Nieuws- en 1GEN domen Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. TT ihoest. BINNENLAND. Woensdag 19 October* HAPPI.J GOUDA. ,g vangt aan IER 1881. lenetregeling, vendien ver- oor by den 'EN, in het KRUIS >ping. WERVE te OCTOBER tegen eon- lij 146, Apoth. Iggl wocHsaag i« vuiuuti. £>0^0 1 yksche Cou- ECTIE. )ude Gouwe der Loeff, D. G. ran Vreu- I en Stein over Dec. 1880. erwyzer. rtog. iburg. 25 pCt. 25 pCt. rders tot den beurs verant- 50.— niet ure. 000?— wordt rekt. voorwaarden I: a den Straat- >aar in dee rn, een Gul- orzien van impel chtingen aan - en verkoop ook voor alle iR te Mainz. tje leed in «et, dat wij Opmerkzaam lonig, bet en de - reeds den lichter, de ikheden, de e ALFON8 1. soorten van iren, spleten ndoouingen, N. deu op welwillende wyu io de gelegenheid gesteld te te bezichtigen en kannen getuigen dat het eeij hoogst smaakvol cadeau ia. Zij werden geleverd door den heer W. Begoeri wijdatraat alhier. Dezer dagen zal, naar wy uit goede bron vernamen,' het personeel der fabriek door den heer Steens Zijnen eene feestviering worden bereid, waaromtrent het echter indiscreet zou zyn reeds na in bijzonderheden te treden. Naar wy vernemen ia den Luit.-Kolonel A. W Greve bij gelegenheid van zjjn vertrek uit deu ge meente door hh. Officieren alhier ia garnizoen een souvenir aangeboden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is eau begin van brand ontstaan ten huize van den heer C. A. van Berkel op de» Kleiweg. De dienstbode was nl. te bed gegaan zonder het licht uit te doen, dat in de onmiddellpke nabijheid van het bed stond. Op de eene of andere wyze ia eeuige» tijd later, toen de dienstbode sliep, de vlam in aanra king gekomen met de dekens, althans zy werd plot* seling wakker en zag met schrik dat niet alleen het beddegoed iu brand stond, maar ook dat do vlam zich ulfs aan enkele kleedingstukkeu, die zij aan had, had medegedeeld. Gelukkig bezat zij genoeg tegenwoordigheid van ge*t om de vlam te ver stikken. Ware zy niet spoedig by de hand geweest de ramp ware niet te ovenieu geweest. Thans kwam men met deu schrik, eeu paar brandwonden en een betrekkelyk Weina schade vrij. Moge dit geral een nieuwe aansporing spa to( voorzichtigheid met het omgaan van licht! Den heer B. G. J. van Dentekom, ouder-adjudaut zijn Zaterdag by gelegenheitF vau syn !5-jarig hu welijksfeest blykei. van waardeering gegeveu, die alleszins vermelding verdienen. Door hh. officieren hier in garnizoen ia hem ver eerd eeu kostbaar cadeau, bestaande nit kristallen kaas stolp, botervlooten suikervaas, alles zeer smaak vol met zilver gemonteerd. HH. onderofficieren hebben hem een tweetal uer sierlyke wynkaraffeu aangeboden. Behalve deu gewerden hem ook nog van andere zyden uer keurige geschenken. Het kan niet anders, af bet moet den jubilaris hoogst aangenaam zyu geweest op deu wyu te ondervinden, hoe zeer men hem in zijne betrekking waardeert. Zoovele ondubbelzinnige blijken ran hoog achting te genieten zullen deu man, die jaren achter een met nauwgeutbeid en trouw zyn plicht deed, zeker zeer getroffen hebben. W y wenschee hem toe, dat het hem gegeven moge zyu nog vele jaren ach tereen de nuttige diensten te blijven vervullen, die hij reeds zoolang tan algeineenen genoege beeft vervuld. Gisterenavond had onder praesidium van ds. H. F. Schim van der Loeff eene huishoudelijke vergadering plaats van de Afdeeling Gouda en Omstreken van het NederlaudtcA Proletlatlenbotd. Uit het verslag van den Secretaris en de Rekening van deu Pen ningmeester bleek dat de toestand der afdeeling gunstig is, er is vooruitgang te bespeuren iu bei aantal leden, hetwelk thans 146 bedraagt. Iu plaats van de mideelige saldo’s der vorige jaren mocht men zich thans verheugen in eeu batig saldo van 46.72, dat voornamelijk te danken is aan een aautal vrijwillige bijdragen, geschonken om het vroe ger tekort te dekken. Uit hel verslag uitgebracht over de Zondagschool bleek dat ook deu zich in bloeienden toestand be vindt. Het aantal leerlingen nam steeds toe, ulfs in die mate dat behalve het kerkgebouw der Rem on- strantuhe gemeente ook nog een lokaal in het gebouw der Loge „de ware Broedertrouwe ten dienste der school gevraagd eu door het Bestuur der Loge be reidwillig word afgestaan. Kr zyn thans 170 leer lingen. Iu het verslag werd een woord van hulde gebracht atn de dames, die me( stertel bereid willigheid hebben willen gevolg gpven aan de uit- noodiging om op de school de kinderen bezig te houden. De vergadering toonde op ondubbelzinnige wyu hare erkentelijkheid voor alle moeite, die be doelde dames zich voortdurend wilden geven. GOUDSCHËCO^RANT. GOUDA, 18 October 1881. In de hedenmiddag gehouden vergadering van deu gemeenteraad ia behandeld de verordening op de heffing van een verguuuiugsrecht voor de uitoefening van den'kleinhandel in sterken drank. Het rergaaningsreoht werd bepaald op ƒ26 voor elke honderd gulden huurwaarde of gedeelte daarvan welk bedrag met 26pCt. wordt verminderd voor heo, die tusseben Zaterdagavond ten 6 ure en Maandag ochtend ton 6 ure geen sterken drank verkoopen of schenken. Het bepalen dor huurwaarde der lokalen, waar sterkeu drank in het klein wordt verkocht ge schiedt door eeu schatter, aan te stellen door B. eu W. wieua jaarwedde werd bepaald op 200. De verordening is nog niet vastgesteld daar de stem men over enkele artikelen staakten, de beslissing waar van alzoo tot eene latere vergadering is aangehouden. In deqe zitting werd voorts behandeld het voorstel betr. het dem|>eu van het water langs de Blaowslraat. De heer Sainsom sprak eene uitvoerige rede nit, tot aanbeveling der dempiug. waarna de zaak, ook met het oog op bet lala Uur (daar het intusschen 4 unr waa geworden) tot een volgende vergadering werd aange- houden. In deu sluing werden voorts goedgekeurd 1. De Begroetingen van de gesubsidieerde Instel lingen van Weldadigheid voor 1881, behalve die Voor hot Burgerlijk Armbestuur, welke aangehouden weid. 2. De rekening der 8tads Librye over 1880. 3. De Rekening en Verantwoording der baten lasten van bot voormalig Armbestuur van C—!- 1880. - - De Raad venenigde ziek met de volgende voor stellen van B. en W.: 1. tot vermeerdering van het aautal onderwijze ressen in de handwerken voor meisjes aan de le kos teloos» school. 2. tot voldoening van één maand traclement over 1880 aan da heeren Bonte, van Uven en Roozeboom, als tydalyke leeraren aan het Progymnasium. 8. tot afwyzend te adviseeren op het adres van den Commissaris van Politie om verhooging syner jaarwedde. 4. tot afwijkende beschikking op het adres van C. Niobting houdende verzoek om eeu uitgang aan bet plantsoen genaamd .de Manége" te mogen hebben voor eeu hem toebehoorend erf. 5. tot afwijzende beschikking op het adres van Th. vau Embden betrekkelyk de verwijdering van een gedeelte plantsoen by de Tieudewegsbrug. 6. tot afwijzende beschikking op het verzoek om eene geldelyke ondersteuning van de wed. E. Reuhl. Tot brugwachter aau de Kleiwegsbrug werd be noemd C. v. d. Heuvel met 8 et. tegen 6 st. A. de Zeeuw. Tot griffier der Tweede Kamer ia heden by derde stemming gekozen Mr. J. D. Veegene roet 40 stem men en wel bij herstemming met deu referendaris jhr. mr. de Brauw, die 36 stemmete bekwam. Tot eersten oommies-griffier is benoemd jfr. Zillesen by vierde stemming met 41 at. Jhr. Juud verkreeg 37 si. Valt eeu buiselyk feest in den regel buiten den grens der berichten vau eeu courant, by uitzondering mogen wy daarvoor thans onze kolommen opeuen, nu bet geldt den directeur eeuer Fabriek, die de wel vaart outer gemeente zoozeer ten goede komt. Wij meenen althans niet onbescheiden te zyn door te vermelden dat deu heer Q. J. Steens Zyuen, directeur der Stearine-Kaarsenfabriek «Gouda» by gelegenheid van syn 26-jarig huwelijksfeest onder de vele bewij zen van achting en toegenegenheid er ook een ont ving, dat een zeer gunstig getuigenis aflegt van de verstandhouding die er op, genoemde fabriek tussohen patroons en ondergeschikten bestaak Namens de geëmploieerden op het kantoor, de be ambten aau de Fabriek en alle werklieden werd den heer Steens Zynen Zondag een paar geheel zilveren candelabra» vereerd, die uitmunten zoowel door prach tige bewerking als door éléganten vorm. Wy wer- vao «Nut en Vermaak* als tot Ook in deze vergadering bestond gevoelen. Aan den eeuen kant de lozingen in een kerk werden gebonden, daaraan onwillekeurig een te kerkeljjk ka rakter m zijde werd vooral eerden Op voorstel van het Bestuur besloot de vergadering dat de lees-vergaderingeu voortaau zullen mogen wor den bijgewoond door de leden met hunne dames (niet alleen bij hen inwonende dames) terwijl voorts ieder lid het recht zal hebben een stadgenoot te in- troduceeren, doch denzelfden persoon slechts voer ééne vergadering in een seizoen. Vreemdelinge!; kunnen zoowel op leesvergaderingen als op debat-avouden worden geïntroduceerd. Door den Voorzitter werd oog de vraag ter sprake gebracht raar voortaau de leesvergaderingen zullen worden gebonden in het lokaal «Nat en Vermaak,» waar gewooolyk de meeste voordrachten, ook die van bet Protestantenbond, gehouden worden of iu bet kerk gebouw der Bamoostrantsobe gemeente, waar het vorig jaar eeu paar maal een spreker van het Protes tantenbond optrad, doordat de gewone zaal op den bepaalden avond niet te verkrijgen was. In den boezem van het bestuur waren zoowel stemmen op gegaan ten gunste bestrijding daarvan, daarover verschil van meende men dat zoo wasden toegekeud, tervrjjl aaa^f andere beweerd, dat verachiUeude leden, vooral dames, voor dergelijk» lezingen een kerk prefereerden bon» «en lokaal als iljat aa Vermaak». Daartegen over aloud, dat verscheuteoe heeren-hden ongaarne af stand deden om in de gebruikelijke pauze eenugaar te rocken, waart o» ia «Nut en Vermaak» wèl, ia de kerk gèèn gelegenheid waa, tenzij men zich op straat wilde begeven, wat bjj ongunstig weêr minder aan genaam waa, kortom na vele besprekingen, waarby ook gewezen was op da opinie van vele lede» thans niet tegenwoordig, die zich zeer interesseerden voorde saak, maar niet wisten dat zij hedenavond behandeld werd, werd een voorstel van den heer J. Poet van der Borg aangenomen om de guaestie thans niet te beslissen, maar baar in een binnenkort (vóór do sente lezing) bijeen te roepen vergadering opnieuw te be handelen, terwyl dan op het convooatie-biljet zal ver meld worden dat die quaestie aan de orde is, aoodrt ieder belangstellende dan op syn post kan zijn. Op deze vergadering werd voorts nog de beschrij vingsbrief besproken der Alg. vergadering op is 2 November a. st. le Haarlem. Met belangstelling weid besproken het volgeudjvoorstel van bet Hoofdbestuur: «De vergadering spreke als haar gevoelen uit, dat de thans bestaande wettelyke bepalingen omtrent den eed inbreuk maken op de gewetensvrijheid der inge zetenen zy drage het Hoofdbestuur op, zich namens deu Bond tot de Hooge Regeering te wenden, met het verzoek maatregelen te willen nemen, waardoor een ieder naar zyne overtuiging verklaring omtrent de waarheid kan afleggen in die gevallen, waarin de Staat haar eischt.» Hierop had de afdeeling Brielle het volgende amen dement ingezonden, om achter de eerste woorden *de vergadering* iu te lasschen het volgende«van oor deel, dat de Ned. Protestantenbond krachtiger dan tot heden zich behoort te beween op het gebied van het sociale leven, door mede te werken tot de ver betering van alle sociale toestanden, die de vrije ont wikkeling van het godsdienstig leven belemmeren, en verplicht is zijne stem te doen hooren overal en waar de gestelde wetten die verbetering óf nalaten óf daarin door eene gebrekkige regeling voorzien. Iu plaats van het woord «spreke» leze men dan - «spreekt.» De vergadering bleek het geheel eens te zyn met het Hoofdbestuur eu deelde ook wel de opinie der Afdeeling Brielle, dat de Protestantenbond krachtiger dau heden zich moet bewegen op het gebied van het sociale leven, maar bejammerde bet, dat Brielle haar voorstel als amendement had ingezonden, waar om zy besloot eene missive te richten tot voornoemde Afdeeling met het verzoek haar voorstel als afmder- lyk voorstel te willen indienen en dus los te maken van het voorstel van het Hoofdbestuur. Iu deze vergaderiug werd tot voorzitter herkozen de heer H. P. Schim van der Loeff. Tot afgevaar digden ter Algemeens vergadering werden benoemd de hh. H. P. Schim vau der Loeff, D. G. van Vreu- mingeu en D. Ruyter.

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1