Ilultenlandsch Overzicht. IR/EQIDIE] 9 WAARSCHUWING. POKKEN.. Burgerlijke Stand. Vierde Lijst Bootsman Keytar heeft in den rollen zin ran het woord ^geroeid met de riemen die hij hadfl. Hij heeft 32 dagen lang volkomen tucht gehandhaafd in zijn boot. Door vastheid van karakter en wil heeft hij de levensmiddelen dien tijd laten strekken. Kraehtig bijgestaan door den adsistent-maehiuist Donker heeft hjj de sloep boven water gehouden, en toen hjj geloofde de Ghagoe eilanden te zijn gepasseerd heeft hij rechtsomkeer gemaakt en het mannenbesluit genomen om in het Noorden het groole vasteland van Azië op te gaan toeken. Hjj heeft dit bereikt en ieder die eenigstins kan nagaan welke kraeht van karakter en blijmoedig vertrouwen daartoe noodig waren, eert bootsmau Keyzer. Indien de Nederlandsche Leeuw vele zulke broe ders had, dan zouden wij weer koniugsvloten kun nen tarten, als eweleer toen de tee-leeuw op de Theems zijn g brul deed hooren. Ieder Neder- landsch zeeman, die van bootsman's Keyzer's daad gehoord heeft, tal zeggen„bij nynre marine xaer- heyt" bootsman, (en pleobtiger eed is er bijna niet), we wenscben den Nederlnndschen Leeuw geluk met zijn nieuweu broeder! HandeUbi.) Het jongste politieke verslag van den Gouverneur van Atjeh, loopende van 25 November tot en met 8 December, behelst de volgende berichten. Ofschoon in den politieken toestand van Groot Atjeh geen verandering kwam, gaven de marodeurs door een tweetal aanslagen opnieuw van hun aan wezen en vermetelheid blijken. Het des morgens te 6 uur van den 25slen November van Ketapan Doea naar Kota Radja vertrokken dageljjksche militair trans port, bestaande uit een inlaudsch korporaal en 5 min deren, waaronder 3 Europeanen, werd ter hoogte van Gedjir (Missigit ltaja), op ongeveer een kwar tier afstaud vau Ketapan Doea plotseliug door een bende Atjehers overvallen, die zich in het omliggend struikgewas hadden verborgen. Na eeu paar don- derbusschoten gelost te hebben, vielen de Atjehers het transport met de klewang aan: twee der militairen, Europeanen, werden dadeljjk gedood; een derde stierf dien dag aau zijne wonden, terwijl een vierde ern stig gekwetst werd. De korporaal bleef ongedeerd, zoomede een dwangarbeider en twee militaren, die zich ongewapend aau het transport hadden aange sloten. Bljjkbaar had de overval ten doel zich van de Beaumont-geweren der manschappen meester te ma ken, hitgeen den aanvallers gelukte, daar 4 geweren in hunne handen bleven. Onmiddellijk na ontvangst van het bericht van het voorgevallene, werden pogingen aangewend om de s aMlktAnJUaLa» alvwvw Kol ,MVaai>glp|i van verschillende patrouilles, zoo van militairen als vau gewapeudc politie-dienaren, hetwelk zoowel van uit Kotta-Radja als van Lambaroe, AuagnJoeëng en Glé Kampiug ju deu loop van den dag plaats vond. Van de bende werd intusschen geeu spoor gevondeu. De roovers schijnen lieden te zyn van de kampongs Ser mo, Gerot en Lambetoeng in de bovenstreken der 22 Moekims; terwijl als hoofdaanlegger moet beschouwd wordeu zekere Pang Tahir. Wij ontvingen van den uitgever M. Nijhoff te 's-Hage een brochure getiteld- „De oprichting van een Nederlandse!» Pensioenfonds voor werklieden, aanbevolen door A. E. van Kempen, lid vau bet Hoofdbestuur der Vereenigiug ter bevordering van Fabrieks- en Handwerksnyverheid in Nederland Daarin worden de pogingen van bovengenoemde vereeniging met de Maatschappij van Ny verheid. die tot Nut van T Algemeen en het Alg. Ned. Werk liedenverbond, tot oprichting van eeu Pensioenfonds voor Nederl. werklieden warm ondersteund en drin gend aanbevolen. De schryver is van oordeel, dat het doel dier pogingen niet zal kunnen bereikt worden dan met algemeene medewerking van fabrikanten en werk gevers en deze daartoe op te wekken is het doel van zyn schrijven. Hy zegt 0. a. hel volgende „Het kan niet worden outkend, dat de stand van den werkman in de maatschappy overwegend ver tegenwoordigd is. Het gehalte van dien stand is dus voor haar vau het grootste gewicht. Nu zal men by eenig nadenken ongetwijfeld moeten er- keunen, dat niets nadeeliger invloed oefent op de energie van deu werkman, dan het droeve feit geen toekomst te hebben. Deze gedachte wekt moedeloos heid, eene moedeloosheid die demoraliseert. Wat helpt de besparing van een dubbeltje, wanneer men toch arm blyfl eu toch niet anders dan eene don kere toekomst tegengaat. Het is een opmerkenswaardig verschijnsel, dat iemand, die niets bezit en niets te verwachten heeft, vaak heen leeft in de grootste zorgeloosheid ten opzichte zijner stoffelijke belangen; maar teveus, dat eene groote verandering te dien opzichte plaats grypt, zoodra eenig begrip van bezitting of toekomst be gint te ontwikkelen. Schep den werkman een toekomst, het zal zyn energie/'prikkelen, en hem aansporen om te traohten er nog iets aau toe voegen om kaar te verbeteren. Het kau het gevoel by hem opwekken, dat hy een stand in de maatschappij inneemt, die hij in eere heeft te houden. Het veoruitzioht eener toekomst kan hem zedelyk verheffen en die zedelyke ver heffing vau onzeu werkmansstand ware zeer zeker een zegen voor onze maatschappy Ongetwyfeld zal ieder, die de maatschappelijke toestanden onzer eeuw kent, laat ons zeggen, ieder, die slechts met eenig nadenken de nieuwsbladen leest, de aangevoerde utiliteitsgronden met vele kun nen vermeerderen. Wy willen ons daarvan even wel om bepaalde redenen onthouden, maar liever met bescheidenheid ook kortelijk de zedelijke gronden ouder de aandacht brengen, die ons dringen tot eene warme aanbeveling van het voorgestelde Pensioenfonds. Een beroemd Duitsch Philauthroop, tevens een er kend wetenschappelijk man,, heeft mij eens gezegd: „het ware levensgenot is voor deu mensch alleen „te vinden, wauneer hij medewerkt aan het geluk „van anderen.'' Deze scboone stelling, die de vrucht was vau rijke levenservaring in eenen edelen geest, zal zeker door geen weldenkend mensch worden tegengesproken. Waarom zyn er toch zoovele», die haar niet in beoefeniug brengen en den schijn hebben alleen te leven voor zich zeiven, zoQder zich te bekommeren om het lot van anderen. Zou het ook kunnen zyn, omdat men de schrille tegenstelling van weelde en ellende iu de wereld nimmer ernstig onder de oogeu zag, en nog nimmer met nadenken stilstond bij de vraag, waarom mag ik mij verblyden in zooveel levensgeuot, ter wijl audereu met inspanning aller krachten zich zelfs de noodigste levensbehoeften niet kunnen ver werven. Standen moeteu er zijn, God heeft ze ge wild; maar waartoe? Zeker niet opdat de rykbe- deelden zich zelfzuchtig in de weelde baden, en dc minder bedeelden zouden gebruikeu tot hun werk tuig; maar noblesse oblige opdat de meerdere den mindere steune; opdat de ryke deu arme opheffe uit zijn druk. Bedeeling nu van den arme, waar hy die noodig heeft, kan aanbevelenswaardig zijn, meer aanbevelenswaardig jiog mag het zeker worden genoemd, den werkmau voor armoede te behoedeu, wanneer het middel daartoe in onze macht wordt gesteld. Is het schoon anderen, die ongelukkig zyn, te helpen, het is nog schooner, wanneer het mogelijk is, dat ongeluk te voorkomen, en daartoe geeft de oprichting van een Pensioenfpnds vóór den werk- Wï df hnud Wy geloove»» dat de neiy vftn Kempen met het schrijven zijner brochure een goed werk deed, welke er zeker krachtig toe zal' bijdragen om velen te winnen voor het (Jenkbeelcl van oprichtiug van een Pensioenfonds, zooals bedoeld wordt. Een horloge van papief kunnen tegenwoordig de bewoners van Dresden bij eeu horlogemaker daar zien; de deelen zyn uit pépier zoo bewerkt dat het uurwerk geheel zichtbaar is en duidelyk kan men zien (lat het raderwerk door de kracht vau een veer voortbewogeu wordt. Dit uurwerk is geheel vervaardigd volgens een Fransch horloge en gaat eveu goed als de beste chronometer. van het Lid der Eerste Kamer, den heer T. P. Vi- ruly, in de zitting van Zaterdag 28 Janunri 11. bij de behandeling vau het wetsontwerp tot vaststelling van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor 1882. (Depart, van Waterstaat, Hahdel en Nijverheid). M. de Voorzitter Met de Regeering betreur ik het zeer dat nog niet de haud is kunnen geslagen worden aan het belangrijk werk der verbetering van den waterweg ArasterdamRotterdam. De redenen daarvan zyn bekend, namelyk dat de beide provinciën Noord- en Zuidholland en Rcgee- riug het niet eens ziju omtrent de richting vau dien weg. De Regeering en de provincie Noordholland wil len de nieuwe sluis, die den IJssel en dé Gouwe verbindt onder de gemeente Moordrecht, eei^ kleiy half uur gaans van de gemeente Gouda rnakeu en de vaart die thans langs de singels dier stad loopt, zoodanig verleggen dat Gouda zoo goed als afge sneden zou worden van de nieuwe communicatie. De provincie Zuidholland komt daartegen op, be schermt eene der schoonste en welvarende gemeenten van dat gewest en kan zich vereenigen met een plan opgemaakt door het gemeentebestuur van Gouda, hetwelk daarenboven door verschillende ingenieurs, onder anderen den provincialen ingenieur, den heer van der Vegt, en den ingenieur van Rhijnland, den heer van Dissel, ten volle goedgekeurd is. Dat de provincie Zuid holland in de bres voor Gouda springt is niet te verwonderen, daar met de richting van dien waterweg de bloeiende handel en 11 ij verheid dier gemeente staat of valt. De handel en nyverheid dier stad is niet uit gebreid genoeg om naar alle oorden de» vaderlands en den vreemde eigen vrachtvaarten tc organiseeren. Sedert eeuwen maken zij gebruik van de schepen die door de grachten der gemeente varen, waar langs dan ook gevestigd zyn zetr belangryke fabrieken en pakhuizen. De schepen laden eu lossen aldaar, en niet alleen worden gebaat de handel en nyver heid dier gemeente, maar ook de scheepvaart, die ge woonlijk nog ladingsruimte overhoudt en gelegenheid vindt om die daar te oompleteeren. Wat is uu de voorname reden der grief van de Regeering en de provinoie Noordholland tegen Gouda. Laten wy het niet verbloemen, dat is, Mynheer de Voorzitter, de tol die de gemeeute heft. De Regeeriug erkent dit dao ook, en de grief is zoo groot dat zij daarom des uoods besluit om de welvaart eener aanzieulyke gemeente des vader lands in de waagschaal te stellen. Eu wat is er nu van die tol Zij bestaat reeds sedert den tijd van prins Willem den 1ste, ouder wiens bestuur de eerste Mallegatsluis gesticht werd ten behoeve van 's lauds zeemacht. Later werd die sluis ook geopend voor de handelsvloot en kreeg de gemeente als compeusatie, omdat de vaart voor eeu groot deel niet meer liep door de stad maar langs hare wallen, .een zeker recht van heffing van sluisgeld onder deu naatn van consent. Voor de scheepvaart getroostte de stad zich aan- zienlyke kosten. Zij maakte de gracht van den Turf- singel, het verbindingskanatil van IJssel en Gouwe, bracht de riwier de Gouwe iu bevanrbareu staat, stichtte en onderhield een zeer kostbaar jaagpad, maakte kaden, sloeg meerpalen enz. Naar schatting is indertijd het daartoe benoo- digde kapitaal begroot op ruim 585,000, eeu taxatie waartegeu de toenmalige regeering geen be zwaar heeft gemaakt. Bij de invoering der gemeentewet moest de hef fing der sluisgelden nau d^ Mallegatsluis vervallen, als zijnde een provinciaal werk, eu werd het beva ren van den Turfsiugel by belastinghervorming ge regeld, welke belasting door de Regepting werd goedgekeurd, terwijl voor het bevaren der Gouwe, als liggende grootendeels buiten de gemeeute, door de Regeering eeue heffiug by concessie voor 25^ jaren werd toegestaan. Inmiddels nam de scheepvaart zeer toe, en wet zoodanig dat er groote behoefte bestond aan eene afleiding vau een deel der schepen. Dit begreep dan ook bet gemeentebestuur vau Gouda eu stelde nau de Regeering voor om de vaart door de s|ad merkelijk te verbeteren eu tc verruimen door de vaste steeuen bruggen in beweegbare te veranderen en de sluizen te verroimcu. Terzelfder tijd ontstond er 'aan de kaden van de Gouwe eene verzakking, daar zij oudermijnd werden door den golfslag, veroorzaakt door het aanzienlijk aautal stoomvaartuigen, dat daar dagelijks lang» stoomde. De aangrenzende polders geroepen tot herstel dier kaden, wezen op de onbillykheid dat die kosten ge- heel door hen zouden gedragen wordeu, daar de soheepvaart de voorname oorzaAk der groote schade was, enmeenden dat zij, die groot belang by haar hadden, ook zedtelyk verplicht wareu daartoe ruin» by te dragen. Het voorstel nu tot verruiming der stad voor de scheepvaart en de verzakking der Gouwe-kadeu, vie len voor omtrent het eiude der concessie tot het heffen van scheepvaartrechten aau Gouda geheven, tijdens de heer Fock Minister van Binnenlandsohe Zaken was. Toen deed Gouda aan de Regeering het voorstel om 8/8 in de kosten van het herstel der Gouwe-kadeu by te dragen ten bedrage van nagenoeg 150.000 mits hare concessie weder 25 jareu verlengd werd, hetwelk tot wederzydsch genoe gen door de Regeering werd aangenomen voegt men bij die 150,000 het kapitaal voor het openmaken der binnenvaart, ad. 128,500 en het hierboven genoemde kapitaal ftin 586,000 dan komt men tot een totaal "van 858,60(1 hetgeen a 6 pCt. eene rente kost van 42,925 de kosten van onderhoud eu bediening der versohillende-Hirerken bedragen ruim 21,000 rente en onderhoud bedragen alzoo een jaarlykschen last voor de gemeente van 68,925 Zou het nu billijk zyn, Mynheer de Voorzitter, om een kanaal te graven waardoor men de tol, ten min ste voor een groot deel, ontweek en daarenboven eene gemeente, wier bevolking toont vooruit te willen gaan, daarin geheel te belemmeren en bet bestaande zoo goed als te vernietigen? By' den aankoop van den spoorweg Grand Cent 1 Beige en het voorstel tot aaukoop van de lijn Bata- via-Buitenzorg had meu millioeneu kunnen besparen met parallelltjnen te leggen. Algemeen echter was men daartegen en vond het niet fair om op die wyze bestaande toestandeu te veranderen en kapitalen te verslinden. Bij het maken onzer spoorwegen hebben wij niet altijd de rechte lijn gekozen, maar die wegen zoodanig aangelegd dat zooveel mogelyk vele gemeenten daar van in het genot kwameu. Passen wij nu die beginselen toe, die ik ten volle deel, op onze te maken kanalen, dan vraag ikmag men by het k.inaal AmsterdamRotterdara^Gouda uitsluiten Tegen myne meeniug, Mynheer de Voorzitter, ver wacht ik eene tegenspraak waarmede ik het eens ben: het is dezeTollen1 passen niet meer in onzeu tijd. De scheepvaart moet vry zijn, ontheven van de boeien waaronder zij vroeger zuchtte. Maar laat ons da op billijke wijze die tollen trachten uf te schaffen. Zou het uiet mogelyk zyn iu deze zaak een schikking met Gouda te treffen, en daartoe onderhandelingen met het ge meentebestuur te opeueu? Ik geloof het wel. Hoe wel hoegenaamd geen mandaat hebbende om dit te verzekeren, vermeen ik, het verlicht bestuur dier meente kennende, dat het te viudeu zal ziju tot eene schikkiug en geen overdreveu of onbillijke eischen zal doen. Schrik uiet, Mijnheer dc Voorzitter. Millioenen zyn hiermede uiet gemoeid. De belasting en con cessie van Gouda Z^jn slechts lot 1895 toegestaan. Trekt meu daarvan af den tyd die noodig is om het werk te maken, hetgeen ik op 3 jaar stel, dan schieten er slechts 10 jaren over. De richting die de Regeering voorstaat, kau de gemeeute nimmer goedkeureu. Zij zou daarmede haar doodvonnis teekenen. Eeue transactie zal altijd eenig geld aan den Staat kosten; doch wat beduiden eenige tonnen gouds voor een werk dat meu voor eeuwen maakt? Is het niet beter dit te stichten zoodanig dat iedeieen het toejuicht eu niemand er door ongtlakkig wordt? Ik verlang van den Minister geeu dadelijk ant woord op myne beschouwingen. Genoeg is het mij, wanpeer Zijne Excelleutie die in overweging zou wil- leu nemen. Het Fr.msclu: Journal Officiel heeft de samen stelling vau het ministerie afgekondigd, zooais wij in ons vorig nummer hebben medegedeeld. De portefeuilles zyn dus weder iu aantal verminderd. Het depurleineut vhu eeredieust wordt bij dat van binneulamlsche zaken gevoegd. Landbouw eu koop handel worden van elkander geschtiden en aan het hoofd van eerstgenoemde afdeeling van algemeen bestuur treedt de heer Maby op. Het officieele re- gceriugsblnd bevat ook de namen der vier onder secretarissen vhi» staat. Zij zyn Dcvelle voor bin- nenlaiidsche ZakenVanunbou voor justitie, Berlet voor niariue eu Rousseau voor openbare werken. De combinatie is algemeen by de kamers en het pu bliek gunstig ontvangen en zoo levensvatbaar als een ministerie onder de gegeven omstandigheden zyn kan. Wy moeteu b\j het optreden vau een nieuw minis terie niet uit het oog verliezen welke meerderheid deu heer Gambetta deed vallen. Zij bedroeg 268 sterameu, waaronder 76 vau de rechterzijde, 55 van de uiterste linkerzyde en 187 positieve republi keinen. Daarentegeu behooren de 218 stemmen die Voor het ministerie werden uitgebracht, allen tot de laatstgenoemde categorie. Wyl nu eeu kabinet De Freycinet-Say evenmin kan rekenen op dén steun vau rechterzijde en radicalen als eeu ministerie Gambetta, spriugt het duidelijk in het oog, dat zyn bestaan afhankelyk is /an de trouwe volgers van den heer Gprabetta, dat is van deseu zelf. De toestand is dus vrij ingewikkeld, en de heer Gambetta kan ieder bewind het regeeren onmogelijk maken. Ouverbloemd wordt dit door den beer John Leinoinnc, nog altijd een der invloedrijkste publi cisten, in de Débats erkend. Het votum der Kamer kon niet anders uitvallen, wyl het geschil over de wyziging der kiesdietriotao te scherp was afgetee- kend om verzoening toe te laten. Maar in de meer derheid die, om haar eigen parlementair bestaan te redden, den heer Gambetta omverwierp, zoekt men vergeefs elementen om mede te regeeren. Indien het aangewezen hoofd der republikeinsohe kamer haar niet kon leiden, schijnt het dat zy zelve daartoe nog veel minder in staat moet zijn. Wie rich verbeeldt, dat de heer Gambetta door zyn val gewond is, bedriegt zich. Zonder omwegen zeggen *y bij is heden sterker dan gisteren, en wie mor gen regeeren, zullen bespeuren dat er eene kracht buiten hen staat. Vooral in de Débats is dit oordeel van zeer veel belaug. Want terwijl de heer Lemoinue en zyn blad voorstanders zijn van den sccütin de liste, ver- gete men niet dat de heer Say geldelyk in de Débats betrokken is en er grooten invloed op uitoefent. En daarby komt nog dat ook de bladen, als de Siècle, XIXto* Siècle en anderen, die den val van den heer Gambetta wensohten, zoodra bij aan de groote kiesdistricteu vasthield, het rapport der commissie en dm gang der zaken in (Ie kamer ten sterkste afkeuren. Zoo doet zich bet verschijn sel voor, dat niemand meer de verantwoordelijk heid op zich wil nemen van het rapport van den heer Audrieux, die voor zyn moeite ook geene por tefeuille heeft gekregen. Voor de beoordeeling van den heer Gambetta, als politiek persoon, wordt bet nu veel waard, welke houding hy zal aannemen. Werken als kamerlid en wachten tot andere tyden hem de nu ontbeerde meerderheid geven, schijnt zijne taak. Tenzij hij mocht willen gaan kool plauten op zijn buitentje te Ville d'Avrsy, maar dat gelooven wij niet. Volgens de couranten zeide hij tol deu heer De Frey- cinet, die onmiddellijk van den president der repu bliek zich naar hem begaf, dat by zou toouen dat bet meenens was, zooals by Donderdag zeide, dat hij zonder bitterheid of gevoeligheid aftrad. Doch op politiek terrein zou hy blyveu streven naar de verwezenlijking der hervormingen die hij met zyue ambtgenooteu had uitgewerkt. De indieniug dezer wetten zal dus door de leden van het afgetredeu ministerie in de kamer geschieden, eu slagen zij, dau maaien zy het gras voor de voeten hunner opvolgers, eu men heeft den pouvoir occulte geruild voor een ministère occulte. In de zitting, Maandag door de Fransche Kamer der Afgevaardigden gehouden, nam de heer Gambetta zijne plaats op de banken der linkerzijde iu en vroeg hij de urgentie voor een wetsontwerp tot ver lenging der bestaande handelsverdragen met drie maanden, als eene zaak waarby geheel Europa be laug h-eft. De Kamer nam de urgentie aan en schorste hare zitting om het ontwerp in de afdeelin- gen te doen onderzoeken. Daarna werd de zitting hervat eu het ontwerp aaugeuomen, Wuarbij de han delsverdragen tot 31 Maart van kracht worden ver klaard, met machtigiug aau de Regeering om ze des uoodig tot 15 Mei te verlengen. Ook de senaat heeft daaraan zijn zegel gehecht. In de Dinsdag door de Kamers gehouden zitting heeft de miuister-presidenl, de heer de Freycinet een miuisteriecle verklaring voorgelezen, waarin wetsontwerpen worden aaugekoudigd betreffen de de drukpers, het recht vau vereenigiug en vergadering, de hervorming der rechterlijke macht en vermindering van deu (ftyttfttijd tot drie jaren. De Regeering stelt daarin weder voor, de grond wetsherziening uit te stellen, er dc voorkeur aau gevende zich te wyden aan wetten, welke oumid- delijk vrucht kunuen dagen. Zy verbindt zich echter om eeu voorstel tot bedoelde herziening in te dienen wanneer het geschikte tijdstip zal aangebroken zijn. Van couversie, overneming der spoorwegen door den Staat eu het aangaan van uieuwe leeningen kau geen sprake zijn. Het ministerie wenscht zaken af te doen, niet op te treden als eeu staatkundig Kabiuet eu vraagt het vertrouwen der Kamer, als noodig voor 't welzijn van Frankrijk en de Republiek. Reeds onmiddellijk by den aanvang der zittiug van het Engelsche parlement, dat, gelyk men weet. op 7 Febr. geopend wordt, ziet men een levendig debat te gemoet. In de eerste plaats verwacht mpn een krachtig verzet der conservatieven tegen deu heer Bradlaugh, die zich opnieuw voor de balie van het Lagerhuis zal vertoonen, om den eed als parlements lid af te leggen Daarop zullen de amendementen volgen, welke de oppositie by de behandeling van het adres in antwoord op de troonrede wil voor stellen et» verder zal ook de afwezigheid der in Kilmainham opgesloteu parlementsleden, de heeren Parnell, Dillon en O'Kelly, ter sprake worden gebracht. De Grieksche Kamer is geopend met een troourede, waarin 0. a. gezegd wordt, dat bet den Koning zeer aangenaam was de afgevaardigden uit de nieuwe provincies voor zich te sieu; met het oog op de Mo gendheden, had de Regeering met een beperking van het traotaat van Berlyn ten opzichte van Griekenland genoegen genomen en de belangen van Griekenland opgeofferd ran den algemeenen vrede. Verder wordt de hoop 'uitgesproken, dat ook de laatste moelyk- heden ten opzichte van de grensregeling weldra zouden uit den weg geruimd zyn. Verschillende maatregelen tot vei betering vad den finanoiëeleu toestand worden in de troonrede aangekondigd. In beriohten uit Kopenhagen wordt gesproken van een dreigende constitutioneele crisis. Een der mi- nisteriëele bladen verklaart, dat indien de radicalen het aannemen der begrootiug verhinderen, de Koning in den dienst zal voorzien door vaslstélling der be grooting by Koninklyk besluit. Men verzekert te Berlyn, dat Oostenryk het Fran sche voorstel heeft aangenomen, betreffende de rege ling der DouauqunestieOostenryk zou afstand heb ben gedaan van zyn beslissende stem iu Donauoommissie. Alle moeilijkheden zyn echter daarmee niet uit den weg geruimd. Uit Dalm'atië geen nieuwsde ontevredenheid over het bestuur in de „bezette" provincies neemt echter toe, naarmate er meer van bekend wordt. De Egyptische quaestie zal voorloopig aan een eind komen door een transactie tusscheu het Minis terie en de Kamer. De president-Minister Cherif is gemachtigd met Engeland en Frankryk te onder handelen over het begrooliugsrecht. De BURGEMEESTER vau Gouda, Overwegende dat zich nog dagelijks in deze Gemeente nieuwe gevallen van POKKEN voordoen, eu reeds verscheidene lijders daaraau zijn bezweken. Acht het zijnen plicht nogmaals met den meesten ernst de ingezetenen op het heilzame der KOE POKINENTING te wijzen, die, mits zij voldoend gevolg hebbe gehad en telkens ua eenige jaren her haald worde, gebleken is een vertrouwbaar voor behoedmiddel tegen die vreeselijke ziekte te zijn. Hy spoort bij deze een ieder aan van de aan geboden gelegenheid tot inenting en herinenttng ge bruik te maken, onder mededeeling, dat die gege ven wordt tweemaal per week op Dinsdag en Vrijdag des ochtends van acht tol negen en des namiddags vau twaalf tot één ure in het Gasthuis, niet alleen voor minvermogenden maar voor ieder geheel KOS TELOOS. Gouda, den 1 Februari 1882. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. MARKTBERICHT EW. Gouda, 2 Februari 1882. De graanmarkt was weder vau weinig beteekenis Puike witte tarwe werd verhandeld tusschen 11,25 en 12.de meeste echter welke getoond wordt is vol schot en holschotig. Daar deze soorten voor mélange gebruikt wordeu wisselt de prys te Veel af om een geregelden standaard te kunnen nemen. Rogge goede drooge gezocht 8.25 a f 8.75. Gerst als voreu 5.a 5.50 de zomer; winter c. c. een halve gulden hooger. Chevalier iets meer gewild; buitenlaudsohe 6.75 a 7.25; iuloudsche blanke eu zware merkelijk hooger. Haver 4.80 a f 5. de zware, lichte naar evenredigheid. Maïs als voren. De veemarkt met weinig aanvoer, de handel vlug, vette varkens van 26 a 28 cent, varkens voor Lon den van 21 a 24 ct. per half kilo, magere varkens eu biggen, alsmede schapen vlug te verkoopen. Aangevoerd 17 partijen kaas, van ƒ26.a ƒ31.50 Goeboter l.éo a 1.90. Weiboter 1.60 a 1.70. OkBOKü^N: 80 Jan. Anthonia Johanna, ouders A, van Hallen en C. van der Wel. tieroardus, onderaf, Verklei] au M de Groot. 1 Febr. A'rin Johauoes, ouder» J. Huis- man en A. G van Kleeff. Nicolaas Cornells, ouders J Vos en M. Zandijk. Klaas, ouders G. Hoorbetk en W. M. Spie- ringshoek Elizabeth, ouders J. de Jong en A. Hftfener. Maria, ouders M. A. Heerkens en J. Hroekhuiseu OVERLEDEN: 3G Jan C. Grootendorsi, lj. 7 m. 81. J. Bulk, 7 w. G. Hoogendoorn, 10 m. l Febr. VV. de Jong, 3 w. GEHUWD: 1 Febr. P. Kranendonk en A. Reebeen. C. Schenkel en J. van den Heuvel. VAN giften, afgestaan ten behoeve vau de weduwe G. Groe nendal, die met vijf kinderen onverzorgd achterbleef. Mej. K. 2.60, Collecte Unie f 2.851/,. Mej. N. N. 2.60, G. G. 0.60, B. 1.—, v. d. P. 0.60, W. i.—P. J. v. d. W. 0.60, G. T. v. d. W. 0.60, P. S. f 1.—, J. D. E 0.60, J. v. G. f 0.60, J. D. H. 0.60, L. 2.60, D. 2.60, J. J. V. D. V. ƒ1.—, v.A. ƒ0.50, B. 1.—, H. de 3. 2.50, Wed. v. E. 1.— G. 2.—, N. N. 1.—, J. P. v. d. K. 0.60, S. P. 1.—, de V. 1.—, N. N. 0.26, H. J. ƒ8.—, N. de V. ƒ2.60, H. 1.—, C. N. ƒ1.-, A. Y. 1.60, F. A. v. L. 1.—. Dr. J. W. K. 1.—, J. Y. 1.60, H. S. 2.-K.. J. ƒ3.-, A. en I. B. f5.Mevr. d.P. ƒ2.\,f 1. I. D. V. 1.—, L. N. O. ƒ1.—. Wed. L./l.— (per maand). C. L. T. 2.J. B. v. C. 2. I. J. B 1.—, L. T. M. 2.—, J. v. S. 2.— N. v. E. 10 oi. (per maand), W. v. E. 10 ct. (per maand), v. B. 10 ct. (per maand), M. J. O. ƒ1.60, v. d. P. 2.—, C. v. O. ƒ2.-, A. N. W. f 1.— A. J. J. deM. 1.-, Wed. F. v. B. r. Y. 6.—, W. K. Sr. 3.—, D. L. v. G. 3.K. ƒ1.— J. L. 60 ot. (per maand) L. J. It. 0.60, S. ƒ1. C. B. 1.—, T. de F. 1.—, T. A. T. 1.—, H. v. W. 1.—, C. 2.—, H. J. B. 2.—, G. J.

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 2