Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. EN, RN” i BINNENLAND. Nq 2682. 1881. 1, I 0 Woensdag 2 November. Hz 1 De insending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. evindt AAT- chten, LERAAR et EN bij ■1 tterdam. e waarborg i’s of batten Ma I i GOUDSCHE COURANT ADVERTENTIËN worden worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN IJ N van hesschen, aanvrage J ■eublernent; arantie. dacht verdieut ig sympathie feestelijk aam De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post f 1.50. geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS keljjker te kunnen overzieu, is een schetskaartje aan het ontwerp toegevoegd: De Minister heeft aan Gedep. Staten verzocht dit onderwerp, zoo gewichtig voor de herziening der be lastbare opbrengst ran de ongebouwde eigendommen, te overwegen en hem den uitslag daarvan mede te deelen. Na vaststelling van die indenting kan voor de leden der commissiën en voor die der hoofdcommissie eene belooning en eene vergoeding voor reis- en verblijf kosten bepaald worden, terwijl de Minister daarna zoowel Gedeputeerde Staten als aan den Commissaris des Konings in overweging tal geven de leden te benoemen. Tevens zullen aan den Minister voorstellen gedaan worden tot vaststelling der zuivere belooning voor ieder lid gemiddeld per dag, alsmede van de ver goeding voor reis- en verHyfkosten. Ijjders ge- >ereide wat- tvelke door ler spoedig Elk pakje 10 ct., waar- zich tevens doen. EETVELT bellen, jagers vergezellen, roeien, Zondag,che kleéreu afschuieren (kleêren, die in de week gedragen worden schijnt men zelf te moeten reinigen), orgeltrappen, pijpen schoonmaken enz. enz. enz. Belangstellenden verwijzen wij verder naar de advertentie der Vereeniging, voorkomende in de 4n>5. Cour, van gisteren. Oudewater. I. ïoetermeer. Iphen. lattman, Bodegraven. Haastrecht. nut,Woerden Daar na de invoering der drankwet in de tolhuizen geen sterke drank meer getapt mag worden, is het licht te begrijpen, dat de pachtsommen zullen dalen. „Reeds heeft zich" zoo schrijft men uit De Leek „in deze gemeente dusdanig geval voorge daan. Het tolhek, aan de provincie beboerende, kou voor een jaar nog bij de 900 opbrengen, thans is het verpacht voor ruim 600. En zoo zal het overal gaan, waar tot nog toe in de tolhuizen sterke drank getapt werd. Voor de eige naars der tollen, dat zijn inzonderheid provincie eu gemeente, zal de mindere opbrengst misschien een reden te meer zijn, om op alle wegen tollen af te schaffen.» Men sc'i rijft uit Utrecht van 29 dezer Na de reeds vermelde arrestatie van een zakken roller, die door de politie te Utrecht in verzekerde bewaring is genomen, werd van een boer, die zioh beden middag aan het station aldaar bevond, weder eene portefeuille gestolen, die, naar men zegt, twee duizend gulden zou inhouden. De politie is ditmaal echter niet zoo gelukkig geweest den dader te snap pen. Hij is waarschijnlijk reeds met een der treinen ontsnapt. Toen generaal Van der Heijden van Atjeh vertrok, werd hem door de officieren en de burgerij een groot afscheidsfeest gegeven, waarop hem en door de offi cieren en door de burgerij een stoffelijk aandenkeu werd aangeboden, dat later in Nederland zou worden overhandigd. Het Vaderland meldt, dat het souvenir der burgerij bent thans is aangeboden door den ge neraal Euderlein, den heer H. Raat, gepensioneerd hoofdofficier van het Indische leger en oud-burge- meester van Maastricht, en den heer Mulder, oud- gezagvoerder ter koopvaardij, thans wonende te Rot terdam. Het bestaat in een prachtig stel tatelzilver van 36 groote en kieiue couverts met toebehooren eu 36 messen met zilveren heften, en in een zil veren theeservies met zilveren blad. Het tafelzilver is geplaatst in een fraai palissanderhouten kistje, waarop een zilveren plaat met het volgende inschrift: „Aan zijne Excellentie den Lnit.-Generaal Karei Van der Heijden, oud-bevelhebber van Atjeh en onderhoorig- heden, uit ware hoogachting aangeboden door Atjeb’s burgerij." De heer v. Hasselt, dir. der filiaal iur. van het Kou. Met. lust, te Amsterdam, zendt aan 'tHandelMad een artikel over de stormwaeht, naar aanleiding van een ingezonden stuk over *t zelfde onderwerp in dat blad van 22 Oct. geplaatst. De heer v. H. herinnert, dat de groote storingen in den dampkring zich in ’t al gemeen iu oostelyke richting voortplanten. Kapt. Hoffmeyer, uit Denemarken, heeft grafische over- Te Arnhem is eene t bare stad- en landgenooten inderdaad zeer gemakkelijk maakt. Wij zouden daarop niet de aandacht ves tigen, ware het uiet, dat zij uitdrukkelijk adverteert in alle plaatsen, in en buiten Nederland, diensten te willen praesteeren, zoodat dus ook de Goudsche ingezetenen er van kunnen profiteered Om al dadelijk veler belangstelling te wekken deelen wjj mede, dat zy aanbiedt onze „belasting te betalen.» Ons dunkt, dit roiaal aanbod zal velen welkom zjju en waar het velen moeite kost de noodige penningen daarvoor byeen Ie krijgen behoeft men nu slechts één brief naar Arnhem te zenden en men ia er af. Daartoe bepalen zich echter hare werkzaamheden niet, er is nog meer: zy biedt zich o. a. aan tot „klein maken", wat voor sommige trotsche lieden niet kwaad is, tot „schaatsenrijden met dames", wat voor dames, die geen heeren-kennisseu hebben, een buiten kansje mag genoemd worden, tot „het brengen van kellners naar school", welk aanbod ous vreemd toe- schijut, daar kellners gewoonlijk niet meer school gaan, hoewel een lesje iu de wellevendheid voor reien hunner niet kwaad zou zyn, om te dienen „ujy getuigen" wat voor menig beschuldigde een uitkomst kan zijn, om „vlaggen uit te steken", wat de aan dacht verdieut van herbenoemde burgemeesters, die weinig sympathie genieten cn op die wyze de stad een feestelijk aanzien kunnen geven. Doch genoeg. Men ziet, de Vereeniging doet van alles. Wy GOUDA, 1 November 1881. Burg, en Weih. dezer gemeente hebben benoemd tot Schatter vau de huurwaarde van de lokaliteiten, waar sterke drank iu het klein wordt verkocht, den heer P. Heydelaar. Naar wy vernemen zal de stoomtram Gouda Bodegraven 15 December e. k. beginnen te rjjden. De remises ten dienste van dieu tram zullen niet ge vestigd worden op de plaats daarvoor oorspronkelijk bestemd, nl. op den grond aan de Crabethstraat gelegen lunchen de geprojecteerde zijstraat en de Wetering, welke de gemeente daarvoor indertijd af stond, maar op het terrein dat gelegen is aan de linkerkant, als men het station der Ned. Rijnspoor wegmaatschappij alhier binnentreedt. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier beeft benoemd tot godsdienstonderwijzer en krank- bezoeker den heer J. Bonman te *s-Gravenhage. (Kerk. Ct.} De Volks-uitvoering, Zondag jl. in de zaal „Kunst min* der Sociëteit „Ons Genoegen» door de Liedertafel etpollo gegeven, is goed geslaagd. Een talrijk publiek was opgekomen, dat door den President, den Heer H. J. W. Huber, met een kort woord werd welkom gebeeten, waarbjj hij het vooiuitzioht opende dat deze eerste volks-uitvoering door meerderen zoude worden gevolgd. De verschillende nrs. van bet Programma werden op verdienstelijke wyze uitgevoerd en de heeren, die tot de uitvoering medewerkten, hebbeu .alle aanspraak op een woord van lof. Wij zijn zeker instemming te vinden by hare gasten van Zondag-avond, als wjj de Liedertafel harteljjk dank betuigen voor hetgeen ten gehoore werd gebracht. Een tweede volks-uilvoeriug zal hoogst welkom zijn! Cornells Bakker is heden vyftig jaar lang onaf gebroken werkzaam geweest als garenspinnei in de zelfde firma by den heer G. Soos. De grootvader van den tegenwoordigen heer G. Soos nam hem 50 jaar geleden aan als garenspinner, en hjj heeft altijd trouw en eerlijk zyn plicht volbracht. Zijne kameraden hebben thaus zyn werkplaats versierd en zyn patroon heeft hem een nieuw lakensoh pak vereerd. Hjj is betrekkelijk nog jong (65 jaar) en vol yver. Wij maken mei genoegen melding van een dergelyk zeldzaam voorkomend voorbeeldjan trouwe plichtsbetrachting. Door de erfgenamen van wijlen Z. K. H. prins Frederik is aan de algemeens armen van ’s Graveuhage, Delft, Wassenaar eu Voorschoten respektieveljjk een som van 5000, 1000, 2000 en 500 geschonken. De Minister van financiën heeft aan Gedeputeerde Staten der verschillende provinoiëu, krachtens art. 5 der wel van den 25sten April 1879 (SlaatMad Gisteren morgen omstreeks acht ure is er een hevige brand uitgebarsten iu een perceel aan het Brooderpad nabjj de Utreohlsehe brug onder Leider dorp, bewoond door den beer mr. L. Serrurier. De vlammen verspreidden zich binnen teer korten tjjd zoodanig, dat er aan bet behoud van bet perceel niet te denken viel. Het is dan ook geheel uitge brand. De bewoner heeft zich, door ongekleed uit het bovenraam te springen, gered. De braud moet, naar wjj vernemen, zyn oorsprong gevonden hebben in don schoorsteen, bjj het aanmaken van eene ka chel. Geldawaarde eu manuscripten zjju met de hulp der buren gered. Overigens is alles verbrandook de dienstboden hebben het hare verloren. vereeniging werkzaam, die bet I 1 noemden slechts een gedeelte harer werkzaamheden, zij doet nog veel meer als honden wassohen, doo- den afleggen, juweelen beleenen, dames af halen, inpakken en schoonmaken, vleesch brengen (dit ver dient veler attentie), Nieuwjaarwensobers beletten te zichten der weersgesteldheid op den Atlant. Oceaan geleverd, die van veel waarde zyu. Prof. Buys Ballot beeft in diens werk eene voorrede, ook met het oog op de meteor, waarnemingen, aaugedrongen op telegrafische verbinding met de Bermuden, de Azoren, no. een ontwerp toegezonden, waann iedere pro vincie' voor de werkzaamheden der herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen in schattingsdistrioten en elk district in onderkoelen is verdeeld. Om de ontworpen iudeeling gemak-

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1