N, DE, blew. FFSN, I ij Co. 41 NQ 2754. 1882. BINNENLAND. Woensdag 19 April. nen imes S \'EN. nger. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I eiL hebben de Straaten had de vergadering j. Gouda. W. voorstelden) Iterson stelde voor den tram te en langs den Bleekerssingel met LEEVER •At, zullen des voor- i Hofstede n om Con- goudsche courant. 1 14 KALF- 3 VAAR- 1EN met ARRE- o HOOI- ELK- en en Melk- MEST BRAND- geschikt GOUDA, 18 April 1882. i In de heden middag gehouden vergadering vau den gemeenteraad was aan de orde een voorstel van B. en W. tot verhooging van den post op de gemeente- begrootiug van 1882 voor de demping van het water langs de Blauwst raat, daar bij de plaats gehad hebbende aanbesteding de minste inschrijvingssom was dan de voor dat werk ge- aanzienlijk hooger raamde som. De Wethouder G. Prince sprak naar aanleiding van dat voorstel een uitvoerige rede uit, waarbij hij verklaarde tot dit voorstel van B. en W. niet te hebben kunnen medewerken, terwijl hij den Raad in overweging gaf terug te komen op het besluit tot demping van hel water der Blauwstraat en van een gedeelte der Nieuwe Haven, daar hij meende dat de belangen van handel en industrie door die demping niet bevorderd, maar eer worden, terwijl de uitgave van door de heeren baron Van Ittersum en jhr. Barnaart en vervolgens onder begeleidin gvan den heer H. Van Wickevoort Crommelin de hofsteden het Manpad en de Hartekamp bezoeken. Zij zouden het ontbijt ge bruiken by Van den Berg in den Hout en later den Slag van Waterloo en het afbeeldsel van den kolonel Galières, oud-deken van bet Osseweyersgilde op het Paviljoen bezichtigen, alsmede de tuinen van den heer Krelage, de Groote kerk, het Slacht huis en het Raadhuis, waarna zij het middagmaal zouden gebruiken in het hotel Fuuckler. Vele aan zienlijke ingezetenen van Haarlem, zich bemoeiende met land- en tuinbouw, hebben verzocht, bij deze gelegenheid met die heeren in kennis te worden ge bracht. Op Woensdag zal dit gezelschap in den Beemster worden ontvangen door jhr. Boreel, op Donderdag te Geldermalsen door lord Reay (baron Mackay), op rij dag te Waddinxveen door den heer Van der Breggen, van waar zij over Rotterdam naar Engeland terugkeeren. Men vertrouwt, dat dit bezoek het zijne zal bydragen om den handel in melkvee tusschen Nederland en Engeland, die sedert eenigen tyd gestremd is wegens de vrees voor besmettelijke veeziekten, weder te verlevendigen, vooral sedert, althans in Nederland, die ziekten als geweken kunnen worden beschouwd. (ff. Cf.) Naar de Zwolsche Ct. verneemt, is in een dezer dagen te Amsterdam gehouden vergadering een ver- eeniging geconstitueerd die zich ten doel steltle. de hervorming van ons kiesrecht te bevorderen door afschaffing van den census als maatstaf der kiesbe voegdheid, 2e. erkenning van kiesbevoegdheid van alle mannelijke meerderjarige Nederlanders, met uit zondering van die categorieën, welke uit hoofde van oecouomische of intel iectueele incapaciteit daarvan behooien te worden uitgesloten. De vereeniging heeft als orgaan aan zich verbonden het weekblad de Prije Pert, dat te Leeuwarden gedrukt wordt. Uit Oudewater schrijft men onsTot ons ge noegen kunnen we melden, dat mej Baartmans heden hare functie als onderwijzeres aan de openbare school aanvaard heeft. Mede zal dezer dagen de heer A. v. d. Meer van Hilversum als onderwijzer aan dezelfde inrichting optreden, zoodat de door velerlei omstandigheden buitengewoon lange duur van twee vacatures thans gelukkig ten einde is. E. k. Donderdag den 20n dezer zal de rederij kerskamer ^Borger" alhier haar laatste vergadering met dames houden, in het lokaal van den heer Sterken burg. Met welwillende medewerking van mej. J. W. Klerk en M. van Bueren zullen ach tereenvolgens worden opgevoerd: n Titulair11 Klucht of geen klucht blyspel door J. J. Cremer en „Een kop thee11, blyspel naar het Fransch door A. L. J. Land ré. Door 21 kerkeraden uit de klassis Amersfoort is een adres tot den Minister van justitie gericht, waarin om indiening van een nieuwe Zondagswet verzocht wordt. Omtrent het standbeeld van graaf Jan van Nassau, dat te Utrecht zal worden opgericht, wordt het vol gende aan het Utr. Dbl. gemeld Door de ijverige bemoeiing der commissie is het thans zoover, dat het beeld, dat 3 M. hoog zal wezen, naar ’t bekende en bekroonde ontwerp van den heer J. Th. Stracké zal worden gegotendit werk is opgedragen aan de hh. Merkelbach van Enkhuizen Co. te Breda. Nadat bet beeld in volle grootte was gebracht, zijn er nog kleine wijzigingen in gemaakt. Een geschikt terrein tot plaatsing van het beeld is in de onmid- delijke nabijheid van de zaal, waarin de Unie is ge sloten, thans het groot-auditorium der Uuiversiteit, gevonden. Men hoopt, dat de gemeenteraad van Utrecht de zaak zoo zal steunen, dat het beeld een waardige plaats vinde. Voor een passend voetstuk is nog 5000 noodig, welke de Commissie hoopt, dat weldra zal zijn bijeengebracht. Prof. Buijs Ballot deelt mede, dat in de ver streken maand weder nieuwe bijdragen ter bestrijding der voor den Nederlandscheu tocht naar de Pool gewesten noodzakelijke uitgaven verkregen zijn. Tot schout van des poldet Papekop is gekozen de heer J. A. Montijn, ambachtsheer der gemeente Papekop, en tot secretaris de heer G. A. Haentjes Dekker, burgemeester dier gemeente. Te Wijns zijn bij een aldaar liggende grintschipper de pokken uitgebroken. Daar de man van Gouda kwam, is zeer waarschijnlijk in deze plaats de kiem der ziekte opgedaan. De zaak der oprichting van een Algemeen Neder- landsch Pensioenfonds voor Werklieden schijnt een Hinken stap voorwaarts te zullen doen. Bij de com missie die haar ter harte had genomen hebben zich op uitnoodigiag van *t Hoofdbestuur der Veree niging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerks- nijverheid in Nederland, tal van onze eerste industri- eelen en verdere belangstellenden in *t lot van den werkman aangesloten en Maandag e. k. zal in de groote zaal van *t Odéon te Amsterdam, ’a middags te 1 uur eene vergadering worden gehouden, alwaar betreffende deze zaak belangrijke mededeelingen ge daan zullen worden en «waar gelegenheid zal bestaan om over de grondslagen van een dergelijk Pensioen fonds nader van gedachten te wisselen. Het Nieuws van den Dag bespreekt bet denkbeeld om de residentie des Konings te Amsterdam te ves tigen en dus ook de hooge collegien van Staat, de departementen van Algemeen Bestuur, de Volksverte genwoordiging. Het beantwoordt volmondig toe stemmend de vraag, of de hoofdstad eep geschikte zetel voor de Hooge Regeering zou zijn. Naar wij vernemen, worden heden 18 April te Haarlem verwacht eenige leden van de North Wal tham en Ay Isham Agricultural Association, een Engelsch landbouwkundig genootschap, waarvan voorzitter is Sir Fowell Buxton, van Norfolk. Deze heeren wer den gisteren te Amsterdam ontvangen door den deken van het Loffelijk Osseweyersgilde van Haarlem, die hen daar ten gids strekte op de veemarkt en naar de Badhoeve in Haarlemmermeer geleidde. Heden zouden zij bij hunne aankomst aan het station naar Overveen geleid worden, om de bollencultuur te zien, de bepaling dat des noodt de boomen zouden ko men te vervallen. Vóór dit voorstel verklaarde zich de hh. Kist, Oudyk, van Iterson, Hoogenboom en Straver. Daartegen vei klaarden zich de hh. Samsom, Post Drost, Prince, Noothoven van Goor en de Voor zitter. (De heer van inmiddels verlaten). De stemmen staakten alzoo en de beslissing was dus aangehouden tot de volgende vergadering. De verdere behandeling der concessie-voor waarden werd daarop eveneens aangehouden. In deze vergadering kwamen nog in voorstellen van B. eu W. tot vermeerdering van het aantal on derwijzers aan de tusschensohQol en tot wederinvoe ring van kwetkelingen op de openbare lagere scholen met een geldelijke toelage tyt de gemeentekas, en een voordracht voor hoofdonderwijzeres aan de eerlang te openen 2e openbare bewaarschool, waarop zijn geplaatst Mej. E. P. Schotel te Rotterdam en Mej. W. van Eijgens te Dordrecht. Bovendien kwam heden by den raad in het rap port van B. en W. op de concessie-aanvraag der IJssel-stoomtramweg-Maatschappij voor een stoom tram Gouda Oudewater Montfoort Utrecht. De concessie-aanvraagster wil dezen tram door de stad doen rijden langs Kleiweg, Hoogstraat, Markt, Tiendeweg en Fluweelen singel, welke richting B.enW. goedkeuren doch op verschillende voorwaarden, waaromtrent B. en W. het niet eens zyn geworden met de concessie-aanvraagster, Waarom zij nevens hun voorstel ook de voorwaarden zuoals die door het bestuur der IJsel-stooatramweg-maatschappij gewensebt worden aan den Baad overleggen. De Raad besloot nog den concierge der stadsapo theek T. HeygtD eene gratificatie van 25 toe le kennen en benoemde tot onderwijzer aan de Tusschen- school den heer J. P. van der Klein te Reeuwijk en tot onderwijzer aan de 2e kostelooze school den heer A. Wi llers te Scbeveningen. benadeeld zouden de gelden, voor die demping benoodigd, z. i. niet toegestaan moch ten worden vooral met bet oog op de donkere toekomst, die voor onze gemeente op finantiëel gebied bestaat, waai toe spr. wees op de aanhan gige voornemens betr. de vaart langs onze stad en het garnizoen. Spr. die meende dat tot de demping hoofdza- kelijk besloten was om te voorkomen, dat er een nieuwe brug zou worden gemaakt ter vervanging van de noodbrug bij de Vrouweusteeg, ver klaarde zich teu slotte bereid de vroeger door B. en W. voorgestelde bouw van eeue nieuwe ijzeren brug (geraamd op 2500) geheel voor zijne rekening doen geschieden en tevens verklaarde spr. zich bereid de steenen brug op de Nieuwe Haven voor zijne rekening zoodanig te laten vernieuwen, dat ge durende 50 jaren daaraan geen herstelling zal be hoeven te geschieden. De heer Prince, die daardoor voor de stadskas de belangrijke som van 16,200 wil sparen, deed dit voorstel geheel uit liefde voor de stad zyner inwoning en hij drong er ten sterkste op aan, dat de raad dit voorstel aannemen zou. De raad besliste met het oog op het groot be lang van het voorstel vau den heer Prince en in aanmerking nemende dat verscheidene raadsleden afwezig waren, met 9 tegen 1 stem (die des heeren Prince) de behandeling dezer zaak uit te stellen tot de volgende vergadering. In deze zitting was tevens aan de orde: de concessie-aanvraag van den heer Kapt ij n voor een stoomtramweg tusschen Gouda en Schoonhoven. De voorzitter deelde mede dat B. en W. naar aanleiding van het op de vorige vergadering beslo- tene met den heer Kaptijn hadden onderhandeld over den wensch der vergadering om de stoomtram te doen rijden achter de boomen van den Bleekers- en Fluweelensingel. De heer Kaptijn had rich bereid verklaard 4000 bij ie dragen in de kosten, terwijl de overige kosten der verbreeding dier beide Singels benevens die voor het onderhoud ten laste der Gemeente zouden moeten komen. Daar de kosten van verbreeding alleen reeds op 19,000 geraamd waren zoo meende B. en W. dat daarvan geeu sprake kou zyn, waarom dan ook vooralsnog niet aan Rijnland om vergunning was gevraagd. Daarop werd breedvoerig over de richting gedis cussieerd, die de tram zou moeten nemen en de vol gende voorstellen gedaan Allereerst stelde de voorzitter dat de tram niet zou de Singels. lange tiendeweg. der hh. Samsom, Kist, Hoogenboom, Straver en van voor te besluiten, gaan achter de boomen op Dit werd aangenomen met 9 tegen 2 stemmen (die der hh. Oudijk en van Iterson). De heer van Straaten stelde voor de tram te doen rijden lang Kleiweg, Hoogstraat, Markt en Korte en lange tiendeweg. Dit werd verworpen met 6 tegen 5 stemmen (die Straaten). De heer van doen rijden niet door de Boelekade (zooals B. W. voorstelden) maar

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1