'I lNH Vrijdag 24 Maart. Nq 2743. 1882. ;n. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. riR ien twee le en ge- 203, met >r de So- bg den BINNENLAND. QZOON IEL, De insending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. ast. te Mainz, ed in zoo elk uur het ikt op uw idelyk eene udinaal ge- 1 de hoest lelijkheden, ALFON8 Met 1 APRIL begint een nieuw Kwartaal van de GOUDSCHE COURANT, zij die zich abonneeren, ontvangen de verschijnende Nommers tot dien datum GRATIS. at Bureau AD VERTENTIÉN worden Mzoaderlgke Nommera VIJF CENTEN 3IJER. irg. he Cou- i door den rouda. ERLAND verkryg- 1880. wy'ier. ir in fle». een Gulden ran neven- t en sterk IS. 3 ers goudsche courant IDSCHE, ELKAAS. 3. No. 2. NEN, 'q. FIJN, I gm aO» m om in e. k.. des avonds ten 8 ure, van het Departement „Gouda* tot bevordering van Nijverheid De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prys per drie maanden is f 1.25 tranco per post f 1.50. kunstenaarshand getuigt, de echt kerkelyke indruk, welke het'geheel op den aanschouwer maakt, doen de vervaardigers allen lof overwaardig zijn. De algemeene vereenigde commissie tot leniging van rampen door watersnood in Nederland heeft het verslag openbaar gemaakt van hare werkzaam heden, van hare byeenroeping op 27 Dec. 1880 tot hare ontbinding op 6 Maart 1882. Daarbij ia gevoegd eene verantwoording van het gevoerde be heer, waaruit blijkt, dat het totaal van de uitgaven voor watersnood 454,442.41l/i bedragen heeft. Ter vooniening in de eerste behoeften werd een nominaal bedrag van f 100,000, op het grootboek der 2*/s werkelyks schuld ingeschreven, verkoobt. Aen giften kwam een bedrag in van 553.578.201/,. Zoo mild vloeiden de gaven, dat de commissie in staat was van bet bedrag, dat niet besteed werd, een kapitaal van 263,000, nominaal, in inschrij vingen op het grootboek te beleggen, waardoor de stand van het watsrsnoods-fonds nu isnom. ƒ446,000 inschrijving grootboek pCt. 'werk. Uit de Krimpenerwaard meldt meu dd. 18 Maart: Zelden waren in het vroege voaijaar de vooruitzich ten voor den landbouwenden stand zoo gunstig als thans. De wei- en hooilanden zien er soms in Mei nog zoo frisch groen s niet uit als nu. Hier en daar loopt zelfs al jong vee in de weide. Het spitten, mesten, enz. van de bouwakkèh ondervindt ook geene vertraging. Door deu buitengewoon lagen waterstand in de binnenpolders zijn de lauderyen goed uilgerokt. En hoewel de kluiten op het bouw land ditmaal niet door de felle vorst losgevroren en mul geworden zyn, kost het spitten weinig meer moeite dan anders. Ook de rietsnijders heb ben nog volop werk en de voorraad teen, ter schil ling, is ditmaal zóó groot, als slechts voor enkele jaar bet geval was. geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Uit Waddinxveen schrijft men aan de Tijd Zondag, den feestdag van den H. Joseph, zagen wy onze nieuwe scboone kerk weder versierd mei twee meubelen, geschenken van eenige milde Paro chianen, nl. een eikenhouten predikstoel en een stee nen altaar van den H. Joseph, die beide zoowel door sierlijkheid als degelyke uitvoering uitmunten. Het Joseph-altaar, een pendant van het reeds vroeger geplaatste Maria-altaar, is geheel in fijnen Franschen steen uitgevoerd en rijk met gebeeldhouwd loof en ornamentwerk voorzien. Op de retables bevinden zich twee schoone voorstellingen uit bet leven van den H. Joseph, terwyl op de tabernakeldeur een vergul den kelk prijkt met het onderschriftEcce Panic Angelorum. Voorzeker zal de schoonheid en rijke bewerking van dit altaar nog te beter uitkomen, als eerlang de polychromie in goud en kleuren zal zyn aangebracht, wat thans reeds met den predikstoel bet geval is. De laatste, rustend op een slank gebeeldhouwde kolom, bevat in de kuip de keurig bewerkte beel den der vier Evangelisten, door troonhemels over- huifd en op een der zypaneelen de toepasselijke spreuk Qui voe audit me audit. De trap, eveneens in eikenhout uitgevoerd, is voorzien van fijn gesmede, verguld ijzeren balusters, waarachter een rijke dra perie met gouddraad doorweven, terwyl op den boom van #de trap, opgaand naar de kuip, in gulden letters deze woorden zijn geschrevenÈuntes docete omfiee In de zitting der Rotterdamsche Arr. Rechtbank van Dinsdagmorgen werden o. a. veroordeeld A. A. v. <i. B., arbeider te Berg-Ambadtt, bekl. van beleediging van een bed. beambte, tot 25 boete. A. J. L., werkman te Gouda» bekl. van verbre king van afsluiting, tot 8 dagen gev. all. Vervolgens stond terecht H. 8., sjouwer te Dordrecht, bekl. van moedw. mishandeling te Gouda gepleegd. Eisch 1 maand gev. cell, en 8 boete. In deze zaak Dinsdag e. k. uitspraak. Dinsdag stond voor het Hangsche Gerechtshof terecht zekere H. H., die, by den winkelier H. te Haastrecht de winkellade geleegd had en voor dit feit door de Rotterdamsobe Rechtbank tot 9 maanden celstraf was veroordeeld. Bekl. beweerde onschuldig te zyn. Men had evenwel in bet ver trek onder het Raadhuis, wiar de Burgemeester hem had laten opsluiten en «vaar nooit te voren iemand vertoefd had*, een aalve cent gevonden, terwyl de bestolene verklaard had dat zich bij het uit de lade grstolene zulk sta. geldstuk had be vonden. De overburen hadden ook verklaard dat bekl. en niemand anders iydgns den diefstal in den winkel was geweest. Adv.-gen. mr. Byleveld achtte de schuld voldoende bewezen en requireerde bevestiging van het vonnis. Maandag zal het Hof arrest geven. deze woorden zijn geschreven gentec. Door den rykdom van bet ornamentwerk sluit ook hat klankbord sioh waardig hierbij aan en vormt het geheel, ook door het kwistig aangebrachte goud der polychromie inderdaad een sieraad der kerk. Beide meubelen, evenals het reeds vroeger ge plaatste Maria-altaar, de communie-bank, enz., zyn geleverd door de ateliers van de heeren Gebr. Margry en Snickers te Rotterdam. Uit Zevenhuizen schrijft men ons: Nauwelijks hebben de werkzaamheden op de graan akkers een aanvang genomen, of in de openbare scholen ziet men weder ledige zitplaatsen. Verscheidene leerlingen komen eerst met November of December weder de school bezoeken, om het verzuimde on derwijs in te halen. Het klassikaal onderwys lijdt daardoor zeer. Ieder kan gemakkelijk het peil van ontwikkeling vau zulke leerlingen gissen, behalven de ouders die de opvoeding hunner kinderen alsdan verwaarioozeu. GOUDA, 23 Maan 1882. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Vrijdag den 24 Maart 1882, des namiddags ten 1 ure, ten einde te behandelen Het Kohier der plaatselyke directe belasting op de inkomsten, dienst 1882. Het bestek en de teeteningen voor de demping van het water langs de Blauwstraat en van een gedeelte der Nieuwe Haven. Het adres vau T. Bos, houdende verzoek om een stuk grond aan het Veerstal iu gebruik te mogen hebben tot berging van tonnen met teer. De Concessie-aanvraag van A. Kapty'n voor eenen stoomtramweg tusschen Gouda en Schoonhoven. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van 21 Maart. In de zitting van Dinsdag zijn aangenomen de ontwerpen tot verhooging der begrooting root de rijks-gestiebten en tot onteigening voor den tramweg LichtenvoordeG roe ulo. De kamer is daarna op reces gescheiden, zullende na hare terugkomst de conclusie in de conversie-quaestie a;«n de orde zyn. De groote nationale en internationale wedstrijd op alle wapens, uitgesobreven door deu ouderlingen Amsterdamschen scherm-cursus aldaar, welke aanvan kelijk op 27 en 28 April e. k. plaats zou hebben, is uitgesteld, en zal in plaats van op bovenge noemde datums op 16 en 17 Juni e. k. in het Paleis voor Volksvlijt gehouden worden. Dinsdag 28 Maan zal in eene vergadering van de Maatschappij de heer J. H. van Koten, Ingenieur-Ntfuurkundige een voordracht houden (in de zaal Nut en Ver maak) over de nieuwere scheikundige verlichtinge» middelenwelke voordracht zal worden opgehelderd door tal van goed waarneembare proeven. De heer van Koten, die veel voordrachten hield op bet ge bied van schei- en natuurkunde o. a. in Felia Meritis en in Nature Artie Magietra te Amsterdam, ver wierf een zeer gunstige bekendheid, en zyn wyze van iets te betoogen zoowel als zijne proeven schij nen alleiwege zeer in den smaak te vallen. Wy drukken de hoop uit dat onze stadgenooten deze voordracht, die zeer belangrijk belooft te zyn, gaarne met hunne tegenwoordigheid zullen vereeren. Zij, die geen lid zyn van het hier gevestigde Nyverbeids- Departement zullen in de gelegenheid worden gesteld de vergadering by te wonen tegen betaling eener kleine entree. Er bestaat zeker iu Gouda genoeg belangstelling in dergelyke onderwerpen om den heer van Koten een talryk publiek te verzekeren. Zaterdag 25 Maart e. k. rydt voor dit seizoen de laatste nacht-trein uit Rotterdam naar Gouda na afloop der Rottterdamsche opera. Opgevoerd wordt: Abu Hassan, Singspiel in 1 act musik van C. M. von Weber, voorafgegaan door Ouverture uit „Rienzi" en le acte „Walkure* muziekdrama van Richard Wagner. Het dividend der Leidsche stoombootmaatschappij be Volharding bedraagt over 1881 16%. De heer I. Middel, predikant by de Chr. Geref. gemeente alhier heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Baarland.

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1