tTST Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 18* NQ 2668. 1881. FES, •aat. BTG, BINNENLAND. Vrijdag 30 September. T. EN. 1 f uil i V. .N. IN. •oeg. s. rookt 4 cent Dg* is r zorgt p de I in beweging bren- sketbak Gouda. Y i GOUDSCHE COURANT. «kende j Hingen. cA/e/i. latie te ratraat. Wyn en 8CHAAK-OOtfHE8PONDENTIE. Alkmaar wil 14de iet C B 5. Gouda cwart C 6 neemt 1 5. stem- tusschen 1! IMENIE, he Cou- door den louda. sene nette 628, bjj te Gouda. valsche papieren, werd en bad de herkenning Sn Om- gut raat, De beer Wisse te Hage heeft het plan om oen electrischen spoorweg aan te leggen ran Zaad- voort naar Haarlem. De Tweede Kamer heeft Dinsdag haar aeotie-arbeid aaugevaugen en enkele naturalisatie en onteigening. ontwerpen (roor den aanleg kanaal Koevorden-Alte Picardi. en uitbreiding atation Haag ran de H. IJ. 8.) onderzocht, zoomede die tot afstand aan Botter dam van een strook spoorweggrond aan 't atation, tot vsatetelliog ran het alot'der Ind. rekeningen 1870 eu 1871 en tot uitlevering van vreemdelingen in Ned. Indië De 'brierenbealeller G. Noordijk, besteller aait het Rykstelegraafkantoor te Schiedam, ia giateren aldaar io verzekerde bewaring genomen ala verdacht den diefatal op bovengenoemd kantoor gepleegd te heb ben. N. heeft reed, bekend zich Zondagavond iu bet Rykstelegraafkantoor te - hebben doen iMhuten en daarna de ruim 80 uit don lessenaar gestolen U hebban. - - By den gemeenteraad van Den Haag is ingekomen een adres van den heer mr. G. L. Jansma van der Ploeg om concessie lot bet leggen van buizen in den grond voor bet plaatsen en gen van electriecbe uurwerken. Maandag avond werd den commissaris van politie te Leiden ter hand gesteld een brief van zekeren P. De B„ die uit Botterdam eeoe weduwe met brand bedreigde, wanneer zij hem niet zekere urn geld, toezond. Door de politie te Botterdam i. de brand- briefiobrijver aangehouden, en naar Leiden overge- bracht. I Ter verkiezing van een lid van de Pror. Staten van Znidhollaud, bleken giateren io het kiesdistrict Rotterdam te zijn nitgebraeht 763 geldige men. Herstemming moet plaats hebben tl de beeren K L. Jacobson La. en A. van Hoboken van Cortgene, die 34# eu 318 stemmen verwierven. De heer M. Btchon van IJsselmoude verkreeg 96 stemmen. Toen de krasmeester van de spinnerij «Tubautia* te Enschedé zich Zondagavond naar de fabriek begaf, werd hij aangevallen door twee arbeiden, K. en M. Hy verdedigde zich met zijn stok, doch sloeg dien stuk, loodst hij slecht, den knop in de hand hield en greep daarop zijn revolver, waarmede bij een paar slagen uitdeelde. Plotseling gaat de revolver af en een der aanvallen, T. M., stort, door een kogel getroffen, neer. De kogel was door den mond in en door het hoofd gegaan. De venlagene was overigens een goede jongen. Do bedrijver heeft zich onmiddelyk zelf in handen der justitie gesteld. Te Zuilen is gearresteerd de persoon F. G. (Dnit- scber), verdacht van den diefstal van een gouden horloge en van ongeveer 800 in den nacht van 31 October 1879 in een hotel te Deventer, waar hy vroeger al. keileer was geweest, gepleegd. Na op verschillende plaatsen in het buitenland vertoefd te hebben, bevond hy zich thans in bet museum voor wasaeu voorwerpen, dat nu tijdelijk te Zutfen is. Door hem is reeds bekeutenis afgelegd. Ook wordt hy rerdaoht te Arnhem, na den diefstal te Deventer, zilveren voorwerpen te hebben ontvreemd. Daar by in ’t bezit was vsn de aandacht on hem gevestigd door de politie plsata. Te Zwolle ia gevaakelyk binnen gebracht zekere H. 8. 8., kommies by 's ryks belastingen, thans wonende te Hilversum, vroeger te Potten, verdacht van oplichting. In het jaar 1880 en in het begin van dit jaar bad beklaagde, door te zeggen, dat hy met een geneesheer uit Brussel in correspon dentie stond, het vertrouwen gewonnen van een paar landbouwers, bij wie een der huiagenooten ongesteld was. Hy vroeg van hen een fleschje urine om op te zenden naar Brussel en gaf hun later waarde loos poeder eu drankjes, die naiuurlyk door hem zelf gefabriceerd waren. Het spreekt van zelf, dat hy dit alles niet gratis deed, doch zich goed liet betalen, soodat hy dan ook van een der landbou wers p. m. 400 en van een ander p. m. 180 heeft ontvangen. Dezer dagen werd bet tienjarig bestaan herdacht der Prins-Hendrikstiohting te Egmond aan Zee, waar oude zeelieden of weduwen van alle gezindten eu :n a/d. IJsel, bekl. van amble, tot 85 boete GOUDA, 29 September 1881. Voor de akte vau onderwijzer werden Dinsdag te ’s Gravenhage geëxamineerd 10 candidaten; 4 werden toegelaten, waaronder de heer F, G. Welter uit Gouda. Ia de opgave dor minste inschrijvers voor de aanbesteding, op 86 Seatember 1881 gehouden door het Departement van koloniën in hit gebouw der Maatschappij tol Nut mus 't algnun te Amsterdam komt voor Voor pakwerk: De Goudsohe Machin. Garenspin- uerij, alhier, 536.50. Ia de zitting dor Rotterdamsche Arr.-Becbtbank vau Dinsdag-roorgeo werden de volgende personen veroordeeld J. 8., arbeider te Krimpen a/d. IJsel, bekl. van beleedigiug van een bed. beambte, tot 10 boete of 3 dagen gev. A. B„ tapster te Krimi beieedigiug van een bed. I of 5 dagen gev. W. 8. B., sohildersknecht te Gouda, bekl. van ver breking van afsluiting, tol 8 dagen gev. cell. Vervolgens stond terecht 8. K, schippersknecht te Gouda, bekt, van ver wonding. Eisen 1 maand gev. cell. en ƒ8 boete of 1 dag gev. cell. In deze zaak over 8 dagen uitspraak. By de verkiezing voer eeu lid van de tweede kamer der Staten-Generaal, in het boofdkiesdistriot 's Hertogenboseb, in de plaats van den heer P. G. J. van der Schrieok, die had opgeboudeu lid dier kamer te zyn, wegens raugsverhooging, is op nieuw gekozen de beer P. G. J. van der Schrieck met 1043 van da 1053 uitgebrachte stemmen. Door de regeering is */s gedeelte van de be- noodigde som van 30.000 of 28.500 aange vraagd voor den bouw van een brandvry archief voor de algemeene rekenkamer ten behoeve haver grootboeken. Ala lid eu Secretaris der Eere-Commimie van de Vereeniging van gepensioneerde Onder-offioieren en miudercu van het Nederl. leger is opgetreden de gepons, generaal-majoor oud-Minister van Oorlog H. J. Enderlein te ’s-Hage. De Eere-Commissie, die als bet ware het oppertoezicht dezer Vereeniging vertegenwoordigt ia thans samengesteld uit de heeren: J. V. Baron vau Sytsama, Kamerheer d<s Ro llings, A. Engelvaart, gep. Luit1.-Generaal oud Minister van Oorlog, jhr. H. A. D. Coenen, lid van de Eerste Kamer eu Burgemeester van Zutfen, H. J. Euderlein gep. generaal-majoor oud Minister tan oorlog. Naar de N. R. Cl. verneemt, beeft de Nederl. Bell Telepboou-Maatechappy de concessie voor den aanleg en de exploitatie van tslbphoonverbindingen in de gemeente Rotterdam aanvaard, niettegenstaande hare verplichtingen door het laatste besluit van den gemeenteraad orer de aansluiting van perceelen op Feyenoord zyn verzwaard. uit de verschillende kustplaatsen van ons land een kosteloos onderkomen vinden. De fondsen zyn echter niet zoo ruim, dat aan alle aanvragen van hulpbehoevenden kan worden voldaan. Het bestuur ziet met dankbaarheid terug Of> hetgeen de weldadigheidszin in het afgesloten tijdperk reeds heeft gedaan, doch kan de bekentenis niet weerhouden, dat de stichting nog niet op duurzame grondslagen rust. Daarom wordt by deze gelegenheid andermaal een beroep gedaan op de goede gezindheid onzer landgenooten. De Ank. Ctn ziet in de houding vau een deel der liberalen by de opmaking der voordracht voor de presidents-keuze, het bewijs, dat een nieuwe groep opkomt, wier sterkte zy op 13 stelt, en die in sommige gevallen 15 man iu het veld kan brengen. Het feit bedroeft of verheugt baar niet. Wat deze groep principieel onderscheidt vau de groep, die den heer van Rees koos, weet zij niet. Maar wan neer zij zulk een houding aauneemt eu zoo handelt als zij gedaan heeft bij de stemming over de eau- didaten voor bet voorzitterschap, mag meu niets an ders dan aaunemen, dat er zulk een principieel verschil tuascheu haar en de andere liberale afge vaardigden bestaat, dat zy met deze niet langer samengaan éu samenwerkeu kan. Zy moet zich van ben afscheiden en de kern worden eener zich vor mende nieuwe partij. Dat deze scheuring juist nu komt, is voor hen, die gehoopt hadden, dat io dit jaars weder ecus zaken gedaan en afgedaan zouden worden, teer jammer. De gestadige obstructie van eeue nieuwe partijgroep, die veel te zwak is om door eigen initiatief iets tot stand te brengen, en juist sterk genoeg ons, door lydstyh stek aan te sluiten bij de groote oppositie, te beletten dat iets ra* hetgeen zy niet wil tot stand komt, moet on- vermydelyk leiden tot eene algemeene stagnatie. De parlementaire machine zal weder ronddraaien zonder iets voort te brengen, en een jaar vol onvruchtbaar heid zal weder by de lange reeks van eveneens te loor gegane jaren gevoegd moeten worden. Wan neer eindelijk het publiek dat alles moede zal ge worden zyn, wat zal er dan van de parlementen en wat van de oonstitutioneele regeering overblyven? vraagt de Ank. Cl. Een treffeude bijdrage, hoe op de goedgelovigheid van het publiek gespeculeerd wordt om het geld uit den zak te kloppen, levyt iemand, die ala J. V.- d. B. Co. te Praneker, denkelijk een pseudouieum, optreedt. De compagnieschap hoeft, volgens hare circulaires, die uiet eerst door een letterkundige ge corrigeerd zijn, het loffelyke doel meoscheu san be trekkingen te helpen, die geld ophreogeu „als water.* In dezen gedrukten tijd is het geen «onder, dat menigeen zoo'o circulatie als een zwemmend baarsje tusaohon platvisoh beschouwt en dan ook trachten wil het machtig te worden. Zoo deed ook iemand uit St. Jobannesga. Hy schreef aau de compagnie schap en ook roor hem had zy eene prachtige be trekking, die hy over eenigeu tijd aanvaarden kon, zoo hy maar 3 zond «voor administratie- en in- schryvingskosien.* De man vond, dat deze weldoeners der maatschappij eene oeer billijke kosten-berekening maakten en zond de 3. Toen echter de dag na derde, op welke hij in functie sou treden schreef men hem dat er nog iets beters voor hem was. Hy kon zonder reel moeite by zijn gewoon werk nog van 6 tot 8 ’s weeks verdienen, als hij slechts 25 zond. De man zou ook dat gedaan hebben, als een goed vriend hem uiet aangereden had niet te veel vertrouwen te stellen in deze onbekenden die zoo byzonder menscblievend schenen. Hun nader schrijven laat weinig twijfel over, of de compag nieschap heeft-geen ander doel dan de meuschtn be hendig „bij bet pootje te nemen,* loodst de man dan ook zyne 25 stilletjes in de beurs liet. De beer Lion Cachet raadt vooreerst niemand aau op dit oogeublik zonder speciale roeping naar den Transvaal te gaan. De politieke toestand aldaar is voor den gewonen landverhuizer nog veel te onbe vredigend. Voorts deelt hjj mede, dat io den Transvaal zeer

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1