De Effectenbeurs. Stearine-kaarsenfabriek „Gouda." UuÜenlaudscli Overzicht. HET FEEST schutter, den matroos, den gewonen soldaat eren- als aan alle meerderen en den hoogsten bevelheb ber. De mannen uit het volk, de meergegoeden, de bloem der Nederlandsohe natie, de studeereude jongelingschap, in één woord allen, die de wapenen hadden aangegord, allen, die dienden bij de zee- en landmacht en aan den stryd hadden deelgeno men, ontvingen datzelfde kruis. Het was een schoone gedachte; het boud allen te samen door dezelfde leuze: «Trouw aan Koning en Vaderland." Ja, 't is een eenvoudig kruis, dal kruis van metaal, maar 't is meer waard dau goud en edel gesteenten, stoffelijke waarde heeft het niet, maar het heeft iets hoogers, het heeft een zedelijke kracht, het heeft een bezielend vermogen, want het spreekt tot onze kinderen en bet zal spreken tot onze kindskinderen. Het zal voor hem een aan sporing en opwekking zijn, om evenals gijlieden, niet achter te blyven, als het er op aankomt, op te komen voor recht eu gerechtigheid en om te bewijzen, dat het volk van Nederland steeds het zelfde is, dat met en onder Oranje jaren den strijd voerde voor het l>ekoraen en het handhaven zyner vrijheid en onafhankelijkheid. Met een warme opwekking tot trouw aan Vader land en Koning eindigde de geueraal zijn rede. De feestrede werd uitgesproken door den heer ds. J. C. van Marken (ridder van den Ned. Leeuw en gerechtigde tot het dragen van het Metalen Kruis".) Toen de redenaar zijne rede had uitgesproken, viel een onzichtbaar orkest in met de melodie van het Volkslied. Allen herhaalden zingende de bede: //Bescherm, o God!" Bewaar den grond, enz. Toen besloot de spr. aldus//dat lied blyve vau geslaoht tot geslacht de bedje van het Nederlandscbe volk l En als de kiudereu van onze kinderen het aanheffen, mogen zij voor de wereld getuigen de geest der vaderen is nog niet geweken 't is ook bij ons nog de onde leusmet God Trouw aan Va derland en Koning 1" Des avonds had in het Grand Theatre in de Amstel- straat een tooueelvoorstelling plaats van het Nederl. Tooneel. Opgevoerd werd Gewichtige dagen," voor deze gelegenheid vervaardigd door de hh. Justus vau Mau- rik jr. en F. A. Buis \luit. Fabius). De geestdrift der oud-strijders kende bij enkele gedeelten, die hen aan de dagen van 30 herinnerden paal noch perk en zy steeg ten tup, toeo Mevr. Kleine op het einde eenige toepasselijke dichtregelen voordroeg. Men begint zich ongerust te m#ken over de Wil lem Barendsz. Het scheepje werd reeds 15 dezer in het vaderland terugverwacht, eu er is tot hedeu nog niets van vernomen. Curatoféd van het gymnasium te Darmstadt hebben aan de leerlingen verboden dansles te nemen. De keizer van Chiua heeft in de Pekinger Courant een besluit uitgevaardigd, waarbij tfe priesters van Tien-Tsin terechtgewezen wordeu. Deze heeren namelijk hadden er tegen geprotesteerd dat de Begeering op het voorpleiu van den tempel des Levensgods eene kauongieterij had doen inrichten daar de rook van den schoorsteen den god hoogst onaangenaam moest zijn. De keizer zegt, zich op zijn bekrompen Chineesch standpunt plaatsende, dat zoo de god van China zich de belangen des lands aantrekt, hij zich ook ter wille daarvan eenige on aangenaamheden moet laten welgeVallen. Qui veut la fin, veut les moyens. Wij hebben de Pekinger Ct. niet binnen ons bereik, om die spreuk iu het Chineesch te kunnen mededeelen. In een ander besluit, in hetzelfde blad voorkomende, wordt door keizer Quany-su aan het volk verkondigd, dat de tweede keizerin-regentes Tzu-Hsi hersteld is en de zaken des lauds weder waarneemt. Het besluit brengt hulde en dank aan het college van lijfartsen, dat uit 24 dokters en ook officieren bestaat voor de wijze, waarop het de hooggeplaatste zieke heeft verpleegd. Elkeu dag bracht het haar bezoek, en al de 24 geneesheeren voelden haar de pols. Tot belooning voor die zorg wordt een regen van on derscheidingsteekenen over hen uitgestort; titels, pauweveeren, roode en blauwe koppen enz. {Arnh. Ct.) DER De Stearine-Kaarsenfabriek //Gouda" vierde Zon dagavond feest. Op uitnoodiging van den Heeren Mevrouw Steens Zijnenvan der Does waren by gelegenheid van hun wyf en twintig-jarig huwelijks feest de werklieden dier Fabriek in de zaai //Kunst min" der Sociëteit «Ons Genoegen" bijeengekomen. Zij vulden die ruime zaal geheel, terwijl de heeren vau het Kantoor, de beambten der Fabriek met hunne dames, opzicbteresseu enz. enz. het balcon links bezetten en eenige andere genoodigden van het feestvierende echtpaar bet balcon rechts innamen. Ten half 7 ure klouk de muziek, ten teeken dat de heer en mevrouw Steens Zjnen de zaal betraden. Zij kwamen door de tuindeur en werden verwelkomd o. a. door vier keurig uitgedoste meisjes, die hun weg door de zaal inet bloemen bestrooiden, terwijl alle aan wezigen uit volle borst het «Lang zullen zij leven!" aanhieven. Met de hun ook vereerde bouquetteu in de hand begaf de zilveren bruidegom en bruid zich de zaal door, naar het balcon links, waar zij plaats namen. Nauwlijks was het gejuich eenigszins bedaurd, of de heer Steens Zijnen trad op het to.oneel en hield een toespraak tot de aanwezigen. Hij viug allereerst aau met zijne gasten welkom te heeten op dit feest en sprak daarop een woord vau dank voor het schoone geschenk, hem by deze gele- legeuheid vereerd, bestaande uit twee praohtige zil veren Candelabres, zooals wij vroeger hebben mede gedeeld, dat hij met erkentelijkheid had aauvaard en als een bewijs van achting en toegenegenheid op hoog en prijs stelde. H\j kon de verzekering geven ook hun, zijne werklieden, een goed hart toe te dragen en al ware het wellicht, dat hij soms eens driftig was, hij meende het steeds goed met hen en stelde er prys op, by gelegenheid vau het door hem gevierde feest, ook huu thans een aangenamen avond te be reiden; hij had gemeend, dat eene tooneelvoorsteliing hun bet meest welkom zou zyn, terwijl zich ook van tijd tot tijd muziek zou doen hooren, zoodat oog en oor tegelykertijd werd gestreeld. Spr. sloeg daarop een terugblik op het verledeue en schetste kortelyk de geschiedenis der Fabriek. Hij bracht daarbij in herinnering boe bij-zelf jong en on ervaren daarby een plaats had gezocht daartoe gedreven uit zucht tot bezigheid, daar hij ook toeu er reeds levendig vau overtuigd was, dat ledigheid met recht des duivels oorkussen kau worden genoemd. Hij teekende in eukelé trekken den loop der zaken aan de Fabriek, in den aanvang klein, doch allengs- keus toenemende iu bloei en weldra zich mogende verheugen in voorldurendcn vooruitgang, lntusschen werd daar straks zijn pad door deze zaal met bloemen bestrooid, niet steeds was zyn weg door het leven over rozen gegaan Vooral in den aanvang had hy moeilijkheden te overwinnen en met zorgen te kampen gehad, die niet licht te schatteu waren, doch dat behoorde tot de geschiedenis. Spreker wijdde daarop een hartclyk woord tot den heer A. G. C. Verzijl, die als knuap, weinig meer wetende dan hy als leerling op de school vau den heer Kluitman geleerd had, bij de zaak was gekomen, waar hij zjph steeds door yver en nauwgezette plichtsbfirachtiug had onderscheiden. Met recht kon van hem gezegd wordeu, dat hy zich zelf gevormd en ontwikkeld had, zoodat de onkundige knaap van voorheen geworden was de rechterhand der Directie op het kantoor. Spr. gewaagde daarop met hoogen lof vau den heer P. de Mink, die voor de fabriek was, wat de heer Verzyl voor het kantoor was. Ook hij was op en in de fabriek geworden de man, die hij nu was en aan zijueu voortdurenden ijver en werkzaamheid was de Directie inderdaad grooten dank verschuldigd. I)e heer de Mink zou binnen kort gaan bewonen het huis op deu Dijk, waar vroeger een der Directeuren woonde, wel een be- wys hoe hoog inen hem schatte. Spr. noemde daarop met waardeering de namen van de werk bazen Straver en van Willigen, die zoovele jaren achtereen hadden uitgemunt door toewijding aan de zaak. Doch niet alleen de genoemde, ook de overige personen aan de fabriek v-erkzaum, hadden alle aanspraak op erkentelijkheid en bet was dan ook steeds het streven der Directie geweest bij den toenemendeu bloei der fabriek ook de beambten en werklieden te doen deelen in de voordeelen daaruit voortvloeiende. Het belang van den werkman was niet uit het oog vefloreu, de zorg voor goed onder wijs was ter harte genomen, de bcstryding van den drankduivel ernstig betracht o. a. door de uitbe taling vau het loon op Woensdag kortom men had de zedelijke en stoffelijke welvaart van den werkman en zyn gezin zooveel mogelijk bevorderd. Spr. meende ten slotte te kunnen getuigen, dat de Fabriek ook had medegewerkt tot bevordering der welvaart der Gemeente Gouda. By eene ver gelijking van de stad Gouda van tegenwoordig met die van vroeger viel het aanstonds in bet oog hoeveel vooruitgang daar was op te merken, hoe arnfoede voor welvaart had plaats gemaakt en dit was Zeker grootendeels te danken aan de heilzame maatregelen van bet Gemeentebestuur, niet het minst aan de leiding van onzen hooggeachten Burgemeester van Bergen IJzeudoorn, verder ook aau allerlei nuttige inrichtingen, o. a. de Werkinrichting tot wering der Bedelarij, doch spreker meende hier te mogen bij voegen: ook aan de Stenriue-kanrsenfabriek, die let hare gedaan had tot vermeerdering der welvaart. Spr. eindigde met de hoop uit te sprekeu dat de bloei, waariu deze Fabriek zich tot nog toe mocht verheugen ook in de toekomst haar deel mocht zijn en hij vertrouwde, zoo althans het electriseh licht de kaarsen niet geheel zou verdringen, dat zij zich daarin voortdurend zou kunnen verblijden. Een duvereud, lang aanhoudend applaudissement klonk door de zaul en de Tooneelvoorsteliing ving aan. De Vereen iging Het Nederlandsch TooneelAfd. Rotterdam, was daartoe herwaarts gekomeu en voerde allereerst op Het tooneelspel De ledige Wiegvan Rosier Faassen. Dit stuk vroeger uit 1 bedryf, thans door den schrijver opnieuw bewerkt, uit 2 bedrijven bestaande, is een keurige, fijn geteekende schets uit het Friesohe volksleven. De schryver, geïnspireerd door een bezoek aan de Friesche tentoonstelling van oudheden, heeft hierin een waarljjk oorspron kelijke bijdrage geleverd voor het nationaal tooneel. De verscbiileude personeu zijn flink geteekend en het geheel is een treffend schildery, gevat in een zeer eigenaardige lijst. Wij waren benieuwd of die lijst nl. het decoratief, dat een oud-Friesch bin nenhuisje moest voorstellen, op ons tooneel zou zyn overgebracht, daar inderdaad aan de overbrenging bezwaren waren verbonden, doch het bleek by het omhoog gaan van het gordyu, dat men zich aan geene bezwaren had gestoord en het geheele decoratief hier had gebracht. De indruk van het schoone spel der acteurs en actrices was nu des te tref- fender, daar de omgeving zoo geheel medewerkte ons te verplaatsen in het stuk. De heer D. Has pels vertolkte zijn rol vau Jappe prachtig, bij was geheel de man dien hy moest voorstellen: ,/een kerel als een boom eu een hart als een kind" zoo als rceder Krijns zeide eu ziju thuiskomst ua de lange reis, zijn wantrouwen iu zyn vrouw, zyn woede bij het gepleegde bedrog eu ziju aannemen van het vreemde kind waren allen hcerlyke trekjes van zijn kunstenaarstalent. Mej. Catharina Beersraans ver tolkte de rol van Maze, Jappe's vrouw en haar spel was treffend als altyd. De heer Rosier Faassen was als dokter goed op zijn plaats en mej. Heyblom (een nieuwe actrice eerst onlangs van de Tooneel- school gekomen) deed zich als iemand kennen, die een gunstigen aanleg heeft. Zy was even aardig in de rol van Fokge als de heer Poolman in die van Auke. Na dit stuk werd er een groote pauze gehouden, waarin de aanwezigen werden onthaald en waarin menig gedrukt en rondgedeeld liedje werd gezon gen met accompagnement vau de muziek. Vroolijk eu opgewekt klonk het gezang door de zaal, hetgeen de prettige stemming verhoogde. Zeer eigenaardig werden van (yd tot t^jd de gegeven liedereu afgewis seld met een eigen deuntje, wellicht minder deftig doek bij de zaugers des te beter bekend, als van „de oude tante" van de „schoone Nicolaas" enz. Tot refrein klouk bovendien telkens uit volle borst hets //Lang zal hy leven" door de zaal. Na de pauze voerde het Tooueelgezelschap op:, het blijspel„Oscar, of wie is de bedrogene," van Scribe en Duveyrier, waariu de heer Faassen de titelrol met de noodige vlugheid vertolkte. Dgarin maakten wij voorts kennis met de dame* Scheepers eu Marie Stoetz, terwyl de hh. Le Gras en de la Mar de twee overige rollen in handen hadden. Het stuk werd goed eu vlug gespeeld, terwyl de verschilleude bedryven elkander slechts met een zeer korte pauze opvolgden. Luide toejuichingen vielen de acteurs ten slotte ten deel. Daarna zouden de gasten iu de gelegenheid wór den gesteld den inweudigeu meusch opnieuw te goed te doen. Wij konden toen zien hoe ordelijk en geregeld een groot aantal personen er waren ruim 500 werklieden door eeu tactvolle haud bestuurd, zich kan schikken en verplaatsen Slechts geinig tyd was er toe noodig om de aanwezigen aan lange ryen tafels te doen plaats nemende vrouweu in de raidden-, de mannen in de nevenzaal (kolfbaau) en de kinderen op het tooneel, terwyl de personen op de balcou8 hunne plaatsen bleven innemen. Onmogelijk de vreugde .te beschrijven, die uu alom viel op te merken, onmogelyk de prettige drukte te schetsen, die nu allerwegen heerschte, onmogelijk doch ook oiiuoodig. Men kan toch ook zonder dat begrijpeu hoe heerlijk verrast ieder was bij het gezicht ven al het aangebodene die deftige wnn- flesschcn, dat delicicuse gebak enz. enz. In cén woord, de vroolijkheid was algemeen. Ook nu klonk van tijd tot tijd een lustig lied door de zaal. Het geheele feest werd gekenmerkt door uitstekende ordede gasten verkeerden voortdurend in een zeer gelukkige stemming, die vTOolijk, vaak luid ruchtig was, maar zekere grenzen nooit te buiten ging. Onder de voorstelling heerschte groote aandaoh ten Uit den anrd der zaak moesten een 24-tal werklieden op de fabriek werkzaam zyn gednrende het feest, die doe vau de pret verstoken bleven, doch hun zal doch stil, laat ons niet indiscreet worden. was al eens deze of gene op het punt zijne aan doeningen te luide te tooueu, zijn buren deden hem spoedig besluiten op kalmer wijze te genieten. Verzekerde de heer Steens Zijnen in zyn toesprauk, dat hy zijn werklieden een goed hart toedroeg, hij beeft dat Zondagavond opnieuw getoond door huu een feest te bereiden als hierboven beschreven is. Hen te vergasten op een tooueelvoorstelling en nog al eene voorstelling, gegeven door het zoo talentvolle gezelschap Het Nederlandsch Tooneel, ge tuigde zeker 'van zijn oubekrompeu loyaliteit en onbeperkte gastvrijheid. Dat de ontvangst in alle opzichten daaraan be antwoordde, behoeft geeu betoog, doch vermelden wij alléén volledigheidshalve. Het feest gaf bovendien eeu hoogst gunstig ge tuigenis van de verhouding, die er bestaat tusschen Directie en werklieden op de Steariue-kaarsenfa- briek eu wy eindigen met de welgemeende hoop, dat deze fabriek voortdurend moge blyve bloeien onder de tegenwoordige Directie, die op hare feest dagen ook den werklieden een feest weet te be reiden, als dat van Zondag, dat zeker geeu der gasten ooit uit de beriuuering zal gaan Het offioiëele Fransche blad zou gisteren het be sluit bevatten, waatbij de verkiezing vau gemachtig den in het kiescollege van den Senaat bepaald wordt op 27 November en de verkiezing van 7 5 senatoren op 8 Januari. De Fransche politiek in de dagbladen blijft, zoolang men staat voor eene onzekere toekomst, bestaan uit commentaren op gissingen, eene vry ondankbare lec tuur. Gelukkig zullen wy spoedig wat feiten krijgen om over te praten; thans verdringen zich slechts geruchten. Men meent zeker te weten, dat de heer Gambetta besloten eu volkomen voorbereid is de lei ding der regeeriug te aauvaarden. Doch hy wil eerst wel eens zien, welken kaut de nieuwe kamer uit wil. Ook zegt men dat h\j minister zonder porte feuille zou willen zyn, daar de vertegenwoordiging dér regeering in de kamer en de algemeene leiding der politiek hem geen tyd zullen overlaten voor het behoorlyk bestuur van een ministerieel departement. Waarschijulijk zal de heer De Freycinet, die Gam- betta's helper was iu de regeling der nationale ver dediging in 1870, th&us ziju minister van oorlog worden* en als dan het ministerie vau oorlog nog klachten wekt, tal het zeker niet zijn over onbekwaam heid van den minister. Voor ouderwys noemt men den heer Ferry, dus nog niet Paul Bert, wiens beurt om dit departement te behecren dan later zal ko men. Buitenlandsche zaken zouden aan den heer Challemel-Lacour, handel eu landbouw aau den af gevaardigde Bouvier, rapporteur der laatste begroo ting, ten deel vallen. Oi de heer Léon Say, dien men voor financiën noemt, zich in dit gezelschap thuis zou gevoelen, hetwyfeleu wy. Te oordeelen naar de redevoeringen, welke de heer Gambetta iu den laatsten tyd op verscheideue plaatsen gehouden heeft, zal zyn ministerieel programma uit het volgende bestaaulo, herziening der grondwet, voor zooveel den Seuaat betreft; 2o. wijziging vau de inrichting der wettelyke macht; 8o, dienstplicht voor allen zonder uitzondering; 4o. maatregelen om trent alle goederen in de doode hand, die zich op onrechtmatige wijze in het bezit der niet gemachtigde geestelyke orden bevinden; 5o. uitbreiding van de rechten der gemeenten; 6o. vermindering der belas tingen welke het meest de onbemiddelde klassen druk ken. Van de afschaffing der begrooting voor eere- dienst, de opheffiug van het concordaat eu andere hervormingen zou voorshands zyn afgezien. Belangrijk nieuws is er uit Tunis nietde ge vechten, welke tot boden hebben plaats gehad, zijn zonder beteekenis eu doen tot de groote zaak, de inneming van Zaghouau, niet af. Hier en daar gaan enkele stemmen op, die het wenschelyk verklaren, dat Frankrijk zieb zoo spoedig mogelijk uit Tunis terugtrelfke, daar men zich in een wespennest heeft gestoken, dat uooit cetiig voordeel van belang kan opleveren. De meerderheid blyfl echter vau oor deel, dat de militaire eer vordert, dat de Arabieren geheel verslagen worden. Langzamerhand neemt de oorlog toe iu wreedheid van de Arabieren kan men niet anders verwachten en by de Fra»»cheu vernietigt de drift el» dé zucht naar wraak de beschaving. Op het gebied der internationale politiek is eene belangrijke gebeurtenis ophanden, namelyk de bijeen komst tussoheu den keizer van Oottenryk en den ko ning van Italië. In gewoonlijk goed onderrichte bladen wordt daarover met zooveel zekerheid gespro ken, dat twyfel niet meer mogelyk is. Gelijk men weet, werd repds sedert geruimen tijd die samen komst nis mogelijk voorgesteld en werden daarvan dé beste verwachtingen voor de vriendschappelijke ver houding tu88cheu beide landen gekoesterd. Deze mce- ning houdt stand. De te Rome verschynendc ministerieele Opinione wijdt aau de verwachte ontmoeting tnsschen beide vor sten een opstel, waarin met nadruk gewezen wordt op de talryke gemeenschappelijke belangen van beide Staten. Onder herinnering aan hartelijke ontvangst welke keizer Frans-Jozef indertijd aan koning Victor Emanuel bereidde, meent het blad te mogeu aanne men, dat ook deze bijeenkomst door niet mindere hartelijkheid zal gekenmerkt worden. Koniug Humbert zal in den avond van 26 dezer Monza verlaten en den volgenden ochtend de Oos- teurijksohe grens overtrekken te Pontafel, waar hij door de burgelyke ea militaire overheden zal be groet worden. Op 27 dezer des avonds wordt hij te Weenen verwacht. Ziju terugkeer is op 30 Oc tober bepaald. De Koning zal vergezeld wordeu door de heereu Depretis en Mauciui. Men zal nu weldra iu de gelegenheid ziju om te beoordeeleu, iu boever de aanhitsingen der Land league invloed op de Iersche pachters hebben geoe fend. Donderdag heeft de bijzondere agrarische com missie een aanvang met haren arbeid gemaakt, en van dien dag af kunnen de pachters hunne grieven aan het oordeel van eene onpartijdige en bevoegde rechtbank onderwerpen. De commissie zal snel te werk kunnen gaan, want zij heeft reeds sedert drie ma&ndeu den toestand tot een onderwerp van studie gemaakt eu is dus volkome»» op de hoogte vAn den aard der grieven, welke aau haar oordeel zullen onderworpen worden. Alles doet voorzien, dat de commissarissen aan de land act eene zoo vrijzinnig mogelijke uitlegging zullen geven. Over weinige dagen zullen iu Duitschlaud de ver kiezingen tot vernieuwing vau het Parlement plaats hebben. Te oordeelen naar de tot dusver gevoerde poliemiek, zal de stryd vinnig ziju. In ziju laatst uitgekomen nommer doet de Prop. Corr. nog een maal een beroep op de kiezers om de keizerlijke regeering te steuoeii. Dit stuk is vry gematigd vau vorm, maar daarin wordt toch elke schikking vau de hand gewezen en worden de kiezers gewaarschuwd «voor de mannen der liberale party, die de plannen van deu Rijkskanselier volstrekt afkeuren, maar toch zeker voorbehoud maken, wat deu vorm betreft." De bevolking der Vereenigde Staten van Noord- Amvrika vierde op 19 dezer een gedenkwaardig feest, Op 19 Oct. 1781 gaf het te Yorktowu ingesloten Engelsche leger zich by verdrag over en deze zege praal der koloniale wapenen was van beslisseuden iuvloed op den uitslag vau deu oorlog. Het th&us gevierde feest had teu doel, aau het tegenwoordig geslacht de moeite eu opofferingen, de geestkracht en volharding in het geheugen terug te roepen, waar mede de vrijheid eu onafhankelijkheid der koloniën gekocht zyn het had teveus teu doel een plicht van dankbare erkenning te vervullen jegeus de nako melingschap van twee mannen, die in de bres spron gen voor een volk, aan hetwelk zy noch door af stamming uoch door andere belangen verbonden waren, namelijk den Franscbeu edelman markies de Lafayette en den Pruisischen generaal von Steubeu. De eerste als dapper partijganger, de laatste als de man die met groote schranderheid dc samenstelling en inrichting van het Amerikaansche leger tot stand bracht, hebben zich in de hnrten vau bet Amerikaan sche volk een dankbaar aandenken verzekerd. President Arthur deed iu zyne feestrede de hooge beteekenis van den 19den October 1781 uitkomen, doch verklaarde tevens dat iu de feestelijkheid van dezen dag niets lag wat aanstoot aan Groot-Briitanuië geven kon; niet de nederlaag van den vijand, maar de zegepraal van het begiusel der republikeinsche vrij beid werd herdacht. Vervolgens heette hij de Afge vaardigden van Duitschland en Fraukryk hartelijk welkoru en wees op de hooge waarde, welke Amerika aan de vriendschap vau beide natiën hecht. Hij uitte len slotte de hoop, dat die vriendschap ook in de toe komst rnocht voortduren eu de Vereenigde Staten zoo wel van binnen als naar buiten ongestoorde»» vrede mochten blyven genieten. Overeenkomstig het bevel van den President is het nationaal eeuwfeest met een saluut voor de En gelsche vlag besloten. Deze werd 's morgens aan boord van het Amerikaausche admiraal-schip de z/Treaton" geheschendaarna haalden al de overige schepen de Britsche vlag in top en toen weiden uit alle vuurmoudeu de saluutschoten gelost, beant woord door een oorverdoovend vuur uit de batte rijen aan de kust opgesteld. Geheel de bevolking gaf van haar sympathie met dit zeldzaam huldebe- toou duidelijk blijk. LVIIL Amsterdam 24 October 1881. Het kan geeu verwondering baren dat in de afge- loopeu week de toestand van de beurs niet ver ouderd is. Terwyl eensdeels de goudverzendingen naar Amerika aanhouden, is anderdeels de stemming der Parysohe beurs ook alles behalve gunstig. Se dert Vrijdag schijnt daar verbetering gekomen te zijn, althans Vrijdag en Zaterdag was ook op onze beurs de drang tot verkoopen veel minder, waarvoor de markt een vaster aanzien verkreeg. De goudvoorraad der Ned. Bank is sedert de vorige week wederom met f 4,700,000 verminderd. Het disconto is uiet verhoogd, doch de interest voor beleeningen sleeg wederom V, pCt. Binnenlandsche waarde», Staatsfondsen. In tegralen waren J/s beter, drieën onveranderd, vieren l/s %U lager. Premieleeningen, Arast. loten waren a J/4, Pa- leisl. ll/9 pCt. hooger. Spoortcegleeningen. Aaud. Ind. spw. sloten 2 pCt. hooger (144), doch dit is de eenige verhooging. Het lijntje Haarl.Zandvoort had het iwa&r te ver antwoorden, daar de aaud. van 1381/! terugliepen tot 122*/s. Ccntraal-aandeelen waren gedrukt, doch kouden Zaterdag toch noch eeuig avans behalen. Gest. obl. do. */8 later. Boxtel-aand. sloten 7/s lager, ook de andere waarden dezer maatschappij moesten iets prijsgeven, met uitzondering van gestemp. obl. die 1 pCt. opkwamen. De haudel had echter in deze waarden zeer weinig te beteekeoen. Tramwayleeningen steeds lager. Aand. Rytuigv. verloren 4,/j, Gooische 8, Bott. ll/9. Industrieele waarden waren ook zeer stil. Afr. Hv. kwamen 1 pCt. op, Kol. Bk. Int. Cr. en Hv. Bott. circa 1 pCt. hooger. Daarentegen sloten lager aand. Stoomv. Nederl. (wegens het vergaan van dei» Koning der Nederlanden) 5, do. Java 3, Hv. Amst. 1 pCt., ook aaud. Haudelmij. sloteu 7/8a 1 pCt. lager. Europeesche waarden. Staatsfondsen. Op deze soorten deed üe malaise zich zeer gevoelen. Wel rijn de dalingen niet groot, maar daarentegen zijn zij vrij algemeen. De Belgische 2VapCt. gingen circa 2 pCt. achteruit en noteerden zaterdag 64J/4, Fran sche 3pCt. waren circa 5 pCt. hooger (841/#)- Hon- gaarsche eu Oosteur. fondsen verloren ,/a a 1 pCt. Ook Russen waren iets flauwer. Spanje l pCt. Buitenl. vielen van en 5pCt. Turken van 14m/i§ op .131,/J<. Ook de andere soorten dezer rijken warén in aangeboden stemming. Egypte 1 lager. Premieleeningen. Pruiss. loten verloren qiroa lOpCt. (142), doch ook de overige waren lager dan de vo rige week, met uitzondering van Hong. loten, die nagenoeg ouveranderd sloten. Spoorwegleeningen. Allen flauwer. Groote Buss, spw.mij. verloor circa 3 pCt., de overige- vermin deringen bedroegen '/,a X. Industrieele waarden waren ook flauwer. Cert. Duitsche Rijksbank verloreu 4 pCt. (148), do. aand. y4 (l52l/J, Oostenr. Hoog. Bk. J/8 (IlA'/J. Amerikaansche waarden. Staatsfondsen. Ver een. Am. foudseo fe en 3e S. verloren 1 a ll/s pCt. Florida's */4 lager. Louisiana's sloteu 65l/4, dus met e6n avans van ruim 2 pCt. Mexicanen moesten iets prijs geven eu Zuid-Amerikanen waren ook al gedrukt. Brazilianen */4, Colurnbianen 1, Peruanen 1, Venezuela's */g lager. Conféderé's golden 29. Spoorwegleeningen. Slechts op eeu paar uitzonde ringen na, was ook hier de daling algemeen. Cert. Burl. Quiuci vielen van 166!/4 op 140, onder welke daling echter het divident is begrepen. Chic. Gr. Tr. verloor 6 'pCt. (64»/4). Onder de uitzon deringen vallen obl. Calif. B. le Hyp., Cert. Chic. en N. W. en Un. Pac. South br. die circa 2 pCt. opkwamen, Miss. Kans. sh. die 1 en Cheasap. Ohio en N. W. Uu. die 1/s verbeterden. Industrieele waarden. Maxwell's waren door raeer- d< re vraag weer iets hooger. De aand. noteerdeu Zaterdag 321/a, de Inc. bnds. 377/8. Prolongatie-rente. Er was veel geld te beko- meu a 5 pCt, T. P.8. De flauwe stemming hield ook heden aan, behalve voor Sp&njaardeu en Ara. Sporen. De reali sation werden te Parys hervat. Turken moesten dit vooral ondervinden. Van onze Staatsfondsen waren drieën V4 beter (7 9d°ch vieren verloren 8/g a Vie (1011/^ 101); integralen noteerdeu 657/s. Aaud. Haarl. Zandv. gingen weer S'/j pCt. achteruit. Aand. Ned. Ind. Sp. verloren bun avans. Aand. Rynsp. sloten ll8 a V4 hooger, aand. BoxtelWezel dito. Rytuigv. 4, Bott. Tram. 2 pCt. lager. Stoomv. Nederl. hooger (103). De dalingen voor Europ. waarden bedroegen ï/8 a Spanje sloot V8 hooger voor ipCt, buitenl. Beide Turken verloren V4. Egypte 4pCt. noleerde 73 a 74'/4. Mad rid loten stegen 1 a l*/8 pCt. (68 Vi a 60), doch overigeus volgen ook deze soorten de daling. Russ. Sporen waren flauwer. Aand. Gr. My. waren eohter 4/18 hooger (129l/4). Vau Am. Staatsfondsen ondervonden Mexicauen de gevolgen der malaise, oude moesten l/è, nieuwe Vis Pril» geveu. Am. Sporen verkeerden in vastere stemming, vele soorten konden zich in aansluiting aau New-York iets verbeteren. Vooral gold dit voor Ontario's, die l1/* eu Ceutral Pac., dic#/16 opkwamen, Chic. Gr. Tr. sloot 69y4.

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 2