KT' 1? li 8 De Effectenbeurs. EOEPOEHOTTING. TWEEDE MEISJE Bultenlandscli Overzicht. ADVERTENTIES. 66216 TWEEDE MEID, E. BRANDS MA, («Vz). Burgerlijke Stand. Omtrent het gedrag en de vorderingen der weezen wordt een zeer guuslig oordeel uitgesproken. Een onder anderen verwierf de rijksbeurs aan een der kwetkscholeu voor ouderwijzers. De verkregen re sultaten lijn van- te meer gewicht, omdat sommige kinderen, voordat de Maatschappij zich heu aantrok, bedelden of het minste bedrijf uitoefeuden. Ben zelfs kwam uit een verbeterhuis. Het verslag bevat,' me nig treffend voorbeeld van de uitnemende werking dezer wjjze van verpleging. In het Doorgangshuis, dat van Dokkum naar Amers foort verplaatst werd, kunnen gelijktijdig 15 weezen vertoeven. Aan het hoofd jer van staat de heer Schel- tenia, directeur-secretaris, die zjjne betrekking van Êredikant nederlegde om zich uitsluitend aan de [aatschappij te wijden. LI. Zaterdag avond heeft eene hevige vechtpartij plaats gehad in eene tapperij in de Jansstraat te Haar lem, tusschen ongeveer 80 huzaren, infanteristen en burgers, waarbij enkelen zijn verwond geraakt, zoo dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepeu. Ook de politiebeambte, die tusschen beiden kwam, werd mishandeld. Twee der belhamels werden iu arrest genomen. In de tapperij werden verscheidene glazen vernield, en by ken broodbakker naast de kroeg woonachtig drie glasruiten stuk gesiageu. Het D. v. Z.'Ü. wijst er op, dat een der moeie- lykste uitvloeiselen van de drankwet zal zyu de schatting van de huurwaarde der lokaliteiten, in ver band met den omvaug van het bedrijf. Er is geen enkele vaste maatstaf voor de schatters voor- bauden en daar het recht zooveel zwaarder is als het personeel, hebben, vergissingen in de schatting zooveel te erger gevolgen. De huurwaarde alleen te schatteu zou wel gaan, maar men moet ook de mate van winstgevendheid beoordeelen van de ver schillende inriohtingen, waar sterke drank wordt verkocht, en bepalen welk gedeelte der winsten, uit sluitend het gevolg is van den verkoop van sterken drank. Het D. v. Z.-H. zou het om die redenen voorziohtiger vinden, dat de schatting niet door dén persoon geschiedde, maar door twee werd ver richt. Het vraagt verder, of de regeering voor het werk der schattingen een algeroeene instruktie zal geven, of dat aan elk gemeentebestuur zal worden overgelaten om naar eigen inzichten die zaak te regelen. Het beveelt het eerste aan, hoe moeielijk het ook zij daaromtrent vaste voorschriften tfl ge ven. Voor de bersobatting, indien die gevraagd wordt, kan de belanghebbende een persoon aanwij zen, die by herschatting als deskundige voor hem zal optreden. De mogelijkheid eener herschatliug beschouwt het Haagsohe blad als een groote billijk heid, maar «het toekennen van zulk een onbegrensde vrijheid, zelfs aan den minsten kroeghouder, om naar eigen wil een persoon te zenden, die bet recht zal hebben de belangen van zyn lastgever te verde digen is, om wel te bevroeden redeuen, in het be lang eener serieuse behandeling van de zaak, zeker niet wenschelykeu het zou wellicht aanbeveling verdienen, dat iu deze aangelegenheid gehandeld werd als bij de herzieningen voor de personeele belasting en te bepalen, dat door Burg. eu Weth. in elke gemeente, elk jaar, een aan het bevolkiugscyfer der gemeente geëvcnredigd aautal tegenscbatters werd benoemd, waarbij, zooveel mogelijk, uit de verschil lende standen, zoodanige personen zouden moeten worden genomen, die, bij het bezit van de veïeischte bekwaamheid voor het werk, waartoe zy geroepen zyu, de zekerheid aanbieden, dat zy als nauwgezette en eerlyke burgers de striktste onpartijdigheid zul len in acht nemen. Aan den belanghebbende zou dan moeten worden vrijgelaten om uit deze tegeu- schatters naar eigen keuze één aan te wijzen, die voor zyn belangen zal optreden." In het voorbericht van den jaargang 1881 van het «Staatkundig eu staathuishoudkundig jaarboekje" voor 1881 sohryft de secretaris der Vereeuiging het vol gende over den toestftnd der statistiek in Nederland «Het vooruitricht bestaat derhalve dat de offici&le statistiek eindelijk ook iu Nedetfand goed geregeld zal worden. Aldus kon men in Aug '80 nog schrijven by de verschijning van het 32e jaarboekje der Ver- eeniging voor de Statistiek in Nederland. Wij schry- van thans Aug. 1881; doch de voldoende regeling van dezen tak van staatsdienst laat in Nederland nog steeds op zich wachteu, evenals in Turkye. Aan wien de schuld? Aan het pnbliek zeker niet. Moei- lyk vindt gij een land, waar de ingezetenen meer belangstelling toonen voor de statistiek dan in Ne derland. Maar het wantrouwen in de jniatheid der officiëele statistiek is hier niet minder inheemscb. En dit niet geheel ten onrechte. Sedert 1876 heeft de secretaris der Yereeninging in het jaarboekje een beknopt statistisch overzicht gegeven van den maat- sch appel ijken en staatkundigen toestand van Neder land, een werk oreral elders door de Regeering geleverd. By dien arbeid bleek hem herhaaldelijk dat de officiëele Nederlandsohe statistiek rijk ia aan verschillende onderwerpen en aan vele détails; tnaar niet minder ryk aan gebreken. Dikwijls vit.dtgy in rersohiliende officiëele verslagen uiteeuloopende op gaven omtrent hetselfde onderwerp. Hier worden leer vele détails medegedeeld, terwijl de hoofdzaak onbekend blijft; op een andere plaate worden weinig befangrijke bijzonderheden algemeen verkrijgbaar ge steld en wordt aan de hoofdtaken, die ieder belang inboezemen, slechts een beperkte publiciteit gegund. Nu eens worden onjuiste cyfers uitgegeven, dan eens gegevens, die reeds verouderd ziju Vele statistieken zien bet licht op een manier, waardoor zij bijna onbruikbaar worden. En wat erger is, andere in 't geheel niet. Zéé worden jaarlijks veel geld en veel arbeid besteed om den toestand van Nederland te doen kennen, maar de goede resultaten want ook dete bestaan sijn slechts weinige. Daarvan ligt de schuld in den regel niet aan de ambte naren, die de tabellen eu verslagen samenstellen. Waut men kan niet eischeu, dat ieder ambtenaar ook een goed statisticus zy. Vanwaar dan de ge breken in hetgeen op dit gebied wordt geleverd? Hel antwoord Iioht voor de hand. Er is geen vol doende eenheid en leiding bjj de bewerking; de meeste officiëele verslagenen statistieken toonen het duidelijk aan. Het is derhatve reu noodzakelijkheid, dat ein delek de officiëele statistiek ook in Nederland goed woide geregeld.» Wij nemen dele regels geheel over, omdat wij met de klaoht, die daarin vervat is, geheel instemmen. Ook wjj hebben sedert laug herhaaldelijk op een goede regeling der offioieele statistiek aangedrongen. Dat die regeling uoodig is, wordt dagelijks door de feiten bewezen. Wij w ij zen o. s. sleohts op de vele klaohten over onze slechte handelsstatistiek. Aan. wieo de schuld Niet aan de tegenwoordige Regeering, die in bet vorige jaar een post op de begrooting bracht om eindelijk tot een beteren toe stand te knnneu geraken. Doch de meerderheid der Tweede Kamer wilde van die zaak nietz weten en stemde het gevraagde crediei af. Men riohte voor- taun de klachten over sltchte regceriugsitatistiek tot de bedoelde meerderheid, die het behoud van den beetaanden treurigea toestand uog zoo kwaad niet vindt. - j Vaderland Zouden de geneezheeren wel half weten, hoeveel vrouwen er aan negatieve hartelijkheid «(erven? z/Hij heeft zyiie vrouw nooit een hard woord toe gesproken,» is eeu gewone loftuiting. Best mogelijkl Maar dacht hij er nn eu dan aan, haar eena eeu hartelijk woord 10e te aprekeu? Had by eenig medegevoel voor hare lichaams- of zielskwalen? Of waa hy voor beiden blind en doof, en behandelde hjj haar met die grievende onverschilligheid, die eindelijk het teederste hart verkoelt, totdat bet voor altijd ophoudt te kloppen? De mannen zyn in dit opzicht dikwyls zeer schul dig. Zy nemeu een jong meisje weg uit de warme atmosfeer van een liefderijken en aaugenamen hui- stlijken kring, en, ua zich eeltige weken aan haar toegewyd te hebben, laten zij baar alleen met nieuwe zorgeD en plichten kampen, terwijl zij zich hun weg door het leren banen en daar, ja hun plicht doen, maar zonder aan de vele andere plichten en verantwoordelijkheden te denken, die zy vau zich afschuiven, of aaa de plechtige geloften, die zij uflegdeu en feitelijk hebben verbroken. (Naar het Engelech.) Dat de muziek veel invloed op den mensch beeft en aangename of onaangeuame aandoeningen teweegbrengt, was den ouden Grieken reeds bekend. In den laatsten tijd beeft eeu geleerde te Leipzig, h. Dogiel, een belangwekkend onderzoek ingesteld, waaruit blijkt dat de muziek eeu sterken invloed Op den bloedsomloop uitoefent. Dogiel verklaart waarom personen, die wel eens hartkloppingen hebben, niet lang achtereen en veel muziek kunnen hooren, zonder hinder te gevoelen van de al te sterke samentrek kingen van het hart en den versnelden bloedsom loop; verder waarom musici zenuwachtig opgewon den en ziek worden als zij zich in hun beroep te zeer inspannen, en in besloten ruimten te veel luide eu zware muziek moeten aanhooren. Misschien staat biermede in verband dat de bewoners der groote steden, die aan een gestadige charivari ran geluiden, ratelen, schreeuwen, rollen en fluiten, blootgesteld zijn, veel aan zenuwziekte ljjden. Uit dien hoofde verdient eene bestrating, die geen gedruizch ver oorzaakt, de voorkenr; zoo ook is bet wenschelyk, gelyk reeds meermalen aangestipt is, de aanbeel den in groote werkplaatsen op gom-elaatieken kus sens, of althans in zaagsel of zand te zetten; daar door wordt het geluid verdoofd en hebben de baren er het minst last vau. Er is in Rusland een spoorweg welks looomo- tieien uitsluitend met naphta gestookt worden, d. w. z. met natuurlijke aard-olie, zooalz die uit de boorgaten opwelt, of met de uapkta welk. na de distillatie van de petroleum overblijft. Dit is de 26 werst lange ejjtak van den Baku-Tiflis of Trans- kankasischen spoorweg, waarvan de hoofdlijn van Baku naar Tifls wel nog in aanleg is, doch waar van gemelde zijtak sedert dea herfat van 1878 voor het verkeer is geopend. Verschillende meer uoordelyk gelegen spoorwegen, als MoscouRjnsan, TnmbowSsratow, Grjasy Zaritzin, hebben met deze wijze van stoken proe ven genomen, maar naar het achynt vooralsnog niet in roldoende mate om over de voordeelen er van een bepaald oordeel te kunneu vormen. De Ballische spoorweg (Petersburg—Reval) en do ZartkojeSselo spoorweg hebben daarentegen in den laatsten tijd me.le zulke proeven genomen, die met goed gevolg bekroond zijn en voldoende hebben bewezen, dat bet stoken met naphta, zelfs by een prijs van 60 kopeken per pud (20 KG.), voordee- liger is dan het gebruik van hout. Deze ervaring is van bijzonder gewicht wegens den ouraetelijken rijkdom der naphts-bronnen bij Baku die, aan de eene zyde langs de Wolga, aan de andere door den Transkaukasischen spoorweg en de Zwarte Zee, voor geheel Europa toegankelijk kunnen worden gemaakt. In Odessa hebben dan ook reeds technici voor stellen gedaan ter oprichting vau een entrepot te Bnku, dat tegen te betalen vergoeding de olie zon opslaan en daarvan, op de wijze der Amerikaanse lie pipe /iae-maatscbappyeii, ceclen zon afgeven welke als het artikel zelf verkocht eu te allen tijde in het entrepot tegen olie ingeruild kunnen worden. Doarbjj zou de hoedanigheid der olie natuurlijk voor den opslag in het entrepot uuuwkeurig onderzocht worden eu de geheele onderneming iu het algemeen onder Staatstoezicht gesteld worden. De uitvoeriug vau dit lan sou zeker on voor de voortbrengers en den andel veel gemak en zekerheid waarborgen. Op de kost van de Mobile-baai, omstreeks dertig mylcn van de Mobile, beeft zekere Muiford Dorlon eene fokkerij van landschildpadden. Ongeveer drie morgen lauds zyn met een sterk rasterwerk omheind. Twee kanalen voorzien de ingesloten ruimte van zout water, dat in een aantal slooten van tien voet breed en honderd voet laug vloeit. Het zand, dat uit die slooten wordt opgeworpen, gebruiken de sohildpaddcu om zioh op die plekken in de zon te koesteren en om er huoae eieren Ie leggen. Des winters liggen de sohildpaddan iu de modder van die slooten zonder eenig voedsel Ie gebruiken. Tigenwoordig zijn er op die fokkery tusschen de twintig en dertig dnizeud stuks en over drie of fier jaar zal hun getal zeker moeilijk te berekenen zijn. Hunne voeding kott omstreeks vier shilling I er dozij u in het jaar, en zy worden in New-York verkocht voor vjjftig tot zerentig shillings per dozijn. Als men zoo gelukkig it groote ventten in zijn bnis te nebben, make men ze niet donker door blinden of zware gordyoeu, zoodat er nauwelijks een zonnestraal kan doordringen. Als balkonvensters te kostbaar zyn, kan men die zeer goed vervangen door openslaaude vensters van gewone grootte, met eene jeer brcede rrohel, om stoeleu of planken op te zetten. Eene kamer met zulk een venster heeft altijd eeu vroolijk aanzien, en het maakt het een voudigste landhuis sierlijk. Het heeft ook iu zijn voordeel, dat bet minder dan het uitstekende bal kon venster aan hitte of koude vau buitenuf is blootgesteld. Zeker voornaam schryver noemt bet eeu heerschende volkszonde, iu kamen, die niet door dc zon beschenen worden, te slapen, en dag aan dag in kamers, waar de zon ii afgesloten, te werken. Bewoon de zonnigste kamers, die uw huis oplevert; hebt gy eeu vertrek met een venster op het noorden, houd dat voor de' gastenkamer, die zelden gebruikt wordt. (Zondagebltd.) Gisterenmorgen is van Amsterdam te Zwolle ge vankelijk biuuengebrooht en vervolgens uanr het huis van arrest getransporteerd W. Llaatstelijk agent of vertegenwoordiger der Siuger-maatschappij. Hy wordt beschuldigd van bet ten eigen bate ge bruiken van gelden, anu bovengenoemde maat schappij toebchoorend. Ook vroeger is een agent dier inaatachuppy te Zwolle om gelyke redenen ver volgd en gearresteerd. Het verkoopen op termijn met wekelykscbe of [raauudelijksohe afbetalingen en het toekennen van evenredige provisie aan de agenten schijnt voor deze laatsten met groote ver zoekingen gepaard te gaan. In den verleden Zaterdag Ie Parijs gehouden minis terraad heeft de' lieer Iules Ferry verslag gedaan van ziju onderhoud met den president der Republiek te hfcnt-Sous-Vnudrey. Het besluit tet byeenroeping der i wetgevende macht op 28 October tal binnen acht dagen versohijnen. Over de aftreding der ministers is geen besluit genomen; waartohijolyk zal het tegenwoordig kabinet den loop van zaken afwachten. De president der Republiek wordt morgen te Pary» verwacht eu zal den volgenden dag het voorzitterschap in den ministerraad bekleeden. De minister van biu- neulandsobe taken, de heer Constant tal heden te Parya terugkeerenook komen de ministeis onder voorzitting vzn den heer Jules Ferry bijeen, om over de Afrikaausche aaugelegenheden te beraad slagen. Naar men verzekert, zal de president der Republiek by de opening der Kamers eeue boodschap tot de volksvertegenwoordiging richten. Verder wordt aan R. O, uit Parijs geseind, dat de onderhandelingen over het handelsverdrag met Italië niet afgebroken, maar alleen geacborat zijn. De Italiaantohe gevolmachtigden ziju naar Rome teruggekeerd, om nieuwe instructiën te vragen, zooalt reedt te voren met de Italiaaneche regeering overeeogekomea wae. Zoodra zy die ontvangen hebben keeren tij naar Paiiji lerng. Naar alle waarachijnlijk- heid tal de gedachtenwieaeling dan tot een bevredigende uilkomet leiden. Met betrekking tot de onderhandelingen over het handelsverdrag roet Engeland meldt de officieute Ageace flotxu, dat die, volgens bijzondere eir Chzrlee Dilke toegetchreveu geeprekkeu, geregeld worden voortgezet. Sir Charles Dilke moet als zijne meening te kennen hebben gegeven, dat de Eugelzche gevol machtigden zich genoopt toudeu.zien naar Londen te gaan om met hunne regeering in overleg te treden, maar dat zy naar Parye terugkeeren en het bijna zoo goed ala zeker i», dal bet verdrag dan tot stand komen zal. Dc vraag of de Keizer vin Ooetenryk, nog een samenkomst zal hebben met den Czaar, ia uog altyd niet uit de wereld. Ta Berlyn gelooren velen nog altijd, dat die samenkomst wel zal ploata hebben, en de officieuze tegenspraak alleen ten doel heeft de zaak geheim te honden, daar men cvenatz te Dautzig vreest, dat het bekend worden van bet reitplau de revolutionairen zal lokken om moord aanslagen te beproeven. Ook wil men te Berlyn weten, dnt lorit Meli- koff in deze maand naar Petersburg zal terugkeeren om Ignatieff te vervangen. Het zohynt echter aleebta een praatje te wezen; wat men wenaobt, tiet men gaarne. De „Norddeotaehe» bevat een eterk gekleurd artikel voor de Invoering van het tabakemonopolie, dat opzien beeft gebaard, omdat men daaruit afleidt, dat de indiening van een daartoe (trekkend web ontwerp een uitgemaakte taak ia. In Dnitzchland bereidt de regeeriug zich op de verkiezingen vtn 27 Ootober voor op wry beden kelijke wijze. Wy noemen niet de op staatskosten ondersteunde officieuze bieden, die de groote trom roeren voor de regeeriug ven print von Bismarck. /,ij sija fiaast geen euvel meer tenoemen, want niemand is meer de dupe^ van hunne voorgewende onafhankelijkheid. Doch wet one minder wenschelyk voorkomt, i» eene inineuging der regeering els ge schiedde door eene ministerieele circulaire, dezer dtgen door al de schoolopzieners in het district Düsscl- dorf en misschien elders ontvangen. Daarin woidt voorgeschreven, dat geen enkel onderwijzer zich mag inlaten met de berorderiug van verkiezingen, welke tegen de richting der regeering zijn, wijl de staat van tyue ambtenaren onvoorwaardelijk mag eitchen dat zy geen party kiezen tegen de regeering, en het de plioht der onderwijzers is de jeugd voor te gaan in verschuldigde achting voor de regeeriug. .De regeering», dnt is de onveranderlijke, voor geene parlementaire oppositie wijkende, wier ministers hoofd ambtenaren zyn in dienst van het centraal gezag. Van dat feitelijke standpunt is dc circulaire misaohien niet geheel onjuist, maar de grondwet rau het Dnitsohe rijk huldigt een ander stelsel. Iu de eerstvolgende veertien dagen verwacht mea in Engeland de opening van den Staatkundigen veld- tooht, welke gewoonlijk gedurende het reeee van het Pariemêut gebonden wordt. Heden spreekt air Stafford Northeote, de leider der conservatieven in het Lagerhuis, te Huil, morgen te Beverley en op 15 dezer te Edinburgh. De heer Gladstone wordt op 6 dezer te Leedi verwacht en zal daar eenige dagen vertoeven. Dien dng zal eeue deputatie der vrijzinnige vereeniging dier stad hem aan bet ipoorwegstation opwachten. Op 7 dezer zal hy een bezoek brengen aan het ttadbuiz, waar hem een adres zei worden aange boden, dat tot eene eerste redevoering aanleiding zal geven. De voornaamste rede zal echter Zaterdag gehouden worden; men verwacht dat de heer Gladstone alsdan zyn riinitterieel programma bekend zal maken. Verder znlleu lord Camavoa en lord Salisbury te Derby en te Newcastle het woord voeren. De Amrrikaausche pers verdiept zioh in allerlei giteingen over de waaischijnlyke keuzen van prezident Arthur, tot vervanging der ministe» van «ijlen presi dent Garfield. Volgens sommigen zonden de heeren George Blits of Hamilton Fish als minister van buiteu- landsche zaken in de plaats treden ran den heer Blaine die alz gezant naar Londen zon gaananderen bewe ren da', generaal Graat tot opvolger van den heer Blaine zou uitrerkoren zyn. De heer Storrs zou alz minister vau justitie optreden in de plaats vau den beer Mac Veagb, cn de portefeuille van financiën zou opgedragen worden aan de heeren Morgan of Thomas Hillhotite, in de plaats van den heer Wiudom. Maar behalve dit eenige dezer mededeeliugen, voorna melijk die waarin generaal Grant genoemd wordt, weinig waarschijnlijks voor zich hebben, zyn ze alle roorbarig, want de heer Cbeeter A. Arthur schijnt voornemens te zyn, om de ministerieele quaestie te laten rotten tot aan de bijeenkomst ven het Congres. LV. Amsterdam, 3 October 1881. Er was in de afgeloopen week eenige handel in speculatieve waarden, waaronder behalve Span jaarden, Turken, Mexicanen en oonaorten, ook ge rekend moeten worden de zoogenaamde Conféderé't, of obligntiëa der voormalige geconfedereerde stateu ven Araeriks, tydene den burgeroorlog over de af schaffing der slarerny uitgegeven, doch na de nederlaag der slareupartij door de Vereenigde Staten genegeerd, en derhalve waardeloos geworden, want ongeveer 6 per 1000 dollarz ie geen waarde. Er wordt echter ia dea laatsten tjjd in deze vodden gedobbeld, dat het eeu aard heeft; in de afgeloo pen week «teeg nota bene de prjjs tot 100. Zaterdag noteerden tjj 68. Een buitenkansje voor de bezitters, die zich er ven konden ontdoen I Binnixlxndsche wxabden. Slaat tjondiex. Zy verkeerden in minder willige stemming. Behalve de hooge proiougatiereute (6'/j) werkte dairtoe de rederoeriog ven den minister ven financiën bij de aanbieding der steattbégrooling mede. Hoewel de opbrengst der belastingen steeds stijgende ia, eu der halve van toenemenden welvaart getuigt, staan nieuwe leeningen in het vooruitzieht. Integralen ver loren 2, drieën 8, vieren 1 */•- Premieleeningen. Met geringen baudel bleven de meeste uoteerinzen onveranderd. Amet. loten van 100 l°/e beter. Spoorwegleeningen. Er ging vooral in oenlraal- waardeo nog nl iets omde aandeelen stegen de nitg. tch. '/t- Aend. Rynep. en Boxtel-Wezel mede '/t hooger, dooh ven dete laatste lijn verloren de 4'/t°/e Hyp. eu de geet. Hyp. 1%. Tramtcayleeningen De N. eu Z. Holl. stoomtram monteerde 1 Rotterd. 6 en Gooitel» 3 la ger, overigens stil. luduetrieele waarden. Over 't algemeen ia raste stemming. Hv. Amet. 2'/j, Rolt. Hv. 2, Htadelmy. ll/„ Kanaal.my., Java bk. eu Nederl. bk. ongeveer 1 hooger. Sloomr. Nederl. verloor 4l/t, Afr. Hr. en Amet. Bk. verloren 2 n 3, Indische bandelabk. l'/s- Eueofeesche WAARDEN. Staatifondun. Zoowel Hoag. alt Ooategr. fondsen waren ruim hooger, met uitzondering vau.de Hong. leening '67, die 1 terugliep. Italiaueu waren uog al gezocht. De oorsp. lee ning «teeg I'/4, (86'/a), adm. Lamaiaoii Bouwer Portugeezen moesten reap. '/u eu */s prysgeveu. Rusaëu waren rast gestemdsommige soorten noteerden hooger, zooale de 6'/. obl. die ruim 1, de Ooslerleeningen die circa stegen. Spanje verkeerde iu willige stemming, dooh Tur ken waren nog steeds aangeboden en Va '*8er- Egypte herstelde zioh weer, en noteerde voor beide soorten oiroa 1 hooger. Premieleeningen. De woede voor Madridloteu bleef de geheele week aankonden. Zij werden boven 64 verhandeld, dooh sloten Zaterdag BI1/,- Overigens wat het in dete soorten zeer stil en valt alleen eeujgo verheffing voor Hoog. en Ooetenr. toten, eu eenige daling voor Turktche t» oonttateeren. Spoorweg leeningen. Ruztiaohe waren «eer getocht; behalve aaud. Gr. My. die 1 en Orel. Vil. die moeeten pryageveu, weren de meeste hooger. Aand. BaltisclV sp. I'/a beter. De Znid-Ital. en Fr.-Oo«tenr. apw, rerloren */o doch Vict. Ero. l*/« hooger. Rumeensche aand. werden 5 °/o hooger verhandeld. Zy noteerden Zaterdag 56. Amekikaanscue waaeden. Staatefondeên. Florida's verkeerden in seer willige stemming. Zy stegen ciroa ï'/f Ook Mexicanen konden hoogere pry- ten maken, de oude verbeterden '/e> <1* nieuwe zelfs Peruanen en Venezuela's verkeerden almede in aan gename stemmingvan de eersten monteerde de 6% >/s i 51/, >/ede laatste «loten hooger. Spoorwegleeningen. Aanvankelijk weren dete soorten zeer willig, doei later liepen vele terug wegens de lagere uoieeringen van New-York. Aand, Mich central, rerloren 3 Andere soorten herwonnen bun rerlies, zoonis Pensylr. die 2'/i, ceutr. Pac., Cert. N. Orl., 8t, Louis en 8. Franc., die 2, On tario en Wabash, die l'/j en vele anderen die min dere fracties hooger sloten. De obligatie-soorten waren vooral in vaste stemming. Jnduetrieele waarden Maxwell-th. lager, Iuc. buds. Va booger. Prolongatie-rente. Het geld iz duurder gewor den de rente steeg tot 51/». T. P.S. Over 't algemeen rerkeerde de benre ook heden in fiznwe stemming. Slechts een paar verboogiugea vallen te vermelden, zooalt voor onze staatsfondsen die R '/t> vüur aaud. Afr. Hv. die 3 en voor aand. en uitg. Schuld Centraal. Sp. die 1/, a */t stegen. Van binneal. wamden sloten HaDdelmy. a '/i en Rott. Hr. I pCt. lager. De meeste Enropeetche staatsfondsen verloren een paar fracties, behslre Russen '54 die s/a> Spanje bni- tenl. 1 en SpCl. die */ie R l/s en Turken, die t/8 stegen. In Europ, sporen in de eenige belangrijke variatie, dat Warschau-Weenen 1 pCt. verbeterde. Amerik. staatsfondsen waren, verdeeldMexico '/a flauwer, Pern en Florida '/s Vt beter. Do. sporen zetten de daling voortde verschilleo bedroe gen a U/s- Sommige soorten hieldeu zich beter, zooals Madison, obl. Mits. Kans. eu Manitoba sh. die Vt R 1 pCt. stegen. Maxwell's '/8 lager. Conféderé't 60 II 617j. Prolongatie 5 pCt. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van GOUDA» brengen ter algemeene kennia» dat geregeld eiken Dinsdag en Yrijdag ten 8l/t nar in het gasthuis gelegenheid zal bestaan om zich kosteloos te doen inenten en berinenten. Gouda» den 4 October 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. Dc Secretaris, BROUWER. OEUOREN 30 Set>t. Wille», onder. Albaaar to W. via Vliet. Corielia Antonis, onder» H. 't Hart en N. Loria». 1 Oct. Aodrie», ouder» A. vaa O» en G. Terwol. 2. Aotonio» Johanne*. ouder» H. Straw ,enJ. Blom. Idake Nisike Anaa, ouder» O. Krijger en A. J. Veldmon Petrue. ooder» J. L Jaapera en M. üuquiuo Eoge- liaa, ooder» W. C. de Keixer en B. Edelman. Mariuu», oudeit 6. Straver eo C. v»u Stijn. 3. Pieter, ouders A. Tailoo en 6. Jongeoeel. Antbottie, ooder» A. Stolk en A. Schouten. Mariuu», ooder» D. de Jong eo C. Knnat. OVERLEDEN 2 Oct H. van Wyk, 7 w. 3. J. K. Piakae, 80 j. H. Braam, 53 j. 8. L. Koeman, 5ff j. B C. Pelt. 5f j. 11 m Bevallen van een Jongen F. ENSERINCK—Zones. Hoek van Holland 2 Oct 1881. Mevrouw LAMBERT te Stolwjjkersluis vraagt een fatsoenlijk P. G. goed kunnende STRIJKEN. GEVRAAGD, tegen November in een gezin met drie Kinderen, kunnende NAAIEN, MAZEN, STRIJKEN en de Waach doen. Franco brieven lett. R 36061, Gouda, Fluweelen Singel. uit bet MAGAZIJN van te AMSTERDAM. Verkrijgbaar bjj G. OVËRSIJNDËR Jr., Markt 148 Gouda.

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 2