LHH n 1 1882. Nq 2725. BINNENLAND. Vrijdag 10 Februari. ;n. <E.\ Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ng. advertentiSn De inzending van advertentién kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. c/ten, JI.TER. worden Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN pensioen-*, 7DER. K- •he Cou- door den louda. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.25 manco per post f 1.50. ERLAND verkryg- 1NK. 'rins, lepdts. ll! billet rdiger: heker. g- i) zacht, tegen ’IJS- doos geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. u GOUDSCHE COURANT. [RECHT.) mn velen, idergetee- zoon, Ijj- loest, zyn heeft aan in Uwen 1UÏVEN- lithet dé- Weduwe SREN sl aan schipperskinderen is te Sneek ernstige gedachtenwisseling ge- ren, n Tyrol. i Zwitser- an bevolen Ier maag, agcatarrh, u is door Verkrijg- Oouda bij overeen te brengen, om bij de wet een pensioen-, weduwen- en weezenfonds roor gemeeute-ambtenaren in te stellen, wel te willen steunen. stel van prof, van Geer betreffende de afschaffing der staatalotery. Na eene uitvoerige inleiding van den voorsteller werd bet door verschillende sprekers breedvoerig bestreden en ten slotte met ruim drie vierden der stemmen verworpen. Door den Minister von oorlog is bepaald dat tot nader order geen aanbrengpremie zal worden uitbetaald wegens het aanbrengen van vreemdelin gen, die zich voor den kolonialen dienst verbinden. Aan de vertegenwoordiging ia een ontwerp inge diend ter verbetering van den onhondbaren toestand ten aauzien van het korps officieren van gezond heid der zeemacht. Het incompleet is in de laatste jaren zoo bedenkelijk toegenomen, dat het eiken om in de meest gewone voorzien. Het ingediende tréurigen stand van zaken mogelijk tegemoet te kómen door de mogelijk- dit incompleet voort- ■esriac hoopt, slechts 1 ’an gezondheid bij de zeemacht te benoemen, tot welk clzï: -J-*-“’•*•- voorgesteld. De Begeering kent geen ander middel om den onboudbareu toestand te verbeteren. Van de rechtmatige verwachting dat jeugdige artsen het korps zouden komen versterken is niets geworden. Van de militaire studenten aan het voormalig Athe naeum Illuslre kwam voor de marine nagenoeg niets terechtin 12 jaren leverden sjj 4 offic. van gesondh. op. Aan de Rijksuniversiteiten meldde zich wel een niet onbelangrijk aantal medische studenten bjj de marine aan, maar de meesten werden later van hun verbintenis ontslagen en vestigden zich als burger- artsen. In 10 jaren werden van de nniversileiten 10 officieren van gezondheid voor de marine ver kregen. De dringende behoefte en de onmogelijk heid om daarin op andere wjjze te voorzien, wetti gen, meent de Begeering, in deze de benoembaarheid van vreemdelingen tot landsbetrekkingen. In verband hiermede ie bij afzonderlijk ontwerp ook voorgesteld om in afwijking van art. 23 der wet van 25 Deo. 1878, den Koning bevoegdheid te geven tot 1 Jan. 1890 voor een bepaalden tijd tot officieren van gezondheid 2e klasse bij de zee macht te benoemen vreemdelingen, die, na afgelegd examen, bet recht tot uitoefening der geneeskunst in baar geheelen omvang, in een ander Rijk verkre gen hebben. TeCappelle a/d. IJsel hebben van de 28 verkoopers van sterken drank IC aanvraag gedaan om vergunning. Daar de gemeente ongeveer 8000 inwoners telt, mogen er volgens de wet 12 worden toegelaten. Het vergunningsrecht bedraagt f 25. Door de heeren mr. W. J. van Welderen baron Rengers en J. Bosch Bruist, voorzitter en secretaris van het bestuur der der Nederiandsche Vereeniging van gemeeute-ambtenaren, werd Vrijdag 8 Februari jl. aan den Minister van binnenlansohe zaken in eene particuliere audiëntie, na eene warme bepleitiug der zaak van het pensioenfonds, een adres overhandigd waarin den Minister onder uiteenzetting der zaak wordt verzocht het door de Vereeniging gedaan verzoek aan Z. M. den Koning tot het benoemen eener Staatscommissie, die zal onderzoeken in hoe verre de mogelijkheid met de wenscheljjkbeid is GOUDA, 9 Februari 1882. Het bericht in ons vorig nr. dat de pokken in deze gemeente epidemisch verklaard zouden zjjn, wordt uu bevestigd door de officieele bekendmaking, soowel vau deu Minister van Binnenlandsche zakeu als van den Burgemeester alhier, wiens kennisgeving in dit nr. voorkomt. Wy brengen nogmaals in herinnering dat twee- maal per week en wel Dinsdag en Vrijdag, des morgens van 8 tot 9 en des namiddags van 12 tot 1 Tire, in het Gasthuis gelegenheid is om zich te doen inenten of herinenlen. Deze gelegenheid is voor ieder geheel koetelooe. Men verzoekt ons te melden dat Commissarissen der Soeieteit „Ons Genoegen" kennis genomen hebbende dat de Pokken hier ter stede epidemisch verklaard zijn, besloten zjjn bet Bal Masqué op a. s. Maandag niet te doen doorgaan, doch te ver anderen in een gewoon Bal. Dit besluit is genomen met het oog op het feit dat de costumes van elders komen, en weder der waarts worden terug gebracht. Daarenboven wordt op een Bal Masqué hetzelfde costuum lichteljjk door verschillende personen beur telings gedragen, wat gevaar kan doen ontstaan tot voortplanting der besmetting. De heer P. H. Hügenholtz Jr., uit Amsterdam, zal Zondag 12 Februari des morgens om 10’/t ure bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche Kerk als voorganger optreden. In de zitting der Rotterdamse!» Arr.-Rechtbank van Dinsdag-morgen werden o. a. de volgende perso nen veroordeeld: M. H., wonende te Gouda, bekl. van drie oplich tingen, tot 1 maand gev. cell. J. V., te Krimpen a/d. Lek, bekl. van geweldpl. jegens een bed. beambte, tot 16 dagen gev. cell. Uit Ondewater schrijft men ons van Dinsdag jl. Heden, avond had in het hotel „de Doelen" eene Huisvergadering met dames plaats. Spre kers waren de heeren P. A: Molenaar, B. van Duinen, R. W. Haentjens Dekker en I. van Aken, die respectievelijk voordroegen „Sij’iftau Excellence" van I. Smit Kleine, „Ripe cos /Finkle11 van W. Irving, „De dechter ra Berodiae" van B. ter Haar en „Mie de echoonmaaketer" van Hollidee. De voor drachten werden afgewisseld door muziek van Mej. Zijlstra en den Heer Muntendam. Een en ander Werd door een vrij talrijk opgekomen publiek met genoegen aangehoord en eerst vrij laat op den avond scheidde men. By de verkiezing vau een lid van éde Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistnoi Boxmeer, in plaats van mr. H. J. Brouwers, die ontslag beeft genomen, zjjn uitgebraoht 1068 geldige stemmen. Gekozen is de heer tnr. J. Clerox met 942 stemmen. De heer mr. L. van Rjjokevorsel be kwam 35 stemmen. In aansluiting met het Internationale Zondags- bond te Genève op denzelfden breedeu grond slag als deze vereeniging, wil prof. Hofstede de Groot uit Groningen een Nederlandsch Zondagsboud oprichten. In onderscheiding van de Haagsche vereeniging ran dieu aard, die bepaald de Zondags heiliging op ’t oog heeft, heiliging dier rust aau ieders overtuiging en geweten overlatende. Tot leden der commissie, die een programma betreffende kieswetwjjziging ruller, ontwerpen, zjjn benoemd door Burgerplicht te Amsterdam mr. A. F. K. Hartogh, door Grondwet aldaar "mr. T. M. C. Asser, door de Utrechtscbe Kiesvereeniging jhr. mr. J. L. B. De Muralt en mr. G. H. Van Bol huis, door de Dordrechtsche Kiesvereeniging mr. v. Tienen Janssen, door Rlgemeen Belang te Rotterdam mr. C. C. Dutilh, door de Kiesvereeniging Rotter dam mr. P. G. Bijslra, door de Vrijzinnige Kies vereeniging aldaar mr. J. G. Philippi en door Bur gerplicht aldaar de heer J. Hoos Ng. Dinsdag voor den middag verliet een vreemdeling, na iets gekoebtte hebben, den winkel van den heer Dolle, in de Hoofdsteeg te Rotterdam, toen een der buren die zich mede in den winkel bevond, de op merking maakte dat het uiterlijk van den vreemde ling veel overeenkomst had met het signalement van den berechten Vaughan. De buurman meende in elk geval, dat het wel de moeite waard was de politie te waarschuwen, die uatunrljjk terstond in het veld trok en de vreemdeling in een der voor naamste hotels achterhaalde. Deze, die Fransoh en een beetje Vlaamsch sprak, legitimeerde zich als oommis-voyageur in wijnen en daarmee was de zaak uil, hetgeen niet belette dat geheel Rotterdam wiet te verhalen dat Vaughan was gearresteerd en dat de door het Belgische gouvernement uitgeloofde 25,000 francs reeds waren opgeëischt! (N. R. Ct.) Naar het V. D. verneemt, zijn door een Fransoh bankiershuis onderhandelingeu met het gemeentebestuur van 's Gravenhage aangeknoopt tot onderhandschen aankoop van het badhuis te Soheveningen, zoo mogelijk met inbegrip ook der buitenbaden. Wanneer deze onderhandelingen met een gunstigen uitslag bekroond wordeu, zal een groote maatschappij worden opgerioht tol exploitatie van het Bad-Soheve- ningen, dat dan geheel zal worden ingericht naar de eisohen des tijds en verheven tot een badplaats van den eersten rang, hoofdzakelijk in concurrentie met Ostende. Het onderwijs een onderwerp van weest. We hebben reeds gemeld, wat de Afdeeling van Volksonderwijs heeft gedaan. Eene andere commissie, uit leden der Loge bestaande, heeft aan Burgemeester en Wethouders een verzoek gericht om ten behoeve van het ouderwijs aan die kinderen gratis localiteit, vuur en licht te verleenen benevens eene gratificatie voor den onderwijzer die buiten de schooluren les zal geven. Tevens beeft de commissie een 200-tal schoolboekjes laten drukken. Deze bevatten een op wekkend woord aan onderwijzen, ouden en leer- Dinsdagavond werd in -eene buitengewone verga dering van het departement der Maatschappij tot Nut ▼an ’t Algemeen te Leiden behandeld een toor- 1 100 dag beawaarlijker wordt eisohen van den dienst ie ontwerp bedoelt aau dieu ti *00 I - heid te openen om, zoolan duurt, hetgeen, naar ds Iwu—img uwpi, «w> tijdeljjk zal zjjn, ook vreemdelingen tot officieren einde een aanvulling der wet van 4 Juli 1858 wordt

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1