)A. B, ichilderde iskerk te der 8t. igen.enz. r leven s- .'broeders til. I R. fixer I Nieuws- en Advertentieblad foor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. 1881. ure, sen: )F an. Met 1 Jai?uari begint een nieuw Kwartaal van de GOÜDSCHE COURANT, zij die zich abonneeren, ontvangen de verschijnende Nommers tot dien datum GRATIS. van in- al plaats re, en I boekjes I 1G 16 I 10 Woensdas 28 December. -I id: n, >r het »i Europa, loop der «poor* Az, ewater. leer. mer DOg met ▼an ’t geven I liefdegloed, raven, echt. )erden ’g en schade. O. funsrten. tour der :ht. one loflied, item - igen, aan steeds alle sodje waarop INKMAN >men van eene duidelijke hand, ook cijfers betreft eren. in eene bro- I >evolen door I an het phar- I en voorzitter I teNow-Yorlc, I llponkrultfan- I jsverteerh.ff, I einnak Let I i»'g A ti. 1 te; J e meeste daatsen, oor Ne- GOÜDSCHECOURANT orgelspel het volgend lied OP HET KEB^TEEEST. Dnar boiten ».Hk De winter is wo Maar vreugde hrerscht op aarde, Ja, vreugd vo» ipng en oud I kind een ner Spr. van - derviyend bij uitnemendheid leerde «lief te hebben" eu_«] te te 1 waren aan - Daarop zongen de kinderen onder begeleiding maag kwalen 1 door je met geschenk worden langebbdën'en geen hun- zou met Itêge banden V wees het feest, den gehoortad Ibhoc’en te vertrekken, daarop met een foord op de beteekenis 1 “'“Hg jan Jezus, den kin- i die hen bovenal dit fef te zijn". Spr. hoop- dat zij hunne verplichtiqp om uit in toepassing bren$«u als een blijvend? Isrinuering zouden be- -en aan dit feest. van GOUDA, 27 December 1881. In de vorige week hadden de publieke verpachtingen plaats van de eigendommen van den polder Prins- Alexander zijnde: dijken, wegen en vischwater, die te zamen 17,232 aan jaarlijksche paoht hebben opgebracht en wel 14,090 voor de dyken, 2818 voor de wegen en 824 voor de vis- scherij; alles is voor den tyd van 7 jaren ver pacht. Zijn wij wel onderricht, dan is deze ver pachting zeker f 3000 hooger geloopen dan de vorige opbrengst, wat alweder een groot voordeel is voor de landerijen in dien polder gelegen. De geheele toestand in den polder schijnt geordend ie zijn. Al de wegen zijn thans begrint en het grootste deel der landerijen is geëgaliseerd. Jam evenwel, dat het bestuur van deu polder er niet toe heeft kunnen besluiten om de wegen boomen te bepoten, wat zeker het aanzien den polder zou verhoogen. (R. N.) In de vorige week vervoegden zich twee man nen te ^oheveningeu bij verschillende ingezetenen, te koop aanbiedende zeer fijne platen, die zy voor een wpolprij» 2.6Ö) vaa <U -baud wildau daau. Na het geld te hebben ontvangen, vroegen ze of zij de platen goedkoop mochten encadreerrn en bedon gen daarvoor een prijs, die inderdaad buitengewoon gering was. Sommisten stemden daarin toe, doch de heereu namen wel de platen mede, plus het geld, maar verzuimden tot heden de geëncadreerde platen terug te brengen. Het internationaal poolonderzoek, waarvoor ne Tweede Kamer 30,000 heeft beschikbaar ge steld, zal in 1882—1883 plaats hebben op negen stations in het noorden van Europa, Azië en Ame rika. Noorwegen heeft zich belast met het onder- zoek te Bcssekop in Finmarken, Oostenrijk met dat op Jan Mayen-eiland (IJszee)Rusland op Nova- Zembla en aan den Lenamond (Siberië) Noord- Amerika in Lady-Franklin-baai en op Kaap Barrow Denemarken op Groenland Zweden op Spitsbergen, en no. 9 Dioksonhaven aan den mond der ïenissei (Siberië) is voor Nederland bestemd. Nu vele particulieren reeds zijn voorgegaan en het Rijk ook 30,000 beschikbaar stelt, zullen de ontbrekende 14,000 zeker spoedig worden bijeen gebracht, te meer daar het denkbeeld van gelijktij dige waarnemingen, van zooveel belang voor weers voorspellingen en ook der handelsbetrekkingen, van onzen landgenoot prof. Buys Ballot te Utrecht is uitgegaan. Men zende bijdragen of verklaringen van deelneming aan dezen hoogleeraar of aan den heer B. J. G. Volck aldaar, die zich als lid eener commissie daartoe bereid heeft verklaard. dagsschool verdienstelijk hadden gemaakt, ontvingen allen een woord van erkentelijkheid. Behalve aan deze allen voegt zeker niet het minst een woord van dank jegens den heer Schim van der Loeff zelf, op wiens initiatief de school werd opgericht en die voortdurend zich daarvoor vele moeiten en zoggen getroost. De heer L. Bos, te Amsterdam, geeft der Post administratie in overweging om haar geweldigen Nieuwjaarsarbeid te verlichten door toepassing van het volgend stelsel, dat te Berlijn reeds is ingevoetd Lenige dagen te voren stelle' de Post-administratie het publiek reeds in de gelegenheid brieven, circu laires en kaarten, bestemd om op 1 Jan. bezófrgd te worden, te kunnen ter post brengen; nl. Mies gewoon geadresseerd en gefrankeerd, doch in een ex tra enveloppe, waarop zon dienen vermeld te staan .NIEUWJAARWENSCHÉN» «aan het Postkantoor Alhier.11 Hierdoor zou de arbeid der post administratie, die an ders in één nacht moet verricht worden, over meerdere dagen verdeeld worden, en kan daardoor de bezor ging van brieven enz. op den Nieuwjaarsdag ook toet meer regelmaat en op de gewone uren plaats‘hebben. Voorloopig ware deze maatregel b. f.ie ‘AWter- dam, Botterdam, den Haag en Utrecht bij wijzè van proef in te voeren. *t Komt ons echter voor, dat het openen van die tallboze enveloppen den arbeid der posf-ambtenaren weder zoo aanmerkelijk zon vergrooten, dat het doel daardoor volkomen zou worden geneutraliseerd. Beter ware ’t o. i., een afzonderlijke bus open te stellen vóór die Nieuwjaarsverzendingen, ten einde op die wijze bet doel geleidelijke sorteering en afstempe ling te bereiken. (DW.) De voorwaard en vöor het' vergelijkend examen van trouwere eaiididatéc -rmn' (Te betrekking van surna me ra i re bij de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen zijn thans verschenen. Daaruit bijkt, dat de oandidaat den leeftijd van 16 jaren moet bereikt en dien van 35 jaren niet overschreden hebben. Uit eene verklaring van het gemeentebestuur van de woon plaats der candidate moet blijken dat deze van een goed zedelijk gedrag is, en uit eeue verklaring van een geneeskundige, dat zij is van een gezond en sterk g« tel- Voorts wordt geeischt eene reëele borgstelling van f 500 of eene inschrijving op bet grootboek der Nat. Schuld, onder behoorlek verband. Het vergelijkend examen geschiedt in de volgende vakken lo. het schrijven wat het stellen van 2o. de Nederlandscbe taal. De candidaat moet zich daarin zoowel mondeling als schriftelyk goed en gemakkelijk weten uit te drukken 3o. de kennis van vreemde talen (Fransch en Duitsch) in dier voege dat de candidaat in staat is een opstel, in die talen geschreven, in hetNeder- landsch over te brengen Het vloeiend lezen in beide talen is bovendien een vereischte 4o. het rekenen, daaronder begrepen de toepassing der vier hoofdregels op de gewone- en tiendeélige breuken 5o. de kennis van het Nederlandsche-, Fransche en Duitsche maat-, gewicht en muntstelsel 6o. aardrijkskunde van wegen in Nederland. De Nederlandsche vereenigiug tot bescherming van dieren hield Vrijdag avond te ’s Gravenhage hare jaarlijksche algemeeue vergadering, die ook voor niet- leden toegankelijk was. Na de aanwezigen te hebben verwelkomd gaf de voorzitter, de heer P. Romijn, een overzicht van den toestand der Vereeniging die als gunstig kon beschouwd worden ook uit een financieel oogpunt, terwijl het ledental ruim 2100 bedraagt. Hij herdacht vervolgens het verlies door de Ver eeniging geleden tengevolge van het overlijden van het bestuurslid jhr. Verhuëll, maar ook van mevr. Van ManenThesing, die steeds baar tyd, talent en vermogen ter bevordering van het doel der Ver eeniging had opgeofferd en door wier onvermoeide Het kerkgebouw der Bemoustrantsche gemeente leverde gisterenavond een recht gezelligen aanblik op. Ten half zeven ure waren daar op uitnoodiging van de Directie van de Protestantsche Zondagsschool de leerlingen dier school om een piachtigen schit terend verlichte kerstboom geschaard, terwijl ouders en verdere belangstellenden, voorzoover de ruimte het toeliet, in de gelegenheid waren gesteld het feest by te wonen. De heer H. P. Schim van der Loeff heette de kinderen welkom en verblijdde er zich met hen in, dat hij daar nu eindelijk stond, de kerstboom, die zoo vaak in den laatsten tijd het voorwerp hunner gedachten was geweest. Dank zij de welwillendheid van vele kindervrienden in deze gemeente, zou ieder donker, koud Ja, vreugd »oè jong Want Jezus is geboren Wij vieren, blij -ven geest. Met dankbre vreugdekoren Het schoonste Christenfeest Voor Jxzus klinkt Met blqde jpljslsl Wy wydeu onze tgaiq. Ons hart geheel aan Hem, Hem, onzen Groots,n Meester^ Zoo liefdrijk, vqoom en zacht, Die ons zyu licht-/leed schijnen, Zij lof en eer. gebracht I Vervolgens werden de geschenken rondgedeeld. Het was aardig om te zien, hot-al die oogjes Schitter den en die wahgen gloeiden G an de heerlijke ver-* rassin gen hen aangeboden. Tal -van keurig uitge- doschte poppen, flink voorziet* spedgoeddooten en meer andere voorwerpen, die ben kinderhart ia ver rukking brengen, werden den 'kleinen uitgereikt en onbeschrijfelijk was de blijdschap en de vreugde, die stelt - sw® alU® Een paar maal werd het uitdeelen van cadeaux een oogenblik gestaakt om de kinderen gelegenheid te geven tot het zingen van een lied en nauwelijks waren de laatste tonen gehoord of daar ving weder opnieuw de uitdeeling aan, zoodat het niet lang duurde dank zij vooral de welwillende hulp der dames aan de Zondagsschool verbonden of ieder had het hem toegedachte. Van tijd tot tijd werd den kin deren ook een versnapering gepresenteerd en allen hadden het druk om de seboone geschenken te be wonderen en aan anderen te laten zien. Ten slotte hief de kinderschaar het volgend lied aan. ROND DEN KERSTBOOM. Laat ons in blijde kringen Den schoonen boom omringen En dat ons lied vermelde, Wat ons die boom vertelde, Van hem, die meer dan allen, Deelde in Gods welgevallen Van leven, licht en liefdemacht, Door Jezus aangebracht. De kerstboom, rijk aan gaven, Die mond en oogen laven, Doet ons door zijn geschenken Aan Jezus’ liefde denken. Al ’t zijne mild te geven, Was hem de lust van ’t leven. Wie heden andrer vreugd vermeert, Heeft dat van hem geleerd. De boom wordt straks weer duister, Maar Jezus houdt zyn luister! De boom kan niet meer groeiën, Zijn rijk zal eeuwig bloeien Den boom is niets verbleven, Zijn liefde blijft aan Zyn leven, licht en Zijn onvergankelijk goed. De heer Schim van der Loeff betuigde daarop ook namens de kinderen zijn hartelyken dank aan allen, die het hunne hadden gedaan om dit feest te doen slagen. De onbekende geefster van den boom, zij, die de kaarsen en de cadeaux gegeven hadden, bij, die den zang met zijn schoon orgelspel had geaccompagneerd en niet bet minst de dames, die evenals iedere week ook heden zich jegens de Zon-

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 3