Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I 1 NC! 2670. OM foor hiijn 1881. BINNENLAND. Woensdag 5 October. z ren, Lange Tiende weg D. 60, terwjjl de DRUKKERIJ dezer Courant ge vestigd blijft: MOLENWËRF B 28. RAAR dement ntie. ng. I het K°. 1 f OL. I De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. ii «H»: derzoek. worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN plaats té doen innemen bezorgd. hebben J. FOB- Gouda. ADVERTENTIÈN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS SOT* Ter voorkoming van misverstand zjj bjj deze herinnerd, dat het BUREAU der GOUDSCIIE COVHANT voortdurend blyft gevestigd Zoowel de brieven voor de Redactie als voor de Administratie moeten bezorgd worden op het Bureau. Men wordt verzocht geen brieven voor de Redactie aan particuliere adressen te doen be zorgen, daar dit vaak aanleiding geeft tot ver traging. 18, MA- N, enz. den alle irschillig ten zjjn GOUDSCHE COURANT. 1 is 1 wicht- wit, De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is f 1.25 franco per post 1.50. Dinsdag 18 October a. s zal in bet bier gevestigde departement der Maatschappij «tot Nnt van ’t Al gemeen", als spreker optreden de beer dr. Jan ten Brink, die tot onderwerp zal hebben Emile Zola, het hoofd der naturalistische school. en lan- in Nederland, io 1879, opgemaakt op last - der Be geer iug, ten aaneieu der boouikweekerijeu veel wordt gezegd, behalve over Boskoop. Zijn daar die kweekersen opgeruimd vraagt de heer O. Elders vertelt dat Verslag, dat de Fonologische Vereeni- ging te Boskoop steeds zorg draagt voor de cchi> heid der door baar gekweekte «pl»»teu«. Welke plan- ten? vraagt de heer O., opmerkende dat in den proi ftuin slechts oojtboomen staan. En dan conclu deert hij: «Welk nut kan nu zulk Ter vervulling van twee vacatures aan de openbare jongensohool 2® kl., te Leiden worden ter benoeming van onderwijzers aan die school voorgedragen: 1' de hb. F. J. F. Tijsseo, te Waalwyk, W. H. Hes selbach, te Gouda, J. van der Hek, te Gouda 2® de hh. W. H. Hasselbach voornoemd, J. C, vau der Hek voornoemd, C. Pannekoek, te Velp. Een voormalig predikant in de gemeente Wasse naar gaf eeus aan prius Frederik zijne verwondering te kennen, dat Zijne Hoogheid zoo weinig bij hem ter kerke kwam. «Dat is uw schuld, Domine," antwoordde de Prins: «als ik ter kerke kom, prijst gij mij altijd, terwijl gij uw andere hoorders veel kwaad vcrwytik beu niet beter dan de anderen. Spreekt gij waarheid tot hen, dan vleit gij mij met onwaarheid en dat wil ik niet, en daarom kom ik niet meer by u ter kerke. Door de «Maatschappij tot opvoeding van weezen iu bet huisgezin* is thans haar zevende verslag uitgegeven. Het getal leden en begunstigers is thans tot 1445 geklommen; bij de oprichting bedroeg het 557. In het jaar 1880 kwamen er 143 bij. De inkomsten bedroegen over bet afgeloopen jaar ƒ5008.36. De kosten bedroegen ƒ1909.831/!- A.au verplegingsgelden werden door de Maatschappij be taald 3584.477a» gevende een nadeclig saldo van ƒ485.95 met het tekort van vorige jaren 1641.391/j. Degeheele som van verplegingsgelden was 12.879.54; waarvan ƒ9295.061/! betaald werden door den Staal, verschillende burgerlijke en kerkclyke armbesturen en particulieren. De aankoop van bel Doorgangshuis beliep 16.179.627j, waarop werd af betaald 6179.ÖS1/^ Het aantal comité’s is nu tot 12 gestegen. Sedert de oprichting werden 145 weeten door.de Maatschappij verpleegd, waarvan 95 tot de hervormde, 80 tot de roomsch-katbolieke, 6 tot de doopgezinde, 7 tot de israelietische en 7 tot de Luthersche geloofsbelijdenis behoorden. Hiervan werd voor 37 door den Staat, voor 61 door armbesturen, voogdyen eu voor 47 door particulieren of voogden de hulp ingeroepen. Te Noordeloos zal in den loop van 1882 een nieuwe school met onderwijzerswonidg enz. gebouwd worden, waarvan de kosteu, met aankoop van grond, op 36,000.begroot zijn. Ter gedeeltelijke bestrijding daarvan zal de Ge meenteraad eene geldleening aangaan van 25,000. De lieer Ottolander te Boskoop, merkt in Sem- ptrvireni op, dat in bet Verslag van den Landbouw By de Kamer van koophandel en fabrieken alhier ia een aohryven ontvangen van den Nederlaudscheu oomnl te Warschau, betreffende het door zyne zorgen aldaar geplaatste Nederlandsche monsterlokaal. Een lokaal alzoo, waarin Nederland’» handel en nijver heid monsters kunnen depeneeren, ten einde hunne artikelen meer algemeen ia Polen bekend te maken. Onder monsters worden ooi begrepen stalen, model len, teekeningeu en photographic:: vau artikelen, met de prijscouranten, liefst in dè Frausche, doch des noods ook in de Daitsobe taal. De voorwaarden aan de deelneming verbonden 1», De deelnemers versenden alle voor het Neder- landsch Consulair Monsterlokaal te Warschau bestemde goederen franco vracht en inkomende rechten aa» het adres van liet Consulaat onder het merk met eea volgnummer. Op dea irechtbrief moet het netto-gewicht der zending vermeld staan. 2°. Zij vergoeden aan het Consulaat alle voor hen betaalde uitschotten, als revisie en expeditie der douanen-, transport- en oorreapoadenüekosteu, even tueel» assurantie, het desgevorderd onderhoud hunner uitzending, e. a. 3». Zij geven aan bet Consulaat hun wensch le kennen hunne inzending al ot niet tegen brandschade te doen verzekeren, en melden iu het eerste geval voor welke som dit moet geschieden. 4°. Zij zorgen dat de eerste verpakking van alle voorwerpen, voor zoorer noodig, zoodanig zy iuge- richt dat deze op nette en gemukkelijke wijze kunnen worden bewaard en bezichtigd. Onder de voor iuvoer geschut geoordeelde artikelen komen o. a. voor garens, kaas en zeer fijne soorten van tabak en sigaren. Gisteren had eene aanbesteding plaats tot het bouwen vau een Winkelhuis voor den heer van de Kasteden op de Tiendeweg. ingeschreven werd door J. de Jong Az., ƒ5200. L. van Blokland 4929. A. Verby ƒ4860. J. Linders f 4846. N. Kouiug» Hz4700. A. Zwanenburg ƒ4697. J. N. Konings 4600. E. Sliedrecht 4581. A. Snellemau 4396. C. P. W. Dessiog ƒ4360. C. J. Koot ƒ4298.50. Gisteren heeft zich zekere K. op de Nieuwe Haveu door ophanging van het leren beroofd. De aanleiding moet, naar men zegt, wederom gezocht worden in misbruik van sterken drank. een verslag nichten?" Sedert meer dan 8 jaren is de Herv. gemeente ie Moerdijk vacant. De ringpredikanten worden verhinderd de godsdienstoefeningen te leiden. Wet tige kerkvoogden en kerkeraadsledeu zyn er niet. Onlangs nu hebben eenige personen, waaronder voor malige volgelingen vau den heer Kockeu, het clas sicaal bestuur vau Breda verzocht tot herstel vau orde en wet mede te willen werken. Woensdag 11. heeft het Cl. Bestuur dit verzoek overwogen en bevonden, dat volgens het Moerdyksohe reglement op het beheer vau voor 1878, het College van Toe zicht iu N.-Brabant aangewezen is, om iu zulke toe standen als den beslaande handelend op te treden eu stemgerechtigden roor de verkiezing van een Kerk- bestuut op- te roepen. (N. d. fi.) Het eerste nummer is v-rscheueu van een nieuw weekblad, getiteldDe Nederlandedu Katholiek. De Redactie is gevestigd te Weesp, uitgever is H. Wol ters, te Amersfoort, drukkers zyu Ellermsn, Harms Co. te Amsterdam. Blijkens de inleiding weuscht de Redactie dit weekblad een plaats té doen innemen Onder de volksbladen. Naar men verneemt is de administrateur der In firmerie alhier, E. A. D., uit den dienst ontslagen. Zaterdag 8 October e. k. heeft de eerste Opera voorstelling plaats te Rotterdam, die door iuteeke- naren alhier kan worden bygewoond, met recht op een extra-trein na afloop daarvan. Opgevoerd wordt: Ha»» Heiling, romantische opera, in 8 bedryven, met een voorspel, muziek van H. Marac lieser. Morgen van 2-8 ure houdt de Commissie zitting tot het opnemen der te bespreken plaatsen. De Minister van financiën heeft volgens art. 23 van het koninklijk besluit vau 20 Mei 1869, no. 80 (Vers. no. 79), in de vijfde klasse gerang- schikt het vacante onivangkantoor der directe be lastingen en acoynseu te Gouda (buitengemeenten), waarvan de vermoedelijke belooniug, na aftrek der bezoldiging van sub-ontvangers te Moordrecht, Reeu- wyk, Zevenhuizen eu Waddinxveeu eu van de overige kosten van beheer, kan worden geraamd op 2750 's jaar». GOUDA, 4 October 1881. De eerste abonnemeuts-roorstolling vau het Neder- laadtch Tooaeel zal bier ter stede worden gegeven Donderdag 13 October e. k. Opgevoerd wordt dan: Du Dochtzr vah PaBii- cius, drama in 4 tafereelen van Adolf Willbrandt, vert, door Marie. Onder de leden van het gezelschap, die daarin eeu rol vervullen, uoemen wij Mevrouw Kleine- Gartman, Mej. 8. van Biene, Mevr. Chr. Stoetz en de bh. Louis Bouwmeester, Jacques de Boer en vau Schoonhoven.

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1