Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ER. b; I W *01 te 1 N° 2684. 1881. L [TEN BINNENLAND. Zondag 6 November. Co. Cle„ nkerü FTE. clol. X)M. ipoth. LLK smaak «n i bestand- n alcohol, en Hoog- tnaterdam relt door bevolen. I w n op aan- ra. .1 GOUDSCHE COURANT. bui«, mits 101. de gevolgen derend». 1, die wei- dl dadeljjk JHR KA- vragen bjj Itl te n mm bro- I BTolea door I n het phar- I m voonitter I eNew-York, I lp«nkruia»H I (•▼erteeritig, I «maak h«t I Ing ti. 1 te i de meeste plaatsen, voor Ne- lor eemgt Noeingen. dit middel •rdMbesU x>rsabriA» Gouda GOUDA, 5 November 18S1. Gisteren morgen heeft rich J. M. T. alhier door ophanging van het leven beroofd. Gilleren morgen heeft een 74-jarige grijsaard op de Gouwe een beroerte gekregen, waarop hij onmid- delijk dood ter aarde viel. Het Bestuur der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden bericht, dat gedurende de maauden November en December in voornoemde inrichting dagelijks jon gen. kunnen worden aangenomen, die een verbin tenis in ’s Rijks zeedienst weuschen aan te gaan. De vereiscbte leeftijd is van 131/, totlöjaar. Inlich tingen zyu op franco aanvrage te verkrijgen by den directeur. Tot lid van het burgerlijk armbestuur te Berg- Ambacht is herbenoemd de heer Joh. van der Hee. Cs. tche fabri-. prjja. 1 BIB- 3. IDETi- W1JN- sulk een maatregel zeer sou winnen. Andere leden echter konden rich met deze beschouwingen niet vereenigensij waren van oordeel, dat eeire alge heel. scheiding van kerk en staat tot de onmoge lijkheden behoort, en dat er tusschen beide steeds verband tal en moet blijven bestaanomdat de staat belang heeft by bet bestaan der kerk, en dese behoort te bescoermen naar de mate barer be hoeften omdat de kerk tegenover den staat onver vreemdbare rechten bezit, voortapruitende uit de inbezitneming harer goederen en uit andere oorza ken. De staat heeft er belang by, dat het volk godsdienstig zij en dat er, waar het noodig mocht blyken te zyn, meerdere kerken worden opgericht om godsdienstzin te bevorderen, terwijl volgens deze opvatting art. 168 der Grondwet wel degelijk be zwaren tegen eene dergeljjke afrekening oplevert. Door toeneming van de bevolking Ie Hazerswoude tot boven de 3000 zielen, ie de Raad bij de laatst gehouden verkiezing met vier leden vermeerderd. Door eendrachtige samenwerking der auti-revolutionairen en katholieken beboeren die vier nieuwe leden, op één na, die R. K. ia, tot de anti-revolutionairen, die daardoor in den Raad juist de meerderheid hebben erlangd, indien sij steeds mogen staat maken op den steun van een of twee der R. K. raadsleden. Van dien gunatigen toestand hebben zij be hendig weten gebruik te maken door in de Woens dag gehouden Raadsvergadering ceu voorstel tot hef fing van schoolgelden in de openbare gemeente-scholeo te doen, hetwelk mei de meerderheid van ééne stem is besloten in de volgende raadsvergadering een punt vaas bespreking te sullen uitmakenen zulks in weerwil dat de gemeeyja-foudsen ju bijzonder voordeeligen en goeden staat zyn. Men schrijft uit ’s-Gravenhage De politie alhier deed Woensdag een ruime vangst. Herhaaldelyk reeds bad zij klachten vernomen over verschillende diefstallen op de openbare straat en in winkels, b. v. door bet wegnemen van broodjes uit onbeheerde bakkerswagens, het ontvreemden van wa ren uit kruideniers-ueringen en het stelen van voor winkels uitgestalde voorwerpen. De yverige nasporingen van den rechercheur De Fiouw werden, na een beleidvol onderzoek, bekroond met de ontdekking van eene jeugdige dievenbende uit 7 deugnieten bestaande, waarvan de oudste niet meer dan 17 jaten telt, by welke tal der ont vreemde voorwerpen werden gevonden, zoomede ver schillende sleutels, die hier en daar vermist werden. Allen zyn sedert 2 dsgen door den commissaris van politie der 2e afd. in verboor genomen, die termen heeft gevonden ze naar het huis van arrest te doen overbrengen, als verdacht van diefstal in vereeniging. Een paar dezer knapen bezochten de ouderlijke woning niet meer, maar waren altoos zwervende. Van hen die zich van tijd tot tijd naar het onder lijk huis begaven, wordt vermoed dat de ouders niet onbekend waren met de gepleegde feilen. De Duitsche reiziger dr. B. Hagen beeft uit Tand- jong-Morawa, dd. 3 Sept, jl, bericht, dat hy van zyne reis in het binnenland van Sumatra dien dag was teruggekeerd. Hy trok de Noordelijke, nog vry onbekende Battalandeu door en bet plateau van Noord-Tobah tot aan 'het groote Tobahmeer, waar hy 10 dagen vertoefde. Hij werd overal zeer vriénde lijk ontvangen. Zyn reisgezelschap bestond uit 2 Maleische bedienden en 30 Tobah-Batta. Zijne ver zamelingen van ahthropologisch-etbnographisobe, zoö logische en vooral botanische voorwerpen zyn zeer ryk uitgevallen. Hy vond menige plant op de plateau’s overeenkomende met Europeesohe, o. a. vi ooltjes en een aardbezie. Men meldt uit Nice, dat eerlang aldaar verwacht worden onderscheidene leden der Oostenryksobe Kei zerlijke familie. Het seizoen in die vereenigingsplaats der groote wereld is reeds aangevangen. Onder hare meest gezochte kringen behoort de Cercle maritime. Deze heeft eene wijziging in haar bestuur ondergaan en er zullen dezen winter meer feesten worden ge geven dan vroeger. De hser Mouhot, secretaris van De heer mr. J. A. Lery leidde gisteren avond te Amsterdam in een door honderden bezochte verga dering ,de eedsquaestiev in. Spreker wees in een keurig uitgesprokens rede op de gevolgen - opvatting van den Minister voor dengeen, gerde den eed af te leggen. Die opvatting kon leiden tot gevangenisstraf of boete en tot ontzet uit de volheid der burgerlijke en burgerschapsrechten. Zoo was zij in strijd met artt. 6 en 164 der grond wet. Hy stelde het onbeteékenende der drogredenen, waarmede men die opvatting trachtte te verdedigen, in bet licht. De grondwet zou Nederland niet waar dig zijn, als zy reide wat men haar wilde laten zeggen. Met klem stelde spreker tegenover die op vatting de geschiedenis der gewetensvrijheid in den Nederiandsohen Staat, zich o. a. beroepende op art. 13 der Unie van Utrecht. Vervolgens bracht mr. Levy den eed ten toets als waarborg voor waarheids liefde. De eed kan, mag, en zal, zoo betoogde spre ker, dat niet zyn, kan het niet zyn, omdat de formule iets zegt, wat misschien de man die haar uitspreekt niet geloofthy mag dat niet zyn omdat de man, die niet zweert, reeds daarom ongeloof waardig zou sohynen, en de eed is naar de bedoe ling onzer wet ook zulk een waarborg niet, aange- zien de Staat eedsweigering verschillend straft. De eed is dus slechts een pynigingsmiddel. Zal de na tie zulk een zedelyke pijniging dulden vraagt spre ker. Zonder de idee van het Protestantisme, dat het onvervreemdbaar recht op eigen overtuiging heeft gegrondvest, ware de moderne staat niet mogelijk. Wie de gewetensvrijheid aanrandt, begrijpt Luthers woord niet«Hier sta ik, ik kan niet anders.* Door luide en langdurige toejuiching werd deze rede gevolgd. De beer Hugenholtz bracht hierop de religieuse bezwaren tegen den eedsdwang in herinnering de orthodoxe kan niet zweren op grond van de Berg rede de moderne theïst kan het erenmin om de beteekenis van de eedsformule; de ernstige atheïst en abstentionist moet zich van den eed onthouden, omdat hy geen persoonlijken God erkent. Met het oog op deze bezwaren wenschte spreker den eed facultatief te stellen. De vrije gemeente staat bui ten de bestaande kerkgenootschappen, en de Mi nister - wil in dezin tijd juist kerkgenootschappen opgericht zien. D voorzitter deelde mede dat al de voorstanders vsn den eed, die uitgenoodigd waren ter vergade ring te verschijnen, te kennen hebben gegeven dat zij verhinderd waren. Hierna wordt eene motie van den heer Levy in discussie gebracht. Een der aan wezigen maakt de opmerking, dat het facultatief stellen van den eed moeilijkheden zal oplereren. Deze bedenking wordt door den heer Levy weerlegd. Op de herbaalde vraag des voorzitters of niemand den eed wil verdedigen, staat eindelijk iemand op, die verklaart voorstander van den eed te zyn. De motie van den heer Levy, welke de wonsohelijkheid uit spreekt dat eedsaflegging volkomen afgesohaft of facultatief gesteld worde, wordt by zitten en opstaan met byna eenparige stemmen aangenomen. Het eerste proces-verbaal wegens overtreding der dien Cercle, ook in Nederland guustig bekend, is in dezelfde betrekking bij het nieuwe bestuur opge treden, dat uit leden van verschillenden landaard ia samengesteld. Werd onlangs gemeld, dat de kerk te Moerdijk was ingenomen, er werd echter vergeten te melden, dat ook bij die kerk de begraafplaats hoorde, die nog niet ingenomen was. Toen nu dezer dagen een lijk begraven moest worden, meende men de draagbaar te haleu, doch de ex-kerkvoogd C. Vos Weigerde halstarrig die af te staan, evenmin als hij den sleutel van het bek der begraafplaats wilde af geven. Men was dus genoodzaakt de politie te hulp te roepen. In tegenwoordigheid van den bri gadier der maréhsuseé’s en van een paar manschap pen werd het hek ran het kerkhof opengemaakt, terwyl de pastoor zoo welwillend was de draagbaar af te staan, die aan de Katholieken behoort. Zelfs by den doode kon men de veeten niet laten rusten. In de 2e leesvergadering der vereeniging,Win- terlezingen' te Berg-Ambacht werd Donderdag jl. de spreekbeurt vervnld door den hser D. Oskam, die eene boeiende voordracht over: Napoleon I hield. Na de pauze werden bijdragen geleverd door den spreker en de hoeren J. G. Beltink, T. B. van Dam, H. Bezemer D. Blanken Az. A. Blanken Dz., G. de Vreugt, J. G. Bettink Jr, P. J. Bettink en A. Schriel. Met het oog op de slechte tijdsomstandigheden, het grootendeels mislukken van den jongsten oogst en hel weldra verschynen van een nieuwen betaaldag over 1881, hebben alle pachters van het rentambt Zwaluwe zieb schriftelijk gewend tot de Hooge Erven van Z. K. H. Prins Frederik, ten einde geheele kwijt schelding ran pacht te verkrijgen over ditjaar. Aan het verslag omtrent het afdeeliugsonderzoek over de begrooting voor het departement ran finan ciën, dienst 1882, wordt o. s. ontleend: De vraag werd herhaald of de regeering niet by de Ned. Bank pogingen sou kunnen aanwenden om de belangrijke sommen, die zij aldaar vaak rente loos heeft liggen, productief te maken. Op nieuw werd aangedrongen op eene herziening der verorde- ningeu betrekkelijk het grootboek der nationale schuld, en geklaagd over de langzame en door tijd verlies voor de betrokken personen zeer kostbare behandeling van zaken aan genoemd bureau. An dere leden zagen juist in de gestrenge bepalingen der beslaande wetgeving een noodzakelyken waar borg voor de zekerheid der belegging en tegen eventueels misbruiken. Naar aanleiding van den post voor kosten, vallende op de vernieuwing der munt- billetten, werd door den heer Gratama eene nota overlegd met de strekking om uitbreiding te verkrij gen ran het kapitaal der muntbilletteu tot/15,000,000, mat welk betoog verscheidene leden djer afdeeling instemden. In eenige afdeelingen werd aangedrongen op spoe dig voortwerken met de herziening der belastbare opbrengst voor de ongebouwde eigendommen en de voorbereiding daarvan. De vraag werd nog gedaan of er uitzicht bestaat, dat de regeering zich spoe dig in het bezit zou kuunen stellen van de do meinen, door wjjlen prins Frederik bezeten, onder herinnering in deze aan het belang van deu staat. Wat denkt, zoo vroeg men, de regeering over eene afrekening met de kerkgenootschappen, waarbij aan deze in eens de gekapitaliseerde som der nu uit betaalde traotementen werden toegewezen? Wal denkt’ zij met name ran eene uitkeering aan de Ned. herv. kerk, waarbij de afrekening, niet met de synode, maar met iedere gemeente afzonderlijk zou plaats grijpen Deze twee vragen waren in drie afdeelingen de uitkomst eener langdurige beraad slaging. Ook de toestand der Christ, gereformeerden kwam ter sprake. Men beweerde, dat hun, door het onthouden van traotementen aan hunne leeraars, onrecht geschiedde. Do scheiding van kerk en staat bleef, volgens sommige leden, bier buiten spel, en bet was onbetwistbaar, dat de vrijheid der kerk by

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1