2 Bultenlandsch Overzicht. Dinsdag morgen werd door den heer Delia, op lichter ran 'e Konings paleizen, een aanrang gemaakt in den koninklijken grafkelder te Delft, met de voor bereidingen tot onfrangat ran het atoffeljjk overschot ran Z. K. H. Prins Fiederik. Die kist zal geplaatst worden in de 6de nis, waarin reeds bijgezet zjjn de lijken ran de twee kin deren van Z. K. H. en dat ran H. K. H. zijne gemalin. De Prins zal rechts ran zijne gade rusten. De aanblik van den kelder is hoogst indrukwek kend de eerste nis is nog ledig daarop volgt die, waarin Prins en Prinses Hendrik rusten deze kisten eiju geheel onzichtbaar door de massa bloemen en kransen. Dit is ook het geval met het verwelf, waarin nevens de Prinsen Maurits en Alexander, H. M. Koningin Sophia en de Kroonprina Willem ran Oranje rosten. Opmerking rerdient het dat deze laatste lijkkist de eenige is die met het voeteinde in de nis is geplaatst. De kist toch van den Prins van Oranje staat op rolletjes, 't geen op speciaal verlangen ran Z. K. H. den tegenwoordigen Kroon prins aldus is geschied, opdat hij, de kist voor uittrekkende, door het glazen deksel van tjjd tot tijd nog een blik zou kunuen werpen op Zijn be minden broeder. Verschillende deputatien van de Vrijmetselaarsloges in Nederland zullen de plechtige bjjzetting van het stoffelyk overschot van Z. K. H. Prins Frederik in de kerk bijwonen. De burgem. van Delft heeft evenwel gemeend af- wijzend te moeten beschikken op het verzoek 'hem gedaan van vele zijden om het plein-vóór de_ kerk toegankelijk te stellen voor vele leden van Vrijmet selaarsloges uit de meeste steden van Nederland, die, aaa beide zijden geschaard, de laatste eer aan hunnen oud-Grootmeester wilder, kewijzen. Naar wjj vernemen, zal er in de maand November a. 8. door de versohilleude vrijmetselaarsloges in Ne- derlnnd een rouwloge te 's-Hage gehouden worden ter nagedaehtenis van den overleden GrOot-meester Nationaal Prins Prederik der Nederlanden. (PW) De heer van Schoonhoven, commissaris van politie te Gorinchem, zieh buiten de Waterpoort aldaar bevindende, zag eea jacht, voortgetrokken door een persoon, in een roeiboot gezeten, 't geen hem verdacht voorkwam. Terwijl hij ten agent van politie gelastte een onderzoek in te stellen, kwam iemand doodmoede van Bommel geloopen, die hem mededeelde, dat het jacht hem door den persoon, die bet in bezit had, ontstolen was. Het bleek, dat het jacht 24 qten te voren door den verdachte, zijnde de vorige eigenaar, aan dm tegenwoordigen eigenaar, en be stolene verkocht en geleverd en de koopprys on- middelijk voldaan was. De vorige eigenaar, thans van diefstal verdacht is door deo commissaris ter beschikking van den officier van justite te Dordrecht gesteld. Ook K Maastricht zullen de verschillende politiebu reau! juderling verbonden worden door een telephoon. Zekere W. N.. te Hardiuxveld, moet op 19 Julijl. op zonderlinge wijre hebben gebruik gemaakt van zijn burgerrecht; toen nl. dien dag de wethou der B. L. zitting had als voorzitter in het onder bureau van stemopneming voor de verkiezing van leden voor den Gemeenteraad, moet N. hem hebben toegevoegd„Jou. G. v. d.t je bent een gemeene smeerlap, je benteen jezuïet, je speelt mooi wedr met het bloed van mijn kinderen", en daarop aau genoemden wethouder, toen deze hem gelastte het locaal te verlaten, eenige slagen op het hoofd heb ben toegebracht. Tegen den kiezer werd deswege prooes-verbaal opgemaakt, en zijn zaak na den 16n dezer (behandeld voor de rechtbank te Dordreoht. Er werden als getuigen gehoord de wethouder en de beide andere stemopnemers, die bij het gebeurde tegenwoordig waren geweest; allen verklaarden dat de te laste gelegde feiten hadden plaats gehad. Eerst genoemde, die verklaarde dat een zuster van hem met bekl. getrouwd was geweest, en die op dien gronde niet onder eede werd gehoord, dat de aan leiding tot de vyandige gezindheid van bekl. tegen hem gelegen was in eenige testamenten van over leden familieleden, waardoor bekl. zich benadeeld achtte. Bekl. bekende, in zeer opgewonden toestand te zjjn geweest; doch verklaarde niet te weten den wethouder te hebben beleedigd of geslagen. Het O. M. was van oordeel, dat hier, waar niets min der was gepleegd dan beleediging en zelfs handtaste lijkheid tegen een magistraatspersoon in functie, een strenge straf noodig was, en eischte 3 maanden celstraf. r In de Maandag te Amsterdam gehouden bestuurs vergadering der Nederlandscfhe Vereeniging van ge meente ambtenaren is bepaald, dat het bestuur bui ten de gewone leden zal bestaan uit; mr. W. J. Van Weideren baron Beugen, burgemeeeter te Leeuwarden, le voorzitter; B. A. Verploegh Chased, burgemeester te Vreeewjjk, 2e voorzitter; J. Bosch Bruist, burgemeester te Nieuwleusen, le seoretaris; A. B. Barkeij, hoofdambtenaar ter secretarie te Botterdam, 2e seoretaris; C. Jansen, ambtenaar ter seoretarie te Sobiedam, penningmeester. Verder is besloten aan de leden der vereeniging toe te zenden eene circulaire, bevattende een róaumó van het ver handelde in de laatstgehouden algemeens vergade ring, benevens eenige mededeelingen omtrent hetgeen het bestuur naar aanleiding van het beslnit in ge noemde vergadering in het belang van de oprich ting van een pensioen- weduwen- en weezenfonds voor gemeente-ambtenaren denkt te verrichten. Terwijl de Vrouw van A. St. N. te 'a-Graven deel in haar woning bezig was eten te koken op een petrolenm-kook'.oeatel, ,viel dit om, waardoor de petroleum in brand geraakte en over den hou ten vloer vloeide, waardoor ook deze vlam ratte. De rronw wilde de vlam blusschen door er een kleed over te werpen, doch de man was inmiddels aangerukt met water. Dit had natnurlyk een ver keerde uitwerking. De vlammen verspreidden zich nog meer, en de vronw, die nogmaals door middel van een zak het vnur trachtte te dooven, strui kelde, waarby zij zulke deerljjke brandwonden aan de armen en vooral in hit aangezicht bekwam, dat men voor haar leven vreest. Een Geldersch boertje, dicht by Emmerik Wonende, moest aldaar een kar stroo afleveren, dat hy ver kocht had. Een vriend haalde hem over, bij die gelegenheid voor beider rekening wat tabak en siga ren te smokkelen, die dan ook onder het stroo werden geladen. Of er verraderjj in het spel was, of hoe dan ook, toen zij te Emmerik kwamen, werden zij opgewacht door een paar beambten, met de uitnoodiging naar het tolkantoor 'mede te gaan. Na ontladiug van het stroo kwam de smokkelarij voor den dag eo werd kar, paard en lading in beslag genomen. Het boertje had nog het genoegen de noodige marken te kannen storten of anders naar Weiel gebracht le worden. Het nNederlanisck ToofttelU. deed Maandagavond te Botterdam zyn plechtige [TntrèdSHet-gaf in den smaakvol met groen en bloemen versierden grooten schouwburg een voorstelling uitsluitend voor genoodigden, ten tootftele vkerende het blytpel „Lastertongen". Alle aitears eh actrices vervulden hun hoogst moeilijke roljen op ehn wijze, welke alle hulde verdiende. In den aanrang droeg mejuffrouw Cath. Beersmans eenige diehtregeleu voor. Tijdens de pauze verzamelde een aantal officieel genoodigden zich in den foyer, alwaar de heer Sohimmel namens den raad van beheer het woord voerde. Wyzende op het doel dat het tooneel be oogt: verspreiding van beschaving en veredeling van het volk, beval hy de pogingen van de vereeni ging het „Nederlaudsch Tooneel" in de welwillend heid en tevens in de ondersteuning van Botter- dam's ingezetenen aan. Het Alg. Handelsblad komt by haar beschouwin gen over het wetsontwerp tot regeling der militie lot de slotsom „dat het ontwerp in geen enkel opzicht streeft naar verbetering van het gehalte der militie en toch moet deze legermacht optreden als de kern, waaraan zich een talryke, doch weinig ge oefende schutterij zal hebben aan te sluiten 1" Het Hbl. geeft tevens eenige besohouwingen over de nadeelen der plaatsvervanging en vraagt of de Begeering na cjj zich eenmaal op het standpunt plaatst dat maatschappelijke belangen zich tegen de afschaffing der plaatsvervanging verzetten niet de gelegenheid heeft gehad om de aan het stelsel van plaatsvervanging verbonden bezwaren tot een minimum terug te brengen. Zij zon daartoe ver scheiden hulpmiddelen hebben kunyen aanwenden. In de eerste plaats door aaa den dienstplichtige voor de loting vergunning te verleenen zioh van den eventueelen dienst vry te koopen, waardoor de Staat, die dan sleohts zou te voorzien hebben in de vervanging van hen, die in de loting vallen, een geldeljjk voordeel zon behalen. In de tweede plaats zou men sleohts personen als plaatsvervangers moeten toelaten, die de vereischte bekwaamheid be zitten, om zoo noodig tot korporaal aangeateld te worden. En ten derde zou de gnnst om zich te doen vervangen, sleohts toegestaan moeten worden aan dezulken, die door het afleggen eener proeve van bekwaamheid benyzen, dat zy de noodige bekwaam heid 'bezitten om in het kader der schutterij opge nomen te worden. Het Hbl. neemt aan, dat aan elk dezer stelsels bezwaten verbonden zyn, doch hoogstwaarschijnlijk zyn deze niet onoverkomelijk te achten. „In elk geval verdienen zy de voorkeur boven het tegen woordig en door de Begeering opnieuw gehuldigd stelsel, waarby in de eerste plaats gedacht wordt aan de belangen der bemiddelde dienstplichtigen, vervolgens aan die der vervangers en eerst in de laatste plaats aan de belangen van den Slaat." Aan particuliere berichten nit Palembang ontlee- nen wij de volgende bijzonderheden omtrent den be. raamden opstand en de maatregeleu van het bestuur, waardoor de plannen der oproermakers gelukkig geheel verijdeld zijn. Eenigen tijd geleden reeds werd door den Hoofd- djnksa aan den resident Laging Tobias meegedeeld, dat er een uitgebreid komplot bestond om de ben- ting (de versterking) te overrompelen en alle Euro peanen in Palembang'' te vermoorden. Verseheideu Badens, nakomelingen van de vroegere veijaagde Palembangsche sultans, en eenige Hadji's, tezamen ongeveer 40 in getal, waren de hoofdnanleggert. Door de vele en, naar het schjjnt, grootendeels uitstekende spionnen, die het Gouvernement er op nahoudt, hield de resident zich uitstekend op de hoogte van al de plannen der oproermakers. Hun vergaderplaatsen waren bekend en terwyl zy 's nachts boven in huis de buizen in Palembang zyn alle op palen gebouwd booze plannen broei- den, zaten de spionnen onder bet huis deze af te luisteren. Een der samenzweerders een zekere Baden Baktiar was tchryver op het residentie kantoor en kwam dUs in aanraking met den resident. De laatste bracht nn aan B. Baktiar onder het oog, dat er geruohten liepen van een komplot en dat men daarbij zelfs hem, Baden Baktiar, noemde (men had een lyst ven alle hoofdsamenzweerders), doch zeide hem tevens, dat by er niets van kon gelooven. Niettemin «as het bestunr toch zeide de resident verplicht eenige voorzorgsmaatregelen te nemen, als het sluiten van de benting gedurende den nacht, het vermeerderen der posten, het patrouilleeren en het ontbieden van een oorlogsschip, de „Borneo". Toen alles in orde waa en de boot er lag, liet de resident deu schrijver weer eens by zieh komen, verzocht hem toen de andere lieden, die hem, resident, genoemd waren, 'te zeggen, dat de resident ben gaarne eens wilde spreken. Bestond er iets, wat hun hinderde, dan zoudtyi zy gelegenheid heb ben hem hnn grieven mee te deelen. Tevens deelde de resident aan Baden Baktiar zyn plan mee om de heeren voor te stellen een plechtigen eed in ds missigit af te leggen, waarbij zij zonden zweren hoe» genaamd geen plannen tegen iets of iemaad te heb-' bendan was zeide de resident het praatje van oproer enz. in eet» nlf. Den samenzweerders werd daarop door tussehea- komst van Baktiar verzocht den volgenden morgen tegen 7 uur In de Bandszaal te komen, waar de resident eon zyn om bun grieven te hooren. Den zelfden avond nog hielden zy weer vergndering, ter wyl weer de spionnen onder het huis waren, en kwamen in dié bijeenkomst overeen om den ge- vraagden eed af te leggen, daar zy dezen toch voor ongeldig hielden wegens deu reeds door hen alt samenzweerders afgelegden „heiligen" eed. Zy be schouwden blijkbaar den resident als een goedgeloo- vig man, dien ze zoodoende by den neua zouden ijgen; en niet wetende, dat hjj op de hqogte van al hun plannen was, dachten zy, dat hy slechts een gerucht had opgevaugen, waaraan bjj zelf geen geloof hechtte. Den volgenden morgen (het waa de verjaardag van de Koningin) kwam te 7 uur Baktiar bij deu resident om te zeggen, dat de hoofden in de Baadt- zaal aanwezig waren. De resident lag in huisgewaad in zyn achtergalerij met medicynfleschjes voor zioh en hield zich ziekhij vercooht Baktiar de anders hoofden uit te noodigen om van de raadszaal naar het residentiehuis te komen, omdat hjj ongesteld was eo zich niet zoover van huis kon begeren. Baktiar ging heen, doch nauwelijks had bjj hel >huia van den resident verlaten, of deze stond op kleedde zich aan en ging, met zjjo revolver gewapend, naar bniten. Nu ligt de Baadszaal aan de andere zjjda der benting, terwyl de groote weg aan de linker zijde begrensd wordt door de rivier en aan de rechterzijde door de Baadszaal, de benting en het residentiehuis. Toen Badenjuktiaro. s. uit de Baads- zaal en voorbjj de poort van de benting gekomen waren, kwamen de soldaten de poort uit en standen dezen dos achter hen de Besident kwam de mannen op den weg tegemoet en achter hem verschenen in de kromming van den weg de gewapende matrozen. De beeren zaten dns iu de val en konden onmid dellijk in de benting worden opgesloten. Deze list was noodzakelijk, daar anders de samen zweerders nit bun kampongs hadden moeten worden .jelioht, wat niet zonder zware veohtpartjjen zsu zyn gelukt, waarschijnlijk zelfs misluktwant Palem bang heeft meer dan 60.000 inwoners en het gar nizoen bedraagt sleohts 180 manEn waren ds arrestatiën mislukt, dan zou waarschijnlijk een ge weldige amokperty gevolgd zjjn. Nu ie er echter totnogtoe geen droppel bloed vergoten. De hoofddjaksa Baden Mohamed Ali is tot be- loaning tot Pangeran benoemd. De boot bljjft voor eerst nog te Palembang liggen. Er gaan nachts flinke patrouilles door de kampongs en bjj de 4 hoofdbruggen, die van de kampongs toegang ver leenen naar het terrein van de beating, waarop de Earopeescbe bevolking woont, staan voortdurend sterke wachten. Troepen heeft men niet uit Batavia gezonden, waardoor de soldaten thans soma 24 uur achter elkaar op post moesten staan. Weinige dagen na de gevangenneming van de samenzweerders waren de gemoederen weer geheel gernstgesteld, daar de veiligheid voldoende scheen. Palembang! Earopeescbe ingezetenen prijzen als om strijd den resident, den heer Laging Tobias, die door zyn beleidvolle maatregelen en kraohtige houding het groote gevaar van een opstand en moordpartij heeft verijdeld. Ook de assistent-resident voor de politie, de heer Du Cloux verdient grooten lof voor zijn beleid en zyn ferm optreden. Men ziet uit deze berichten, dat er te Palembang zeer groot gevsar gedreigd heeft, dat echter gelukkig door onze ambtenaren is afgewend. Als men zioh herinnert, hoe dergelijke samenzwering o. a. in 187 8 in Benkoelen gesmeed werd, en den toestand in het Noorden van Sumatra in overweging neemt, zal men tot de erkenning moeten komen, dat de Indisohe Begeering ten aanzien van Sumatra steeds een scherp oog in het zeil moet honden en vooral moet wa ken voor het heretel van onze legermacht, die door den uitputteuden Atjeh-ooriog zoo ontzaglijk veel geleden heeft. Vaderland Over de Londenaehe vee- en luivcltentoonstelling (Dairy Sioie) schrijft men o. a. aan het N. v. d. D. Onder de inzendingen van kaas zijn er slechts 3 voor Edammer en 4 vooz Goudsche kaas, allen van twee Engelsehe firma's namelyk Jubal Webb en Hin- ton White alhier. Bjj de' Edammerkaas be haalden Hiaton k White den ln, en Jubal Webb den 2n prijs en bjj de Goudsohe Hiaton Sc White de beide prijzen. Over de meerdere af mindere voortreffelijkheid dezer kaas waag ik het niet te oordeeleo. Het ia in eik geval jammer dat een paar vreemde winkeliers prijzen veroverden, die aan Hollandsche zuivelbereiders toekomen. De Engelsehe en Iersebe boter is onder de S4S inzendingen van dit artikel uitstekend vertegen woordigd, vooral de Ienehe. Maar de Hollandsche versehe boter schittert door haar afwezigheid. Een paar zairejbereidatn hadden zioh wel ia waar aan gemeld; hiaar vermits er minder dan drie inzendin gen in de klasse waren, heeft het Bestnar van zyn recht gebruik gemaakt om oudnbteruggsve van da inleggelden de geheele klasse ne schrappen. Ik fer even aanstippen, dat er te zieo zyn Bss- )erbjr, Goudsche en Edammer kaas. Van srten wordt tegenwoordig veel aangevoerd; zeer gevraagd, omdat de Busaisohe, Goud- Edammer kaas meer naar den smaak der len is toebereid. Een ander gebied derhalre wjj in ouzen handel op Engeland bedreigd nieuwe reclame. Te Botterdam bad dezer dagen een tailleur de aardigheid, voor zijn raam uit te stallen een net heerenpak, waarop een biljet bevestigd wss vaa dea volgenden inhoud „Hy die tevreden leeft, krjjgt dit pak present." Al zeer spoedig daagden een aantal werklieden op, die allen, volgeua hnn verklaring, tevreden leef den en derhalve gerechtigd meenden te sjjn, het pak in ontvangst te nemen. De kleêrmaker daoht er eobter andera orer; nie mand toch, meende hjj, die dit pak begeerde, was tevreden wie zich aanmeldde was integendeel niet tevreden met wat hjj had, omdat hjj het pak be geerde. Dat deze guitenstreek druk bespreken wordt eo de kleêrmaker dus zjjo doel bereikt heeft, ligt voor de hand. Een ven de jongste takken van nijverheid, welke wij aan het vlndingryk vernuft der 19de eeuw te danken hebben, is zeker dé meer op den voorgrond tredende brandnetel-industrie. Vroeger, evenals As- sohepoester, versehopt, is de onaanzienlijke brand netel plotseling een plant van gewiebt geworden, toen men de kunst vond om uit haar vezels zoowel dikke kabcltouwsn als de fijnste kant te vervaardigen. Beeda in vroeger eeuwen trek de plant de aandacht der industrieelen door de taaiheid, den glans en de «ou derlijke fijnheid harer vezels. Met beproefde ze op allerlei wjjzen te bewerken, maar al die pogingen le den sohipbreok door de groote betwaren die aan het spinnen verbonden waren. Alleen meent men, dat de Chineezen de knnat reeds langen tyd verstaan heb ben. Zjj maakten er papier, touw en fijnere stoffen van, maar in Europa bleef de zaak rusten, tot het eindelijk den Eugelsehen eu voor korten tyd ook den Duitsehors gelukte de veraohte brandnetel zoo te prae- pareeren en te spinnen, dat zij een zijde-aohtig, glan zend en bijzonder eterk garen opleverde. De oogst moet plaste hebben zoodra de brandnetels beginnen te bloeien, omdat dan de vezels nog fijn en buigzaam zyn. Men snijdt ze vlak boven den wortel af, bij voorkeur in de vroegte, wanneer de dauw er nog op licht, want dan zyn de haartjes nog vochtig en kwetsen niet. De afgesneden stengels blij ven dan 24 uren op het veld liggen om te drogen, waarop de bladeren er af worden gestroopt. In dien toestand worden de stengels nog gedurende 14 dagen gedroogd, terwyl daarentegeo andere aanraden ze tot bundelt te binden, iu 't water te leggen eu dan eerat te drogen. Zoodra de stengels in de fabriek zyn afgeleverd, begint eerst 'tmoeieljjke werk, daar tij achtereen volgende met twaalf v ersehillende werktuigen moeten kennismaken, vóórdat de draden voor de bewerking gereed zyn. Eerst krijgen zy ten dampbad, om hun gemachtige stoffen kwijt te raken en worden dan met zwafel en ohloor behandeld, waardoor zjj een helderwitte kleur en zyde-aehtigen glans krijgen. Gisterenmorgen tnsachen 3 en 4 nnr ie op brntale wijze ingebroken in de B. K. kerk te Bijswijk. Door het oitsnjjden van een ruit heeft men zich toegang verschaft in de kerk. Een ketting is verbroken en met een beitel heeft men getracht de dear der sacristie open te breken. De dieven zijn eehter in hnn boos voornemen gestoord. Eenige zusters uit het B. K. gesticht, naast de kerk gelegen, hebben onraad ver nomen en zioh begeven naar een vertrek boven de sacristie dat gemeenschap heeft met het 'door haar bewoond gebouw. Op het door haar gemaakt gerucht hebben de inbrekers het Iioht uitgeblazen en het hazenpad ge kozen. Er ie geen waarde ontvreemd. De klok werd aanstonds geluid, waarop eenige dorpelingen en een veldwaohter versohenende booswichten tjjn eehter nog niet ontdekt. Door den burgemeester werd nader verhoor gehouden en van een en ander procea-verbaal opgemaakt. De heer J. W. Willekes Hacdonald, Nederlandsch oonsul te Warachan, heeft aan zijn oonsnlaat een lokaal verbonden, waarin monsters, stalen, modellen teekeuingen en photographieën van artikelen (voor export naar Polen geschikt), welke ona land en zijn koloniën produceeren, met de daarbij behoorende beschrijvingen, prijscouranten enz. liefst in Frausche of anders in de Dnitaehe op doelmatige wijze ter bezichtiging zullen worden gesteld. Tevens zal aan belanghebbenden de gelegenheid gegeven warden daar alle gewensohte inlichtingen omtrent een en ander te bekomen. Zulk een inrichting zal, naar bjj zich voorstelt, er toe bijdragen om de producten onzer vaderlandsohe nijverheid, welke door oneen handel warden aangevoerd, in die streken meer be kend te maken. De tyding van Garfields dood, welke wjj nog in ons vorig nummer konden opnemen, heeft allerwegen grooten indruk gemaakt, schoon deze afloop sedert de laatste ongunstige berichten steeds meer gevreesd werd. - Ook bjj ons te lande was de sympathie voorden moedigen president, zjjne edele vrouw en zjjn laodgenooten, welke ia die dobbering van 11 weken bewezen hebben de vrjjheid waardig te zijn, algemeen en de eenparige besluiten onzer beide kamers zijn niet dan de trouwe vertolking van hetgeen er omgaat iu de harten van onze beschaafde laod genooten. Na een langdurig en met voorbeeldelooze geest kracht gedragen ljjdeu is de heer Garfield bezweken, niet zoozeer eau de (wonde zelve, hem door den moordenaar Guitean toegebracht, ale aan de gevol gen daarvan, de toenemende lichaamszwakte. In de Vereenigde Staten is de verslagenheid groot orer het droevig uiteinde van een man, die zyue weten schappelijke vorming geheel aan eigen inspanning te danken had en op den hoogen post, hem door het vertrouwen zjjner medeburgers opgedragen, nog zooveel diensten aan zyn vaderland had kunnen be wijzen, maar hel slachtoffer werd van lagen sluip moord. Bljjkens eeue dópëohe uit Washington van 20 dezer heeft de heer Chester Arthur, vioe-president, den avond te voren iu sjjne woning, voor twee leden van het Opperste Gerechtshof vau deu staat New- York, den eed als president der Noord-Amerikaansche Hepubliek afgelegd. Alle dagbladen zjjn eenparig iu het uiten vau hun diep leedwezen. Die vaa het Zuiden zeggen, dat de gemeenaohappeljjke aandoening de band is, welke eindelijk het Noorden met het Zuiden vereenigt. Alle zaken in het geheele land staan stil eu de markten zijn gesloten. De politieke gevolgen van het overlijden van den president moeten zieh geleidelijk ontwikkelen. Het zou voorbarig zjjn daarover thane reeds in voor spellingen te treden. Men beweert dat de vice- president een man van het slag van Grant is en dat de misbruiken en de diefstallen der hoogs amb tenaren. de verderfelijke macht van zekere groote maatschappijen weer lastig zullen gaan knagen aan den grooten staat. Wjj wenschen echter niet te vergeten dat deze beweringen grootendeels op on bewezen vertellingen berusten eu wachten liever af wat gebeuren zal. In den Pransohen Ministerraad, waarin de Noord- Afrikaansche zaken zyn bespraken, moet het worm zjjn toegegaan; de Minister van Oorlog Farre, aooals men weet, een vriend van Gambetta, had bet hard te verantwoorden en hij dreigde zelfs met zijn ont slag; Bouttan deelde bijzonderheden mede over de militaire verwarring; het slot der overwegingen was nog meer troepen naar Afrika te zenden. Naar men verzekert, bevinden zich in Tunis 32,000 man in Algerië 70,000 man; nu zullen nog 25,000 man worden gezonden. De officieuse en Gambettistische bladen trachten de algemeene ontevredenheid te doen bedaren met de verzekering, dat alles goed zal gaan. zoodra de versterkingen zijn aangekomen en er met kraeht wordt gehandeld. De Télégraphe schildert de militaire adasinistratie in Tunis alt hopeloos ver ward i de levensmiddelen zijn slecht en moeilijk te bekomen. Een brief uil Gabes, waar drie bataljons liggen, schetst den toestand aldus„Geen hospitaal, geen andere arts dan een joagmentch, wien het aan ervaring en aan de noodige hulpmiddelen ontbreekt, zoodat typhns, koorts en dysenterie een epidemisch karakter hebben aangenomen." De Tempt klaagt over moeilijkheden bjj de on derhandelingen met Engeland over het handelstractaat; de eiscben van Engeland, zegt het blad, nemen ge stadig toe. De Spaansohe Cortes zijn door den Koning ge opend met een troonrede, die volgens het telegrafisch bericht voornamelijk handelde over den finaneiëelen toestand. t Het Duitsche Keizerpaar bevindt zich thans met den Koning van Zweden te Karlsruhe om het hu welijksfeest van de dochter vau den groothertog, Wilhelma kleinkind, met den Kroonprins van Zweden te vieren. Over de toenadering tnsachen de Beiljjnsche re geering en den pauselijken stoel bevat de Italië een artikel, waarin het blad meent den juisten stand dezer laak aan te geven. Sommige bladen hadden gezegd, dat de onderhandelingen over den lang ge- zochten atodiu vwendi eerst tonden warden hervat, waaneer een Pruisisch gezant ze met het Vaticaan sou kannen voeren; maar de Italië leert ons dat beide onderwepen, zoowel de voorwaarden van ver zoening als de iusteiling van een gezantschap, tege lijkertijd zijn behandeld, wat ons ook redelijk voorkomt, wjjl het onverklaarbaar zou zyn, dat het gezantschap hersteld werd, als men geene gunstige kans zag om de goede verstandhouding te herstellen. De voor naamste omtrekken van het veuelijk zjjn dos vast gesteld. De pauselijke regeeriilf zal aan Pruisen zekere waarborgen geren aangaande de benoeming van bisschoppen en andere geestelijken en daaren tegen de toezegging erlaogen, dat de Meiwetten hetzij afgeschaft hetzij feitelijk buiten werking zullen ge steld worden. Prins Bismarck schijnt echter nog niet (geneigd tot eene vormelijke intrekking der wetten; laat hy ze slapen, dan steekt hjj den degen wel in de scheede, maar hij geeft het wapen toch niet af. De pauselijke regeering voert daartegen aan dat de afschaffing noodzakelijk is om de Dnitaehe katholieken de overtuiging te schenken dat de te sluiten vrede ernstig is gemeend. In de onderhandelingen te Bome door den heer Schlózer en den pauselyken staatssecretaris, kardinaal lacobini geroerd, warden dus twee middelen be sproken: afschaffing der Meiwetten door een votum van de beide Pruisische huizen, of eene formeele verbintenis van prins von Bismarck om die wetten, of althans het voor katholieken meest hinderlijke deel daarvan, niet meer toe te passen. De Heilige stoel zon dan vrijheid moeten hebben ora deze ver bintenis openbaar te maken. Prins Bismarck heeft nu nog een derde middel voorgesteld. Hjj wil de door deu paus aangeboden concessies beantwoorden met het niet meer toepassen van zekere bepalingen in de wetten, zonder echter eene vormelijke en voor de toekomst bindende verbintenis aan te gaan. De wederzjjdsehe concessies zonden in zoover den dnnr der goede verstandhouding waarborgen, als het op houden daarvan van de eene zjjde aanstonds ook aan de andere zjjde hetzelfde zou veroorzaken. De kanselier wil niet meer dan eene mondelinge overeenkomst, door ieder der partyen ns te komen, zoolang het haar goeddunkt. Op zeer stevigen grond slag zal dus de vrede niet gevestigd zy'U(» indien deze mededeelingen van het Bomeinsche blad den waren stand der aaken bevatten. Ais aanvulling op het artikel der Froviniial- Corretpondens, waarin de hechte vriendschap betoogd werd, welke tot het heil van Europa de regeeringen

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 2