Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ES k. i il I i l 1 u CT, I ING N° 2664. 1881. TOB BINNENLAND. Woensdag 21 September. )LITER VERAA1 Az,, •ér iagd I EK. UI 1 1 I rl 46, 50.— met rs. Met 1 October begint een nieuw Kwartaal van de GOUDSCHE COURANT, zij die zich abonneeren, ontvangen de verschonende Nommers tot dien datum GRATIS. i jksche Cou- herziening der I I GOUDSCHE COURANT. 5 pCt. 5 pCt. ders tot den eurs verant- Meublement; iarantie. hier een prettige Ier een gewyd aan hare wakkere directie) r 9 le soort en Delen uten, Ei- t enz. .mach Wel- de Eliaa- i Rotterdam, des middags al aan den Jeurwaarder by wien op en verkoop ok voor alle Volgens het Faderland kan de ongesteldheid van Z. K. H. Prins Alexander als geheel geweken worden beschouwd. 1 itia betrekking heeft, had misten en bewonderen, Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van 19 September. In de gisteren namiddag gehouden korte zitting sprak de lijdelijke Voorzitter, de heer Wjjbeoga, een woord tot hulde aaa de nagedachtenis van Z. K. H. Prins Frederik. Vervolgens werden twee commissieu >n) een ga an half De in stand en trant, onder i verkoop te *en gemak- as. litingen aan Onder hen, die aan het Huis van wjjlen Z. K. H Prins Frederik verbonden waren en tot *s Prinsens meest vertrouwde raadslieden en vrienden behoorden, was de geheimhofraad en secretaris de heer W. F. van Otterloo zeker degene, die bet langst met den zoo betreurden Prins heeft gewerkt. Op 24 October e. k. zal bet 60 jaieu geleden zijn dat hij zijn be trekking aanvaardde. Pad.) Door Z. M. den Koning is benoemd tot ont vanger der dir. bel. en ace. te Woorden o. a. de heer D. W. C. Veldhorst, ontvanger te Gouda (bui tengemeenten). Onder het voorzitterschap van Dr. D. Terpstra had II. Zaterdag alhier in de Sociëteit «Ons Genoegen’ de gewone najaarsvergadering plaats van de onder wijzen uit het arrondissement Gouda. Na de opening der vergadering (dis door een 30- tal leden werd bygewoond) en het lezen der notulen werd als punt van behandeling aan da orde gesteld: De ilauj/ieaiie veróand mei de periodieke toelating nu aieaiee leerlingen. De heer I. Kiewiet de Jonge van Oudewater, die dit onder werp iuleidde, stelde achtereenvolgens duidelijk iu bet licht, dat het in het belang eener goede Mas sificatie ie le. dat voor soholeu van minder dan 225 leerlingen d. i. voor sohotbu van 6 klassen met minder dan 6 onderwijzen de aanneming van nieuwe leerlingen slechte eenmaal por jaar plaats hebbe 2e. dat voor scholen met meer dan 225 leerlingen de toelating zonder gevaar voor het behoud eener goede Massificatie om de zes maanden kan plaats hebben, en 3e. dat toelating van nieuwe leerlingen, vaker 1 dan tweemalen per jaar niet anders dan storend kan werken op enne goede Massificatie en daarom af te keuren is. •00.wordt ekt. voorwaarden Grenen Pe- ie, Riga, Me- :Muucne ten. ’etersburger lafde en ge- taka Vuren en uitgeleide gedaan door eene commissie, bestaande I uit de heeren Insiuger, Blussé, Merkes van Gendt 1 en de Raadt, leden der Eerste Kamer, en uit de I heeren Borgesios, Heydenrijck, des Amorfe van der I Hoeren en Patijn, leden der Tweede Kamer. Gisteren ten 1 uur is de gewone Vergadering der I Staten-Generaal namens Z. M. den Koning door de I Ministers, daartoe door Z. M. benoemd, geopend. I Wegens den hofrouw bleef het gewone ceremoni- I neel achterwege en werden de Ministers van het pa leis des Konings in hofrijtuigeu, begeleid door een piket cavalerie, naar de vergaderzaal van de Tweede garner geleid en aldaar door eene Commissie van leïhen uit de beide Kamers ontvangen. De Minister van Financiën, hoofd van het Kabinet, de heer Van Lijnden van Sandenburg, sprak daarop de volgende openingsrede uit: i Mijne Heeren De Koning heeft ons opgedragen, Uwe Vei^ade- ring van Zijnentwege te openen. De droevige gebeurtenis, die Zijne Majesteit, het Koninklijk Huis, geheel hel Vaderland in zoo diepen rouw heeft gedompeld, weerhoudt den Koning, zich, als naar gewoonte, in Uw midden te begeven. De algemeene deelneming in het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Frederik der Neder landen bewijst hoezeer de deugden van den edelen Vorst en ‘de diensten, door Hem aan het Vaderland be wezen, worden gewaardeerd. Zyne nagedachtenis zal eerbiedig en dankbaar bewaard big ven. Wg mogen vertrouwen, Myne Heeren, dat ook deze zitting niet onvruchtbaar zal zijn. Voordrachten betreffende de Nationale Militie en de Schutterij liggen ter behandeling gereed eu tot herziening der bepaling omtrent het Vestingstelsel zal U een ontwerp worden voorgelegd. De voorstellen tot regeling van het bestuur van den Waterstaat en lot voorziening in de behoeften van scheepvaart eu afwatering, U ter overweging aangeboden, zullen door nog andere van dien aard worden gevolgd. Van de wetten, vereischt voor de invoering van het Wetboek van Strafrecht, zullen U de ontwerpen worden aangeboden. Tevens zal worden voortgegaan met de voorbereiding en geleidelyke indiening van andere ontwerpen tot aanvulling en hervorming onzer wetgeving. Aan de herziening van het kiesrecht wordt ge arbeid. De toenemende opbrengst van ’s lands middelen ontslaat 's Konings Regeering niet van de zorg om nieuwe voorstellen voor te bereiden, die tot betere verdeeling van de lasten der ingezetenen en tot ver meerdering van de inkomsten der Schatkist kunnen leiden. Tot krachtige bevordering der belangen van han del, landbouw en nijverheid in Nederlandsch-Indie zal ook dit jaar Uwe medewerking worden inge- roepca. Gods zegen ruste op onze werkzaamheden. In naam des konings verklaren wij de vergadering der Staten-Generaal te zyn geopend. GOUDA, 20 September 1881. Met leedwezen vprnemen wij dat president Garfield ovarledeu ia. Ook onze lazers zullen met deelneming tijding vernemen, te meer daar in den laataten gegronde hoop bestond voor rijn herstel. Garfield geboren 19 November 1831 en waa dus nog 50 jaar oud. Sedert Nor. I860 waa hy presi de» 1 ±f geen 50 jaar oud. Sedert nor. i»bv waa ny praai den! van de republiek der Vereeuigde Staten. Aan de Vereenigiug van gepensioneerde Onder officieren en minderen ran het Nederlaodsche Leger, 'is door H. K. H. Mevrouw PriuaM Marianne tot wederopzeggens eene jaarlyksche ondersteuning toe gezegd van 100.- over welk bedrag voor 1881 reeds dadelyk kan worden beschikt. De heer f. H. Muller, technisch directeur vulde IJseüotoomtramwog-maatschappjj le 'e-Hage deelt oua mede dat de onderbaadelingeu namena voor noemde Maatschappij door haren directeur gevoerd met den heer 'A. K. van der Garden alhier, mede oonoevaie-aauvrager voor de Ign Gouda, Utrecht en IJaaelatein, tot revoltant hebben gehad dat een overeenkomal tuaaoben beiden ia gevloten, zoodat de IJsel-Stoomtramweg-Mij thana alléén aanvrager en uitvoerder der lyn zal weten, wat leer in ’t belang der raak, ook in dat van gemeenten en publiek ia terwijl eene aanalniting met 'a-Gravenhage in be- bewerking ia. Door den beer D. M. Dibbetz, oud-inapeoteur, van den waterataat in Ned..Indië, en H. G. vau Sille- roldt, oiviel-ingenieur, ie een plan ontworpen tol het leggen van een aloomtram, smal spoor, van Leiden tot Gouda op een der bermen van den rijke weg tot aan den Gemeeneweg, lange dezen weg uaar het dorp Harerawoude, en ooatwaarti op tot aan den weg naar Waddinxreen, en verder" naar Gouda, met eeu zijtak I uaar Boekoop. Met eene in dien zin gevleide conclusie kou de vergadering zich na eenig débat volkomen vereenigeu. Hierop brachten de leden met den Schoolopziener een bezoek aan de Slearine-kaareenfabriek, waartoe hun door de welwillendheid van de directie de toegang waa verachaft. Door den directeur Dr. H. IJaael de Schepper en zyne adaiateuteu geleid en welwillend voorgelicht in allee wat op de fabrioat1- men veelvuldig atdf tot geni Na hier een paar hoogat genoegelyke oren te hebben doorgebraebt, keerden de ouderwijzere zeer voldaan naar het vargaderiiigvlokaal terug eu zette men zich aan den wel toebereiden diaoh. AU naar gewoonte heerauhta hi toon en menige heildronk, (vtarondi de Stearine-Kaareenfabriek ca hare afgewieaeld door muziek on tang, verhoogde het ta felgenot. Zaterdagmiddag ongeveer tea half 5 ure ia bier een treffend ongeluk gebeurd. Een drietal werklieden van de Stearine-kaaraen- fabriek in ontevreden atemming over eeu ontvangen beriepiug, welke van een zoo erualigeu aard waa dat een banger zelfe uit den dienet werd ontvingen, waa begonnen met het gebruik van een borrel, waarna bealoten werd tot een wandeling over den Jaa-Goverwabchea djjk. Het prachtige wéér, dat wij Zaterdag hadden en de inwendige verhitting verlakte tot bet nemen vau een bad in den IJael. Men gaf daaraan gehoor en ging le water met bet treurig gevolg, dat eun hunner al apoedig in de diepte verdween. Een der overigen zijn kameraad willende helpen had niet alleen geen raccea op zijne pogingen, maar zonk eveufena ia de diepte weg. De derde riep een voorbgvarenden achipper om hulp, welke verleend werd, doch te vergeefs I Het mocht hun niet gelukken de oogelukkigen te vinden. De achipper spoedde ziek daarop atadwaarte, waar by by het kantoor der atoomboot d’IJael twee po litie agenten Vond (die daar op de aankomst der boot waebtteu), welke hem aanstonds vergezelden uaar de plaats, waar bet onheil gebeurd waa. Het gerucht daarvan deed natuurlijk apoedig vele personen insgelijks daarheen gaan. Na zeer geruimen tijd met dreggen en haken te hebben gezocht, werden de lijken der ougelukkigen eindelijk gevonden. Zy boeten J. Boot en Jf. A. A. Keyser, de eerste waa byna en de tweede ten rolle 25 jaar. De eene was onlangs in het buwelyk getreden, de andere zou waarschijnlijk binnen kort getrouwd zijn. De minister vau binneol. zaken, jhr. mr. W. Six, heeft Zaterdag in de vereeuigde zitting van de beide kamers der Staten-Generaal de volgende slui- tingarede uitgesproken .Het behaagde den Koning mij te belasten, u Zyuer Majesteits dank over te brengen voor uwe onafgebroken behartiging van 'e lands belaag, waarvan deze zitting zoo talrijke bewysen oplevert. «Onder den smartelijken indruk ran het groot verlies, dat den Koning on zyn huis met het Ne- derlaudsche volk heeft getroffen, voldoe ik aan deze koninklijke opdracht. «Na deugdelijke voorbereiding was het u gegereu ons vaderlandsch strafwetboek tot stand te brengen. «Verbetering der wetgeving op deu algeineeneu waterstaat ie door uwe raadpleging voorbereid. «In het belang van de handelsrerbindiugen der beide voornaamste koopsteden van het ryk zyn door u gewichtige beslisefogen genomen. «Bij de pogingen tot bespreking van de volks- kwaal, zoo verderfelijk voor de maatschappij en voor het huisgezin, werd op uwe medewerking niet te vergeefs gerekend. «Het auteursrecht is, naar den eisoh des tyds, door n ontschreven en gewaarborgd. «Van de andere onderwerpen uwer beraadslaging mogen noch de voorziening in bet belang van den bloei onzer zeevissoheryeu,.uoch ook de regeling der verzending van postpakketten onvermeld blyren. «In den naam des koninga verklaar ik deze zit ting van de Staten-Generaal te zijn gesloten.’ Den minister van binnenlandsche zaken werd in-

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1