Bultenlandsch Overzicht. Laatste Berichten. (Fïiao.) ING E Z O NDEK "I "t'romTrger ge,,0,ne,, M Afloop van Openbare Verkoopingen van Onroerende Goederen. POLITIE. de orde der werkzaamheden foor de eerste dagen "werd geregeld. Ouder de ingekomen wetsontwerpen is rooral be langrijk dat betreffende de regeling vau den kinder arbeid. (Men zie de hoofdbeginselen dezer wet hieronder). De nota ran inlichtiigen van den Minister van Koloniën naar aanleiding van het adres van generaal Van der Heiden is gesteld in handeu van eeu com missie, bestaande uit de heeren Heydenrijok, Rutgers, De Vos van Steenwijk, W. K. Van Dedera en de Savornin Lobman. De heer* Rorabaoh heeft verzocht een interpellntie te mogen richteu lot den Minister van Waterstaat, betreffende den ijk van de balansen. Bij het onlangs ingetrokken wetsontwerp werd de ijk van balansen afgeschaft; daardoor gelden nog de wet van 1869 en haar aanvullingen, zoodat na l Juli e. k. geijkte balansen niet meer mogen gebruikt worden. De heer Rombach wil nu vragen, of de Minister het voor nemen heeft tydelyk in dien toestand te voorzien. Het schijnt, dat een desbetreffend wetsontwerp reeds by den Raad van State aanhangig is, zoodat het antwoord van den Minister licht is te raden. Gisteren zyu eenige wetsontwerpen, o. a. dat strek kende ter goedkeuring vau het haudelstractaat met Frankrijk, in de afdeelingeu onderzocht. De conversie is tegen hedenmiddag 1 uur aan de orde gesteld. De Regeering heeft een wetsontwerp aangeboden houdende wettelijke bepalingen tot het tegengaan van cvermatigen arbeid en verwaarloozing van kin deren. De Regeering geeft aan een geheel nieuwe wet boven de herziening der wet van 1874 de voor keur. By het tegenwoordige ontwerp bij welker samenstelling met de voornaamste buitenlaudsche wetgevingen is te rade gegaan in verband met onze toestanden, wordt in het algemeen het arbeiden verboden aan kinderen beneden de 12 jaar. Daar door vervalt de uitzondering voor den veldarbeid, volgens de wet van 1874, eer.e uitzondering die bet schoolverzuim vergroot heeft. Als uitzondering op dezen regel is echter bepaald, dat de Gede puteerde Staten op verzoek van den gemeenteraad eu na advies vau den inspecteur, kinderarbeid ten hoogste zes weken, tot telken jare voor iedere ge- gemeente, waar dat noodig blijkt te zijn, deze be paling kunnen schorsen, alleen echter voor kinderen ouder dan 9 jaar, wier werktijd wettelijk is bepaald. Het ontwerp draagt voorts aan de Regeeriug de taak op, om bij algeiueene bestuursmaatregel aan te wyz< n de soorteu vau arbeid, die aan kinderen tusschen 12 en 16 jaar, hetzij hun slechts onder zekere voorwaarden vergund worden en stelt het maximum van werktijd voor 12-jarigen op 6, voor 13-jarigen op 7, voor 14-jarigen op 8 en voor 15-jarigen op 9 uren daags. Voorts is hun werk tijd zóó bepaald, dat er gelegenheid blijft voor herhalings- en godsdienstonderwijs. Kinderen beneden 16 jaren mogen niet arbeiden zonder bezit vau een kaart door den Burgemeester afgegeven en die door de werkgevers moet vertoond worden aan de amb tenaren van het toezicht op kinderarbeid, dat aan de ambtenaren van het toezicht op kinderarbeid, dat aan inspecteurs en adjunct-inspecteurs wordt opgedragen. Op Zondag is het verboden kinderen te laten arbeiden, tenzij hun een andere rustdag per week worde gegund. Wegens overtredingen stelt het ontwerp zoowel de ouders of voogden als de werkgevers aanspra kelijk. De straffen zijn zwaarder dan die vau de wet van 1874, maar met een grooter speelruimte. De inwerkingtreding dezer wet wordt voorgesteld op 1 Augustus 1882, de vaststelling van den be stuursmaatregel voor kindereu van 1216 jaar vóór 1 Mei 1884. Naar wy vernemen, is dezer dagen een ontwerp besluit aan den Koning ter goedkeuring voorgelegd, dat ten doel heeft de Staatsloterij productiever voor de schatkist te inaken. Daarin zou namelijk bepaald zyn dat, te beginnen met de volgende lotery, de inkoopprijs der loten met één gulden zal worden verhoogd (zonder dat het den verkoopers vrij staat aan de spelers hoogeren prijs te berekenen) en, zoo die maatregel goed werkt, de verhoogiug tot op vijf gulden zal wordeu gebracht. De Rotterdamsche afdeeling van Het 'Nedtrlandach Teoneel heeft een bijzonder groot succes behaald met de opvoering van Macbeth. De heer D. Haspels en mevrouw Beersmans, die de rollen van het schuldige echtpaar vervuldeu, werdeu herhaaldelijk bij open gor- dijn teruggeroepen. Ook de heer Spoormans was als Macduff voortreffelijk. De vertaling van dr. Bur- gersdijk wordt geroemd, als eeue plaats verdienende onder het beste wat onze tooneel-letterkunde bezit. In verband met de pogingen, die aangeweud wordeu om een pensioenfonds voor werklieden op te richten, maakt men opmerkzaam op de dezer dagen opgerichte Eerste Nederlandsche Verzekering- maatschappij op het leven, tegen invaliditeit en on gelukken, welker statuten voorkomen in de St. Ct. van 29 Maart jl. no. 76. In het bijzonder verdient de verzekering tegen sohade door invaliditeit de aandacht, namelijk voor ziening in het geval, dat de verzekerde, die de bron zycer inkomsten uit zyn beroep of maatschappe lijke betrekking vinden moet, door eene aanhou dende ziekte of eenige andere onvrijwillige oorzaak buiten machte mocht gesteld wordeu, om dat be roep uit te oefenen en zich van zijue gewone inkom sten beroofd ziet. Die invaliditeit kan verder zijn: tijdelijk of voortdurendtegen beide gevallen neemt die maatschappij verzekeringeu aan. Dergelijke verzekering is hier te lande nog weinig bekend: in audere landen evenwel bestaat zij sedert jaren; 't zij dan ook meer specialen vorm. Zoo bestaan in Saksen reeds sedert dertig jaren de zoo genaamde Knappachajtakaaaen; welke am invalide geworden mijnwerkers levenslang pensioen verzekeren, terwijl ook in Pruisen dergelijke inrichtingen voor spoorwegbeambten zyn opgericht, die alleszins gun stig werken. Évenals bij levensverzekering kunnen ook omtrent invaliditeit verschillende soorten van verzekeriug gesloten worden, naar gelang van de behoeften en •de wenscben der verzekerden, eu kunnen de oon- traoten wordeu aangegaan zoowel door de werklieden voor hunne personen, als door de werkgevers col lectief voor hunne werklieden. De nieuwe maatschappij is gevestigd te 's-Gra- venhage en zal met den eersten Juui a. s. hare werkzaamheden beginnen. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft met 19 tegen 5 stemmen het voorstel van de heeren Mul ler c. s. aangenomen, tot aanbieding van 4 millioen, voor de werken der Rotterdamsche Handelsvereeni- ging op Feijenoord. De Rotterdamsche Handelsvereniging heeft in de algeraeene vergadering van aandeelhouders besloten, aan de directie eu commissarissen de door heu ver langde machtiging tot liquidatie op zoo voordeelig mogelijke voorwaarden, te verleenen ook met het oog op het aanbod, door de gemeente gedaan hetzij bij minnelijke schikking, hetzij gerechtelijk. Het bekende rapport der commissie uit verschil lende liberale kiesvereenigingen in groote Hollandsche gemeenten maakt ook elders een onderwerp van be raadslaging uit. Te Leeuwarden, Zwolle, Assen en Deveuter werden met dit doel vergaderingen gehouden. Nagenoeg overal bleek verschil van gevoelen over de vraag eerst grondwetsherziening of wel kiesrecht- hervorming binuen de perken der grondwet. Het laatste denkbeeld trad meer op den voorgrond, omdat men de verwezenlijking van het eerste bij de tegenwoordige samenstelling der Kamer niet bereik- baur achtte. Zwolle evenwel verklaarde zich geheel voor grondwetsherziening Ongetwijfeld staat Over- ijsels hoofdstad in die meening niet alleen. Alge meen betreurden onze noordelijke en ooslelyke ver- eenigingen het, dat de uitnoodiging van Burgerplicht te Amsterdam alleen tot enkele vereenigingen was gericht en geen meer algemeen karakter droeg. Men kan echter op den goeden weg komen. Ér is een rapport en dit wordt besproken. De zaken marcheeren. *t District Speek sprak reeds voor geruimen tijd zyne raeening uit. Als men 't daar nu maar niet bij laat. Het komt ons voor, dat 't geheel op den weg van Amsterdam ligt om in den loop van dit jaar eene algemeene samenkomst van afgevaardigden uit liberale kiesvereenigingen door 't geheele land uit te schrijven, om zoodoende tot eene krachtige éénheid te geraken. Zou Amsterdam, de stad van het initiatief, 't doen In een op Linnaeus gehouden buitengewone al gemeene vergadering van aandeelhouders, waarin 120 aandeelen, recht gevende op 63 stemmen, waren vertegenwoordigd en die geleid werd door den heer Luessen, is een voorstel van het bestuur behan deld om de terreinen der Maatschappij met de daarop staande gebouwen met den geheelen inventaris op 31 Déc. 1882 te verknopen eu alzoo de Maat schappij te outbiudeu. De heer Luessen zeide, dat het bestuur het aanbod van de heeren dr. Wes terman, mr. W. van der Vliet en A. van Leunep, oiu voor de bezittingen der Maatschappij 360,000 te geven, aannemelijk en in het belang der Maat schappij had bevonden, nu daaraan de voorwaarde kou worden verbonden dnt het doel, hetwelk de Maatschappij beoogde, geheel zou behouden blyven niet alleen, maar dat het tuinbonw-onderwijs naar de eischen des tijds belangrijk verbeterd en uitge breid zou worden. Na korte beraadslaging werd de overeenkomst met algemeene steramen goedgekeurd. Van het anti dienstvervaugiugsbond is weder een geschrift uitgegaan, dat o. a. den tekst bevat van adressen van het hoofdbestuur aan den Koning en aan de Tweede Kamer tegen de aanhangige wetten op de militie en schutterij: een dergelijk stuk van den voorzitter van ('at bestuur aan den Koning en. een aan de Tweede Kamer, alsmede modellen voor adressen van de afdeelingeu ter betuiging van in-9 stemming aan de adressen van het hoofdbestuur^ Het adres van het hoofdbestuur aan de Tweede Kamer is ontworpen door den hoogleeraar J. T. Buys, en dat aan den Koning is daarnaar ingericht. Gerard Keller heeft in de Arnhemache Courant een geestige parodie geschreven naar aanleiding van het hoofdartikel van het Nieuw» van den Dag over Amsterdam als residentie en zetel der regeering. In dat stukje, //Een beeld der toekomst" schetst hij een bezoek aan Den Haag over eenige jaren, nadat de zetel der regeering naar Amsterdam zal ver plaatst zijn. Huurrijtuigen staan er niet meer aan de stations de koetsiers zijn zoo dankbaar geworden voor een fooitje als zij nu veeleischend zijn de straten zijn zoo verwaarloosd, dat de paarden over de losse steenen struikelen en de rijtuigen omvallen; de ministerien zyu verdwenen de Kloosterkerk in het Voorhout ziet er uit of ze gebombardeerd is, geen ruit is er meer heel. Het Voorhout is een woeste vlakte geworden op de hekken en kettingen hangt waschgoed te drogen van de bewoners der groote huizen. Hier en daar leest meu nog eeu van de aristocratische namen, half uitgewischt op de deur, dooh de dragers van dien naam zijn naar elders vertrokken nu wouen daar burgergezinnen en leest men boten of onder die oude namen »Wed. Tap 3 maal schellen". Vrouw Haaks, baker". #H. Sprot, rar. schilder". Vau de club is eeu volks gaarkeuken gemaukt de Witte Sociëteit bestaat, maar is een plattelandssocieteit geworden, waar men slechts enkele couranten vindt. De villa's iu het Wil lemspark of huizen op den Vijverberg kan men voor 100 a 200 huren equipages worden niet ge zien, en de wandelaars staan stil om zich te laven aan het gezicht van drie soldaten met geweren en bajonetten, die toevallig door de stad trekken. De vergaderzaal der Tweede Kamer is een zaal voor volks voorstellingen van acrobaten en andere kunstenmakers geworden. De bezoeker hoorde daar een volkscon cert, waarop een oude mnu en een meisje met be- g< leiding vun de harp de melodie van de Lorelei zongen, waarvan de twee laatste regels luidden ,/Dut heeft met zijn artikel Het Nieuwe van den Dag gedaan". Het lijk van Ch. Darwin werd gisteren in de Westminster-abdy bijgezet op de voor hem meest waardige plaats, naast Newton. In de beide voornaamste kerken van Londen werd Zondag over Darwin gepreekt. In Westminster-abdy hield de heer Prothero eene predikatie, voorname lijk gericht tegen het bijgeloof, waarin hij Darwin's zuivere en ernstige liefde tot de waarheid eu den ijver waarmede hij haar zocht, hoogelijk prees. Dar- wiu, de eerste plaats bekleedende ouder de mannen der wetenschap van zyn tijd, was zacht van gemoed en een man zonder trots nooh aanmatiging. In hem leefde de ware Christelijke liefde. Van meer belang was de preek van den heer Liddon in St. Paul's. Hy pakte de koe bij de horens. Darwin's dood is eene gebeurtenis van alge meen belaug, zeide hy, wijl zyne werken eene omwenteling hebben gebracht in de wyze van denken op een groot veld van menschelijk weteu. Men kau nu erkennen dat, toen zijn Ooraprong der eoorten en Afatamming van den menech pas waren verschenen, een groot aantal godsdienstige menschen meenden dat die theorie noodzakelijk vijandig moest zijn aan de grondwaarheden vau den godsdienst. Nauw gezetter studie heeft dien indruk gewijzigd. Men beeft ingezien dat, of de scheppingsarbeid Gods is te werk gegaau met groote slagen of door langzame ontwikkeling, zij in elk geval Zijn scheppingsarbeid blijft en de werkelijk groote beginselen onaange roerd blijven. Gesteld dat het Darwinische ontwik kelingsproces bestaat, dau moet het een begin gehad hebben. En wie heeft het dan begonnen P Het moet stof hebben gehad om mede te arbeiden, en wie gaf die stof P Zelf is het eene wet of een samenstel van wetten wie schreef die voor Onderstellende zelfs dat de theorie volstrekte waar heid bevat, dan zijn de groote quaestiën nu eveurain door de natuurwetenschap op te lossen als toen Mozes den Pentateuch schreefdoch er blyveu drie groote gapingen in de evolutieleer. Eerstens de gaping tusschen het hoogst ontwikkeld dierlijk instinct eu de zelfbewuste mensohelyke gedachte. Dan tus schen de hoogst georganiseerde niet levende stof en het leven. En de grootste gaping is die tusschen stof en uiets. Om verstand, leven en stof te ver krijgen, is de tusschenkomst noodig geweest van een scheppenden wil. Doch buiten die vraagstukken, zoo besloot de predikant zijne rede, is het onze plicht om in de -iretenachap, evenals elders, elke duidelyk vastge stelde waarneming der ziutuigeu te eerbiedigen, want zulk eene waarneming stelt een feit vast, en eeu feit is heilig, wyl het zijne plaats inneemt iu den tempel der algemeene waarheid. De London Timea verhaalt het eigenaardige gebruik van een Locomotief in Rusland. De douanen op de Poolsche grens wordeu gewaarschuwd, dat de loco motief van den sneltrein uit Warschau op eene ver nuftige manier was ingericht tot het overbrengen van smokkelwaren. Alles werd nauwkeurig onderzocht, maar uiets ge vonden. Eeu der chefs van de douanen vond bet evenwel noodig om die locomotief te vergezellen lot de plaats van bestemming, liet daar ketel eu vuurhaard uithalen en geheel uit elkaar nemen. Inwendig werd nu een geheim vak ontdekt, bevattende 123 pond buitenlaudsche sigaren eu verscheidene kostbare stuk ken zijde. Verscheidene treiu-ambtenareu werden ge arresteerd. De locomotief had al eenige jareu dienst gedaan. Petroleumvateu, petroleumkannen, desschen en krui ken om het in te bergen, zullen weldra worden af geschaft, want de zoo vloeibare petroleum zal men in 't vervolg verkoopen en zoo meer. Er is een scheikundige, een Duitscher, de beer Dittrnar, die de volgende uitvinding heeft gedaan: door vermengiug vau een zekere zelfstandigheid met de massa petroleum, die steenhard moet wordeu gemaakt, in evenre digheid van 2 a 3 percent vormt de vloeibare massu weldra een vasteu klomp groot of klein naar men verlangt. De uitvinder heeft zich naar Rusland begeven, om zyu geheim te verkoopen aan de ondernemers die in den Kaukasus en eldeis in Zuid Rusland de pe- troleumvehieu iu het groot exploiteereu. Voor het vervoer dezer zelfstandigheid iu deze uitvinding van het hoogste belaug. Nu zal de verscheping in 't vervolg kunnen plaatsen als aan blokkeu. Wil men de vaste stof weder overbrengen in vloeibaren toestand dan behoeft men zoo te zeggen de baud slechts om te koeren eu dau is het kunststuk gereed. Broeders iu de kunst zijn reeds zeer druk aan 't werk, om de klompen petroleum op alle mogelijke wijlen te onderzoeken, teu einde achter bet geheim te komen en het te bewonderen. De Duitsche Bondsraad heeft het tabuksinonopolie aangenomen met 36 tegen 22 stemmen; tegen stemden Beieren, Baden, Baltsen, Hessen, Mecklen- bnrg-Strelits, Oldenburg, Hamburg, Breinen en Heuss. De serhooging vau de schadeloosstelling werd ver- worpen. Beu ander gewichtig ontwerp, voor den Rjjksdag bestemd, heeft den bondsraad bereikt. Wg bedoelen de ontwerpwet op de verzekering der arbeiders tegen ongelukken, die iu 123 artikelen rersat is. Wg gesen de hoofdbepalingen ran het ontwerp in het kort weder. Alle in bergwerken, zoutgroereu, steengroeven, op worsen, in fabrieken eu ijzerhutten werkzame arbeiders en beambten, de laatste voor zoover zjj niet mser dan 2000 mark in het jaar verdienen, worden tegen de gevolgen der bij den arbeid voor komende ongelukken naar de bepalingen deaer wet verzekerd. Hettelfde geldt van arbeiders en beambten die voor iemaud wiens bedrgf bonwen is, werk ver richten iu dat bedrgf en van andere in de uitvoe ring van bouwwerken gebruikte arbeiders en beambten, voor eoover aij niet, tonder in dioust van een werkgever te itaau, enkel reparaties doen. Met de genoemde bedrijven staan in den tin der wet gelgk diegene, in welke stoomketels of door of door elementaire kraoht (wind, water, stoom, gas, warme lucht ent.) in beweging gebrachte drijf werken worden gebruikt, uittondering van die be drijven, voor welke Hechts tijdelijk eene niet tot het bedrgf behooreude kraebtmaehine wordt gebruikt. Op fpoorwegen eu sohepen zjjn de bepalingen deter wet tleohti van kracht, wanueer ijj als in- tegreereud deel van een der genoemde bedrijven alleen daarvoor worden gebruikt. Fabrieken, welke geen gevaar opleveren voor de daarin betige werklieden, kunnen door besluit van den boudsraad vau de verplichting tot vertekering worden vrijgesteld. De schadevergoeding zal bestaan in de kosten van genezing na de veertiende week na het ongeluk en in een, van dien tjjd af, toolang de-arbeider mets kan verdienen, uit te betalen jaargeld. Zoo lang hg geheel ongesohikt is, bedraagt'dit twee derden vau het loon. hg sleehts gedeeltelijk ongesohikt, dan ia het een deel van het loon, dat met hooger dan de helft kan tjjn. Is de arbeider gedood, dan worden begrafenis kosten vergoed en aan de weduwe een jaargeld toegekend van 20 pereent van het loon, met 10 percent voor ieder kind, dat nog geen vijftien jaren oud ia, alles te tarnen nooit meer dan de helft van het loon. Is of wordt het kind beneden 15 jaren moederloos, dau bedraagt de toelage 15 percent. Oadera of grootouders vsn den overledene, wier kostwinner hjj was, krijgen tot hun dood of tot bet ophouden der behoeftigheid, 20 percent van bet loon. De vertekering geschiedt door de ondernemers der bedrijven op deu grondslag der onderlinge vertekering zoodat tij de toelagen betalen behalve één vierde der som, waarin het rjjk voorziet. Dit zijn slechts de hoofdbepslingen van het ontwerp; de bijtomlerbeden zouden ons te ver voeren. Het is eeue belangrijke poging op den weg van bet slaals-socialisme, eu Ce rijksdag vindt er een waardig onderwerp iu om zijne parlementaire kracht to; haar recht te doen komen. De herstemmingen voor de gemeenteraden in Frankrijk, Zondag II. gehouden, hebben weer Blijk gegeveir van de weinige belangstelling van de tijde der kiezers; vandaar dat op enkele plaatsen de reactionairen zegevierden. Voor de clericalen bljjft de nieuwe achoolwet, gewoonlijk ongelukswet ge noemd, het middenpunt der oppositie, in het begin van Mei wordt te Parijs een groote rergadering gehouden van afgevaardigden van al de Katholieke vereenig-.ngeu in Frankrijk om de oppositie tegen de schoolwet nader te organiseeren De Frausclte minister van financiën heeft de ataten openbaar gemaakt vaa de opbrengst der be tastingen over de drie eerste maanden des jaars. .Daaruit blijkt (zegt de Rappel), dat bet nationaal vermogen onder de laatste financieele crisis niet noemenswaardig heeft geleden. De indirecte belas tingen hebben 351/, millioen meer opgebracht dan de raming. Iutusscheu is deze toestand, hoe gun stig ook, toch wel geschikt ora de Kamer te doen nadenken eu tegen te groote uitgaven op hare hoede te doen zijn. Immers wauueer men onder stelt, dat de opbrengst der belastingen bet overige gedeelte van het jaar aau die van bet eerste kwar- taal tal beantwoorden, dan zou de raming iu het geheel met 120 millioen overlroifen wordeu. En nn beloopen de aauvrageu van supplementaire kre dieten over het dienstjaar U82 reeds 100 millioen. Bovendien is de opbrengst van sommige belastin gen, voornamelijk de rechten op wjjn en suiker, verminderd. De eerste gaven een tekort van 3 millioen; de iaatate brachten wel 2 millioen meer dau de raming op, maar tóch 1 millioen minder dan verleden jaar.* - De heer Gladstone beeft in het Britsehe Lagerhuis de Staatsbegrooting ingediend en toegelicht. Hij verklaarde o. a., dat de uitgaven sedert drie jaren toegenomeu zjjn en de inkomsten sleepende blijven, hoewel de algemeene staat van den handel uiet onbevredigend ia. Het batig saldo over het afge- loopen dienstjaar is p. st. 352,000; de staatsschuld is met p. st. 7,159.000 verminderd. De raming over het loopende dienstjaar is: uitgaven p. st. 84,630,000, ontvangsten p. st. 84,935,009, zoodat er eeu vermoedelijk overschot zal zjjn vail p. St. 305,000, De Miuister zeide verder, dat het hem onmogelijk zou zgu, nog in deze zitting een wetzontwerp op de disiriclregeliug in te dienen; ten einde echter de toegezegde vermindering van gemeente belastingen mogelijk te maken, stelt hij eene ver hooging der rijtuigbelasling voor. Onder de ont vangsten wensebt hij voorts op te nemen p. st. 170,000 als restitutie vau de Kaapkolonie wegens den Transvaal-oorlog, en p. st. 250.000 van Natal wegens den Zoeloe-oorlog. Hij stelt ook voor: toe- laling van den invoer van koffie vermengd met suikerjj, maar verbod van iuvoer van elke andere koffiever- mengiug. Na eeu kort debat werdeu de begrootingsvoor- stellen door hel Huis bij eerste lezing aangenomen. Het Deensche Laudsthing (Berate Kamer) heeft op 22 dezer de Staatsbegrooting voor de vietde maal gelezen en, met 44 tegen 11 (stemmen, al de posten, welke door het Folkething (Tweede Kamer) geschrapt waren, weder op de begrootiug gebracht. Het is nn aan de gemeenschappelijke commissie, waartoe iedere Kamer vijftien leden benoemt, voor behouden om zoo mogelijk eene schikking tot stand te brengen. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de Tweede Ka mer op 19 dezer het voorstel tot uitbreiding van het politiek stemreeht met groote meerderheid van slemmeu heeft aangenomen. Daar echter de Eerste Kamer daarover anders besloten beeft, kan de quaes- tie iu deze zitting nog niet beslecht worden. ln de Goudeche Courant van 26 April komt een ingezotidcu stuk voor van H., waarin deze te velde trekt tegen een ingezouden ztukin Uw num mer vau Zondag jl. waarin P. hulde brengt aan den wethouder Prince welke door zjjn voorstel aan dM6R000',netL wne **n ruim 16,000 wil besparen, om een werk te doen nil- voeren waarvan het nul door vele wordt betwijfeld Ld"dT5ïï,rV,t waar(ligheid van den Rand der Stad Gouda zoude te loor gaan, al. deze dat voorstel aannam, ea alzoo op efn met kfafo Omdat hg beweert dat wellicht de hear Samaom welk 1 %*T '0i ?emP'"K bad uitgelokt, het welk de Slnd zoo veel geld zal kosten, ter elfder ore ook met een voorstel voor den dag zonde kunnen komen, om die kosten geheel voor znne rekening te nemen enz. en eindigt met de vraag: z/waar zou dan het eind ziju Dat ts dankt mij gemakkelijk te raden. De Raad die zich bewust j, de lasten der ingezetenen zoo ligt mogelijk te moeteu maken, door alle werken die noo dig zgn, zoo goedkoop mogelijk uit te voeren zal indien een of ander ingezetene de uitvoering van eenig werk voor zijne rekening wil laten doen, dat dankbaar aannemen, al was ook vroeger besloten dat mt de gemeente-kas te bekostigen, geen enkel lid van den Raad zal zijue waardigheid gekweat voelen, of er eenig bezwaar in vinden om voor het welzgn der Gemeente daartoe op een vroeger besluit terug ie komen. B En de heer Prince, een man die hei alleen om de bjoei zgiier geboortestad, en bet welzijn zijner atadgenooten te doen ia, zal alsdan op den heer Samaom met boos zou zijn, maar hem voor zijn roiale han delwijze prgzen en hoewel in bet dempen van een gedeelte der Nieuwe Haven en Turfmarkt geen nut. doch alleen belemmering van Industrie eu Handel ziende, zal in het besluit berusten, als het ran de inwoners geen offers vordert, zicht bereid hou dende steeds het welzgn ran Gouda te behar- tigen. q Mijnheer de Redacteur! Als getrouw lezer uwei courant heb ik ook het ingezonden stuk van H. H., in de G. C. van 26 dezer, gelezen. Ik wil mij niet vermeten een oerdeel te vellen over de al of niet wenschelijkheid van demping der Blauwstraat en een gedeelte tier Nieiwe Haven, of schoon ik geloof dat vele ingezetenen, die gewoon zjjn langs dat vaarwater hunne benoodigdheden zooals tnrf, zaagsel, takkebosseu, bouwmaterialen enz., per schuit te ontvangen, niet met die demping gediend zouden zjjn. Maar daar bljjf ik buiten. Ik wensch alleen den Heer H. H. en uwe lezers te vragen Als men, hetzij die men een persoon of eene ver- eenigiug is, een besluit genomen heeft, hetwelk, bjj nader inzien te overhaast is genomen of door een beter, doelmatiger of minder kostbaar kan vervangen worden, mag, ja moet men dan niet op zoo'n be sluit terug komen eti dat herroepen Ik geloof dat zulks wèl de waardigheid van den raad, hetjraadslid of den persoon verhoogt, maar niet vermindert. g VEILING, 26 April. Huis Gouwe, C. 180, 3000.— kr. C. IJsael- sljjn. Winkelhuis Wgdstraat, A. 170, 3450.kr. W. Begeer Bz. Pakhuis met Bovenhuis, achter de Visohroarkt I. 159 en 159a. 1510.— kr. B. Beszelzen! Huis Lombardsteeg, I. 90 510.kr. J. C. Sibbes. GEVONDEN voorwerpen in de laatste tjjd aan het burean gebracht en nog niet afgehaald. Een Zilveren broche met valsche paarlem, een Pan toffel, een Sleutel, een R. C. Kerkboekje, een paar Zwarte hand Schoenen, een rol Perkament papier, een Portemonnaie, eeu Wandelstok, een Zilveren Vin gerhoed, eeu Duimstok, eeu Zwarte armband met koper gemonteerd, eeu vrouwen Zak waarin eenige roorwerpen. Londen, 26 April. In het Lagerhuis stelde de heer Retmoml de tweede lesing voor van de ge wijzigde Iersche landwet. De heer Gladstone ver klaarde d»t hjj gaarne de door dep heer Redmnnd aan de bill gegevene authentieke nitdrnkking aan neemt, zoomede zijne en zjjner vrienden wensohen voor de goede uitvoering dezer landwet tot her stel der orde in Ierland. Maar hjj kon de tweede lezing niet ondersteunen, omdat hij bjj de meening bljjft, dat elke wijziging der landwet thans onraad-

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 2