AND, 1 m I u binnenland. Nq 2753. 1882. p hoeden DE. ia S1E, 91. Zondag 16 April. ETING 41 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ELDE [ooien, en au zeven ronden en Len in bo RUIGE WEN, ril 1882, it Logement Bodegraven. IADEN van JELFLAND i ter plaatse zen. ERGEN, :ebs. ingeland MTVANG8T werd ten Rsadhuize nreau dezer de Tusscheuschool. de 2e Kostelooze School. ten kantore IN DROOG- ’WÉBK en VAK wordt goudsche courant. iorende, tot LINKE aar, >.79. IUIS aan den 133, waarin en eengroote iggen terle- s Rotterdam, AAL te Bo rn den Heer htingen zjjn d meter van ▼an Voorthuizen, Tot gemeente-secretaris van Nieuwerkerk a/d. IJsel ia benoemd de heer J. E. ran Voorthuizen, van Purmerend. Door den heer E. Overbosch, plaatsverv. district- veearts alhier zijn twee runderen op de bouwhoeve van de wed. J. Eindhoven te BleisWyk, lijdende verklaard aan besmettelyke longziekte en dienten gevolge op last van den burgemeester terstond ont eigend, afgeroaakt en bigraven. Ten aauzion van het overige aldaar aanwezig vee wordt gewacht op de beslissing van den Minister van Binnenlandsche zaken. Bij de op Woensdag jl. te Berg-Ambacht plaats gehad hebbende stemming zyn de heeren P. J. Smits, aldaar, en J. Kasbergen, te Vliet, met algemeene (179) stemmen herkozen, respectievelijk tot hoofd- 1 en hoofd-ingelandplaatsvervanger van de Krimpenerwaard. inboudende 134,963.13. De commissaris van politie in de 3e afdeeling te Rotterdam acht zich nogmaals verplicht te waar schuwen tegen de firma Doesburg en Co., wonende in zijne afdeeling Schoolstraat No. 28, welke firma niettegenstaande een barer le/en hem beeft verklaard dat de zaken niet meer werden voortgez^t toch nog blijft ad verlet ren aan alle personen die geen vaste goederen bezitten, maar eerlyk zijn en voldoende waarborg kunnen stellen of aan wyzen, gelden ter leen te verstrekken op zeer aaonemdyke voorwaarden. Dergelijke ad verten tién komen voor o. a. iudeZut- fenscbe couranten van den 4en en 5en dezer maand. Hel is den commissaris bekend dat de le voor waarde is toezending van voor kosten en be- roöeiiogen, terwijl het hem is gebleken uit tal van klachten dat nimmer gelden ter leen worden verstrekt en dat de ecus betaalde 6 niet meer terug te bekomen zyn. Tevens wordt gewaarschuwd tegen een lid dier firma, Willem Aalbert van Dolder ge naamd, die zich bovendien nog belast met het be zorgen van betrekkingen. AJa reHl een zeker bedrag is betaald, laat hij in den regel niets meer van zich hooren. Het gerechtshof te ’s-Gravenbage behandelde Don derdag de zaak van J. P. B. K., oud 21 jaren, kantoorbediende te Rotterdam. Deze beschuldigde verkeerde in het begin van Dec. jl. in geldverle genheid en was alzoo niet in slaat tol betaling van eeuige verteeringen, waartoe hij herhaaldelijk werd aangemaand. Den 6den Dec. maakte bij zich aan oneerlijkheid schuldig door een postwissel van ƒ11.85. aan zijn patroon uit Amsterdam toegezon den, zich toe te eigenen, de keerzijde vamden wis sel als aan hem geëndosseerd in ie vullen en met de handteekening van zijn patroon, den héér D., te voorzien. Hij ontving genoemd bedrag en wjendde he: ten zijnen bate aan. Besch. legde eene volledige bekentenis af. Adv.-gen. mr. Bijleveld eischic schul digverklaring aan valschheid in een onderhandsch geschrift door hel verzinnen eener verbintenis en het namaken van eene handteekening, benevens hei des bewust gebruik maken daarvan en veroordeeling van besch. tot 1 jaar celstraf en twee boeten van 50. Mr. Jentink die voor besch. optrad, wees het Hof op verzachtende omstandigheden. In 1574 reeds voerde de gemeenteraad van Sluis, blijkens eene in Van Dale’s Bijdragen tot de Oud heidkunde en Geechiedenü enz. voorkomende verorde ning, te Sluisden leerplicht of liever den schoolplicht in. De verordening luidde aldus „Voorts zoo vermaant men van ’s Heeren en der wets wege dezer alle vaders, moeders, voogden en vrienden, die eenige kinderen hebben boven de zeven jaren oud werende, dat die kinderen school zenden bij mr. Niclays Duerghijs, stedeschoolmeester, en die macht niet hebben, zullen zich adreseeren aan dischmeester van beide de kerken, diw’ tot vier-en- twintig kinderen zullen houden school gaande zonder kosten van de ouders. Lastende alle ingezetenen, dat niemand zich vervordere zijne kinderen elders ter school zenden, dan tot den voorreide Mr. Niclays, of ten ware meisjes, die zal men moge ter school zendeu in de zusterhuizen of by de huisvrouw van den vooru. Mr. Niclays, waar ’t hun blieven zal maar nieuwere el (nergens elders.) En daar de ouders zoo indiscreet of obstinaat waren, dat zij liever hunne kinderen achter straat zouden laten B aan. Er VN aan huis >en nette en loopen en in alle kwaad opwassen, dan dezelfde ter schole te zenden en in deugden te laten instrueren, die zullen weten, dat mijne heeren van de wet daarop bet oog zullen hebben en niet alleen de kinderen, maar principalijk de ouders straffen zullen van més usen (misdryven) die zulke kinderen, niet school gaande, zullen misdoen.* Men schrijft uit Atjeh van 20 Maart: Na den aanval op het transport van Toengkoep is het bier rustig gebleven. De Atjebers hebben by die gelegenheid 6 dooden en 4 gewonden gehad, gelijk hier later bekend werd De bende behoorde niet tot die van Toekoe Hassan, en het civiel be stuur is het niet gelukt een enkele in banden te krijgen, maar evenmin zijn de omliggende kam pongs getuchtigd. Hassan heeft voor acht dagen den gouverneur een „wapenstilstand* aangeboden, ten einde gelegenheid te geven kalm na te denken over Hassans brief, waarin hij o. a. het land van zijn vader in de 26 Moekims terugvraagt, benevens schadevergoeding voor de geleden verliezen. Dat voorstel is natuurlyk niet aangenomenen nu de tijd van den „wapenstilstand* voorbij is, kan hij den guerilla-oorlog voortzetten en ons nog vrij wat afbreuk doen, indien niet eindelijk paal en perk wordt gesteld aan aanvallen, die ons prestige al meer en meer vernietigen. Desertie van Europeesche soldaten naar Atjeh heeft nog altijd plaats. Een complot, te Anagaloeng (22 Moekims) gesmeed, is gelukkig bijtijds ontdektde deelnemers zitten nu gevangen. Het is echter geen staat van oorlog meer, zoodat ze er nogal goed zullen af komen. Het civiel-bestuur is nu bijna een jaar aan het werk en men heeft nu ondervonden, wat een kalme, overdreven verzoenende houding heeft uitgewerkt om ons gezag te bevestigen 1 De handel is grootendeels vernietigd. De kooplui, die op de peperaanplant geld hadden geschoten, wer den vroeger door het militair gezag geholpen, als de hoofden in gebreke bleven het product te leveren. Thans echter houdt het bestuur zich onzijdig en laat den handel onbeschermd, zoodat heel wat ver liezen zijn geleden. Het is herhaaldelijk gebeurd, dat als de geldschieter zyn product kwam halen, dit reeds voor de tweede maal aan een ander was ver kocht en geleverd. Donderdagavond werd te Scbeveningen eene ver gadering gehouden over den aanleg van een zeehaven. De heer Parser, op wiens initiatief de bijeenkomst plaats had, schetste den min gunstigen toestand, waarin de reederij en aan haar verbonden indus- trieele ondernemingen op ’t oogenblik verkeeren, een toestand, door de reederij zelve in ’t leven ge roepen door een te grooten aanbouw van schuiten in de laatste 25 jaren. Veel heil verwachtte de heer P. èn voor de reederij èn voor de nyverheid, èn voor de neringdoenden, van een zeehaven. De voordeelen, die Scbeveningen zou erlangen door een haven met een flink kanaal naar Rotterdam, zijn zeer groot; de schuiten, die nu nauwelijks 10 jaar gebruikt worden, zouden evenals de loggers een ouderdom van 40 en 50 jaar kunnen bereiken; loggers zouden te Scbeveningen binnenloopen en de kantoren van Vlaardingen en Maassluis daarheen verplaatst moeten worden en, wat nog meer zegt, Scbeveningen zou een gewichtig punt van transito handel van Europa worden/ Daarop deed de heer P. het voorstel een Ver- ee ui ging op te richten, die lo. al het mogelijke zou aanwenden voor het verkrijgen van een haven, en 2o. de belangen van alle iudustrieelen en nering doenden zou voorslaan. Dit voorstel werd met in genomenheid begroet. Ongeveer 70 aanwezigen lieten zich terstond als lid inschryveu. De. verga dering benoemde daarop als leden van het Bestuur de heeren G. den Bulk, W. Groen, A. Hoogenraad, A. Hoogeveen, P. Mouton, M. de Niet, M< Parser, J. Pleysier en P. Varkevisser, die zich deze be noeming lieten welgevallen. Donderdag had te Utrecht eene bijeenkomst plaats van de rectoren der gymnasia ter bespreking van ’s Lands middelen hebben over de drie eerste maanden dezes jaars opgebracht ƒ23,299,945.17, zijnde 800,345 8^ meer dan in die maanden van bet jaar 1881. 3/12 deel der raming bedraagt ƒ25,307,926.25. Op 31 December 1880 bestond de Nederlandsche koopvaardijvloot uit 880 schepen. Gedurende dat jaar waren voor de eerste maal Nederlandsche zee- brieven uitgereikt aan 27 jnhepen, inhoudende 53,430.89 M8, waarvan 8 binnen ’s lands waren gebouwd. Uit de vaart waren geraakt 164 schepen, Gisteren middag ten 1 ure dezer Gemeente aanbesteed a. Het dempen en rioleeren van een gedeelte van de Nieuwe Haven te Gouda. Ingeschreven werd door: J. en W. de Jong, alhier, voor 13765. J. Vermeer, Hekendorp, 8967.N. Konings Hz. alhier 7500.L. Brouwer, alhier, 7250. H. J. Nederhorst, alhier, 6240. b. Het dempen e» rioleeren van een gedeelte van de Turfmarkt te Gouda. Ingeschreven werd door: L. Brouwer voor 11500,H. J. Nederhorst 10124.— Perceelen a en i te zamen. C. J. C. Hoogendyk, alhier, voor 25200.A. de Bors», Papendrecht, ƒ19848.L. Brouwer, alhier, ƒ18863.G. Vlot, Hardiuxveldj 18689.C. P. W. Dessing, alhier, 18500.P. v. Rooyen, Waddinxveen, ƒ18000. H. J. Nederhorst 16200.—. e. Het maken van eene vaste houten brug in het Goudeche Rijpad, onder de gemeente Alphen, (brug No. 4). Ingeschreven werd door: P. van Rooyen, Waddinxveen, voor 1287.J. H. Guldemond, Boskoop, 1100.W. van Lokhorst, Alphen, 1093.—, C. van Leeuwen, Waddinxveen 999.99, P. Vermeer Jz., alhier, 986.G. van Otterloo, Waddinxveen, 949. d, Het inheyen van twee meerpalen in de Turf- «iugelgracht nabij de Mallegatsluis te Gouda. In geschreven werd door C. J. C. Hoogendyk voor 869.—, G. Luyendyk alhieë 170.—, H. J. Nederhorst 165.W. Bokhoven 163. e. De leverantie van de bij de fabricage betioodigde teer in 1882. Ingeschreven werd door L. Visser alhier tarief,) J. IJpelaar Jzn. alhier 7pCt. beneden tarief. De leverantie van de bij de fabricage be- uoodigde kalk in 1882. Ingeschreven werd door Mulder en Bakker, alhier, 8pCt. beneden tarief, A. Jonker en Zn., alhier, HpCt. beneden tarief. Bij koninklijk groothertogelijk besluit van 29 Maart jl. zyn in de statuten voor de orde van den Gouden Leeuw van Nassau eenige wijzigingen ge bracht. Dientengevolge is er eene vijfde klasse aan toegevoegd, ten getale van hoogstens 192. Voor dezen zal het versiersel gelijk zijn aan dat voor de ridders van de 4e kl. Het aantal gerechtigden tot de 4e kl. is van 192 op 196 gebracht en dat der ridder! 3e kl. van 48 op 96. GOUDA, 16 April 1882. VERGADERING van oïn GEMEENTERAAD. Dinsdag den 18 April 1882, de« namiddags ten 1 ure, ten einde te behandelen: Een voorstel tot verhooging van den post op de Gemeenle-begrooting van 1882 voor de demping van het wa*er langs de Blauwstraat. De concessie-aanvraag van A. Kaptijn voor eenen stoomtramweg tusschen Gouda eu Schoonhoven (voort zetting der behandeling). Te benoemen Eeuen onderwijzer aan Eenen onderwijzer aan l" ill

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1