommige ac- cjjnsen, bepaaldelijk van suiker en wijn, is in den loop van een jaar aan zoo groote wisselingen on derhevig, dat het voorbarig is om uit een bijzonder rijke opbrengst in de eene, een bijzonder geringe opbrengst in de andere maand gevolgtrekkingen om trent de oon8umtie te maken. V-au allerlei toeval lige omstandigheden is deze opbrengst af hankeltyk. Eu wat den bieraccijns betreft, deze is op een be drag van 81000 gld. slechts met 1000 gld. ach teruitgegaan, en bleef daarbij nog. ruim 6000 gld. boven de raming. Bedraagt voorts de vermeerdering in de opbrengst van alle andere acoijnsen nog niet zooveel ais die van gedistilleerd alleen, het mag daarbij niet onver meld blijven, dat byv. zout en geslacht evenredig even sterk zyn toegenomen als de sterke drank. En let men niet eenvoudig op de opbrengst van ééat maand, maar neemt men de 8 maanden byeen om tot meer betrouwbare gevolgtrekkingen te komen, dan is de uitslag nog bevredigender. Dan blykt, dat gedistilleerd slechts 1 ton meer afwierp dan het vorige jaar, en de andere accijnsen te zamen &lJ2 ton meer inbrachten, waarvan op rekening van 't ge slacht 1 ton komt. Alleen wijn en zeep bleven met een niet noemenswaard bedrag bij het vorige jaar ten achteren. Wij gelooveu <lu$ dat over 't geheel genomen de vermeerdering in de opbrengst der ao- cijnsen wel een blyk is van vermeerdering in de welvaart. (N. R. Ct.) Het Weekblad van het Recht,/ herinnert naar aanleiding van de quaestie der domeinen, waarover dezer dagen het een en auder werd meegedeeld, aan de volgende opmerking van de Bosch Kemper (Handeling Nederl. Staatw. bl. 268): ,zWegens het gemis van het recht van opvolging in de Nassausche Staten, hetwelk bij akte van 4 April 1814 aan Prins Frederik der Nederlnnden was afgestaan, maar welk recht verviel, toen aan Koning Willem I Luxemburg in plaat9 vuu de Nassausche landen werd vereenigd, lyn bij de wet van 26 Mei 1816 (Stbb.< uo. 25) aan Prins Frederik der Neder landen afgestaan de domeingoederen, bij Breda ge legen, welke opbrengst volgens die wet 190,000 bedroeg. Deze domeinen keeren by zyn overlyden zonder mannelyke afstammelingen, volgens art. 4 dier wet, aan den Staat terug. „Het schijnt ons niet twijfelachtig, dat door de uitdrukking mannelyke afstammelingen in de wet van 1816 de vrouwelijke lijn geheel wordt uitge sloten. Ofschoon toch de schadeloosstelling is ge geven voor het gemis van het Nassausche erfrecht, blijkt het niet, dat men bet Nassausche erfrecht in de wet van 26 Mei 1816 heeft willen behouden, maar blijkt het veel meer uit de gewisselde stukkeu bij gezegde wet, dat men alleen mannelyke nakome lingen, „male par male» staat in de Frausche re dactie, op het oog heeft gehad. (Vergelijk Hande lingen der Staten-Generaal 18151816, B. 261 en bl. 96). Nadat ten gevolge van de afscheiding van België, ook Luxemburg van ons Rijk is afgescheiden, hebben sommigen beweerd, daar de grond der schade loosstelling voor den Nederlandschen Staat geheel vervallen was, dat ook de domeinen aan den Staat moes ten worden teruggegeven. Deze redeneering is echter onjuridisch, daar de verecniging van Luxemburg met Nederland géén voorwaarde i9 geweest voor die schen king, maar sl\chts de aanleidende - oorzaak, zoodat de schenking glheel is volbracht. (Vergelijk de be langrijke aanteek\ning van prof. Van Assen Taal der Grondwet, blz. 39, die de akte van afstand der Nas sausche erfrechteu mededeelt en het recht van Prins Frederik op de domeinen te Breda overtuigend ver dedigt, maar teu onrechte betoogt, dat ook de zoons uit de vrouwelyke lyn van Prins Frederik eventueel recht op de domeinen zouden kunnen doen gelden.") Dinsdag had te Utrecht in de zaal der vroegere buitensooieteit de jaarlyksche algemeene vergadering plaats van de Neüerlandsehe maatschappij voor tuin bouw en plantkunde, onder bescherming van Z. M. den Koning. Zij werd geopend door den Voorzitter mr. D. Visser van Hazerswoude met een welsprekende rede, waarin hy wees op den gunstigen toestand der maatschappij. Wel kan er op geen buitengewone feiten of in het oog loopende handelingen worden gewezen als ver leden jaar toch zijn hare bemoeiingen belangryk toegenomen en de band, die het hoofdbestuur met de afdeeliugen verbindt, werd steeds nauwer toegehaald. De onderscheiding, waarmede de regeering de Maat schappij bejegent, doet haar boe langer hoe meer in de algemeene achting rijzen, zoodat zij steeds meer den naam waardig wordt dien zij voertdien van Nederlandsche Maatschappij. Het ledental is niet onaanzienlyk vermeerderd. Te Kokhuizen is een nieuwe afdeeling opgericht, die grond geeft tot de verwachtiug, dat zij krachtig en yverig werkzaam zal zyn. De finanoieele toestand is in alle opzichten gun stig. De groote kracht der maatsohappy is, dat alle afdeeliugen reden hebben tevreden te zijn over hare toetreding tot de maatschappy, en de leden kunnen de overtuiging koestereu, dat zy een goed werk doen, door de Maatschappy te steunen. Als dat denkbeeld meer iu de overtuiging doordringt, zal de Maat schappij een belangrijken omvang verkrygen. In de eerste plaats bestrijdt Spr. om dit duidelijk te ma ken, de meeniug, dat men als lid eener groote Maatschappij alleen de ear heeft een bijdrage te be talen aan de algemeene kas. Mei cyfers in de hand kan aangetoond worden, dat de bydrage aan de al gemeene kus na aftrek der uitgaven voor de alge meene belangen, weder toevloeien aan de afdeelingen ja er zijn afdeelingen, die jpeer uit de kas ontvin gen, dan zij er aan bijdragen. De afdeelingen ge nieten die by dragen op verschillende wyze, door het doen houden van voordrachten, door bydragen en medaljes voor tentoonstellingen, door toezending van drukwerk. Dit bestaat tot nu toe alleen in de mede- deelingen. Men wil er nu een jaarboekje aan toe voegen, waartoe reeds veel medewerking van bekende plautkundigen is toegezegd en waarvoor de kosten uit den gewonen dienst kunnen worden gekweten. Spr. vraagt, of een kleine vereeniging dat ook kan doenof zy ook, zooals een groote Maatschappy, de algemeene belangen zal kunnen behartigen? Dit laatste is het hoofddoel der Maatschappij en dat doet zij met alle middelen. Het onderwijs in den tuinbouw is steeds een voor werp der zorgen van de Maatschappij geweest; ver leden jaar had men hoop, dat de Rijkstuinbouwsohool zou worden opgericht. De regeering gaf te kennen dat daar practische bezwaren aan verbonden waren. Op mededeeling dier bezwaren aandringende ver nam men, dat er geen plaats was, die aan alle verefschten voldeed. Men beschouwt dit als een te kennen gegeven, dat de tyd er voor nog niet gekomen is en hoopt, dot de regeering weldra tot het iuzicht zal komen, dat de tijd wel gekoineu is. Een eerelid van het hoofdbestuur heeft door een brochure over het tuinbouwonderwijs veel gedaan in het belang der zaak. Hem werd daarvoor onder toejuiching der vergadering hulde gebracht. Het Hoofdbestuur heeft zich iu contact gesteld met de Regeering om vreemde en zeldzame planteu die in Ned. Indië gevonden worden, niet naar het buitenland, maar naar Nederland te zenden. Men wende zich te dier zake tot den vroegereu en den tegen woord igen gouv.-generaal en heeft bevredigende antwoorden ontvangen en reeds is een bezending planten op weg. Ook zijn zaden toegezonden, die verdeeld worden. Het antwoord komt neer op toe- egging medewerking, wanneer de Maatschappy iemand uitzendt om planten te verzamelen. De Mij. zou daartoe het initiatief kunnen nemen. Op de uitgeschreven prijsvraag zijn drie antwoorden ingekomen, waarvan een voor bekroning in aanmer king komt. De voorzitter, voor het laatst als voorzitter op tredende, juichte het toe, dat in het bestuur nu en dan nieuw bloed kwam. Hy gaf by zijn aftreden den raad om eendrachtige samenwerking als lenze der maatschappy te blijven beschouwen. Met een warme aanbeveling daarvoor en een hartelijke dank betuiging aan de afdeeling Utrecht, haar bestuur en inzonderheid haar voorzitter, eindigde Spr. zijne toe spraak, die luide werd toegejuicht. Het bekroonde antwoord op de prijsvraag over het enten van vruchtboomen bleek van den heer I. O. Ottolander te zyn. De prys bestaat in 260. Een tweede antwoord kwam niet voor bekroning, maar wel voor een belooning in aanmerking. De vergadering gaf aan het Hoofdbestuur volmacht om met de koünm. van beoordeeling over den aard dier beloouing in overleg ie treden en naar bevind van zaken te handelen. Men leest in het Alg. Dagbl- van N.-l. „De resident van Falembang, de heer Laging Tobias, was door middel van zyn spionnen een samen zwering op het spoor gekomen, aan het hoofd waarvan onze aartsvijand, de vroegere 9ultan van Djambi, stond, en waartoe de aanleiding waarschijnlijk lag in het onlangs overlyden van zyn opvolger, den door ons aaugesteldeu sultan te Djambi. De vacature van den troon aldaar deed den verdreven sultan het plan smeden om een slag te slaan. Zyn plan omvatte niet meer of minder dan het afloopen van Palembang en het vermoorden der Europeanen al daar, om van daar uit Djambi meester te maken. Hy had een willig oor tot de uitvoering van dit voornemen gevonden bij de aanzienlijke Palembangsche nakomelingen van den vroegeren sultan van Palembang van welke velen een jaargeld van ons Gouvernement ontvangen. Gelukkig heeft de wakkere resident het verraderlijk plan intijds ontdekt en oumiddelijk een stoomschip aangevraagd, dat even spoedig daarheen is vertrokken. Inmiddels had hy zyne maatregelen zeer in het geheim genomen, en eer de samenzweer ders uit de aankomst van de Borneo achterdocht scheppen en zioh onderling verslaan konden, heeft hij ééu eu dertig van hen laten oplichten en aan boord van de Borneo brengen.'' Een deurwaarder uit Deventer zou te Terwolde bij een daglooner ecne gerechtelijke ontruiming hou den. Als voorzorgsmaatregel nam hij twee ryks- veldwachters mede. Toen zij in de woning kwamen zeide de vrouw, dat haar man niet te huis was en dat zy ook niet wist wanneer by terugkwam. De deurwaarder verzooht toen aan de veldwachters om met de ontruiming te beginnen, maar terwyl zij bezig waren, kwam de daglooner met een ge laden geweer terug, dreigende, zoo zy niet terstond zioh verwijderden, hen te zullen doodschieten. Deur waarder en veldwachters vluchtten in eene uaby. gelegen woning, die daarop door den daglooner be legerd werd, terwyl hy dreigde ieder, die er uit durfde komen, te zullen doodschieten. Van uit het achterhuis werd nu om hulp naar den burgemeester van Twello gezonden, die terstond met twee agen ten der openbare macht op de plaats verscheen. De woedende man dreigde ook hen neer te schie ten, maar de personen, die in de belegerde woning waren, kwamen nu naar buiten, pakten den man van achteren beet en ontnamen hem zyn geweer. De man werd daarop geboeid naar Zutphen gebracht. Bij zyne inhechtenisneming vond men nog eene hoeveelheid kruid en lood, alsmede een groot en soherp mes by hem. Opnieuw is een schouwburgbrand te melden en wel te Londen, waar Zaterdagnacht het Pnrklhpatre geheel door het vuur vernield is. Even na de voor stelling van de 8omnambula bemerkte een der bedien den op het tooneel een dikke rook. Hy opende de deur om te zien waar dit vandaan kwam, maar meteen sloegen de vlammen naar buiten en had hij slechts even tijd om te vluchten. In een oogwenk stond het geheele gebouw in lichter laaie vlam. Alle pogingen om het vuur meester te worden ble ven vruchteloos, temeer nog daar de belendende peroeelen heftig door het vuur werden geteisterd ert dén volgenden iporgen was er van het gebouw niets meer dan de vier naakte muren over. De oorzaak van het onheil ib onbekend. In 1873 was de schouwburg eerst gebouwd. In Berlyn verkoopt men tegenwoordig zeer goed- koope gekleurde kousen, die echter bij slot van re kening teer duur kunnen zyn en zelfs op het verlies van een been te staan kunnen komen. Die erva ring deed althans dezer dagen een jongen op, die van deze nieuwe gekleurde kousen van zyne moeder gekregen had, doch na eene flinke wandeling krim pende van pyn thuiskwam. De knaap bad zyn voet stukgeloopen en men schreef de pyn daaraao toe intussen verergerde die zoodanig, dat men den dokier liet komen en deze moest na een langdurig onderzoek bloedvergiftiging oonstateeren, die een ampu tatie van het geheele been noodzakelijk maakte. Het kwam nu aan 't licht, dat de kousen met een vergiftige verfstof gekleurd waren dat vergif had zich by dé wonde van het doorloopen met het bloed vermengd en de gevolgen zyn, dat de knaap voor zijn leven ongelukkig is geworden. De Parijsche strnatroovers hebben het tegen* woordig op de huurkoetsiers begrepen, 's Avonds huren zij met hun tweeën of drieën een fiaker, be talen den koetsier vooruit een goede vracht teneinde hem te bewegen nog zoo laat een verren tocht bui ten (le stad te doen en als zy op een eenzaam plekje gekomen zyu, stijgen ze uit, vallen den koet sier aan, mishandelen hem als hy tegenstand biedt en ontrooven hem zyu beurs, die natuurlyk op het einde van den dagRin den regel vrjj goed geruid ia. Dan verdwijnen zij in de duisternis en de koet- aier mag blijde Vyn, ala hij nog in ataat is zonder hulp, waarop hij tot den rolgeudeu morgen zou moe ten wachten, naar de atail terug te keeren. Men achrgft uit 's-Hertogenbosch van 14 September: De toeetand der poldera in de omatreken dezer stad ia heden gunstiger. Sedert den vorigeu dag ia bet water Blechta 7 cM. gewassen; die was zon zeer zeker grootér zijn geweest, zoo de polder de beneden- As" niet ware ingeloopen. Intusscben zijn met inspan ning ran alle beschikbare kraohtcn, de polderdijken genomaam opgekist, om aan het water, bij niet ai te knellen was, weerstand te kunnen bieden. ^Daarenboven wordt overal val geconstateerd, en schijitV-iet weder een gunstige wending te uemen. Te Crevecoeur was het water aan de Maaszjjde 4.88 M. en aan de Dieze zijde 4.38 M. Heden middag teekent de peilsohaal te 's-Bosch 4.30 M. Men schrijft aan de N. R. Ct. Te Emmen is in de nacht van Maandag op Dins dag jl. bij den brievengaarder ingebroken. Men heeft zich toegang veraohaft door het kelderraam en uit het kantoor de gesloten brievenpakketten van Emmen, Exloo en Odoorn geatolen. De poatpakketten, waarin zioh geen waarde bevond, heeft men laten liggen. Wel een bewijs dat de dader met de posterijen eenigszins bekend moet zijn. Toen de brievengaarder bij bet aan breken van den dag om zijne woning ging zien, vond hij de drie pakketten achter een hoop plaggen.' De pakketten van Odoorn en Exloo waren onaangeroerd, dat van Emmen echter opengebroken, en terwijl men daarin twee brieven, den bevattende 100 en één 60 had laten liggen, daaruit één brief ontvreemd welke 1000 bevatte. Men verdiept zich natuurlijk in allerlei gissingen. Het treurigst van deze zaak is dat de afkender van dien brief, die daarvoor aleehtB 26 van bet Rijk kan terngbekoraen, geheel ge ruïneerd is. Het is nl. een vroegere postbode, die dit sommetje door zaiuig leven had opgespaard en het beleggende bjj een kassier te Assen, daarin een appeltje voor den dorst op den oudeu dag zag. Te New-York heeft onlangs een tandmeesters congres plaats gebod eu blijkt hel, dat er in de Ver- eenigde Staten niet minder dan twaalfduizend tand meesters zijn. In het vorige jaar werden door hen meer dan drie millioen kunsttanden ingezet en voor het plombeerenwerdeu vijf honderdduizend dollars san goud en honderdduizend dollars aan zilver verbruikt. Daar de Amerikanen bun doode de kunsttanden laten behouden, zoo berekent men dat er jaarlyka een half millioen aan dollars aan kunsttanden mede begraven wordt. Hoe zonderling het ook klinkt dat een jager door lijn hond wordt doodgeschoten, toch is dit dezer dagen bjj Leasen voorgekomen. De jsgen liefkoosde zijn bond, die hem een patrijs had gebracht en het dier sprong vroolyk tegen zijn meester op, maar aloeg ongelnkkig met zyn poot op den haan van liet geweer. Het achot ging af eu de volle lading trof den jager zoo ongelnkkig iu de borst, dat hy na eenige oogenbltkken overleed. In de oudheid werd van onderscheidene lieden verhaald, dat zy de taai der vogelen veratonden. Wat daarvan zij, de kunst is sedert te loor gegaan. Eerst in onze eenir is men er in geslaagd weder iets van die knnst te ontdekken. De heer van der Schalk, een der grootste vogel- kundigen van België, is nl. tot de outdekking ge komen dat de haan Vlaamsch of Hollandsch spreekt en iederen ochtend zeer duidelijk roept: «Pak de leu-eu-ning". Daar een kippenbrug echter geen leu ning heeft, moet nu nog ontdekt worden tot wien die welgemeende raad gericht is. Veel is er nog niet bekend omtrent den militairen opstand, die eensklaps te Kaïro heeft plaats gehad. Het weinige, wat wy er van vinden, komt op het volgende neer. Den aden September dea middags om 3 nnr trokken meer dan 4000 man troepen met 30 kanonnen op naar het Abdin-paleis. Zy eischten een constitutie en het ontslag van het kabinet-Riaz en de vermeerdering van het leger tot 18000 man. De heer Colvin, de Britsohe controleur-generaal, die pas was aangekomen, ging daarop met de vreemde consuls naar het paleis en leidde de onderhandelingen met de ontevreden kolonels. De Franache controleur-generaal, de Blignières, was een paar dagen te voren naar Frankry'k gegaan, en de Frausche consul-generaal wat te Alexandrië, zoodat by deze onderhandelingen de Fransohe invloed geheel was buitengesloten. De leiders der demonstratie hadden .vooruit een circulaire gezonden aan alle vreemde conznls, verzekerende dat men geen kwaad in den zin had tegen de Europeanen. De Khedive wist niet beter te doen dan toe te geven, zoodat na eenig onderhandelen de waarn. Engelache consul-generaal (de beer Malet was nog niet terug) een deoreet overreikte aan de kolonels, waarin hun eischen werden ingewilligd en Cherif-Paoha belast werd met de vorming van eëu Kabinet. Daarmee liep de zaak af: de soldaten juichten den vorst toe en trokken met muziek vreedzaam af. Het heeft wel jiUcn schijn, dat vreemde invloeden by dezen zonderlingen soldatenopstaud in 't spel waren. De afloop is zeker zeer vreemd een constitutie voor Egypte en de reaotionair by uitnemendheid, Cherif- Pacha, hoofd van 't kabinet I De Duitiehe bladen verklaren niets te weten van hetgeen er te Dautzig tueschen de keizers «n tusaohen Bismarck en Giers is verhandeld, maar gelooven toch dat het resultaat hoogt bevredigend iszij maken dit op uit de opgewekte stemming, die er heerscht in de hofkringen, en uit de vroolyke bni, waarin Bismarck verkeerde, toen hy van Dautzig naar Varzin reisde. Men spreekt maar de bron is niet «eer vertrouw- baar van een Russische nota, waarin de zeer vrede lievende beteekenis van de Dantziger reis zon worden uiteengezet; van de geheimen, die er verhandeld zyn zal in de nota echter wel niet worden gerept, wellicht ook omdat zy er niet zijn. De Kölnitche Zeitung bevat eeu opstel, waarvan de strekking ia om te betoogen, dat er geene be hoefte bestaat aan bet vestigen van een Pruisisch gezantschap by den Paus. Men weet, dat het plan daar toe aan de PruiaiBohe regeering wordt toegeschreven. Eene dépêche uit Berlyn maakt 'de hoofdpunten openbaar van het programma der nltramontaansche party by de aanstaande verkiezingen voorden Ryks- dag. Daarin wordt voornamelijk aangedrongen op herstel van de rechten der Kerk in den meest uit- gestrekten zin; verder op vermindering der belas tingen en invoering van bezuinigingen, vooral bij het departement van oorlog. Het trekt de aan dacht, dat in dit stak geeu melding wordt ge maakt van de tegeuwoordige onderhandelingen op kerkelijk gebied, noch van het tabaksmonopolie, en men maakt hieruit giet zonder reden op, dat de party zich de handen vrij wil honden en afwachten, welke voorstellen door prins Bismarok zullen gedaan worden. De heer Garfleld heeft Dinsdag voor de eerste maal bet bed verlaten en een haifnur op een leunstoel doorgebracht, zonder dat hij vermoeidheid gevoelde. Hy zal hiermede dagelijks voortgaan, zoolang de toestand gunstig blijft. De ontsteking aan de long vermindert. Vit Durban wordt gemeld, dd. 10 Sept., dat het in Transvaal rustig is en de verkiezingen voor den Volksraad wel in orde zullen plaats hebben. Een van daar ontvangen bericht luidt zeer gun stig voor de kanacu van vredelievende oplossing der bezwaren in Transvaal. Op eene vergadering te Grays is besloten de leden, die voor den Volksraad zouden worden gekozen, te machtigen otn de overeenkomst met Engeland aan te uemen. Naar men weet bevat deze overeenkomst omleraohetdena artikelen, die op bet eerste gezicht zeer bedenkelyk schijnen te zyu. De besluiten van bedoelde vergadering bevestigen dns de onderstelling, dat de aanvoerders der beweging zeer goed bebben geweten, wat zy deden, toen zij des niettemin deze overeenkomst sloten. De bevolking van Transvaal ziet blijkbaar kans ook met deze over eenkomst te verkrygen, wat ia 's lands wel begrepen belang moet worden gewensoht. Meu vertrouwt er zeker op, dat de Engelsehen thans te goed de be zwaren zijn gaan gevoelen, die hunne vroegere staat kunde aankleefden, om niet met de toepassing van sommige bepalingen niterst voorzichtig te zyn. Batavia, 12 Augustus. Hot Alg. Dagil. tu* IV.-/. schrijft in zijn mail- overtiolit Van Atjeh blijven de berichten naar omstandig heden gunstig. De Jm. Ct. rapporteerde, in baar nummer dat den namiddag vaa den vorigeu maildag verscheen, de onderwerping van een der hoofden uit de XXVI Moekims, indertijd met de anderen uit geweken naar Kemala, het dooden van een zoover door de bevolking op de Weatknst en eeu goed geslaagde aobtervolging van eeu vyandige bende in Aualsboe door de politie en de bevolking. De vyandige benden bebben in de geheele maand Juli geen enkel snoces behaald; de onvoorspoedige aanvallen op 10, 16 en 22 Jnli bebben Wy reeds vermeld, waarvan de middelste den aanvallers een verlies van 40 man berokkende. Volgens den cor respondent van de Locomotief moet dit geval even-, wel zeer overdreven zijn, doch zelf een bewijs van den grooten indruk, dien de eleohte afloop van dien strooptocht op den vijand gemaakt heeft. Sedert dien datum wordt enkel een aanval op een kampong van übinëesohe koelies by Kotta-Alam den 30tlen Jnli gemeld, waarby wel is waar twee der aange vallenen gedood zijn, maar de wacht van 15 man ouder een Ambonneesch sergeant zioh weder goed gehouden en de aanvallers verdreven heeft. Ais het zoo voortgaat, zullen de benden allengs wel verloopen. De 3Daten zyn drie Chineezeo op weg naar Toeug- koep vermoorddat konden die Chineezen vooruit weten, als zy, terwyl ds bevolking op hen meer dan op iemand gebeten is, zonder bedekking zich naar bet hartje van de XXVI Moekims begeven. In het officieel bericht omtrent de aanhouding van 31 samenzweerders le Palembang wordt van den oud-sultan van Djambi niet gesproken, maar daaren tegen de deelneming van Singapoorsche Arabieren aan het oompiot vermeldDat de zaak nog slechts in den aanvang was, vermindert de verdienste der ontdekking niet. Het zal den Arabisohen onrust stokers doen zien, dat het niet gemakkelijk is onder de oogen van ons bestuur oompiotten tot uitvoering te brengen. Voor Bantam, zoo meldde een officieel rapport worden maatregelen genomen om te voorzien in de behoefte aan levensmiddelen die, naar verwacht wordt, in de laatste maanden van het jaar zioh rel doen gevoelen. Bij vonnissen van den schuttersraad zijn veroor deeld: A. J. v. F., 3. V., H. 8., W. H. d. G., E. 3. K. en P. G. wegens verzuimde inschrijving bij de Schutterij, de vijf eersten in een boete van 0.60 en de laatste in een boete van 1.— en allen bovendien in de kosten. VEILING 12 SEPTEMBER. Huis en Pakhuis, Komynsteeg K. 42 en 43. 1190.k. C. J. van der Kieijn. Huis en Winkelhuis met Bovenhuis, Crabethstraat Q- 233 en 234, 6810.— P. D.'de Jong. Gouda, 15 September 1881. Granen wegens buitenlandaohe booger afkomende markten weder vaster. Goede tarwe komt weinig voor en wordt zeer duur gehouden. Roode werd zelfs verhandeld tot 14.26. Witte ƒ13.25 tot 14.—. Afwijkende 12.— a 13.— en wakke gescholen sooiten, waaronder geheel onbruikbare, tot zeer uiteenloopende prijzen. Rogge als voren 7.75 tot 8.60. Gerst vast, winter 6.10 a 6.60, zomer 5.75 tot 6.25, Haver flauwer. Nieuwe bruine boonen gezocht tot ƒ15.en ƒ16.Erw ten iets flauwer. Maïs slap. De veemarkt met gewone aanvoer, de handel traag, prijzen iets lager, vette schapen vlug, mafjtfe scha pen traag te verkoopen, varkens geschikt voor Lon den van 28 a 26 cent per half kilo, magere varkens en biggen vlug verkocht. Aangevoerd 79 partyen Kaas. le kwaliteit van 32.a 36.2de kwaliteit van 28.a 31.Noord Hollandsche 30.a 84. Goeboter 1.50 a 1.60. Weiboter 1.80 a 1.45. 28 September KAASMARKT. GEBOREN12. Sept. Wilhelmio*. ouders V, M. de Jong en M. de Gruil Jobs one» Matfheua, ouders J. M. ran Buu- ren en K. van Vliet. 13. Aaltje, oudera J. Balk en N. Blom 14. Mattbij», oodeis M. Cabout en N. Mes. Jo hanna Catharina, ouderi C. P. Steenwiokel en J. C. van der Sluija. Matje en Pieter, oudera P. van Reeden en M. Jorg. OVERLEDEN; 13 Sept. J. Leeuwia, 2 d. J. T. de Jong, lid. 15. M. H. Diepevoen, 47 j. GEHUWD; 14. Sept. L J. Zwarts en L. M. de Jong. G. J. Endenburg en A. van der Starre H Sluyter en J. Sanders. en R. ASMAN. Leerdam15 Sept. 1881. Hunne dankbare Kinderen. VAK U. J. W. ROLDANUS, 40-JARIGE Heden overleed na eene kortstondige ziekte mjjn geliefde echtgenoot M. H. DIE- PEVEEN, in den ouderdom van ruim 47 jaar. Wed. M. H. DIEPE VEEN— Kbdijff. Eenige kennisgeving. De familie verzoekt van rouwbeklag verschoont te blijven. Gouda15 September 1881. Aan allen, welke op den 6a dezer bij het hun Zoontje getrofien onheil behulpzaam zjjn geweest of pogingen tot redding hebben aangewend, of op eenigerlei wjjze van hnnne belangstelling hebben doen blijken, betuigen de ondergeteekenden hunnen oprechten dank, G. HOITINGH. A. HOITÏNGB, geb. Schildbb.

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 2