0,000. a Zondag 2 April. Nq 2747. 1882. ik, rt c.a. •r regel, t^eekbla- Uitgeter LAS Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. of .tten BINNENLAND. IS, tt, H. 88. briek. N. dat hij JN van ir in •ediet," te iteld voor tussen en ZATUR- J» gehouden worden. vegen in en Tramlijn id van het e o., Leiden. koop, huizen. looft tweehon- de gunst goudsche courant. Opzcomer Dagbl. eene naar aanleiding he Cotf door den ouda. Gouda. De pokziekte breidt zich te Zevenhuizen gelukkig niet uit, doch in deze week zijn weder twee personen door het roodvonk aangetast. Een persoon is daar* aan overleden. jjders ge reide wat- elke door r spoedig Elk pakje i 30 et, i en zich i ontdoen. ETVELT deledeu te kunnen raadplegen. Door het bestuur^ dat de zaken der volksplanting regelt, werd bij dat bericht de commentaar gevoegd, dat „bij zoo energiek optreden van den geachten president" aan het wel slagen der zaak niet te twijfelen viel. Op dit //energiek optreden" (het vooruit naar Amerika gaan zonder zijn mede-bestuurders daar over te raadplegen) wordt echter een ander licht geworpen door een bericht dat de Prov. Ov. Cl. van alleszins bevoegde zijde ontving. De rechtbank te Heereveen heeft namelijk tegen A. Kuipers vonnis gewezen met lijfsdwang wegens een door hem aan gegane schuld van 7000. Dit vonnis is hem 18 Maart beteekend en de gijzeling zou daarop onge twijfeld spoedig gevolgd zijp, als Kuipers zich niet terstond had verwijderd. De beteekenis van ;het woord „vooruitgereisd" is dus niet twijfelachtig. Waarschijnlijk zal het volgende Nederl. taal* en letterkundig dongres eerst het volgend jaar te Brugge Tot hulponderwijzeres te Nieuwerkerk a/d. IJsel is benoemd mrj. I. C. Muller, hulponderwijzers te Westzaan. Zooals reeds vroeger gemeld is, zijn er op dit oogen- blik* plannen in bewerkirg voor een kortere directe spoorwegverbinding van Botterdam met Amsterdam. Naar men thans verneemt, zal die lijn van Botterdam uit loopen langs Hillegersberg, Bleiswijk, Hazerswoude( Koudekerk door Haarlemmermeer en langs Sloten, met een zijtak van Roelöf-Arendsveen over Leiden en Leidschendam naar ’s-Gravenbage en van Koudekerk langs Gouda over de Lek bij Streefkerk, aansluitende aan den spoorweg van Dordrecht near Eist bij Baanhoek. Uit Zevenhuizen schrift men ons dd. 21 Maart: Een arbeider alhier W. .Haak, bijgenaamd de Domp, die verleden jaar een half jaar in het tuchthuis beeft vertoefd, is thans weder gevankelijk naar Rotterdam vervoerd, als verdacht van diefstal van kippen. De kippen ontvreemd aan den landbouwer Tuinzaad, werden door Haak met zich gevoerd in een zak, op den spoorweg naar ’s Hage, toen hij door onzen wakkeren veldwachter vau Dijx betrapt werd. De verdachte geeft ter zijner verontschuldiging ]op, dat hij de kippen gekocht beeft van een hem onbe kend manspersoon. In de Donderdag gehouden vergadering van de Afd. //Alphen en omstreken" der Holl. Maatschappij van Landbouw, heeft de heer J. Herrewijn Jz., na 30-jarigen diensttijd, bel presidium nedergelegd, en is in zijn plaats tot voortttter gekozen de heer A. P. Zaalberg, Burgemeester van Alphen en Aarlan der veen, die in de laatatvoorgaande vergadering als secretaris was afgetreden en vervangen door dr. A. M. Prins. De Afdeeling is den heer Herrewijn veel verplicht en zal dit steeds in dankbare herinnering houden. Omtrent het jl. Vrijdag te Parijs getetkeude nieuwe handelstractaal meldt het V. D.t dat de Fransche regeeriug bij het voeren der onderhandelingen de meest roogetijk» vrijgevtgteid hoeft betoond ow is te gemoet gekomen aan al de bezwaren, welke onze Tweede Kamer geleid hebben tot afstemming van het vorige tractaat. Alleen de rechten op de invoering in Frankrijk van aardappelenmeel maken daarop een uitzondering. Voor deze is het niet mogelijk ge weest minder dan 4 pCt. te bedingen. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. GOUDA, 1 April 1882. Voor de 30e Alg. Tentoooetelling rau rre, voört- brengeelen van- eu werktuigen voor den landbouw, welke de Hollandsche Maatschappij van Landbouw van 6 tot 10 September a. i. in deze Gemrente tal houden, zijn o. a. uitgeloofd 51 gouden medailles. De Algetneeue Vergadering beeft plaats Donderdag 7 September. Volgens achterstaande officieele kennisgeving is er morgen (Zondag) wederom gelegenheid tot kosleloose inenting. De volgende week zullen den Goudsche ingezete nen inteekenljjsten worden aangeboden voor een groot kinderfeest in deze gemeente, dat georganiseerd wordt door den heer M. 1*. Okhuyseu, die op dat gebied een gunstige bekendheid mocht verwerven. Aller- wege in ons laud trad hij met suoCes op eu 27 Juni vaat het vorige jaar had hij de eer op bet huis ,de Paauw" .bij gelegenheid rail den 9den verjaar dag van een der zonen van 'Prins von Wied een feest te mogen organiseenn. .Wij vestigen da aandacht van alle ouders en voogdeu op deze gelegenheid om hunne kinderen een prattigen avond te verschaffen. Voor datum, entrée- prijs eqz. zie men achterstaande advertentie'. „Het Museum van Oudheden zal op de beide Paaschdagen wederom van 4 lot 6 uur toeganke* lijk riju tegen den verminderden prijs van 10 cents. lieze week hadden de examens plaats aan de Bur geravondschool. Aan het eindexamen namen 11 leer lingen deel. Hel get igsebrift werd uitgereikt aan A. J. van Rhtjn, W. G. Flux, A. Sliedrecht en J. C. Groeneweg. Hij het einde vau den Cursna 18’1/,, werden be vorderd van de 2e tot de 3e klasse W. van der Sloot, J. J. vau Leeuwen, J. M.de Moor, J. Vergunst, L. J. Haaiman, F. J. van Leeu wen, A. Langeraar, J. Gravesteijn, J. G. tie Jong, en P. Boer. IO leerlingen werden niet bevorderd. Van de le tot de 2e klasse: H. Kunsel, C. van Baaien, A. Steyl, A. Bond, C. van Eijk, H. J. A. van Soest, W. Haaxman, J. M. Geluk, J. van der Lecq, L. van‘Bochove, A. Burger, E. de Leeuw, VV. Breevoort, A. H. Pelletier, VV Vonk, J. de Bruyn, Ph. den Hertog, J. Slaman, W, B. Streefland, P. Lnby, J. Nieuwenhuizen, C. Jong- koeh en J. Furrer. Prijzen wegens getrouw schoolbezoek werdén uit gereikt' aan A. J,. van Rhyn, W. G. Flux, t. 0. Groeneweg, M. van Dantzig, A. Slootjes, W. L. van Kersbergen, M. van der Hoeven, A. Sliedrecht, C. A. Groenen dal, J. M. Endenburg, A. Langeraar, W. ran der Sloot, J. G. de Jong, A. van Bnureu, J. Geluk, H. D. Vermeulen, C. W. den Hoed, J. J. van Leeuwen, J. Gravesteijn, A. Scheffer, A. B. Ryff, C. van Baa ien, J. Slaman, J. Nieuwenhuizen, A. Husselson, W. Breevoort, J. de .Bruyn, J. M. Geluk, H. Kunsel, J. Zegers, A. Steyl, A. Rond en A. van der Lecq. De hb. jhr. mr. M. J. Schunrbecqne Boeye, presi dent van de arrond.-reohtbank te Zierikzee, S. H. Buytendyk, pred. te IJaselstein, 0. P. Hofstede de Groot, hoogleeraar te Groningen, P. M. Keiler van Hoorn, pred. te Dordrecht, H. P. Schim van der Loeff, pred. te Gouda, J. H. L. Roozemeyer, pred. te Arnhem, en J. R. Steinmetz, majoor aan den prov. staf te Gravenhage, hebben zich vereenigd töt eene voorloopige commissie tot het ontwerpen van bepalingen voor een op te richten „Nederland- sohen Zondagsbond." Op 4 April zal deze com- De Midd. Ct. slaat met belangstelling de pogingen gade, welke aangewend worden om een weg voor Nederlanders naar de republieken ran Zyid-Afrika te openen omdat daar onze landgenooteu niet zul len opgaan en Verloren raken in een vreemd volk, maar er den Hollandschen stam nieuw planten en vrucht zullen doen dragen. Wel behoudt ook die verhuizing haar treurige oorzaak. „Liever nog be hielden wij de vluchtenden in ons midden schrijft de Midd. Cl., dan hen blootgesteld te zien aan al de moeilijkheden en kwade kansen, waarmede de kamp met eene onontgonnen, vaak weerbarstige natuur, in een vreemd en schaars bevolkt land gepaard gaat. Maar nog eena wanneer hel moet, wanneer de be stemming der wereld, welke is bevolkt en beschaafd te worden in al hare deelen, voor een deel ook ver vuld moet worden door de bevolking van ons va derland, laat zij dan zoo mogelijk een nieuw Ne derland scheppen in de vruchtbare vlakten van de Trans vial en den Oranje-Vrijslaat. In Amerika gaat zij verloren in den maalstroom van volken, welke bezig zijn de grondstof vormen voor de toekom stige Amerikainsche natie. In Afrika kan zij den grondslag leggen voor een volk, dat, hoedanig ook de toekomst moge wezen van bet oude Nederland, in later eeuwen den Nederiandscben naam zal doen leven en eerbiedigen, gelijk hij geleefd heeft en ge ëerbiedigd werd in de eeuwen, die achter ons liggen." Mededeelingen en statistische opgaven, die uit het geding tegen den gifmenger Lamson zijn voortgevloeid, hebben (niet voor de eerste maal trouwens) aan het licht gebracht dat het misbruik van morphine hetzij als inwendig middel om slaap of aangename droomen te brengen, hetzij in den vorm van onder- huidsche inspuitingen tot het stillen van pijn of het kalmeeren van een geschokt zenuwleven in Enge land op aorgbarende wijze toeneemt. Blijkens de verslagen van coroners, kost deze morphiamanie jaar- De hh. P. Harting, C. H. D. Buys Ballot, C. W. r en W. Malli nekrodt hebben in het ütr. oproeping tot hunne landgenooten gericht van de tegenwoordige gebeurtenissen in Rusland ten aanzien der Joden. „Wat kan bet kleine Nederland met hoop op eenig goed gevolg doen om dien eiken mensebenvriend bed roevenden achteruitgang af te wenden?" vrrfgen genoemde hee- ren. „Weinig en toch veel, antwoorden zij. Ne derland kan aan Rusland geven, wat het reeds aan zijn grooten Czaar eenmaal te zien gaf, namelijk: een goed voorbeeld." De genoemde beeren hopen, dat in alle steden en grootere plaatsen van ons va derland mannen zullen gevonden worden, die, evenals zij voor Ui recht en zijne omstreken willen doen, zich bereid zullen vafclMe» gelden voor dat doel in ont vangst te nemen «en daardoor te getuigen, dat in Nederland bwve» alh geloofsverschil zich een geest verheft, die al zijne inwoners tot een eendrachtig volk verbindt, namelijkdb geest der menschelijk- heid". De Nederlandsche maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft de volgende prijsvraag uitge schreven „Een overzicht van aanbevelenswaardige siergewassen, geschikt cm in Nederland als alleen staande gedurende korteren of langeren tijd van het jaar of wel het geheele jaar in de open luebt le kunnen verblijven". Voor een naar het oordeel eener hiervoor te be noemen commissie voldoend antwoord looft de maatschappij uit baar gouden medaille en derd gulden. De Gemeenteraad van Dordrecht heeft besloten om tot verwijdering der faeoalien en rioolstoffen een spoelstelsel in te richten, waarbij gebruik zal worden gemaakt van de dagelijksche eb en vloed voor de stad. De kosten zijn op 180,000 geraamd. Dordrecht zal dus het voorbeeld geven van verontreiniging der rivier op groote schaal. Velen hopen dat er mid delen zullen gevonden worden om dat plan niet te doen doorgaan. wagraan men zich gemakkelijker verslaaft, en» niets dat men zich moeilijker weer ontwent, dan het ge bruik van morphine tot een der twee bovengenoemde doeleinden. Voor een paar dagen werd bericht dat de heer A. Kuipers, president van de nieuw te vestigen Hollandsche volksplanting in Dakota (Noord-Amerika) op eigen risico vooruitgereisd was zonder zijn me- Te Ammerstol is tot predikant der Hervormde Gemeente beroepen ds. J. L. Fortuyn Droogleever te Krimpen a/d. Useel.

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1