AO R 1882. NQ 2740. BINNENLAND. Vrijdag 17 Maart. sail SEN. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 151 Da inzending -van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. 2.75, f 1.50 T. WH terkende "Hg Staton-Generaal. Twu«d« Kamm. Zitting van 14 Maart. i i HOLIER. AD VERTENTIËN worden I lanketbak- te Gouda. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN zwart, on lelijk. Met heeft men g wat men etellingen. IS fecKlen. irtatie te niet ten volle be ier geconcentreerde BSel, dal naar bet oorlog en marine nriliUiren en van tu.auciëelen aard. ia te de kosten, vervallen uit bet vestingstelsel. DERLAND lie verkrjjg- an achen. tren. in Tyrol. ERNHARD ge diarhaee RER. hen van de gebrek aan n ieder ten R. uwstraat. u Wyu en i en Om- ingstraat, goudsche courant el, 42 post- EOPHILE, Falckstraat, geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Onder het publiek zyn er die meenen, dat de aanneming der wijzigingen in de zegelwet vethoo- ging van bet regelrecht ten gevolge heeft. Het tegen deel is waar het recht is zelfs belangrijk verlaagd, teneinde ontduiking minder verleidelijk te maken, terwjjl strengere strafbepalingen dit ook gevaarlyker doet zyn. Daar iedereen van tyd tot tyd mei qui- tantiën te maken heeft, is het nuttig er bepaaldelijk op te wyzen, dat alle quitautiën boven de tien gul den aan een vast recht van 5 cents onderworpen zijn quitantiën beneden 10 gulden blijven evenals tot dusverre rry. Het recht wordt, tenzjj eene van konden grond zal daarentegen spoedig klaar zyn; oi—ja racest a| uitgeplant, op enkele akkers en kropsla groeit De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave In den avond van /DINSDAG, DONDERDAG en ZATER- -J DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.25 iranco per post 1.50. o-a S'13 Ja het zegel,,dap wordt een boete van 25 gevor derd van Rem die de quitautie afgegeven heeft. Door de firma Van Gend en Loos is beslojen, van af gisteren het tarief voor het verroer ran pakketten te regelen naar dat der "posterijen.^ Wij vernemen, dat de Minister van biniienlandsche zaken de districts-schoolopzieners herinnerd heeft aan de bepaling vau,art. 50 der wet, dat zij zelf de personen zyn, die de bestekken voor den bouwen verbouw van scholen en onderwyzenwoningen moe ten goedkeuren. Die herinnering was, naar het schynt, niet overbodig, omdat het meer en meer regel werd, dat alle bestekken door de schoolopzieners ter goed keuring naar Den Haag werden gezonden. (K.) Het gerechtshof te Arnhem heeft zich vereenigd met het gevoelen der rechtbank te Zulten, dat het verkoopen van sterken drank aan een jongen beue- <hn de 1# Jaren, door dies draak, per mant, in eea flesch aan dezen ter hand te stellen, niet is toedie nen, zooals bedoeld wordt en strafbaar is bij art. 17 al. 1 der drankwet. Genoemd Hof toch heeft in appel het vonnis van genoemde nchtbank dd. 18 Jan. 11, waarbij G. H. K. slyter te Deventer, te dier zake werd vrijgespro ken, bevestigd. De voorbeeldeloos zachte winter doet in de tuin derijen, in de omstreken van Delft en Den Haag, zyn weldadigen invloed gevoelen. Het is voor de tuiniers een waar genot na twee winters van buitengewoon veel sneeuw en vorst, waarin veel rietmatten ge bruikt werden, en dagelijks vee! werk moest worden verricht, waarmede men eigenlijk niet vorderde, nu eindelijk eeus een winter te hebben, waarin men wel niet stil zit, want dat behoeft een tuinier nooit, maar waarin nu eens flink kan doorgewerkt worden en nog eens een en ander kan worden verricht, dat anders allicht onafgedaan blijft. De tuinderijen hebben dan ook een geheel auder aanzien dan gewoonlijk omstreeks dezen tijd. De broeieryen zyn door de donkere dagen echter zeer ten achterende kropsla komt ook later en is niet zoo mooi als ze wel kon wezen. De spinage - - den 1 tegenovergestelde afspraak ie gemaakt, verhaald op de bloemkool hem, .die de kwitantie ontvangtontbreekt echter I komen de wortelen al op en dunsel De tieude jaarlyksche samenkomst van Evangeli- scheu zal gehouden worden te Groningen 10 en 20 April. De te behandelen onderwerpen zijnop 19 April, des avonds 6 uurDe synodale voorstellen, inleider ds. H. Brouwer. - Vergelijking van de beginselen der ethisch orthodoxe en der evangelische richting? ini. ds. E. A. Remy. Op 20 April om half tien: Hoe moet de katechese over het O. T. worden ingericht? inl. prof. E. H. Lasonder. Wordt bet wezen van den christelyken godsdienst op juiste wjjze aangeduid, als men hem verlossings-godsdienst noemt? inl. prof. T. Cannegieter. Heeft de bekroon de verhandeling van Rüelschi over den zondeval de oplossing van hel probleem der zoude eene wezen lijke schrede vooruilgebraobt? inl. dr. T. K. M. von Baumhauer. De beteekenis en strekking van de jongste besprekingen over den eed; inl. ds. W. F. K. Klinkenberg. Verbetering der zondagviering; inl. prof. G. P. Hofstede te Groot. ‘dOUDA, 16 Maart 1882. Terwijl wij ,ih ons vorig nr. het voornaamste me dedeelden uit dC raadsvergadering vau Dinsdag jl. laten wij volledigheidshalve bier lot aanvulling nog een en ander daaromtrent volgen. De Voorzitter deelde mede, dal by kon. besluit vau 3 tJanitprijl. de verordening lot heffing van schoolgeld op.de openbare lagere scholen was goed gekeurd. Ingekomen zijn 1. Hel kohier der plaats, directe belasting, dienst 1882. 2. Het bestek en de teekeninger. van de demping van Blauwstraal en Nieuwe haven. 3. Een adres van T. Bos, verzoekende vergun- BU,WTOI u0 niug op gemeentegrond op het VeerstaMonnen roet ëërdtdiging "es Unds',' teer te mogen -leggen De twee eerste stukken werden ter risie gelegd, het laatste gesteld in handen van B. eu W. om be richt en raad. Nog kwam in een adres vau K. Beerman, verzoe kende benoemd te mogen worden tot brugwachter. Dit adres werd ter visie gelegd, terwijl de raad besloot in een volgende vergadering de benoeming te doen plaats hebben. In de zitting der Rolterdamsche Arr. Rechtbank van Dinsdagmorgen stonden terecht H. S, sjouwer te Dordrecht, bekl. van moedw. mishandeling te Gouda gepleegd. Deze zaak werd uitgesteld lot Dinsdag e. k. A. A. v. d. B, arbeider te Berg-Ambaoht, bekl. van belecdiging vau een bod. beambte. Eisoh f 25 boete. A. J. L., werkman te Gouda, bekl. van verbre king van afsluiting. Eisch 45 dagen gev. oell. en 25 boete. In laatstgenoemde zaken Dinsdag e. k. uitspraak. Zondag 19 Maart e. k. zal bet Utreohtsoh Too- neelgezelsohap wederom bier ter stede eene voor stelling geven. Opgevoerd wordt: „De oude Kleer- kooper of de vriend in nood." Deze voorstelling strekt ten benefice van den heer Jean Charlier, die naar het oordeel van hen, die de uitvoeringen van dit gezelschap geregeld bywoneu, een der meest verdienstelijke leden daarvan is. De gewone be zoekers zullen by deze gelegenheid zeker niet t'huiz blyven, maar vooral nu de voorstelling bijwonen. Met genoegen zal ook te dezer stede vernomen worden dat de nieuwe Financieele Commisaie voor de Duitsche Opera te Rotterdam besloten heeft, of schoon het gevraagde bedrag in lang niet volgetee- kead is, de zaak den volgenden winter voort te zetten. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben goedge keurd het besluit van den gemeenteraad van’s-Gra- venhage, tot afschaffing van de jaarmarkt of kermis te Scheveningen. De herziening der wet tot regeling en voltooiing van het vestingstelsel, reeds noodukelyk wegens de onmogelijkheid om de gëvfirderde werkzaamheden voor 1 Januari 1883 te volbrengen, is in ruimeren zin voorgesteld en beoogt In deze zitting is, met 55 lagen 2stemroen, aangenomen het wetsontwerp tot wyziging der ze gelwet. Do bepalingen omtrent het gebruik van het plakzegel zullen later by Kon. besluit wor den geregeld. Voorts zijn aangenomen, met 58 tegen 3 stemmen, de ontwerpen tot het verleenen van subsidie aan Zaandam voor de verbinding van den Voorzaan met bet Noordreekanaal en van subsidie voor de verbetering der soheepvaartkanalen in Gro ningen. De «hoofdpunten om te dienen ah leiddraad by de algemeeue beschouwingen in de afdeelingen om trent de ontwerpen van wet tot regeling van de nationale militie en tot regeling van de schutterijen", zyn in druk verschenen. Ofschoon de commissie zich verontschuldigt, dat zy zich verplicht achtte, door herhaalde zelf besnoeiing nog veel Ier zijde te laten, en bovendien nog herinnert, dat niets verder van hare bedoeling verwyderd was dan hel onder zoek tot die hoofdpunten te willen beperken, geeft zy, alleen voor do algemeeue beschouwingen, reeds honderd vyf en dertig punten aan, behalve nog de ondervetdeelingen. lo. eene voltooiing van het' vestingstelsel in meer geoonceutreerden zin dan de bestaande wet toeliet; 2o. gestrenge toepassing van bet beginsel der ge concentreerde verdediging door het doen vervullen van alle werken, enz. die geen rechtstreeksch verband houden met het gewyzigde vestingstelsel. 3o. besparing eener som van ongeveer reven mil- lioen gulden, doorbel opheffen van de zuiderwa terlinie, de werken aan de Westerschelde en de sperforten, waarvoor eene gezamenlijke uitgaaf van tien milliocn gulden zou moeten worden gedaan, terwyl daartegenover eene nieuwe uitgaaf van drie milliocn gulden voor het inrichten eener stelling aan den Maasdijk noodzakelijk wordt geacht; 4o. verlenging van den termya voor de uitvoering der vestingwet met zes jaren. De voorstellen berusten op de meening, dat de inrichting van hei veetingstels0 niet ten volle be antwoordt aan de eischea een gevoelen van de ministère 1 zoo volledig mogelyk in toepassing moet komen om redenen van Werken, waarvan bei nul niet geërenredigd achten aan t1* -L*‘ waarvoor hel totale bedrag der koeten tot oen be langrijk lager cijfer wordt teruggebracht.

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1