au NQ 2752. 1882. BINNENLAND. s Vrijdag 14 April. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, poth. rkooping kooplng ï8 morgens Gouda van den I i IE De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. H lil Iwj B h. AD VERTENTIÊN worden worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nonuners VIJF CENTEN doperwten bij Ir. MOLE- Ik r. MOLE- Gouda. geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS goddschecourant H en Boven- thans in- ERSWIN- e beneden, boven 2 itaande op e afgematheid, ?een zijn toe- vordt hijzdgu- mt alles euvel rvindt hij een econstipeerd), arm, bet bloed rijgt een gee- lat ze aanslaat, 8 is de zieke •ullct, over le dan evns eoa ak achter eu gen gevolgd. IJ heeft altijd n groote ver- nen doen zich lerde der be- in lijdende is. rent denaard n die als een slechte spijs- nz, enz. maar jen heeft een Jft nochtans el-extract) of Jlgel, in elk verleering is •ot getal der npzalige uit- g wordt aan middel, zelfs Eigenaar, te il-Depötvoor othekers ia nroopn.n, aldaar op oormiddags er reeds^ardbeziën te plukken vielen, is hierdoor be koeld. ‘De Paaschdagen walen betrekkelijk veel kouder dan Kersmis geweest is. De melkkoeien, die in de weiden waren gedaan, hebben nu het gras opgrgeten, eerlang verneemt men De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. De algemeene synodale commissie der Nederland- sche ber.orrode kerk beeft eene buitengewone ver- voor 3, ing direct. d. mwde len gelegen Dorp» te 1. VOLLE- anvaarding Breeder bij gadering gehouden ter behandeling van een schrijven van Burg, en Weth. der gemeente Amsterdam, hun wensch te kennen gevende, dat naar art. 1 van het reglement op het hooger onderwijs in de godgeleerd heid tot vorming van evangeliedienaren 4E>or de Nederl. hervormde kerk dat onderwijs ook te Am sterdam gegeven worde en daartoe twee kerkelijke hoogleeraren mogen benoemd worden. De vergade ring deed ter voorbereiding van die zaak, wat zij vooralsnog mogelijk achtte. Het plan, door eene commissie uit de Haagsche vereeniging Handel en Nijverheid ontworpen voor een plaatselijk pensioenfonds voor oude werklieden en bedienden, vindt bestrijding in het Fad., dat de op richting van zoodanig fonds op de voorgestelde basis ontraadt. Aan de allereerste voorwaarden toch van een deugdelijk pensioenfonds wordt bij deze statuten niet voldaan aan den deelnemer wordt geen zeker heid gegeven, dat hem, zoo hij blijft leven, later vergoeding zal worden gegeven voor de opoffering, die hij zich eerst heeft getroost om aan het fonds bij te dragen. Regel is nl., dat wie vier weken met de betaling van premiën ten achter blijft, ophoudt lid te zyn, en in dat geval zijn de betaalde in leg gelden verbeurd. Een harde bepaling is ook die, dat wie de gemeente ’s Hage metterwoon verlaat, alvorens vijf jaren lid te zijn geweest, ophoudt lid van het fonds te zijn, alweder met verbeurte van het gestorte kapitaal. Het Vdd. brengt hulde aan de bedoeling van de ontwerpers, maar noemt de uit werking van het plan hoogst gebrekkig. Ging dit plan ongewijzigd door, dan zou het geen ander ge volg hebben, dan dat de Haagsche patroons meer macht kregen over hun werklieden en minder verlegen behoefden te zijn om hen op 60jarigen leeftijd te ontslaan maar de Haagsche werklieden zouden er niet door worden gebaat. Het Vdd. zou zelfs vree- zen, dat een mislukking van een dergelyk plan ten gevolge van een verkeerden grondslag, de zaak der pensioen verzekering in het algemeen zou schaden. Wil men volstrekt een plaatselijk pensioenfonds, men make de voorwaarden milder en Verhooge desnoods de tarieven wat immers wel mogelijk is, als de goedgezinde patroons ook hun aandeel in de premiën bijdragen. Aan de Haagsche correspondentie der N. G. Ct. ontleenen wij omtrent bet nieuwe afbraak- en bouw plan des Konings het volgende jyTot hiertoe dacht iedereen dat Z. M. de Koning, het paleis zyns vaders, het laatst door zijn oudsten zoon bewoond, latende opruimen, voornamelijk be oogde door een verbreeding van het Heulstraatje de hofstad een groote verfraaiing te doen ondergaan. Men geloofde dat het in ’s Konings plan lag aan de gemeente ’s-Gravenhage gracieuselijk den vrijval lenden grond, noodig voor de verbreoding van de genoemde straat, ten geschenke aan te bieden, hoor echter thans dat niets verder van Zr. Ms. be doeling verwijderd is. De Koning verwacht van de zijde der gemeente ’s-Gravenhage een aanvraag om den grond voor de verbreeding van het Heulstraatje te koopenvan een cadeau is geen sprake. De vraag is nu maar of de gemeente de bedoelde aan vraag zal doen. En dat betwijfel ik zeer. Onze gemeenteraad is wel voor alle verfraaiingen en bur gemeester en wethouders zullen ook hunnerzijds mis schien wel het initiatief willen nemen om aan ’s Konings wensch te gemoet te komen, doch of de Bij de Dinsdag gehouden verkiezing in het hoofdkiesdistrict Steenwyk werd verkozen de heer G. H. Thomassen a Thuessiuck van der Hoop (Can didas: der antirevolutionairen en Katholieken), met 71S stemmen. Op den heer mr. P. J. G. Van Diggelen (can- didaat der liberalen) werden 624 stemmen uitge bracht. GOUDA, 13 April 1882. Gedurende de beide Paaschdagen werd het Ste- delyk Museum van Oudheden alhier bezocht door 128 personen tegen den verminderden entreeprijs. Zooals onze lezers uit achterstaande advertentie zullen bemerken, zal de uitvoering der V en Z Club niet op Woensdag 19, maar op Donderdag 20 April a. s. plaats hebben. By de op 6 April 11. gehouden verkiezingen van 3 Hoofd ingelande n en 5 Hoofdingelaud-Plaatsver- vangers, voor het Hoogheemraadschap van Rijnland zijn met volstrekte meerderheid van stemmen gekozen de volgende Heereo: Als Hoofd ingelanden: in het 4e district Mr. J. P. Amersfoort, in het 5e district T. P. Viruly, in het lie dtvtnot O: H. Baron van PaJtandt. Als Hoofdingelaud-Plaatsvervangers: in bet 4e dis trict H. A. Hanedoes, in het 5e district C. J. Kem penaar, in het 9e district M. C. J. van der Weyden, in hel 12e district 8. van Beek, in het 15e district C. J. van der Oudermeulen. Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is benoemd tot hoofd der Commissie voor de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigen dommen: de heer van Beusekom, oud-ooutrolcur der belastingen te ’s-Hage, en tot zyn plaatsvervanger de beer Bos, burgemeester van Zegwaard. De Minister van waterstaat enz. heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat ter opleiding tot de betrekking van telegrafist 2e klasse by den rijks telegraaf, na vergelijkend onderzoek, in de maand Augustus aanst., leerlingen kunnen worden toegelaten, aanvankelyk op een daggeld van één gulden. Deze leerlingen kunnen, na voldoende blijken van geschikt heid gegeven te hebben, dingen naar de betrekking van telegrafist 2e klasse, aan welke betrekking aan vankelijk eene jaarwedde van 900 is verbonden. Zij, die zich aan het bedoelde onderzoek wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór of op den Sisten Juli e. k. bij bet dep. van waterstaat daartoe aan melden, door e^n op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woon plaats, en overlegging der gevorderde bewijsstukken. De ined. doctorandus Haag en de cand. Scheltema, van de Utrecbtsche hoogeschool, zullen deelnemen aan deexpeditie naar de Noordpool met de Willem Barentt. Men schryft aan de Leideche CtApril heeft zich in gesteld met noord-oosten-wind, die lang verwacht werd, zonneschijn, maar schraal weer en, zooals in de beide laatste nachten, met vorst, die ijs in de slooten maakte. De uitbundigheid over zooveel heerlijks, alsof gedaan, hebben dat in Maart gegroeid wal, en van kaal, rood weiland. Maart was Grasmaand dit jaarAprif heeft tot dusver allen groei doen op houden met straffe droogte. Zooals het doorgaans gaat volgt in het midden der lente, als de bloesems der vruchtboomeu geopend zijn en doperwten bij het rijs staan, op al dien schitterenden voorspoed schade. Dan zet bet slechts weinig vrucht ten ge volge van scherpe koude en het andere verkwijnt. Niet dan een malsche regen kan nu den dorren grond vruchtbaar maken. Sedert veel meer dan zes maanden heeft bet niet vin belang geregend dasrbij komt nu nog dat het buitenwater geruimen tijd veel te laag is. Geen wonder, als men spoedig ver neemt dat er putten zyn uitgedroogd. Bloemisten zyn reeds druk in de weer om planten in de broei- bikkeu te begieten. 4 Naar men verneemt zal een nader onderzoek plaats hebben in zake de leverantie van grauwe erwten ten behoeve van bet leger, welke onlangs door den Minister van Oorlog, op grond van ver regaande slechte qualiteit, gestaakt is. Het Bestuur der Vereeniging van officieren der schuitery in Nederland heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin het verklaart zyn volkomen adhaesie te schenken aan het ontwerp van wet, hou dende regeling der schutterijen. Met het Bond van officieren der schutterij in Noord-Brabant juicht het bestuur verder zeer toe, dat de imperatieve bepaling omtrent de oefeningen op Zondag in het tegenwoordig ontwerp van wet niet is opgenomen. De pNederlandscbe Vereeniging voor Teekenonder- wys" hield Dinsdag namiddag in de Byksnormaal- school, in het in aanbonw zijnde nieuwe Ryksmuseum te Amsterdam, hare aangekondigde vergadering. Uit bet jaarverslag, dat door den secretaris, den heer Lako werd voorgelezen, bleek dat de jonge Ver eeniging zich in een bloeienden toestand mocht ver heugen. Dertig nieuwe krachten had het ledental tot honderdzestien doen stijgen, en de staat der finan ciën kon, in de gegeven omstandigheden, niet gun stiger te wenschen zijn. Van de requesten, die in zake teekenonderwys aan den Minister waren gezonden, kon dat helaas niet gezegd worden. Op twee daarvan was toch reeds ontwykeud of weigerend beslist, terwyl hel derde, dat het adres behelsde om bij de eindexamens der burgerscholen bij de keuring der teekeningen een des kundige te hooren en reeds in Maart 1881 was afge zonden, nog steeds zonder antwoord gebleven was. Men besloot dan ook op voorstel van den presi dent, den heer Molkenboer, de Regeering nogmaals daaraan te herinneren. Na de goedkeuring van het jaarverslag, werd er tol een stemming overgegaan, waarby de aftredende bestuursleden, de heeren Lako en Belmer, weder als ziodanig herkozen werden. Onderscheiden vragen en stellingen werden hierop besproken, beantwoord of verdedigd, en de volgende vergadering weder te Amsterdam bepaald. j I

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1