sa» len, GRAVEN, Hl 1882, ent BLOM w BINNENLAND. 1882. Nq 2730. )OM 1. IEGEN,” r orstelling Nieuws- en STING Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 22 Februari. arll882: w Gangen nstein. /OM seren, Jzelschap, jharlier. 1 4 I GOUDSCHE COURANT VERNAME Burgemees- veelt zich Gouda. 1 <de Bjjbel. itselaarsbaM. tyn ge- van teer AM, rat alhier. tad. ureau dezer afereelen. van het OSKAM, n eenjatn- ven zynde, algemeene inspanning i die barer irtoe door ut gesteld, iet gereed Te 's-Hage is de verjaardag van Z. M. den Ko- ning plechtig herdacht. De feestverlichting slaagde beter dan met 't oog op het weder verwacht werd. In het Voorhout branddeh de lampions naar cmstandigheden goed; graf va u uwen u gezegend lijn u daartoe God! vergete mijne rechterhand zich ztlve, Li - Zijn voorbeeld van ijverige werkzaamheid en nauwgezette plichtsbetrachting blijve u steeds leven dig voor den geest staan, maar dal behoef ik u niet te zeggen, die u van nwe jeugd af aan heb gekend, dat gij daarin getrouw waart en dat het uwe ouders tot vreugde was. Zijne nagedachtenis zult gij dan ook in eere hou den, om is en een ■tsen kunnen Voorstelling n 12—3 nre. EN3, MA- 1EN, enz. ring, orden alle iverschillig ekten zjjn Ja, I roeder Muller, Gij hebt niet te vergeefs ge leefd, Gij jijt uiel henengegaan om spoorloos te verdwijnen. Wij en wie weet hoevelen over onzeu aardbol hebben van U indrukken ontvangen, die nimmer verloren gaan en die U doen voortleven. Gy waart vol gevoel voor bet goede, geheel liefde voor Uwe medemensebeu 1 Eu juist omdat onoprechtheid, huichelaiij en veil zerij U vreemd waren hebt Gij een deel van Uw leven gewijd om deze kwalen hartslochtelijk te bestrijden. Gij hebt getracht het menschdom beter te maken niet door, middelen waarbij de meti- schelijke geestvermogens te kort schieten, maar door datgene te ou'wikkelen, wat de mensch ziju verheven plaats in de uatunr doet innemen. Om dit te kunnen doen moest Gij U zelf leeren kennen, morst Gij U self teredeleii en incest Gij anderen een voorbeeld kunnen zijn. Dat Gij hierin geslaagd zijt getuigt de algemedne achting, die Gij mocht wegdragen niet alleen hier maar overal eene achting, die Gij genoot zoowel in het maconnieke als in het maatschappelijk leven. Wy, leden der Loge gde ware broedertrouw» staan dan ook hier by Uw graf met het heiligè voor nemen om het goede, dat in ons mocht zijn en dat- door U ontwikkeld en aangekweekt werd, dank baar te bewaren tot opbouwing van ons zelf, tot welzijn ran anderen. Eu nu een woord tot U, Zonen van den ou- rergetelykeu Vader. Ik wret, ik was er getuige van, hoezeer de zegen der liefde onder U woonde en hoe smartelijk het scheiden U moet gevallen hebben. En daarom wjl ik niet spreken orer le niging van smart. Troostwoorden zouden U pijn lijk aaudoen. Maar dit wil ik U zeggen laat de her innering aan Uwen vaardigen Vader U altijd bijblij ven en dan tnh Gij hev--trk Uwe Vaders voorteelten en de eteun lijn van Uwe goede, diepbedroefde Moeder. Ik heb gezegd. Daarop trad de beer D. H. Meyer, van Heken dorp, tot de groeve en zeide het volgende: Wy staan hier aan het graf van een man, die ruim twintig jaren als burgemeester van de gemeenten Hekendorp, Langeruigewijde en Papekop naar 'beste kraobten allee in het werk stilde om die meenteu te doeu bloeien. Hij had tengevolge een verblijf in de tropische gewesten een zwak liohaam, maar in dat lichaam zetslde een hart van goud. Ecu hart, bezorgd voor de toekomst van zyne oppassende zonen, een liefdevolliefderol liefdevol hart, zelden geëvenaard, voor lyne echt- genoote en eeu hart, dat klopte van vriendschap voor de gemeenteraadsleden en een edel hart voor zijne ambtenaren, zoodat hij troostte als het ons en de onzen drukte, en blijmoedig sloeg als het ons welgiug. Maar wat spreek ik van gemeentebesturen en amb tenaren, de eenvoudigste daggelder, wonende in zijn hut, klopte nooit te vergeefs otn raad en hulp aan. Daarom blyve zyne nagedachtenis bij ons in zegening I Vervolgens hield de, heer ds. H. C. N. van Amerom de volgende toespraak Het zij mij vergund een woord te spreken, om namens de weduwe en hare beide zonen U allen, die hier ijl grooten getale zijt samengekomen, hunnen hartelijken dank te brengen voor de laatste eer aan den overledene bewezen: alsmede aan de geachte sprekers, van wie wy die gevoelvolle woorden tot vereering der nagedachtenis van den Burgemeester Muller hebber, vernomen. Dat bemoedigt, beziele, vertrooste U, zyne zonen, die hier staat aan bet graf van Uwen vader, zoo geacht en vereerd, in wien gy zóó veel hebt verloren. Zulk een man en vader vergeet men nietl Want welk een man was hij 1 Niet slechts een Hefdevol echtgenoot en voor U een zorgend rader, roor wie hy steeds heeft gearbeid om u tot uw stand in de Maatschappij te brengen, maar ook, 't zij hij in vroegere jaren in den krijgsdienst ver keerde, ’t zij hij het Hoofd was van naburige ge meenten, ’t zij hij als Lid een waardige plaats be kleedde in den Raad dezer stad overal was hy een man van karakter en beginsel, een man vati kracht ook zelfs onder lijn zwaar langdurig licha melijk lyden. ure werd bet stoffelijk van den heer G. A. Muller, wiens orer- i ons vorig nr. mededeelden, ter laatste rustplaats gebracht. Een aantal vertegenwoordigers der gemeenten Hekendorp, Langeruigeweide en Papekop sloten zich bij het sterfhuis tot den stoet aan, die daarop plechtstatig de stad .-doortrok naar de be graafplaats. Benige kransen op het kleed der kist gehecht waren de welsprekende tolken van de eerbiedige hulde den overledene gebracht. Op de begraafplaats had zich intussohen een groote schare vereenigd om de laatste eer te bewyzen aan den gestorven vriend, waaronder op te merken waren de Burgemeester dezer gemeente, verscheidene leden van den Gemeenteraad, de gemeente-seoretaris en ontvanger, verscheidene leden der Vrijmetsdaars-loge: „de ware Broedertrouw” eu voorts vele belangstel lenden en vrienden. Deze allen schaarden zich bij aan komst van den stoet om de geopende groeve, die binnen weinige oogenblikken het stoffelijk omhulsel zou opnemen van hem, die aller achting, veler vriend schap genoot. Toen de met kransen versierde kist, gevolgd door de treurende betrekkingen en vrienden, by de groeve kwam en daarin was nrêrgelaten, nam de heer Dr. F. H. G. van Iterson namens de Loge: „de ware Broedertrouw» het woord en sprak als volgt Broeders I Het is U en mij eene behoefte geweest om onzen achtbaren Vriend en Broeder zoolang roogelyk te vergezellen, zoo t wij dan gekomen aan delijke „tot hiertoe 1 en Broeder zoolang mogelijk ver mogelijk te begeleiden. Zoo zijn de plaats, waar bet onverbid- en niet verder» ons dwingt afscheid te nemen van hem, wien wij zoo gaarne in ons midden hadden gehouden, van wien wij nog zooveel hadden kunnen leeren en aan wien wy zoo veel verschuldigd zijn. GOUDA, 21 Februari 1882. Zondag is de verjaardag van Z. M. den Koning alhier op de gebruikelijke wijze herdacht. De open bare en particuliere gebouwen waren versierd met <le vaderlandsche vlag, het carillon deed zich vau tijd lot tyd hooren en ten ten uur werd er parade gehouden door het garnizoen en de dd. schutterij op de Markt. Van de gelegenheid Zondag opengesteld om kos teloos ii geënt of heringeënt te worden maakten 405 personen gebruik. In het geheel hehben daarvan tot heden gebruik gemaakt 1164 personen. Ook te Stein heeft zich, naar men jrcrueemt, een geval van pokken vertoond met doodelijken afloop. Gisterenavond had in de zaal „Kunstmin* Ulhier de uitvoering plaats der Afdeeling „Uiterlijke Vel sprekend heid" der Liedertafel Apollo, waarvanVle opbrengst zal strekken ten voordeele der weduwe van Willigen. Is er steeds reden om, waar dilettanten het tooneel betreden, een zacht oordeel te vellen over hui^ne uitvoering, zeker niet het minst als zij dit doen met het loffelijke oogmerk om den nood eener ongelukkige te lenigen, die in droeve omstandigheden achterbleef. Wij bepalen er ons daarom toe mede te deelen dat het drama: „De eer van een Koopman* en bet bly- spel: „Groote Lui* met succes werden opgevoerd en dat de voorstelling opbracht de som van ruim 140. Na^r wij vernemen is den heer B. J. Swaan, pre dikant bij de Herv. Gemeente alhier, uit erkente- lykheid voor zijn besluit om te bedanken voor het beroep naar Vlissingen, door eenige gemeente-leden een keurig geschenk vereerd, nl. een fraaie pianino. Voor de wed. Groenendal zyn bij de Commissie nog nagekomen de volgende giften: van W. H. 2.50, A. P. 2.50, N. N. 1.— H. W. G. K. 5.en op een bruiloft, tot leniging der rèmp van de wed. G., van S. 1.62. Gisterenmiddag ten 12 overschot lijden wij in I Dit najaar zal er te ‘s-Hage een internationaal /congres bijeenkomen van ben, die zich aan het wetenschappelijke onderzoek wijden der werking van alcohol. Naar men verneemt is eene uitgave van den Max Havel aar, geïllustreerd door de bekwame hand van een artiste-amateur, oud-hoofdofficier van het Ind. leger, ter perse. In een ingezonden stuk in het Pal. v.Juit. ver haalt de heer F Domela Nieuwenhuis, dat de Am- sterdamsche politie indirect het recht van vergadering heeft aangerand, door op 12 Febr. jl. een bijeen komst van socialisten onmogelijk te m»ken. Eerstdaags zullen eenige buitenlandsche houtvesters den Haag komen bezoeken, ten einde zich op de hoogte te stellen van de uitmuntende wijze, waarop het ook in het buitenland beroemde Haagsche Bosch beheerd wordt. Zij zullen dan tevens kennis maken met de werktuigen, waardoor men er in is geslaagd om de F 00 boomstammen, die bij de storm in October van het vorige jaar zijn omgevallen, binnen vier maanden op te ruimen. Daar de omgevallen boom en, die nog gered konden worden, met de meeste zorg zijn opgericht en geplant, zullen zij die kunst, waarin ons boschbeheer het zoo ver heeft gebracht, niet kunnen afzien; de werktuigen, die daarby gebruikt zyn, zullen zij echter zeker met veel belangstelling bezichtigen. (AW) De Nederlandsche Bell-Telephoon-Maatschappij heeft van den Minister van waterstaat enz. de noo- dige machtiging verkregen omtrent den aanleg van telephonisohe verbindingen te Rotterdam. gelijk hy, te werken zoolang als ’tdag steun te zijn voor uwe moeder. Dat neemt gij zelf u ook voor, staande aan het vader Zijn aandenken zal bij op uwen weg! Zoo waarlijk hêlpe waar gij bij u zei ven zegt: „Eer “eb «Lv, eer ik dat mocht vergeten!” De heer P. N. H. Muller, oudste zoon van den over ledene, sprak daarop ten slotte nog een enkel woord van hartelijken dank voor de belangstelling zijn vader betoond en daarmede was de droeve plech tigheid geindigd. Zichtbaar aangedaan verliet de menigte de begraaf plaats geheel onder den indruk van het aandoenlijke tooneel, waarvan men getuige was geweest. Ten voordeele van de kas der Vrouwenvereeuiging te Bodegraven werd aldaar door eenige dames en heeren met medewerking van ’t muziekgezelschap Crescendo voor een talrijk opgekomen publiek een soirèé gegeven, die ruim 100 gulden opbracht. De gemeente-veldwachter te Capelle a/d. IJsel heeft tegen J. C. J. en J? de V. aldaar proces verbaal opgemaakt wegens het in dienst hebben van kinderen beneden den leeftijd van 12 jaar. Zaterdag overleed te Rotterdam een der weinige overgebleven oud-strijders van Waterloo, de heer C. Samson, in den ouderdom van ruim 87 jaar. Op initiatief van den heer H. Witte heeft de afd. „Leiden en omstreken* derNed. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde besloten tot het op richten van een Plantenbeurs te Leiden. 4

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1