0. Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1881. BINNENLAND. )K h Woensdag 30 November. j^q of i ft' bij I van ohen, rrage Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van 28 November 1881. die, op sommige phatgy levenssappen aan den gfat l ïwnter. leer. RIËN, in zyn re nit- g «Is deren, Z. E. ll.I.IG- m ge- reeren te Bit- tn. ■betted Baron i ver- RÜn- betui- istan- 1. -- briek- n, raven, recht. Derden rs ge- ratten koude e heil- 0 met waai- tevena i. ZELT Volgent dien detkuut waaraan het I sehoone boomea trecht en by n bro- I door I phar- I vitter 1 York, I liden- I sring, I bet I Ite: I 8 te BD, ie- De heer 8. Kenens adj. directeur der Gasfabriek alhier staat op de aanbeveling voor directeur der gemeente-gasfabriek te Leeuwarden. Door den storm, die in den nacht van Zaterdag op Zondag woedde, zijn de zeedijken van het eiland Tessel zeer gehavend. Hier en daar rijn groote gaten geslagen of verzakkingen ontstaan. Ook het haven hoofd heeft veel geleden en is voor een groot ge deelte weggeslagen. De golven hebben groote steeneu van de glooiing gerukt en in de monding der haven geworpen, zoodat het uitzeilen en binnenkomen, vooral bij laag water, met veel gevaar gepaard gaat. Tal van woningen hebben eveneens van den storm geleden. 'Aan de kust is eenig wrakhout aangespoeld, terwyl ook op Onrust een groot wrak lag. In den laatsten tijd heeft een Rotterdamsche firma, quasi in manufacturen, groote oplichteryen in Duitsch- land gepleegd, alle op dezelfde zeer sluwe wyxe. Uit één feit kan de geheele tactiek van de geioutineerde zwendelaars blijken. Een fabrikant van manufacturen in Silezië ontvangt een belangrijke order van het Rot terdamsche huis; er worden geen referentiën opgegeven, Mejufvr. D. de Weger, eene der opgenomenenInliet Weeshuis alhier, is benoemd tot hoof donder w^zeres aan de school van voorbereidend lager onderwys te Buiksloot. De heer H. Groenendal alhier is benoemd tot schatter voor de huurwatrde der localiteiten, waar verkoop van sterken drank in bet klein verkocht wordt, in de Gemeenten Haastrecht en Vlist. GOUDA, 29 November 1881. Uit sommige berichten, in verschillende couranten voorkomende, zou men kunnen opmaken dat de concessie voor den sloomtramdienst GoudaSchoon hoven reeds door alle gemeenteraden verleend was, intusechen is dat nog niet het geval. De Gemeenteraad van Gouda zal binnen kort worden geroepen daarover eene beslissing te nemen. Doch reeds nu kan worden gemeld, dat de voorloopige voorwaarden, zooals xy door B. en W. aan den heer A. Kaptijn zijn voor gesteld, door dezen zijn aangenomen. Men verneemt, dat de werkzaamheden voor den ontworpen stoomtramweg GoudaStolwijk—Bergam bacht—-Schoonhoven een aanvang zullen nemen, zoodra de stoomtramdienst GoudaBodegraven in exploitatie is. Daar de opening vsd dezen dienst, zooals wij vroeger meldden, bepaald is op Donderdag 15 December e. k., zoo mug men met grond hopen dat bedoelde werkzaamheden weldra zullen aanvangen. «GOUDSCHE COURANT. Het 6e Oriëntalisten-congres moet in 1883 of 1884 te Leiden worden gehouden. De regelings- commissie heeft nu 1883 gekozen, met het oog op de koloniale tentoonstelling te Amsterdam. Tot be stuursleden der commissie van 14 leden xyn benoemd: prof. R. Dozy, president; prof. A. Kuenen, vice-pre sident; prof. M. J. de Goeje, le secretaris; prof. C. P. Tiele, 2e secretaris, en dr. W. Pleyte, thesaurier. Bij het 4de zeg. infanterie te Leiden wordt met 1 Dec. a. s. mede een opleidingsschool geopend om korporaals op te leiden voor den graad van onder officier. De directie is opgedragen aan den kapitein Rutten, en met de theoretische lessen wordt de 2e luit. Frommann belast. Gisterenavond hield de heer Dr. Is. van Dyk, pre dikant te Arnhem, in de Zaal „Nut en Vermaak" de aangekoudigde voordracht over Blaiee Pascal. Na een korte iuleiditfg, waarin o. a. werd in het licht gesteld hoe goed het ons is de grootsche figu ren uit het verledene voor onzen geest te doen ver schijnen schetste spr. ons allereerst de jeugd van Pascal en het tijdperk, waarin hij verkeerde vóór zijne bekeering, waarna hij ons zijne bekeering tee- kende, om vervolgens zijn openlyk optreden te behan delen en'eindelijk zijn vroegen dood te schetsen. Blaise Pascal mocht met recht genoemd worden een geboren mathematicus. Immers geheel op eigen hand, zonder leiding en sleqhts bekend met de aller eerste beginselen vond hij zelf op het gebied der ma thesis de waarhedén, die anderen werden medegedeeld. Ook later in al zijne werken was onmiddelijk de ma thematicus te herkennen. Zyn stijl was hoogst een voudig, doch juist daarom des te meer indrukwek kend, nimmer was het hem om „mooi-sebrijven" te doen, door sierlijke zin-wendingen en hoogdravende frases den lezer te boeien was nooit zyn doel en de bewoordingen die hy gebruikte om^zijne gedachten te vertolken het ging nu eenmaal niet zonder woorden waren kort, sober en onopgesmukt. Blaise Pascal was niet altijd de man, zooals hij het meest bekend is, als der wereld afgestorven. Geenszins. Hij leerde de verschillende genietingen der wereld kennen nadat men hem om gezondheids reden verstrooiing had aangeradeu, doch hij genoot ze, zonder daardoor besmet te worden. Hij bleef als ’t ware aan den oever staan, terwijl de bruisende stroom der woedende hartstochten en der onge breidelde zinnelijkheid aan zijn voet voorbij trok. De Oemeente-stem, het bekende eek blad, aan de belangen van de gemeenten in Nederland gewijd ontier Redactie der mrs. D. Léon en E. L. van Èmden spreekt in het laatste nr. over de duaestie, die in de laatste Goudsche Raadsvergadering ter sprake kwam by het voorstel tot verboogiug der jaarwedde der gemeente-geneesheeren. De Redactie oordeelt, dat de Raad terecht heeft aangenomen, dat art. 46 der gemeente-wet bet raadslid de Rotte niet verbood over het voorstel tot verhooging der bezoldiging der gemeente-gences- beeren mede te stemmen. In deze sitting is ingekomen een adres van den generaal van der Heyden, waarin deze opkomt tegen hetgeen de minister van koloniën in de sit ting ran 18 deser tegen hem beeft medegedeeld. Aangenomen zyn verschillende uitzonderingswetten, die tot bekrachtiging van de provinciale belastingen, onteigening van den spoorweg Hoorn—Eukhuizei) afstand spoorweggrond te Botterdam enz. Hcdep is de staatsbegrootiug aan de orde. Omtrent den vrijdom van zegel van aanvragen om vergunning tot verkoop van sterken drank, waarvan dezer dagen melding werd gemaakt, luidt de brief van den Minister als volgt: »Op eene dergelijke vraag als in uw schrijven wordt gedaan heb ik bet advies gevraagd van mijn ambtgenoot van Financiën. Zyne EsceHentie is van meening, dat de aanvragen om vergunning tot ver koop van sterken drank aan het recht van zegel zijn onderworpen, terwyl de minuten der beschikkingen op die aanvragen, benevens de afschriften der geheel afwijzende beschikkingen, vry zyn, krachtens art. 27 litt. A, No. 3 en 11 der wet van 3 October 1843 (Staatlblad No. 47)." De Eerste Kamer heeft gisterenavond hare werk zaamheden hervat. Ingekomen zijn de geloofsbrieven der nieuw ge kozen leden, de beeren Breuning voor Friesland en Muller voor Znid-Holland, welke stukken staande de vergadering werden onderzocht door enne Commissie, die tot toelating adviseerde. Nadat dienovereen komstig besloten was, hebben genoemde heeren zit ting genomen. Mededeeling werd gedaan van een schrijven van den heer Duymaer na Twist, waarby hy. onder dankbetuiging voor de steeds ondervonden welwil lendheid, van de Kamer afscheid neemt. De voor zitter herbaalde de bewoordingen, waarmede de mis sive van den heer Van Twist reeds was beantwoord, die door de vergadering werden toegejuicht. De ontwerpen, laatst door de Tweede Kamer aan genomen, waaronder die betreffende de Indische be groeting voor 1882, werden verzonden naar de af- deelingen. Doch ten laatste verdroot bem die wereld en hij trok zfchjerug in de eenzaamheid van de .Port royal." Nadat spr. ons het Uitwendig leven van Pascal had geschetst, leerde hij ons zijn inwendig leven ken nen, zooals zich dat zoo schoon afteekende in zijne werken, waartoe hy ons in kennis bracht met zijne „Lettres provinciale*» en vooral met zyne „Pensées", dat sehoone voortbrengsel van Pascal's oorspronkely- ken geest, dat volstrekt niets beeft van een geregeld boek (zyn licbaamslydeB belette bem zulk een te schrijven) maar stof bevat voor tal van sehoone boe ken, om ten slotte Pascal te verdedigen tegen de ver schillende beschuldigingen tegen hem ingébracht, die voornamelyk betroffen zyn pessimisme, zyn ascetisme en zijn scepticisme. De schoon gestileerde voordracht van Dr. van Dijk werd door het niet «eer talrijke publiek met aan dacht gevolgd en ten slotte toegejuicht. De tweede der Christelijk Literarische Lezingen zal worden gehouden door Dr. Bronsveld, die dan zal spreken over: „On* Volksgezang." Met het oog op den hier ter stede vaak kwijnende toestand sier boomen (waarover onlangs ook in den gemeenteraad werd gesproken) meenen wij het vol gende bericht te moeten overnemen In de laatste Raadsvergadering te Arnhem werd aan de órde gesteld een uitvoerig rapport ran den beer W. C. Boer te BOekoop, wiens gevoélen door het gemeentebestuur was ingewomfen orer den kwij nenden toestand van veie boomen binnen die gemeente. idige moet de bijna eenige oor zaak, waaraan het kwijnen en wegsterven van tal van sehoone boomea binnen de gemeente toe te schryven is, gezocht warden in de gasontsnapping en daardoor veroorzaakte vurontreiniging van den bodem, die °P sommige plaatsy meer, op andere minder de levenssappen aan den Ifcnd onttrekt en de gezond heid der boomen allengs ondermynt. Als middel tot stuiting der kwaal doet de heer Boer aan de hnud 1°. het zoo ver mogelijk plaatsen der gas buizen van de boomen2*. goede dichting der bui zen 3°. aanplanting van goede soorten van boomen, en 4°. het leggeu van alle gasbuizen in riolen, van afstand tot afstand voorzien van syphons, die het mogelijk maken dat de grond vrij van gassen blyve en de verspreiding daarvan in den grond te voorkomen. De Slaah-Ct. bevestigt het bericht dat Zaterdag te Parijs de onderteekening heeft plaats gehad van een uieuw- handels- en soheepraartverdrag tusscheu Nederland eu Frankrijk. De Min. van Waterstaat meent dat men ook in Nederland zonder twijfel vroeg of laat tot den aan leg van ondergrondstelegraaflynen zal moeten overgaan, ook omdat er op sommige der meest bezette lijnen langs spoorwegen geeu plaats meer gevonden wordt om nieuwe draden aan de reeds aatr beide zijden van den weg geplaatste palen te spannen. De Fran- sche administratie volgt ook reeds het voorbeeld van Dnitschland, en op dit oogenblik is reeds een lijn van Parijs naar Nancy voltooid. Voor aanleg in Nederland van een net, op gelyken voet als in Duitsch- land is geschied, zouden omstreeks 1236 kilometer lijn met 7140 kilometer draad gevorderd worden, om de hoofdstedeu der provinciën met de voornaam ste havens en met bet buitenland te verbinden. De kosten daarvan zyn op 4 millioen geraamd. Voor een verbinding van Amsterdam met Den Haag en Botterdam, en verlenging der lijn van Haarlem naar Zandvoort om een verzekerde aansluiting met de Britsche lijnen te hebben, zouden£oodig zyn 123 kilometer lijn met 1610 -kilonieter draad, wat ƒ742000 zou kosten. De Min. acht echter die uit gaaf uiet gewettigd door de enkele tijdelijke storin gen in ons gewoon telegraafnet. De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-fiol- land hebben, beslissende in geschillen van bestuur, verklaard dat er geen termen aanwezig zyn om de paden genaamd de Groote Haven en Kleine Haven te brengen op den legger der wegen en voetpaden der gemeente Haastrecht.

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1