OPENBARE TMOOFli MEUBILAIRE Afvaart Vrpag 10.45, Gemeubileerde Kamer, Kleinhandel in Sterken drank. ADVERTENTIÉN. TURFMARKT. TVasschen, Repareeren, Opmaken. D. HOOGENBOOM MarktGOUDA. Machinale Stoomziiivering. Te Gouda, TH1M, ApotL Jn SWITZER Az. Cognac a fl.öOper flesch. ROERENDE GOEDEREN, ss Schipper KABEL. te WADDINXVEEN, maar ook reoktsinuige dooiers, advocaten ene. In betrekkelijk korten tgd kwam deze inrichting tot stand, finautteele en andere bezwaren werden spoedig overwonnen alleen het krijgen van studenten ging moeilyk. Aanvankelijk waren er meer professoren dan studenten en toen een der bladen opmerkte er zijn wel iriê studenten, antwoordde dr. Kuijperwel b|jna tweemaal zooveelThans t|jn er 16, en dit getal zal wel toenemen, waarbij men eehter niet moet vergeten, dat de voorwaarden om tot deze universi teit toegelaten te worden minder zwaar zijn dan b|j de rijks-unit ersiteiten. Spr. stelde daarop iu het licht de verhouding van het confessionalisme tot de andere richtingen en deed ons hooren hoe een der woordvoerders dier par;|j, de predikant Westhoff te Gorinchem, dacht over de andere partijen, waartoe hij ons deed ken nis maken met diens brochure„Eene verkenning op het kerkelijk slagveld." De confessioneelen heet het daarin hebben vier vijanden, ul. 1. de christelylc-afgesoheideuen. 2. de orthodoxen, dieniet gereformeerd xïjn. 3. de Evangelisohen of Groningers en 4. de modernen. Van al dezen is alleen de tweede oategorie op den duur te duchten, want zoowel de modernen als de Evangelisohen en een gedeelte der afgescheidenen (het andere gedeelte moet door den t|jd tot de confessioneelen overloopen) zullen lang zamerhand verdwijnen, zoodat dan alleen overblijven als tegenpartijde niet gereformeerde orthodoxen, die echter ten laatste ook zullen bezwijkeu, zoodat dan alleen overblijft de party der confessioueelen. Spr. schetste daarop het karakter dier confessio neels party, die van hare aanhangers vordert blinde gehoorzaamheid aan „het stelsel", onvoorwaardelijke trouw aan „het program", en toonde vervolgens aan waarom de modernen daartegen met kracht moeten opkomen. Zij moeten dit uil naam 1°. der waar heid, 2° der vroomheid, 3° der zedelijkheid en 4° der historie. Spr. zag in een geloofsleer, die toch is een beschrijving van het inwendig leven van den menscb iets, dat voor den dep kenden inensoh on mogelijk is, want het gaat niet aan dat de raensch wordt voorgeschreven dit of dat te gelooven, het geloof is en moet zyn een vrucht van eigen over tuiging, wil het iets beteeekenen. Men gelooft maar niet wat men wil, maar wat men kan. De leer is by de confessioneelen de hoofdzaak. //Zijt gy goed iu de leer?" is de eerste vraag en een onzedelijk men8ch, welke slechts die vraag bevestigend kan be antwoorden, stellen zij hooger dan een hoogst zedelijk mensch, die op het punt van de leer faalt. Het confessionalisme is in zijn karakter gfclyk aan het ultra-montanisme. Evenals dit 'luatste //de kerk" als het hoogste stelt, zoo stelt het eerste „de leer" bovenaan, en eigen overtuiging is hier evenmin als daar geoorloofd. Spr. stemt toe dat er in het Calvinisme den grondslag van het Confessionalisme een en ander is, dat goed is en spr. ziet niet voorbij, dat er in zyn hoofdidee //God's souvereiniteit" een kracht ligt, die uitnemend heeft gewerkt (men denke o. a. aan den 80 jar. oorlog, aan den kryg in de Trausvaal enz.) maar over het geheel moet het bestreden worden als zynde de vernietiger van eeu eigen overtuiging iu den mensch. Hoe moet het confessionalisme bestreden worden, vroeg spr. ten slotte, met welke wapenen Door dogmatiek? volstrekt niet. Deeenige wijze, waarop de moderne daartegen te velde moet trekken is door tegenover de leer der confessioneelen den geest van Jezus te stellen. Jezus gaf geen leer, leerde geen stelsel maar gaf den zijnen iets wat beter dan beide iseen liefdevolle geest, die in het leven, zoowel het maatschappelijk als huiselijk leven, moet toonen de beginselen van reinheid, godsvrucht en ware humaniteit. Gedoogt ons bestek niet, dat wij meerdere ruimte vonr deze rede afstaan, waarom wij ons moeten bepa len tot bovenstaand, zeer on volledig, verslag, wy eindigen met de vermelding dat de boeiende rede van den h^er Hagen met de grootste aandacht door de aanwezigen werd gevolgd en ten slotte luide toegejuicht. De Zuid-Holl. gymnastiek ouderwijzers-vereeniging hield op Zondag 20 Nov. te Sohiedam hare alge- meene vergadering. De commissie, belast geweest met de oprichting van een ondersteuningfond9, bracht verslag uitr waaruit bleek, dat zy niet alleen weinig byval met haar pogen mocht inoogsten, maar ook zelf tot bewustziju was gekomen dat een dergelijk fonds niet genoeg aan het voorgestelde doel zou beantwoorden. Zij deed daarom het voorstel, het plan op te geven wat roet aigemeene stemmen werd aangenomen. De heer S. vau Aken hield eene lezing over het woord //schooloefeningen", en trachtte op verschil lende gronden aan te toonen dat dit woord geen uitdrukking is voor de bedoelde oefeningen en men bet daarom in geen geval moest gebruiken op pro gramma's b|j openbare uitvoeringen. De heer H. J. Steenbergen sprak over de inrichting van speeltuinen. Door hem is een 14tal jareu geleden op verzoek van de gemeente Gouda, een plan ont worpen voor een speeltuin, welk plan evenwel om verschillende redeuen niet is ten uitvoer gebracht. Dit plan verschilt in zooverre van de in den laatsten tijd opgerichte kinderspeeltuinen, dat het zou zyn geworden een uitspauningsoord voor iedereen. Het zon moeten bevatten een gedeelte voor jonge kinderen bestemd, voorzien van allerlei speeltuigen aan huunen leeftyd passeudeverder eeu gedeelte voor oudere knapen eveueens met daarbij passend speeltuig; eeu derde gedeelte voor meisjes van dien leeftijd en eindelijk een vierde gedeelte met do uoodige gymnastiek- toestellen voor jongelingen, vervolgeus nog kegel en kaatsbanen, gelegenheid tot schieten met klein geweer en dan een gedeelte tot theetuin ingericht (waar geen sterke drank zou worden geschonken) om hiermede ook voor de ouders de gelegenheid open te stellen zich met hunne kinderen daarheen te begeven, terwijl dit gedeelte z66 gelegen zou zijn, dat men vau daar een overzicht had op den geheelen tuin. Deze lezing bracht de tegenwoordige kinderspeeltuinen ter sprake, waaruit voortvloeide dat de vergadering de volgende motie vaststelde„De Zuid-Holl. gymnas tiek onderw.-vereeniging, hulde brengende aan de oprichters vau kinderspeeltuinen, erkent dankbaar hunne goede bedoelingen, maar meent echter te moeten wyzen op de gevaren, aan sommige daar geplaatste toestellen verbonden. Gaarne zou de Ver- eeniging zien, dat deze tuinen zoodanig werden gewijzigd, dat er voor de jongere kinderen een afzonderlijk gedeelte bestemd werd, waar men hoe- nnarad geen gymnasliektoestellen aantrof, maar waar uitsluitend zulke voorwerpen werden gevonden, waar mede kinderen vau dien leeftyd gewoon zijn zich te vermaken. Voor grooteren alleen kon men sommige weinig gevaarlijke toestellen in gebruik geveu. De heer C. D. Doeleraan hield eene leziug over het zitten, in verband met de gezondheidhij toonde aan, hoe nadeelig het zitten voor de levens verrichtingen 19, en ook welke nadeelen van slecht zitten te waohten zijn. Daar nu in den tegenwoor- digen tijd, ter wille van de studie, zooveel tijd zittend wordt doorgebracht, acht hij het noodig, dat men daarbij goed tracht te zitten, en niet te lang achtereen en het zitten af vissele met van tyd tot tijd op eene daartoe ingerichte plank eeuigen tijd liggend door te brengen. Door den heer P. M. Blonk werd tydens de ver vergadering onderwys gegeven aan eene afdeeling jon- in vrij-oefeningen op eu van de plaats. Voor de volgende vergadering werd Delft aan gewezen. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittingen van 24 en 25 November 1881. In de zitting van Donderdag is bij de verdere be handeling der Indische begrooting het crediet voor de verbetering van het westgat te Soerabaya aan genomen met 42 tegen 19 stemmen, doch door aan neming van een araendement van den heer Wichers beperkt tot de verlegging vau de monding der Solo rivier. Het hoofdstuk Uitgaven in Indië is aange- nomeu met 54 tegen 13 stemmeu. In de zitting van gisteren is het hoofdstuk uit gaven in Nederlaud van de Indische begrooting aangenomen met 52 tegen 7 stemmen, na verwerping met 54 tegen 12 stemmen, van een amendement van den heer Bastert c, s., om den rentepost van 71/9 ton voor eene eventuëele leening tot dekking der Indische tekorten te schrappen. De overige hoofd stukken zyn met aigemeene stemmen aangenomen. Vervolgens zijn nog eenige ontwerpen aangenomen, waaronder die vergunnende aan 12 gemeenten nog 5 jaar verbruiksbelastingen te heffen, na verwerping van een amendement om dit slechts nog 3 jaar te vergunnen. Betreffende den Waterweg van Amsterdam naar Bot terdam deelt de Minister van waterstaat deswege in het Donderdag avond verschenen antwoord op het Voor- loopig Verslag het volgende mede Zooals bekend is werd indertijd door Gedeputeerde Staten van Noord- en van Zuid-Holland een plan outworpen voor verbetering van den waterweg van Amstèrdam naar Rotterdam, en heeft de Regee ring zich met dat plau vereenigd, nadat daarin de wijzigingen waren gebracht, die met het oog op de belangen der verdediging noodig werden geacht, eu zich bereid verklaard het werk dienovereenkomstig uit te voeren, indien door ieder der betrokken pro vinciën 1,500,000 in de kosten van aanleg en jaarlijks 10,000 in die van onderhoud werd bij gedragen. In hunne zomerzitting van 1878 namen de Staten van Noord-Holland dat voorstel aan, en verbonden zich tot het verstrekken van de verlangde bijdragen. Twee jareu later, in hunue zomerverga dering van 1880, namen de Staten van Zuid-Holland een gelijk besluit, doch verbonden aan de toekenning van het provinciaal subsidie voorwaarden, die, bepaal delijk wat de richting van het kanaal by Gouda be treft, aan zeer ernstige bedenkingen onderhevig zyn. Door het volgen der vanwege Zuid-Holland voorge stelde richting zou niet alleen de waarde van den nieuwen waterweg verminderen, maar zon bovendien eehe op de tegenwoordige vaart bestaande, zeer druk kende tolheffing op de nieuwe worden overgebracht. De Staten van Noord-Holland hadden tegen dese, door hunne ambtgenooten gestelde voorwaarden, zoo over wegende bezwaren, dat z|j hunne medewerking wei geren voor de uitvoering van het aldus eenzijdig ge wijzigde plan, dat in gemeenschappelijk overleg is op gemaakt en vastgesteld. Ook de Miu. kan zioh met de door Zuid-Holland gestelde voorwaarden niet ver- eeuigen, eu daar, zoolang de Staten van Zuid-Holland niet op hun besluit terugkomen, de voorwaarde niet is vervuld, waarop de Regeering zich tot uitvoering van het werk bereid heeft verklaard, kun van die uit voering vooreerst geen sprake zijn. Inmiddels is de toestand van de Mallegatsluis bij Gouda van dieu aard gebleken, dat voorziening drin gend nuodig is. Een plau voor eene nieuwe ver binding tusschen den Hollandscben IJsel en de Gouwe ter vervangiug van de Mallegatsluis, is in bewerking, Ook de diaconie der Hervormde Gemeente te Zeven- huizen heeft een gift ontvangen vau den heer H. J. R. G. Theesing, predikant te Rotterdam, ter gelegen heid van zijne 40 jarige Evangelie-bediening. De heer Theesing was van 18451848 predikant te Zeven huizen. Uit Oudewnter schrijft men ons dd. 24 dezer Heden avond hadden we alhier de eerste winter vergadering van 't departemeut der Maatschappij z/tot Nut van 't Algemeen". Als sprekers traden op voor een vrij talryk publiek de heeren dr. H. P. van Praag, A. C. van Aelst en P. J. Rahms. De eerste droeg voor: „Het genootschap Eloquentia" van Justus van Maurik Jr., de twee laatsten „Fran- cisca die Rimini". Tusschen deze voordrachten in werd door mej. N. Verboom Soumain Jn die Sterne" gezongen, door mej. M. van Praag en den heer P. J. Muntendam de galop van W. Ganz „Qui vive" gespeeld. Met Leibach's Faustfuntaisie élégante werd de avond geopend; Beethovens „Sonate pathe tique" als slotnummer gespeeld. 't Was in vele opzichten een recht genotvolle avond Gisterenavond ten 6 ure brak een hevige brand uit in eene schuur en hooiberg, op eene bouwmans woning staande aai; den Hoofdweg, in den Prins Alexanderpolder, te Capelle aan den IJsel. Al spoedig werd ook de tweede berg aangetast, en dreigde ook de woning een prooi der vlammen te worden. De braudweer uit den polder onder Hillegersberg was echter iu een oogwenk ter plaatse van het onheil en mocht de voldoening smaken dat door hare krach tige hulp de woning behouden bleef. Later nam ook de braudweer van Capelle aan het bhisscheu deel. Oorzaak onbekend. De gemeenteraad van Rotterdam heeft Donderdag een belangrijke beslissing genomen. Na langdurige beraadslagingen heeft by met 22 tegen 14 stemmen artikel 1 van de ontwerp-con cessie aan de Imperial Continental Gas Association, eigenares der te Rotterdam bestaande /,Rotterdamsche Gasfabriek,, tot het behouden en leggen van gasbuizen binnen de gemeente Rotterdam verworpen. In beginsel is alzoo uitgemaakt, dat de meerderheid van den Raad geen concessie meer na 1885, als wanneer de tegenwoordige concessie eindigt, wenscht te ver- leeuen. Uit verschillende plaatsen ontvangen wy bericht dat de gunstige werking der drankwet zich reeds thans doet gevoelen. Zéé ontvingen wij uit het noorden de volgende mededeeling: „Er wordt op de veemarkten reeds veel minder gedronken, nu de dagpatenten niet meer het reoht geven om te tappen. Vroeger was op drukke veemarkten nage noeg elk huis in de buurt een kroeg. Thans zorgt de politie dat dit niet meer gebeurt. {Fad.) De Heer van Oterendorp, visohhandelaar te Den Helder, deelt als zijne ondervinding mede, dat de spoorwegdieven weer bezig zijn! Met het oog op de Sinterklaasverzending denke men er aan, dat men pakjes voor een klein bedrag kau verkeeren. Het meest dienstig, om te geraken tot de kennis van de zeden, gewoonten, gebruiken en tbestanden onzer voorouders, is zeker het zien van voorwerpen, die vroeger tot huishoudelijk gebruik dienden, doch iu den loop der tijden öf geheel in onbruik of in vergetelheid zijn gemakt. Hetzij die voorwerpen van veel of geringe waarde zyn geweest, of vroeger al dan niet belangrijkheid hebben bezeten, wij worden door hunne beschouwing onwillekeurig verplaatst iu den tyd toen sohier alles eenvoud was in de leef wijze. Van de ontberingen door onze voorouders geleden, die het in vele opzichten vrij wat minder hadden dan thans de werkman, en zelfs de welge stelde boer, kan men zich dan moeielyk haast een denkbeeld maken. Onwillekeurig kwam ons dit alles te biuneu, toen wy onlangs de gelegenheid haddeq eeu voorwerp te zien, waarop staat: anno 1718. Te vergeefs zal daarvan meer een tweede exemplaar zijn te vinden. Het is een zoogenaamde steeiieu vuurhoader, inden vorm van een groote helm, met een handvat of oor van boveu, hoog 25 ceutimeter, grondvlak 37 centi meters. Het is met ruwe en geele figuren met bo venstaande letters en cijfers gebakken. De potte- bakkers-draaischyf schijnt toen nog niet in gebruik te zijn geweest, immers het voorwerp is onregelmatig roi d. Kunstwaarde bezit bet volstrekt niet, doch het strekte iu die tijden voor de veldarbeiders tot be waring van hun vuur op het land. Indien zij zich daar moesten ophouden, dekten zij er hun vuur mede, deels voor den regeu. Daar er zich van boveu een gat iu bevindt, konden de gebruikers rekenen, na eenige uren oogen blik kei yk eene groote partij vuur gereed te hebben en alzoo spoedig hun spijs eu drank te kunneu bereiden. Deze vuurhoader werd in het oostelijk gedeelte var. Friesland gebruikt. Die, welken wij zagen, werd toevallig te Makkinga gevonden in de hut eeuer oude vrouw. Het voorwerp heeft thans Friesland verlaten, om eene plaats te vinden in Holland. Tot zoover meldt de Leeuwarder Ct., terwyl wy daaraan toevoegeu dat de heer VV. v. Voorst alhier ons heeft medegedeeld dit antieke voorwerp thans in zijn bezit te hebben. Het lyk van T. W, die sedert 11. Zondag te Al phen vermist werd, is Donderdag uit het water bij zyne woning gehaald. Het uitvoerend comité vau het Groene Kruis heeft iu eene circulaire mededeeling gedaan van het ver handelde in eene met het centraal bestuur te Gelder- malsen op 16 Nov. 11. gehouden vergaderi&g. Wbt betreft het huldebewys, door het Nederlandsche volk aan de stamgenooten in de Trausvaal aan te bieden, bleek uit bet door het uitvoerend comité medege deelde, dat het aanvankelijk succes, hoewel bevre digend, toch nog niet zoodanig was geweest, als men aanvankelijk zich had voorgesteld. In elk geval kon men nog niet er toe ov<rgaau, aan het plan in zijn geheel uitvoering te geveu. Uit de teruggekomen lysten bleek, dat er ongeveer 14000 handleekeniugen verkregen waren uit 235 gemeenten; hét grootste aantal lysten was echter nog niet ingekomen, daar er 1129 lysten aau de versohillende gemeentebestu ren van ons land verzonden waren. Alvorens nu een definitief besluit te nemen, werd vastgesteld, dat het comité eerst nog alle mogelijke pogingen in het werk zou stellen, om het aantal handteekeningen te vermeerdereu. Als een byzouderheid werd er op op gewezen, dat de kleine gemeenten het grootste contingent hadden geleverd, terwyl de deelneming der groote plaatsen over het algemeen zeer gering was. In deze bijeenkomst werd mede besloten een schrij ven te richten aan de regeering van de Transvaal om haar voorloopig met de bedoelingen van het Groene Kruis op de hoogte te steller., en vooral ook met het oog om de uoodige gegevens te verkrygen voor de uitVoering van het boven omschreven plan. Voorts werd nog eeu voorstel ter tafel gebracht om de nog in de kas van bet Groene Kruis aanwezige gelden, gestort ter ondersteuning van verarmde weduweu en weezen der Transvalers, die gesneuveld of verminkt zyn in den stryd voor hunne vryheid, te voegen bij de som voor het bewijs van hulde. Er werd echter besloten, dit geld niet aan zyne eerste bestemming te onttrekken, maar ter gelegener tijd iu handen te stellen van de regeering van de Transvaal. De heer Hubreoht, directeur de Ned. Bell. Tele foon-maatschappij, heeft zioh naar Amerika begeven om ••■fle beste wyze van spanning, ligging eu inrich ting der telephoon-verbindingen aldaar te onder zoeken. Het plan bestaat om ook het postkantoor te Am sterdam eleotrisch te verliohten. Het electrisoh licht in het telegraafkantoor aldaar blykt constant te zyn en goed te voldoen. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage stonden Don derdag terecht A. W. N oud 33 jaren, werkman, wonende te Rotterdam en A. 8., oud 31 jaren, sjou wer, zonder vaste woonplaats. Aau deze personen werd ten laste gelegd diefstal van drie sohapen uit eene gesloten weide, onder de gemeente Vlist, ten nadeele van een bouwman aldaar, te zamen eu in vereeniging gepleegd. De eerste die in de instructie eene volledige bekentenis had afgelegd, kwam thans op die bekentenis gedeeltelijk terug, terwyl de andere, die alle schuld had ontkend, nu miu of ineer tot de waarheid kwam. Adv.-generaal Gregory zag in beschuldigden een paar echte veedieven. Hy toonde aan, dat beiden zich aan den diefstal hadden schuldig gemaakt en eischte voor ieder 3 jaren gevangenisstraf. De verdediger van den eersten besch., mr. Saay- mans Vader, wees het Hof op verzachtende omstan digheden voor zyn cliënt, terwijl mr. Smits, die voor den tweeden besch. optrad, van oordeel was, dat diens schuld niet was bewezen en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak aanstaanden Donderdag. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengeu ingevolge art. 5 der Wet van 28 Augustus 1881 (Staatsblad no. 97) ter openbare kennis: dat by hen zijn ingekomen van de navolgende personen, verzoekschriften waarbij vergaaning wordt gevraagd om in de bij ieders naam vermelde loca- liteit sterken drank in het klein te mogen verkoopen, als: Volgnr. Naam van den Aanduiding der Verzoeker. localiteit. 1. E. Huisman wed. J. Nobel. Bogeo O 134. 2. A. v. d. Wolf huisv. v. J. Smit Kleiweg E 32. 3. L. Smit Boelekade R48 4. J. B. van Wijk VeerstalBl 26. 5. A. vau Wijk VeerstalB 130. 6. F. A. Molenaar wed. B. Mertens Tiendeweg D82. 7. A. J. Willeinars Zeugstraat G 90. Gouda, den 26 November 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd. VAN BERGEN IJZENDOORN. Dt Secretaris, BROUWER. 3 O-JARIGE VA* G. A. D. J. GABRIJ A. H. G. GABRIJ—Kabbkwij. Namens Kinderen en Behnwdkinderen. Gouda, 26 Nov. 1881. De Familie SMITS betoigt haren welge- meenden dank voor de vele bewijzen van deel neming ondervonden, bjj de onlangs geleden verliezen. Uit aller Naam, A. SMITS. Gouda, den 26 November 1881. De ondergeteekende maakt bekend dat van af heden de WINTEIi DIENST begint. Gouda, 27 November 1881. MAGAZIJN van BEDDEN, DEKENS, MA TRASSEN, LEDEKANTEN, WIEGEN, enz. Door deze mijne behandeling worden alle onreinheden weggenomen, onverschillig of die door besmetting of andere ziekten zijn veroorzaakt Vreemdsoortige en aigemeene Bekte in dit land voorkomende Evenals een dief, die one des nachts Aanrandt, valt ze ons op het onverwachts aan. Zij,die er aan lijden, gevoelen pijn in de horst en lenden, selfs somtijds in den rug. Ze ondervinden een soort vanw verveling en een geneigdheid 3 tot slapen. Des morgens voor- al heeft men een onaangena- men smaak in den mond, de tanden zijn met een slijm- 1 achtlge zelfstandigheid bezet s De eetlust ontbreekt. De zieke - gevoelt als het ware een zware drukking op de maag en som- c wijlen een gevoel van zwakte en een niet aan te vullen leegte ln het binnenste van de maag. f Deoogen zijn dof en de bui tenste deelen er van worden koud en klam. Na een zeker f tijdsverloop krijgt men een hoestdie bij den aanvang droog is, maar na eenige maan- den vergezeld gaat, met op- geving van groenachtige flui men De zieke gevoelt een onophoudelijke afgematheid, on te vergeefs tracht hij te slapen, hetgeen zijn toe stand nochtans niet verzacht, Vervolgens wordt hij zenu wachtig, prikkelbaar en somber, en neemt alles euvel op. Wanneer hij eensklaps opstaat, ondervindt hij een soort van duizeling; hij geraakt verstopt(geconstipeerd), zijn huid is droog, en bij oogenblikken warm, liet bloed wordt dik en traag. Het wit der oogen krijgt een gee- Iachtigetint.De urine wordt,behalve nog dat ze aanslaat, zeldzaam en donker van kleur. Dikwijls Ls de zieke genoodzaakt het voedsel, dat hij gebruikt, over te gevendie brakingen laten in den mond dan eens een bitteren, dan eens een zoetachtigen smaak achter en zeer dikwijls zijn ze door hartkloppingen gevolgd. Het gezicht van den zieke verzwakt, hij heeft altijd sterren voor de oogenen ondervindt een groote ver moeidheid en zwakte. Alle deze kenteekenen doen zich beurtelings voor. Men beweert dat een derde der be volking onder dezen of genen vorm daaraan lijdende is. Oeneesheeren hebben zich dikwijls omtrent den aard dezer ziekte bedrogen. Eenlgen hebben die als een leverziekte behandelt, anderen weder als slechte spijs- verteering, sommigen ook als miltziekte, enz, enz. maar niet een hunner verschillende behandelingen heeft een gunstige uitkomst opgeleverd. Men heeft nochtans ontdekt dat het Extract of Roots* (wortel-extract) of geneeskrachtige Siroop van Moeder Seigel, in elk geval volkomen geneest. De slechte spijsverteering is een zeer ernstige ziekte, welke een groot getal der volksklasse aandoet, en ze wordt door rampzalige uit komsten gevolgd, zoo geen onverwijlde zorg wordt aan gebracht. De Seigel-Siroop ls een afdoend middel, zelfs in de moeielljkste gevallen. A* J. White, Eigenaar, te London Breda, van de Goorbehoh, Generaai-Depötvoor Nederland ook verkrijgbaar bij alle Apothekers in Holland, Java en Koloniën. Prijs van de Siroop f 1.71; van de Pillen f 0.7». Handelaar in BINNEN- en BUITENLANDSCH GEDISTILLEERD, WIJN, PUNSCH en LI KEUREN, maakt zijne geachte clientèle in 'tbjjzonder attent up zjjne IEMAND zijne bezigheden buitenshuis heb bende, vraagt tegen 1 DECEMBER een liefst met Kost en Bediening. Aanbiedingen worden ingewacht onder No. 648 bij den Uit gever dezer Conrant. voor bet huis bewoond geweest door wijlen A. BERGSHOEFF aan de Brug aldaar, op MAANDAG 28 NOVEMBER 1881, des Mor gens ten 10 ure, van: EN ANDERE bestaande in BEDDEN, STOELEN, TAFELS SPIEGELS, KLOKJE, KASTEN, BANKEN' LAMPEN. VOGELKOOIJEN, eenig LINNEN GOED, GLAS-, BLIK-, AARDEWERK enz. Voorts: Eene NAAIMACHINE, benevens eene KLEERMAKERSTAFEL mettoebehooren, enz. Nader onderricht geeft Notaris MOLENAAR.

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 2