UH r. 1882. D. I NQ 2737. BINNEN., Vrijdag 10 Maart. IN. soul. igen.” Ei UR, Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken |l|l| Hlljl MU I I 1 n 8. LIER -- ■rtog. Berg. met stempel he Cou- doordeq rouda. :tua voor TTMAR staat als BLAND verkryg- lere uit- aig als inderen, - Z. E. BlLUO- ;een ge- i heeren te Bit' aan. erbaasd e Baron •en ver- n Rfln- betni- lle stan- vermoeienden polemisohen arbeid en tegenstanden eenige met te verschaffen. Hij »p zijn doortocht de Transvaal bezoeken, om denten te winnen voor de vrije universiteit." In de terechtzitting der Rotterdamsche Arr. Recht bank van Dinsdagmorgen, werd o. a. veroordeeld A. r. R., arbeider te Beeuwjjk, bekl. van diefstal van 3 renden en een waard te Nieuwerkerk a/d. IJsel, tot 3 maanden ger. cell. Te rekenen van 15 Maart e. k. aal, zooals wy verzending met de post onder de algemeene benaming hpakketten" van goederen, stoffen en voorwerpen, het gewicht van 5 kilogram niet te boven gaande, wier inhoud niet meer dan 25 kubieke decimeters bedraagt en die langs een hunner vlakken geen In opdracht eener vergadering van belangstellen* den heeft te Amsterdam zich eeue commissie ge> vormd tot onderzoek der kansen van emigratie naar Tranavaal en andere deelen van Zuid-Afrika. Men werd daartoe gedrongen, eensdeela door de toene mende verhuizing naar Amerika, ten andere doordien velen liever naar Afrika zouden gaan, iudien zij alechta eenige zekerheid hadden, daar eene toekomst te vinden, en vooral indien tuaachen Nederlandscbe en Afrikaansche havena eene geregelde atoomvaart- verbinding bestond. Daar echter de kansen eener geregelde stoomvaart- onderneming moeilijk kunnen worden beoordeeld, zonder eenige?* raming aangaande het waarschijnlijk verkeer, en het verkeer wederom niet zal toenemer, tenzij daartoe de stoombootgelegcnheid worde ge geven, zullen door de Commissie voor de emigratie eerst opgaven worden ingewacht aangaande personen, die naar Zuid-Afrika zouden willen vertrekken, mits zij verzekerd zijn van behoorlyk vervoer en goede maatregelen van ontvangst en over het algemeen de inlichtingen, die nog bij de commissie moeten in komen en dan zullen worden medegedeeld, van dien aard zijn, dat zij begrijpen de kans te kunnen wagen. Tegelijk is aan eene commissie van ervaren des kundigen opgedragen de voorwaarden te onderzoeken, waaronder eene geregelde stoomvaartverbinding zou kunnen worden tot stand gebracht. De voorloopige commissie van onderzoek naar de kansen eener emi gratie bestaat te Amsterdam uit de volgende heeren H. T. Bührmaun, mr. H. N. Teding van Berkhout, A. G. C. Van Duyl, prof. J. W. Gunning, J. H. Jansen Jr., D. H. Schmüll, H. H. Timmer en mr. C. M. J. Willeumier. De heer H. T. Bührmann, tijdtlyk te Amsterdam is oud-lid van den Volksraad in Transvaal, en van hem ontving de commissie reeds vele zeer belangrijke mededeelingen. Noch de commissie, noch de personen die zich bij haar aanmelden, binden zich tot iets beslissends. Voorloopig wil de commissie niets anders zyn dan een bureel vau informatie. Zij neemt slechts de op gaven in ontvang, ten einde daaruit een maatstaf te ontkenen voor de kansen van welslagen eener nog Bndw'1 ÜNI- een zeker king, Hart- baar in snt en heele I. BOERS, Bouwmecs- lodegraven j L.Varos- lergen. grooter afmeting dan 80 Millimeters hebben. On verschillig den afstand is bij vooruitbetaling een poit verschuldigd: van 15 Mnts voor een pakket tot een gewicht van 1 kilogramvan 20 cents voor een pakket boven 1 tot 3 kilogramvan 25 cent, voog een pakket boven 3 tot 5 kilogram. Bij ver zending aan een nader adres is dit port op nieuw verschuldigd. Venekering van de waarde tot een bedrag van f 500 is toegelaten, legen vooruitbeta ling, onverminderd het port van een evenredig recht, van 10 cents voor elke 100 of gedeelte van 100. Bespoedigde bestelling geschiedt tegen vooruitbetaling vau een recht vau 25 cents, wanneer de localiteit, waar de geadresseerde woont, tot den gewonen kling der bestelling run een postkantoor behoort. Is dit niet het geval, dau is voor eiken afstand van 2.5 kilometer, waarover de bestelling geschiedt of voor elk gedeelte daarvan, 25 cents verschuldigd, behou dens betaling vau de veergelden of dergelijke bui tengewone onkosten, die op de bestelling vallen mochten. De afteuder van ren pakket kan, tegen betaling vau eeu recht van 5 cents, een bewijs van de ter post bezorging daarvan verlangen. Dit be wijs wordt in elk geval en kosteloos uitgereikt voor pakketten met aangegeven waarde. Tegen vooruit betaling van een gelijk recht kan, door tuuchen- korast van de post, bericht van de ontvangst van een pakket door den geadresseerde worden verkregen. Bij deze in de Staatscourant voorkomende mede- deeliug zijn gevoegd eene opgave van hetgeen bij de verzending van verschillende artikelen moet wor den in acht genotneu eu eene alphabetische opgave van de plaatseu, die met 15 Maart voor de dienst der pakketpoet worden opengnsteld. Aanstaanden Zaterdag, des voormiddag, ten 11 nre, zal in het locaal van de Eerste Kamer derStaten- Generaal de plechtige uitreiking plaats hebben van de "medailles, diploma’s en bekrooningen, toegekend aan Nederlandscbe inzenders op de wereldtentoon stelling, in het afgeloopen jaar te Melbourne gehouden. Gbnoeoen ^ingevolge êlegenheid vorstelling ST 1882, ids ztoy geheel te vestigen onderneming en in het algemeen i belang te kunnen nagaan in welke richting en over i welke bijzondere punten het onderzoek moet worden voortgezet. Ook met betrekking tot het goederen- i vervoer wenscht zij zulke mededeelingen te ontvan gen. Iedere bijdrage over de kansen tot uitbreiding van handelsbetrekkingen en verplaatsing van de markt van sommige artikelen zal haar welkom wezen aan het bovenvermeld adres. De kennisgeving reeds van haar optreden zat, ver trouwt zij, voldoende wezen, om ook uit Zuid-Afrika nog veel te vernemen wat aan het doel bevorderlik kan zijn. Voor behoorlijke verspreiding der plannen zal trouwens worden gezorgd. Zoodra blijkt, dat de zaak inderdaad kans heeft van slagen, of nadere gewichtige bijzonderheden zijn vernomen, zal namens de commissie nadere mededeeliug worden gedaan. De namen dergenen, die buiten Amsterdam zich bij de commissie hebben aangesloten, zullen later worden bekend gemaakt. Thans worden bij haar nog aanmeldingen verwacht van andere personen buiten Amsterdam, die in haren geest werkzaam zouden willen zijn. Bij hare pogingen rekent zij ook op den steun der Vereeniging tot bevordering der belangen van Zuid-Afrika, aan welke van haar optreden reeds is kennis gegeven. Een voorstel van hondentrouw heeft zich volgens de Matubode by den treurigen brand van Zondag te Botterdam voorgedaan. Op eene bovenverdieping van een huisje naast het brandende perceel sliepen vijf kinderen, wier ouders meFtwee andere kindertjes den nacht elders moesten doorbrengen. Dehond, die op dezelfde kamer was, waar de kinderen sliepen, werd rook en brandlucht gewaar. Zijn geblaf kon de kleinen niet wakker maken. Hy springt op het bed, waar de oudste jongen lag, en schudde dezen tot hij wakker werd en besef kreeg van den gevaar leken toestand. Hij kon zyne zusjes wekken en naar beneden dragen, en het gevaar, waaraan sy hadden kunnen worden blootgesteld, was geweken. Naar aanleiding van het bericht, dat te Groningen eene gemeente van ^Gedoopte Christenen" zou worden opgericht, meldt de Zw. C.: Een der leden van de Z/Unie der gemeenten van Gedoopte Christenen in Nederland" zendt ons het jaarboekje over 1882, door die Unie uitgegeven bij J. J. Wiarda, te Sneek. Daar uit blijkt ons, dat het aantal gemeenten in ons land reeds 10 bedraagt, o. a. eene te Hengelo: dat de eerste te Stadskanaal in 1845 werd opgericht en het cyfer der toegetredenen in ons land 608 beloopt en de Unie over de geheele wereld, blijkens opgave over 1879, 2l/f millioen zielen telt. De//Gedoopte Christenen" staan meer bekend onder den naam van Baptisten. De grondslag is: de Unie gelooft en hand haaft dat er een God is die zichzelf heeft geopen baard, in het algemeen door de natuur, de geschie denis en het gaweteu, in het byzonder door Moses en de profeten, en allerbijzonderst door Jezus Christus en diens Apostelen, enz. Tot zelfs in de meststoffen wordt bedrog gepleegd. Het is bekend dat roet uit schoorsteenen in de laatste jaren a’s mest meer in toepassing is gekomen, vooral voor wyngaarden bewijst het, naar men meent, goede diensten. Maar wat gebeurt nu Het reeds goed- koope roet wordt met een nog goedkoopere stof ver- vermengd, n.l. fijne aarde uit molshoopen. Ook tegen dat bedrog zij de landbouwer op zijne hoede. Het zou niet onmogelyk zijn indien over enkele jaren een geheel nieuwe wijze van aardappelenpotea door onze landbouwers gevolgd werd. In Duitschland namelijk heeft men pioeven genomen om aardappelen op kleine hoogten te poten, waardoor minder poters of stukken van aardappelen noodig syu en de op brengst zelfs grooter schijnt te wezen. In de tuintjes ziet men vrij algemeen kleine gewassen als penen, rapen, andy vie, sla enz. op bedden gezaaid. Werden die bedden nu veel smaller gemaakt, zooals b. v. ook bij de meekrap geschiedt, dan was het doel reeds bereikt. Vooral voor vochtige, laag gelegen gronden laat zich die nieuwe wyze van poten vermoedelyk zeer aanbevelen. GOUDSCHE COURANT GOUDA, 9 M»arf 1882. Naar wy tot ons genoegen jfteruemen staal het met den toestand ('er pokziektc hier ter stede vrij gunstig. 1 In de laatste dagen werden er gten nieuwe ge- fplkn ahrigegevcn. w 'Vrydag en Zondag isj er wedef gelegenheid tot inenting, waartoe wy verwijzen Jitjaar achterstaande officiële kennisgeving. 1 De slearine-kaarsenfabriek Gotda alhier deelt over het afgeloopen boekjaar 20 pct. uit of per coupon 1000. J Duor het tweede kantongerecht te Rotterdam zijn Dinsdag ieder tot een boete van tien gulden of gevangenisstraf van drie dagen veroordeeld: een koop|nan uit Gouderak, die met de stoomboot Gouda naar Rotterdam had vervoerd 40 kilogram bedor ven kaifsvleesch, een koopman uit Krimpen a/d. IJm’I, die met de stoomboot Ouderkork naar Rot terdam bad vervoerd 40 kilogram bedorven varkens- vleesch, en een Rotterdameche vleesohhouwersknecht, die te Rotterdam had vervoerd 20 kilogram be- dorren kaifsvleesch. Staten-Generaal. Twzidb Kami*. Zittin gen van 7 en 8 Maart. In de zitting van Dinsdag is de discussie over de ykwet, op verzoek van den Minister, geschorst, nadat, ondanks zyne principiëele bestrijding, aange nomen was, met 40 tegen 22 stemmen, een amen dement van den heer Bastert op art. 4, om het ver bod tot het bezigen van andere dan wettelyke namen in koopmansboeken, prijscouranten, aankondigingen, tarieven enz. te schrappen, als belemmerend voor het verkeer. Het voorstel lot gewijzigde behandeling der militie- en schutterij wetten is na de zegelwet aan de orde gesteld. Het ontwerp tot bet verkenen van een subsidie van 6 ton voor de verbetering van den Ouden IJssel is aangenomen met 62 tegen 9 stemmen, na discussie, waarbij de Minister toezegde een nader onderzoek der bezwaren, maar geen uitzicht kon geven op eventuëele verhooging van het subsidie. In de zitting van gisteren is, na discussie, onge wijzigd aangenomen, met 48 tegen 21 stemmen, eeu voorstel van den heer Roëll, om eene bijzondere werkwijze te volgen voor de behandeling der mili taire wetten. De commissie van rapporteurs daar over is alsnu aldus samengesteld de hh. Seret, Kool, van der Feltz, Wichers en Corver Hooft. Heden zou de voorzitter de overige vijf rapporteurs benoemen. De behandeling der registratie wet is aan gevangen. De minister van financiën verklaarde zeer ernstig bezig te zijn om middelen te beramen tot versterking der schatkist. Heden voortzetting. Hlet Utr. Dagblad ontrangt het volgende be- riohl, dat het echter onder alle reserve mededeelt: «Naar men verneemt, aal dr. A, Kuyper den Frapschen tendeling Coillard vergesellen op zyn tocht naar de Zambesi, ten einde uit te rusten van tyn ook zijnen sou stu- reeds vroeger mededeelden, gelegenheid bestaan tot ■pakketten" gewicht

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1