MILITIE [EN, NIEWJWSND Upubliceeren. IEP, I i, vernietigt] en der huid helder witte Nq 2707. EST t. BINNENLAND. Vrijdag 30 December. 1881. 25. rs Nieuws- en Advertentieblad boor Gouda en Omstreken, De insendlng van advertenttën kan geschieden tot één» uur des namiddags van den dag der uitgave. VIJ N van jfflesschen. aanvrage f E N bij OEN. lrtSL__^ Men wordt attent gemaakt op de bij uitstek geschikte gelegenheid om in ons volgend nr. ADVERTENTIËN worden Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN ireittur. de poatdui.en alleen aan- *1 Januari. Goud». It If 50 5 it H door H II n MBER1881 i de Kazerne Officier van iterie de liggen van au van den :eme. SCHENK Naar men uj erfgenamen Tali' GOUDSCHE COURANT. 140 leerlingen. n lenden te be- ■n ten haren te Tiendew 17 en C. uü Zwaluwe meldt tou door de hooge li—Wijlen prin. Frederik afwijzend zijn beschikt op het rerzoek zijner pachters aldaar, tot geheele of gedeeltelijke kwijtschelding van pacht orer het jaar 1881. Het bestuur der Noord-Brabantsche maatschappij ran landbouw zal zich weuden tot de rerschillende spoorweg-maatsohappjjen met rerzoek, dat een lager tarief worde vaslgesteld Toor hel rerroer van mest- stoffen. de oprichting eener vakschool voor zuivelbereiding. jZ bonnen van arbeiderswoningen op een perceel De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De'prjjs per drie maanden is ƒ1.25 iranco per post 1.50. 8 1 te zamen 65 leerlingen, zitting de middelen vinden om hare kern gezonde en schappen. Te Amsterdam is opgericht de Amsterdamsche biercompagnie, die zich ten doel stelt in hoofdzaak de Hollandsche bovengisting-bieren te tappen en af te leveren, zoo voor particulier gebruik en koffiehuizen, als reederyen. In haar dubbel princesse-bier wenscht de compagnie eene specialiteit te leveren, die, naar zij verwacht, in ieder huishouden bare plaats zal voedende eigen- Het door de M. t. E. v. 8. uitgeschreven surnu- merairs-examen voor dames schijnt veel bijval te vin den althans er worden (naar men ons mededeelt) buitengewoon veel progamma’s aangevraagd, uit alle oorden van ons land. geplaatst van 1 5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. 24 11 te zamen 210 lp den 24 Dec. d. a. v. werden nieuw ingeschreven voor de zangkl. u pianokl. ii strijk en blaas instrumenten Elèves muziek scbuttery Dezer dagen overleed hier de heer 8. Stuijvrnberg, onderdirecteur der beide gasthuizen, die bijna 40 jaar lang de gemeente trour en eerlyk heeft ge diend. Hoeveel er bij een derge’yke betrekking afhangt van hel karakter van den persoon, die haar bekleedt, behoeft geen betoog en het goed hart en de humane gezindheid van den overledene zullen zeker hij velen nog geruimen tijd in herinnering blyven. De Schaakstrijd tuaseben Alkmaar en Gouda i» voor 14 dagen geschorst. 1 De commissie, zitting houdènde te Middelburg, heeft aan drie candidaten de acte van bevoegdheid uititereikt als apothekers-bediende, o. a. aan mej. M. J. 8. 8. Schomper, te Gouda. Eeue dame trok zich tijdens het examen terug. De heer Otto hamborg, uitt’*Weenen, die muzie- kah voordrachten houdt in het aenre-Reiehmann (ook hier ter stede wel bekend^ zal tan 15 Januari tot 15 Febroari isflbw door Nederland en hoopt ook in Gouda op te treden. Staten-Generaal. EkbsteKameb. Zittingen van 27 en 28 December. De Eerste Kamer der Staten-generanl is Dinsdag bijeengekomen. Verschillende ontwerpen en de begroo- ting-ontwerpen, bij de kamer ingekomen, zijn naar de afdeelingen verzonden. In de zitting van gisteren zijn tegen heden aan de orde gesteld verschillende ontwerpen van de hoofd stukken I eu VII A der staatsbegrooting, alsmede de Middelen-wet. De overige hoofdstukken der be- grooting blijven liggen tot in Januari. GOUDA, 29 December 1881. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Vrpdag den 30 December 1881, des namiddags ten 1 ure, ten einde te behandelen.- Het voorstel betreffende de wijzigingen der Ver ordening op de heffing van schoolgeld op de Openbare ?re scholen. adres van het Bestuur der Afdceling Gouda van Ihwdsche Maatschappij v. Landbouw betreffende adres saw H. C. Korteuoever beirekUijjk het n van arbeiderswoningen op een perceel aan den Kattensingel. Het adres van W. F. Carrière houdende verzoek tot opheffing van het personeel door de Gemeente aangesteld voor de begrafenissen. Het adres van D. Wiezer houdende verzoek om vergoeding der schade door hem geleden ten gevolge van het omw^ayeu van een boom. Het adres van J. IJpeluar Pz. c. s. houdende verzoek dat voortaan het touwwerk voor de Gemeente in het openbaar worde aanbesteed. Donderdag 5 Januari e. k. heeft de vierde abonne- ments-voors.elling plaats van het Nederlandsch Tooneel. De Rotlerdameche afdeeling zal dan opvoeren: De Familie Benoiton, Tooneelspel in 5 bedrijven van Vict. Bardou. Van de leden van bet Gezelschap, die daarin een rol vervullen, noemen wij Mej. Calh. Beersmans, mevr. Burlage-Verwoert en Jeanne de Groot, bene pens dehh. Rosier Faassen, D. Haspels en Le Gras. Als nastukje zal worden opgevoerd wNeen" bly- wpel in 1 bedrijf van Rod. Bebedix, waarin optreden |de hh. v. d. Heuvel en Poolman en mej. Heijblom len v. Eyken. I De voorstelling zal beginnen ten zeven ure precies. I De Goudsche Kiesvereeniging zal morgenavond ten [8 ure eene vergadering houden tot het stellen van wen candidaat voor het lidmaatschap van den ge meenteraad voor de verkiezing op 10 Januari c. k. Het opera-gezelschap van den heer van Hamme speelde Maandagavond te ’s-Hage in den Koninklijken schouwburg Faust en in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen La Fille de Madame Angot. Ziet hier hoe de heer van Hamme dit goochelstuk volbracht. Ten 7 ure liet hij de voorstelling in het Voorhout aanvangen met dit gevolg, dat de baryton en de koristen tegen 8 ure beschikbaar waren om de le akte van Angot in het gebouw te gaan zingen. Een achttal rijtuigen stond aan het schouwburg- lokaal gereed en bracht de incroy alles, dames de la halle, conspirateurs, huzaren enz., naar het Gebouw in de Zangklassen ii Piano K H n Stryk- en blaas- instrum. klassen Eléves muziek schutterij Dinsdag middag is op de rivier de Maas onder Kraliugen gezonken de veerboot van Rotterdam op IJselmonde, schipper Daselnar, beladen met markt- goederen. Dit ongeluk is hieraan te wijten, dat men het bootje te kort aan de sleepboot had vastgemaakt, door den zwaren golfslag van voorbijgaande stoom- booten is het omgeslagen. De zoon van den schipper sprong op een linnenkast terwijl de knecht zich *aan een tafel vastklampte. De opvarenden zijn alle gered. De bussen door de Kiosk-onderneming te Amsterdam gedurende de beide Kerstdagen geplaatst, ten behoeve van de vier weduwen en negentien kinderen der omge komenen bij Woudrichem, hebben opgebraoht ruim 170, welk bedrag onmiddelijk aan den burgemeester van Gorinchem is overgemaakt. De groote hoeveelheid centen en dubbeltjes, be houdens eenige groote giften, hebben opnieuw be wezen, dat ook de kleine man gaarne iets bijdraagt om treurige omstandigheden Je helpen verzachten. Een regeering die niet heen wil gaan, blijft lang, zeide indertijd de heer Groen van Prinsterer, en eene Kamer die naar huis wil, is spoedig verdwenen, zou men er bij kunnen voegen. Bij den aanvang der beraadslaging over de begrootingswetten was het of men een vol jaar voor de borst had, zoo breed voerig werd alles besproken. Geen drie weken later geraakte men onder den indruk, dat het Kerstfeest op handen is: de paarden rieken den stal en nu wordt doorgerend tot men ademloos in eed avond- w voteert. Er is geen tijd voor iets meer over. De Kamer moet naar huis! Dit is de ondervinding van elk jaar zegt de Amh. Ct. maar zoo de ondervinding de leermeesteres der menschen is, voor eene Volksvertegenwoordiging schijnt zy die eigenschap niet te bezitten. Er hebben zich weder valken genesteld in de torens van verschillende steden. De Landb. Ct. her innert er aan, dat de valk tot die roofvogels be- behoort welke niet alleen op buit uitgaan om hun honger te stillen, maar ook door moordlust ge dreven. Een onderzoek op den 8t.-Jacobstoren te ’s-Hage bracht aan ’t licht, dat twee valken 30 a 40 doode duiven bij hun nest hadden die dus voor niet het leven hebben moeten laten. Verleden jaar werd de valk die zich toen te ’s-Hage vertoonde, door een bekwaam schutter gedood. Tot nog toe heeft men de postduiven alleen aan bevolen als oorlogsbodem Een Berlynsch geneesheer weet er eene andere, meer vreedzame bestemming aan te geven, die meer dagelijks voorkomt. Hij bezigt postduiven om recepten, die haast hebben, nair de apotheek te doen brengen. Voorts laat hij ze achter bij ernstige zieken, ten einde, wanneer zijne hulp onmiddellijk wordt vereicht, zich te doen waarschu wen. Meer dan een gevaarlijke zieke kan gered wor den door spoedige hulp, zegt hij. Aan het openbaar exatneu der Stads-muziekschool ilhier op 19 December 1881 werd deelgenomen 85

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1