Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. lï I I Nq 2679. BINNENLAND. 1881. I Woensdag 26 October. Co. 1882. ns op »u Win net twee isten enz. at, open n opgang ikerlj lLK smaak en ■L HT. 1. Lange 4 i op aan- 5 5 10 4 cents. 9 om enkei plantje, maar steeds plant.* De man had met ‘i ter- I PENING N’. ItH, Liter te GOUDSCHE COURANT. beatand- i alcohol, en Hoog- msterdam *dtdoor ievolen. che fabri- ?rÖ«. 1 BIE- IDEN- W1JS- 10 cents. 5 5 9 EN. GOUDA, 25 October 1881. In de hedenmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad ia het voorstel van den heer Sant.om tot demping der Blauwstraat (tot aan het hnia van den heer Kerkhoff) Mayenomai met 9 tegen 7 stemmen. Foor .temden de hb. Oudijk, Luyteo, Kranen borg, de Botte, dtrarer, Samsom, Poet Drost, van I tenon en.Muller. Tegen stemden de bh. Prince, Noothoven van Goor, Fortuyn Droogleerer, Kist, Hgmsing, van Straaten en ren Bergen IJzendoorn. De MM. Cl. vindt in het adres der vereeniging,|tersUau|Mar van eu voor Ned. industriëeleu aan den minister ran waterstaat, waarin op den aanleg ran een onder- grondsch telegraafnet wordt aaugedrougeu, de beves tiging van den weusoh, door haar dadelijk naden jongstra storm eu ook by vroegere gelegenheden reeds uitgesproken. Dit adres gaat echter uit van deselfde vereeniging, welke in de onlangs te Utrecht gehouden vergadering van afgevaardigden van kamers van koophandel enz., in eene uitvoerige memorie de weu- sohelykheid der bescherming van handel en nijver heid, door fiscale maatregelen, trachtte aan te tooneu. Nn het om een oudergrondsoh telegraafnet te doen is, zijn het weder de belangen van handel en nijver heid, door welke eene aanzienlijke uitgaaf gerecht vaardigd moet worden. De MM. Ct. is het met de wenscheljjkbeid dier uitgaaf volkomen eens. Maar dubbele besohermiug gaat niet aan. Aau den eeneu kant door beschermende tarieven de massa der bevolking dwiugtu moer voor hare inkoopeu te be talen, ter bevoordeeliug van onze uyverheid, en aan den anderen kaqt op de schatkist steeds wissels trekken in 't belang derzelfde nijverheid, op die manier worden èa de particuliere beursen èn de al- gemeene kas voortdurend aangesproken ter wille vau oase industriëlen. De nijverheid is een onser nationale belangen, maar niet hei nationale belang. Zij is er om de natie, niet de natie om haar. De M. Cl. vertrouwt dus, dat de Vereeu. v. e. v. Industr., naarmate zij met meer grond op indirecte bescher ming van handel en nijverheid, door verbetering van verkeer- en vervoermiddelen ent. aandringt, haar wenschen naar directe bescherming, door tarieven, tal laten varen. Door het Provinciaal Bestuur ran Zuid-Holland ia aanbesteed lo. het vierjarig onderhoud van de Mallegat- sluis, de draaibrug by het Rabat en bybehooreude werken te Gouda, behooreude tol den waterweg van Amsterdam naar Rotterdam. Minste inschrijver was de heer H. J. Nederhorst te Gouda, voor f 2688 per jaar; 2o. het vierjarig onderhoud van de Gouwesluis en verder daarbij behooreude werken te Alphei-, beboerende tot de werken van den waterweg van Amsterdam naar Rotterdam. Minste inschrijver was de heer P. van Royeh te Waddinxveen, voor 628. Aanstaanden Dinsdag, den Isteu November, ver gaderen de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Tot hunne werkzaamheden zal liehooren oeue verkie zing tot lid vau de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, in de plaats van den heer mr. A. J. Duümaer van Twist, die zyn ontslag heeft genomen. Voorts zal worden behandeld het voorstel vau Ged. Staten tot wijziging van het bijzonder reglement voor den polder Middelburg (gemeente Reeuwijk); Wat de vaartverbetering tussohenhet IJ of Noord- zeekanaal en de Zuidhollandsche rivieren en stroo- men betreft, deelden Gedep. Staten by hunne mis sive vau 12 deser deu loop der onderhaudeliugen met den minister en de hoofdambtenaren van den Waterstaat mede, en komen dan tot de volgende slotsom „Wjj meenen mitsdien uwe vergadering in over weging te mogen geven, ons te machtigen namens haar lo. aan den Minister te kennen te geven, dat zy geeae vrijheid beeft gevonden in baar besluit van 20 Juli 1880, no. VII, eeuige wijziging te brengen; 2o. aan den Minister te verklaren, dat zy niet minder dan de Staten nn Noordbolland of dier Gedeputeerden verlangt en vertrouwt, dat de verbeterde vaart vrij zal zyn van eiken tol of audere heffing, doch dat, haars inziens, het middel om dat doel te bereiken niet mag worden gezocht in de keuze eener richting, waardoor de blijvende belangen van ons gewest, betrokken bij den bandel, de nijverheid en scheepvaart van Gouda, wordeu benadeeld en 3o, de opname van de richting, voorgesteld bij bet plan c van burgemeesters en wethouders van Gouda in de vaartverbetering, overal voor te staan, waar dit ons nuttig zal voorkomen.* Te Ammerstol is eene behoeftige weduwe met vier kinderen door een treurig ongeluk getroffen. Haar oudste en eenige zpon, een oppasseud jong- mensch eu de koitwinner voor het geheele gezin, met zijnen makker de rivier opvarende om hun beroep vau zalm- en prikkeuviascher uit te oefe nen, lieten hun vaartuig door de Wageningsche schroefbout opsleepeu. Ter hoogte van den Rooden Leeuw dreef het vaartuig, waarschijnlijk door eene verkeerde wending vau het roer, uit den koen, met het 'gevolg, dat het iu een oogeublik vol liep en zouk. Een der riasohen Werd nog gered door de bemanning der boot, maar de tweede verdronk. Naar iet Vaderland verneemt, hebben de onder- delingen tusseben ons laud en Frankrijk orer het handelstractaat eeu gunstige» loop geuomen, zoodat zij waarschijnlijk spoedig zullen geëindigd zyn. De vaste commissie voor de handelsbelangen uit de Vereeniging voor Handel eu Nijverheid in den Haag heeft eergisteren avond een bijeenkomst ge- houdru ter behandeling vau de vraagWat is ie de gegeven omstandigheden voor Nederland weusche- lijk, het vrijhandels- of bet proteoliestelael Deze vraag werd onlangs door een der leden van de Vereeniging aan het bestuur voorgelegd. Na breed voerige beraadslagingen heeft deze commissie als do zienswijze van de meerderheid barer ledeu var- khmni, dazin'dè' (fegerha omstandigheden behoud vau het bestaande stelsel bet meest geweusohte is voor ons land. De commissie zal eeu uitvoerig rapport barer beraadslaging indienen by het bestuur der Vereeniging. Dit rapport zal waarschijnlijk is een openbare vergadering van handel en nijverheid worden behandeld. baren zin haddeu, maar allengs door het volk tot Nederlandsche woorden en uitdrukkingen gemaakt, onverklaarbaar zijn geworden, tenzij men tot den oor sprong vau het woord teruggaat. Zoo herinnert by aan het woord „nachtmerrie». Dit komt van het middeleeuwsohe nachtmaere, nacht-duivel, dat in cau- chemar, in nightmare ook voorkomt en van het Gothische manjan, d. i. kwellen, ergeren, afstamt. Het volk verstond later maere niet meer en wilde toch bet woord in ziju geheel begrijpen. Merrie, in klauk met hel oorspronkelijk vrij wel overeen komende, lag voor de hand en voldeed, als meu uiet te diep doorzoekt, redelijk aan het doel. Waarom is „elf' bet „gekkengetal»? Omdat de „el ven» iu de Germaansche fabelleer geesten waren, die met de menseben eeu loopje namen. Maar aan de „elf» als zoodanig ging de herinnering verloren. Als telwoord bleef het leven en het onschuldige cijfer werd tot een gekkeuuommer gemaakt. „Haar op de tanden» heeft met haargroei uieta te makeu. Oudtijds beteekende „haer»kibbelarij, „haereu»; kijven. Die beteekeuissen zijn vergeten, eu om er toch iets van te verstaan, maakte men er haar van. Van den plantnaam „mandragora» maakten de Frausche tuiniers* „main de gloire», de Hollandsche maudragerskruidcrispa mentha werd kruizemuntfoenum graecum fijnegriek. Te Winkel betrapte eens een vau deze woordensmeden op de daad. Hij vroeg ziju tuinman, wat deze bezig was te zaaien. „Heele jantroep» was het autwoord. „Waarom noemt ge die „heele jantroep»? „Wel, dat men er nooit eeu j een heeleu troep van jl 1^4 heliotroop geen vrede, wilde het woord toch slaan, dacht misschien aan „janboel" en de nieuwe MM» «as gevonden. Oudtijds was het de gewoonte op feestmalen te drinken op „Hansje in den kelder», waarmede aau de aanwezige dames, die toevallig iu gezegende om standigheden verkeerden, een complimeutgemaakt werd. Hoe kwam men aan die wonderlijke uitdrukking Omdat de beteekeuis van het oorspronkelijk middel- eeuwsch woord „kelde of kilde* (uterus) verloren was gegaan eu men nu maar een woord nam, dat r was en ongeveer als bet oorspronke lijke luidde. In de zestiende eeuw sprak men van „schuijl- wiuckelspel», waarin „wiuokel* de beteekeuis vau „hoek», evenals nu nog in „winkelhaak», had. Later ging die beteekeuis verloren; men meende er ven „vinkje' iu te hooren, eu zoo kwam meu aad ous tegenwoordig „schuilevinkje spelen»„Op halfzeven» een uitdrukking, waarmede iemand wordt aimgeduid, die uiet heel nuchteren is, komt waarschijnlijk vau het Eogelsohe spreekwoord „half seas over», waar mede ecu beschonken matroos wordt uitgedruktde uitdrukking als zoodanig toch heeft volstrekt geen zin. Hel gouden eeuwfeest der instelling van het „Metalen Kruis», dat indertijd is uitgesteld wegens bet overlijden van Z. K. H. Prins Frederik, is gisteren te Amsterdam gevierd. Ter eere vau den gedenkdag wapperden vele vlaggen en was het monu ment op den Dam fraai versierd. Artis was de verzamelplaats ran de oudgedienden Vlaggen eu vaandels uit het tijdperk van 1830 en 1831 maakten een deel van de keurige versiering der zalen uit. Daar waren de leden van da Ver eeniging «Het Metalen Kruis» met hun hoofdbe stuur vereenigd, terwijl verscheiden burgerlijke eu militaire overheden aanwezig waren, ouder welke generaal Mac Leod, die Z. M. deu Kouing bij deze feestviering vertegenwoordigde. Een aantal van onge veer 560 oud-strijders was aanwezig. De jongste der feestvierenden is niet ver van de zeventig, de oudste niet ver van de negentig jarén. Na den welkomsg-oet van den Voorzitter nam gene raal Mac Leod het woord, die een welkomsgroet bracht namens den Koning en tevens eeu woord vau eerbiedige herinnering en hulde aan de nagedachtenis vau Prins Frederik Wfidde. Na daarop de instelling van het esreteeken te hebben geschetst, zeide hij: dat kruis, het Metalen Kruis, is eenvoudig en dat is goed. Het werd gegeven aan den vrijwilliger, den De Heer en Mevrouw Steens Zijnenvau der Does zyn by gelegenheid van hun 25-jarig huwe lijksfeest ook de verpleegden in de gestichten alhier indachtig geweest. Op denzelfdeu dag, dat het feest der werklie den dor Stearine-Kaarseufabriok plaats had en waar omtrent een verslag in ditzelfde nr. voorkomt, nl. Zondag, zijn de opgeiomenen in het Wees- on 4JI- moeseniershuis, en die it de St. Catharina en Eli- sabetbagaalhuizen namens het Feestvierend echtpaar feestelijk onthaald. Laatstgemeld gesticht, meer be- bekend ouder den naam van Oude-Vrouwenhuis, waar de eetzaal feestelijk was versierd, genoot de eer den hear eu mevrouw Steens Zyneu in persoon by zich te zien. Het behoeft bijna gcene vermelding met hoe veel opgewektheid en vroolykheid in alle genoemde gestichten werd genoten van de goede gaven, onder een gevoel van erkentelijkheid jegens de gevers. Naar wij vernemen had het Feestvierend Echtpaar de gestichten stó goed Macht, dat o. o.' fn hei Weeshuis Zondag a. at. eene kleine herhaling zal kun nen plaats hebben van den fcestelyken maaltyd. In zyn belangrijke rede over de „Volksverbeelding in het Rijk der Taal», waarmede prof. Molteer te Groningen het rectoraat der Hoogeschool aan zyn opvolger overdroeg, herinnert hjj o. a. aan den oor sprong van sommige woorden en spreekwijsen, die oorspronkelijk in een andere taal een zeer verstaan-

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1