1882. N9 2717. BINNENLAND. Zondag 22 Januari. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. AD VERTENTIÈN worden Afzonderlijke Nommera VIJF CENTEN De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. GOUDSCHECOURANT De uitgave deier Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is f 1.25 iranco per post 1.50. i Donderdag beeft de heer ran na het afleggen der gevorderde :nomen. De geloofsbrieven van de 't Hooft rijn in banden van eom- Voor het Haagscbe Gerechtshof stonden Donderdag o. a. terechtJ. J. en J. W. G. W., oud 22 en 23 jaren, kooplieden te ’s-Hage, ter zake van diefstal van biljartballen uit de toonbanklade van een koffie huis te Gouda, in het begin der maand Aug. tij- dens de kermis. Niettegenstaande zeer bezwarende omstandigheden uit het getuigenverhoor bleken en zelfs in beide personen de verkuopers der ballen voor 2 werden herkend, ontkenden zij pertinent en met reel redenrijkheid hun schuld. Met een bui tengewonen woordenvloed trachtten zij de verklarin gen der getuigen te vernietigen, doch adv.-gen. mr. Gregory achtte beider schuld volkomen bewezen. Beschuldigden waren z. i. een paar deugnieten, die alleen om andere gevangenen niet te schaden Cellu lair moesten worden opgesloten. Hij eisehte voor den eerste 2 jaren en voor den tweede 18 maan den celstraf. De verdediger mr. Saaymans Vader Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittingen van 19 en 20 Januari 1882. In de zitting van Heeokeren van Keil, t eeden, zitting gei bh. Buma en ’t missiën gesteld. In de zitting van gisteren heeft de heer Brouwers zijne geloofsbrieven ingezonden. De heer Seret heeft, wegens rangsverhooging, ontslag als lid der kamer genomen. Het Fransche handelstractaat is aan de orde gesteld na de interpellatie van den heer Gleichman. Over de zaak van den heer de Jong in Suriname is uitvoerig gedebatteerd door de hh. Rutgers, Cremers en den minister ran koloniën, welke laatste de volkomen onschuld van den gou verneur van Suriname betoogde, en voorts door de hh. Gleichman en van Nispen. Maandag voortzetting. De heer Eduard Chambly zal Zondag een tweede voorstelling geven in de moderne salon-magie en physique, welke wordt aangekondigd in achterstaande advertentie Dinsdagavond ten 7 ure zal in de Vereeniging «Oranje en Nederland*1 als spreker optreden de heer L. van Deijl te Leiden, die tot onderwerp heeft gekozen: Graaf van Zinzendorf. De Vereeniging «Door Oefening Volmaakter” te Moordrecht, zal Dinsdagavond hare tweede uit voering geven. Zij zal bestaan uit «Tooneelroorstelling, Zang, Muziek en Voordracht”. Terwql het getal in de gemeente Berg-Ambaoht uitgereikte drankpateuten in 1881 tweeëntwintig be droeg, bedraagt het aantal thans aangerraagde ver gunningen tot drankverkoop slechts 14. De bevol king bedraagt 2644 zielen. G. den Uijl, nachtwaker te Berg-Ambaoht, is tot onbezoldigd rjjksreldwachter benoemd. Het Amsterdamsche Transvaal-Comité is Woens dag ontbonden, na te hebben besloten de onder het Comité berustende gelden over te dragen aan de Zuidafrikaansohe Vereeniging, onder voorwaarde dat deze in overleg met de regeering van Transvaal zooveel mogelijk zullen worden besteed overeenkom stig de bedoeling der gevers. Van het een en ander zal door het bestuur van het Comité en eene ter vergadering benoemde commissie van onderzoek der rekeningen nog nader officieel kennis worden gegeven. Woensdagavond hebben de vissohers te Noordwijk aanZee in hun ontevredenheid over de bepalingen betreffende do aanmonstering aldaar vrij ernstige ongeregeldheden gepleegd. Bij verschillende reeders werden de glasruiten ingeworpen en andere baldh- Dezelfde opera, die de Goudsche ingezetenen heden avond in Rotterdam gaan zien, wordt Zaterdag 28 Januari hier door het Groninger Opera-gezelvchap gegeven. geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. zeer schoone rede leverde bij het betoog, moderne richting, wel verre van te zijn een Fata Morgana, zooals dr. Knijper indertijd be weerde, moet geacht worden een schoone toekomst voor zich te hebben, daar zij geen bepaalde leer of stelsel predikt, maar teginulen verkondigt, die op huisgezin en maatschappij eeu heilzamen invloed moeten uitpefenen. De voordracht werd met groote aandacht door de aanwezigen gevolgd en ten slotte luide toegejuicht. een voordracht in de Afd. Omstreken" van het Nederlaudsch Pro- HU deze Courant behoort een Bijvoegsel. GOUDA, 21 Januari 1882. De herstemming voor een Lid van den Gemeente* raad heeft plaats Dinsdag 24 Januari e. k. van des morgens negen tot vier uur des namiddags. De heer W. H. Steufert Kroeze, predikant te Tilburg hield Donderdagavond /(Gouda en testantenbond. In een dat de Men schrijft uit den Haag aan de Amh. Cl-. Uit een goede bron vernemen wjj, datlL M. de Koning aan den Minister van marine een model voor een sabel heeft gezouden, met last die sabel spoedig in te voeren bij de officieren van de ma rine. Deze sabel zal ongeveer 50 gld. kosten, terwijl de tegenwoordige op 25 gld. komt. was na het uitspreken van eene uitvoerige rede van meening dat bet wettig en overtuigend bewijs van de schuld zijner cliënten niet was geleverd en con cludeerde tot hunne vrijspraak. Het Hof deed aan het einde zijner zitting uit spraak en veroordeelde den eerste tot 6 maanden en de tweeden tot 1 jaar celstraf. In eene dezer dagen onder leiding van het Haagsche districtsbestuur van Eigen Hulp gehouden sergadering van voorloopige inschrijvers voor de oprichting van eene coöperatieve vleeschhonWerij zijn de statuten van die vereeniging behandeld en goedgekeurd, terwijl het districtsbestuur verklaarde daaraan zijn zegel te hechten. De voorloopige com missie bestaande uit de herren Van Frankenhuyzen, F. Ougerboer, E. Mac-Leod, A. J. Riks en mr. D, 8. van Emden, werd belast in overleg met het districtsbestuur maatregelen te nemen om het voor den aanvang der zaak vereischte aantal aan deelhouders van 200 bijeen te krijgeu, die alsdan later een definitief bestuur zullen benoemen. Reeds zyn een 114 tal inschrijvingen ontvangen. De be doeling is voorloopig zich te bepalen bij den ver koop van geslacht vee, doch de statuten sluiten geenszins uit dat zelfs door de vereeniging eene slagerjj worde opgericht. Van uitnemend ingelichte zijde vernemen wij, dat in eene onzer groote aan eene rivier gelegen koopsteden op 'klaarlichten dag het navolgende voor ieder die oogen heeft, te zien is: De heeren uit dat gedeelte des lieven Vaderlands, wat aan de andere zijde der rivier gelegen is, komen met een hoeveelheid echte (of om een germanisme te gebruiken) natuurboter in die groote koöpsta'*. Maar ze brengen niet genoeg mee voor hunne klanten. Geen nood. Ze brengen ook ledige potjes mee. En ze gaan daarmee (d. i. met die ledige potjes) naar iemand, die in commissie kunstboter ver koopt ze koopen daarvanvullen er openlijk de ledige potjes meerijden wegom hunne klanten te voorzien van kunstboter, die deze voor echte slikken en betalen. Indien deze schilderingOch waartoe nog meer woorden In zake kunst boter zyn wij ’t is nog dezer dagen gezegd immers eenzijdig? (Landb. Ct.) In de jongste aflevering van de Deutsche Rund schau für Geographic und Statistik, vinden wij nog eenige bizonderheden over de Russische pool-expeditie naar den mond van de Lena, die, zooals onlangs werd gemeld, reeds den 27 Dec. 11. opweg is gegaan, allereerst naar Irkutsk, waar tot in Mei zal worden verbluf gehouden, om de laetste hand aan de uit rusting te leggen. Daarna zal de expeditie op schuiten de Lena afzakken. Deze Russische onder neming schynt van alle de moeilijkste te zijn (de Amerikanen zijn reeds op hun post); zoo moet er bijv. 2*/j ton, of ongeveer 5000 pond, petroleum worden meegevoerd, om genoegzaam licht bij de instrumentale waarnemingen te hebben. De Russische regeering heeft voor deze expeditie 42,000 roebels toegestaan, waarvoor men eerst meende ook het andere station, op Nowaja Semlja, te kunnen be kostigen, waf echter is gebleken ónmogelijk te zyn, daar de Lena-tocht zoo kostbaar is. In hetzelfde nommer van genoemd tijdschrift wordt met veel lof gewag gemaakt vau de Nederlandsche digheden uitgeveerd. De politie trachtte zooveel mogelijk de orde te herstellen, maar kon door ge brek aan de noodige macht niet voldoende in haar pogingen slagen. Door de menigte werd gewelddadig verzet gepleegd en de jolitie agenten mishandeld. Een veldwachter geraakten onder den voet en werd ernstig verwond. Donderdagmiddag zijn de procu- reur-generaal bij het Hof, de officier van justitie en de rechter-commissarit uit ’s-Gravenhage naar Noordwijk vertrokken. Gewapende hulp wordt ge reed gehouden. Uit het in druk verschenen verslag van den Ne- derlandschen Protestantenbond blijkt, dat de toestand zeer bevredigend mag genoemd worden. Het batig saldo, dat ten vorigen jare bedroeg 1954 en dat voor het afgeloopen dienstjaar op de begroeting was geraamd op 1421, bedraagt 2197, zoodat er over dit jaar een overwinst te constat eeren is van p. m. 250, en derhalve de buitengewone inkomst van ƒ2000, door legaat in 1878 verkre gen, nog geheel besohiktaar Het ledsatal be draagt 10,300, verdeeld over 84 afdeeling^n.

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1