in S, aforma- N° 2709. 1882. 3M BINNENLAND. Woensdag 4 Januari. JVieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, V •en, lig- i d. het nieuwe jaar te complimen- nten van loth, 50 j. evraagd den geneeskundigen raad voor oudft. r< cht, tot dronken- l< rak, tot nkenschap a W. Paa iden K K Stout. Hufener. iderwoerd. •ik en C. »m en O. in Niekerk -a O Boom Gerta en A. Teder. Olie. S, MA- enz. en alle schillig en zijn e Cou- loor den uda. in Vianan. an Tilburg GOUDSCHE COURANT. 10 j. A. j. 6 m. en J. van Evert van sn gulden Beeuwyk. Uit New-York wordt van den SOsten December bericht, dat aan de westkust een pokken-epidemie is uitgebroken. Men meende, dat de ziekte door stoombooten met landverhuizers aangebracht is. audere der leden de van 9 m. A. de Jong, particulieren aan het Hbl. het is hier el le, tot n wegens maal) en 1RZ1JL De Jftdd. Cl. doet opmerken, dat nu particuliere ondernemingen zich stelselmatig gaan inrichten tot het opnemen der spaarpenningen van den handwerks man, ter verzekering van zijn ouden dag, het langer uitblyven van een staatstoezicht op de maatschap pijen van levensverzekering in ons land onverant woordelijk zou zijn. Men weet, dat dit toezicht tot dusver weinig waarborgen geeft, en met name de openbaarheid en het deskundig onderzoek, door vertrouwde ambtenaren, van de balansen en de re keningen der ondernemingen, in ons land niet bij de wet zijn voorgeschreven. Te meer onhoudbaar is die toestand sedert door het bekende arrest van ire dron- Uit een particulieren brief uit den Transvaal deelt men aau het Hbl. het volgende medeVoor eenige maanden is hier eene nieuwe soort van kanon door de Boeren 'uitgevonden. Het moet zeer eenvoudig zijn en gemakkelyk te verplaatsen. De kogels, uit dit kanon geschoten, treffen zoo goed het gewensehte punt, dat het veel beter is, dan de tot nog toe bestaande soorten. Er is, zoo zegt men, aan de uitvinders reeds eene groote som be loofd, als zij aan de uitvinding publiciteit willen geven. Of zij zulks zullen doen is niet met zeker heid bekend, maar dat zij met vlyt werkzaam zyn, kauonnen van dat kaliber te vervaardigen, weet ieder. Bovendien hebben zij thans eene massa kruid en verdere oorlogsbeuoodigdheden voorhanden, zoodat zij zich wel degelijk op eene herhaling van het ge beurde voorbereid houden, niettegenstaande de con ventie onder protest geteekend is. GOUDA, 3 Januari 1882. Zondagmiddag ten half 2 ure heeft het corps of ficieren der dd. schuttery alhier zich met het mu ziekcorps naar den Burgemeester begeven om Z.E.A. bij gelegenheid van het nieuwe jaar te complimen- teeren. Het prachtige wintcrweêr had een talrijke me nigte naa^ Oost- en Westhaven doen komen om de uit te voeren muziekstukken te hooren. Wy hebben voor Gouda’s kunstminnend publiek een aangename lijding, nl. deze, dat het Jean Becker Quartet binnen kort in deze gemeente zal op treden en wel Dinsdag 10 Januari e. k. Het is onnoodig onze lezers cte wijzen op de heerlijke uitvoeringen van dit Quartet, immers het heeft een Europeesche naam en daar het meer dan eens hier optrad, telkens voor een talrijk pu bliek, weet men wat kunstgenot ons te wachten staat. Óveral wekken deze uitvoeringen onver deelde bewondering en wij twijfelen geen oogeublik óf de inteekenlysten, die van af morgen (Woens dag) zullen circuleeren, zullen spoedig overdekt zyn met namen. eene bepaling eener plaatse lijke verordening, waarbij wordt verboden dat kinderen, die kinkhoest hebben, de school bezoeken, als wettig kon worden beschouwd. In verband met art. 29 der epidemiewet en vooral met het het oog op hare geschiedenis, werd de vraag door het geneeskundig bestuur toestemmend beantwoord, met welke interpellatie verschillende leden zich vereenigden, daarbij tevens den wensch uit drukkende dat dergelijk heilzaam verbod nog in menige plaatselijke verordening moge worden opge- nomen ook al wordt de kinkhoest gelijk ook zoovele andere aandoeningen die vaak een verbod om de school te bezoeken wenschelijk maken, niet bij name ouder de besmettelijke ziekten gerangschikt. Nog werd de aandacht gevestigd op de wensche- lijkheid dat de leden van den gefieeskundigen raad, voornamelijk tei\opzichte van aangelegenheden waarbij de volksgezondheid ten nauwste betrokken is, meer dan totdusver gebruik zouden maken van hunne bevoegd heid tot het opmaken ambtshalve van prpces-verbaal. Met algemeene stemmen werd naar aanleiding van een voorstel van den raad in Noord-Holland, be sloten over te gaan tot een onderzoek betreffende den toestand der bewaarscholen in Zuid-Holland, met het doel om aan te toouen in hoever wettelijk re geling dier belangrijke aangclegeuheid noodigis. Tot leden der Commissie die zich met de Noord- Hollandsche in verband zal stellen tot samenstelling van een geheel, werden benoemd de heeren dr. Vail- lant, te Schiedam; dr. Boursse, te Leiden en dr. Ege- ling, inspecteur te ’s-Hage. De Baad sprak tevëns den wensch uit, dat het door de heeren dr. S. Teixeira de Mattos en mr. C. M. Willeumier, te Amsterdam, vervaardigd compen dium van de artikelen van het nieuwe strafwetboek, voor geneeskundige raden van belang, algemeen ver krijgbaar worde gesteld. Nog werd in deze bijeenkomst gewezen op het belang van de toevoeging van de anti-septische ver bandstukken aan de collectie instrumenten aan boord van de schepen. Aan dit verzoek zal voortaan zooveel mogelijk gevolg worden gegeven, waaraan des te gemakkelyker zal kun nen worden voldaan, nu het gehalte der scheeps- doctoren gaandeweg verbetert. De openbare vergadering werd daarna gesloten. I Zuid-Holland op Vrij ag 30 December, onder voor- zitterschap van Dr. Egelijg gehouden, maakten ver schillende mededeelingeu betreffende de handelingen van bet geneeskundig Staatstoezicht het ontwerp van de gedachtenwisseliug uit. Al dadelijk lokten de gronden, waarop de rechtbank te ’s-Gavenhage bij vonnis van 3 October 1881 een apotheker, wegens het niet in voldoende hoeveel heid voorhanden hebben van twee geneesmiddelen, had ontslagen van rechtsvervolging, omdat dit, volgens het oordeel van het rechtscollege niet strafbaar is gesteld, maar alleen aanleiding geeft tot het bevel om zulks binnen een gestelden termijn aan te vullen van onderscheidene kanten krachtige tegenspraak uit. Door die beslissing meende men, zou het nut der winkelvisitatiën grootendeels verloren gaan. Ook het rechtsgeleerde lid oordeelde het vonnis van de rechtbank niet zonder bedanking. Aangezien ’t hier het zelfstandig oordeel van ééne rechtbank betrof, hoopte men dat andere rechtbanken van een ander gevoelen mochten zyn. Een punt van uitvoerige bespreking betrof de heriunering vanwege den inspecteur, dat oqjgade geneeskundigen, wanneer tij poklyders behandelen maatregelen hebben te nemen, om niet zelven ver spreiders der ziekte te worden. Van het standpunt dat ><le bedoelde maatregelen ook behooren te gelden voor roodvonk en audere besmettelijke ziekten, betoogde een noodzakelijkheid van het vaststellen van eenvormige voorzorgsmaatregelen in dit opzicht als waarborg voor het publiek legen besmetting, voorschriften die door alle medici kenden worden opgevolgd. Dit denkbeeld werd door de meeste leden, die daarover het woord voerden, ondersteund, al meende men ook, dal het aan de keus van den geneesheer kon worden overgelaten, twelke maatregelen bij zou noodig achten, zooals nfet bezoeken" va*: besmet telijke zieken na afloop der visites aan niet besmet telijke lijders; het verwisselen van kleedingstukken hel reinigen der handen en andere waarborgen. Met het oog op het gevaar voor de volksgezond heid dat uit eene verbreiding van epidemische ziekten kon ontstaan, achte men het nuttig, dat vanwege den Raad iets gedaan werd om te zorgen, dat de geneeskundigen zelven zoo min mogelijk de besmetting verspreiden. Men gaf mitsdien in overweging eene commissie te benoemen tot het ontwerpen van maatregelen tegen verspreiding van smetstof door de doctoren. Uitdrukkelijk werd er echter op gewezen, dat geen maatregelen zouden zijn toe te passen ingeval van cholera-epidemiën (een ziekte echter waarbij de smet stof niet zoo spoedig wordt overgebracht) vooral in groote steden, daar het dan de geneesheeren ónmogelijk zou vallen zich te desinfecleeren, vankleêreu te wisselen of zieken het laatst te bezoeken. De Commissie behoorde alzoo wel in het oog te houden dat in tijden van zware epidemiën het ón mogelijke niet gevorderd kon wordeu. Het denkbeeld vond bestrijding bij een lid, die meende dat het nemen van ontsmettingsmaatregelen geheel aau de geneeskundigen zalven moest worden overgelaten. Het geven van voorschriften door de Regeering of wel vanwege den Raad achtte hij on gepast. De gedachte dat de medici de verspreiders der besmetting zouden zyn, noemde dat lid eeu vooroordeel. Zelden wordt de smetstof door de geneesheeren overgebracht. Zijn gewoonte was het om, na een bezoek aau besmettelyke ziekeu, de handen te reinigen ook met oarbolzuur. De bewering alsof de mogelijkheid niet bestond dat de medici de overbrengers van de smetstof waren, werd door een ander lid op zijn beurt pertinent tegengesproken. Nadat er herhaaldelyk op was gewezen dat men geene imperatieve voorschriften, doch alleeu een leiddraad voor de geneeskundigen verlangde, werd met 14 tegen 2 stemmen besloten deze taak op te drageu aan eene commissie, met verzoek in de a. s. zomervergadering haar rapport over te leggen. Tot leden dier commissie werden aangewezen de heeren: dr. Dupont, te Rotterdam en dr. Carsten adjunct-inspecteur in Zuid-Holland. Ten tweede werd de vraag behandeld in hoever Men leest in de SfïcA/scAe Courant: BERICHT! aan de Lezers van „De GOU WENAAR”. Wij hebben de eer U kennis te geven dat de Uitgever besloten beeft de uitgave van „dö GOU- wenaar” met 1 Januari NIET voort te zetten. Mochten er oadar <mu* Uzcr» zyn, uta mal da strekking der Courant en hare politieke beschou wingen iugenomen zyn, dan r.oodigen wij hen uit hun abonnement over te brengen op de Siichtecke Courant, die, met uitzondering van het lokale nieuw», geheel ia inhoud aan »de Gouwenaar" gelijk ie en van 1 Januari a. e. af nog belangrijk verbeterd wordt. De 8TICHTSCHE COURANT, uitgave van F. B. van Ditmar, Predikhecrenstraat te Utrecht, ver schijnt tweemaal per week. Prijs per kwartaal 0.90. In het jaar 1881 zijn bij het Kantongerecht te Gouda 486 strafzaken behandeld. Negen en twintig beklaagden werden vrijgesproken of ontslagen van rechtsvervolging. Ontslag van rechtsvervolging werd in dit jaar herbaalde malen uitgesproken op grond dat de beklaagden eene verordening hadden overtreden, die uiet behoorlijk was afgekondigd met bet formulier voorgesebreven in de Gemeentewet, zulks in overeenstemming met de leer van den Hoogen Raad. Acht en vijftig personen stonden terecht wegens overtreding der wet op de jacht en visschery. Vier en twintig personen werden veroordeeld wegens over treding van de wet op de maten en gewichten, en wel 3 uit Gouda, 3 uit Moordrecht, 3 uit Zeven huizen, 2 uit Bleiswyk, 1 uit Lange Ruigeweide, 1 uit Waddinxveen en 11 uit Nieuwerkerk. Zeven veroordeelden dienden bij Z. M. den Koning een verzoekschrift ia om vermindering van straf te bekomen; op vyf verzoekschriften werd door Z. M. den Koning gunstig, op twee ongunstig beschikt. Honderd en zeventig personen, die de bun opgelegde boete niet konden of wilden betalen, ondergingen daarvoor de bepaalde gevangenisstraf in het Huis van Bewaring te Gouda. Weder zijn een paar fondsen van inwendig beheer uit de fondsenrij bij de legeradministratie verdwe nen. Wij maken met veel genoegen melding van de opheffing der fondsen voor werving en voor het militair onderwys. 'Tevens is, en we achten dit van even groot belang, een einde gemaakt aan de jaarlijksche bepaling en vaststelling der sommen die voor werving en onderwys mogen uitgegeven wor den. Ook de bepaling der administratiekosten ib door het koninklyk besluit uit de jaarlyksohe prijs bepaling verdwenen. Ter vergadering van

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1