rani ING Nq 2760. 1882. BINNENLAND. LT ocolaad. Woensdag 3 Mel. en Higa Lleijn Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» ÏÏG. Ing van SCHIE ten, INES. CLEIJN. UIZEN. I, pen &ADEN van streek, welke van elk middel van vervoer verstoken is. te Gouda. 1ENEN BE- Vera. aerikaansche tern, Spar- amach Wal raat aan den °F en Buizenwaal at zjjner ge- Dijkr/raaf, SAILLANT. en dank voor IDBAKKER beveelt zyn rt door het alhier, ver- IEI 1882. GOUDSCHE COURANT. van oorlog reeds het epidemisch alhier, Leiden in plaats van i voor het detachement arme zes maanden niets ontvangen, hetgeen i ware en Grenen jdsche, Riga, Vuren en 1882, des jplokaal aan i den Deur- op aanvrage Het eerstdaags in te dienen leenings-ontwerp van den minister van 'f.yt/'len strekt, volgens deJnut. Ct. tot het aangaan eéu'er veldleening van ruim tachtig millioen gulden, rentende G pf* mfileene jaarlijksche aflossing van een half pCt. Y>e ^>feêngst der leaning zal bestemd worden tot/jdeki^njl der Nederlandsche en Indische tekorten A’ tol Uetaling der kosten van eenige werken van op^baar nut. Uit Zevenhuizen schrijft men aan het Dagtlad dd. 29 April: Gisteravond ten 8 ure 10 minuten heeft men hier iu het N. W. een meteoor waarge nomen. Zaterdagavond is by den geweldigen storm, den Bleekersiugel een der boomen omgewaain op een huis terechtgekomen. Gisterenmiddag werd menigeen onzer ingezetenen verschrikt door een zwarten rook, die ren geweldigen brand deed vermoeden. Gelukkig bleek hel slechts eeu sohoorsteen-brandje te zyu in het hotel Zalm." Zaterdagmiddag werd te Kampen, op verzoek aanbeveling, te berichten, I e. k. zijne GOEDBAK- •aat, wjjk G. prompte en jner geachte aende als aanval tegen myn slukjf, voorkomende in uwe courant van 26 April. Had hy toch begrepen wat het „merkwaardige" van het geval was, zoo had hij de grootste helft van zijn onvriendelijk schrijven in de pen kunnen laten, want ik wil niet veronderstellen dat zijne ver bolgenheid hem, by het lezen van myn stukje, zulke parten beeft gespeeld, dat het hem zoo geheel aan goeden zin sou hebben ontbroken. Ik stap dus van dit punt af met T. V. in bedenking te geven nog eens L--L:- - wat vluchtig heeft gedaan. Maar T. V. ia niet alleen boos, omdat ik het waag over een voornemen van „hooggeplaatste per sonen" mijne bevreemding uit te drukken, maar ook omdat ik niet weet dat in Woerden de pokken heerschen. Als ik dat geweten had, dan sou bet geval my zoo onbegrijpelijk niet zijn vóórgekomen I Wat kon de Minister van oorlog verstandiger doen, dan uit Gouda waar de pokken epidemisch heer- ■chen, eeu detachement naar Woerden te zenden, waar de pokken „reeds maanden bestaan F" Moet deze opheldering wellicht bewijzen, dal T. V, *el de bevoegde persoon is om over handelingen wn hooggeplaatste personen mede te spreken P Ik betwyfel of hij den Minister van oorlog met wik eene toelichting wel een groeten dienst doet. Doch het bewijs, dat hij de zaak verre van goed keeft ingezien, is, dat de Minister kepaald heeft, dat, uithoofde van heerschen der pokken uLl_., 1 Gouda de noodige manschappen foor Woerden leveren zal. Naar men verneemt» door den heer A. Kaptijn, te Gouda, concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg, van bet Veer te Nienwpoort over Schoonhoven langs Nieuwpoort, Goudriaan, Peursem, Giessen-Nieuwkerk, Scbelluinen tot Gorincbem. Te Schoonhoven zal men de Lek passceren met een salonboot of stoompont, om aan te sluiten aan den door hem ontworpen stoomtram weg van Schoonhoven naar Gouda. Dat die communicatie gewenscht wordt, zal ieder begrijpen, die bekend is met deze rijke en seboone Zaterdagmiddag werd te Kampen, op verzoek van bet Departement Gouda, door het Departement der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen, de filteren medaille uitgereikt aan F. W. Arnd, sergeant op den boofdcursns. Zonder aan eigen levensgevaar te denker, had hij eerst in Juli 1874 te Haarlem het kind van den huzaar Rijkhuizen en iu Juli des vorigen jaars den milicien Alkema te Gouda, die reeds in zinkenden toestand was, uit het water gered. De officieren, onderofficieren en manschappen van het instructie-bataljon waren daarbij tegenwoordig. Men scbryft aan de N. R. Ct. uit Gouda in ant woord aan het uit Woerden geschrevene (in ons vorig nr. overgenomen) Dat lezen en begrijpen niet altijd gepaard gaan, hiervan levert T V. uit Woerden wederom een klaar bewijs in zyu schrijven //dubbel merkwaardig*, die- GOUDA, 2 Mei 1882. De serenade, die wy in ons vorig nr. aankondigden» had Zondagavond plaats. Het ruwe, onstuimige weêr van den vorigen avond en nacht bad gelukkig plaats gemaakt voor een fcimte in de natuur, die allen recht aangenaam aandeed, zoodat zich al vroeg een groote menigte voor de Sociëteit „Vrede-best" had verzameld, die haar tachtig-jarig bestaan vierde. Terwyl ten seboone gas-illuminatie was aangebracht werd er van lyd tot tijd ook Bengaalsch vuur ont stoken en een en ander leverde, opgeluisterd door de tonen van ons muziek-oorps, een aardig, vroolyk tboueel op van volksvreugd. Wij wenschen de Sociëteit bij voortduring bloeiend bestaan foe 1 Een koopman, onder Bodegraven woonachtig, verkocht Zaterdagmorgen op de markt te Utrecht eene koe voor f 180. De kooper gaf zijn naara op, alsook ditn van den stalhouder, bij wien hij de koe lijdelijk zou brengen. Toen de koopman zieb daar later vervoegde, ojn zijn geld te ontvangen, vond hij noch deu kooper, noch de koe, en bleek hij met een bedrieger te doen gehad te hebben. De oudere zuster van H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Georgine Henriette Maria van Waldeck- Pyrmont, gemalin van Prins Wilhelm van Wurtem- berg den vermopdelijken troonopvolger is Zondag morgen te Ludwigsberg plotseling overleden. De overleden Prinses was geboren op 23 Mei 1857; zij was de tweede dochter van den Vorst en Vorstin van Waldeck, en op 15 Februari 1877 met den Wurtembergschen Prins gehuwd. Door dit treurig sterfgeval zullen de verdere fees- lelijkheden in Engeland geen voortgang hebben en breken er voor ons Hof opnieuw dagen van rouw aan. De Londensche correspondent der 2V. R. Cl. meldde gisteren: De trein waarmede HH. MM. de Koning en Ko ningin der Nederlauden naar Queenboro vertrokken, verliet het Victoria-station ten 6 uur 30 min. De Vrijdagavond hield de heer A. F. Marlet vau Hontenisse, in de benedenzaal van bet hotel Doelen te Oudewater, eene voordracht voor de leden der afdeeling Oudewater en Omstreken der Holl. Maat schappij vau Landbouw. Hy sprak over de zuivelbereiding in bet alge meen, over de kaasbereiding in het bijzonder, en deed uilkomen dat het buitenland in voor de zui velbereiding zooveel minder gunstige omstandighedeu op vele buiteulandsche markten ons ernstige con currentie heeft aangedaan. Hij maande daarom de kaaskoopers aan in hun bedryf zich* er op toe te leg gen om zooveel moge lijk te we(fn waarom men handelt, met andere woorden de oorzaken *en ge volgen te leeren kennen. Na eeue kleine pauze sprak hij over veeteelt teele Shang- R DINNER 3 h 60 cent, PAN THEE dring. KOF- 70 Cent per Het Mtlsdepartement te Zevenhuizen is dezer dagen Koning (nadat er al sinds 7 jareu geen openbare vergade- diepeu ringen hadden plaats gehad en de gemeenschap met het Hoofdbestuur was afgebroken) definitief onlèon- den. Het was opgeriebt in 1834. De bibliotheek van het Departement, welké ruim 400 boekwerken beval, die ’s winters, vooral door den kleinen man, druk gelezen worden, is aan de Gemeente ten ge schenke gegeven, evenals het batig slot der laatste rekening, ad 25, onder bepaling dat die som aan gewend moet worden tot bet aankoopen van boeken. De Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust heeft zich Vrydag jl. in de door ons aange- kondigde vergadering te Utrecht geconstitueerd. Het voorloopig comité is tot Hoofdbestuur be noemd. De directeur-generaal der maatschappij tot expl. van staatsspoorwegen, de heer W. K. M. Vrolik, heeft zich met een uitvoerig adres tot de Eerste Kamer gewend, om zijn bezwaren uiteen te zetten tegen het aanhangig wetsontwerp tot aanvulling der wet van 9 April 1875 (8161. no. 67) lot regeling van den dienst en het gebruik der spoorwegen, met bepalingen, die ten doel hebben brand te voor komen in beide- en boschgronden, tengevolge van het uitwerpen van vuur uit voorbijrijdende loco motieven. Hy verzoekt de Kamer haar goedkeuring aan de bedoelde voordracht te onthouden: 1. omdat de voorgestelde regeling ten eenenmale het karakter tan politievoorschrift mist en dus het lot wet verheffen daarvan zou moeten gepaard gaan met toekenning van schadeloosstelling uit ’s rijks kas aan bestaande spoorwegondernemingen: 2. omdat de maatregel op zichzelf onvoldoende is en alleen treffen zal, wanneer op de aan den spoor weg grepzende grondeigenaren een dergelijke ver plichting wordt gelegd. woord ig. Sedert jaren ontving een groot deel der gepen- sionneerde mindere militairen voorschot op hun pen sioen in dier voege, dat zij op den le van elk kwartaal het bedrag, ontvingen waarop zij eigenlijk pas recht hadden op den laatsten van het kwartaal, zoodoende waren zij immer 3 maanden vooruit. In 1879 werd echter bepaald, dat dit voorschot op ulto. Juni dezes jaars niet meer zou verstrekt worden, en dat de voorsqhot-genietenden in over weging gegeven werd te trachten dit voorschot van een of andere instelling te bekomen. Intusschen breekt weldra het tijdstip aan, dat verscheidene arme gepensionneerden, gedurende een tijdvak van r „1Z voor hen, al is het bedrag soms luttel, een ramp is. De Vereeniging van gepensionneerde Onder-officie- ren en minderen van het Nederlandsche leger, die zich (naar wij vernemen me*, succes) zooveel moeite geeft om het lot der meest hulpbehoevende oud gedienden te verzachten, beeft zich ook nu het lot der arme voorschol dervenden aangetrokken, en daartoe in de eerste plaats een gemotiveerd adres aan Z. Exc. den Minister van oorlog gericht en „eerbiedig doch met ernst en aandrang1 verzocht, het daarheen te willen leiden, „dat het voorschot op het pensioen „voor ben die zulks wenschen, alsnog zal worden „bestendigd." Of, „bijaldien door onoverkomelijke bezwaren „dit verzoek niet voor inwilliging vatbaar blijkt, „alsdan een zekere som, uit het Fonds voor Ond. „Offic. enz. (hetzelfde Fonds waaruit tot heden het „voorschot werd verleend) ter beschikking der Ver- „eer.iging te stellen, opdat deze daardoor in staat „worde gesteld aan de meest hulpbehoevenden der „voorschot dervende gejxsnsiouneerden, die hulp te „verschaffen, die zij zoozeer noodig hebben en ver- „dienen." Wij gunnen der Vereeniging van harte dat haar verdienstelijk streven met -succes bekroond worde. en Koningin en hun gevolg waren alleu in rouw gekleed. De Prins en Prinses vau Wales namen een hartelijk afscheid van HH. MM. eu even- zoo de hertogen van Edinburgh en van Cambridge en prinses Louise van Groot-Brittanuie. Vele andere notabiliteiien stonden op het perron. De trein arriveerde te Queensboro ten ruim 7 uur 30 min. HH. MM. gingen onmiddellyk aan boord vau het kouinklyk jacht de Valk, dat ten ongeveer 8 uur de Engelsche haven verliet om naar Vlissingen te stoomen. De Nederlandsche gezant en de consul- generaal waren bij de inscheping van HH. MM. tegen- hebben ontbroken. Ik stap dus uit» n« lutfc «v fjv-vM Na eeue kleine pauze sprak hij over veeteelt en aandachtig te lezen, hetgeen hy te voren zeker gaf ook ten dien aanzien eenige nuttige wenken en deed uilkomen, dat ons vee ook in bet buiten land eeu zeer gunstigen naam beeft. De goede hoedanigheden van onze weilanden, waar aan wij ons goed vee te danken hebben, moeten ons echter niet zorgeloos maken, maar vooral moeten wij letten op de moederdieren, en zorgen te fokken melk- rijk vee en goede stieren. Ook beval spreker de stamboeken ten zeerste aan, waardoor de naam van ons vee nog gunstiger zal worden. 1

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1