N. BINNENLAND. OM O o lacht, tegen •IJS- dooe use ER, Iggg Zondag 26 Maart. 2744 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Bultenlandscli Overzicht. mt sren, 1 en. imid, 1. Met 1 APRIL begint een nieuw Kwartaal van de GOUDSCHE COURANT, zij die zich abonneeren, ontvangen de verschijnende Nommers tot dien datum GRATIS. 193. te zijn in aan het Kunsten, cteur der scht. 2VK. lies, efóte. lil billet rdiger: eter. d dat hg 5EN, prys ch tevens en. bÖ goudsche courant. aangenomen wenschen van De verkieiing van de begrootingscommiaaie in NEMAN men ichilderde iskerk te i der St. igen,enz. k levens- ebroeders de UNI- >n zeker ng, Hart- lar in l> en heels BOERS, jawmees- ■degraven L. Varos- rgen. NS, MA- BN, enz. log- rden alle erschillig eten zyn GOUDA, 25 Maart 1882. Burg, en Welh. dezer gemeente hebben zich deze week tot den Geneeskundigen Inspecteur gewend met het verzoek om te verklaren, dat de pokken-epidemie als geëindigd is te beschouwen. Op dit verzoek is een afwijzend antwoord ontvangen. Onder hen, die bekroond zijn op de tuinbouw tentoonstelling te ’s-Hage komen voor de hh. K. Jonker en Zn. alhier, die een bronzen medaille ver kregen voor: bloempotten. De luitenant der artillerie L. C Dijxhoorn, gede tacheerd geweest bij het leger in West-Jnóië, is bij zijn rerugkeer weder ingedeeld bij het leger hier te lande en wel bij de 4e compagnie van bet 2e rege- ment vesting-artillerie te Naarden. In de zaal „Kunstmin* der Sociëteit Ons Ge noegen zal prof. Schenk morgen (Zondag) volgens achterstaande advertentie eene voorstelling geven. In het Feestgebouw te Botterdam gaf hij eeuige dagen geleden een reeks voorstellingen, en by ondervond daar veel bijval, de verschillende kuiistslqkken wer den met genoegen gezien. Wij twijfelen niet of ook hier zal de beer Schenk een talrijk publiek trekken. ider huid een. Het lóón der kunst heet een traan helaas 1 dikwijls is het ook niet veel meer dat den kunstenaar ten deel valt. Een melancholiek voorbeeld daarvan vindt men onder de ingezonden stukken van de N. Gron. Ct. Fraul. Elisabeth Deutscbmann, opera-zangeres, ver bonden aan het tooneelgezelschap van den heer Klup pel, hetwelk zeer slechte zaken maakte, doet daarin de volgende onthullingen. De kas liet het niet toe de artisten tot de terug reis naar hun vaderland in staat te stellen, ja hunne gages werden sinds lang niet meer betaald. De op brengst van een concert moest hun voor die terug reis het geld verschaffen. Dit mededeelende, alsmede de redenen waarom zy niet aan dat concert zou medewerken, verhaalt fraül. Deutschmann tevens, dat haar voor haar optreden in de Fledermaus 75 cent en in den Don Juan f 1.27 werd uitbetaald. De liefde, of eigenlijk meer dan dat, de vereering welke het Duitsche volk zijn Keizer toedraagt is be kend talloos zijn de vormen waardoor die aandoe ning zich lucht geeft. Er is thans, bij gelegenheid van *s Keizers 8 5en verjaardag op Woensdag, een vrij lijvig werk verschenen, dat in woord en beeld een overzicht geeft van de merkwaardige loopbaan dezer historische figuur. Het heet Fünfundachtzig Jahre tn Glaube, Kampf and Sieg von Osl^ar Meding de illustraties zyn genomen naar aquarellen, door Z. M. zelf ten gebruike afgestaan. Stuttgart en Leipzig zijn de plaatsen der uitgifte, terwyl te Am sterdam de firma H. Eisend rath de taak der ver breiding op zich neemt. wat deze tot stand bracht? Alleen wettelijke regeling kan aan dien toestand een einde maken. Een groot gebrek is het voorts, dat niet alles, die den officiers rang willen bereiken, daartoe aan dezelfde eischen moeten voldoen. Voor de artillerie en de kavalerie is het verschil iü opleiding nu opgeheven, maar voor de infanterie bleef het gehandhaafd. Dat is door niets gerechtvaardigd, naar het oordeel van het Vad-, die gebrekkige toestand moet verbeterd worden en dat is ook zeer goed doenlijk. Het ontwikkelt daarna een stelsel, volgens ’t welk de voor de toekomstige officieren benoodigde algemeene kennis verkregen zou worden aan gymnasia of H. B. scholen. Wie een bewijs van goed afgelegd eindexs|men aan een dezer inrichtingen verkregen heeft, zotf als aspirant-officier in dienst moeten kunnen treden en, zoodra uan door het militair gezag te stellen prqctische eischen is voldaan, i aar een militaire schobl gaan, om de vak studie te maken, welker kennis jvan elk officier be hoort te worden geëischt. Eenvoldoend afgdegd eindexamen aan deze inrichting/ wier cursus twee jarig behoort te zijn, zou recht geven tot aanstelling als officier bij de infanterie en kavalerie; de aspi ranten voor de technische wapens zouden alsdan op een technische school meteen- of tweejarigen cur sus zich de voor bet wapen burner keuze noodige technische kundigheden eigen ntiken. Wie aan het eindexamen dezer laatste school niet mochten voldoen, zouden alsnog als officier bij de infanterie kunnen invallen. De krijgsschool zou in dit stelsel een soort militaire hoogescbool moeten zyn; het volgen der les«en aan die inrichting mag geen voorrechten in het verschiet stellen; alleen liefde tot de wetenschap moet dryfveer zijn tot het bezoeken dier school. Voorts zouden er een of twee kadettenscnolen moet zijn, waar zonen van ambtenaren en officieren, die een talrijk kontingent tot het officierskorpa teren, tegen matige vergoeding het noodig onderwijs genieten, om het diploma van tindéxanien eener H. B. S. te verwer ven. Door een dergelijke regeling zal, naar het oordeel van het Vad., verktegen worden het voor deel van een zelfde en eenvormige opleiding voor alle officieren. Om echter een waarborg te bezitten, voor de behoeften, is een regeling van de opleiding tot officier alleen niet genoeg; daarnaast is onmisbaar een behoorlijke bezoldiging der officieren en een regeling hunner bevordering, zoodanig, dat de militaire loop baan aan billijke eischen bevrediging biedt. Uit de provincie Groningen zyn onlangs 407 stuks koeien en jong vee naar Busland en Oostenryk uit gevoerd, om daar als fokvee te dienen. De tuinbouwtentoonstelling door de Haagsicnë af deelt ng van de Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde aan hare leden en aan de beminnaars van planten en bloemen bereid, die dezer dagen te ’s-Gravenhage werd geopend, zal ditmaal bijzonder luisterrijk zijn. Dank zij de goedgunstige beschikking van den Ko ninklijken Beschermheer is de Gotbische zaal die wel voor ’t laatst tot zulk einde zal zyn bestemd wegens de bekende bouwplannen van Z. M., en waarin, naar we meenen, nog nimmer planten wer den geëxposeerd voor ’t doel afgestaan. Van deze schoone gelegenheid gebruik makende, heeft de Commissie voor de Tentoonstelling zich be ijverd om van het gebouw met zyn nevengaleryen en fraaien tuin een aantrekkelijk plekje te maken, streelend voor 't oog. Dank zij de medewerking van kweekers, bloemisten en particulieren uit alle oorden des lands uit Amsterdam, Botterdam en de resi dentie kwamen inzendingen, zoowel als uit Utrecht, Gouda, Apeldoorn, Groningen, Velp, Hillegom, Bijs- wijk en Voorburg draagt deze expositie een echt nationaal karakter. Ook ’t buitenland is vertegen woordigd. Een druk bezoek gedurende den korten tijd dat de tentoonstelling geopend zal zijn van Vrijdag tot Maandag ook van buitenaf moge de kweekers tot aansporing strekken en de heeren en dames van de regelingscommissie loonen voor hun arbeid. De leeraren bij het middelbaar onderwijs te Zwolle hebben hunne ambtgenooten uitgenoodigd door onder- teekening van onderstaand adres werkzaam het belang van het middelbaar onderwijs Aan Zijne Majesteit den Koning. Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, leeraren aan de hoogere burger school metjarigen oursus te dat zij, ge lezen hebbende het adres van Uwe Majesteit gericht, met het verzoek om het militair onderwijs ter op leiding tot officier in zyn vollen omvang bij de wet te regelen zich de vrijheid veroorloven daarmede hunne volkomen instemming te betuigen, terwijl ook zij zich tot Uwe Majesteit wenden met het eerbiedig verzoek, dat het Uwer Majesteit moge behagen, genoemd adres een gunstig gevolg te geven. *t Welk doende, enz. Nog geen vyftig jaren geleden begon de mindere klasse van Parijs het paardenvleesch te nuttigen, maar toch was het gebruik toen nog zeer gering. Lang zaam veranderde dit, de veroordeelen werden minder en nu eet men het maar uit den treuren, waartoe het beleg van Parijs, toen zoo menig rossinant werd verorberd, ook het zijne heeft gedaan. Als een staaltje hoevele roenschen paardenvleesch eten, laten we hieronder de volgende cijfers volgen In 1875 gebruikte men 7000 paarden en 10 muildieren of ezels. In 1880 werden er 9000 paarden en 320 muildieren of ezels verorberd en in het afgeloopen jaar klom dat cijfer tot 9300 paarden en 320 muil dieren of ezels. Als men het gemiddelde gewicht van een paard en ezel neemt dan kan men erop rekenen dat de bevolking van Parijs in 1881 ruim 2,000,000 kilogram van het nieuwe voedsel verorberd heett. In Parijs bestaan ongeveer veertig paarden- slachterijen. De geneesheeren van het gesticht voor epileptie- lijders te Bielefeld hebben bekend gemaakt, dat zij volgaarne lijders aan deze ziekte gratis de middelen opgeven, die met het beste gevolg door hen aange wend zijn en worden bij de 500 lijders, door ben behandeld. Men heeft slechts bij de aanvrage een postzegel voor antwoord te voegen. Dit geschiedt naar aanleiding van de vele, somtijds schadelijke of nuttelooze en dure middelen, die door kwakzalvers worden aanbevolen. de opnieuw gevoerde onderhnn- 1 en L,n j Nederland gisteren geteekend. dat er steeds een aanvulling zal wezen, voldoende l-^ in *1-" L.-1» .1... MAM de tarieven van hei vorige tractuat, maar door de redactie is tot zekere hpogte aan de Nederland te gemoet gekomen. In de gemeente Zevenhuizen is gisteren een jongetje van zes jaar overleden aan de pokken, terwyl er in dat zelfde huisgezin nog twee kinderen in hevige mate aan die ziekte lijden. Ook is te Zevenhuizen dezer dagen een geval van roodvonk voorgekomen. Benoemd tot hoofdonderwijzeres aan de bewaarschool van het departement Woerden der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen, mejuffrouw A. M. Schmidt van ’s-Hage. Het Vad. beschouwt wettelijke regeling van het militaire onderwijs in zijn geheelen om vang als een dringenden eisch des tijds. Dat geldt voor het zoo genaamde huishoudelijke ouderwijs bij de korpsen, dat geheel buiten de wet staat en waar jaarlyks onderwijs gegeven wordt aan zeker 5000 miliciens, door lieden, die aan geenerlei wet lelijke eischen van bekwaamheid behoeven te voldoen. Vooral echter geldt het voor de opleiding van officieren. *t Is van al gemeene bekendheid, dat de wet op de bevordering en het ontslag van de officieren dringend herziening noodig heeft. Het stelsel van bevordering staat echter met de wyze van vorming der officieren in het nauwste verband, en hoogst wenschelijk mag het daarom heeten, dat of beide onderwerpen gelijktijdig in ééne wet worden vastgesteld, óf althans een wettelijke regeling der opleiding tot officier aan de herziening der wet van 1851 voorafga. Onder de oorzaken van het zeer belangrijk inkompleet, dat by de infanterie en de artillerie bestaat, rekent het Vad. als eene, die niet het minst schadelijk werkt, het gebrek aan vastheid, dat bij de opleiding tot' officieren heerscht. Hoe dikwerf werden tul van ouders reeds teleurgesteld door wijzigingen in dat opzicht, en wie waarborgt hun, f dat een volgende minister niet weder omverwerpt Tengevolge van delingen is het tract aal van bandel tusschtn Frankrijk en T’ Bij bet tractaat wordt geene wijziging gebracht in 1- --- x I «sheep.sarl

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1