Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. II BINNENLAND. BALIE. ar het Fransch t door Jan Ij niddel Ische ingen, ontstaan i/<L ieden- ND, imeente Gou- nen groot 12 50 vierkante erkooping RIJDAG den 'lagen combi- EMBEH1881, n 10 ure, ten NOEGEN, r Abonnement ng; TOONEEL rdam. Visdag 9 December. I; j De inzending van advortentlën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. ber 1881. W- en EN ure. BEN: eden, hunne per persoon, ntsen voor HH. op Woensdag 1 7 ure precies, or elke plaats, herinnerd, dal nog DAMES- 700RWAAR- verkrijgen zjjn. t kunnen loten ke persoonlijk I Tl x 1 ADVERTENTIÊN worden worden berekend naar plaatsruimte. A Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN GOUDSCHE COURANT. geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GEOOTE LETTERS ar te OSMAK issue Zn. T BB8L00T. 'OKAD1. MAN. Kurvbm. aarkeuken.. Jacobi Bom. SÏLAND. Wolïp4Z. 3OBN, PïBNNINO. WlLM. KKM. re attent te V aldwel- een bruine jnde bereid der Den- de 3<le jaarool Het totaal ƒ95,850.191/,. Na een langdurige ongesteldheid is de heer Dr. W. H. Idierda, lid ran de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal voor het hoofddistrict Sneek, overleden. J 1882. imen ten kan- IJT te Ouder- perceelen uit- te Utrecht. Gouda. LLE Herbergier Staten-Generaal. Buste Kamer. Zitting ran 7 December. In deze zitting i» de discussie over de Indische begroeting aangevangen. De bh. Cremers, van Lim burg Stirum, van Naamen ontwikkelden bezwaren tegen de begrooting. De heer Fransen van de Putte vroeg inlichtingen omtrent de politiek en het beleid op Atjeh. De minister van koloniën verde digde de afschaffing der pantjensdiensten en de voor gestelde groote werken. Hy betoogde, dat de po litiek op Atjeh sedêrt 1874 door de omstandigheden was beheerscht. Heden voortzetting. Voor de pacht der restauratien op de stations van den Rynspoorwfeg te ’s-Gravenhage zijn ingekomen 7 en voor die te Gouda 10 billetten. Voor de eerste is het hoogste 6260 *s jaars, van J. de Roock te Zutfen, en voor Gouda 3250, van A. Dam te Gouda. CORRE8PONDENTIE-SCHAAK8TRUD. Alkmaar wit. 24ste zet. Gouda zwart. D. 1. D. 3, G. 7. G. 6. De Arnh. Ct. meent, dat in de eedskwestie de vraag aldus gesteld moet worden: kan men den verplichten en den verplichtenden eed, den eed en de belofte „afgelegd door ieder op de wyze zijner godsdienstige gezindheid", d. i. volgens de leer van de gezindte of van het kerkgenootschap, waartoe hy behoort, missen kan men hem uit ons rechtssysteem wegne men, zonder hem te vervangen door iets, dat voor iedereen, moraliter, even bindend en even verplichtend is, waaraan algemeen dit karakter van heiligheid ge hecht wordt, dat den eed kenmerkt Dit is de groote vraag, waarop alles aankomt, en die wij, schrijft de Amh. Ct. vooralsnog niet bevestigend zouden durven beantwoorden. Z/De eed toch is niet alleen een wet- telyke vorm in ons rechtswezen aangenomen en voor geschreven hij is, voor het meerendeel der menschen, een zedelijk dwangmiddel, waaraan zij geen tegénstand durven bieden. De eed is het éénigop het gemoed en het geweten van den individu werkend rechts middel, dat de wetgever in toepassing kan brengen. Wij erkennen ten volle de vele en groote bezwaren, welke de toepassing van dit middel vindt, en waar- schynlyk allengs meer en meer vinden zal. Voor ons is het meest zwaarwegend bezwaar dit, dat dit rechtsmiddel is ontleend „door den Staat aan den godsdienst." Dit is in een land waar de Kerk en Staat, waar de Staatsleer en de Kerkleer één fcyn, waar niet alleen iedereen gelooft, maar iedereen het- Staten-Generaal. Twezdi Kamer. Zittin- gen van 6 en 7 December 1881. In de zitting van Dinsdag, bij de behandeling van het hoofdstuk Buitenlandsche zaken der staats- begrooting, verklaarde de minister, dat de verzeke ringen van Engeland geruststellend zijn in hetgeen de souvereiniteit op het noorden van Borneo bedoelt. Het ging niet aan voor de Nederl. regeering krach tiger op te treden, ook met het oog op het ver schil van gevoelen over deze zaak bij de kamers bestaande. Ook beloofde hij in overweging te zullen nemen of de onderhandelingen ovef een handels- tractaat met Transvaal weder opgevat kuuneu worden. Aangenomen werd een amendement om onzen ge zant in Turkye geen hoogeren rang toe te kennen; doch verworpen een amendement om geen zaakge lastigde in Rumanië aan te stellen. Het hoofstuk werd aangenomen met 69 tegen 3 stemmen. In de zitting van gisteren bij de algemeene be raadslaging over het hoofdstuk Justitie der staats- begrooting, waren de voornaamste punten van be spreking de al of niet wenschelykheid van beperking van den kinderarbeid, afschaffing der gerechtshovén, strengere uitvoering der vogelenwet, herziening der jachtwet en der procureurs-wet, in verband met de tarieven der advocaten. De minister van justitie deelde mede, dat de aanhangige voordracht allen kinderarbeid beneden 12 jaren verbiedt, behoudens of niet dan ongeregeld daarheen te zendendat de leden van onzen gemeenteraad, waarvan de mees ten aanwezig waren, meer dan ooit zullen inzien dat schrielheid in zake het openbaar onderwijs hoogelijk is af te keuren en dat de onderwyzers dezer ge meente zich eventoo sullen bewust zijn, hoe edel de roeping is, die zij moeten vervullen. Ter zake van het christelyk-nationaal onderwijs tnonde spreker aan dat de zaken, die hetonderwys echt christelijk heeten te maken, n. 1. het bidden op de scboól, bybelsch onderricht (en dat wel bestaande in het lezen van den geheelen bijbel), eenebyzon- dere beschouwing van de vaderlandsche geschiedenis en eene bepaalde behandeling der natuurwetenschap pen veeleer het kind minder waarheidlievend, minder zedelijk maken. Wy houden ons overtuigd, dat het i van de. Lagers voor onze gemeente zyne goede gevolgen zal hebben. De Standaard deelde Dinsdag de laatste lijst mede van de 3<U jaaroollsote voor de scholen met den bijbel. Het totaal der ontvangen giften bedraagt De Commissie uit de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor de enquête omtremt de exploitatie der Nederlandsche spoorwegen maakt bekend, dat zij hare verhooren in den loop der maand Januari 1882 zal aanvangen, en alsdan tegen nader te be palen dagen en uren zal oproepen om voor haar te verschijnen 124 heeren, wier namen voorkomen in de StaaUct. Voorts verzoekt de Commissie hen, wier namen niet voorkomen in die opgave en die mochten meenen voor haar eenige belangrijke mededeeling. te kunnen doen of eenigebelangryke verklaring te kunnen afleggen omtrent de exploitatie der spoorwegen hier te lande/ om zich met opgaaf van bet onderwerp, waaromtrent zij wenschen te worden gehoord, vóór 1°. Jam 1882 schriftelijk bij haar aan te melden. De commissie behoudt zich voor omtrent zoodanige verzoeken later te beschikken. Uit Nieuwveen (by Alphen) schrijft men van 3 December Gisteren avond trad de heer B. Lagers, predikant te Maastricht, alhier op als spreker voor de leden onzer afdeeling Volkwnderwy» en tal van genoodig- den, mannen en vrouwen. Duidelijk deed hij uit komen, wat ons onderwijs was in ’t begin dezer eeuw door de wet van 1806: Nederland vooraan op den weg der volksontwikkeling en benijd door menige beschaafde natie. Gaarne zou hij dit ook nu van ons onderwas willen zeggen, doch helaas I Jan Kor daat heeft plaats moeten ruimen voor Jan Salie, en waar de Regeering nog het goede wil, wordt zy met hand en tand tegengewerkt door de kerkelijke partijen. Wel moest spreker erkennen, dat door de wetten van *57 en ’78 veel verbeteringen in ons onderwijs zijn aangebracht, doch vele volken zijn ons voorgeweest door leerplicht, kosteloos en voorberei dend onderwijs, enz. in hunne onderwijswetten op te nemen. Achtereenvolgens brak hij eene lans voor deze beginselen en dat op eene wijze, waardoor we overtuigd zijn, dat vele der aanwezige ouders van nu af zullen beseffen, welk een groot onrecht ze hunnen kinderen aandoen, hoe ze hun ouderplicht vergaten door ze te vroeg van de school te houden dispensatie. De afschaffing der hoven acht hy thans onraadzaam. De vogelenwet draagt goede vruchten. De jachtwet zal worden herzien na het tot stand komen der regeling van de binnenvisscherij. Eene internatio nale conferentie omtrent de internationale prostitutie- handel wordt voorbereid. Het strafwetboek zal worden ingevoerd afgescheiden van de rechterlijke organisatie, doch is afhankelijk van den gevangenisbouw. He den voortzetting. Te Rotterdam is verschenen een prospectus, be helzende het leeningsplan voor den bouw van een nieuwen schouwburg aldaar. Men had eerst onder zocht, in hoever het mogelyk was het tegenwoordige gebouw uit te breiden en te verbeteren, hetgeen bleek eene uitgaaf van 4 ton te zullen vorderen, maar men was algemeen van oordeel, dat het beter was een geheel nieuwen schouwburg te bouwen, waarvan de kosten worden begroot op f 600,000. Men wil deze leening sluiten tegen eene rente van 4 pCt. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is bepaald, dat de commies 2e kl. bij de posteryen G. IJssel de Schepper zijne functie zal uitoefenen te ’s-Gravenhage en de com mies 3e kl. F. G. van der Ramhorat de Brouwer ten spoorweg-postkaptore te Gouda. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in en avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.25 franco per post f 1.50. GOUDA, 8 December 1881. VEBGADEBING van din GEMEENTEBAAD. Vrjjdag den 9 December 1881, des namiddags ten 1 ure, ten einde te behandelen Het voorstel tot wijziging der Verordening op bet begraven van lijken. De ontwerp-Verordening van politie. De ontwerp-Verordening op de slachterijen en bet keuren van slachtvee ene. De ontwerp-Verordening op de logementen, slaap steden, ent. De ontwerp-Verordening op de openbare bewaar scholen. optreden Te benoemen Eenen tweeden Onderwijzer aan de 2e Burger school voor jongens. Eenen Onderwater (met acte voor bet Fransch) aan de 2. Bnrgersohool voor jongens. Eenen Onderwijzer aan de le koeteloose school. Eenen Concierge van het gebouw genaamd .Arti- Legi." j

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1