Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Nq 2690. 1881. amer. DE FTEN LEN >t van ZOON dheden rij aver se gal, ittalag; rijvend te BINNENLAND. R.S Zondag 20 November. WAN, OOP ENG 1ENK. ber De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. ier GOUDSCHE COURANT ENIGING. ADVERTENTIÊN worden worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN >40 aan het BU deze Courant behoort een Bijvoegsel. te 'hemüten. ;e Gouda Ite gaf geplaatst ▼an 15 regels a 50 Centen; iedere rege meer 10 Centen. GROOTE LETTERS ig, enz. BENEDEN Huurprijs gelegenheid Tot onderwijrer te Oudewater is benoemd de heer A. Vaa der Zanden, te Gorinchem. De eerste kamer ia tot hervatting barer weksaam- beden bijeengeroepen op Maandag 28 November, 'a avonds 8 ara. 'ING met st HOOI en rate Gouda. Kattesingel KIESVER- r belangstel- 'armonie, r 1881, ktten. ksels I iet de hand- ader Kinde st! oud, zin- met uitzicht rtuigen óch ;raat Q 237. F. om ver- rank in het twee i’. 639 aan H. P«t. Vree. Sireerman. Priel. De Minister van Koloniën heeft nog de sprekers beantwoord en als s'*'-*- 1 1 11 gang op den grant De eerste afdeelj Indie is aangenotde Op van I Staten-Generaal. Twuoi Kamib. Zittingen van 17 en 18 November 1881. In de zitting van Donderdag ia de behandeling der Indische begrooting voortgezet. De minister van koloniën heeft uitvoerig geantwoord. Hy ver dedigde de Indische regeering, noemde den staat der Indische financiën zorgwekkend. Hjj verdedigde voorts de uitgaven voor openbare werken; als ten gunste der bevolking, en eveneens de afschaffing van de pandjesdiensten. Voor onsen invloed op de noordkust van Borneo wordt door kruisers gewaakt. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in en avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.25 franco per post 1.50. opgave van de localiteiten, door aanwijzing van straat en nummer der gebouwen, waartoe rij behooren en van de personen, die voor den verkoop van sterken drank in die localiteiten gepatenteerd zijn. Voor bet register der vergunningen is een model bij *s Ministers brief gevoegd. Voor elke localiteit behoort eene afzonderlijke bladzijde te worden bestemd. ekende op- Naar men aan bet Dagblad meldt, beeft de Holl. Spoorwegmaatschappij aan Nathan Blom, die bij het jongste spoorwegongeluk te Rotterdam een been ver loor, 20,000 schadeloosstelling aangeboden. Met dit aanbod wordt echter door hem geen genoegen genomen zyn eisch is f 30,000. De zaak ia in han den van een advocaat. Er zijn in de Tweede Kamer, zegt het HU. een vijftigtal liberalen, maar een liberale party zoekt men er te vergeefs, want een party zonder leiding, zonder eenheid van denkbeelden, is geen party. In die .bekende" verdeeldheid ligt het geheim van de kracht der tegenwoordige Regeering, gelyk zij ook de reden was, waarom het tweede ministerie- Heemskerk drie jaren aan het bewind kon blyven. Het ia een droevige waarheid, maar zy spreekt luide uit de geschiedenis der laatste vijftien jarende liberale leden der kamer zijn hechter steun voor een ministerie, dat niet onbewimpeld tot bun richting behoort en dat zij zelf reden hebben te wantrouwen, dan voor een kabinet uit de eigen partij voortge- Donderdag stond voor de rechtbank te Zutfen terecht J. D. E., vroeger halte-chef, thans wonende te Leiden, ter zake van het zonder opzet voor een trein doen ontslaan van gevaar, dat hij had kunnen en moeten voorzien. Op 20 September 11. toch liep een passagiers!rein, doordat een wissel naby het station Asselt niet behoorlijk verzet was, op een goederen trein, die stilstond, door welke botsing een belang rijke schade aan het materieel is toegebracht. Het Openbaar Ministerie eischic een cellulaire ge vangenisstraf van 45 dagen. Uitspraak op 23 No vember. GOUDA, 19 November 1881. Zondag U. werd onze Gemeente bezocht door den Generaal-Majoor, oud-Minister van Oorlog H. J. Un derlain, die in zyne qualiteit van Eere-Secretaris der Vereeniging van gepensioneerde Onderofficieren en minderen van het Nederlandache Leger kennia kwam maken met bet Dagelykach Bestuur uit het Hoofd bestuur, alhier gevestigd. Z. Exc. stelde zich belang stellend op de hoogte der zaken van de Vereeniging en na volkomen medewerking te hebben toegezegd, vertrok Z. Exc. weder te 2.25 des namiddags. Men verneemt, dat de commissie uit de Tweede Kamer, belast met het nazien van bei verhandelde in comité-geoeraal over de Atjehsche aangelegen heden, besloten heeft de debatten onveranderd te pu- blioeeren. Do hoeren van der Linden, Blussé, Heydenryck, Sobimmelpenninok van der Oye en Roëll hebben voorgesteld hoofdstuk II der staatsbegrooting voor 1881 aan te vullen met een nieuw artikel, luidende: Jaarlykscbe toelage aan mr. D. Veegens, eervol ont slagen griffier van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, om te worden genoten boren het hem aankomend pensioen, f 1600. Naar het oordeel der voorstellers vindt dit voorstel, duidelijk naar inhoud en strekking, zyne beste rechtvaardiging in zich zelf. Het is aan alle zeevarenden bekend, merkt de Ank. Ct. op, van hoeveel belang wylen Z. K. H. Prins Hendrik de sloepen beschouwde. Zoo vaak Hy een boot der Maatschappij Nederland bezocht, waaraan Hy Zyn bescherming had verleend, was steeds Zijn eerste onderzoek naar het aantal en de inrichting der sloepen en de maatregelen, met betrekking daartoe vooige- schreven. Misschien heeft men het aan den Prins te danken, dat ook op de gezonken boot die sloepen zoo goed in orde waren en dankt menig schipbreukeling thans aan hem nog bet leven. De jaarlijkscbe algemeens vergadering van het Ne der!. gymuaatiekverboud zal gehouden worden Op Zon dag 18 December e. k., in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht. Volgens uit Batavia ontvangen bericht, is door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië hel stoom schip nw Laneberge uitgezonden ter opsporing van de drie nog ontbrekende booten van de Koning der Nederlanden, en zal Fborwoarts op zijn thuisreis weder Point de Galle aandoen. Recht hebben wy daar niet. Het Charter door En geland verleend draagt ecu privaat karakter. De in voering van het eiriel bestuur in Atjeh geschiedde enkel om staatkundige redenen. Waar is het ver baal omtrent Der Kinderen, dat van der Heyden is aangespoord ontslag re nemen, maar enkel ter wille van het prestige van ons gezag, daar hij te Batavia in een strafproces als getuige had moeten optreden, wegens handelingen van onder hem staande ambtenaren. De bh. Insinger en Heydenryck hebben het vryhandelatelsel beat reden. In de zitting ran gisteren ie de beraadslaging over de Indische begrooting voor 1882 voortgezet. Naar aanleiding van een scherpe rede van den heer de Casembroot over b<| incident van der Heijden- der Kinderen-Lensberge, bver het ontslag van v.d. Heyden en de niet-vervolging van kapitein Kauffman, zonder dat diena onschuld werd vooropgesteld, gaf de Minister van Koloniën, nu van de zaak een poli tieke quaeetie werd gemaakt, mededeeling van het rapport van daa Prnaarsm» Oaaaraid over de fiitreT*’- van de zaak-Kauffman, waaruit blykt, dat deze gruwelijke mishandelingen aan dwangarbeiders had doen ondergaan, die door den oivielen Gouverneur van der Heyden niet waren tegengegaan. De Gouverneur-Genetaal was dan ook bevreesd, dat, als vso der Heyden als getuige werd gehoord, hy als beschuldigde sou moeten vervolgd worden. En wat de niet verdere vervolging van de zaak Kauffman betreft, zy werd alleen daarom nagelaten, omdat de meeste daarby betrokken Inlandache dwang arbeiders reeds waren overleden. De Minister heeft verder alle dossiers overgelegd. De heer Keucbenins constateerde daarop, dat ge neraal v. d. Heyden alleen indirect in de zaak be trokken ia geweest en verzocht deu beer de Casem broot, om de woorden van verachting jegens deu heer der Kinderen, door hem overgebracht, in te trekken, omdat de heer der Kinderen gehandeld heeft op laat van den Landvoogd. Hiermede liep dit incident af. De voortgezett beraadalaging over de ludiache begrooting zelve gt nog verscheiden leden aanleiding tot repliek. De heeren Rutgers, Wintgens, de Brnyn Kops, ran Delden, van Gennep, en de Casembroot, hebben ge repliceerd. De laatste ontkent te hebben gezegd dat de heer dor Kinderen verachting verdient. - - sjb politiek verkondigdvooruit- dAg van het bestaande. fg van hoofdstuk II, uitgaven in Maandag voortzetting. f eene desbetreffende vraag beeft de Minister Binneulaudscbe Zaken medegedeeld, dat de be schikkingen op aanvragen om vergunning tot verkoop van sterken drank in bet klein, bedoeld by art. 1 der drankwet, rijn vrijgesteld van het recht van ze gel eh van de formaliteit der registratie. De Minister van Binnenlandeobe Zaken heeft aan do Commissarissen des Konings verzocht de gemeen tebesturen, voor zooveel noodig, in overweging geven, om, ter bevordering eener goede uitvoering der wet van den 28sten Juni 1881 (SlaatebladNo. 97) aan te leggen lyaten van de localiteiten, waar op 1 Mei jl. en waar op 1 November jl. sterke drank in het klein verkocht werd en een register van de vergunningen, krachtens die wet verleend. De eerstbedoelde Hiaten behoeven alleen te bevatten Uit Moordrecht sohryft men onaDinsdagavond bad de eerste wintervoorstelliug plaats van de ver eeniging «Door oefening volmaakter*. Zy had voor dezen avond gekozenJanus Tulp* van Justus van Maurik Jr. en «Het Postkantoor* van Gerard Keiler. Op uitnemende wyze is er gespeeld, de rollen waren aan goede krachten toevertrouwd en er moet gezegd worden, dat ieder, die meewerkte dit op flinks wyze gedaan heeft. De vereeniging, die ook eene afdeeling voor zang beeft, werkt met lust en zal ongetwijfeld naar veler verlangen in dezen winter nog veel meer genoeglijke avonden verschaffen. S I r 1

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1