NQ 2738. 1882. BINNENLAND. DE. hr, goede getoi- oping IDE Zondag 12 Maart. oping Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, I liH - enting, M D een flinke STEENFA- rialen Gouda. i eenen J U*1,UV -150,— riep den beer ■loot mei BECAPITULATIE. Totale Ontvang ƒ774.18 Uitgaaf -772.27 Bureau dezer men ten kan- FORTUIJN ZONDAG 12 k, op MAAN- 2—4 uur. RADEN van misse van de dee morgens No. 249 in ten nieuwer- Batig saldo l.»l Het ledental bedroeg met het sluiten van het vorige kwartaal 375, ea is dit kwartaal verminderd met 15 en vermeerderd met 19, zoodat dit kwartaal sluit met 379 leden, Waarvan 324 gehuwden en 55 ougehuwdeu. - 135.— - 50.— 2 ot. p. lid p. week voor ’t gebouw - 97.94 48.97 12.50 12.24 2.55 1.67 n de hoofd- istricten, als maalwerktui- Leeghwater. voorm. ten tris Mr. KIST uwe Wyk C. 'raaien GOÜDSCHE COURANT. Totaal Ontvang ƒ774.18 UITGAVEN. ƒ411.40 1 Aan 40 gieken. Aan 27 kraamvrouwen. Aan de Wed. G.van Vliet 2 ot. p. lid p. week voor 't geb Toelage Secr.-Boekh. en Bodeloon Bestuur (Art. 86) Penningmeester. Schuld van bedankte leden. - Incasseeren Donatien en briefport. - ie Japansch en 'laten, Kristal >te party ge le Brandkast, I STOELEN, CONSOLE et COUPES, 1KROONEN, DEN, 1 Ma- ledikant (LASWERK, I, FORNUIS, NSTOELEN, MAART a.s. es namiddags j ingelanden iet jaar 1882, Vergadering dezer dage den morgens e, ter inzage Rijnland, te beveiliging van 1 wil gaarne de toepasselijkheid op tramwegen wegen. De Minister van Justitie gaf den heer Gratama te kennen, dat deze wet enkel regelt het politie toezicht en dal de borgerrechlelijke verplichting van de spoorwegmaatschappijen tot schadevergoeding intact blijft, behoudens het bewjjs in rechten van hetgeen voor de toepasselyk-verklaring van de art. 1402 en 1403 B. W. gevorderd wordt. Het wetsontwerp werd daarna aangenomen met 45 tegen 5 atemmen en de vergadering daarna gescheiden tot Maandag ten 1 uur. GOUDA, 11 Maart 1882. De heer dr. D. Terpstra, arrondiwements-school- opzieuer alhier is benoemd tot plaatsvervangend lid van de Commissie, belast met het afnemeu der voorjaars-examens bij het lager onderwijs in Zuid- Holland. Naar wij vernemen heeft Dinsdag 21 Maart eene uitvoering plaats van het Botterdamsche Strijkkwartet, bestaande uit de beeren H. Czillag (le viool), A. J. Schnitzler (2e viool), M. Mecrloo (alt) en O. Eberle (violoncel). Wie de verslagen van de kunstcriticus in de Nieuwe Roltcrdameche Courant geregeld leest zal gezien hebben, met hoeveel lof de uitvoeringen van dit gezelschap steeds besproken worden, zoodat die avondeu een groot kunstgenot verschaffen. Wij twijfelen dan ook niet, en hopen zeer dat het Goudscbc publiek deze uitvoering in grooleu getale zal bijwo nen. De prjjs is bij inteekening l.doch wordt later verhoogd. VERGADERING van dïn GEMEENTEBAAD. Dinsdag den 14 Maart 1882, des namiddsgs ten 1 ure, ten einde te behandelen: Het voorstel tol wijziging der begrooting van de Schutterij, dienst 1881. Het voorstel tol wijziging der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1881. Het voorstel tot wijziging der begrooting van het St. Catharina-Gaslhnis, dienst 1881. Het voorstel tol wijziging der Gemeente-begroo- ting dienst 1882 ter voorziening in de uitgaven tan behoeve der maatregelen tot het tegengaan der pokkenepidemie. Het voorstel tot het aanwijzen van gelden op de Gemeente-begrooting dienst 1882 rooi de voortzet ting en voltooiing oer restauratie van den voorgevel van het Raadhuis. De benoeming van eenen onderwijzer aan de Is Kostelooss School. By mensohenheugenis is vóór het jaar 1881 op do Elbe slechts nu en dan een zalm gevangen, veelal Tot brievengaarder te Stolwijk is benoemd de heer J. Quint aldaar. Uit Zevenhuizen schryft men ons dd. 10 Maart: In de laatste vergadering vau het Leesgezelschap „Tot Nut en vermaak* hadden wy het genoegen kennis te maken met den heer van Voorst te Gouda. Zoowel zyne voordrachten als zijnd zangstukken, die hij ouder begeleiding vau prachtig pianospel, ons booren liet, maakten den aangenaamsteu indruk. Bijdragen werden nog geleverd door de hb. C. D. B. van Leeu«eu, W. Bontenbal en P. Blok. Laatstgenoemde heer, voorzitter der Vereeniging van Voorst een „tot wederziens" toe en sloot met een toepasselijk woord voor dezen winter de laatste vergadering. Naar wy vernemen, zullen de hooge erfgenamen van wylen Prins Frederik der Nederlanden dezer dagen hunne medewerking verleenen voor den terug keer van de goederen der bekende dotatie naar het rijk, en worden die dan, zooals trouwens van zelf is aangewezen, onder de administratie gebracht der respectieve ontvangers van de registratie en domei nen, onder wier ambtskring zij ressorteeren. Uit Bloemfontein meldt men van 9 Febr. aan het V. D.Nog alles behalve rooskleurig is de toe stand te noemen in dit werelddeel. Vooral de hou ding der Kaffers geeft veel reden tot bezorgdheid. Die zwarte heeren worden met den dag brutaler, stelen als raven, en zien er ook niet tegen op, hier en daar een moord te plegen. Op 2 Januari vielen hier hagelsteenen, neen, ijsblokken, waarvan sommige werkelijk zoo groot waren als ganzeneieren. Ware er dat oogenblik wind by geweest, de schade zou alsdan geducht geweest zyn. Sedert zyn ook hier en daar in het district hagelbuien gevallen, die minder gelukkig afliepen, zoodat menige landery en boomgaard geheel of ge deeltelijk ie geruïneerd, en dat iemand, tusscben hier en Senekal wonende, zoo bezeerd werd door den hagel, dat hij vyf dagen het bed heeft moeten houden. Deze week sloeg de bliksem iu het huis vsn de gebroeders Delport, en de vier personen, die bij elkander in een vertrek zich bevonden, werden zoo danig getroffen, dat allen eeuigen tyd bewusteloos op den grond lagen, hoe lang weten zijzelven niet doch allen zyn gelukkig weder hersteld. Gisteren namiddag ten ongeveer 51/, uur is in de rivier de Mass, ongeveer 23 meter zuidwest van boei 3, door aanvaring met hel stoombootje Gouda, gezagvoerder J. Pot, gezouken de zandbak n*. 14, schipper M. Oudenaar, toebehoorende aan de Botterdamsche ballastmaatschappij. De opvarenden, schipper, knecht en een derde man, die behulp zaam zouden zijn met het lossen, hebben zich met de roeiboot gered. De Commissie verzoekt ons te melden dat nog in dank is ontvangen ten behoeve van de wed. G. van Willigen Van de Hervormde vereeniging „Oranje en Ne derland* 2.20, by ds. v. A. ingekomen 2. een catechisant van ds. v. A. 0.25, D. M. l Don Leden van het Zieken- eu Weduwenfonds „Pro videntie" te Gouda, wordt de volgende staat van Ontvang en Uitgaaf over het 1* kwartaal 8* boek jaar overgelegd: ONTVANGSTEN. Contributie der leden. ƒ621,50 Bydrage van HH. Donateurs. -150, Reglementen voor nieuwe leden. - 1.90 Van 1 lid ingevolge Art. 5. - 0.78 Staten-Generaal. Twzidz Kamer. Zittin gen van 9 en 10 Maart. De oommissie van rapporteurs voor de militaire wetten werd door den voorzitter sldus aangeruid de beeren v. d. Scbrieck, Boëll, Mackay, Brouwer en v. Kerkwjjk, zoodat zy nu bestaat uit genoemde heeren en de heeren Kool, Seret, v. d. Felle, Wieken «l Oorver Hooft. De algemeens beraadslagingen over de regiairatiewet werden voorlgezet. De heer W. K. v. Dedero betreurde de bestendi ging van de mutalierechten, omdat zy de kleine grond eigenaren zwaar drukken en de productiviteit van den landbouw achteruitgaat. Ook het denkbeeld om eenmaal een aeguivalent voor het mulatierecht te vinden in een verbooging van de grondbelasting, is af keureuewaardig, omdat daardoor het kwaad voor den landbouw zich zal verplaatsen. De heer v. Deldeu wilde verdere verklaring van den Minister omtrent zyn plauuen tot versterking van de Ryksmiddelet.maar de Minister van Finan ciën meende zich daarvan thans te kunnen onthouden, te meer omdat deze partiêele regeling van bet regis tratierecht geen verband houdt met de algemeene be- lasting-herziening, die geheel ongepraejndtcieerd blyft, zoodat dan ook nu niet behoefde te worden getreden in de quaestie der mutalierechten. De art. 16 worden goedgekeurd. Bij art. 7 het overbedeelingsrecht vervangen door een even redig recht van 15 cent van de 100 op de actiën van scheiding van roerende en onroerende zaken tusschen mede-eigenaren. De heer v. d. Kaay stelde als amend, voor, het recht te bepalen van 5 cent, vooral omdat tweeërlei heffing zal plaats hebben van denzelfden persoon nl. successie- en zegelbelaeting, waardoor het billyk wordt het evenredig recht zoo matig mogelyk te maken. De heer Clerex heeft een ander amend, voorge steld, strekkende om geen bisouder voorrecht toe te kennen aan overgaug door middel van actiën van scheiding en deeling. De koop en verkoop moet met scheiding worden gelyk gesteld. De heer Rutgers bestrijdt de afschaffing van bet overbedeelingsrecht, als slechts schadelijk voor de schatkist zonder evenredig nut, zelfs voor kleine boedels. De Minister verdedigde de afschaffing van het over- bedeelingsreoht als middel van de eenigszins onge- lijke en onbilly'ke werking van de suooeesie-belasting te temperen maar daartegenover moet dan ook bet aequiralent ten volle behouden blijven. Ook het amend, van den heer Clerox bestreed de Minister, om de moeielykheid van toepassing. De heer v. d. Kaay trok zyn amend, iu op advies afwachting vau de volledige herziening der registra tiewee Evenzoo de beer Clerex. Ten slotte werd een amendement van Houten aan genomen om voor alle huwelijkscontracten een vast recht van vijf gulden te heffen. Het wetsontwerp is aangenomen met 57 tegen 1 stem en de termijn van invoering bepaald op 1883, In de zitting van gisteren deelde de Minister mede, dat de commissie voor de militaire wetsontwerpen den heer Corver Hooft heeft benoemd tot haar voor zitter. Wegens ongesteldheid van den Miu. van Finan ciën is de behandeling van de ontwerp-zegelwet tot Maandag uitgesteld. Tevens werden eenige kleinere ontwerpen aan de orde gesteld over de zegelwet. De Kamer behandelde thans het wetsontwerp tot wijziging vau de politiewet op de spoorwegen (voor koming van brandgevaar langs de wegen). De heer Gratama wenscht zekerheid, daóle spoor wegmaatschappijen altijd gehouden zullen zijn, ondanks de toepassing van de voorgeschreven politiemaatre gelen, krachtens borgerreebtelijke verplichting, schade vergoeding te geven voor door haar veroorzaakten brand. De heer Corver Hooft achtte toepassing van deze regeling ook noodig op tramwegen. De heer Clerck wilde duidelijker doen uitkomen, dat alleen bij geconstateerde schuin vau de spoor wegmaatschappijen, door nalatigheid, tot schadeloos stelling verplicht is. De Minister van Waterstaat deed opmerken, dat de voordracht eenvoudige plaatsbepalingen bevat tot belendende eigendommen. De Min. -1-i.ajj -0TW_ Totaal Uitgaaf ƒ772.27 van den Minister en van den beer v. Houten om het lot van de wet niet in gevaar te brengon in nu sedert hulf-Februsri wordt er een massa groots

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1