Buitenlandse!» Overzicht. ADVERTENTIËN. KEIMMSGEEMNIG. KENNISGEVING. Van bergen uzendoorn. Bargerlij ke Stand. «elfde gelooft, een teer rationeel middel. Maar in onze moderne landeu, inzonderheid in Nederland, waar niet alleen alle gelooven en godsdienaten vrij zijn en erkend worden, maar ook de ongeloof en en de nietgodsdiensten, waar men, als mensch en burger, dezelfde reohten en frghedfn met zgng landgenoot en gemeen heeft, al behoort nten tot geenerlei kerkge nootschap, daar is, zeer zeker, de vraag, of de wetgever dit op het gemoed en het geweten werkend rechtsmiddel mag blijven toepassen, althans het mag bigven toepassen op hen voor wier gemoed en ge weten dit middel (Ontleend aan een godsdienst en eene geloofsleer, welke zg niet belgden en misschien verwerpen) zgn grond en zijne beteekenis verliest, van zeer groot gewioht. Die vraag is niet door eene macht spreuk op te lossen, noch door de transactie van den ficultatieven eed,* Uit Leeuwarden schrgft men De heer D. Göbel van Entin in Sleeswgk-Holstein, die dezen zomer door deze provincie bg eenige boeren een rondreis gedaan heeft in het belang onzer zui velbereiding heeft daarna een uitvoerig rapport uit gebracht omtrent zgne bevindingen en daaruit blgkt, dat z. i. tentoonstellingen dienen gehouden te worden, dat men onderwijzers moet aanstellen en melkerg- scholen oprichten. In de vergadering van het hoofdbestuur der Friesohe Maatschappij van Landbouw heeft dit onderwerp tot besprekingen aanleiding gegeven. Eene commissie had vooraf het onderwerp behandeld, maar was niet tot eenstemmigheid gekomen. De meerderheid stelde voor, om dein 1881 aasgevangen proef met een wan- delleeraar voor de zuivelbereiding wel voor den tgd van 5 of 6 maandeu te herhalen, met bepaling dat hg successievelijk zal worden gestationeerd op 4 of 5 plaatsen in verschillende gedeelten van dit gewest, bg die landbouwers, die genegen zullen worden be vonden, dezen* ieeraar in hun bedrgf te ontvangen tegelijk met die personen, die zich daar vervoegen teneinde zich door dien Ieeraar te doen onderrichten omtrent alles, wat de boter- en kaasbereiding betreft. Door twee minderheden dezer commissie werden eveneens voorstellen gedaan. De heer Kuperus stelde vooraan te stellen een Ieeraar in de boterbereiding, die zich op aanwgzing van het hoofdbestuur vestigt op eeue bepaalde plaats in dit gewest, diealtgd be schikbaar ia om te bezoeken en raad te geven aan die zuivelbereiders, die het verlangen, en om in zgn vrgen tgd voordrachten te honden op plaatsen, door het hoofdbestuur aan te wijzen. De heer v. Konij nenburg stelde vooreeu Ieeraar in de zuivelberei ding te stationeeren op eene boerenplaats, van Mei tot November 1882, dezen daar de boterbereiding in den vollen omvang te laten uitoefenen en aldaar gratis onderricht te doen geven aan meisjes, die zich daartoe aanmelden. t Vele discussies werden hierover gevoerd en nadat de verf adering besloteu bad de aangevangen proef voort te zetten, werd de beslissing, hoe, aangehouden tot de volgende vergadering. Het laatste van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigbeden ontvangen politiek rapport loopende van 13 tot en met 26 September 1881 behelst de volgende berichten De algemeene toestand der afdeeling Groot-Atjeh was bevredigend. Buiten enkele feiten van geen politieke beteekenis, waardoor de marodeurs van hun voortdurend aanwezen blijken gaven, werden rust eu orde niet gestoord, hoezeer het niet ontbrak aan allerlei tegenstrijdige berichten over voorgenomen ge weldadigheden van Njaq Hasan en de zijnen. Zoo werd vernomen dat genoemd hoofd met 200 gewapende volgelingen in den nacht van 22 op 23 of van 23 op 24 September een aanval op Anagaloeëng zou beproeven. De 22 Moekims bleven echter rustig, de passars werden ook door vrouwen en kinderen druk bezocht, hoezeer er zich nu en dan eenige slechtgezinde gewapende Atjebers vertoonde; deze lieten evenwel de passarbezoekers met rust. Een groot gedeelte der manlgke bevolking hield tich met den sawaharbeid onledig. Overal, maar vooral in de 26 Moekims worden veel meer velden bebouwd dau ten vorigen jare. Een in het laatst van Aug. geschreven brief aan hoofden en bevolking, uitgegaan van ons bestuur nog vijandige hoofden, behelsde een oproeping tot vernieuwd verzet, aangezien de onderteekenaren hoezeer erkennende den oorlog niet op eenigszins beduidende schaal te kunnen voeren, niettemin nog een proef willen nemen. Geruchten, hiermede in eenig verband staande omtrent aanwezigheid van marodeurs bg Mij Saleh (V Moekims) gaven aanleiding tot een verkenning derwaarts, waarbij echter niets bijzonders werd aan getroffen. Ter Westkust van A*jeh werd de rust niet verstoord. Uit de afdeeling Noord- eo Oostkust van Atjeh werd o. a. de tijding ontvaugen dat medio Sept. te Samalangan de postprouw door eenige met klewang en' lans gewapende Atjehers was aangevallen. De opvarende, een Chinees en een Atjeher werden verwond; de post viel in handen der roovers. De toestand dier afdeeling was nog eenjgszi®» gun stig aan. den strgd tusscheu Pasaugan en Kloempang Doen kwam echter een eind door de gebeele nederlaag van laatstgenoemd landschap. De zorg van het Haagsche Gemeentebestuur voor de oudheden, kunstvoorwerpen en archieven der stad is spreekwoordelijk. Tien jaren geleden verkocht het voor eenige guldens een fraai goudlederen behang sel, uit de gebouweu van de inrichting voor de soepkokerij afkomstig, aan een bekend liefhebber, deu heer John L. Eenige jaren geleden liet het toe, dat in het gymnasium eeu kamer, met Gobelins behangen, werd volgestapeld met steenkolen en turf. Kort daarop kondigde het de verkooping aan van een fraaien geheeld hou wden schoorsteen, afkomstig uit een der huizen naast het stadhuis. Dezer dagen heeft het de stadsapotheek doen ver bouwen. Op een fraai schoorsteenstuk, dat in dit gebouw werd aangetroffen, werd niet gelet. Het werd aan den aaonemer overgelaten, die het aan een antiek koopman overdeed, van wien het overging in handen van een kunstkenner, die het doek res taureerde. Het stuk is nu eenige honderden waard. Het stelt een fraai lendschap voor; iu 't midden onder zwaar geboomte het standbeeld van een rivier god, waarbij een gezelschap deftige heeren en dames gezien wordt. Op den achtergrond links een karos met vier paarden. Dit inderdaad schoone schilderstuk dagteekent uit de 2e helft der XVIIe eeuw. (Ned. Kunstbode.) De gunstig bekende rechtsgeleerde mr. D. J. Mom Visch, raadsheer in bet gerechtshof te Arnhem, heeft in het Weekblad van het Regt een korte, maar niet onbelangrijke bijdrage geleverd over de eedsquaestie. De heer Mom Visch betoogt tegenover den heer De Pinto, die geen voorstander is van keuze tusschen eed en belofte, maar afschaffing vau deu eed de eenig mogelijke regeling acht, dat bij aanneming van dit standpunt de tegenwoordige onhondbare toe stand nog gernimen tgd zal worden bestendigd eu dat zeer wel een tussohenweg, die toch de gewetens vrijheid handhaaft, mogelijk is. Met nadruk verde digt de heer M. V., die in beginsel ook voor af schaffing van den eed en voor zijn vervanging door een plechtige belofte of verklaring is, dat men geen reoht heeft ook onder de tegenwoordige wet een eed te vorderen van iemand, die tot geen kerkge nootschap behoort. Het verzoek der Nederl. Bell Telephoon-Maatsehap- pg, om concessie voor den aanleg en de exploitatie van telephonische geleidingen te 's-Gravenhage, is thans door den Gemeenteraad aldaar afgehandeld. Het amendement vau den heer Stam, om aan de Maatschappij voor den tgd van vijftien jaren, met uitsluiting van anderen, concessie te verleenen, waar over de vorige week de stemmen staakten, werd thans aangenomen met 16 tegen 14 stemmen. Naar Het Vaderland verneemt, hebben Gedep. Sta ten van Zuid holland de gemeente-begrooting van Den Haag aan Burg. en Weths. teruggezonden, omdat naar hun oordeel niet voldoende bij die begrooting in de behoeften van een behdorlijk politietoezicht is voorzien. Eenige dagen geleden is het 14jarig zoontje van zekeren Eaije te Haarlemmermeer, gewoon met eene kleine negotie bij den weg te loopen, verdwenen. Enkele dagen daarna ging een zoontje van v. D. met paard en kar de Meer in, doch kwam mede niet terug. Den volgenden dag werden paard en kar bg de ouders te huis gebracht, maar de zoon bleef weg. Het bleek, dat hg zich door eerstgenoemde had laten bepraten om gezamenlijk de wereld in te gaan. Dat gebeurde ookmaar te Almkerk, in N.-Br., gekomen, verdween de eerste wêer heimelijk en liet zijn makker in den steek. Deze, zijne ver keerde handelwijze inziende, schreef aan zijne ouders, dat hg weer te huis zou komen; van den ander heeft men nog niets vernomen. Prof. Buys Ballot schrgft bet volgende in de N. R. Ct. Nog steeds vloeien mg bijdragen of toezeggingen toe ten behoeve der Nederlandsche Poolexpeditie, blijkens bet Utrechtsch Dagblad evenwel te langzaam. Natuurlijk kan ik vertrouwen dat men niet weigert bij te dragen, maar slechts toeft. Is eens de zekerheid verkregen dat de expeditie zal uitgezonden worden, is zg eens in zee, dan zal ongetwijfeld menigeen nog zgne giften inzenden. Maar die zekerheid schijnt eerst te moeten blijken en kan niet blijken als niet nu belaugrijke bijdragen worden toegezegd* Deze maand moet beslissen. De Staten-Generöal zul len te minder zwarigheid maken de 30.000 daar voor toe te staan, indien de particulieren hunne be langstelling getoond hebben. Zijn er dan geen personen, die onder die voor waarden deel willen nemen? Komt de onderneming nil tot stand zoo worden het is muschieo goed Jet t, herhalen alle gtflen van 100 en 1000, die ik reeds ontvangen heb teruggegeven, terwijl alleen de kleinere, tenen andera bedongen worde, voor de noodeakelgke voor bereidende uitgaven of voor instrumenten, ten ge- bruike by het instituut, belteed en behouden worden. Men weet dua, dat de toeeeggingen alleen dan tul len worden opgevraagd, als werkelyk Nederland met de overige Staten, echter zelfstandig, deelneemt aan bet gewiohtig onderzoek dat in 1882/83 zal plaats hebben. De kleinste giften zijn dua ook welkom. Iemand die een gnlden geeft draagt by voor twee honderd personen, want ik vraag, mits van ieder nog niet eens het kleinst bestuande muntstuk. Ik bedrieg mij toch niet iu myn verwachting dat velen en daaaronder vele aanzienlijken voorwaardelijk en met hun naam de onderneming willen stennen al is het voorloopig slechts door inzending van hun visitekaartje, en zoo door hpn voorbeeld anderen opwekken? Hoe eerder ik dit dan wete des te beter. Dan behoeft geen tyd en zorg meer besteed te worden, dan kunnen de zeeofficieren die zioh voo den tocht aan gemeld hebben, dan knnnen dr. Snellen, de astronoom de srts en de andere personen tot hnnne gewone werk. zaamhedeu terugkeeren of met verdobbelden ijver zich op de voorbereiding voor hanne taak toeleggen. Toen de Jongh zyn misdaad bad gepleegd, gingen van verschillende zyden stemmen op, die aandrongen op herstel van dedoodstraf. Onder den indrnk van het gebeurde, werd het getal van hen, die de af schaffing betreurden, grooter. Thans, nn er vele maanden zijn voorbijgegaan, zal die indruk wel bij velen zyn kracht verloren hebben en zeker zal men de afschaffing van de doodstraf niet meer betreuren bij het lezen van de mededeeling uit Leeuwarden, dat de misdadiger door gewetenswroegingen wordt gefolterd. In die mate zelfs, dat bet overbrengen naar een gesticht van den thans aohier krankzinnige niet meer noodig zal wezen. Is zoodanige straf niet veel strenger, maar ook gepaster, dan door den misdadiger, terwyl hy nog niet tot zich zelven gekomen is en zyn gemoed nog onvatbaar is voor beter aandoeningen, het leven te ontnemen Zoo de moord door de Jongh begaan een argnmeat scheen voor de voorstanders van de doodstraf, de in» vloed die de straf op hen nitoefende pleit nog veel sterker voor hen, die de doodstraf uit onze rechts pleging doden verdwijnen. (Ank. Ct.) Een sliramen oplichter is men Dinsdag te Utrecht meester geworden. De persoon van De M., laatste lijk werkzaam ala schrijver by de Exploitatie-maat schappij, bad zich eenige dagen geleden by het korps genietroepen aangeboden tot bet aangaan van eene vrijwillige dienstverbintenis bij dat korps. Daar hem een certificaat van goed gedrag ontbrak, kon dat engagement niet oogenblikkelijk worden aangegaan. Die persoon nn, die behalve versoheidene burgers te Utrecht, zooalt kleermakers, hotelhouders, sigaren handelaars enz., had opgelicht, had ook een zoon van een majoor der ryksveldwacht aldaar, met wien hij op hetzelfde bureau aan de Staatsspoorwegen was werkzaam geweest, een spaarbankboekje ontsto len en door middel daarvan reedt ƒ70 ontvreemd. Door de waakzaamheid der justitie is het gelukt, den oplichter te vatten, voordat hy een engagement bij het korps genietroepen kon aangaan. Te Berlijn zyn verleden Woensdag vyf jongens tusschen de 12 en 14 jaren, kinderen van geachte ouders éff "leerlingen van de „Falk-Realaohule", ver dwenen. Daar zy ijverige lezers waren van zeer overdre ven romans, beschrijvingen van het jagereleven onder de Indianen enz., en reeds vroeger hadden laten verluiden, dat zij trachten zouden heimelyk naar Amerika te komen, om daar „woudlopers, te worden, onderstelt men, dat zy werkelyk van het woord tot de daad zyn overgegaan. Daar zy echter volstrekt geen geld in hnn bezit knnnen hebben, ziet men han spoedigen terugkeer tegemoet. De grondverschuiving van den Risikopf, bij het dorp Elm, in Zwitserland, duurt nog steeds voort. Op voorstel der ingenieurs, die met een onderzoek ten deze waren belast, heeft de regeering besloten, Oen Risikopf te doen boiöbardeeren en alzoo ter voorkoming van grooter gevaren zijne instorting te bespoedigen. Men rekende dat een honderdtal schoten hiertoe voldoende zon ziju, Nadat bet vuren nu reeds gedurende eenige dagen wegens dikken mist was uitgesteld, is het laatstleden Vrijdag begonnen. Dien dag Werden er 40 schoten gelost, zonder blijk- h»ai resultaat. Er werd toen order gegeven om het bombardement de volgende dagen «net zwaarder geschat voort te zetten. Eiken dag komen nieuwe berichten omtrent de ontzettende stormeu in den Atlantischen Oceaau, weike de „Castor" gelukkig omkomen is. De „Bolivia" van de bekende Anchor Line welke deu naam heeft van niet de snelste, maar de sterkste booten in de vaar', te hebben is Zaterdag in Queenstown binnengeloopen, aa 14 dagen op weg naar New-York te zijn geweest. Ze kon niet verder en moest terug. Vier dagen lang sloegeu de zeeën over het dek. Al de booten werden verbrijzeld, de scboorsteenen werden overboord geslageu, de derde machinist werd door eeu. golf doodgeslagen en twee stokers gewond. Negen andere stoonibooten en vele zeilschepen zijn ook te Queenstown binnengeloopen om schade te her stellen, eer ze opnieuw den Atlautischeu Oceaan iu- gingen. De „Erin", een groote trans-Atlantische boot, verloor midden op zee schroef eu schoorsleenen en werd naar New-York gesleept door de „Palestine". De „Marathon" is te St. Johns, in Newfoundland, binnengeloopen, daar ze door de iange reis geen steen kolen meer had. Ze had „the Bath Citv" vau de Inraanline ontmoet met verbrijzelden voormast en gebroken achtersteven. De „Irthiugtoa" verloor alle booten en alles, wat op dek stond. De bootsman werd over boord geslagen. De „Hermod" liep te Queenstown binnen, na die haven 14 dagen geleden verlaten te hebben. Ze kon niet verder daar haar voorsteren outset was. Reeds sedert eenigen tyd had de directeur uit het Diaconie Weeshuis te Amsterdam ontdekt, dat aan de weeskinderen te weinig middageten verstrekt werd, hoewel door hem, als directeur, steeds vol doende voorraad werd afgegeven. Men vermoedde das, dat er gestolen werd, en 't was zoo. Jl. Vrijdag merkte de koster der Nienwe Kerk twee beambten van het weeshuis op, die een broodkar vervoerden. Hun verdachte houding wekte zyn argwaan op, bij ging uaar hen toe: een ging aan het loopen, en den ander verzocht bij, eren met hem mee te gaan. De kar bevatte vier zakken geatolen aardappelen^ De beide dieven, een huissnppoost en een nacht waker, bekenden voer de politie, dat zy zich ook reeda vroeger aan dergelijke manier van handelen hadden ^schuldig gemaakt. Zij zyn beiden naar de gevangenis gebracht. Ds. Piersons teer dat men, vooral in de dorpen, met wat lezen, schrijven eu rekenen, ja miaschien zelfs zonder eeu A voor eeo B te kennen, door de wereld kan komen, wordt, oaar het achjjnt, nergens beter gehuldigd dan iu Wijchrn, een dorpje van pi. m. 3000 inwoners, op drie uren afstand van Nij megen gelegen. Al wat bet gemeentebestuur daar doen kan om schoolverzuim te bevorderen en 't lee- ren te beiemmeren, wordt daar in aoht genomen; aan de noodige uitbreiding van personeel of school lokaal wordt niet gedacht; nu zelfs beeft het be stuur moeten afkondigen, dat aan alle kinderen boven de twaalf jaren het bezoeken der school ont zegd is wegens plaatsgebrek, 't Ziet er in sommige streken van ons land nog treurig met het onder wijs uit. (Rolt. Nintcsblad.) In Frankrjjk is het stil in de politiek; missehien gaat de Kamer reeds deze week uiteen tot na Kerstmis. De uiterste linkerzijde is versterkt met den heer Lefèvre, den administrateur van de Rappel, een socialist, en zal waarschijnlijk by herstemming in Lyon de twjj- felaohtige eer genieten deu communard Alphonse Humbert in bare ryen te zien treden. In het regentschap Tunie zetten de beide divisiën Forgemol en Logerot haren tocht in het verre Zuiden onder de beste omstandigheden voort en er gaat schier geeu dag voorbij, waarop niet de eene of andere stam zyoe onderwerping aankondigt. „Van dien kant is de toestand aanmerkelijk verbeterd", zegt het Journal dei Débat». „Men zon zelfs kunnen ver klaren, dat hy volkomen bevredigend ia, ware niet zoo even eene dépêche ontvangen, welke van nienwe byeenscholingen in de omstreken van Testoer mel ding maakt." Wij maakten oalangs melding van de pogingen, die in Schotland en Engeland worden aangewend om wijziging te verkrijgen in de bepalingen op het grondbezit. Men weet, dat de kamers van koop handel de wensohen der Schotsobe en Engelsche S achtera hebben nedergelegd in een ontwerp, dat ij het Parlement zal worden ingediend, wanneer de Regeeriug zelve niet het initiatief tot eene her vorming neemt. Hoewel met deze medewerking der kamers van koophandel ten zeerste ingenomen, heb ben de Bchotsche paohters echter ook van hnn kant niets willen verzuimen "„wat hun streven bevorderlijk kan zyn. Dezer dagen kwamen 8000 hunner, die 40,000 paohten nit de graafschappen Aberdeen, Banff, Caithness, Kircardine en Perthshire vertegen woordigden, te Aberdeen bijeen en namen verschei dene voorstellen aan, waarvan de strekking is om te betoogen dat de omwenteling in den agrarischeu toestand, gepaard aan eene reelu ongeëvenaarde slechte oog.ten, een groot aantal pachter» iu de volstrekte onmogelijkheid stellen om de tbaos opge legde pacht te blyven betalen; dat de grondeigenaars met hen de gevolgen der crisis moeteu dragen door de pachtgelden dau te verminderen; dut eiudelyk het tijdstip is aangebroken tot afschaffing van het recht van eerstgeboorte, zoomede van de wettelijke bepalingen op substitutie (onder-erfstelling) eu hy potheek, waardoor de grondeigendom in handen van enkele bevoorrechten blijft en eene soort van mo nopolie iu het leven wordt geroepen, waarvan de gevolgen bijzonder schadelijk voor den landbouwer zyn. De vergadering heeft ook in haar programma hel beginsel opgenomen der vergoeding, welke de eigenaar zal te betalen hebbeu voor de verbeteringen, door deu pachter, die zjjbe hoeve verlaat, in de bebouwing van don grond aangebracht. Verder zijn verscheidene bepalingen van de Iersche landwet, voornamelijk de fixity of tenure, overgenomen. Ten slotte hebben de aauwezige pachters zich tot eene vereeuiging gevormd, ouder den titel van Scotch farmer»' Alliance. Zij kwamen overeen, dat eenige hunner zich met de eigenaars in aanraking zonden stellen om van beu tegemoetkoming te verkrijgen, en dat eeue nationale petitie ter gunste der hervor ming den heer Gladstone zon aangeboden «orden. Men heeft hier das, alt punt van uitgang, de zelfde beweging als die der Landleague, met dit groote onderscheid, dat zij van f redelievenden aard zal zyn, want men mag vau de Schotten niet ver wachten, dat zy de grenzen der wet zullen over schrijden. Keizer Wilhelm is wederom geheel hersteld en maakt sedert eenige dagen zijn gewonen rit, terwyl hij de plichten van zyn hoog ambt weder getrouw uitvoert. Zondag ontving by het bureau van deu Rijksdag, en hij nam deze gelegenheid te baat om Je zeggen, dat hel hem leed had gedaan verhinderd Pe zyn geweest om in persoon den Rijksdag te openen, maar dat de daar door prins Bismarck voorgelezen boodschap de volkomen uitdrukking was zijner innige overtniging. «Ik hoop haar voegde hij er bij dat de arbeid van den Rijksdag in dien geest zal voltooid worden, ten beste van het land en van het volk.» Zoo is volkomen bevestigd, wal de rijkskanselier heeft medegedeeld van de inzTchten des keiiers en beeft de volksvertegenwoordiging van deu vorst zelven vernomen, dat deze een eigen politiek heeft te regiatreeren in wetsontwerpen of zioh tegen de kroon te verletten. Dese staatkundige ketterij van den Duitschen keizer heeft echter ntet veel practische waarde. De politiek des keizers is niet anders dan een nienwe, vrij onvoorzichtig gekozen naam voor de politiek van prins von Bismarck. Aan de rykskanselary wordt een wetsontwerp voor bereid tot regeling van het verzekeringswezen, levens verzekering zoowel als brandverzekeringbet hoofddoel zon zijn de maatschappijen te plaataen onder staats toezicht. De Groote Raad van het kanton Bern heeft, ge lijk men weet, het verzoekschrift betreffende de wederinvoering der doodstraf in behandeling genomen en na eene levendige beraadslaging van vier nren met 115 tegen 88 stemmen afgewezen. In gelyken zin heeft de Raad van het kanton Appenzell Bui- ten-Rhoden met 42 tegen 17 stemmen beslist. Daarentegeu geeft de Groote Raad vau het kanton Walliserland zich met 69 tegen 25 stemmen ver klaard voor de motie-Maaglach, om dc doodstraf weêr in te voeren. Wel is nog niet bepaald tot de invoering besloten, maar nit deze stemming kan men wel afleiden wat de slotaom zal zyn. Alle geruchten over aanataande verandering in het Russische kabinet, of over eene splitsing van het departement van binnenlandsche zaken in twee afdeelingen, worden door de officieose Agence Ruue volkomen ongegrond verklaard. De meeste dagbladen der Vereenigde Staten van Noord-Amerika bepleiten sedert gernimen tyd nadruk kelijk eene vermindering der in- en uitgaande rech ten en belastingen, doch ook de tegenovergestelde party zit niet stil en vraagt bij voortduring be scherming voor versohillende takken van nijverheid. Onder voorwendsel een herziening van het toltarief voor te bereiden, kwam dezer dagen te Chicago een eoonomisoh Congree byeen, dat het beschermend handelstelsel vertegenwoordigt. Hetzelfde geldt van een dezer dagen te New-York bijeengekomen tarief- oommiaeie. De besluiten dezer vergaderingen zyn nn wel is waar uitt van beslissenden aard, maar zy kannen toch zekeren invloed oefenen op het Coogres der Vereen. Staten, dal zioh in zijne thans geopende zitting met de quaestie der in- en uit gaande reohten en belastingen zal hebben bezig te houden. De New-Yorker Bandeltteilung ziet dit ge vaar in en wenscht derhalve de benoeming eener commissie, aan welke de taak zon worden opgedra gen het tarief van rechten en de quaestie der be lastingen aan eeu degelyk onderzoek te onderwer pen en een herzieningsplan gereed te maken. De BURGEMEESTER ran Gouda, brengt bij deze ter kennis ran de belanghebbenden, dat door den Heer provincialen Inspecteur der Directe belastingen enz. té Rotterdam, op den 2n December 1881 is executoir verklaard het 2e kwartaals Kohier van het patentrecht, dienst 1881/82. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld iu haniieu vau den Heer Ontvanger, dnt ieder daarop voorkomeude verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingant de termijn vau DRIE MAANDEN binnen welke""*de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 5 December 1881. De Burgemeester voornoemo, VAN BERGEN IJZENDOORN. INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op Art. 6 eu 7 der Wet van deu 2n Juni 1875, (Staatsblad no. 95.) Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is 'gelegd een verzoek, met bijlagen vun H. M. Dercksen om vergunning tot het oprichten eener broodbakkerij in het perceel gelegen in den Langen Groenendaal Wijk I. No. 108 Kadaster Sectie B. No. 944. Dat op Woensdag, den 21 December 1881, des namiddags ten l ure op het Raadhuis, gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning iu te brengen, en dat gedurende drie dagen vóór dien (lag op de Secretarie der Geineeute, van de ter zake ingekomen Schrifturen kan worden kennis ge nomen. Gouda, den 7 December 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, BROUWER. MARKTBERICHTEN. Gouda, 8 December 1881. Heden vaste stemming in granen zeer gedrukt. Vooral afwijkende tarwe was niet te plaatsen, Ier- wijl de goede soorten toch 20 a 30 cents lager moesten worden afgegeved. Alleen de puikste was redalgk te plaatsen. Oude witteu goldt 13.a 13.50. Beste nienwe f 10.40 a 11.Min dere naar kwaliteit. Rogge bracht in blanke en drooge soort 8.50 8,75. Gerst 5.80 a 625, zomer 4.90 5.50. Haver 3.50 a 4.25 naar gewicht en kleur, Erwten eu booueu zonder handel. Maïs alleen bg gergf verkocht. De veemarkt met gewonen aanvoer, de handel iu alle soorten traag, vette varkens van 26 a 28 c}., varkens geschikt voor Londen van 22 a 25 ct. per half kilo, magere varkens en biggen vlug te ver- koopen, vette schapen iets trager. Aangevoerd werden 60 partijen kaas, handel ge woon, le kwal. 30.— a 32.2de kwal. van 27.a 29. Goeboter 1.25 a 1.40. Weiboter 1.10 1.20. Kaas (noteering van de Ver. v. Kaashandelaars) aan gevoerd 60 partgen, le Kwal. 30.50 a f 32. 2e Kwal. 27.a 30.Zwaarder: hooger tot 34.Handel gewoon. GEBOREN 5 Dec. Johanna CatKarina, anders G. J. Bouw man en M de Jonge. 6. Jannetje, onvers P. van Mensch en H. M. Teekena 7. Maria Elizabeth, ouders J. Dongel- maus en M. van Straalen. Adriana Elizabeth, ouders B. Boef en M. Kloos. OVERLEDEN; 5 Dec. T. Spieringsboek, 62 j. 6. M. Smitskam, wed. L. van den Ende Koster, 68 j. P. Peters, 74 j. W. Snjit, 7 w. B. Smit, hoiavr. van L. Schuilen- burg, 74 j. 7. N. van Veen, 22 j. Heden overleed zacht en kalm, in den ouderdom van 74 jaar," m/jn geliefde Eeht- genoote BARTHA SMIT,, diep l»treurd door»^ mjj, mijne Kinderen en Behuwdkinderen,i L. SCHUILENBüp. v V? Gouda, 6 December 1881. jtf',

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 2