Nq 2703. 1881. 1 BINNENLAND. 1 December. I JVteuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. WoeiisiB ft K i Met 1 Januari begint een nieuw Kwartaal van de GOUDSCHE COURANT, zij die zich abonneeren, ontvangen de verschijnende Nommers tot dien datum GRATIS. I Vi t derhalve uit zijn betrekking Waterstaat over ong - veer heeft een zekere hei werk aan het buit de wed. L. een zoodanigen val van het dak naar het gasthuis is Aanmoediging.- A. Klem, A. M. Koster, M. H. Hoogendyk, M. J. Schim v. d. Lorff, J. M.Bune- meijer, J, W. Peeters, C. Sanders, Job. Bokhoven, H. Hussen, J. A. v. d. Ring, G. H. Korte, J. A. Kramers. 2e Zang klasse. Prijzen: C. C. Hoogenboom, A. Kruisheer, W. Hoogendyk, J. P. Burgersdijk, A. Steijl, M. H. Grootendorst. Aanmoediging: G. Quant, L. v. d. klein, J. M. Vos, J. M. Hemsing, B. J. IJssel de Schepper, P. J. L. v. Deutekom, IJ. D. Buisman, N. Prince. 3e Zangklasse. Prijzen: M. W. Kruisheer, J. v. Niel Schuuren, A. J. F. Maas, H. G. Burgersdijk, G. J. Koöbs, K. M. van Zutphen, C. J. J. Boers. Aanmoediging: A. W. Emeis, J. B. van Es, A. van Goor, G. Kok, R. A. P. Kramers, J. C. van Vreu- mingen, M. de Klerck. 4e Zang klasse. Pryzen: E. A. Julius, A. P. Kie- bert, E. C. G. Groenendal, G. C. Groenendal, E. C. Stikker, W. Hemsing, A. 1). van Vreumingen, M. H. Grootendorst, J. C. vaifeDelden. Aanmoediging: D. Hoogenboom, G. Kerkhof, J. de Jong, 8. van Franckenberg 5e Zangklasse. Pryzen: L. Biezenaar, A. Steijl, J. M.Norlier, J. Klem, L. E. H. Schim v. d. Loeff. Aanmoediging: M. A. de Ruyter, J. P. Kortenoever, Solo Zang klasse. Prijzen: M. Scholing, J. M. Luderus, B. v. d. Klein, R. Creveld, G. Montauban, M. van Beuzekom, A. H. G. Gabry. Piano klasse. (van Milligen). Prijzen. H. L. Hem- sing, J. M. Nortier, Gastman, A. P. Kiebert, D. Hoogenboom, I. Jonker, W. Hemsing, P. Bouwer, A. Julius, M.A. de Ruyter, A. D. van Vreumin- gen. Aanmoediging. R. Scholten, J. Klem, J. P. Kortenoever, E. C. Stikker. Pianoklasse (Arentz) PrijzenA. Kruijt, B. R. L. v. d. Klein, J. Straver. Fiool klasse. Pryzen C. C. Hoogenboom, S. van Leuvenberg, P. Nortier, F. Steijl, A. M. Emeis, H. J. de Ruwe, M. H. Diepeveen. AanmoedigingP. J. L. van Deutekom, C. de Vletter, J. Kortenoe ver, G. A. H. Gabrij, L. A. Molyn. Blaas klasse. Aanmoediging Ogier, C. Lunenburg, T. C. Lunenburg. Eleves Schutterij Aanmoediging: P. Guldemont, Sparnaay, Tasma, Kraneveld en de Jong. Dezer dagen meenden 2 jeugdige schavuiten te Oudewater, dat het zeker niet zoo erg was, op behendige wijze iets te ontvreemden. Bij een kaas- pakhuis komende, welke pakhuizen thans geheel en al volgepakt zitten, dachten ze zeker, dat er van al die duizenden kazen best een kon gekaapt worden, zonder dat er iets van werd opgemerkt, ten min ste van een onbewaakt oogenblik gebruik makende, namen ze stil een kans weg, die ze eenige minuten later bij iemand in huis wierpen. De man, die zoo onverwacht een cadeautje ontving, bracht het voor werp naar ’t stadhuis, alwaar de politie op den diefstal attent werd gemaakt. Na y’verig onderzoek kwam de politie de jeugdige deugnieten op ’t spoor, en bleek het dat de rechte personen waren gevat. *t Waren 2 jonge knapen, die voor de toekomst zeker veel beloven. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittingen van 17 en 19 December 1881. De beraadslagingen over de begrooting van Binnenl. Zaken werden in de zitting van Zaterdag voortgezet. Na een algemeene beschouwing van den heer Haffmans over de kunst, werden de afzonderlyke artikelen der afdeeling kunsten en wetenschappen behandeld. De Kamer nam met 34 tegen 27 stemmen aan een door den Minister sterk bestreden amendement van de commissie van rapporteurs om f 2000 te schrap pen op een post voor het Rijksarchief, welk besluit ten doel heeft om de voorgenomen reorganisatie niet te doen uitvoeren zonder advies van den Rijks- archivaris, dien men niet wil verstooten. Evenzeer werd met 41 tegen 20 stemmen aange nomen een voorstel van de comm. v. rapp. om 25000 uitgetrokken voor de verbouwing van de f naar te brengen, hetgeen de Min. - GOUDA, 20 December 1881. Mr, W. Hemsing, ontvanger der regist. en dom. alhier is benoemd tot lid der commissie belast met h«t afnemen der examens voor de betrekking van surnumerair der registratie en domeinen. De Staatscourant No. 297 bevat een kon. besluit van 5 December betr. de regeling der garnizoensin- deeling van bet leger, waaruit blijkt dat Gouda niet langer als garnizoensplaats gerekend wordt. Dit be sluit klink* onze stadgenooten zeker niet vreemd in de ooren, daar reeds lang dit l>esluit verwacht werd, doch er is bij bepaald dat de nieuwe indeeling eerst geheel ten nitvoer zal worden gelegd als in de nu vastgestelde garnizoensplaatsen door verbetering en aan bouw van militaire gebouwen gelegenheid is tot behoorlijke huisvesting der troepen. In afwachting daarvan kunnen gemeenten, welke niel op de tabel voorkomen en thans garnizoen bevatten, ook nog als garnizoensplaats gebruikt worden. Alzoo zal voorloopig (en de ervaring leert dat der gelijke voorloepige regelingen dikwjjla zeer lang du ren) Gouda haar garnizoen nog kunnen honden. Naar aanleiding van het bericht iu ons vorig nr. betreffende eene sollicitatie naar de Intrekking van gemeente-geneesheer deelt men ons mede, dat zich behalve den genoemde nog e<n sollicitant heeft aan gemeld. Hedenmorgen ten 10 ure opperman, M. v. H., aan van c i gedaan, dat hy zwaar gewond vervoerd. Zaterdagavond is bij F. H. Prinsenberg in de Boelekade alhier een begin van brand ontstaan en wel door bet omvallen eener petroleum-lamp. Ta fel, karpet, matten en enkele andere zaken geraakten in brand waarop de vlam gebluscht werd door middel van melk, wat opnieuw bleek een goed blusch- ihiddel te zijn. Blijkens aanschrijving van den hoofd-inteudaut van het leger zal de wijze van voeding van de troep, zooals die voor het nu eindigende jaar by wijze van proef was ingevoerd, bestendigd worden; echter met die wyziging dat bet zoogenaamde ration B (dei morgens koffie met kaas, en des namiddags vleeach, groenten eu aardappelen), dat nu des Zondags verstrekt wordt, zal komen te vervallen, terwyl ook op dien dag des morgens soep en des middags ge wone spijs zal verstrekt worden. Deze laatste bepaling treedt in werking zoodra de nog voorhanden hoeveel heid kaas zal verbruikt zijn. Uit Boskoop schrijft men dd. 19 December aan de N. Roti. Ot.: Uithoofde de in 1880 voor deze gemeente benoemde burgemeester zyn vastewoon plaats alhier nog niet gevestigd heeft enblykens het door hem gegeven antwoord op eene in den Raad gehouden interpellatie daarop geen vooruitzicht schijnt te bek staan, hebben opdat de belangen der gemeente daardoor niet langer schade mogen lijden een veertigtal der voornaamste ingezetenen zich tot Z. M. den Koning gewend, met het verzoek den burge meester te doen willen gelasten, om te voldoen aan art. 74 der gemeentewet, door zijne vaste woon plaats binnen de gemeente te vestigen. Giiterennrond had, ingevolge de bepalingen van GOUDS(®E COURANT. het Reglement voor, de Sladsmuziekschool, in de zaal „Kunstmin' hel openbaar examen plaats der leerlingeu van genoemde school. Niet alleen echt.r ter voldoening aan een wetielyk voorschrift heeft deze jaarlijkse!» uitvoering .plaats, daarmede worJt tevens voldaan aan bet verkogen der burgerij, die zeer gaarne op bet laatst van ieder jaar hare kin deren iu het openbaar proeven ziel geven ran gemaakte vorderingen, bcwjzen hoort leveren van het ouderwije met succes te volgen. Ale gewoonlyk was ook ditmaal ale zaal flink bez-t. Ook enkele raadsleden garen door hunpe tegenwoordigheid een Itewijs van belangstelling in deze gemeentelyke in stelling. Hoe vol het ook was, en hoezeer onwil lekeurig, in deze dagen, te midden van een groot publiek de gedachte opkomt: „als er maar geen brand uitbreekt*, kon men, dauk zij de loffelijke maatregelen ran stads- eu pocieteilsbestuur met ge rustheid naar de uitvoering blijven luisteren. De in ons vorig nr. genoemde maatregelen voor geval van bland walen uitgevoeld jop verschillende plaatsen hingen lichtgevende lantaarns (die binnenkort door nette olie-lampen in goed sluitende laiftaaros zullen vervangen worden), achter op het tooneel was een extincteur aanwezig, de gaogpadeu werden zooveel mogelyk geheel vrijgehouden en het balcon aan de tuiuzijrle was weggelaten, wodat men door de drie tuindeuren op het eerste jbntidalarm qiimiddelijk hel hazenpad kon kieren. Doch gelukkig kon men ongestoord blijven zitten, geen eukele augalkreet werd vernomen en slechts de muzikale tonen van bet tooueel kwamen tot ooa. De uitvoering verschafte z«r veel genot en gaf een hoogst gunstig getuigenis van het onderwijs op onze muziekschool. Het prograugna, met zorg gekozen en opgemaakt, gaf de toeboordan^M goede galegenhaid SoWun. Aammoedighg M.’ A-‘c. L. ‘Temmim£ een ovemcht te krijgen over liet resultaat van hel onderwyt. De le Zang-klasse opende den avond en achtereenvolgens kregen wy toen de verschillende leerlingen te zien en te hooren, waarbij zang, viool, piano enz. elkander afwisselden. Bij eene uitvoering als deze zou zeker een gede tailleerde beoordeeling in een blad misplaatst zijn. Immers aan de onderwijzers de taak hunne leer lingen lof en blaam toe te kennen waar dit noodig is, hun yver te erkennen, hunne tekortkomingen te berispen, doch wel mag het hier gezegd, dat de algemeene indruk liepaald gunstig was. Wilden wij in bijzonderheden treden, wij zouden alleszins gele genheid hebben de uitvoering van verscheidene pro- gramma-nummers met lof te vermelden doch zooals wij zeiden, wij achten dat ondoelmatig. Het was een goede gedachte om dezen avond tot slotnr. te kiezen „de Feestcantate*, waarmede wij in de Juli-maand dezes jaars op het 30-jarig feest der muziekschool mochten kennis maken. Deze cantate (muziek van den heer 8. van Milligen, woorden van den heer M. H. Kluitman) werd op nieuw met groot genoegen gehoord en ten slotte luide toege juicht. Daarop betrad de heer M. Spruijt, voorzitter der Commissie van Toezicht over de school, het tooneel en hield een korte toespraak, waarin hij een hartelijk woord van dank sprak tot de hh, 8. van Milligen en J. G. Arentz, leeraren aan deze school, voor alles, wat zij voor het onderwas deden. Hij drukte de hoop uit, dat zy nog langen tyd aan de inrichting zouden verbonden blyven. Had eerstgenoemde reeds geruimen tijd getoond zijn beste krachten te willen wijden aan de school, laatstgenoemde was nog slechts kort daaraan verbonden. Spr. wenschte den heer Arentz moed, geduld en beleid toe om, zooals hij tot nog toe gedaan had, te blyven onderwijzen, waarvan dan zeker de beste resultaten te verwachten waren. Spr. vermeldde daarop de namen der leerlingen, die een prijs of aanmoediging werd toegekend met de mededeeling, dat die niet dezen avond zouden worden uitgedeeld (wat met het oog op den tijd een zeer goede maatregel was) maar Woensdag konden worden afgehaald in „Arti-Legi.* De namen van bedoelde leerlingen luiden als volgt le Zangklasse. Prijzen: A. B. Foutyn, K. de Bok, G. Sohenk, W. J. Huber, A. Korte, B. Creveld, A. M. Maas, D. Rood, A. van Xante», C. Smits, ledig gekomen stallen achter het Ryksarchief A. van Dautzig, H. Bik, C. Julius, L. P. Dyksman. I Waterstaat over t

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1