t .ZEN, eschilderde anskerk te lis der St. ingen,enz. jjk levens- Gebroedere NQ 2728. 1882. IK, LÏÏZ i a.s. BINNENLAND. ITING Vrijdag 17 Februari. chen. SE8 en, graven, 'lï 1882. ent BLOM >e(h, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 1 •during pier, iening. ten. lurgemees- )IJER. 5, 1.50 Gouda. BRLAND verkrjjg- ER. n van de ibrek aan ieder ten n. i Tyrol. tNHARD e diarhae UNKMAN omen electrische machine eif een aantal accumulatoren of zoogenaamde secundaire batterijen^ Al deze werk tuigen had Onder aan Bij de verkiezing van een lid van de tweede ka mer der staten-generaal, in bet boofdkiesdistrict Gorinchem, in de plaats van den heer H. Seret, die, ten gevolge van bevordering in den militairen stand, bad opgehonden lid der kamer te zijn, zijn uitgebraoht 1452 stemmen, van onwaarde 88. Ge kozen is de heer H. Seret met 1800 alemmen, terwijl 64 stemmen over verschillende personen waren verdeeld. 't Algemeen. De heer ds. Knappert van Leiden zal Donderdag 23 Februari de spreekbeurt vervullen in de hier gevestigde afd. van het Protestantenbond. Bij de gehouden herstemming in het hoofd kies district Vlaardingen, voor de verkiezing van twee leden voor de provinciale staten in Zuidholland, zijn gekozen de heeren C. P. Hoek, burgemeester van Wateringen, en mr. J. D. C. C. W. baron de Constant Rebeoque, te ’a-Gravenhage. De uitoefening der jachten op waterwild wordt gesloten op 1 Maart a. s.; de uitoefening van het weispel met kwartelen met steekgaren of vliegnet is toegelaten van 29 April tot 8 Juli, doch het vlieg net mag in geen geval tot het tirasseeren van kwar telen worden gebruikt. De visscherij in de binnen wateren (ook rivieren, die door sluizen zijn afgesloten) zal zijn gegoten van 1 April a. s. tot 1 Juni, be halve a. van de visschery door middel van fuiken, aalscbaren, aalkorven, dobbers en door peuren naar aal en palingb. van de visschery met de gebbe om kleine visclyes te scheppen tot aas voor dobbers. Het visschen met kuilnetten, waaronder ook behooren ankerkuilen en staalboomen, is verboden van 1 April tot 15 Juni. De kooilieden zullen hun kooieenden moeteno psluiten of opbokken van 11 Maart tot 29 April en van 1Ó Juli tot de opening der jacht op waterwild. Het Staatsblad no. 20 bevat het kon. besluit van 28 Januari 1882, houdende vaststelling van het tol geld van tramwagens op de rijks groote wegen. 1 eene weddenschap aangegaan tus- van het Leidtch Dagblad, waarvan een bericht in dat blad gelezen te hebben en de ander volhield, dat het er niet in stond. Zij wedden om een flesch champagne. Bei den hadden evenwel gelijk, want van genoemde cou rant verschijnen twee editien, voor buiten en voor binnen de stad en het bedoelde bericht kwam slechts in eene van de twee editien voor. De wedders ver langen nu de flesch champagne van de redactie. Deze GOUDSCHE COURANT. Daarin wordt bepaald: Aau de tollen op *s rijks groote wegen wordt van tramwagens het volgend tolgeld geheven1°. van de wagens op een paar denspoorweg gebruik wordende, voor ieder {gespan nen trekdier 0.04 2°. voor eiken met stoomkracht bewogen tramwagen en van elke locomotief 0.05. Te Botterdam is in eene vergadering van leden der Vereeniging „Rotterdamscbe Schouwburg* be sloten eeu leeningsplan vast te stellen opeen maxi mum van f 200,000 en voorts over te gaan tot het sluiten van eene premieieening ten bedrage van een millioeu, verdeeld in 400,000 obligation a 2.50, aflosbaar in 71 jartn met /3 elk eu pre- miën tot een gezamenlijk bedrag van f 1,312.555. Het waarborg-kapitaal bedraagt 225,000, met eene jaarlykscbe bijdrage van 6000 door de vereeniging, onder beheer van eene bijzéndere commissie. is bereid ze te geven, zelfs twee, omdat beide heeren gewonnen hebben, maar zoo zij eene oproeping deed ten einde de wedders te kennen, vreest zij dat er ook vele ongerechtigde!» zouden opkomen en zy zal dus zelf, zegt zij, de flesch maar op de gezondheid der twee partyen opdrinken. men geplaatst in een goederenwagen, den goederenwagen bevond zich een toestel, welke rechtstreeks door een der assen van den wagen in beweging werd gebrachtover een daaraan verbonden schijf liep een riem, door middel waarvan de beweging op de dynamo-electrische machine werd overgeplant. De snelheid van den trein was bepaald op 50 kilometer per uur, ten gevolge waarvan de dynamo-electrische machine on geveer 900 toeren maakte per minuut; men had de snelheid aldus geregeld dewijl de ondervinding had geleerd, dat de gebezigde dynamo-electrische machine bij het doen van het aantal opgegeven toeren een buitengewoon sterken stroom ontwikkelde. Had men dezen stroom, zonder verdere hulpmid delen te bezigen, naar de gloeilampen geleid, dan zou het gevolg daarvan zijn geweest dat de lampen terwijl de trein in beweging was, te sterk zouden hebben gebrand; dal het licht in kracht aanmer- kelijk zou zijn verminderd, zoodra de trein met een geringere snelheid liep daq 50 kilometer per uur en dat zou zijn uiigebluscht, zoodra de trein tot stilstand kwam. Om deze beide bezwaren te voorkomen, had men een doeltreffend hulpmiddel Ier hand genomen. In den goederenwagen had men eep twintig ac cumulatoren of secundaire batteryen geplaatst; deze accumulatoren waren derwijze verbonden met de dunamo-electrische machine en tegelijkertijd met de gloeilampen, dat, terwyl de trein met de opgegeven snelheid in beweging was, een voldoende electrische stroom naar de lampen werd geleid en het over tollige gedeelte werd aangewend om de accumu latoren te laden. Zoodra de trein langzarher begon te loopen of ge heel en al stilstond, werd de verbinding tusschen de electrische machine en de lampen verbroken en tegelijkertijd leidt men den stroom, in de accumu latoren door de machine opgehoopt, naar de lam pen, waardoor deze helder brandende werden ge houden. - De trein bestond uit twee rijtuigen eerste klasse en een goederenwagen, de locomotief niet medege- rekend. Een der eerstgemelde rijtuigen was ver licht op de manier van een salon, en wel met zeven gloeilampen; in bet andere rijtuig, voorzien zulks met de rechten der floreenplichtigen in Friesland is geschied. Donderdag werd voor de rechtbank te Groningen door den officier van Justitie, Mr. H. C. A. Thieme, in deze conclussie genomen strekkende tot toewijzing van den eisch, ook wat schadevergoeding betreft, met veroordeeling der gedaagde gemeente in de kosten van het geding. Het is echter te verwachten, dat de verliezende partij niet in de beslissing der rechtbank, welke die ook zij, zal berusten, maar de zaak tot voor het hoogste ressort zal brengen. Te Leiden werd schen twee lezers i de een beweerde Op 9 dezer hield de afdeeling „Zaanlandsche ge meenten" der Hollandsche Maatschappij van land bouw hare vergadering. Er werd besloten tot aanbieding van 2 zilveren medailles voor de eerstkomende algemeene tentoon stelling te Gouda. De gedachlenwisseling ovdr onderwerpen betreffende den landbouw enz. gaf den voorzitter aanleiding de veehouders te wijzen op het wenschelijke om zich toe te leggen op het maken van beste kaas, omdat anders de Hollandsche kaas voor de buitenlandsche markten zou moeten wijken. De heer De Vos van Zaandam Stemde hiermede volkomen in en beval den landbouwenden stand vooral aan om met vereende kracht bij de hooge regeering aan te dringen dat zij bij een nieuw han- delstractaat met Frankryk bewerke, dat de invoer rechten vau de kaas en l^Jer worden ingetrokken en de vrye invoer bevorderd. Hy zeiffê Te weten dat onze kaas in Frankrijk door Hollandsche handen vrij goed wordt nagemaakt, zoodat wanneer bedoelde rechten blyven bestaan, dit van zeer nadeeligen invloed op onze landbouwproducten zal worden. Met alge meen applaus werd aangeduid, dat men daarmede instemde. De afdeeling Wormerveer van de Noordhollandscbe Vereeniging Het Witte Kruis benoemde in Febr. 1881 een commissie om naar de inrichting en werking van het tonnenstelsel een onderzoek in te stellen. Leden van die commissis waren de heeren I. K. Vegelin van Claerbergen, J. H. Boeke, dr. P. C. Kor- teweg en H. De Lang. De commissie bestudeerde het stelsel te Formerend, Zaandam, Haarlem en Delft, bovendien nnm zij kennis van de toepassing te Zwolle, Groningen en Leeuwarden. Een beknopt, maar de gelijk bewerkt rapport bracht zy in Januari jl. uit, dat nu het licht zag. De voorwerpen, de bediening, de verzameling, de afzet en de exploitatie worden nauwkeurig en critisch nagegaan. Ook omtrent de inrichting en de werking van het stelsel in gemelde gemeenten worden mededeelingen verstrekt, en ten slotte de invoering te Wormerveer aanbevolen. Sedert eenige weken is te Groningen eene recht zaak aanhangig, die voor vele gemeenten in die provincie en ook daarbuiten van gewicht is. Zy betreft de uitoefening van het collatie-recht, of, in den diepsten grond, dat recht zelf. Aanleiding gaf de vervulling der vacature te Uskwerd, waar Jhr. G. Alberda van Menkema als „primarius collator" een predikant wilde stellen, doch de kerkeraad hem dat recht betwistte en ten hoogste, op grond van het besluit van den Souvereiuen Vost van 28 Sept. 1834, hem een tweetal ter electie wilden aanbieden. Een proces was het gevolg, waarin de collator, naar men zegt gesteund door andere collatoren die in gelijk geval verkeeren, den kerkeraad die zich van den flnantieelen steun van andere kerkeraden en kerkvoogdijen verzekerd had - die daagde tot erkenning van zyne rechten. De zaak werd eene principieels en in de gevoerde pleidooien liep.de vraag voornamelijk hierover, of h^ collatierecht een zakelyk recht is, dan of het slechts eene soort van stembevoegdheid zy te achten, door de bevoegde autoriteit eertijds verleend, doch welke de bevoegde autoriteit thans weder zou kunnen intrekken gelyk GOUDA, 16 Februari 1882. Blykens achterstaande kennisgeving zal morgen geene gelegenheid zyn voor koslelooze inentingen en herinentingen, maar in plaats daarvan Zondag 19 Februari a. st. des middags ten 12 ure en wel op het Stadhuis. Deze kostelooze gelegenheid is eveneens niet alleen opeugesteld voor minvermogenden, maar vpo^r ieder, die zich daartoe aanmeldt. Zaterdag 18 Februari e. k. loopt na afloop der Bottcrdamsche Opera een extra-treiu naar Gouda. Opgevoerd wordt died avond: Joseph in Egypten, groote Opera in 3 Acten. Aanvang ten TVs ure* Maandag 20 Februari e. k. zal de Afd. „Uiterlijke Welsprekendheid" der Liedertafel Apollo eene Uit voering geven in de zaal „Kunstmin" ten voordeele der Wed. O. van Willigen, voor wie eenige stadge- nooten in ons blad de algemeene liefdadigheid inriepen. Opgevoerd wordt: De eer van een koopman, drama in 3 btdr. en Groote Lui, blijspel iu ééu bedr. Deze stukken werden Zondag 29 Januari 11. voor Apollo’s leden opgevoerd en het lijdt geen twijfel of het publiek van Maandag-avood, dat zeer talrijk belooft te zyn, zal veel genoegen hebben in het spel der heeren, die daarin optreden. De spoorweg enquête-commissie uit de Tweede Kamer heeft Dinsdag als getuige o. a. gehoord de heer C. J. C. Prince, lid der firma Jan Prince en Go., president der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. De beer Böhringer van Amsterdam zal Dinsdag 21 Februari e. k. de spreekbeurt vervullen in de vergadering van bet bier gevestigd departement der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen. De heer ds. Knappert Dezer dagen*is op een der Pruisische staatsspoor wegen en wel op het gedeelte van dien weg, die Frankfort a/d. Main met Hanau verbindt een hoogst- gewichtige proefneming gedaan om een spoortrein te verlichten door middel van electrisch gloeilicht. Deze poging heeft een buitengewoon gunstig resul taat opgeleverd. Men heeft zich daarbij bediend van een dynamo-

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1