BULLETIN VA.» DB TS Snkteb»d*oi Van A. Bbinkman tb Gowda. Bultenlandsch Overzicht. UITSLAG DER HERSTEMMING voor een LID van den GEMEENTERAAD. Er werden uitgebracht 644 stemmen. Van onwaarde 5 Geldige stemmen 639 Daarvan vereenigde op eich C. HOOGEN BOOM jbr. H. IJSSEL de SCHEPPER Zoodat eerstgenoemde Heer gekozen is, 346 293 stemmen. de koning op andere plaatsen gestichten vestigen. Voorts tal de koning aanwyzen byzouderen strafge vangenissen voor levenslange of meer dan 5-jarige gevangenisstraf, voor gevangenisstraf van maanden tot 5 jaar en voor jeugdige veroordeelden; allen slechte personen van één sekte opnemeude en voort» rijkswerk- en opvoedingsgestichten. De kosteu der nieuwe celinrichtingen sijn geraamd op 23 ton. De bes'aaude gevangenissen zullen benuttigd wordeu voor tot hechtenis veroordeeldeu. De kosten worden ge dekt door den verkoop van - Ommerschaus en Veen- huizen. De wet zal te gelijk met het strafwetboek in werking treden. Volgens de Sprokkelaar zullen in de openbare vergadering der afdeeling Rotterdam van het Neder- landsche Protestantenbond de volgende stellingen worden verdedigd dooi dr. Ph. R. Hugeuhollz, van 's-Hage, en betreden door jhr. mr. A. F. de Savornin Ljhroau eu mr. L. W. C. Keuchenius. 1. de door velen ten onzent gevorderde School met den By bel is in strijd met de eiscben eener gezonde opvoedkunde. 2. De eisch- dat de Staat eeue School met den Bybel zal verschaffen is ib strijd met het karakter onzer staatsregeling. De antwoorden der Regeering op de Voorl. Verslageu der Eerste Kamer over de Hoofdstukkeu Justitie en Binucnlandsche Zaken der Staatsbegroo- ting zijn ingekomen. Wat Justitie aangaat, zegt de Minister, dat het niet in zyne gedachte is gekomen het werk der invoering van het Strafwetboek te willen verschui ven tot na afloop hetzij vuu den gevangenisbouw, hetzij van de vaststelling of zelf9 van de indie ning van het daartoe betrekkelijk wetsontwerp. Eerstdaags zullen behalve de invoeringswet, zes andere tot de invoering betrekkelijke ontwerpen bij den Raad van State aanhangig worden gemaakt, terwyl de voorstellen betreffende het Wetboek vay Strafvordering zóóver gevorderd ziju, dat sy kort daarna kuuuen .volgen. Het voorstel tot vervanging van de wet van 1874 op deu kinderarbeid kan eerlang wordeu tegemoet gezien. Wat biunenlaudsohe zaken aangaat, bestrijdt de Miu. het stelsel om wat de plaatsselijke belastin gen betreft onderscheid te maken tusschen grcote en kleine gemeeuteu zoodanige wijziging zou stry- deu met de wet. Hy acht verbetering der fiuau- cieele verhouding tusschen Ryk eu gemeenten in derdaad onmisbaar om tot ujjzigiug van hef plaat selijk belastingstelsel te geraken. Vau de zyde des Ministers heeft het niet ontbroken aan pogingen om verbetering te brengen in de wet op het hoo- ger onderwijs, welke echter slechts ten deele moe ten gelukkeu. Hy hoopt dat de voorbereidende werkzaamheden tot herziening der wet op het mid&lbaar ouderwijs nog iu dit zittingjaar ten einde kunnen worden gebracht. Reeds heeft de Minister nan bet schooltoezicht de vraag gedaau, welke wyzigingen het in de voorschriften nopens deu school bouw wenschelyk acht. Betreffende de werkzaamheden over 1881 aan het vsfcciontie-bureau, tevens p»ro-vaecinogène te Haarlem, kan het volgende worden medegedeeld: Wegens het voorkomen vau pokken in eeuige ge meenten des lauds, was het pare vaecinogène in bet afgeloopeu jaar geopend, in plaats van zooals ge woonlijk gedurende drie maanden, van uit. Mei tot lo. November. Gedurende dien tyd Werden 39 kalveren, tusschen 12 en 20 weken oud, ge bruikt tot instandhouding der oorspronkelijke koe pokstof. Er werdeu 93 zittingen gehouden, waarvan 7? tot kostelooz» iuönting en 16 tot iuëuting met animale stof volgens een vastgesteld tarief. Van de zittingen tot kojtelooze inenting waren er 25 bestemd oin met animale en 52 om met stof van kinderen in te enten. Het totaal der ver richte inëntingeu bedraagt 1404. Er werden koste loos gedaan 838 vaccinaties en 4212 revacciuaties met animale en 71 vaccinaties en 19 revac- craaties met stof vau kinderen. Onder de ge vacci neerden en gerevacciueerden met animale stof zyn begrepen de inentingen verricht bij het garnizoen, zoomede iu hetlvereeuigd huis van arrest eu pro voost aldaar. Het totaal inentingen door verschil lende genees- en heelkundigen, volgens genoemd ta rief op daarvoor bepaalde dagen gedaan, be draagt 59. Er werden 368 aanvragen om koepokstof gedaan, waaraan voldaan^ werd door toezending van 859 paar glaasjes of buisjes met stof. Uit Rotterdam kwamen 77 aanvragen, die beantwoord werden door toezending van 150 buisjes met animale en 64 paar glaasjes met gehumaniseerde stof. De overige aanvragen werden gedaan, door genees- of htelkundigen of door het hoofd vau gemeentebe sturen, tot uitvoering van'-urt. 18 der wet van 4 Dec. 1872. Bovendien werd op aanvrage eene ruime hoeveelheid oorspronkelijke stof naar het bui tenland verzouden, en op verzoek van den inspec teur von deu gei eeskandigen dienst te Suriname de Oprichting van een pare vaecinogène aldaar bevorderd. Jannetje Struik, de millioeuen-juffrouw, heeft 't werkelyk te Amsterdam wat bont gemaakt, schrijft 'de Leeuw. Ct. Zekere W. heeft zich zoodauig door de pseudo-millioenen van Jannetje laten verblinden dat hy thans 278,000 vau haar te vorderen heeft en deze vordering wel voor 100 eu mis schien nog voor minder van de hand wil doen. De firma Wamsteeker van der Gant is er met 68,900 ingeloopen. Een man, die voor 14 een koffer gemaakt had, krygj ook niets. Zoo zijn er nog verscheidene anderen eu Jannetje, (zoo'u boereu- meisje), is zoo slim geweest, niet in handen van den strafrechter te vallen. De heer W. A. de W., chef van het statiou van den Holl. spoorweg te Delft, weigerde in Augustus jl. het vervoer langs deu spoorweg naar Utrecht van wege het rijk van eene hoeveelheid van 20.000 stuks patronen, inhoudende 85 kilogram buskruit, behoorlijk gepakt in 16 kisten, met het opschrift: patronen. Hy grondde zijne weigering op het voor schrift der spoorwegwet, waarbij word t bepaald, dat geene meerdere hoeveelheid dan 25 kg. buskruit mag verzondey worden, welke bepaling in het be lang van het spoorwegverkeer moet wordeu geacht. De chef zag zich wegens zyne weigering voor de rechtbank te 's Graveuhage vervolgd, maar de rechter stelde hem in 't gelijk en ontsloeg hem van rechtsvervolging. Het O. M. teekende appel aan, eu het gerechts hof te 's Gravenhage werd Dinsdag geroepen, van deze zaak kenuis te nemen. Tusschen het O. M. ver tegenwoordigd door den adv.-gen. Mr. Vau Beyleveld en de gemachtigden en verdedigef^ van beklaagde Mr. Van Stiprioau Luisqius werd uitvoerig debat gevoerd over de beteekénis van het woord patronen. Adv. Geu. was van mëening dat aan een verbod van vei voer van metaal patroneu qls iu casu, niet kan worden gedacht en requireerde de veroordee ling van den chef in eepe boete vau 10, terwyl de verdediger niet kon toegeven dat eeu buskruit vervoer boven de 25 Kg., ook al geschiedde dit in den vorm vau metaalpatronen mocht worden toégelalen. Pleiter vereenigde zich met dezieus- wijze 'der reohtbank en concludeerde tot bevestiging er vau. De uitsprauk is bepauld pp aanstaanden Dinsdag. In Groningen zyn twee jaar na elkander ver gelijkende proeven genomen met den verbouw van 16 soorten of variëteiten van aardappelen. De uit komst daarvan is deze geweest: de grootste opbrengst werd verkregen van de Weise Liebenhauser, Aiore's Fride, York Regent Round en Blouschalige Slum-' melhayner. De in de eerste plaats genoemde variëteit vooral verdient nader onderzocht te worden, omdat zy zeer geschikt schijnt voor den verbouw ten behoeve van de meetfabrikage. Haar quulitm (als eetvrucht) is minder dan haar quantiteit. Met het oog op qualiteit moeten de Aiore's Fride, Louis d'Or en Larchenoier inzonderheid aanbevolen wordeu. Eenige landverhuizers-agenten in Friesland bieden in dagbladen der noordelijk* provinciën te koop aan: „duizenden hectaren uitmuntend prairieland zeer ge schikt voor Nederlaudsche volkplanting, wnardoor de nansluiting is geopend, tegen slechts 62.60 de 100 hectare; vyf hondeid arbeiders en ambachts lieden kunnen er tegen 3.75 a 5.daags werk bekomen. De overtochtkost (met 50 kilo ba gage) van Amsterdam naar New-York 45. van daar naar Chicago 13.50 en is verder voor Vekening der werkgevers Meü is te Weenen dezen winter gelukkiger dan by ons, waar de zachte weersgesteldheid den lief hebbers van schaatsenrijden alle gelegenheid tol ijsvermaak onthoudt. Jl. aalerdag eu Zondag werd daar een internationale wedstrijd op schaatseu ge houden, die door de Weener IJsclub was uitge- sohreyen. Het weder werkte niet mee, om de fees telijkheid te doen slagen; de barometer teekende 5 graden Reaumur, en die lage/ temperatuur was in de eerste plaats onaangenaam voor de toeschouwers, die, voor zoover zij niet in defgroote, ainphitheaters- gewijze opgetrokken en met dennenloof versierde tribune plaats vonden, zich moesten getroosten door 't water te waden, maar niet minder voor de mede dingers, die in het zachte ijs groote moeite hadden hunne kunstvaardigheid voldoende te doen uitko men. In de jury hadden drie buitenlanders zitting, twee Engel8cbeu, de heeren Russell Shaw en E. Smithson,' en eeu Nederlander, de heer van Hom, uit Arnhem. Uit het buitenland waren slechts wei nige meesters op de schaats opgekomen. Engeland en Nederland waren niet vertegenwoordigd, maar uit Noorwegen waren vier rijders verschenen, de gebroeders Axel en Edwin Paulson, uit Christiauia, Anne uit Drontheitu en eeu doofstomme rijder, Werner genaamd. In *t sneiryden was dit viertal allen ae baas; drie hunner gingen met de daar voor uitgeloofde prijzen strijken. Axel Paulson ver wierf den eersten prys, eeu gouden chronometer en 500 francs, Anne den 2e en Werner deu derden. Iu 't sohool- eu figuurryden muntten de leden der Weener ysclub, die als liefhebbert mede in 't krijt traden, bijzonder uit; de eerste prijs, een zilveren statuette op marmeren voet, den scha atsen- ryder Jackson Haynes voorstellende, en eeu gou den medaille ter waarde van 500 frsM werd dan ook aan een huuner, den heer Leopold Frey, toe gekend. Wat zy leverden stond weinig achter by de uitvoeringen van twee rijders vau beroep, Ed win Paulson cn den Amerikaan Curtis, ven wie ge meld wordt, dat de eerste 't van zyn tegenstander won in vlugheid van beweging, terwijl Curtis het sterkst was iu 't figuurryden, eu daarom met den prijs begiftigd werd. De dooi was oorzaak, dat de wedloop met hin- deruissen, die Zondag namiddag gehouden zou wor den, en het gemaskerd bal op int ijs, waarmee gister het feest zou worden besloten, niet konden doorgaf n. Het feest is dus vqor een deel, in deu letterlijken zin des woords, in *t water gevallen, maar de Weeners zyn toch nog altoos van beter konditie geweest, dan wij, die, naar 't zich laat aanzien, dezen winter alle ijsvermaak zullen moeten missen. Uit een particulier schryven van R.-Cath. gees telijken te Yerkala blijkt o. a., dat gedurende de besmettelijke pokziekte in 1880, toen er duizenden aan bezweken, 700 personeu, door die missionaris sen gevaccineerd, bevrijd zijn gebleven van die ziekte; deze 700 hadden die operatie ondergaan, niette genstaande de strengste geboden en bevelen der priesters van Buddha tegen de vaccinatie, als tegen eeu duivelswerk. De Ned. Harddraverij- en Renvereeniging had, blijkeps de Znterdag overgelegde rekening van den penningmeester, den heer Cromroeliu, op 1 Jan. jl. een batig saldo in kas van ongeveer 13,000, tegen 8000 op uit. Deo. 1880. De recette vau de jongste wedrennen bij Bussum had 15,000 bedragen, doch de uitgaven voor de tribune en»r waren ook groot geweest. Het aantal leden was hetzelfde gebleven, «1. ongeveer 1200. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur ook van elders aauvraag had ontvangen om aldaar wed rennen te orgauiBeeren eu wel vau baron van Brie- neu, te 's Gruvenhagr; doch een locaal onderzoek had geen resultaat opgeleverd. Ook door dtu heer Bert Brouwer, te Nijmegen, was aanzoek gedaan; of schoon nog onderhandelingen werden gevoerd, hadden die tot nog toe ook geen succes gehad. Een nieuw soort ansjovis! Van tyd tot tijd wordt te Hoorn een soort van vischje nnnge- voe d, algemeen bekend onder den naam vnu bliek, eu bij de mand verkocht voor varkensvoer. Dezer datgén werden daarvan 20,000 stuks aangevoerd, maar ze werden ditmaal iu kleine mandjes gepakt én verzonden, daar het zeggen der visschers om in gelegd te worden iu de plaats van ansjovis, waar van de vangst dit jaar zoo schraal was. Heden komt be» voorstel-Gambetta tot wijziging der grondwet bij de Fransohe Kamer in behandeling. Volgens een Reuter-telegram werd in de parle mentaire kringen geloofd, dat de Kamer en de Se naat zich voor de beperkte grondwetsherziening zullen verklaren. De heer Gambetta zou voorloopig van den scrutin de lisle afzien eq zich voorbehouden om de qune8tie voor het Congres te stellen. Van andere zijde komen minder gunstige Eerichten. De verhouding tusschen de Kamer en den heer Gambetta is blykbaar zeer gespannen. Men twyfelt dus zeer, of het hem gelukken zal, iu zijne ziens wijze te doen decleii en verwaqht, dat bet voorstel betreffende de deparieroentsv^rkiezing (scrutin de liste) met groote meerderheid zal worden verworpen. In dat geval zal de heer Gambetta moeten af treden. Beide ^artyen too^ schijnen te vertezijh ge- v gaan om terug te treden, en tot een schikking" mogelijkheid bestaat nog, maar, zeer waar- scnynlijk is dit niet, dat de heer Gambetta de Kamer weet te overreden. Er is echter eene algeineene ontstemming en de oorzaken der krisis liggen dieper dan in dit voor- •tel^jwodat het zeer de vraag is, of de toestand vnog vWt te redden. Bij de Pruisische Kamer der Afgevaardigden is GOUDSCHE COURANT.

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 2