OUT binnenland. 'ER. NQ 2714. 1882. KTEN ouvier, apo- >nder eeniga Ie vloeingen. in dit middel jnerden best- voorschrift. ASSE Zondag 15 Januari. Excelsior Co. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, i-Elixer SS SM. Apoth. ALK J sf morgen voor- onze men i Gouda. 7 «hing che Cou- n door den Gouda. isten, gelieren t>. Rotterdam. ir er reeds ver- ida. r, Pree. J, Secr. UK, Pen». goudschecourant ilsche fabri- i prijs. E BIE- «n. UIDEN- ti WIJN- CHEN Begeren. t en in eene bro- aanbevolen door or van het phar- »pen en vöorxitter irké te New-York, Iner Alpenkruiden- o spijeverteeriug, en amaak het uwijxing A fl. 1 te ijk in de meeste s in plaatsen [ent voor Ne- N i e n smaak, kundig en t aan ex- leelen te- alcohol, *mengd,ook ende drank. het bette xppen dezer De heer mr. Van Musschen broek beval Amsterdam aan vooral met het oog op de in 1883 aldaar te houden koloniale wereldtentoonstelling. Bij stemming word in de verste plaats Utrecht wenschelyk geacht, terwijl bijna hetzelfde getal stemmen op Amsterdam werd uitgebracht. Vervolgens werd besloten eene uitvoerende Com missie op deze vergadering te kiezen, terwijl de toe getreden of toe te treden Nederlandsche maatschap pijen een comité van vertegenwoordiging der maat- In een door een groot aantal belangstellenden bij gewoonde raadszitting te Leerdam werd besloten de pogingen eener marktcommissie, die zich daar gevormd heeft, krachtig te ondersteunen en het deze commissie zoo gemakkelijk moge lijk te maken. Be sloten werd de markt te doen aanvangen op den eersten Zaterdag in Maart. Tegen den Zaterdag waren vele bezwaren, doch vooral omdat die dag volgens de verordeningen nog is aangewezen, ver- eenigde de meerderheid zich met het voorstel van B. en W. om den Zaterdag als marktdag te behouden. In dezelfde zitting werd ook aangenomen een voorstel van B. en W. om geen verdere pogingen te doen tot oprichting van een vakschool voor zui velbereiding. Wel droog de heer Schalij op nader onderzoek aan, doch omdat de meerderheid ver meende, dat de oprichting boven de financieels krachten der gemeente zou gaan, werd zyn voor stel niet aangenomen. De bevolking in Ammerstol bedroeg op 81 Dec. 1880: 480 m. 454 vr. te zamen 934 personen. In 1881 werden geboren 24 m. 20 vr. totaal 44 pers. Er vestigden zich 18 m. 18 vr. totaal 36 pers. Er overleden 18 m. 17 vr. totaal 35 pers. De gemeente werd verlaten door 17 m. 12 vr. totaal schappijen zullen benoemen, waaraan de uitvoerende Commissie hare voorstellen zal onderwerpen. Bij de daarop volgende verkiezing werd de uit voerende Commissie samengesteld, zoo als dit reeds in het vorig nommer is medegedeeld. Voorzooverre die heeren aanwezig waren, werd door hen de benoeming aangenomen, terwyl aan twee af wezigen hiervan bericht wordt gegeven. Onderscheidene zaken op de te houden tentoon stelling betrekking hebbende werden nog besproken, o. a. de geldmiddelen. Subsidiën zullen aan het Rijk en de verschillende gewesten worden aangevraagd, terwyl de medewerking van alle Nederlanders voor dezen zoo voornamen tak van welvaart voor het ge- heele vaderland zal worden ingeroepen. Na een woord van dank door den heer baron v. Hardenbroek aan den Voorzitter, voor de uitstekende leidinr der vergadering, en met eene gelukwrnsching aan al de aanwezigen voor de eensgezindheid, was mede de belangrijke besluiten werden genommi, sloot de Voorzitter deze Vergadering. door de voor in. Wy zen- iftt het me van 12—16 and. treden wor- Leden van gI^LJDA, 14 Jauuari 1862. Het Rijk^telegraafkautoor wordt .an verplaatst naar de Oost haven B. 84. Het voornemen bestaat bier binnen kort een nieuwe Zondagsschool op te richten onder hoofdlriding van den godsdienstleraar Bouman. Deze zal gehouden worden in de kleine kerk op de Peperstraat. Binnenkort zal een nieuw plaatwerk verschijnen getiteld HGezichten op het Binnenhof" geteekend door A. Het zal de portretten bevallen van de Kamerleden, zoo karakteristiek mogelijk voorgesteld. Het werk zal compleet zijn in 7 seriën. De eerste serie zal o. a. bevatten hel portret van den Goud- schen afgevaardigde Mr. M. Bichon van IJselmonde. In „de Hollander", antirevolutionair weekblad voor Gouda, Haarlemmermeer, Leiden en de Rijn streek leest men het volgende schrijven uit Gouda: De II. Dinsdag gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, kenmerkte zich door eenen eigenaardigen strijd. De twee liberale kiesverenigin gen hadden elk een eigen candidaat gesteld, en be stookten elkander door middel van niet altijd even humaan opgestelde strooibilletten. Wellicht door die verdeeldheid uitgelokt, kwam de R. C. kies vereen igiug ook met een candidaat voor den dag, en wel den Heer C. Hoogenboom (protestant), die nog altijd door velen als tot de anti-revolutionaire party be- hoorende, gerekend wordt. «Ter elfder ure kwamen enkele liberale kiezers nog met een vierden candidaat voor den dag, namelijk den Heer C. IJsselstein; het gevolg vau een en ander was dat, mede door de sléchte opkomst, de uitslag niet beslissend was. De anti-revolulionairen zelven bleven geheel buiten den stryd. (Hierop volgt de uitdag der verkiezing, die lezer» toeten.) Naar aanleiding van deze verkiezing schrijft nog aan „de Hollander" Nu, waarde Vrieud! wat zegt ge van zulk eene stem ming? Voor ons, anti-revolutionairen, was het eene Vreemde positie; tegenover twee liberale candidaten, de een meer een zeer man schen gestelde Men meldt, dat volgens uit Suriname ontvangen berichten de beer Van Sypegtein bet voornemen beeft te kennen gegeven, nog in deze maand zijn pensioen aan te vragen en in bet voorjaar uaar Nederland terug te keeren. De opbrengst van ’slands middelen over het jaar 1881 bedroeg 105.620.891.19*, dat is ƒ2.904.911.09* meer dan in het jaar 1880. De raming was 100.044.000. De verschillende middelen hebben opgebracht directe belast, 25.078.571.99* (waaronder grond belasting 10.857.613.82, personeel 9.'998.543.10 patenten 4.225,364.99, recht op de mijnen 3.050.08*): rechten op den invoer ƒ4,939.674.011 accijnsen 40.281.730.69*, (waaronder suiker 6.488.756.26*, wijn 2.051.754.54*. binnen^ buiteidandsch gedisteleerd ƒ22.709 859.55, 3.420.724.77, zeep ƒ1.691.243.62*, bieren en azynen ƒ934.252.64*, geslacht ƒ2.985.139.29*,): waai borg en belasting der gouden en zilveren werken ƒ328.878.22: indirecte belast, ƒ26.596.137.36*: domeinen ƒ1.526.214.70*; posteryen ƒ4.217.598.66*; rijks-telegraphen 1.062.269.05 staats-lotery 433.211.00; acten voor de jacht en visscherij 142.309.50; loodsgelden 1.019.295.99. In een Woensdag te Brussel gehouden conferentie voor de regeling der zomer-spoorwegdiensteu is het voorstel der directie van de Beiersche verkeersin- richtingen om den zomerdienst overal den In Juni in plaats van den 15n Mei te doen aan vangen welk voorstel ten vorigen jare te Dresden met ge- ri'ge meerderheid werd verworpen me^47 tegen 7 stemmen aangenomen. De conferentie ter vaststelling van den winterdienst voor 1882/83 zal den 28n Juni te Lindau plaats vinden. De conferentie werd door 100 gedelegeerden van 71 middel-Europeesche, Duitsche, Oostenryksche, Nederlandsche, Belgische, Zwitserscht enz. spoorweg maatschappijen bygewoond. gevaar, waaraan een oorlogschip kan bloot gesteld worden, tbans vereerd is met het grootkruis van de Keiztrlyke Jupansche orde Van de Rijzende Zon. Wij meeneu den wensch te mogen uitspreken, dat de Nederlandsche Regeering er nu eindelyk ook toe moge besluiten, het wapenfeit van het forceeren der straat Simonoseki onder de belangrijke krijgsverrich tingen der Nederlandsche Marine op te nemen. Wij len Z. M. de Keizer van Rusland benoemde wegens datzelfde wapenfeit den bevelhebber van de Meduia tot ridder van St. George, een onderscheiding waarop geheel onze marine wel roem mag dragen; maar het komt ons dan ook vreemd voor, dat nog nooit één Minister van Marine er aangedacht schijnt te hebben, dit wapenfeit naar waarde te beoordeelen zoodat aan de nog overgebleven officieren en bemanning der Me duia het welverdiende eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven niet is toegekend geworden. Waar vreemde Mogendheden, met den toeumaligen vijand incluis, een zoo schitterende hulde aan den Nederlandschen bevelhebber meenen te mogen brengen, zal hierin, naar wy vertrouwen, de noodige prikkel worden gevonden om aan al de dapperen, die de eer der Nederlandsche vlag in de wateren van Japan zoo schitterend hebben opgehoudeu, alsnog daarvoor de openlyke erkenning te doen ten deel Vallen, welke hun o. i. reeds al te lang onthouden werd. reeds de plaats te be palen waar de tentoonstelling gehoudeü moet wor den, daar voldoende terreinen enz. aanwezig moeten zijn, waarvan de grootte wel op 8 a 10 hectare werd geschat. Alleen zoude de wenschelijkheid eener plaats kunnen worden uitgesproken. Omtrent de te Utrecht op 10 dezer door de hoofd besturen der Geldersche en Hollnndsche maatschap pijen van landbouw byeragarwepen vergadering, waar omtrent ons vorig nr. reeds iets bevatte, kunnen wij nog het volgende mededeelen: De heer mr. C. J. Sickesz, voorzitter der Gelder sche maatschappij van landbouw, opende met een Woord van welkom aan de verschillende heeren afgevaardigden uit de provinciën Groningen, Friesland, Limburg, Zeeland, Utrecht, Noord-Brabant, Gelderland, Noord en Zuid-Holland, waarna spreker bij acclamatie tot voorzitter dezer vergadering werd benoemd. Daarop werd over den wensch gesproken om in 1883 een zoo uitgebreid mogelyke landbouwtentoon stelling te houden, wanneer de geldmiddelen dit toe laten met internationaal karakter, terwyl tevens in behandeling kwam een voorstel van deh heerJ. A. baron Van Hardeubroek c. s. te Utrecht, die voor nemens waren in 1882 eene vcebeschouwing te do«n houden. Na breedvoerige gedachtenwisseling verklaarde de heer baron Van Hardenbroek dat indien de meerder heid dezer vergadering zich vo>r eene tentoonstelling in 1888 verklaarde, het voornemen van hel houden eener veebeschouwing in 1882 niet ten uitvoer zal worden gebracht, we arna met groote meerderheid van stemmen werd besloten te trachten eene landbouw tentoonstelling als was voorgesteld te houden. De Voorzitter bracht daarop een woord van hulde en dank aan de heeren baron Van Hardenbroek o. s., dat zij, om het oud vaderlandsche spreekwoord, „eendracht maakt macht" niet te beschamen, hunne voornemens hadden opgegeven om de voorgestelde tentoonstelling beter te doen slagen. Moeielyk weid het geacht nu waar de tentoonstelling gehoudeü ming? Voor ons, anti-revolutionaireu, conservatief liberaal, de andere een geavanceerd liberaal en daarbij een schoolwel- (Dr. U. de 8.), stond daar een door de Room- o ‘’s candidaat, die weleer hier aan’t hoofd stond van onze party, maar, die eenmaal in den Raad gebracht zijnde, met den grooten hoop meeging, zoodat hij door de positieve antirevolutionairen onder ons, niet meer als zoodanig gerekend wordt. Toch heeft by bij velen den naam van antirevolutionair. Vandaar dan ook dat de keuze der Roomschen op hem is gevallen zeer wenschte ik en velen met my, dat de anti-rev. de handen eens flink uit de mouw staken, maar de oudgedienden moeten voorgaan. De Minister van oorlog heeft bepaald, dat bij de regimenten infanterie de miliciens der lichting 1881 op den laatsten April s. in het genot van onbe paald verlof zullen worden gesteld, wanneer zy niet voor het blyvend gei’eelte zijrf aangewezen. Het blij vend gedeelte, waarvan de sterkte berekend is naar de behoefte van wachtdiensten enz. keert den 15den September in de burgerlyke maatschappij terug. De leden der Tweede Kamer zijn thans ter verga dering opgeroepen tegen Donderdag 19 dezer, des namiddags ten 8 ure. Bij de eindregeling der nalatenschap van Koning Willem II, te ’s-Gravenhage, is het paleis van dien vorst aan den Kneuterdijk definitief toebedeeld aan Z. Mden Koning, die het nu overeenkomstig reeds vroeger ontworpen plannen zal doen inrichten. (Dagblad Van vertrouwbare zijde vernemen wij dat de vice- admiraal jhr. de Casembroot door Z. M. den Keizer van Japan, als blijky van hoogachting voor het trot- seeren op den llden Juli 1863 van het grootste

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1